>49 Einde van val autoverkoop' In moeilijkheden verkerend Eurodisney ontslaat 950 personeelsleden Nu gratis abonnement tot 1994 bij aankoop van een mobiele telefoon. >ND KORT Rai ziet stabilisering in verkoop nieuwe personenwagens Belgische boeren blokkeren grens Bij Weight Watchers is frikandel niet verboden Nacht- portier? U kunt ons dag en nacht bereiken/ Tencef pi Raamsdonksveerse Roma rekent op nog twee grote orders nit Siberië ECONOMIE A5 I GRANNY SMITH HANDAPPELEN TAS 2,5 KILO APPELMOES, W 3 POTTEN telecom KOP MUNT ECONOMIE KORT i OKTOBER 1993 Ai pE STEM jlaneeerd in pogingen is maandag het telanceerd vanaf de ruimte- li. Dat heeft het Amerikaan, leeld. rokken voor een twee weken fc, de langste die de shuttle In zullen onder meer lichtloosheid zijn. nagaan Poolse premier lech Walesa heeft maandag Is nieuwe premier. Walesa Ireden van de demissionaire Intslag na de grote overwin- plgemene verkiezingen op 19 leider van de Poolse Boeren- lormen met de Alliantie van Eunisten. Samen hebben zij parlement, de Sejm. ihedraal Managua listische oud-militairen heeft lagua bezet. Met hun actie van Nicaragua ertoe dwin- |en aan hen inlost. Bij de Ivan het aartsbisdom Mana- Ihamorro na een gesprek met len. Zo kan de president een ?ypte lft 140 fundamentalistische It nadat bij een vuurgevecht 1 en twee extremisten om het liur duurde ging een aantal Iten openden het vuur op de jighandelaar. aan Duitsland over ben de nazi-documenten die laren verzameld en in het ipgeslagen lagen, maandag In. De gehele overdracht zal I als de Amerikaanse troepen luggetrokken. Ird door de Duitse regering Itond van het Amerikaanse Ti, heeft een belangrijke bij- borlogsmisdadigers. geen levenslang fwee zwarte Amerikanen die 1992 een blanke vrachtwa- éslagen, zijn de verdachten lingen vrijgesproken. De jury Fige Henry Watson zich aan Enchauffeur Reginald Denny Tachtte de jury de 20-jarigë pe mishandeling, levenslange gevangenisstraf beide mannen wel schuldig ils zware geweldpleging en V-raad"' Europese Gemeenschap op Veiligheidsraad krijgt. Dat liitenlandse Zaken maandag pneren van de Europese Unie I Kooijmans. lat een permanente zetel voor Is voor Groot-Brittannië en 1 nu al over een permanente Iver een vetorecht dat zij niet I zullen delen. Een eigen zetel In voorkomen dat EG-lidsta- llsraad doordrukken. DINSDAG 19 OKTOBER 1993 INTIE) lot 720 ml. 79 \jan onze correspondent Wilko Voordouw Marne-la-Vallee - Het pretpark Eu rodisney gaat 950 personeelsleden ontslaan. Het gaat vooral om mid delbaar en hoger personeel. Het aantal arbeidskrachten in het park en in de hotels wordt niet verlaagd. Eurodisney komt tot deze stap van wege de grote financiële tegenval lers. In de eerste negen maanden van dit jaar verloor Eurodisney bijna 500 miljoen gulden. Het is voor het eerst sinds de opening dat het park bekend maakt dat in het personeelsbestand wordt gesne den. Alcohol in het park, minder hoge toe gangsprijzen, verlaging van de hotelta rieven: de eerste remedies van Eurodis ney tegen de tegenvallende bezoekscij- fers hebben geen soelaas geboden. En dus kon directeur Philippe Bourguig- non weinig anders doen dan het aantal personeelsleden inkrimpen. Maar liefst 950 banen zullen in de komende maan den verdwijnen, negen procent van het aantal medewerkers. Toen het p.ark in april 1992 voor het eerst zijn poorten opende, telde het ruim 12.000 'cast-members' zoals het personeel in Disney-kringen wordt ge noemd. Maar tijdens de eerste slechte aanloopmaanden bleek al dat dit aantal via 'natuurlijk verloop' (personeel bij Disney wisselt erg snel) terugliep tot omstreeks 11.000, maakten de vakbon den bekend. Disney ontkende, maar gaf wel toe dat een deel van de tijdelijke contracten bij het park niet zou worden verlengd. Nu blijkt dus dat ook die 'zachte reorgani satie' niet voldoende was. Want de directie meent dat er bij het kaderper soneel wel 950 banen kunnen verdwij nen. Het moet gezegd dat het tij Disney bepaald niet meezit. Toen het park in april 1992 opende, bleek al snel dat het oer-Amerikaanse concept niet zomaar ongestraft kon worden verplaatst naar Europa. Het Europese publiek - dat een minder innige band heeft met de schep sels van Disney - kocht minder Mickey Mousepetjes en andere nevenprodukten. Bovendien ging het niet akkoord met het picknick-verbod in het park. De restaurants bleven daardoor voor een belangrijk deel leeg. Alleen de fast- foods haalden voldoende omzet. Daar bij kwam, dat met name de Zuideuro peanen het alcoholverbod in het park wat al te drastisch vonden en ook om die reden de restaurants meden. Verder vonden veel Europeanen de toe gangsprijs voor het park erg hoog en ze meenden hetzelfde van de hoteltarie ven. Tenslotte zorgde de desastreuze zomer van dit jaar dat het toch al lage aantal zonnedagen (in vergelijking tot Florida of Californië, waar de twee Amerikaanse parken zijn gevestigd) nog minder was dan voorzien. Maar belangrijker voor Disney was, dat de onroerend-goedmarkt volledig in stortte. De beoogde aankoop door be drijven van kantoren en andere be drijfsruimte in de onmiddellijke nabij heid van het park bleef uit. En juist op die onroerend-goedactiviteiten baseert Disney een groot deel van zijn succes. Een en ander had al snel gevolgen voor de toekomst van de ontwikkeling van Disney in Europa. De aanleg van het tweede themapark - het MGM-film- park - met een jaar werd uitgesteld. Ook werden concessies gedaan aan het publiek. Alcohol is niet langer volledig taboe -in de restaurants mag bij de maaltijd bier of wijn worden geschon ken- en gingen de prijzen omlaag. Onvoldoende, zo blijkt nu. Disney moet nu ook in personele zin afslanken, en zijn pretenties drastisch omlaagschroe- Amsterdam (anp) - De verkoop van nieuwe auto's in het derde kwartaal van dit jaar is ten opzichte van juli, augustus en september vorig jaar nauwelijks teruggelo pen. Dat blijkt uit de gisteren bekendgemaakte cijfers van de Rai-vereniging. In de eerste drie maanden van dit jaar kelderde de autoverkoop met 32,9 procent, gevolgd door een vermindering van 8,2 pro cent in de maanden april, mei en juni. De totale achteruitgang in de eerste negen maanden van dit jaar is uitgekomen op 17,2 pro cent. Het licht toegenomen vertrou wen van de consument in de economie heeft volgens de Rai de achteruitgang van de autover koop tot staan gebracht. „In het eerste halfjaar zijn de mensen wellicht toch wat voorzichtig ge weest. Zij hebben de aankoop van een nieuwe auto uitgesteld. Dat effect merken we nu," aldus woordvoerder M.F. Timmer van de Rai. In het derde kwartaal werden 95.054 auto's verkocht vergele ken met 95.281 in juli, augustus en september vorig jaar. De ver koop van nieuwe personenwa gens in de eerste negen maanden is daarmee uitgekomen op 320.994, terwijl in dezelfde pe riode vorig jaar nog 387.722 au to's werden verkocht. De vereniging handhaaft haar verwachting dat over heel 1993 de afzet 400.000 stuks zal bedra gen. In 1992 werden 492.130 au to's verkocht. Ferrari kon volgens de cijfers van de Rai in het derde kwartaal geen enkele Nederlandse klant begroeten. Dit jaar ontwikkelde de Nederlandse markt zich voor de Italiaanse fabrikant toch al niet florissant. In de eerste negen maanden werden niet meer dan vier modellen van deze sportwa gens verkocht tegen zeventien vorig jaar. Ook Porsche kreeg een lelijke val in de verkoopcijfers te verwer ken. Van deze Duitse wagens werden in de eerste negen maan den van dit jaar 67 stuks ver kocht tegen 91 in dezelfde perio de vorig jaar. Daarentegen waren Rovers meer in trek. Van dit merk gingen de verkoopcijfers over de eerste ne gen maanden omhoog van 2579 vorig jaar naar 2741 dit jaar, gedeeltelijk als gevolg van de waardevermindering van het pond sterling. VERVOLG VAN VOORPAGINA Overgewicht kan lijden tot vele soorten aandoeningen, variërend van hart- en vaatziekten tot ge wrichtsstoornissen. Dat de Ne derlandse werknemer te dik is, wil Postema niet zeggen. Maar wel dat de Nederlandse man ge middeld zes procent te veel ge wicht mee moet zeulen. De extra pondjes zijn niet voor behouden aan het zittend kan toorpersoneel, stelt de WW- woordvoerster. „Wij zijn nu be zig met een ophaaldienst van huisvuil. Overgewicht zit bij die mensen snel in de weg en heeft rugklachten tot gevolg." De cursus wordt klassikaal ge volgd door een groep van ten minste twintig mensen. Plaats van handeling is het bedrijf. „At Work is gecreëerd omdat druk bezette werknemers vaak slecht eten en weinig bewegen en geen tijd hebben om naar een cursus buiten werktijd te gaan", heet het. De bijeenkomsten worden ge houden voor aanvang van werk tijd of tijdens de lunchpauze, een geschikt tijdstip voor een derge lijk onderwerp. De werknemers leren namelijk omgaan met kof fiepauzes en luchtijd, voeding en gezondheid. WW hanteert de be proefde methode van de groeps- steun, waarbij de werknemers psychisch met de billen bloot moeten. Fysiek niet: bij het we gen wordt de privacy wel ge waarborgd. Tijdens de lunchpauze lonkt in elk zichzelf respecterende grote onderneming de kantine, vaak bedrijfsrestaurant geheten. Daar pruttelen kroketten, frikandellen en andere vetbommen. Als een onderneming de vetzucht wil be strijden, ligt een effectieve aan pak dan niet onder handbereik? „Bedrijven die in ons program ma zijn geïnteresseerd, kijken ook daar kritisch naar", zegt WW-zegsvrouwe Postema. „Wij willen als Weight Watchers de kantine echter niet onderstebo ven zetten. Bovendien is bij WW de frikandel niet verboden. Je moet er alleen verstandig mee omgaan: niet te vaak dus." Met de wet terugdringing ziekte verzuim in het verschiet, lijkt voor Weight Watchers een mooie markt braak te liggen. „We gaan nu de boer op", zegt Postema. Ze is optimistisch over deze nieuwe afslankoperatie voor het Neder landse bedrijfsleven: „We vinden het moeilijk om de omvang van de markt in te schatten, maar we verwachten er erg veel van." Belgische boeren blokkeerden gisteren uit protest tegen de nieuwe mestwet van België de grensovergangen in Limburg. Die mestwet legt de uitvoer van mest aan banden. De Belgische boeren zijn echter boos dat hun Nederlandse collega's nog wel ongehinderd mest kunnen uitvoeren. Volgens de Belgen wordt door deze ongelijke behandeling hun bedrijf in gevaar gebracht. De Europese Commissie maakte gisteren bekend dat de steunregeling voor Nederlandse boeren in ecologisch kwetsbare gebieden doorgaat. De EG zal de helft van de regelingwaarmee de komende drie jaar naar schatting 66 miljoen gulden is gemoeid financieren. foto anp (ADVERTENTIES) im uitzendbureau Breda, tel. 076-204304 Etten-Leur, tel. 01608-18018 Terneuzen, tel. 01150-95538 Als u nu een auto- of zaktelefoon koopt, ongeacht van welk merk of hjj welke dealer, betaalt u tot 1994 helemaal niets voor een nieuw abonnement op het mobiele netwerk (ATF-3). En dat is een heel voordelige manier om zelf te ontdekken dat mobiele communicatie werkt. Want met een mobiele telefoon werkt u efficiënter, kunt u uw zaken direct afhandelen en houdt u meer tijd over. Bel daarom gratis 06-0106 voor uw dichtstbijzijnde dealer. Het Mobiele Netwerk. De Roma-top der Linden. van Nederlandse banken geen krediet kon krijgen. „Banken ei sen tweehonderd procent zeker heid. Die durven geen enkel risi co te nemen. Zeker niet in Rus land. Wij hebben echter vol doende vertrouwen in Kalkman en in het project zelf om wel risico te willen nemen." „Eigenlijk is het een heel simpel verhaal: het barst hier van de vis, dus grondstoffen zijn geen probleem. Aan de andere kant ligt er in landen als Japan, Ko rea en Taiwan een enorme afzet markt. De kunst is alleen om te zorgen dat de vis die je vangt, kwalitatief goed wordt verwerkt. Welnu, daar gaat Kalkman voor zorgen en die heeft zijn kwalitei ten wat dat betreft al voldoende bewezen". Hoeveel geld hij in de visfabriek heeft gestoken wil Van der Lin den niet zeggen. „De bedoeling is dat we er ons ook zo snel mogelijk weer uit terug trekken. We zijn nu eenmaal geen vissers. We zijn bouwers en dat willen we graag zo houden. Van de andere kant: we zouden wei gek geweest zijn als we deze kans hadden laten lopen. We zijn er ook van overtuigd dat we ons geld snel terug krijgen. Twee goede seizoenen en Kalkman v.l.n.r. R. Guldemond, P. van Galen en A. van Van onze verslaggever Jan van Zuilen Raamsdonksveer - Het Raamsdonksveerse bedrijf Roma International (systeem bouw voor koel- en vrieshui zen) verwacht op korte ter mijn opnieuw goede zaken te kunnen doen op het Oost-Si berische schiereiland Kamchatka. Onlangs werd daar reeds een mede door Roma gebouwde vis- verwerkingsfabriek in gebruik genomen. Eerder bouwde Roma in de Oeral al een slachthuis in opdracht van een vleesfabriek uit Israël. Roma-directeur A. van der Lin den, die samen met zijn adjunct directeur R. Guldemond en pro jectleider P. van Galen de ope ning van de visfabriek in bij woonde, heeft tijdens zijn be zoek aan het Siberisch schier eiland met het provinciebestuur van Kamchatka vergaande af spraken gemaakt voor de bouw van nogeens twee visfabrieken. „We zijn al zo goed als rond. In december gaat Van Galen op nieuw naar Kamchatka. Dan ho pen we de contracten te kunnen tekenen", aldus Van der Linden. Roma raakte bij het visserijpro ject in Kamchatka betrokken via haar relatie Kalkman Vis BV uit Den Heider. De fabriek die Ro ma nu gebouwd heeft, is een samenwerkingsproject tussen Kalkman en de lokale visserij- kolchoze van het dorp Ozernaya. Bij het binnenhalen van deze order was het van doorslagge vende betekenis dat Roma en enkele andere Nederlandse on deraannemers bereid waren risi co-dragend kapitaal in de fa briek van Kalkman te investe ren. Dit in de vorm van uitstel van betaling van een deel van de bouwsom die in totaal elf miloen dollar bedroeg. Dat was volgens Van der Linden noodzakelijk omdat Kalkman heeft zijn investering al terug verdiend". Bij de offertes die hij de Russen heeft gedaan voor nog eens twee visfabrieken gaat Van der Lin den er van uit dat Roma de bouw alleen klaart. „Turn-key- project zijn nu eenmaal onze specialiteit". Van der Linden hoopt dat hij voor wat betreft de exploitatie van de fabrieken opnieuw op Kalkman mag rekenen. Tegelij kertijd echter is hij zo vol ver trouwen dat hij het desnoods zonder Kalkman aandurft. „Hier valt goud te verdienen. Als Kalkman niet wil of kan, vinden we makkelijk genoeg andere partners die de kar willen trek ken", Nederlandse inbreng op mana- gement-niveau is echter wel een absolute voorwaarde, meent Van der Linden. „De Russen zijn best van goede wil, maar van zaken doen en van het efficiënt runnen van een bedrijf hebben ze nog te weinig kaas gegeten". Als Roma haar goede contacten inderdaad weet te verzilveren gaat het om orders ter waarde van tenminste het dubbele van de investering die gemoeid was met de bouw van de visfabriek in Ozernaya, dus minimaal 2 keer 11 miljoen dollar. w waren nog even aan het doelgroeperen. De vraag: wie denkt u eigen lijk wel wie u bent? Bij Volvo, om eens een oud verhaal op te rakelen, kwa men ze erachter dat de mees te berijders van een 340 een witte onderbroek droegen. Dat bleek nu helemaal ver keerd. Want een witte onder broek staat voor saai, conser vatief en dus voor een oubol lig imago. Toen ik dat las, heb ik onmid dellijk de schaar gepakt en mijn ondergoed tot poetsdoe ken verknipt. Mijn vrouw heeft diezelfde dag nog bij de Hema gestreepte slips ge kocht en kijk: ik hoorde er weer helemaal bij. We delen mensen graag in. Dat houdt het leven overzich telijk. Wie in een BMW rijdt, is een tikje agressieve streber. Een Mercedes-rijder hoorde ik eens zeggen: een BMW is er voor degene die het nog moet maken, de Mercedes is er voor wie het gemaakt heeft. Met dit soort indelingen mag je tot op het beledigende ge neraliseren. Mocht iemand niet precies door het deurtje passen, dan noemen we hem de uitzondering die de regel bevestigt. Aad Muntz is directeur public relations van Centraal Be heer, doet in het vakblad Ad- formatie een mooie uitspraak over de hokjesgeest, die mar- ketingland terroriseert. „Het is belachelijk dat er nog steeds wordt gewerkt met welstandsklassen, interesseru brieken en die toestanden meer. Al die mensen wonen in één huis. Pa is ingedeeld in A met z'n BMW en ma in C, met haar halve baan bij de plaatselijke bibliotheek en haar Panda. Dochter loopt in de bijstand en zoon studeert nog. En op het tafeltje ligt Schoner Wohnen of Avenue. Dat lezen ze allemaal." De onvoorspelbare ultra-con sumer is onder ons. Hij rijdt Jaguar en koopt ondergoed bij de Zeeman. Logica? Ja hoor. „De duvel schijt op ene grote hoop," zegt de volks mond. Mochten we de ultraconsu ment hebben gevangen, hoe moeten we hem dan aanspre ken? Mensen houden van succes, van spanning, van sex-appeal. Huisje weltevree is stilstand is achteruitgang. Sommige be grippen zijn ronduit impopu lair: werkloosheid, verslaving, ouderdom, zware ziektes. Ze horen bij het leven, maar mensen spiegelen er zich niet Door Willem Reijn graag aan. Behalve dan als zij zich in hun eigen geluk en welzijn willen wentelen. Dat heeft consequenties. Het aanspreken van ouderen op hun leeftijd blijkt in de recla me absoluut te moeten mis lukken. Ouderen willen juist jong lijken. Vooral zij die wat te besteden hebben en dat ook doen. Als je incontinen- tietampons wil verkopen, kun je het best een jong mens vertonen. Want als die het ook kan hebben, durf ik zo'n apparaat ook wel te kopen. Spiegelen Ik wil als gepensioneerde ook niet met een bejaardenreis mee. Al dat gezeur over ziek tes en dat Cees van Annie ook niet meer lang te leven heeft. Neen hoor, ik ben nog jong en ga met jonge mensen op stap. De enige reclame die spot met deze regel, is het filmpje van een opa die terugkijkt op zijn jeugd. Toen kreeg 'ie als manneke al een lekker snoep je van zijn opa. Ja, ja, kinde ren, een Werthers Echte. En nu krijgt zijn kleinkind ook zo'n Werther. Zo'n oude roomboterbabbelaar. Die opa dan. Sommige groeperingen raken door de wet van sex, spanning en succes een beetje onderbe licht in de reclame. We zien zelden een gewone zwarte meneer die iets koopt. Wel een zwarte mevrouw die danst. We zien geen Marok kanen of Turken of Antillia- nen. Tenzij we ze verstoppen in een vrolijk filmpje, waarbij ze een ondersteunende func tie hebben: 'Kijk, iederéén koopt onze waar'. In Mexico bestaat de bevol king voor zoiets als vijf pro cent uit arme Indianen, vijf procent uit stinkendrijke witte Spaanse afstammelingen en negentig procent uit sappelen de gemengden, de Mestiezen. Je kon er een avond reclame kijken en niet beter weten dat Mexicanen rijke witte mensen zijn, die allemaal familie zijn van Julio Iglesias. De hamvraag: zou u een zui ver grotc-maten-merk kopen? Of gewoon stiekem een grote maat Levis? Alkmaar staakt inzameling plastic flessen Alkmaar - De gemeente Alkmaar heeft besloten de inzameling van plastic flessen en flacons te staken. De inzamelingskosten van 12.000 gulden per jaar zijn de gemeente te gortig. Behalve hoge kosten speelt onvoldoende afzet voor hergebruikt plastic een rol bij de stopzetting. De belangrijkste conclusie is volgens de woordvoerder dat recycling alleen zin heeft als het vrijwel rendabel is en er een gegarandeerde afzet bestaat. Boseigenaren in rode cijfers Den Haag - De particuliere boseigenaren hebben in 1992 gemiddeld bijna zeventig gulden verlies geleden per hectare. Volgens het Bosschap lijden de kleine bosbouwers (minder dan 50 hectare) de grootste verhezen. Particuliere en gemeentelijke bosbouwers kunnen zich nog nauwelijks handhaven, aldus het schap. Dalende houtprijzen en stijgende loonkosten zijn de grootste boosdoeners. Daarnaast staat de afzet onder druk door houtimporten uit Midden- en Oost-Europa en het hergebruik van oud papier en oud hout. Steun voor computerconcern Buil Parijs - Frankrijk wil het comupterconcern Buil, een staatson derneming, steunen met zeven miljard frank (f 2,2 miljard). Buil, dat op de nominatie staat om te worden geprivatiseerd, lijdt al enkele jaren forse verliezen en had gevraagd om steun van negen miljard frank (f 2,9 miljard). Het verlies van Buil is de afgelopen vijf jaar opgelopen tot vijftien miljard frank (f 4,7 miljard). Pliilips investeert in beeldbuizen Eindhoven - Philips gaat de produktie van kleurentelevisie beeldbuizen in het Engelse Durham uitbreiden. Het concern investeert daartoe in eerste instantie 16 miljoen pond, ongeveer 45 miljoen. De investering in Engeland houdt verband met het onlangs aangekondigde ombouwen van een produktielijn voor ktv-beeldbuizen in het Oostenrijkse Lebring. Philips gaat daar jaarlijks 400.000 beeldbuizen voor kleurenmonitoren maken. Het uitbreiden van de produktie in Durham - van jaarlijks 2 miljoen naar 2,3 miljoen per eind 1994 - is deels bedoeld om de afname van het aantal gefabriceerde ktv-beeldbuizen in Lebring te compenseren. Rabobank stopt personeelsbank Eindhoven - De Rabobank Nederland wil een einde maken aan de activiteiten van de zogenoemde personeelsbank, waar op dit moment bijna 70 mensen werken. De personeelsbank verzórgt de dienstverlening aan het eigen personeel. Die zou nu onderge bracht moeten worden bij de lokale Rabobanken. Er loopt op dit moment een onderzoek naar de haalbaarheid van de verande ring. Voor de betrokken personeelsleden behoort herplaatsing binnen de Rabobank Nederland of de lokale banken tot de mogelijkheden. Een woordvoerder van de bank sluit gedwongen ontslagen uit. Duitse kompels betogen tegen mijnsluiting Hamm - Ongeveer 15.000 mijnwerkers en medestanders hebben gisteren in het industriestadje Hamm in het Ruhrgebied met veel rumoer gedemonstreerd tegen saneringsplannen voor de kolen mijnen van minister van Economische Zaken Günter Rexrodt. Die heeft voorgesteld voor het jaar 2005 40.000 banen schrappen bij de zwaar gesubsidieerde kolenindustrie. De vakbond DAG heeft bij bondskanselier Kohl aangedrongen op intrekking van de plannen. De mijnwerkers willen dat de invoer van goedkope kolen van buiten Duitsland wordt gestopt. Eiders in Duitsland werden ook demonstraties tegen de plannen van Rexrodt gehouden.

de Stem | 1993 | | pagina 5