4Schengen' opnieuw uitgesteld Onze Top 5 van deze week. Thatchers memoires vallen slecht 'Ein 1.79 1.79 jSr3.49 Sjevardnadze roept hulp Russisch leger in In moeilijk VS dreigen Serviërs met luchtaanvallen van Navo Uitvoering op 1 februari 1994 omdat Frankrijk grondwet nog moet aanpassen O Rai ziet sta Bij Weight frikandel 11 Nu g tot 19: DE STEM BUITENLAND J pE STEM 'Nog geen akkoord over vrijlaten van Palestijnen' Schuld 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch Boerenwit, -bruin j2r39fof -volkoren heel, verpakt Ch Pindakaas j2rl9Tof-pindakaas met noot]24§rpot 350 gram Ch Perla Mokka koffie, snelfiltermaling, pak 500 gram of r- -tq 2 pakken a 250 gram O./" Braadworst, kilo 5.99, 500 gram Bordeaux, een rode of witte wijn uit de Bordeauxstreek, fles 0.75 liter BUITENLAND KORl Ruimteveer Columbia gelanceerd Pawlak voorgedragen als Poolse premier Sandinisten bezetten kathedraal Managua Massale arrestaties in Egypte VS dragen nazi-archief aan Duitsland over Belagers blanke trucker geen levenslang ^Permanente zetel EG in V-raad' Luttele aandacht voor Nederland DINSDAG 19 OKTOBER 1993 Washington/Zagreb (rtr) - De Verenigde Staten hebben de Serviërs maandag wegens de situatie rond Sarajevo met luchtaanvallen door de Navo gedreigd. Iedere Servische poging de Bosnische hoofd stad volledig van de buiten wereld af te snijden kan met een luchtaanval worden be antwoord, aldus het Ameri kaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. De waarschuwing aan de Ser viërs is vervat in een telegram dat minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher maandag aan de Servische presi dent Slobodan Milosevic heeft gestuurd, aldus woordvoerder Mike McCurry. De VS hebben volgens McCurry duidelijk gemaakt wat de gevol gen van de afgrendeling van Sa-- rajevo voor de Serviërs zijn. De woordvoerder haalde daarbij Navo-communiqués uit augustus van dit jaar aan waarin werd gewaarschuwd vöor mogelijke luchtaanvallen op Servische doelen. De boodschap van Christopher volgt op de jongste beschietingen van de Bosnische hoofdstad. Sa rajevo werd maandag opnieuw zwaar bestookt. Bij de beschie tingen kwamen tot zondagoch tend zeker dertien mensen om het leven en raakten 78 mensen gewond. Maandag waren er ook meldingen van nieuwe gevechten tussen moslims, Serviërs en Kroaten op verschillende plaat sen in Bosnië. De internationale bemiddelaars Lord Owen en Thorvald Stelten berg kwamen maandag in de Kroatische hoofdstad Zagreb aan. Volgens de Kroatische radio zullen zij overleg voeren met president Franjo Tudjman over de situatie in Krajina, een gebied in Kroatië dat in handen is van opstandige Serviërs. Owen zal, naar verluidt, dinsdag Zagreb weer verlaten en naar Londen reizen. Stoltenberg blijft de rest van de week in Kroatië. De kritiek van de Amerikaanse president Clinton dat Europa en dan vooral de Britten en de Fransen hebben gefaald in hun beleid ten aanzien van Bosnië, is slecht gevallen in Londen. De Britse regering wil opheldering van Washington. In de krant The Washington Post zei Clinton 'het gevoel te hebben dat de Britten en de Fransen het belangrijker hadden gevonden te voorkomen dat het (wapen-)em- bargo werd opgeheven dan (Bosnië) te redden'. „Mensen die grondtroepen hadden (zoals Frankrijk en Groot-Brittannië) dachten, wel, dat ze gevaar zou den lopen indien het embargo zou worden opgeheven... dus hadden wij een groot verschil van mening." Een Britse functionaris die onge noemd wilde blijven, verklaarde duidelijk geïrriteerd dat Groot- Brittannië meer in het voormali ge Joegoslavië op het spel heeft staan dan de VS. „Wij hebben grondtroepen daar. Zij niet". Van onze correspondent Parijs - De uitvoering van het Akkoord van Schengen, dat in negen Europese landen de vrijheid van het personenverkeer regelt, is uitgesteld tot 1 februari 1994. Dat hebben de negen Schengen- landen (België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk, Duits land, Italië, Spanje, Portugal en Griekenland) maandag in Parijs besloten. Het uitstel hangt onder meer samen met de extra tijd die Frankrijk nodig heeft voor een wijziging van zijn grondwet. Problemen Volgens de Franse minister van Europese Zaken, Alain Lamas- soure, zijn er vooral praktische problemen die aan het uitstel ten grondslag liggen. Oorspronkelijk had het Akkoord op 1 december in werking moeten treden. Lamassoure probeerde de me ningsverschillen tussen hem en de andere bewindslieden te ba- Jeruzalem (ap) - Israël voert onderhandelingen over de vrijlating van Palestijnse ge vangenen, maar is nog niet met de PLO tot overeenstem ming gekomen. Dat heeft de woordvoerder van premier Yitzhak Rabin maandag verklaard nadat een PLO-verte- genwoordiger in de Jordaanse hoofdstad Amman had gezegd dat Israël mogelijk komend weekeinde al zou beginnen met de vrijlating van tussen de 4.500 en 6.000 Palestijnse gevangenen. De PLO wil dat Israël tussen de elf- en dertienduizend gedeti neerde Palestijnen laat gaan als onderdeel van het op 13 septem ber in Washington gesloten vre desakkoord. Rabin zei zondag dat Israël tezijnertijd 'grote aan tallen' Palestijnse gevangenen zal laten gaan. Maar dat de vrijlatingen dit weekeinde al zullen beginnen, zoals Omar Khatib, plaatsver vangend hoofd van de PLO-mis- sie in Amman heeft gezegd, is volgens de Israëlische woord voerder Oded Ben-Ami voorba rig. „Er is geen overeenstem ming, het onderwerp van vrijla ting van gevangenen is onder deel van de onderhandelingen", zei hij. Khatib zei ook dat Israël een PLO-team in de bezette gebie den zal toelaten, dat de veilig heidssituatie daar moet evalue ren voordat wordt overgegaan tot de stationering van een Pa lestijnse politiemacht. gatelliseren. „1 februari, dat is morgen", aldus de Franse be windsman. Volgens hem zijn er nog grote problemen met het Schengen In formatie Systeem (SIS), een gi gantische computer in Straats burg, waar maar liefst 11 mil joen gegevens in moeten worden opgeslagen. Dat zijn onder meer persoonsgegevens over bijvoor beeld illegale vreemdelingen en criminelen, maar ook een lijst met verdwenen voorwerpen. Eerder op de dag meende de Nederlandse staatssecretaris van Europese Zaken Piet Dankert nog dat een compromis mogelijk moest zijn. „Ik houd vast aan de datum van 1 december. Wat mij betreft is het mogelijk dat we het SIS gradueel in werking zetten. Dat we dus eerst de gevoelige persoonsgegevens invoeren, en dat we de feiten over gestolen auto's en caravans iets later er in stoppen. Per slot van rekening is het minder erstig dat de gege vens van een auto die drie jaar geleden is gestolen een maandje later worden opgeslagen." Dankert schoof de schuld van de moeizame en langdurige onder handelingen naar de Franse de legatie toe. „Ze liggen dwars. Enerzijds hebben de Fransen grote problemen rondom de ver andering van de asielwetgeving in hun Grondwet, die toepassing van Schengen mogelijk moet maken, anderzijds kijken ze al tijd nog vreemd aan tegen het wegvallen van de binnengren zen. Ze moeten daar nog aan wennen." Volgens Dankert stonden de Fransen met hun problemen al leen, ook al wilde hij het niet met zoveel woorden zeggen: „Laten we zeggen dat acht ande re landen er anders over den ken." De Nederlandse staatssecretaris was echter blij, dat een ander groot probleem van de Fransen, in verband met de aanvoer van drugs uit Nederland, grotendeels was weggevallen. „We kregen aan het begin van de vergade ring zelfs een compliment van staatssecretaris Lamassoure, dat de samenwerking zo lekker loopt. Het drugprobleem tussen Frankrijk en Nederland is de wereld uit nu we veel meer in formatie en ook personeel uit wisselen", aldus Dankert die zich wel zei af te vragen wat de buitenwacht zal vinden van dit nieuwe uitstel in een Europese kwestie. „Het lijkt net alsof we geen besluit kunnen nemen." (ADVERTENTIE) FOTO EPA Georgische militairen vluchten uit de stad Samtredia die zondag in handen is gevallen van de opstandelingen. Tbilisi/Moskou (afp/rtr) - Hef Georgi sche leger valt uiteen en de hulp van Rusland is noodzakelijk om verloren gebieden te kunnen heroveren en het offensief van de rebellen van oud-presi dent Zviad Gamsachoerdia te kunnen afslaan. Dit heeft de Georgische president Edoeard Sjevardnadze maandag verklaard. Maandag en dinsdag 'kunnen beslissend zijn' voor Georgië, aldus Sjevardnadze. De Georgische premier, Otar Patsatsia, vloog gisteren naar Moskou voor gesprekken met zijn Russische ambtgenoot Viktor Tsjer- nomyrdin. Sjevardnadze zei actief deel te nemen aan de onderhandelingen met Moskou over even tuele samenwerking om 'wat men zou kun nen noemen een invasie van Georgië af te slaan'. Hij prees de houding van het Russi sche ministerie van Buitenlandse Zaken. Maar in Moskou zei een woordvoerder niet op de hoogte te zijn van plannen om militai re steun te verlenen aan het Georgische leger. Sjevardnadze heeft in Georgië problemen met separatisten in Abchazië en met de aanhangers van de verdreven ex-president Gamsachoerdia. Die laatsten hebben nu on geveer tien steden in Georgië in handen. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 oktober a.s. Van onze correspondent Bob van Huët London - De memoires van de voormalige Britse premier Margaret Thatcher hebben in de Britse pers bepaald toch niet de goedkeuring geoogst waarmee de barones zichzelf overlaadt in haar ruim 900 pagina's tellende pil. 'Saai', 'droog' en 'dogmatisch' wa ren de meest voorkomende kwalificaties en velen be treurden de zelfingenomen eentonigheid. Thatchers beste biograaf, Hugo Young, verweet de ex-premier bovendien wat 'kwalijke' wegla tingen in haar memoires 'Mijn jaren in Downing Street 10' die gisteren werden gepubliceerd. Waarom ze zo impopulair was en waarom ze door haar partij genoten tot aftreden werd ge- wongen komt volgens hem nim mer uit de verf. Evenmin haar rol in de illegale wapenhandel naar Irak, de Spycatcher-affaire, de SAS-executies in Gibraltar of de dubieuze activiteiten van haar zoon Mark. Oud-Times hoofdredakteur Peter Riddell trof in de dikke pil 'ongelijke kwaliteit' wat hier een eufemisme is voor 'niet best'. Levendig schreef Thatcher vol gens hem over de Falklandoor- log en haar relaties met Was hington maar daarnaast waren er nogal wat 'minder verteerbare passages die de memoires in lite rair opzicht ondergeschikt maakten aan die van bijvoor beeld Denis Healy of Roy Jenk ins'. „Het is moeilijk te applaudisse ren voor zulke dogmatische en ruzieachtige memoires; tegelijk is het moeilijk ze te lezen zonder ingeboezemde bewondering", vond Tory-vriendelijke The Dai ly Telegraph, lang Thatchers fa voriete krant. Ook de Financial Telegraph had weinig zelfkritiek bespeurd en hoopte dat Thatchers volgende boek, over de eerste vijftig jaar van haar leven tot aan Downing Street Thatcher FOTO EPA 'meer ontspannen en minder egocentrisch zal zijn'. Een van de weinige loftrompet ten werd bespeeld in de Daily Express door Sir Bernard Ing ham, Thatchers vroegere pers chef en een van de medewerkers aan de memoires. Volgens hem was sprake van een monumen taal standaardwerk. De barones zelf verbracht de dag met het promoten en signeren van haar bestseller-bij-voorbaat die haar naar verwachting een slordige tien miljoen gulden zal opleveren. Gisteren ging het boek volgens sommige boekhan dels met een ritme van 'een per drie minuten' van de hand. Een van de weinig echte onthul lingen in het Thatchers boek is dat Engeland en Frankrijk in 1990 serieus hebben gewerkt aan een geheime alliantie in een po ging de Duitse hereniging te ver tragen. Bevreesd voor een ver storing van het Europese machtsevenwicht en mogelijk toekomstige aspiraties van de 'Duitse Reus' spraken Thatcher en de Franse president Francois Mitterrand daartoe herhaalde lijk onder vier ogen in Straats burg en Parijs. Plannen voor hechtere samenwerking op de fensiegebied tussen Fransen en Britten vielen tenslotte in het water omdat Mitterrand angstig zou zijn geweest de as Parijs- Bonn te verzwakken. De ambitieuze politica Marga- reth Thatcher bestormde tussen 1979 en 1990 het wereldtoneel en kreeg van het toenmalige Sovjetpersbureau Tass de ereti tel IJzeren Dame. Maar zelfs zij- bleek niet bestand tegen politie ke roest en werd uit haar ambt gezet door een samenzwering van kabinetsleden, 'vrienden' en zo lang door haar genegeerde 'backbenchers' (de onderge schikte kamerleden) die voor hun baantje vreesden. Haar premierschap laat zich be grijpen als een eenzame en door velen miskende strijd tegen het grote Kwaad, communisme, eco nomische wanorde en stupidi teit. Op EG-toppen had ze veelal als enige haar huiswerk gedaan en de cijfers op rij. Haar colle ga's kletsten doorgaans uit hun nek. De meest indrukwekkende erva ring van de IJzeren Dame was niet de bijna fatale IRA-bom- aanslag tegen haar in Brighton maar de Falklandoorlog. Tijdens die oorlog begaven haar zenuwen het wel eens. Niemand zou het haar verwijten, maar ze hield zich groot. Momenten van zwakte zijn trouwens heel zeld zaam in haar memoires. Mrs. T. is zeker van zichzelf. De laatste alinea geeft misschien het beste een samenvatting van het Politiek Evangelie volgens de heilige Maggie. Wie tussen de regels van 'Mijn jaren in Dow ning Street' doorleest, moet de boodschap begrijpen dat het 'Thatcherisme' de lichtende weg is naar de oplossing van de meeste problemen van Groot- Brittannië, Europa en eigenlijk heel de wereld. ■Margaret Thatcher, 'Mijn jaren in Downing Street 10', ISBN 90 5018 223 2 Uitgeverij Balans (Amster dam), Uitgeverij Kitak (Leuven), prijs: fl.65,-. Cape Canaveral - Na twee afgebroken pogingen is maandag h! Amerikaanse ruimteveer Columbia gelanceerd vanaf de ruir%| vaartbasis Cape Canaveral in Florida. Dat heeft het AmerikaanJ se ruimtevaartbureau NASA meegedeeld. De zeven bemanningsleden zijn vertrokken voor een twee wekeJ durende medische onderzoeksmissie, de langste die de shuttle! ooit heeft uitgevoerd. De astronauten zullen onder meer nagaaj wat de gevolgen van langdurige gewichtloosheid zijn. Warschau - De Poolse president Lech Walesa heeft maandaJ Waldemar Pawlak voorgedragen als nieuwe premier. WalesJ aanvaardde eerder op de dag het aftreden van de demissionair! premier Hanna Suchocka. Zij nam ontslag na de grote overwin.l ning van twee linkse partijen bij de algemene verkiezingen opijl september. De 34-jarige Waldemar Pawlak is leider van de Poolse Boeren-I partij en gaat een coalitieregering vormen met de Alliantie va! Democratisch Links, de oud-communisten. Samen hebben zi 303 zetels in het 460 zetels tellende parlement, de Sejm. Managua - Een groep van 15 sandinistische oud-militairen heeft maandag de kathedraal van Managua bezet. Met hun actieI willen de ex-militairen de regering van Nicaragua ertoe dwinj gen dat die bepaalde toezeggingen aan hen inlost. Bij jt| bezetting is geen geweld gebruikt. Vicaris-generaal Eddy Montenegro van het aartsbisdom Mana-I gua heeft de regering van Violeta Chamorro na een gesprek met| de bezetters opgeroepen tot handelen. Zo kan de president eec| escalatie verhinderen. Cairo - De Egyptische politie heeft 140 fundamentalistisch! militanten in het hele land opgepakt nadat bij een vuurgevech: bij Cairo zondag twee politiemensen en twee extremisten om he! I leven waren gekomen. Bij het gevecht dat zondag drie uur duurde ging een aantal huizen in vlammen op. De extremisten openden het vuur op.c politie, die op zoek was naar een drughandelaar. Berlijn - De Verenigde Staten hebben de nazi-documenten dit I sinds de Tweede Wereldoorlog waren verzameld en in het Berlijns Documentatie Centrum opgeslagen lagen, maand formeel aan Duitsland overgedragen. De gehele overdracht pas in augustus 1994 zijn voltooid, als de Amerikaanse troepen zich helemaal uit Berlijn hebben teruggetrokken. Het archief, dat wordt gefinancierd door de Duitse regering I maar tot nu toe onder leiding stond van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft een belangrijke bij drage geleverd in de opsporing van oorlogsmisdadigers. Los Angeles - In het proces tegen twee zwarte Amerikanen die I tijdens de rassenonlusten van april 1992 een blanke vrachtwa-1 genchauffeur in elkaar hadden geslagen, zijn de verdachten I gisteren van de zwaarste beschuldigingen vrijgesproken. De jury I achtte niet bewezen dat de 29-jarige Henry Watson zich aan poging tot moord op vrachtwagenchauffeur Reginald Denny! schuldig had gemaakt. Evenmin achtte de jury de 20-jarige Damian Williams schuldig aan zware mishandeling. Hiervoor hadden beide verdachten levenslange gevangenisstraf I kunnen krijgen. De jury verklaarde beide mannen wel schuldig aan minder zware delicten, zoals zware geweldpleging tn mishandeling. Den Haag - Nederland wil dat de Europese Gemeenschap op I termijn een permanente zetel in de Veiligheidsraad krijgt. Dal I heeft minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken maandag! gezegd. „Bij een volwaardig functioneren van de Europese Unie 'I moet het er toch van komen", aldus Kooijmans. De minister zei zich te realiseren dat een permanente zetel voor j| de EG een gevoelig onderwerp is voor Groot-Brittannië en I Frankrijk. Beide landen beschikken nu al over een permanente zetel in de Veiligheidsraad en dus over een vetorecht dat zij niet graag met andere Europese landen zullen delen. Een eigen zetel voor de Europese Gemeenschap kan voorkomen dat EG-lidsta- ten een eigen beleid in de Veiligheidsraad doordrukken. (ADVERTENTIE) Londen - Wat betreft pagina's komen Nederland en zijn premier Ruud Lubbers er bekaaid vanaf in de memoires van Margaret Thatcher. Van de 924 bladzijden die haar boek telt, worden er alles bij elkaar nog geen vier pagina's gewijd aan Nederland. Maar in tegenstelling tot menig ander regeringsleider kan Lubbers zich erop beroepen dat Thatcher hem graag mocht. „Hij was een jonge, praktische zakenman, die zijn kwaliteiten aanwendde ten behoeve van de Nederlandse politiek." Dat hij 'net als andere regeringsleiders van kleine landen' naar federalisme neigde wordt hem bijna vergeven want in grote lijnen waren Ruud en Maggie het eigenlijk wel eens. Als het aan Thatcher had gelegen was Lubbers 'mijn favoriet' nu EG-voorzitter geweest en zeker niet Jacques Delors die tot haar irritatie 'Euro-demagogie' bedreef. Van de EG-partners verdiende Nederland nog de meeste achting, aldus de IJzeren Dame. Ook al kostte het haar moeite in Den Haag de aandacht te vestigen op 'wat velen niet lijken te begrijpen: de te grote financiële inbreng van Duitsland in de EG-begroting'. „Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt", doceerde Thatcher daarom. JacHermaas Van onze correspondent Wilko Voordouw Marne-la-Vallee - Het pretp. rodisney gaat 950 personee ontslaan. Het gaat vooral or delbaar en hoger persone aantal arbeidskrachten in en in de hotels wordt niet Eurodisney komt tot deze wege de grote financiële Iers. h< ve sti tei In de eerste negen maanden van verloor Eurodisney bijna 500 gulden. Het is voor het eerst opening dat het park bekend mr in het personeelsbestand wordt den. Amsterdam (anp) - De ver derde kwartaal van dit augustus en september vo pen. Dat blijkt uit de gis van de Rai-vereniging. In de eerste drie maanden va dit jaar kelderde de autoverkoo met 32,9 procent, gevolgd doe een vermindering van 8,2 pre cent in de maanden april, mei - juni. De totale achteruitgang de eerste negen maanden van di jaar is uitgekomen op 17,2 pro cent. Het licht toegenomen vertrou wen van de consument in d economie heeft volgens de Rai d achteruitgang van de autover koop tot staan gebracht. „In he eerste halfjaar zijn de mense wellicht toch wat voorzichtig ge weest. Zij hebben de aankoo van een nieuwe auto uitgestelc Dat effect merken we nu," aldu woordvoerder M.F. Timmer va de Rai. In het derde kwartaal werde 95.054 auto's verkocht vergele ken met 95.281 in juli, augusti en september vorig jaar. De vei koop van nieuwe personenw: gens in de eerste negen maande is daarmee uitgekomen o 320.994, terwijl in dezelfde pe riode vorig jaar nog 387.722 au to's werden verkocht. N g W\ VERVOLG VAN VOORPAGINA Overgewicht kan lijden tot vi soorten aandoeningen, variërer van hart- en vaatziekten tot wrichtsstoornissen. Dat de derlandse werknemer te dik wil Postema niet zeggen. Ma wel dat de Nederlandse man middeld zes procent te veel wicht mee moet zeulen. De extra pondjes zijn niet voc behouden aan het zittend ka toorpersoneel, stelt de woordvoerster. „Wij zijn nu zig met een ophaaldienst huisvuil. Overgewicht zit bi; mensen snel in de weg en hec rugklachten tot gevolg." De cursus wordt klassikaal volgd door een groep van minste twintig mensen. Pla: van handeling is het bedrijf. Work is gecreëerd omdat dru bezette werknemers vaak slee eten en weinig bewegen en tijd hebben om naar een curi buiten werktijd te gaan", het. De bijeenkomsten worden houden voor aanvang van wei tijd of tijdens de lunchpauze, e geschikt tijdstip voor een derf lijk onderwerp. De werknemi leren namelijk omgaan met k fiepauzes en luchtijd, voeding gezondheid. WW hanteert de 1 te ge Als u nu een auto- of zak helemaal niets voor een nieu manier om zelf te ontdekke efficiënter, kunt u uw zaken dichtstbijzijnde dealer.

de Stem | 1993 | | pagina 4