rt' Belasting voor knooppunten Je nieuwe slaapkamer hoeft niets te kosten. Jmunjih Adviesraad: Beleid kabinet 'onvoldoende en weinig succesvol' Dode bij zwaar ongeval op Al Ziekenhuis Maastricht start dit jaar met omstreden embryo-splitsing DE STEM Politie op jacht naar ontvoerders Amsterdamse Nuchter in het verkeer 6NS straffen reizigers met tariefverhogingen9 Onduidelijkheid over jachtverbod op trekvogels 't Bruisende woonwarenhuis. DE STEM BINNENLAND A3 CDA wil stop verkoop drugs aan buitenlanders Lingerie van wereldklasse COMMENTAAR c Dierenbescherming zet aan tot verklikken' BINNENLAND KORT Kom naar KEA en doe mee met de kataiogusprijsvraag. De wedstrijdformulieren vind je in ieder KEA woonwarenhuis. Deze week maak je in elke vestiging kans op een waardebon van f 2500,- aan slaapkamerartikelen en vele andere waardebonnen. Kom nü naar KEA voor de kataiogusprijsvraag. 19 OKTOBER 1993 DINSDAG 19 OKTOBER 1993 t we hebben de criminaliteit lang onderschat. In de jarei sloten we gevangenissen omda erouderd vonden, en we bouw n nieuwe." n ons er nu alweer wat jaren vat dat de criminaliteit een enorm heeft, en dat het gevaar vooi ie groter wordt. De georgani- isdaad heeft tegenwoordig gro en geld achter zich, die in een ardig scheve verhouding staar salaris van de mensen die in king komen voor omkoping." wel vaker gezegd dat dit een ijk decennium is. Het gevaar rruptie wordt groter. Tegelijker- t het publiek zich af te wenden politiek; kijk maar naar de t bij verkiezingen. Corruptie, op iveau dan ook, schaadt de poli- i het bestuur als geheel. We zorgen dat een verdere afwen- Is gevolg van dit soort zaken en wordt." tellen twee politici in Limburg, ie nu een gerechtelijk vooron- loopt, zich weer verkiesbaar gemeenteraadsverkiezingen vol- n dat niet beoordelen. Ik weet de situatie ter plekke is." Is u zo beducht bent voor het an de politiek zou u dit moeten n. niet dat het zomaar kan. Maar niet van bovenaf in individuele s treden. In zijn algemeenheid n die zoiets overkomt moet ern zichzelf te rade gaan. Als poli artij moet je elke schijn van tie met dergelijke zaken vermij lkswijken heeft. Maar bij el- aar opgeteld kan het wel een ?rontrustend hoog stemmen- ddo opleveren. Dat moet wor st voorkomen. Maar hoe? In k geval niet door CD-aanhan- trs te stigmatiseren, te veroor- elen, te isoleren of uit te sto- n. Dat is koren op de molen an Janmaat. Die kan zich dan itfermen Over de 'verworpe- en der aarde'. Terwijl die lensen niks van hem te ver achten hebben. Want als het de politiek over hun werke- ke problemen gaat: werk, uit dringen of huisvesting, dan is anmaat niet thuis. Of mis- dhien juist wel. Want in "de weede Kamer schittert hij te ael door afwezigheid om aadwerkelijk wat te kunnen etekenen voor de mensen voor ie hij zegt op te komen. e Tweede Kamer behandelt eze week de begroting van ïstitie. Verder komen onder leer aan de orde de openlucht- dcreatie, de toekomst van de iformatiseringsbank in Gro- ingen (onder andere studie- ielagen), de problemen bij de bciale werkvoorziening, het effen van verbruiksbelasting p milieugrondslag, wijziging an de regels voor milieu-effec- "apportage en de wachtlijsten i de thuiszorg. Van onze verslaggever Maastricht - Het Academisch Zie kenhuis in Maastricht (AZM) wil nog dit jaar beginnen met de in Nederland zeer omstreden embryo splitsing. Dit houdt in dat zeer vroegtijdig vastgesteld wordt of een kind al dan niet een erfelijke ziekte heeft. Het ziekenhuis is op het moment actief op zoek naar patiënten. Geneticus dr. Math Pieters van het Maastrichtse zie kenhuis spreekt zelf liever over pré-im plantatie diagnostiek. „Ik heb deze techniek in Engeland geleerd. Je moet het zien als een soort veredelde vlokkentest", zegt Pieters. Hij denkt dat de pré-implantatie diagnos tiek weinig wanklanken zal opleveren. Bij embryo-splitsing wordt na een rea geerbuis-bevruchting bij een embryo van drie dagen oud, een cel afgehaald. Na onderzoek kan worden vastgesteld van welk geslacht het embryo is. Bij families waarin geslachtsgebonden er felijke aandoeningen voorkomen, wor den alleen embryo's van het vrouwelij ke geslacht teruggeplaatst in de moe der. Deze erfelijke geslachtgebonden ziektes zijn veelal spierziektes en gees telijke handicaps. „Er zijn zo'n twee- tot driehonderd geslachtgebonden ziektes bekend." Als voorbeeld geeft Pieters de ziekte van Duchenne. Dat is een slopende ziekte die de spieren verslapt en die ook de hartspieren aantast zodat patiënten meestal rond het twintigste levensjaar sterven. „Over enkele jaren kunnen we de cellen ook op ziektes onderzoeken," voorspelt de medicus. Het ziekenhuis van de Limburgse hoofdstad heeft andere genetische cen tra in Nederland gevraagd mogelijke patiënten door te sturen. „Het zal wel storm lopen", zegt Pieters. „Het is een vrij nieuwe methode en ik denk dat er veel belangstelling voor bestaat." Als in Maastricht de eerste patiënt behandeld wordt, gebeurt dat zonder wettelijke toestemming. Een wet die experimenteren met embryo's al dan niet verbiedt, is er niet. De politiek is hierover nogal verdeeld. Pieters denkt niet dat het project van het AZM niet tot problemen leidt. „Er is door de minister en de staatssecretaris een be roepscode vastgesteld en daar houden wij ons aan." De praktijk is nu dat ouders, die bij een vruchtwater-punctie of vlokkentest merken dat hun kind een afwijking heeft, vaak besluiten tot een abortus. Vari onze Haagse redactie Den Haag - Kosten van openbare voorzieningen als wegen, riolering en groen moeten via een zogenoemde baatbelasting rechtstreeks worden verhaald op particu liere grondeigenaren die profijt hebben van die voorzie- r ningen. Dat is een van de manieren om meer te kunnen «Pk investeren in de ontwikkeling van stedelijke knooppun- pP ten. Dat stelt de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (Raro), een adviesorgaan van de regering, voor. De Raro stuurt dat ongevraagde advies deze week naar het kabinet. Het ad viesorgaan vreest dat het knoop- puntenbeleid gedoemd is te mis lukken als niet op korte termijn meer geld wordt vrijgemaakt voor stadsgewesten als Arnhem/ Nijmegen, Eindhoven/Helmond, Breda, Maastricht, Heerlen en Tilburg. De Raro stelt een uitgebreid pakket aan maatregelen voor om de knelpunten in het knooppun- tenbeleid op te lossen. De in komsten uit de baat- en bouw grondbelasting moet het Rijk compenseren door een algemene lastenverlichting zodat de belas ting van de burger per saldo niet groter wordt. Daarnaast pleit de Raad voor de instelling van een regionaal ont wikkelingsfonds. Het fonds moet gevoed worden met een 'sub stantieel deel' van het aardgas- batenfonds en andere rijksbij dragen, met de inkomsten uit de baatbelasting en de baten van het nog in te voeren spitsvignet. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA-kamerlid Koffeman wil de verkoop van softdrugs aan buitenlanders ver bieden. Daarmee denkt hij voor al de overlast van drugtoeristen in de grensregio's te beperken. Coalitiepartner PvdA ziet niets in het voorstel. Het plan betekent niet dat be zoekers van koffieshops zich in de toekomst moeten kunnen le gitimeren. Want legitimatie is volgens Koffeman 'onnodig om vast te stellen of een klant een buitenlander is'. Het PvdA-kamerlid Kalsbeek ziet niets in het voorstel van haar collega. Zij wijst erop dat het Openbaar Ministerie begin deze maand al een onderzoek aankondigde naar een mogelijk verbod van drugverkoop aan buitenlanders. Kalsbeek wil de conclusies van het onderzoek eerst afwachten. Het onderzoek is waarschijnlijk binnen een half jaar afgerond. Een van de voordelen van zo'n fonds is volgens de Raro dat de 'burger beter zicht houdt op de samenhang van heffingen en be stedingen binnen de eigen regio'. Het kabinet gaat er vanuit dat vooral het bedrijfsleven de kos ten voor de ontwikkeling van knooppunten zal dragen. De Raad constateert echter dat het bedrijfsleven, noodgedwongen, afwacht. Noodgedwongen omdat er te veel onzekerheden zijn - onder meer rond de bodemsa nering- waardoor beleggers in vesteren te riskant vinden. De Raad wil dat het kabinet investeerders via belastingvoor delen probeert over de streep te trekken. Daarbij gaat het met name om investeringen in hoog waardige woon- en werklokaties en om de herbestemming van leegstaande kantoren. De Raro denkt daarbij aan vrijstellingen op het terrein van de vennoot- schaps- en overdrachtsbelasting. Steden leveren volgens de Raro een felle concurrentieslag met elkaar en hun positie wordt on dergraven door de eenzijdige af hankelijkheid van rijkssteun. De Raad vindt daarom dat snel vorm gegeven moet worden aan de nieuwe regionale besturen. En het rijksbod voor de verschil lende stadsgewesten (voor extra woningen, openbaar vervoer, groen en dergelijke) moet fors omhoog. Want die 'rijksboden zijn te laag om de risico's voor de stadsgewesten voldoende af te dekken'. (ADVERTENTIE) INTERNATIONAL Politie en brandweer hebben de handen vol aan het opruimen van de ravage die ontstond op de Al ter hoogte van Hoevelaken. Een vrachtwagen botste achterop een. fife, waardoor vijf auto's in brand vlogen. Een automobilist kwam daarbij om het leven, vijf anderen raakten gewond. De auto waarin het slachtofffer zat, stond als laatste in de file. Ook de (ongeladen) vrachtwagen en de aanhanger brandden'uit. fotoanp Van onze verslaggever Amsterdam - De politie in Amsterdam heeft een opsporingsbevel laten uitgaan tegen drie mensen die er van worden verdacht betrokken te zijn bij de ont voering van een 29-jarige Amsterdamse. De vrouw werd zondagochtend vrijgela ten in ruil voor losgeld aan haar ont voerders. Volgens een woordvoerder gaat de politie er overigens van uit dat er meer mensen bij de ontvoering betrokken zijn, afgezien van de twee die al vastzitten en de drie die nu gezocht worden. De politie wil weinig kwijt over de achter grond van het slachtoffer en het motief van de daders. Berichten dat de echtgenoot van het slachtoffer regelmatig grote bingo-avon den organiseert in de hoofdstad worden bevestigd noch ontkend. De politie beperkt zich tot de omschrijving 'zakenman'. Of er problemen bestonden tussen de 'bingo koning' en de ontvoerders van zijn vrouw wil de politie niet zeggen. De onderhandelingen over het losgeld zijn gevoerd tussen deze zakenman en de ont voerders, de politie bleef daarbij op de achtergrond. Hoeveel er uiteindelijk is be taald wordt geheim gehouden, om het latere verhoor van de verdachten niet te bemoeilij ken. Van het betaalde losgeld is nog niets teruggevonden. Inmiddels is duidelijk geworden dat er niet alleen arrestaties zijn verricht in Amster dam, maar ook in Purmerend. In totaal zijn twee mannen en twee vrouwen aangehou den. De vrouwen zijn weer op vrije voeten gesteld. Het slachtoffer, dat tijdens de vier dagen van haar ontvoering zeer slecht is behandeld, zou er Inmiddels wat beter aan toe zijn. De vrouw werd in de nacht van dinsdag op woensdag vlak voor haar woning in de hoofdstedelijke Staatsliedenbuurt in een au to getrokken en heeft vijf dagen lang vastge bonden aan handen en voeten en met een kap over het hoofd op een kamertje in een woning in de kop van Noord Holland gele gen. Zonder enige bewegingsvrijheid. In de Staatsliedenbuurt liggen de Amster dammers niet echt wakker van de opzienba rende misdaad. Ze veerden wel op toen hun buurt op de tv kwam. In de volksbuurt zijn ze wel wat gewend. Vroeger was het alle maal anders, weet de groenteboer, maar nu vertrekt iedereen die een paar centen ver dient uit de wijk. ,,'t Wisselt hier zo snel. Ik ken hier bijna niemand meer. Wat je dan overhoudt laat zich raden. Amsterdam gaat naar de ver dommenis. Kom hier 's avonds maar eens kijken", zegt hij. Zijn collega-in-melk weet niets van de ontvoering af ('ik zie het vanavond wel op tv') en de café-baas vertelt tussen het stofzuigen door er niets van gemerkt te hebben: „Alles gaat ook zo snel en stiekem tegenwoordig". Een bejaarde vrouw die al van kinds af aan in de Staatsliedenbuurt woont is zich 'dood geschrokken' toen ze van de ontvoering hoorde. „Ik stond stijf van de schrik toen ze het nieuws van de ontvoering vertelden. Natuurlijk gaat het om de poen. Mensen die er hard voor werken zijn weer de klos. En al die inbraken hier. Ik durf ook geen geld uit de muur te halen," vertelt de oude dame op fluistertoon alsof ze bang is ook gekidnapt te worden. VEILIG VERKEER NEDERLAND timmert behoorlijk aan de weg. VVN weet regelmatig de aandacht te trekken met spraakmakende acties die bij kunnen dragen aan het ontstaan van een veiliger verkeerssituatie in Nederland. De nieuwste stunt van Veilig Verkeer Nederland is het plan dertig gulden uit te delen aan automobilisten die tijdens alcoholcontroles nuchter achter het stuur worden aangetroffen. Het voornemen is niet alledaags, het getuigt van creativiteit en het heeft de publicitaire belangstelling gekregen die de VVN zich ervan had voorgesteld. Het moeilijk te temmen probleem van alcoholmisbruik in het verkeer is weer eens breed onder de aandacht gebracht. Daar zou het eigenlijk bij moeten blijven, want als het tot uitvoering komt van het door de frisdrankenindustrie gesponsor de ludieke ideetje wordt de wereld min of meer op zijn kop gezet. Nuchter achter het stuur zitten hoeft niet beloond te worden, dronken rijden moet nog strenger gestraft worden. De politie neemt het probleem van alcoholmisbruik in het verkeer heel serieus, maar stuit voortdurend op de grenzen van haar mogelijkheden. Door wisselende beleidsvoornemens moe ten de prioriteiten steeds worden bijgesteld. Mede hierdoor dreigt de aanvankelijk zo succesvolle strijd tegen dronken rijders weer achterop te raken. Op korte termijn wordt het er niet beter op. De procureur-gene raals hebben onlangs besloten dat het aantal processen-verbaal voor verkeersovertredingen moet worden opgevoerd. Minister Hirsch Ballin van Justitie moet 60 miljoen extra bezuinigen. Om dat bedrag bijeen te krijgen moet vanaf nu speciaal worden gelet op snelheidsovertredingen en rijden door rood licht. Het moet niet uitgesloten worden dat hierdoor binnenkort de zotte situatie ontstaat dat de jacht op dronken rijders op een laag pitje staat, terwijl de nuchtere chauffeur wordt beloond voor normaal gedrag. Als de frisdrankenindustrie zonodig wil sponso ren, dan kan het geld beter worden besteed aan maatregelen die de pakkans van het rijden onder invloed van alcohol vergroten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kamerdebat over de nota Jacht en Wild- beheer van staatssecretaris Gabor (Natuurbeheer) is geëindigd met grote onduide lijkheid of er nu een jachtver- bod komt voor niet-schadelij- ke trekvogels of niet. Het debat spitste zich aanvanke lijk toe op de mate waarin staatssecretaris Gabor aanvan kelijk de plezierjacht wilde toe staan. Het uiteindelijke resultaat was dat de plezierjacht in na tuurgebieden en op trekvogels aan banden gaat. Slechts wan neer er sprake is van ernstige (landbouw)schade, is jacht toe gestaan. Het doden van wild louter vanwege de consumptie wordt verboden. Er ontstond echter verwarring over het lot van tien soorten trekvogels, die geen schade aan de landbouw veroorzaken en dus niet gejaagd mogen worden, vond de Tweede Kamer. De kamerleden Swildens (PvdA) en Esselink (CDA) hadden daar toe een motie ingediend, maar aangezien staatssecretaris Gabor het tijdens het debat al met dat standpunt eens leek te zijn, acht ten Swildens en Esselink het onnodig om een gedetailleerde lijst met deze 'onschadelijke trekvogels' op te stellen. Maar na afloop van het debat liet Gabor niet blijken zijn eer dere standpunt - slechts een jachtverbod voor de krakeend en de goudplevier - gewijzigd te hebben. Daarover zal daarom pas duidelijkheid komen als Ga bor over twee maanden met een wijzigingsvoorstel komt voor de Flora- en Faunawet. Dit tot teleurstelling van de ogranisatie Vogelbescherming. „Gabor zegt de jacht op trekvo gels uit den boze te vinden. Maar daar moet hij wel naar handelen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het WD-Kamerlid P. Blauw heeft de Dierenbe scherming gisteren opgeroepen een einde te maken aan haar actie om met filmbeelden de jacht aan de kaak te stellen. De Dierenbescherming heeft vorige week oproepen geplaatst om videobeelden te kunnen maken van misstanden tijdens de jacht. Tijdens het kamerdebat over de nota Jacht en Wildbeheer sprak Blauw zijn afkeuring over deze actie uit. De oproep zet groepen - de jagers en natuurbeschermers - tegen elkaar op, vond de VVD'er. „Ze zet aan tot een verklikkersmaat- schappij", aldus Blauw. Hij wees op het gevaar dat ondeskundi ge mensen zich met een camera op een jachtterrein begeven. De Dierenbescherming reageerde verbaasd op de boodschap van Blauw Volgens projectleider Antoinette Hertsenberg is het absoluut niet de bedoeling dat mensen zelf met een camera op stap gaan, de Dierenbescherming wil zelf opnames maken. „Het is slechts een oproep tot openheid. Wij denken dat heel Nederland daar recht op heeft", aldus Hertsenberg. Aruba tevreden over besprekingen Den Haag - De Arubaanse premier Nelson Oduber en op positieleider mr. Henny Eman zijn tevreden over de bespre kingen met premier Lubbers (foto) en minister Hirsch Bal lin over de staatkundige toe komst van het eiland. Ver wacht wordt dat er vandaag weer met Lubbers wordt ver der gepraat. Het overleg vormt een voorbereiding voor de zo geheten Toekomstconferentie die in december op Curagao plaatsvindt. Aruba, dat in het midden van de jaren tachtig te kennen gaf in 1996 onafhankelijk te willen worden, wil nu binnen het koninkrijk blijven en de status aparte behouden. Daarvoor is de medewerking van andere rijksdelen nodig. De regering en parlementen van de drie rijksdelen (Nederland, Nederlandse Antillen en Aruba) moeten daartoe bereid zijn artikel 62 van het koninkrijksstatuut te schrappen dat nog steeds uitgaat van volledige onafhankelijkheid per 1 januari 1996. Brand verwoest tweehonderd caravans Echt - Twee loodsen met tweehonderd caravans zijn gistermid dag in Echt volledig uitgebrand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade beloopt naar schatting anderhalf a twee miljoen gulden. Door nog onbekende oorzaak brak rond kwart over twaalf brand uit. In een mum van tijd stond de stalling in lichterlaaie. Binnen een uur was de brand onder controle. Celstraf voor ontucht in zwembad Den Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 20-jarige man uit Spijkenisse veroordeeld tot een gevangenis straf van twintig weken waarvan vijftien voorwaardelijk, we gens ontucht in het Rotterdamse zwembad Tropicana in augus tus 1992. Tegen de man was tien maanden waarvan vijf voorwaardelijk geëist. De aanranding vond plaats tijdens een door ruim 1500 mensen bezochte discoparty in het zwembad. Vier meisjes werden door een groepje jongens verkracht en aangerand. Twee anderen van dat groepje staan op 29 november terecht. Minder misbruik alarmnummer 06-11 Amsterdam - De proef met de automatische nummer identifica tie (ANI) bij de alarmcentrale in de regio Amsterdam-Amstel- land is een succes. Sinds bellers van het nummer 06-11 automatisch worden geregistreerd, is het aantal plaagtelefoon- tjes meer dan gehalveerd, van 500 keer per dag naar 190. De resultaten in Amsterdam worden over twee tot zes maanden geëvalueerd. Minister Dales zal dan beslissen of de ANI landelijk wordt ingevoerd. Jaarlijks komen bij de 06-11-centrales in het hele land circa twee miljoen valse meldingen binnen. Uitzetting Alan Reeve toegestaan Zwolle - Nederland mag de Brit Alan Reeve het land uitzetten voordat de Hoge Raad uitspraak heeft gedaan in zijn zaak. Dit heeft de rechtbank in Zwolle gisteren bepaald in haar vonnis in het kort geding dat Reeve vorige week tegen de staat had aangespannen. Reeve zat tot 1992 in Nederland in de gevangenis wegens doodslag op een politieman. Direct na zijn vrijlating wilde de staat hem uitleveren aan Engeland omdat hij daar nog straf tegoed heeft, maar daarvoor ontbrak op dat moment een uitleveringsverzoek. In hoger beroep werd vorige maand echter besloten dat uitzetting wel mag, hetgeen nu in Zwolle is bevestigd. In zijn vaderland wacht Reeve waarschijnlijk de voortzetting van een dwangverpleging, waaraan hij in 1982 na 17 jaar ontsnapte. De dwangverpleging werd Reeve opgelegd na het doden van twee personen. Invallen in wisselkantoren Amsterdam - De politie van Amsterdam heeft gisteren bij invallen in vijf geldwisselkantoren in het centrum in totaal 28 arrestaties verricht en een hoeveelheid papieren en andere goederen in beslag genomen. De actie, die operatie 'Het gouden kalf' werd genoemd, vond plaats in samenwerking met de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD). De politie vermoedt dat de grenswisselkantoren worden gebruikt door de georganiseerde criminaliteit, om illegaal verkregen geld wit te Van onze verslaggever Utrecht - De Nederlandse Spoorwegen straffen hun trouwe reizigers met de diverse tariefverhogingen die met ingang van 1 januari 1994 worden ingevoerd. Voorlopig blijft dat onzeker", al dus directeur J. Bonjer. De Kamer stemde wel in met een voorstel van Gabor om een be langrijker rol toe te delen aan de zogeheten wildbeheereenheden (WBE's). In grote gebieden moe ten jagers, boeren en terreinbe heerders straks ook met natuur beschermers afspraken maken over het beheer van (onder meer) de wildstand. Nederland telt nu al zo'n 400 WBE's. Daarin spelen de jagers een heel belangrijke rol. De Dierenbescherming is best bereid om aan die WBE's mee te werken. „Als dat gebeurt op ba sis van het principe van 'geen jacht, tenzij...'," aldus Antoinet te Hertsenberg van de Dierenbe scherming. Rita Stockman van Kritisch Faunabeheer zei echter dat de natuur- en dierenbescher mers niet uitgerust zijn voor de ze taak. „Bovendien: nu moeten we toetreden tot een club waar we eigenlijk niet welkom zijn." De jagers toonden zich niet onte vreden met de uitkomst van het debat. „De ratio wint het van de emotie," aldus secretaris G. Al- ferink van de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging (KNJV). „Wij accepteren de zwaardere verantwoordelijkheid voorde WBE's." Dat meent de vereniging voor reizigers in het openbaar vervoer Rover. Per 1 januari wordt de trein voor het derde achtereenvolgende jaar gemiddeld 6 procent duur der. De strippenkaart voor het overi ge openbaar vervoer gaat ook in prijs omhoog, maar het staat nog niet vast met hoeveel. Nu moet er 10,75 per vijftien strippen worden neergeteld; een verho ging met 6 procent zou de prijs op 11,40 brengen. De treintaxi gaat voor de eerste keer In prijs omhoog, maar dan wel meteen met 20 procent. Een ritje met dit snel populair ge worden vervoermiddel komt vol gend jaar op zes gulden. De jaarkaarten gaan het meest in prijs omhoog (de NS OV-jaar- kaart wordt liefst 335 duurder voor de tweede klasse en 840 voor de eerste) en moeten boven dien ook nog ineens worden be taald. Rover vreest dat de prijsverho gingen de NS klanten zullen kosten. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1993 | | pagina 3