Noodklok luidt voor kerk Hengstdijk Aanzet nieuwe woonwijk Hulst Actie waterschap Hulster Ambacht tegen wanbetalers Hoekse school kijkt over de grenzen DAG KLAPPER UITSLAGEN LEGENHEID Katholiek onderwijs Axel viert zilveren jubilenm Gemeente koopt tien hectare grond langs Waterstraat nabij de binnenstad Hontenisse haalt geen stnnts nit voor verdere promotie van gemeente DE STEM ZEELAND C2 irticulieren GEFELICITEERD Terhole krijgt een bankje rond historische stenen K0ERSBAL KAARTINGEN Opheffing dreigt niet meer voor basisschool Terhole na invoering nieuwe wet PvdA in Hulst schildert voor nieuw stadskantoor Sponsoractie 1993 DINSDAG 19 OKTOBER 1993 |k om te zoenen I dankje, jubileum, receptie, Ie, verloving, overwinning, len, Abraham, openbare pr door, mag best eens in wel op de pagina /loeilijk is dat niet en duur |e zijn. Prijs per regel of d. 2,82', één grote regel 3,40 resp. 3,57*. htsen van een foto of leen formaat van 35 X 45 Ij 18,75 resp. 19,69* [tarieven op aanvraag. Bij J betaling wordt 4,50 bkend. Foto's worden niet lel 076-236442 of geef uw lór plaatsing af bij één van V Schriftelijke opgaven end geaccepteerd indien flekend zijn, ook indien uw I bijgevoegd is. Ins het recht voor teksten Tan redenen te weigeren. |er klachten bereiken over ekst behoudt de uitgever |oor om de naam van de ver bekend te geven, lieven gelden op zaterdag ide tarieven zijn excl. B.T.W. jnigingsnieuws 2 kolom op donderdag 16-09-93 Pin It Provincie Zeeland fzendijke-Hoofdplaat van Zeeland maken bekend, dat Itober 1993 ter uitvoering van het j derde lid, van de Landinrichtings- laand voor een ieder bij de direc- fjke Ontwikkeling en Welzijn van de Venmarkt 13 te Middelburg), ter leenten Oostburg en Terneuzen en Irschap Het Vrije van Sluis, ter len gelegd het landinrichtingsplan I IJzendijke-Hoofdplaat, alsmede litember 1993, nr. 936643/25, af- lling van dat plan. Van onze verslaggever Hulst - Het waterschap Hulster Ambacht begint deze week een grootscheepse actie om nog ruim 193.000 gulden aan achterstallige verontreinigingsheffingen te innen. Het gaat om nog openstaande belastingebedragen van de afgelopen vijf jaar. Het waterschap heeft voor deze actie een incasso bureau ingehuurd. Een paar weken geleden werd vooruitlopend hierop een groot aantal aanmanin gen de deur uitgedaan. Wanbetalers die nog niet betaald hebben krijgen deze of volgende week de deurwaarder op bezoek. Ook aan dijkgeschot staat bij het waterschap nog het een en ander open, maar daar is deze actie niet op gericht. De verontreinigingsheffing gaat overigens volgend jaar opnieuw met drie gulden opmhoog. Van 113 naar 116 gulden per vervuilingseenheid. Dijkk- graaf K. Baron Collot d'Escury maakte dat giste ren bekend tijdens de algemene vergadering van- het waterschap. Gezinnen worden voor drie ver vuilingseenheden aangeslagen. Dat betekent dus dat die volgend jaar 348 gulden kwijt zijn aan verontreinigingsheffing. Naar aanleiding van een vraag door R. Schalkens blijkt, dat het waterschap zich nog geen zorgen maakt over de import van Brabantse mest op de akkers. Schalkens constateerde dat er steeds meer gier vanuit Brabant wordt aangevoerd. Hij vroeg het dagelijks bestuur goed in de gaten te houden, dat het goedje niet in de sloten terecht komt. Immers, dan moeten er weer extra kosten gemaakt worden om het water te zuiveren. De dijkgraaf wees er op dat het waterschap niets te zeggen heeft over de aanvoer van mest. „Wij kijken niet verder dan onze neus lang mag zijn, dus of het inderdaad niet in de sloot komt", aldus de dijkgraaf. „Er zijn overigens strikte regels voor het uitrijden van mest. Het mag voor sommigen misschien zo lijken dat er af en toe wat aangerom meld wordt, maar ik heb de indruk dat de regels goed worden nageleefd. Op dit moment hebben wij geen problemen met mest". loewacht, Jan van Wijck in ]jrs in Chaam, Erwin Gelens ir| Breda Van onze verslaggever Hulst - Met de aankoop van tien hectare grond langs de Waterstraat geeft Hulst de eerste aanzet voor de bouw van een geheel nieuwe woonwijk in de driehoek Hulst- St. Jansteen-Clinge. De Provinciale Plannologische Commissie heeft zich al akkoord verklaard met de gebiedskeuze. Bodem- en grondwateronderzoe- ken hebben uitgezwezen dat er geen problemen te verwachten zijn. Er zijn maar weinig mogelijkhe den voor uitbreiding van de woonkern Hulst. De keuze van het gebied aan de Waterstraat ligt volgens burgemeester en wethouders voor de hand. Het gebied ligt dicht bij de Hulster binnenstad. Bovendien is het een vervolg op keuzes die al in de jaren zeventig zijn gemaakt, na melijk het naar elkaar toe laten groeien van de kernen Hulst, Sint-Jansteen en Clinge. In dat kader moet volgens B en W ook de realisering van het plan Tra gel, de bouw van het zwembad, Van onze verslaggever Terhole - In het nieuwe uitbrei dingsplannetje van Terhole ■wordt donderdag op feestelijke wijze een zitbank voor de bewo ners onthuld Dat gebeurt om 17,00 uur in onder meer het bijzijn van bur gemeester en wethouders en en kele leden van de oudheidkundi ge kring. Bij de bank komt namelijk ook een stel historische stenen te liggen, die zijn gevonden in de Koedamstraat. Ze zijn afkomstig van een oude boerderij. De zit bank is een cadeau van de ge meente. de aanleg van het hockey-com- plex en de begraafplaats worden gezien: allemaal in de driehoek Hulst-St. Jansteen-Clinge. In augustus besloot de gemeen teraad via een voorbereidingsbe- sluit eventuele ongewenste ont wikkelingen in het gebied de pas af te snijden. Het voorstel van B en W werd niet alleen gelanceerd voor de inmiddels in gang gezet te planologische werkzaamhe den, zo onthullen B en W nu. Er was namelijk ook een reële be dreiging voor een deel van het gebied. Het Hulster college kreeg er net op tijd lucht van de Belgische eigenaar van een tien hectare groot stuk grond er een boom gaard op wilde planten. De eige naar moet een contract nakomen voor de levering van 19.000 fruitbomen en even zoveel boompalen. Met de voorberei dende werkzaamheden zou in augustus begonnen zijn. Op dat moment hebben B en W actie ondernomen om te voorkomen dat de grond aan de Waterstaat ingeplant zou worden. De eigenaar wilde de grond best aan de gemeente verkopen, maar het probleem was dat hij wel vast zat aan zijn boompjes. In middels heeft hij elders een an dere lap grond kunnen kopen, zodat het probleem voor hem is opgelost. Maar ook voor de ge meente, want die hoeft nou geen extra kosten te maken voor een eventueel ontbinden van het le veringscontract voor de bomen. Alles bij elkaar moet de gemeen te 770.000 gulden neertellen voor de tien hectare grond. De gemeenteraad wordt gevraagd dat geld beschikbaar te stellen. Een beetje verlegen werd de kleine Hanneke Verhaegen wel, nadat ze onder het oog van de hele school gehesen. Van onze correspondent Axel- De rooms-katholieke basisschool Sint Antoniusschool uit Axel viert vandaag het zilveren jubileum van de stichting Katholiek Onderwijs Axel. Er is een optreden van theater Opgepast en Piet Brakman. La ter wordt er nog een zilveren onderwijsjubileum gevierd. Tot aan 1968 was het rk kerkbe stuur tevens het bevoeg gezag van de katholieke kleuter- en lagere school te Axel. In novem ber 1968 zijn de eerste stappen gezet de school onafhankelijk te maken van het kerkbestuur en werd de stichting opgericht. De Sint Antonius en haar rechts- voorgangers zijn al veel ouder. In 1885 was er al een katholieke bewaar- en naaischool Deze stonden geheel onder het beheer en bestuur van de pastoor en het kerkbestuur. Om het zilveren jubileum te vie ren treedt vandaag op school voor groep 1 tot en met vijf theater Opgepast uit Axel op. Voor de groepen 6, 7 en 8 ver zorgt Piet Brakman een optre den. Dinsdag 19 oktober laten alle 240 kinderen van de school een ballon op voor een ballon wedstrijd. Daarna krijgen alle kinderen een patatje met. Op zaterdag 6 november is er om 17.00 uur een H. Mis uit dank baarheid. Daarna is er een re ceptie in de school te Axel. Van onze verslaggever Westdorpe - De leerlingen van basisschool De Kreeke in Westdorpe nemen deze week een kijkje in een aantal Euro pese landen. Ze hoeven daar bij niet de landsgrenzen over want de school staat de ko mende dagen in het teken van een project over Europa. Jongste leerling Hanneke Ver haegen hees gisteren de Europe se vlag, die ze kreeg van Euro parlementariër Pronk. Hiermee werd het startsein gegeven voor de Europese week. Directeur G. Langeraert was speciaal voor deze gelegenheid gekleed in een orgineel Engels kostuum. Tijdens de projectweek staan vooral de cultuur en de eetge woonten van de diverse Europe se landen centraal. Langeraert legde gisteren de achtergrond van het project uit. „Kijk, ieder jaar kiezen we in de week voor de herfstvakantie een onderwerp uit. Het laatste jaar is veel te doen in en over Europa. Reden om hier bij stil te staan. Willen we ooit tot één Europa komen dan moet je aan de basis begin nen. Bij de kinderen dus. De leerlingen leren dat het niet vreemd is dat de mensen in an dere landen andere culturen of eetgewoonten hebben. Vooral die onderwerpen zitten er zeer expliciet bij". De school is praktisch een jaar bezig geweest met de voorberei ding van het project. „Ieder jaar beginnen we na de herfstvakan tie al na te denken over het onderwerp voor het jaar daarop. Rond de kerst krijgen de ideeën meer vorm en voor de zomerva kantie weten we welk project we gaan doen. Dan gaan we in de omgeving kijken om te zien hoe het onderwerp gestalte kan krij gen. Het is immers belangrijk dat ook de ouders en verenigin gen uit Westdorpe bij het project worden betrokken. Zo verleent deze week volksdansgroep de Grutmoolen medewerking". De 182 leerlingen houden don derdag 21 oktober een presenta tie voor de ouders over de uitge voerde activiteiten. Dat gebeurt van 18.00 tot 20.00 uur. In iedere klas is een tentoonstelling ge- Door onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hengstdijk - De parochie van de H.-Catharina van Hengstdijk behoort tot de oudste parochies in de streek. Het kerkgebouw valt onder monu mentenzorg en verkeert in een belab berde situatie. Reden voor het kerk bestuur om de noodklok te luiden. „Het gebouw had al een jaar in de steigers moeten staan, maar we hebben in 1992 eerst het honderdjarig bestaan van het huidige kerkgebouw gevierd en met de opbrengsten de ingang van de kerk verbeterd en de twee graven van oud pastores. Nu willen we een aantal acties ondernemen om de broodnodige restaura tie uit te voeren," vertelt Eddy Prince van het kerkbestuur. 1 "Yd firil 1 .11% if" De huidige kerk staat op de plaats waar IIH. E H I y I in de twaalfde eeuw een abdijkerkje werd gebouwd. Dit gebouwtje is in 1892 afge broken en de afbraak ontketende een reeks vragen in de Tweede Kamer. Het gebouw ging toch plat en in hetzelfde jaar verrees de Catharinakerk. „In de toren hing de klok uit 1669, een van de grootste luidklokken van de streek. Hij werd in de oorlog opgeëist door de Duitsers om omgesmolten te worden, maar we hebben hem gelukkig in 1947 ongeschonden terug kunnen halen uit Groningen." EDITIE ZEELAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm Peter Oggel (editie-chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (plv. editiechef) Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, n privé tel. 09-3293459940. Boktorren Jo de Cock legt uit wat de restauratie inhoudt: „De vieringtoren, dat kleine to rentje dat versierd wordt met een hengst midden op de kruising van de kerkbeu- ken, moet volldig gerestaureerd worden. Bovendien moet de hele dakconstructie onder handen genomen worden. Het dak is scheef gezakt en de houten constructie zit vol boktorren. Het geheel moet behan deld worden met speciaal spul en de Vier leden van het comité dat zich inspant voor de restauratie van de kerk van Hengstdijk. Vlnr Jo de Cock, Irene Kerckhaert, Wies van Gemst en Eddy Prince. Op het dak is de kleine vieringtoren te zien. foto camile schelstraete verrotte stukken moeten gerepareerd worden." Eddy Prince haalt er even de cijfertjes bij. „De restauratie gaat ongeveer 4,5 tot 5 ton kosten. Het wordt gedeeltelijk be taald met gelden uit het gemeentelijk fonds 'dorps- en stadsvernieuwing' en ook de provincie Zeeland heeft een be drag toegezegd. Monumentenzorg blijft achterwege, daar zit geen geld meer in kas. We zitten met een tekort zitten van anderhalve ton. Dit bedrag kan niet wor den opgebracht door het geringe aantal parochianen van Hengstdijk en omdat het gebouw op de monumentenlijst staat en een bijzondere plaats inneemt in het landschap, durven we de noodklok te luiden in heel Zeeuws-Vlaanderen." Op 1 december moeten de werkzaamhe den beginnen, dat is een noodzaak, want ondanks de voorzieningen die het kerkbe stuur heeft getroffen, vreest men dat bij een flinke storm de ornamenten en de vieringtoren er af waaien. De stutbalken van de vieringtoren buigen vervaarlijk door en de vier buitenstaanders zijn ver rot. De hengst moet er eerst afgehaald worden en daarna behandeld. Dat is in 1975 gebeurd met de haan op de grote toren. Toen werden ook de gebrandschil derde ramen en de toren zelf onder han den genomen. Het kruis op het eindpunt CLINGE -Café De Gouden Kroon, 20 uur vleeskaarting. KLOOSTEKZANDE -Café De Reizende Man, 19.30 uur vleeskaarting. WALSOORDEN -Café Rue du Nord, 13.30 uur bejaardenschieting. ZUIDDORPE -Café 't Gemeentehuis, 13.30 uur bejaardenschieting. i Campen-Schelfhout. St.-Jansteen - De Warande, KBO: 1. E. de Smet, 2. P. Rom- bout, 3. Th. Kints. Hulst - De Lieve, KBO: 1. G. de Bot/J. de Poorter, 2. S. Govae- rt/M. van Vlierbergen, 3. A. Emeleer/G. Smet. Lamswaarde De Luifel, KBO: 1. E. van Waterschoot/E. van Driessehe, 2. J. van Geertruij/ H. Claassens, 3. J. Platjouw/A. van Driessehe. Terhole Dorpshuis KBO: 1. A. Lauwers/M. Greijzer-Sponse- lee, 2. J. Hemelaar/P. de Koek, 3. A. van Delft-Witteman/M. IJzendijke Bndgeelub IJzen- dijke, derde wedstrijd najaars competitie: 1. echtpaar Koek, 2. Mijnsberghe-Buise, 3. Kerkhae- rt-De Waal. Oostburg - Oostburgse Bridge club, zaal Du Commerce, wed strijd voor laddercompetitie, 18 paren. Groep A: 1. echtpaar Van Steenberge, 2. Christiaan- sen-Pielaet, 3. De Ruijter-Her- mans. Groep B: 1. echtpaar Ot- te, 2. Hendriksen-Plasschaert, 3. Gernaert-Lako. Van onze verslaggever Terhole - Als straks naar verwachting per 1 januari een nieuwe onderwijswet van kracht wordt is de bassischool van Terhole voorlopig uit de gevarenzone. Volgens de huidige Wet op het Basisonderwijs zouden bijzon der basisscholen met minder dan vijftig leerlingen per 1 augustus volgend jaar opgedoekt moeten worden. De nieuwe wetgeving, die nog hun aanbiedingsbrief bij de be door de Tweede Kamer moet, stelt het minimum aantal leer lingen op 28 en dat is precies het aantal dat Terhole telt. Er loopt nog een verzoek bij het ministe rie om de school in stand te mogen houden. Dat kan als wordt aangetoond dat er aan de school behoefte bestaat. Als de nieuwe wet van kracht wordt zal het instandhoudingsverzoek dus overbodig worden. B en W van Hontenisse willen in groting toch benadrukken dat de school in Terhole voor de leef baarheid van het dorp onmis baar is. En dus in een duidelijke behoefte voorziet. Het Hontenisser college zal de minister dan ook adviseren om de basisschool van Terhole in stand te houden. Bij een positie ve beschikking is het voortbe staan tot minimaal 1 auagustus 1996 verzekerd. de Europese vlag had foto camile schelstraete maakt door kinderen en de leer kracht rond het land dat cen traal stond. Verder is in iedere klas door de oudervereniging een kraampje opgesteld waar iets bijzonders van het betreffende land kan worden gekregen. Iede re groep krijgt tien minuten om in de speelzaal iets op te voeren dat verband houdt met het geko zen land. In de hal van de lagere school geeft de Grutmoolen een uitvoering van 19.00 tot 20.00 uur. De jeugdgroep laat een aan tal volksdansen zien. De verschillende groepen gaan vrijdag 22 oktober voor elkaar optreden. De projectweek wordt die dag afgesloten met het neer halen van de vlaggen en het zingen-van het Europa-lied. Van onze verslaggever Hulst - De leden van de Hulster PvdA-afdeling gaan gezamenlijk een kunstwerk maken voor het nieuwe Hul ster stadskantoor. Dat gebeurt op 10 november in het gemeenschapscentrum Den Dullaert. De PvdA is daar dan bijeen om het 20-jarig bestaan van de afdeling Hulst te vieren. „Wij willen dat zoveel mogelijk leden hun bijdrage leveren aan dit schilderij", zegt PvdA-wethouder Paul Weemaes, die samen met het Hontenisser PvdA-raadslid Maria le Roy de totstandko ming van het kunstwerk begeleidt. Het schilderij wordt 2,20 bij 1,25 meter groot en ieder aanwezig lid kan er zijn creatieve geest op loslaten. Op 17 november wordt het PvdA-kunstwerk officieel aangebo den aan burgemeester A. Kessen. Of het schilderij inderdaad een plaatsje krijgt in het nieuwe stadskantoor is nog niet zeker. Daar is een besluit van burgemeester en wethouders voor nodig. „Het zal vast prima staan in de hal", weet Weemaes nu al. „ik ben er van overtuigd dat het een kunstwerk wordt dat wordt bijgeschreven in de historische annalen van de gemeente". van het dak is er al afgehaald, het ornament was scheef gezakt en dreigde naar beneden te vallen. De stijgerende hengst wordt er met een kraan afgelicht en daarna wordt de hele vieringtoren naar beneden gehaald. Beide ornamenten, de hengst is drie en een halve eeuw oud, moeten verguld worden. Het kerkbestuur is al heel lang bezig met de voorbereidingen. „We hebben naast ons gewone werk nog drie taken: het regelen van het kerkelijk gebeuren, het begeleiden en opzetten van fondswerving en het oplossen van bouwkundige proble men. Natuurlijk gaan we te rade bij adviseurs, maar het slokt veel van onze vrije tijd op," aldus Irene Kerckhaert die optreedt als centraal adres voor de acties (Kleine Hengstdijkpolder 6). „We zijn gestart met een sponsoractie, de bedrijven zijn direct benaderd en de eerste reacties zijn hoopgevend. Daar naast organiseert het kerkbestuur een gezellige avond in de Schuur (gymzaal) in Hengstdijk op 19 november. De op brengst van de avond gaat naar het restauratiefonds. De medewerkers, waar onder de volksmuziekgroep Ambras en vertelster Nellie Bogaart-de Bakker, wer ken belangeloos en de familie De Kort van café Het Jagershuis zorgt voor de drank. Kaarten voor de avond zijn te verkrijgen voor een tientje bij het Jagers huis of Irene Kerckhaert. We verwachten van die avond veel, het is ook een gebaar naar de bevolking die al zoveel gegeven heeft. Parochianen en dorpelingen heb ben al diep in de zak getast, we hopen dat er nu wat vrijwillige giften van buiten Hengstdijk binnenkomen," aldus Prince. Personen of bedrijven die geïnteresseerd zijn of een gift willen geven kunnen zich melden bij Irene Kerckhaert in Hengs- dijk. Het kerkbestuur hoopt dat door de gezamenlijke inspanning een monument voor de toekomst bewaard blijft. Van onze verslaggever Kloosterzande - De gemeente Hontenisse gaat volgend jaar geen speciale stunts uit de hoek zoeken om de promotie van de gemeente nog verder gestalte te geven. Wel blijft de gemeente haar naamsbekendheid uitdragen op lokale en regionale beurzen. ven. Volgens B en W heeft dat ook duidelijk zijn vruchten afge worpen. „Wij zijn nog steeds van mening dat een actief promotie beleid positieve effecten heeft voor onze gemeente", aldus het college in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting. Zonder er al teveel geld tegen aan te gooien willen B en W proberen ook volgend jaar de sterke kanten van de gemeente te belichten. De klemtoon wordt daarbij gelegd op het wonen en recreëren. In de aanbiedingsbrief beloven burgemeester en wethouders ook beterschap voor wat betreft de voorlichting naar de eigen inwo ners. Dit jaar kregen die het gemeentelijk informatieblad Rond de Vogel maar één keer in de bus. Het college belooft 'er alles aan te doen' om het blad in 1994 twee keer te laten verschij nen. Om de gemeente daar op een meer professionele wijze te kun nen presenteren willen burge meester en wethouders een stel moderne tentoonstellingspanelen aansfchaffen. Het moeten pane len zijn die gemakkelijk ver voerd kunnen worden en waar mee snel en eenvoudig een mooie en deugdelijke promotiestand kan worden opgebouwd. De afgelopen jaren stond het promotiebeleid hoog in het vaandel van Hontenisse geschre- (AD VERTE NTIES) Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4,4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 De Suzuki Samurai Cabrio de Luxe Konsumentenprijs f 30.995,- (exc!. kosten rijklaar maken en accessoires). SUZUKI SLUISKIL: Automobielbedrijf Moret B.V., Pierssenspolderstraat 25, 01157-2710. Sub-dealers: KOEWACHT: Garage Hans Drijdijk, Emmabaan 4, 01146-1841.

de Stem | 1993 | | pagina 13