'Niets accepteren dat afhankelijkheid creëert' 'Soms worden de dingen zo uitvergroot' Minister Hirsch Ballin over gevaar van corruptie: Ziekenhuis Adviesraad Sociaal -DE STEM- DESTEM Nuchter in h DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Nooit meer bang, hier is. Hirsch Ballin! DESTEM CDA wil stop verkoop drugs aan buitenlanders! DINSDAG 19 OKTOBER 1993 De deurtjes klappen exact gelijk open. Daar staat hij in het volle licht. Slechts heel even knippert hij achter zijn staalharde brilleglazen. De pistolen die zijn heupen ver zwaren als goed gevulde por temonnees, geven hem een fantastisch vaste wegligging. Het is geen geintje, o nee, het is Ernst, Bloedige Ernst. Lang zat hij gebogen over de stukken. Opeens zag hij het scherp en sprak hij vlam mend: „De tendens is eerder zorgelijker dan minder zorge lijk." Dat was zijn onomwon den oorlogsverklaring aan de onderwereld. Hier is Ernst Hirsch Ballin en hij laat de stukken eraf vliegen! Kijk eens naar die verbeten kaaklijn! Zijn ondergebit staat op de wraakstand. De onderlip vormt van pure bloeddorst een gulzig putje. Daarbij vergeleken zijn de tronies van de Daltons van Lucky Luke niets meer dan nostalgische centenbakkies. Hij gaat ervoor, make my day. Bloody Ernst eist de zege in deze War Against Crime. Eens even kijken, wat zijn de slachtoffers van vandaag? Eerst een paar verderflijke heroïnesmokkelaars. De ver dachte schuit legt aan bij pier 12. De schoften staan te la chen op de voorplecht! Ha! Bloedige Ernst vuurt en mist. De schurken duiken weg en het schip spartelt de haven uit. Hij blaast de rook uit de loop. Zo, pier 12 is weer voor eerlijke vissermannen. Op het plein betrapt hij een junk die aan een auto staat te morrelen. Ik zal hem even een handje helpen, grijnst Bloedige Ernst en schiet van uit de heup alle ruiten van de auto tot kristal. De junk kijkt op, duwt zijn langharige kop door het gruizelglas en ver dwijnt met een mooie autora dio plus cd-speler. Achtervol gen? Nee, bedenkt Ernst, die knaap vat ik wel aan het eind van zijn ronde, als hij het bejaardentehuis en de kleu terschool heeft gehad en zich in het ziekenhuis stort op de nachtkastjes van de patiënten. Het midden van de dag na dert. Daar blikkert brutaal de glazen toren van de interna tionale slechtheid. Schietend baant Bloedige Ernst zich een weg langs de balie en in de lift blijft hij laden en vuren totdat door Dirk Vellenga al het leven om hem heen is weggevaagd. Met een paar sprongen staat hij op de bo venste verdieping waar de grootste schoften dagelijks memo's laten uitgaan over moordaanslagen, ontvoerin- gen en overvallen. Ai, te laat. Hij krijgt nog net een wind stoot om zijn oren van de wegspringende helikopter. Wacht maar, ze worden wel gevangen in de klemvaste Eu ropese netten. Ernst gaat door, hij werpt dreigend zijn schaduw in een Tilburgse straat waar lelijk gediscrimineerd werd. Hij be loont een nuchtere automobi list met drie tientjes en wijst hem vriendelijk de weg naar de coffeeshop, waar de man zijn geld wil besteden. Dan is het twaalf uur, high noon, tijd voor het hoogte punt. Hij heeft er de meest geavanceerde camera's voor ingezet. Er is niet naar geld gekeken, het gaat per slot van rekening om de smerigste vorm van criminaliteit. Bloe dige Ernst kiest positie aan het einde van de nieuwe car pool-baan. Links en rechts van hem grommen eindeloze files. Daar komt een auto aan. Hij schiet tweemaal in de lucht. De bestuurder springt verlamd van schrik op de rem. Bloedige Ernst ziet het met een. Er zitten slechts twee mensen in de auto. „Carpoolen is voor drie, pot- verdrie," buldert hij. „Tijd voor je laatste gebedje." Hij executeert de twee op de voorbank, hersenen spatten tegen de vangrails. Gunfight at Car Pool Valley. Dan gaat hij naar huis. Bloedige Ernst, de knuppel die de Nederlan der nodig heeft, en is ons land eindelijk weer veilig. Het huis verkeert in diepe rust. Geen haan maakt zich nog op voor ochtendgekraai. De telefoon gaat, een mannenstem meldt zich met het verzoek Mathilde even aan de telefoon te roepen. De reactie dat op dit adres geen dame van die naam bekend is, stelt hem duidelijk niet tevreden. Toch legt hij neer- Twintig minuten later, ieder is weer ingeslapen, opnieuw de telefoon en opnieuw dezelfde vraag. Wederom hetzelfde antwoord, nu iets minder vriendelijk. De beller excuseert zich. De oudste dochter van acht komt bezorgd vragen wat er aan de hand is. Een kwartier later. Dezelfde stem aan de bel. Nu met de aankondi ging 'U spreekt met enquetebureau Flash' of er een paar vragen gesteld mogen worden. Zonder antwoord gaat de haak erop. Vijf minuten later, weer telefoon. Nu een jongere man die zegt het asociaal te vinden dat er op een beleefd verzoek om informatie niet gereageerd wordt. Het is intussen over half vijf. De baby staat rechtop in bed en huilt. CH Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per halfjaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur® 076- 236394/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Hirsch Ballin: 'Je kunt niet waakzaam genoeg zijn op het gevaar van corruptie'. FOTO' DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze verslaggever Maastricht - Het Academisc, kenhuis in Maastricht (AZBl nog dit jaar beginnen met j Nederland zeer omstreden eii splitsing. Dit houdt in da: vroegtijdig vastgesteld wordt kind al dan niet een erfelijke heeft. Het ziekenhuis is op het momenl op zoek naar patiënten. GenetiJ Door Gerard Kessels en Debbie Langelaan Meer dan een Leidse kaas of een zak Zeeuwse mosselen krijgt mi nister Hirsch Ballin van Justitie nooit aangeboden in ruil voor bewezen diensten - meestal een spreekbeurt. Hij neemt die ca deautjes in dank aan, omdat hij met zijn gehoor, de plaatselijke Vrouwenbond bij voorbeeld, toch nooit meer van doen zal hebben. Het is één van de criteria die Hirsch Ballin aanlegt op zoek naar de grenzen van corruptie bij de overheid: Neem nooit iets aan dat verplichtingen kan scheppen. „Ik heb zelfs de neiging om te zeggen dat een fles wijn al te ver gaat. Maar ik kan me voorstellen dat er situaties zijn, waarin het toch kan. Waarin het geen verplichtingen schept." Waar eindigt normaal sociaal verkeer en waar begint corruptie? Justitie in Limburg heeft aan die vraag al ander half jaar, sinds de affaire rond de Limburgse wegenbouwer Baars, ambte naren en gemeentebestuurders begon de handen vol. Want corruptie en fraude zijn ook nog eens heel moeilijk te bewij zen. Voor het eerst spreekt Hirsch Ballin, als 'baas' van het Openbaar Ministerie uit eindelijk politiek verantwoordelijk voor de opsporing en vervolging, over de zaken die in Limburg spelen. Hij volgt ze persoonlijk op de voet. Geen twijfel De minister heeft geen spoor van twij fel: de suggestie dat de fraude en cor ruptie-onderzoeken in Limburg op een laag pitje gezet worden in verband met de naderende verkiezingen, wijst hij met lichte verontwaardiging van de hand. „Daar kan absoluut geen sprake van zijn. Dat kan hoogstens gelden voor enkele zeer oude zaken waar mogelijk een verjaringstermijn op van toepassing is. Maar er hoeft geen twijfel over te zijn dat hier een hoge prioriteit ligt." Hij erkent dat het justitiële team dat in Limburg met fraude en corruptie bezig' is, tot over zijn oren in het werk zit. „Het valt niet te ontkennen dat het Openbaar Ministerie in Maastricht het heel druk heeft". Verdere versterking van het team zit er niet in, maar er wordt volgens de minis ter stug doorgewerkt. De klachten dat het allemaal zo lang duurt, wijst de bewindsman van de hand. „We realiseren ons te weinig dat dit soort zaken uiterst gecompliceerd is. Voor de bewijsvoering moet grondig in boeken gekeken worden. Ook de ver dachten verhinderen soms een vlotte afhandeling van het justitiële onder zoek. Zij dragen soms bij aan een uitgestelde besluitvorming." Aangetast Volgens Hirsch Ballin, die vandaag zijn begroting van Justitie in de Tweede Kamer verdedigt, staat ons nog een flink aantal corruptie-zaken in de rest van het land te wachten. „We moeten er rekening mee houden dat dit op veel meer plaatsen in Nederland aan de oppervlakte komt de komende jaren. De Nederlandse overheidsstructuren zijn zeker niet stuk, zoals dat heet, maar hier en daar wel aangetast. Er moet dan ook bij Justitie meer deskundigheid komen om deze zaken aan te pakken. Zo zijn we bijvoorbeeld begonnen met het uitbreiden van de rijksrecherche." „Wat in Limburg speelt is niet typisch Limburgs, dat wordt buiten Limburg wel eens onderschat. Men zegt: ach, het is Limburgs en let daardoor niet op in de eigen regio. Ik zou zeggen dat je niet waakzaam genoeg kunt zijn op het gevaar van corruptie." Toeh moet er 'een verklaring zijn voor het feit dat het juist daar aan de oppervlakte komt. „Natuurlijk zijn er verschillende ma nieren van met elkaar omgaan in het land, regionale stijlverschillen. Ik vind dat er niets op tegen is om, zoals in het zuiden misschien meer gebeurt dan el ders, op een vriendschappelijke toon met elkaar om te gaan. Maar het is jammer, triest en zelfs tragisch wanneer mensen zich door die vriendschappelij ke toon ergens in laten luizen. Mis schien speelt het nu juist zo in Limburg, omdat onder het mom van vriendschap de corruptie op den duur tamelijk open lijk werd." De infiltratie van de criminaliteit ge beurt sluipenderwijs, schetst Hirsch Ballin. Corruptie begint vaak als een vriendelijkheidje. „Een voordeeltje wordt toegeschoven en als iemand daar een keer op is ingegaan dan is hij al verloren, verkocht, in een afhankelijke positie gebracht. Ik geef een voorbeeld uit de praktijk. Een gemeente-ambte naar die regelmatig zaken doet met een bouwonderneming, komt na een bespre king bij zijn auto en constateert dat de tank helemaal gevuld is. Op het mo ment dat hij zich dat een keer laat welgevallen zonder daar iets van te zeggen, is hij al verkocht. Dan heeft hij zich al afhankelijk gemaakt". „Er zijn landen en regio's waar grote delen van het bedrijfsleven langzaam in handen van de georganiseerde crimina liteit terecht zijn gekomen. En vervol gens zie je dat het bestuur onder vuur komt te liggen." Zeer strikt Hirsch Ballin is dan ook zeer strikt waar het gaat over het aannemen van geschenken en giften van het bedrijfsle ven door ambtenaren en bestuurders. „Eigenlijk kan er niets. Als er al iets kan dan zijn het kleine dingen die men elkaar ook als gewone mensen kan geven en ten tweede mag er geen sprake zijn van een wederdienst. Waar een ambtenaar of een burgemeester in een situatie is dat er nog verder zaken moet worden gedaan, daar moet hij vermij den dat hij ook maar iets accepteert dat een afhankelijkheid creëert". Hirsch Ballin en zijn collega Dales van Binnenlandse Zaken leggen momenteel de laatste hand aan een code voor ambtenaren en bestuurders. Hij ver wacht dat het stuk nog voor Kerstmis klaar is. Die code zal in elk geval een heel stuk verder gaan dan die van de provincie Limburg. Volgens de provin cie mag van zakelijke relaties een kistje wijn tot een bedrag van vijftig gulden geaccepteerd worden door de ambtena ren. Hirsch Ballin: „Ik vind dat riskant, dan begin je toch al te definiëren tot hoever je kunt gaan. Je moet niets aannemen van personen of bedrijven waar je nu en in de toekomst zakelijk mee van doen hebt." Waarom nu pas een gedragscode? Cor ruptie is toch van alle tijden? „Dat is waar. Maar pakweg twintig jaar geleden waanden we ons veilig. Een integer bestuur beschouwden we als een vanzelfsprekendheid. Nu moeten we constateren dat we dat veel te rozig hebben gezien. Dat geldt overigens niet alleen voor deze specifieke vorm van Janneke, de echtgenote van El- co Brinkman, maakt haar wa terverfjes in de slaapkamer. Noodgedwongen. Want een ate lier mocht niet van de buren. Elco en Janneke zijn daar boos over. „Ik begrijp dat in een vol land niet alles kan. Maar het is net of je soms niet dezelfde rechten hebt als iedere andere gewone burger en dat gewone dingen zo worden uitvergroot," klaagt Elco in een vraagge sprek met het weekblad Vrij Nederland. Mohammed Abdallah heeft heel andere problemen. Hij tobt met slecht sluitende ramen en rottend houtwerk. Maar de huisbaas laat het afweten. Op alle fronten. Ook Mohammed schildert. Met verf van de He- ma. Hij moet wel. Want de huisbaas doet niets aan onder houd. Maar Mohammed schil dert stukje bij beetje. Want met een uitkering van 1232 gulden in de maand is elke bus verf een luxe, vertelt hij tegen een journalist. Terwijl Elco en Janneke hun goeie goed uit de kast halen omdat ze naar een galafeest moeten, staart Mohammed uit zijn tochtige raam en denkt met weemoed aan Tunesië, zijn ge boorteland dat hij ruim dertig jaar geleden verliet. Het la waai, het geschreeuw en het glasgerinkel verderop in de straat dringen nauwelijks tot hem door. Elco en Janneke vinden we de volgende morgen terug in Stan Huygens Journaal, de knabbel en babbelrubriek van De Tele graaf. De straat van Moham med staat die morgen ook in de krant. Op de voorpagina. Een voor een Turks gezin bestemde woning is grondig vernield. Op de gevel staat in scheve spuit- busletters: 'Geen Turken meer'. Later die dag verschijnen ca meraploegen in de straat. Mo hammed hoeft niet eens het raam open te doen om de ge sprekken te kunnen verstaan. De toon van de ondervragende journalisten is beschuldigend. Maar zijn Nederlandse over buurman laat zich niet over donderen. „Waar zeuren jullie toch over. Wij zijn geen racis ten. Maar het lijkt wel alsof wij niet dezelfde rechten hebben als elke andere Nederlander. Alles wat hier gebeurt wordt extra uitvergroot." De buurman heeft sinds een jaar geen werk meer en moet rondkomen van een uitkering. En hij zegt dat dat de schuld is van Mohammed en alle andere Tunesiërs, Marokkanen, Tur ken, Antillianen en Surina- mers. Want die krijgen volgens hem voorrang bij het arbeids bureau. En bij de woningstich ting. Maar Mohammed heeft ook geen werk. En zijn huis is nog rotter dan dat van de over buurman. In de straat van Mohammed geven de bewoners elkaar de schuld van de problemen waar mee ze de dag door moeten. Discussies in kranten, voor ra dio en televisie, vergroten dat schuldgevoel alleen maar. Mo hammed en andere buitenlan ders moeten zich aanpassen, onze taal leren, hun kinderen anders opvoeden, hun leefge woonten veranderen. Maar aan de andere kant, wie zich pratend over buitenlan ders niet zo netjes en zorgvul dig kan uitdrukken als een po liticus, is een racist. Dan ben je bij de FNV niet meer welkom. Je ingezonden brieven komen nooit in de krant. Als je opbelt naar een radio-meepraatpro- gramma word je na een paar zinnen snel weggedraaid. Je maatschappelijke machteloos heid wordt steeds groter. Je krijgt het gevoel dat niemand je meer serieus neemt. Alleen die Janmaat, die schijnt wel begrip te hebben voor de problemen van de mensen in de benarde buurten. Dat wil zeg gen, niet zozeer voor die van Mohammed maar wel voor die van z'n buurman. Daar praten ze in de straat van Mohammed ook weieens over. Ze zien hem ook weieens op de televisie. Maar alle andere politici zeg gen dat hij niet deugt. Wie voor Janmaat kiest is een racist, zeg gen ze. Of dom of onnozel. LU d0°rDavidVan O er H° uwen Ze moesten eens weten, daar in die straat van Mohammed. Want Janmaat trekt tegen woordig ook heel ander volk. Zijn smoezelige redeneringen slaan ook in andere kringen aan. Alleen zien ze daar wel in dat de persoon Hans Janmaat in de politiek niets betekent. 'Maar als daar eens wat andere kerels zouden zitten, dan zou die CD veel beter uit de verf kunnen komen', mijmerde on langs een keurige ondernemer. Die trend is maatschappelijk misschien wel gevaarlijker dan de steun die Janmaat in de volkswijken heeft. Maar bij el kaar opgeteld kan het wel een verontrustend hoog stemmen- saldo opleveren. Dat moet wor den voorkomen. Maar hoe? In elk geval niet door CD-aanhan- gers te stigmatiseren, te veroor delen, te isoleren of uit te sto ten. Dat is koren op de molen van Janmaat. Die kan zich dan ontfermen over de 'verworpe nen der aarde'. Terwijl die mensen niks van hem te ver wachten hebben. Want als het in de politiek over hun werke lijke problemen gaat: werk, uit keringen of huisvesting, dan is Janmaat niet thuis. Óf mis schien juist wel. Want in 'de Tweede Kamer schittert hij te veel door afwezigheid om daadwerkelijk wat te kunnen betekenen voor de mensen voor wie hij zegt op te komen. De Tweede Kamer behandelt deze week de begroting van Justitie. Verder komen onder meer aan de orde de openlucht recreatie, de toekomst van de informatiseringsbank in Gro ningen (onder andere studie toelagen), de problemen bij de sociale werkvoorziening, het heffen van verbruiksbelasting op milieugrondslag, wijziging van de regels voor milieu-effec trapportage en de wachtlijsten in de thuiszorg. misdaad; we hebben de criminaliteit geheel lang onderschat. In de jar zeventig sloten we gevangenissen omèl we ze verouderd vonden, en we bout den geen nieuwe." „We zijn ons er nu alweer wat jaren d bewust dat de criminaliteit een enoi omvang heeft, en dat het gevaar vo corruptie groter wordt. De georg seerde misdaad heeft tegenwoordig te sommen geld achter zich, die in kwaadaardig scheve verhouding sla tot het salaris van de mensen dit aanmerking komen voor omkoping." „Ik heb wel vaker gezegd dat dit gevaarlijk decennium is. Het get voor corruptie wordt groter. Tegelijker] tijd lijkt het publiek zich af te wendt van de politiek; kijk maar naar el opkomst bij verkiezingen. Corruptie, n welk niveau dan ook, schaadt de poli] tiek en het bestuur als geheel, lij moeten zorgen dat een verdere afweaj ding als gevolg van dit soort vermeden wordt." Toch stellen twee politici in Limbuti tegen wie nu een gerechtelijk rooro!| derzoek loopt, zich weer verkiesbsil voor de gemeenteraadsverkiezingen ra| gend jaar. „Ik kan dat niet beoordelen. Ik we] niet hoe de situatie ter plekke is." Maar als u zo beducht bent voor dl imago van de politiek zou u dit moetij afkeuren. „Ik zeg niet dat het zomaar kan. ik wil niet van bovenaf in individuel situaties treden. In zijn algemeenheitl iedereen die zoiets overkomt moet eraf stig bij zichzelf te rade gaan. Als tieke partij moet je elke schijn vil associatie met dergelijke zaken vernijf den." Van onze Haagse redactie Den Haag - Kosten van) wegen, riolering en groenS baatbelasting rechtstreeks liere grondeigenaren die p: ningen. Dat is een van de investeren in de ontwikkejj ten. Dat stelt de Raad van Adviesj voor de Ruimtelijke Ordenina (Raro), een adviesorgaan van dd regering, voor! De Raro stuurl dat ongevraagde advies deze week naar het kabinet. Het ad-J viesorgaan vreest dat het knoop-l puntenbeleid gedoemd is te misl lukken als niet op korte termijd meer geld wordt vrijgemaakt voor stadsgewesten als Arnheml Nijmegen, Eindhoven/Helmond] Breda, Maastricht, Heerlen erf Tilburg. I De Raro stelt een uitgebreid pakket aan maatregelen voor onl de knelpunten in het knooppuni tenbeleid op te lossen. De inl komsten uit de baat- en bouwjl grondbelasting moet het Rijl compenseren door een algemenl lastenverlichting zodat de belasl ting van de burger per saldo niel groter wordt. Daarnaast pleit de Raad voor dl instelling van een regionaal ontl wikkelingsfonds. Het fonds moeT gevoed worden met een 'sub| stantieel deel' van het aardgas batenfonds en andere rijksbij dragen, met de inkomsten uit dl baatbelasting en de baten val het nog in te voeren spitsvignet. j Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA-kamerliJ Koffeman wil de verkoop val softdrugs aan buitenlanders ven bieden. Daarmee denkt hij vooij al de overlast van drugtoeristef in de grensregio's te beperkeJ Coalitiepartner PvdA ziet niel in het voorstel. Het plan betekent niet dat bi zoekers van koffieshops zich I de toekomst moeten kunnen 1c gitimeren. Want legitimatie volgens Koffeman 'onnodig ol vast te stellen of een klant eq buitenlander is'. Het PvdA-kamerlid Kalsbed ziet niets in het voorstel va haar collega. Zij wijst erop d; het Openbaar Ministerie beg; deze maand al een onderzot aankondigde naar een mogeli; verbod van drugverkoop at buitenlanders. Kalsbeek wil de conclusies ve het onderzoek eerst afwachte Het onderzoek is waarsehijnli binnen een half jaar afgerond. VEILIG VERKEER NEDERLAN VVN weet regelmatig de aanc acties die bij kunnen dragen verkeerssituatie in Nederlan Verkeer Nederland is het pl automobilisten die tijdens a stuur worden aangetroffen. Het voornemen is niet alled< het heeft de publicitaire belar ervan had voorgesteld. Het alcoholmisbruik in het verk aandacht gebracht. Daar zou het eigenlijk bij uitvoering komt van het door de ludieke ideetje wordt de w Nuchter achter het stuur zit dronken rijden moet nog stre De politie neemt het prot verkeer heel serieus, maar s1 haar mogelijkheden. Door w ten de prioriteiten steeds dreigt de aanvankelijk zo sue weer achterop te raken. Op korte termijn wordt het i raals hebben onlangs beslot voor verkeersovertredingen Hirsch Ballin van Justitie mo dat bedrag bijeen te krijgen i op snelheidsovertredingen er Het moet niet uitgesloten zotte situatie ontstaat dat de pitje staat, terwijl de nucht normaal gedrag. Als de frisd ren, dan kan het geld beter v de pakkans van het rijden on

de Stem | 1993 | | pagina 2