auto-sector weg ALLEEN VANDAAG •eelt E Weight Watchers gaat bedrijfsleven afslanken \*ken... M VOAB Hennepkweker krijgt spullen terug Parlement als ansicht Militairen in Haïti wijken niet Auto-industrie EG verliest het van Japan B9 lood >eckere op dreef onverhoopt iet! waardevols )rukkerij Brabants Nieuwsblad dicht Wegenbelasting voortaan per maand betalen ienzine morgen een cent duurder )pnieuw uitstel Schengen' artners trouwer Bassiouni volgt Kalshoven op Rusland blijft kernafval lozen Hirsch Ballin: Corruptie groeit Jeltsin beëindigt noodtoestand SAMSON SPORTSCHOEN Celstraffen Westbrabantse overvallers Duur horloge betaald met monopolygeld WSÊÊSÈÊÊÊÈSè. OKTOBER 1993 lijd aan de middellijn opge. lid met een groepje. Ze moe ien de spelers hevig aan lar ze willen nu ook dat lereen dat doet. „Waarom lp ji.j nou nooit eens. Ben jij I Boys-supporter?" vroeg de In zich hardop at. l-n ik hem meedeelde dat ik J't als supporter, maar als ■rslaggever deze wedstrijd Isen Terneuzense Boys en Iddelburg gadesloeg, was de pn nog niet uitgepraat, [laar man. Dan kun je toch Jen goed roepen....". Ja, dat ■u eventueel wel kunnen, bar zo objectief is dat nu ook eer niet. pHEIDSRECHTER CARLO Baerdemaker was zater- Igmiddag tijdens de volley- Jlwedstrijd in de promotie- asse mannen tussen YVC en Idito even druk in de weer let rode kaarten. In de derde Jt, bij de stand 3-10 in het |ordeel van Ardito, had JC-speler Bert van Leiden fen een korte gedachtenwis- |ling met de arbiter, die aarna een rode kaart trok. het tumult ging de vraag bn YVC-coach Theo Tazelaar J>or een time-out wellicht he imaal aan de arbiter voorbij. Tazelaar brulde daarna kei- prd door de zaal om een ne-out. De Baerdemaker |oorde het toen natuurlijk wel tracteerde de coach als be- bning op een rode kaart, fierdoor kreeg YVC twee keer pn punt aan de broek en werd et 3-12. Daarna kon de arbi- fr de kaarten in de zak hou- en, zowel de gele als de rode laarten. llNDREDACTIE: Ton Koomen. BIJDRAGEN: Eddy de Schrijver to Willy van Leeuwen „Pas na zes mislukte WK's, I aioenschappen en een verpest helen wil een trainer zijn pupil |>al International: „Ik zet alles Vk. Als ik me niet meer kan rietsmis met me." Ipne Nadia Comaneci in de It wel eens zat zo onmenselijk i de beste te worden in je vak en. En ik wilde zelf gewoon |ouw: „Het voetballen aan de oie solo of een fraaie actie. Er nate van gemeenheid hoort er J Nieuwe Revu: „Coaching is ■anderen is niet goed." leniet er elke dag van dat ik rieel moeilijk uit te leggen. Het Rje. Die droom is voor mij liet Parool: „Je fietst als prof I raait alles om het plezier dat je rijden blijft HW'24 ongesla- Je B. In de uitwedstrijd tegen |2-2 steken. -2. Met een katachtige reflex banselde Carlo de Deckere een pchot van Mare Santegoeds uit lie winkelhaak van het doel. Uit de hoekschop scoorde Sante- Igoeds alsnog met een bekeken volley. lp slag van rust deed VOAB- Idoelman De Bresser nogmaals Ivan zich spreken door een zeker ■doelpunt van Harm Rietjens van [de doellijn te werken. [Het tweede bedrijf gaf een totaal lander beeld te zien. HW'24 [werd gedurende drie kwartier [overspeeld en moest alle zeilen [bijzetten om niet tegen de'eerste nederlaag aan te lopen. Hoop in bange tijden, doelman Carlo de Deckere, stak gelukkig voor de Hulstenaren in topvorm. Toch moest deze sluitpost in de 67e minuut vissen. Een dribbel van IWil Lammers bereikte Roel van Grinsven, die met deze buiten kans wel raad wist en De Decke re teleurgesteld achterliet: 2-2. Na deze gelijkmaker leek de storm enigszins geluwd. Erwin Gorven had kort voor het eindsignaal van dichtbij de winst bij de thuisploeg kunnen brengen. Het was opnieuw De Deckere die paraat was. In de blessuretijd kreeg Peter van Dorsselaer nog geel van een overigens goed leidende scheids rechter De Vaan uif Vlijmen. neb' Laat dat dan even weten via een Kleintje in De Stem dan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze Kleintjes - rubriek Gevonden-Verloren naspeurt DE STEM i i i i i iï I 3n onze verslaggever oosendaal - Dagblad Bra- iants Nieuwsblad in Roosen- laal gaat zijn drukkerij op rrirnjn sluiten. De krant rordt in de toekomst elders iedrukt. f jat is gisteravond bevestigd r bondsbestuurder Y. Ypma -au Druk en Papier FNV. Direc- »ur W. Bouman van BN weiger- |e ieder commentaar. Het ziet maar uit dat bij de operatie 24 men verloren gaan. Irabants Nieuwsblad, een doch- ermaatschappij van de Neder- andse Dagblad Unie in Rotter- iam, drukt momenteel zijn dag- ilad nog in Roosendaal. De pers laar is over een aantal jaren ampleet afgeschreven. De NDU ou die niet meer willen vervan- en. /olgens bondsbestuurder Ypma leeft de FNV-bond Druk en Pa lier officieel nog niets gehoord ian de directie van Brabants lieuwsblad. Wei is er ai een ifspraak met de directie. HET WEER 4©" MIN./MAX 2/10 400.000 banen Den Haag (anp) - De kans is groot dat automobilisten de mo torrijtuigenbelasting vanaf, 1995 per maand kunnen betalen. De Tweede Kamer drong daar giste ren op aan. Staatssecretaris Van Amelsvoort van Financiën voelt er wel voor om de belasting maandelijks te innen in plaats van eens. per kwartaal of per jaar. De fracties vinden de huidige betaalmogelijkheden lastig voor mensen met een laag inkomen of met hoge vaste lasten. Boven dien vergeten veel mensen de rekening op tijd te voldoen. Van Amelsvoort wilde nog niet toezeggen dat hij de belasting toeslag op lpg zal schrappen, waar een kamermeerderheid op aanstuurt. Londen (anp/afp) - Van de 940.000 banen bij de toeleveranciers van de auto-industrie in de Europese Gemeenschap, zullen er tot het jaar 2000 ruim 400.000 verdwijnen. De Europese fabrikanten van auto-onderdelen zijn er niet in geslaagd de 'alarmerende kloof' die er de laatste jaren tussen hen en hun Japanse concurrenten is ontstaan, te dichten. Dit staat in een nog vertrouwe lijk rapport dat is opgesteld in opdracht van de Europese Com missie, de dagelijkse leiding van de EG. Het Britse financiële dagblad Financial Times publi ceerde het gisteren. Officieel krijgen de EG-ministers van In dustrie het half november voor gelegd. De produktiviteit in Japan is 2,5 maal zo groot als die in de EG. Met het schrappen van 400.000 banen wordt dat verschil overi gens maar de helft kleiner. Het rapport meldt verder dat de toe leveranciers op het ogenblik de zwakke schakel vormen in de Europese auto-industrie. Zonnig Ook vandaag een zonnige dag. Omdat er weinig wind is voelt het minder koud aan dan gisteren. Vanaf donderdag opnieuw wisselvallig weer, maar nog geen regen van betekenis. Rotterdam - Benzine wordt mor gen een cent per liter duurder. De adviesprijs aan de zelftank wordt 178 cent voor euro lood vrij, 184 cent voor superplus loodvrij en 195 cent voor super met lood. Dat hebben marktlei der Shell en de Novok (organisa tie van zelfstandige pomphou ders) meegedeeld. De prijsverho- is het gevolg van de ont wikkeling op de internationale markt. Parijs - De uitvoering van het Akkoord van Schengen ge schiedt op 1 februari 1994 in plaats van op 1 december van dit jaar. De reden hiervoor is onder meer de extra tijd die Frankrijk nodig heeft voor een wijziging van zijn grondwet. ZIE BUITENLAND-A4 Chicago - Minder dan één op de vier getrouwde mannen en slechts ongeveer één op de tien getrouwde vrouwen vrijt met een ander dan de partner. Dit is de uitkomst van een onderzoek tus sen 1988 en 1992 dat gisteren gepubliceerd is. De mate van trouw aan de partner is groter dan naar voren kwam in onder zoek dat Joyce Brothers in de jaren '80 gedaan heeft en dan blijkt uit het 'Hite-rapport' uit 1976, waarin naar voren kwam dat de helft tot driekwart van de vrouwen in het begin van de jaren '70 met een ander vrijde. New York - De Amerikaanse professor van Egyptische af komst Cherif Bassiouni wordt voorzitter van de VN-commissie van deskundigen belast met het onderzoek naar schending van de mensenrechten in het voor malige Joegoslavië. Hij is door secretaris-generaal Boutros Bou- tros-Ghali van de Verenigde Na ties benoemd. Bassiouni, die al lid was van de commissie, is de opvolger van de Nederlander Frits Kalshoven die 'om medi sche redenen verlof voor onbe paalde tijd heeft gekregen.' Dikke winst Moskou (afp/rtr) - Rusland gaat ondanks protesten van Japan door met het lozen van vloeibaar radioactief afval in de Japanse Zee. De Russische marine zei gisteren geen andere keuze te hebben dan het kernafval in zee te storten. De grenzen yan de opslagmogelijkhe den zijn bereikt. Alleen met internationale hulp zou daarin binnen anderhalf jaar verandering kunnen komen, aldus Moskou. De afgelopen dagen dumpte de Russische marine reeds 900 ton vloeibaar afval in de Japanse Zee, 105 zeemijl ten zuidwesten van Vladivostok. Voor 15 november zal nog eens 800 ton in zee worden geloosd. Rusland negeert daarmee de eis van Japan dat et onmiddel lijk een einde moet komen aan de lozingen. De lozing van het vloeibare radioactieve afval volgt op het succes volle bezoek van de Russische president Boris Jeltsir, aan Japan vorige week. Rusland en Japan kwamen toen overeen dat onderzoek zal worden gedaan naar de hoogte van de radioactieve straling in de Japanse Zee, dat door Rusland sinds 1966 wordt gebruikt als dumpplaats. De lozing door de Russische marine in de Japanse Zee werd ontdekt door de milieu-organisatie Greenpeace, die samen met onder ande ren Japanse vissers protesteert tegen de dumping. VANDAAG IN DEZE KRANT De komende jaren zullen in Nederland tal van cor ruptiezaken aan het licht komen, zegt minister Hirsch Ballin in een inter view met deze krant. De minister van Justitie ver dedigt vandaag in de Tweede Kamer zijn begro ting voor volgend jaar. zie binnen-/buitenland - a2 Zij vormen een sterk verbrokkel de sector en de kleine en middel grote bedrijven hebben er maar weinig kaas van gegeten hoe ze hun concurrentiepositie kunnen verbeteren. In de periode vanaf nu tot 2000 zal het aantal toeleveranciers verminderen van 900 tot 500. De Europese Commissie kan een on dersteunende rol spelen in de herstructurering van de sector, menen de opstellers van het rap port, die verbonden zijn aan de Boston Consulting Group. De Europese auto-industrie zit op het ogenblik behoorlijk in de problemen doordat de vraag naar auto's fors kleiner is gewor den. De autoproducenten zijn sterk aan het bezuinigen en dwingen hun toeleveranciers tot forse kortingen. Zo heeft de in Bunschoten geves tigde toeleverancier Polynorm van Volkswagen te horen gekre gen dat er 35 procent goedkoper geleverd moet worden. Poly norm, die zijn winst in de eerste heift van dit jaar met ruim de helft zag zakken tót f 6,1 mil joen, gaat dan ook tachtig banen schrappen. Bij andere toeleve ranciers in de EG, zoals Robert Bosch, Mannesmann en Magneti Mareili, speelt hetzelfde. In Nederland lijkt overigens een einde gekomen aan de daling van autoverkopen. Volgens de Rai bleven de verkopen in de maanden juli, augustus en sep tember ongeveer gelijk aan die in dezelfde periode van vorig jaar. De Europese fabrikanten van auto-onderdelen zijn er niet in geslaagd de 'alarmerende kloof' die er de laatste jaren tussen hen en hun Japanse concurrenten is ontstaan, te dichten. ZIE OOK ECONOMIE-A5 INHOUD 2 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6/A7 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Terneuzen - Een hennepkwe ker in Terneuzen krijgt van justitie en politie het voor deel van de twijfel. Hij mag vanmorgen zijn in beslag ge nomen hennepplanten en kweeklampen weer af komen halen aan het politiebureau. Het drugbestrijdingsteam Dou ble Shot nam de spullen vorige week donderdag bij een inval in een huis aan de Van Bon- venstraat in beslag. „Een beetje dubieus", denkt Double Shot-rechercheur Alex Dijkwel. „Maar in overleg met het openbaar ministerie hebben we besloten de planten en de kweeklampen terug te geven. Op het moment dat de kwekerij straks volop in bedrijf is, gaan we met een deskundige van het gerechtelijk laboratorium uit Rijswijk of van de CRI (Centrale Recherche Informatiedienst, red.) nog eens een kijkje nemen." Het team Double Shot trof de 178 hennepplanten en de profes sionele kweeklampen samen met twintig kilo hasj en tienduizen den guldens aan op de bovenver dieping van het huis. De politie koesterde het vermoeden dat vanuit de woning grossier-acti viteiten in softdrugs plaatsvon den en hield in verband daarmee de hoofdbewoner van het pand,een 42-jarige Terneuze- rV19"OKTOBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Een Moskouse fotograaf ziet brood in het geblakerde Witte Huis. Toeristen kunnen zich voor het parlementsgebouw laten vereeuwigen. foto epa Moskou - De Russische president Boris Jeltsin heeft gistermorgen de noodtoestand opgeheven die hij twee weken geleden instelde tijdens de opstand van het rebellerende parlement. Daarmee is ook de avondklok buiten werking gesteld. De politie liet wel weten dat verscherpte veiligheidsmaatregelen van kracht blijven. Volgens autoriteiten in Moskou zijn tijdens de noodtoestand drie personen gedood, onder wie een soldaat. Twaalf mensen raakten gewond. Wegens crimineel gedrag werden 1.218 personen Ingere kend; 35.000 Russen werden door de politie opgepakt omdat zij de avondklok hadden geschonden. De autoriteiten verbanden ongeveer 7.500 Moskovieten uit de Russische hoofdstad en namen grote aantallen wapens in beslag. naar, en een 37-jarige man uit Oosterhout aan. De eigenaar van de planten en de lampen maakte bezwaar te gen de inbeslagname van zijn spullen. Hij huurde een deel van het huis in de Van Bovenstraat en voerde aan dat hij de planten puur kweekt voor de zaadwin ning. Dat is op zich een legale activiteit. De hasj en de grote som geld werden gevonden bij de hoofd bewoner van de woning aan de Van Bovenstraat, de hennepkwe kerij stond in een ruimte die was onderverhuurd. Het bewijs daar van kon de hennepkweker de politie leveren aan de hand van een huurcontract. De twee aan gehouden mannen zijn gisteren door de politie vrijgelaten. maten 24/32 Washington/Port-au-Prince (afp/dpa/rtr) - Onder druk van hernieuwde sancties spitst het conflict in Haïti zich verder toe. Terwijl voor de kust oorlogs schepen kruisten, vluchtten gis teren honderden mensen uit angst voor gewelddadigheden uit de hoofdstad Port-au-Prince. Nederland is bereid mee te doen aan een zeeblokkade van Haïti door de Verenigde Naties, als de VN daarom vragen. Dit is vol gens de marine nog niet gebeurd De militaire leider van Haïti Raoul Cedras maakte, ondanks het embargo dat vandaag weer van kracht moet worden, geen aanstalten plaats te maken voor de gekozen president Aristide Met andere hoge militairen drong hij aan op een nationale conferentie om het conflict de wereld uit te helpen. Er is sprake van 'een binnenlands probleem', zei Cedras. De Verenigde Staten wijzen het voorstel van Cedras, .dat niet voorziet in de overdracht van de macht aan de in 1991 ten val gebrachte Aristide, met klem van de hand. Alle partijen in het Haïtiaanse conflict moeten zich houden aan de in juli gemaakte afspraken. Belangrijk onderdeel daarvan was de terugkeer van Aristide. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Madeleine Albright, heeft een militair ingrijpen niet uitgesloten. Bovenop de VN- sancties maakte president Clin ton gisteren aanvullende straf maatregelen tegen Haïti bekend De Verenigde Naties vertrouwen op economische sancties en on derhandelingen om de democra tie in Haïti te herstellen, zegt secretaris-generaal Boutros Bou- tros-Ghali. Van onze verslaggeefster Breda - De rechtbank in Bre da heeft gisteren vier West brabantse overvallers veroor deeld tot celstraffen van twee jaar en zes maanden tot zes jaar. De vier mannen hebben in mei en juni vijf gewapende overval len gepleegd op banken en po stagentschappen in West-Bra bant en Zeeland. De groep heeft verder geprobeerd wapens te 'stelen uit de Johannes Postka- zerne in Steenwijk en pleegde twee inbraken in Ossendrecht. Officier van justitie mr. E. Kiepe eiste twee weken geleden tegen de leider van groep, de 27-jarige J. W. uit Ossendrecht, vijf jaar celstraf. De rechtbank vond die eis te laag en besloot tot zes jaar cel. De 21-jarige G. S. uit Roo sendaal werd wel conform de eis veroordeeld tot vijf jaar. H.R. en A.O. kregen wegens een geringer aandeel en een lichter strafblad respectievelijk 3,5 en 2,5 jaar opgelegd. Van onze verslaggever Roosendaal - Wie weet pre cies wat voor bankbiljetten er in welke landen bestaan? Een Roosendaalse winkelier heeft afgelopen weekend op dit terrein aardig bijgeleerd. Hij kwam erachter dat er in Frankrijk geen biljetten van 1.000 Franse francs bestaan. Maar toen had hij het 'mo- nopolygeld' wel geaccep teerd voor de aankoop van een duur horloge. De Roosendaalse juwelier kreeg zaterdag rond half vier een Frans sprekende man in zijn zaak. Deze had wel interesse voor een hor loge van zo'n 300. Maar de man wilde graag in zijn ei gen .valuta betalen. De win kelier wisselde bereidwillig twee biljetten van 1.000 Franse francs, omgerekend zo'n 589. Toen de winkelier zich gis teren echter met z'n Franse valuta bij de bank meldde kwam de kater. Want tot zijn stomme verbazing blijkt Frankrijk geen biljet ten van 1.000 Franse franc uit te geven. Rest de vraag of hier sprake is van oplich ting of valsemunterij? Want kun je iets namaken wat niet bestaat? Van onze verslaggever Willem Reijn Breda - Nadat het mes gezet is in de personeelsomvang kan het Nederlandse be drijfsleven ook de werkne mers zelf gaan afslanken. De organisatie Weight Watchers (WW) wil met het specifiek op bedrijven gerichte At Worfc-programma de zwaar gewichten op de werkvloer te lijf. Begin dit jaar ging Weight Watchers met een proef bij een niet nader genoemd groot be drijf na of het At Work-pro- gramma in Nederland succesvol zou kunnen zijn. De dertig cur sisten haalden volgens WW een bovenmodaal resultaat: in acht weken konden de werknemers met een gewichtsverlies van tien tot twaalf kilo de broek riem flink aanhalen. Acht kilo zou normaal zijn geweest. Woordvoerster mevrouw G. Postema zegt dat Weight Watchershoge verwachtingen heeft van het uit de Verenigde Staten overgewaaide idee. Daar hebben sinds de introductie in 1984 inmiddels vierduizend be drijven aan At Work meege daan. „Ik denk dat we in Ne derland gezien de nieuwe wet geving op een geschikt tijdstip met dit programma komen", zegt Postema. Op 1 januari 1994 wordt de nieuwe ziektewet van start. Die behelst onder meer dat grote bedrijven de eerste zes weken ziektegeld zelf moeten betalen. Zij krijgen verder een bonus/ malus-regeling bij de ziektepre mie. En ook uitstoot van werk nemers richting wao wordt met een hogere premie bestraft. Uit gangspunt bij de regelgeving is dat de werkgever een belangrij ke verantwoordelijkheid krijgt voor de gezondheid van zijn personeel. Wordt de werknemer straks door zijn baas op dieet gesteld? Neen, zegt Postema. „Deelname aan het programma geschiedt geheel op vrijwillige basis." Die vrijwilligheid gaat zo ver dat werknemers verondersteld wor den hun eigen cursusgeld van 175 gulden te betalen. „Werkgevers kunnen met fi nanciële prikkels hun mensen natuurlijk wel helpen. Bijvoor beeld door een deel van het cursusgeld te betalen bij suc ces", aldus Postema. Het bedrijf vaart immers wel bij gezonde werknemers, zegt zij. „Het ziekteverzuim gaat omlaag en de produktiviteit omhoog." VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen? de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- I gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 3 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I—J E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT IECT

de Stem | 1993 | | pagina 1