'Kamperen bij boer aan banden' DE STEM Nieuwe functies voor honderden politiemensen in Zeeland Tussen 11 dagen en 88 jaar Op de (dienst-)fiets, vervuil je niets Campingexploitanten aan GS: 4Aanbod kampeerplaatsen groter dan de vraag' Gaten en hobbels blijven een plaag voor fietsers tussen Sluis en Cadzand Eigen cd van Terneuzense basisschool De Meerpaal NCS wil uitstel oordeel Staten over fiasco van centrum Zilveren Schor Strengere eisen kampeerboeren Drugs aangetroffen bij inval Terneuzen 236 hardrijders op de bon geslingerd Ook Sas van Gent weert intensieve varkenshouderijen WONEN tapijt - gordijnen - slaapkamermeubelen Hennequinstraat 1 - Oostburg - 01170-55150 Zeeland V3n onze verslaggever Middelburg - Gisteren heb ben 790 Zeeuwse politiemen sen officieel te horen gekre- i wat hun nieuwe functie W1 zijn in de gereorganiseer de Zeeuwse regiopolitie. Tweehonderd mensen hebben een hogere rang gekregen, veer- tig een lagere rang, ook veertig een tijdelijke functie, terwijl de rest in rang gelijk is gebleven, jaar waarvoor nog niet duide lijk is hoe het carrièreverloop is uitgestippeld. „Een heleboel mensen zijn tevre den, maar ik verheel niet dat er ook diverse andere gevoelens le ven. Voor veel politiemensen grijpt dit toch emotioneel sterk aan," aldus de nieuwe korpschef Smeels. De aangeschreven politiemensen hebben nu veertien dagen de tijd om in beroep te gaan tegen de beslissing, op 29 november volgt de definitieve plaatsing. En dan zullen veel politiemensen een slechte kerst hebben, want de onvrede binnen het korps over die reorganisatie is groot, dat bleek al uit de meer dan hondervijftig bezwaarschriften die binnenkwamen tegen de eer ste ronde: de functiewaardering. Op grond van die functiewaar dering hebben de huidige func ties van de werknemers de 'B- status' of de 'A-status' gekregen. De eerste status houdt in dat de politiemensen na de reorganisa tie in dezelfde functie blijven, de mensen met een A-status konden drie voorkeuren uitspreken voor een nieuwe functie binnen het korps. Dat betrof in totaal 252' mensen. 104 hebben de functie van hun eerste voorkeur gekre gen, 56 kregen de tweede of derde voorkeur. 41 politiemen sen worden geplaatst in een functie die hun voorkeur niet heeft en aan 48 mensen is een tijdelijke functie aangeboden in afwachting van om- of bijscho ling voor een andere functie. Drie mensen hebben een functie gekregen onder voorwaarde dat ze eerst de Politie Opleidings School volgen. Voor 24 arbeidscontractanten verloopt het contract eind dit jaar. Dat berteft in veel gevallen functies waarvan de mensen bi] voorbaat is gezegd dat het om een tijdelijke baan ging. In het nieuwe korps is plaats voor 750 politiemensen terwijl er nu in Zeeland 790 werken, de 40 overgebeleven mensen is een tij delijke functie in het vooruit zicht gesteld terwijl er voor hen gezocht wordt naar een andere baan. Het nieuwe korps heeft daarbo venop ook nog eens 40 vacatures die nog niet vervuld zijn omdat hiervoor geen goede functiona rissen konden worden gevonden. Het betreft veelal kaderfuncties en functies bij de fianciele admi nistratie. De nieuwe functie-indeling houdt niet in dat politiemensen tegen hun zin moeten verhuizen •of verplaatst worden. Maar Smeels kon wat dit betreft ook geen garantie voor de toekomst afgeven. Van onze verslaggever Nieuwvliet - De ongebreidelde groei van het kamperen bij de boer moet aan banden worden gelegd. Gemeenten lienen daartoe, in overleg met campingexploitanten, een beleid te ontwikkelen dat leidraad is voor plaats en aantal van nieuwe kampeerboeren. )it vraagt de Vereniging van lampingexploitanten Zeeuws- Van onze verslaggever Oostburg - Kampeerboe ren in de gemeente Oost burg moeten met ingang van volgend jaar aan strengere kwaliteitseisen voldoen. Het niet naleven van die regels kan de kampeerboer een boete kosten. Volgens woordvoerder L. Polfliet van de gemeente Oostburg wordt volop ge werkt aan de aanscherping van de kwaliteitsnormen voor kampeerboeren. Het betreft onder meer strenge re voorschriften voor de sa nitaire voorzieningen en de opslag van gasflessen. Het standpunt van de ge meente is, dat ook de kam peerboeren hun voorzienin gen netjes in orde moeten hebben, wil Oostburg het 'produkt' recreatie goed kunnen verkopen. De aan passing van de voorwaarden is bedoeld om een optimale kwaliteit op de minicam- pings te krijgen en de veilig heid voor de gasten van de campings te vergroten. De aanscherping van de re gels voor kampeerboeren is een uitwerking van afspra ken die op provinciaal ni veau zijn gemaakt. De pro vinciale werkgroep 'kwali teitseisen en handbavings- aspecten kamperen bij de boer' adviseerde alle kustre- creatiegemeenten in Zee land. Vlaanderen in een brief aan Ge deputeerde Staten van Zeeland. Daarnaast moet ook de huidige piekopvang in het hoogseizoen in Zeeuws-Vlaanderen op de helling. Afspraak is dat wanneer kampeerbedrijven volzitten eerst de capaciteit bij de boer wordt gebruikt, voordat de overloop terreinen worden opengesteld. Maar ervaringen van het afgelo pen seizoen tonen echter aan dat mensen die niet op een (volle) camping terecht konden, weiger den genoegen te nemen met een standplaats bij de boer. Zij zoch ten elders in Nederland hun heil. „Dit is uitermate frustrerend voor recreatie-ondernemers die nu resultaat zien van hun inves teringen en promotie-activitei ten. Terwijl er plaats is op over loopterreinen moet worden doorverwezen naar de boer: een ander kampeerprodukt." De enorme groei van de moge lijkheid om te kamperen bij de boer kwam tot stand nadat de boeren tien in plaats van vijf eenheden mochten plaatsen, met daar bovenop tijdens zes weken hoogseizoen nog eens vijf eenhe den. Die wijziging in de Kam- peerwet betekende dat alleen in Oostburg al het aantal stand plaatsen bij de boer met twee honderd toenam en er zich bo vendien nog eens zes nieuwe boeren meldden. Rond driehon derd extra-plaatsen dus. De ver wachting is dat nog meer boeren, op zoek naar andere inkomsten bronnen, zich als kampeerboer zullen aanmelden. Een slechte zaak, ook voor de huidige kampeerboeren, vindt de vereniging. „Vastgesteld moet worden dat de doelgroep voor het pure 'kamperen bij de boer- produkt' nu al niet groot genoeg is om alle aangeboden plaatsen te bezetten". Daarom het ver zoek tot quotering over te gaan. In de familie zorgde ze met haar komst voor extra gejuich. Meer dan een baby alleen. Shann Danneels heet ze. De vijfde generatie in vrouwelijke lijn. Eén familie, maar vijf verschillende achternamen. Geboren op 7 oktober in het Terneuzense ziekenhuis De Honte. Sterrenbeeld weegschaal dus, en drie kilo en 450 gram schoon aan de haak. Telg van een echte Terneuzense familie. Moeder, grootmoeder en overgrootmoeder wonen in de Scheldestad. Alleen over-overgrootmoeder Liza Blaakman (88) woont in IJzendijke in het bejaardenhuis Emmaus. De meisjesnaam van moeder Sylvia (27) luidt -hoezo Zeeuws-Vlaams?- Dieleman. Grootmoeder Liza (45) verbond zich door het huwelijk met deze naam. En de overgrootmoeder (65) staat bij de burgerlijke stand bekend onder de naam Cecilia Decker. De vijfde generatie was voor de vrouwelijke tak aanleiding voor een familieportret. Ofwel: tussen elf dagen en 88 jaar. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Sluis - De provincie Zeeland kan de klachten over de staat /"N| 1 1 1 11 1 van het fietspad langs de provinciale weg tussen Sluis en het 1, fl £LI lil Pil F Fllfll 111*211111 Pil fl P llim fl O I'll lilt kruispunt Potjes bij Cadzand pas over enkele jaren verhelpen. UJUl UI ailUCIlUC ËJ IIH UUi ]J LUX Langs de provinciale wegen in Zeeland ligt namelijk nog liefst tachtig kilometer tegelfietspad terwijl het geld om die paden te verbeteren maar beperkt is, meldt de directie Milieu en Wa terstaat van de provincie aan de gemeente Sluis. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een inval gister middag in twee panden in de Nieuwe Diepstraat en de Van Bovenstraat in de binnenstad van Terneuzen heeft de politie een kilo soft drugs, een hoeveel heid hard drugs (heroïne en co caïne) en vermoedelijk van dief stal afkomstige spullen in beslag genomen. Twee Terneuzenaars zijn voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Ze worden ver dacht van de handel in vooral hard-drugs Het betrof een actie van het team Double Shot van de districtspolitie Zeeuws- Vlaanderen. Regelmatig bereiken deze ge meente klachten over de bedroe vende kwaliteit van het te gelfietspad tussen Sluis en Pot jes. Door de uitspoeling van zand ontstaan putten in het pad en wippen tegels op. Dat zorgt voor gevaarlijke situaties. Zo kwam er onlangs daardoor nog een jeugdige bromfietser ten val op het fietspad. De klachten waren voor burge meester en wethouders van Sluis aanleiding bij Gedeputeerde Staten aan te kloppen met het dringende verzoek het fietspad te asfalteren. „Deze maatregel is zeker geen overbodige luxe, maar een waarborg van de vei ligheid van de (brom-)fietsers die gebruik maken van het fiets pad", aldus het college van Sluis. b en W van Sluis hebben de dienstkring van de Provinciale Waterstaat al enkele keren ge vraagd de grootste putten in het fietspad op te vullen en de dienst reageert daar steeds erg alert op. Maar, benadrukt het college, een definitieve oplossing van het probleem levert dat niet op. Van onze correspondent Kloosterzande Een chauf feur van CITO Tours is er gistermorgen in geslaagd zijn brandende bus uit de be bouwde kom van Klooster zande te rijden. Toen de brand uitbrak stond deze in de Cloosterstraat. Naast de chauffeur was op dat moment niemend in het voertuig aanwe zig. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Omstreeks half zes ontdekte de chauffeur de brand in het motor- compartement van de bus. Met een poederblusapparaat trachtte hij de brand te blussen. Toen dat niet lukte reed hij met zijn steeds meer en meer brandend voertuig de bebouwde kom uit en bracht het tot stilstand op de Zoutlandsedijk. De bus brandde daar geheel uit. De gealarmeerde brandweer van Kloosterzande was wel met twee bluseenheden ter plaatse doch kon weinig meer uitrichterl. De brand is vermoedelijk ontstaan in de buurt van de oliekachels achterin de bus. De bus brandde geheel uit. DINSDAG 19 OKTOBER 1993 DEEL 1 Van onze verslaggever Goes - 'Op de fiets, vervuil je niets' en hij is soms efficiënter en zeker goedkoper dan een bedrijfsauto. Van onze correspondent Aardenburg De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zondag bij drie gehou den snelheidscontroles in de gemeente Aardenburg 236 automobilisten geverbali seerd wegens het overtreden van de maximum snelheid. Dat gebeurde zowel binnen- als buiten een bebouwde kom. De meeste hardrijders werden in de bebouwde kom van Draai brug bekeurd. Daar reed bijna twintig procent van de bestuur ders te hard, namelijk 170 van de 895 gecontroleerden. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 87 kilometer per uur. De radarcontrolepost van de po litie stond ook opgesteld op twee andere plaatsen buiten de be bouwde kom. Op de Oostburgse- weg en Draaibrugseweg, waar tijdens de controle 822 voertui gen passeerden. Hier gingen res pectievelijk 32 en 34 automobil- sten op de bon met als hoogstge meten snelheid 124 kilomter per uur, terwijl maximaal 80 is toe gestaan. Van onze verslaggever Sas van Gent - Sas van Gent schaart zich bij de Zeeuws- Vlaamse gemeenten die de vestiging van intensieve vee houderijbedrijven uit Noord- Brabant weren. De gemeenteraad van Sas van Gent, gisteravond inderhaast bijeen geroepen, heeft hiertoe een voorbereidingsbesluit geno men. Volgens burgemeester en wet houders van Sas van Gent wordt ook deze gemeente in toenemen de mate geconfronteerd met aanvragen voor de vestiging van intensieve veehouderijen in het buitengebied. Het gaat dan om met name varkensbedrijven. Het Sasse college zegt, in navol ging van de buurgemeenten, dat deze ontwikkeling 'strijdig is met de uitgangspunten van het provinciaal beleid'. Dat zijn de argumenten waar mee de Zeeuwse afdeling van de fietsersbond EFNB samen met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland tijdens de bedrijfscontactda- gen in Goes gaat proberen de aloude 'dienstfiets' weer in de belangstelling te krijgen. Wie tien jaar geleden voor spelde dat het gebruik van de dienstfiets zou uitsterven, werd eerder geloofd dan dege ne die de dienstfiets een rol in de bedrijfsvoering toekende. Toch is het fenomeen, meestal geassocieerd met de vroegere koddebeier, bepaald niet uit gestorven. „De fiets van de zaak is in opmars", zegt de fietsersbond. „Voor postbodes, wijkverpleegsters, politiemen sen, krantenbezorgers en bos wachters is de tweewieler het ideale transportmiddel. Die mensen leggen korte afstan den af, moeten regelmatig stoppen. Parkeerproblemen of oponthoud in files komen bij de fiets niet voor". Nieuw fenomeen schijnt de politieman op een mountain bike te zijn. In drukke stads centra verplaatst die zich sneller dan de collega's in de dienstauto. Maar er zijn meer beroepsgroepen die de fiets als transportmiddel gebruiken. Zoals daar zijn de huisartsen, meteropnemers en monteurs die de mensen thuis bezoeken. Opvallend vindt de fietsers bond dat een behoorlijke ver goeding voor het gebruik van de dienstfiets ontbreekt, ter wijl autorijdende collega's wel degelijk een passende vergoe ding krijgen. „Als de werkge ver het gebruik van de fiets wil stimuleren is een behoor lijke vergoeding een goede prikkel. En bovendien goed koper dan autovergoedingen. Voor het bedrijf dus voordeli ger", concludeert de bond. Geïnteresseerde managers kunnen vandaag en morgen tijdens de contactdagen die rekensommetjes krijgen. Terneuzen - Driehonderd zestig kinderen, oud-leerlingen en leerkrachten van de Terneuzense basisschool De Meerpaal hebben hun vocale prestaties op een cd gezet. De cd met liedjes in de trant van Kinderen voor Kinderen wordt 17 november in het Zuidland- theater ten doop gehouden. Wet houder W. de Zeeuw krijgt het eerste exemplaar van de cd 'Meerpaal super-mix' uitgereikt. In totaal zijn er 1000 cd's ge perst. Een werkgroep is reeds een half jaar bezig met de voorbereidin gen. Directeur Th. Bril: „Elke basisschool kampt met geldge brek. Het was een ouder die op het idee kwam een cd uit te brengen om zo de kas van de school te spekken. Het werd een muzikaal avontuur. De teksten zijn gebaseerd op teksten en ge dichtjes die de kinderen aan ge dragen hebben. M. Hilbrink en E. de Krijger hebben de teksten en de muziek geschreven. Voor de school kwam het groen licht toen na de intekenperiode bleek dat men uit de kosten was. De opnamen werden voor de vakantie zowel op school als in de studie opgenomen. „Voor de kinderen een geweldige ervaring. We hebben hier een video opna me van gemaakt. De spanning is van de gezichten af te lezen.", zegt een enthousiaste H. Radt namens de werkgroep. Aan de cd hebben alle groepen meegewerkt.In de lessen muzi kale vorming zijn de liedjes in gestudeerd. Hierbij kregen de leerkrachten ondersteuning van de initiatiefnemers. Bij de cd is een boekje ingesloten met de teksten en de sponsors. De lied jes gaan over onderwerpen die de kinderen bezighouden met ti tels als Fietsenrekje, Ik heb een dikke vette puist op mijn ge zicht, Mijn zusje en Moedertje Natuur. „Gaandeweg was voor ons de opbrengst van de cd niet meer het voornaamste. De leerlingen en leerkrachten hebben tijdens de voorbereidingen ontzettend veel plezier gehad. Verder ko men diverse onderwerpen aan het licht zoals de zorg om het milieu in het liedje Moedertje Natuur." Voor hun inzet krijgen de leer lingen van de Meerpaal een kaartje voor het Zuidlandtheater op 17 november. Dan worden enkele liedjes van de cd live-ten gehore gebracht. Aansluitend volgt er een optreden van de Crèche-band, een jongeren rock band. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het bestuur van het Nationaal Centrum Sport - vorming Het Zilveren Schor (NCS) heeft afgelopen weekend schriftelijk geprobeerd Provinciale Staten van Zeeland onder druk te zetten door te vragen het definitieve oordeel over het NCS niet in de Statenvergadering van 5 november te vellen maar uit te stellen. foto camile schelstraete Het bestuur van het NCS schrijft aan alle fractievoorzitters dat de dag daarop, namelijk de zesde november, een grote inzame lingsactie op de tv is gepland en negatieve berichten uit Zeeland zouden die actie kunnen laten mislukken. Maar als de fractievoorzitters bereid zijn het onderwerp in de Statenzitting 'rustig' te behan delen, zodat de commotie de buitenwereld niet bereikt, is het NCS ook al lang blij, aldus de brief. De poging is zorgvuldig gepland, voorafgaande aan de brief kregen de meeste fractie voorzitters een telefoontje van een bestuurslid van het NCS waarin de stemming werd ge peild en de brief werd aangekon digd. Maar het is niet waarschijnlijk dat de Staten buigen voor dit voorstel. De SGP heeft gedreigd met een provinciale variant op de parlementaire enquête om de onderste steen boven te krijgen, en de andere fracties hebben vorige week zonder uitzondering om meer informatie gevraagd en hun wrevel getoond. De provincie blijft twee jaar na de start van het NCS in Zeeland zitten met een strop van tussen de acht ton en een miljoen gul den. Dat is subsidiegeld waar niets voor is teruggeleverd om dat de plannen van het centrum voor gehandicapten- en zieken- sport tot dusver flopten. De Staten verwijten vooral het college van Gedeputeerde Staten (GS) het gebrek aan controle op de besteding van het Zeeuwse geld en het gebrek aan informa tie aan de Staten tussentijds. GS zijn veel te laat achter het fiasco gekomen, is de kern van de kri tiek. Op 5 november zullen de Staten besluiten definitief een punt te zetten achter de samenwerking met het NCS, en GS zullen ter verantwoording worden geroe pen. Dat een en ander kan leiden tot negatieve publiciteit en een tv-actie kan schaden, is minder zorg van de politici, zo bleek gisteren tijdens navraag bij en kele fractievoorzitters. Immers, het NCS heeft in het verleden met veel bombarie al ettelijke tv-acties a la 'Open Het Dorp' aangekondigd zonder dat er één doorging. Afgezien daar van vinden de Staten deze kwes tie te belangrijk om uit te stellen of op fluistertoon af te doen, ook al komt er dit keer werkelijk een TV-aetie, aldus gisteren enkele fractievoorzitters.

de Stem | 1993 | | pagina 11