Het theater van de mode Vlaanderen wordt fietsvriendelijker Kunstmatige horizon voorkomt zeeziekte 2 Moedermelk is waarlijk een bron van leven EET wijzer Koken met wijn Vakanties: slechtere start winterseizoen Voorjaarsmode 1994 simpel en gevarieerd Zwitsers Verkeersbureau wordt klantgerichter SUSKE WIS HAMBONE DE STEM CONSUMENT DE STEM Kookboek voor gezonde kinderen RUBRIEK bbn credjtcabö MAANDAG 18 OKTOBER 1993 A7 Van onze verslaggever Delft - Zeeziekte is soms te voorkomen door projectie van een met de werkelijke horizon meebewegende licht lijn op de wanden van de scheepskajuit. Voor een aantal mensen blijkt deze kunstmatige horizon, die het deinen van het schip niet volgt, een gunstig effect te sorte ren. Dat concluderen ir. Lex Keuning van de TU Delft en de biofysicus dr. Wim Bles van TNO Soesterberg in hun onder zoek in opdracht van de marine. Zeeziekte is het gevolg van een conflict tussen zien en voelen. De hersenen raken in de war omdat de waarneming met de ogen niet, strookt met die van het evenwichtsorgaan. Doofstom men, bij wie de verbinding tus sen het evenwichtsorgaan en het gehoororgaan ontbreekt, blijken ongevoelig voor deze bekendste bewegingsziekte. Luchtziekte en wagenziekte zijn enkele andere voorbeelden. De technologie van de kunstma tige horizon komt uit de militai re luchtvaart. Met een laser straal wordt daar een horizon op de cockpitkoepel van straalja gers geprojecteerd, zodat de pi loten zich beter kunnen oriënte ren. Bles heeft die technologie, aldus TU Integraal, overgehaald naar de zeevaart. Vroeger waren de kenmerken van zeeziekte misselijkheid en overgeven, maar langzamerhand is men zeeziekte wat anders gaan bekijken. Er is namelijk een stadium, waarin de beman ning taken niet meer naar beho ren kan uitvoeren, terwijl er toch nog niemand misselijk is. In zijn onderzoek naar het evenwichts orgaan in het VU-ziekenhuis kreeg onderzoeker Bles regelma tig te maken met marinemensen, die overmatig last hadden van zeeziekte. De marine wilde wel eens weten of ze ooit aan scheepsbewegin- gen kunnen wennen of niet. Dat is van belang omdat er bij het werk aan boord niemand gemist kan worden. Marineschepen zijn kleiner en smaller geworden en daardoor minder stabiel. Er zijn minder mensen voor de taken aan boord, die ingewikkeld zijn en veel concentratie vereisen. Om in zo'n situatie optimaal te kunnen functioneren kan zee ziekte gemist worden als kies pijn. Het onderzoek, waarvan de eer ste resultaten veelbelovend zijn, gaat de komende vijf jaar door. Ook vanuit de wereld van de snelle passagiersschepen is er, aldus de onderzoekers, al veel belangstelling. Door Hans Bos Is 'Wat eten we vandaag' een kookboek dat in geen enkel gezin met kinderen mag ontbreken? Dat hangt er van af hoe u zelf eet. 'Gezond' is meestal minder lekker, in ieder geval in de ogen van kin deren die (hoe graag we het anders zouden willen) zich nu eenmaal in eerste instantie richten op 'zacht en hapklaar'. Het 'fast food'-monster slaat hoe langer hoe vaker toe. En soms komt het zelfs goed uit dat een gapend kinderbekje met een 'bur ger' of zak frites kan wor den gevuld. Wie denkt met het nieuwe basiskookboek 'Wat eten we vandaag' een handige hand leiding voor het koken mèt kinderen in huis te halen, komt bedrogen uit. Wie er van uitgaat dat de vele hon derden recepten zonder uit zondering juichend door de kinderschare begroet wor den, moet zich wapenen te gen rigoureuze afwijzing. Gierstpuree, thermogrutten en kooltaart scoren tussen de twee en zestien jaar nu eenmaal niet zo hoog. 'Wat eten we vandaag' is het vervolg op het kookboek 'Gezond lekker eten' en is geheel gewijd aan alterna tieve voeding. Zeker gezin nen die zich toch al hebben bekeerd tot het culinaire ge loof in pastinakenpuree, giersttimbaaltjes en vlok- kensoep kunnen er goed mee uit de voeten. Voor vleesrecepten dient een ander kookboek te wor den geraadpleegd. Vlees is volgens schrijfster Vreni de Jong ongeschikt voor jonge kinderen. „De kleur van het egoïsme past niet bij kinde ren", zo schrijft ze. Volgens De Jong moet het gezamen lijk eten beginnen met een gebed of spreuk, opdat een kind leert dat het een mens is en geen hondje. Daar kunnen we nog heel lang over napraten... Vreni de Jong - Wat eten we vandaag, uitgeverij Christo- foor, prijs tot tot 1 januari 49,95. Door Jetty Ferwerda Parijs - Mode is theater, dat hebben de Parijse voorjaarsmodeshows vori ge week weer eens bewe zen. Kleren die in de win kel gewoontjes ogen, krij gen in de zorgvuldig gere gisseerde modeshows in eens iets onwezenlijks, iets theatraals. Niet alleen omdat Naomi Camp bell ze draagt, maar ook door het circus eromheen met drin gende fotografen, opzichtige fas- hionvictims en vips als Nina Ha gen, Sharon Stone, Vanessa Pa radis en U2-zanger Bono. Wie door de opgelaten ballon van de voorjaarsmode heenprikt, ziet een simpel en gevarieerd mode beeld: van supermini tot maxi, van wijd tot huidstrak, van zwart tot tere pastels. Café Vivienne Westwood koos het theaterdecor bij uitstek als in spiratiebron: het café. Dé plek waar mensen zien en gezien wil len worden. De Britse ontwerp ster ging terug in de tijd van de Belle Epoque, de periode van gepoederde vrouwen, deftige he ren, corsetten, korte getailleerde jasjes met pofmouwen en lange opgerimpelde rokken die de on derrok laten zien. Ontdaan van alle poespas blijven simpele colberts over, mooi ge kleurde lurexjurkjes, sjieke broekpakken en frivole blouses met jabots en ruches. Sommige ontwerpers gaan let terlijk terug naar het jaar nul. Lagerfeld put voor zijn Chloé- collectie uit de Griekse en Ro meinse oudheid, net als Romeo Gigli. Vergeleken bij de weelde rige en romantische kleding van Chloé is die van Gigli ingetogen en evenwichtig. Vervaagde fres- cotinten en etruskische schilde ringen sierden sarongs, prachti ge zijden kaftans, tunieken en gedrapeerde jurken. De achttiende eeuw is een favo riete periode van Lacroix en La gerfeld, die gretig gebruik ma ken van de pruiken, corsetten, Sommige ontwerpers gaan letterlijk terug naar het jaar nul. Lagerfeld put voor zijn Chloé-collec- tie uit de Griekse en Romeinse oudheid. foto epa rokjas en militaire elementen als tressen en decoraties. Nog vers in het geheugen staan de punkers en hun veiligheids spelden, Schotse ruiten, hane- kammen en verknipte kleding. Blijkbaar herinnerden Jean Paul Gaultier, Lagerfeld en John Gal liano het zich ook nog. Ze lieten zich erdoor beïnvloeden getuige de ogenschijnlijk bij elkaar ge raapte combinaties. De mode biedt in het nieuwe seizoen niet alleen een kostuum- historisch overzicht, maar ook een soort reis rond de wereld. India, Egypte, Pakistan, Afrika, Zuid-Amerika en China bieden letterlijk stof tot ontwerpen: zij de, linnen en katoen in aarde- en waterkleuren, krachtige spece- rijtinten en zachte pastels. Ook de spontane manier waarop die verschillende culturen hun kle ding combineren, inspireerde nagenoeg alle ontwerpers: de on gewone en kleurige mix van des sins, maar ook de nonchalante laagjes. Een combinatie van smalle broek, met jurk, met gilet, met langere jas oogt bij Lacroix en Gaultier extravagant, maar bij Yves Saint Laurent, Valenti no en Dior elegant en tijdloos. Romantiek Een zweem van romantiek blijft de mode omgeven. Doorzichtige voile, lange gewaden, veel kant en zachte pastels. Zelfs avant- gardistische ontwerpers als Ann Demeulemeester en Comme des Garcons keren de crisiskleren (donker en gescheurd) de rug toe en lijken optimistisch naar de toekomst te kijken. Mode is niet dood, het leeft. Alle collecties ogen ongecompliceerd. Het sil houet is lang, simpel en zacht. Onnodige frutsels ontbreken en glamour is nu definitief passé, wat ook blijkt uit de natuurlijke make-up en afwezigheid van sie raden. Het is de straat en de huidige tijdgeest die de mode hoe dan ook bepalen: de belangstelling voor spiritualisme, exotische oorden en de niet te stuiten vechtlust tegen alle negatieve ontwikkelingen in de maat schappij. Het verklaart de voor zichtige terugkeer van mini -waar ook Chanel niet genoeg van krijgt -, de lichte kleuren, de luchtige combinaties. En de humor. Want wie kan zich een sjieke Chanelklant in een veel te grote jeans voorstellen, met bretels en lycra-topje? La gerfeld blijkbaar wel, want het straatkostuum van Los Angeles en New York bepaalde voor een deel de Chanel-show. Het be wijst des te meer, dat van mode dictaten geen sprake meer is. De rollen zijn omgedraaid. u m O ui Door Jan Paalman Altijd beschikbaar, al tijd vers, verstrekt in een aantrekkelijke verpakking en nog gratis ook, de voordelen van moedermelk zijn niet gering. Bovendien weet de wetenschap steeds meer medische voordelen van moedermelk te ontdekken. Borstgevoede kinderen zouden slimmer zijn, minder last heb ben van infecties en ga maar door. Ondanks dat grijpen steeds meer moeders naar de fles en niemand weet precies waarom. Men heeft aan vrouwen ge vraagd waarom ze niet voor borstvoeding kozen. Daar kwa men heel redelijk klinkende antwoorden op: eerder doorge maakte borstontstekingen, de onmogelijkheid om borstvoe ding met werk te combineren en gevaarlijke stoffen (di oxine!) in de moedermelk. Maar toen men dezelfde vrou wen vroeg waarom andere vrouwen voor de fles kozen, kregen de enquêteurs heel wat anders te horen: die vrouwen zijn gemakzuchtig, zijn bang om hun figuur te verliezen en kennen te weinig de voordelen van borstvoeding. Feit is dat in 1953 nog bijna de helft van alle zuigelingen van drie maanden uitsluitend borst voeding kregen. In 1973 was dat nog maar 11 procent en dat veranderde niet tot 1979. Daar na ging het weer opwaarts. In 1984 kreeg ongeveer een derde van de drie maanden oude kin deren volledige borstvoeding, een trend die in 1991 weer naar beneden omboog. Waarom? Het boekje 'Borstvoeding', de nieuwste uitgave van de Stich ting Bio-Wetenschappen en Maatschappij, geeft daar een aantal redenen voor. Het kind moet tien tot twintig keer per dag kunnen drinken zodat de moeder voortdurend beschik baar moet zijn. Nu kunstvoe ding steeds volwaardiger is ge worden en vrouwen bij deze recessie hun baan niet op dur ven te geven is flesvoeding een redelijk alternatief. Daarbij is er minder ervaring en borstvoeding geven is een vaardigheid die geleerd moet worden. Geen wonder dat van 60 procent van de vrouwen die met borstvoeding begint een op de drie binnen zes weken weer de moed opgeeft. Dan is er de angst voor gevaar lijke stoffen die vanuit het mi lieu in de moedermelk zijn ge slopen: de dioxines en de PCB's. In 1989 verbood de overheid de verkoop van melk en melkpro- dukten van koeien uit het Lickebaert-gebied. Die koeien graasden onder de rook van de verbrandingsinstallatie van de Afvalverwerking Rijnmond en hadden in hun melk een half maal te veel dioxines zitten. Grote consternatie. Want in moedermelk, zo bleek uit on derzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM), zit pak weg vier keer méér dioxines per gram melkvet en toch vond de Geneeskundige Hoofdin spectie het niet nodig om borst- Een van de belangrijkste argumenten vóór borstvoeding is dat moedermelk stoffen bevat die het kind beschermen tegen infectieziekten. tekening archief de stem voeding te ontraden. Hoe kan dat nou? De moeilijkheid is dat het gevaar van de dioxines, een bijprodukt van onze industrie, heel erg moeilijk is in te schat ten. Dierproeven geven geen uit sluitsel: een hamster kan bij voorbeeld 2500 keer meer di oxine verdragen dan een cavia. Bovendien blijkt de mens di oxines beter te kunnen verdra gen dan men dacht. In 1976 kregen na een industriële ramp in Seveso 40.000 mensen 150 keer meer dioxine binnen dan de Wereld Gezondheids Orga nisatie aanvaardbaar vindt. An ders dan men vreesde volgde er geen epidemie van allerhande kankers: het enige wat men kon vast stellen was een grotere kans op chlooracné. Hoe dan ook, in 1991 achtte de WHO het gevaar van dioxines in moedermelk verwaarloos baar klein. Borstvoeding is van zeer korte duur, en bovendien wordt dioxine onschadelijk op geslagen in het snel groeiende vetweefsel van de zuigeling. Het zou zelfs kunnen zijn dat zuigelingen in het geheel geen risicogroep zijn. Kortom, de ge zondheidsautoriteiten van de gehele wereld (en die zijn vaak ook vader of moeder) vinden de mogelijke nadelen van borstvoeding niet opwegen te gen de voordelen ervan. Een van de belangrijkste argu menten vóór borstvoeding is dat moedermelk stoffen bevat die het kind beschermen tegen infectieziekten. Bij het Nij meegs Universitair Huisartsen Instituut volgde men jarenlang 1347 kinderen. En inderdaad. Kinderen die de borst hadden gekregen waren minder vaak ziek, minder ernstig ziek en hadden ook minder last van chronische ziekten. Dit spoort aardig met de sta pels onderzoek die elders op de wereld zijn verricht. In moeder melk zitten unieke antistoffen (IgA) die in de darm van de zuigeling ziektekiemen kunnen wegvangen waarna het pakke tje zonder schade aan te richten in de luier verdwijnt. Verder is de moedermelk zo samenge steld dat het de groei van scha delijke bacterieën remt en van nuttige bacterieën (die heb je ook) juist bevordert. Netto resultaat: bescherming tegen diarree, tegen infecties van de luchtwegen, het mid- denoon, de urinewegen, de her senvliezen en minder kans op allergie. Bovendien lopen moe ders een kleinere kans op het krijgen van borstkanker. En er is meer. In de moeder melk zitten ook typische vetzu ren die een belangrijke bouw steen zijn van de celwand en dan vooral van de hersencellen. Hoe meer moedermelk, hoe meer van die vetzuren en hoe beter dat is voor de hersencel len. Is dat ook te merken? Britse onderzoekers maten de intelli gentie van achtjarigen en con cludeerden dat borstgevoede kinderen intelligenter zijn dan kinderen die uitsluitend met de fles zijn grootgebracht. Hoe langer aan de borst des te slim mer het kind. Onderzoek uit Groningen wees ook al uit dat bij borstgevoede kinderen het zenuwstelsel beter is ontwik keld. Moedermelk, dat moet nu wel duidelijk zijn, is waarlijk een bron van leven en dat die melk zoveel gunstige eigenschappen heeft is niet verbazingwekkend. De natuur heeft honderddui zenden jaren lang de best mo gelijke samenstelling uitgese lecteerd want wie in de loop van de evolutie geen goede melk had kreeg minder levens vatbare kinderen en had min der kans op nageslacht. Alleen de beste leveranciers bleven over en daarom is moedermelk een superprodukt. Het boekje Borstvoeding is te bestellen door storting van 10,- op giro 154373 t.n.v. Stichting Bio- Wetenschappen en Maatschappij, Utrecht, on der vermelding van 'Borstvoe ding'. Voor praktische informatie over borstvoeding: Vereniging Borstvoeding Natuurlijk tel. 03435-76626. Door Marijke Prins De mooiste spruitjes liggen al weer enige tijd in de winkel. ze II zijn heel lekker met een stevig stuk vlees, zoals deze gemarineer de lamsbout. Wie geen lam kan kopen, gebruikt een mooi stuk fricandeau. Varkensvlees krijgt een aroma van wild, wanneer het in wijn en kruiden wordt gemarineerd. Voor 5 a 6 personen Voorbereidingstijd: halve dag Kook- en baktijd: 1 uur 1 Lamsbout van 750 gram marinade: 3 glazen rode wijn 2 theelepels provencaalse kruiden 1 verkruimeld laurierblad 4 eetlepels olijfolie 2 tenen knoflook in grove stukken gesneden verder: 3 eetlepels olie 1 ui in grote stukken gesneden lA winterpeen in kleine stukken gesneden 750 gram schoongemaakte spruitjes ruim 1 kilo aardappelen Laat de bout een halve dag marineren in een diepe kom met een bord erop; keer hem een paar keer. Verwarm ruim een uur voor de maaltijd de oven voor totdat hij op maximale sterkte werkt. Haal de bout uit de marinade, dep hem af en leg hem in een ruime ovenvaste schaal met opstaande rand. Besmeer hem met drie eetlepels (maïs-)olie. Zet de schaal in de oven en laat deze 20 minuten hoog staan. Daarna gaat de oven 25 minuten terug naar 200 graden. Kook ondertussen de marinade 10 minuten in met een halve, in kleine stukjes gesneden winterpeen en een in grote stukken gesneden ui. Zeef de saus .die dan is ontstaan. Kook ook de spruitjes beetgaar. Haal de bout uit de oven, leg hem op een houten plank met lekgootje en meng in de ovenvaste schaal (met een houten lepel) het braadvocht met de jus en het eventueel ontsnapte nat van de bout. Leg de bout terug in de schaal, rangschik de spruitjes erom heen (roer ze ook een beetje om in de saus) en laat het geheel nog ruim vijf minuten in de oven op temperatuur komen. Serveer de schotel met puree (eventueel versierd met wat vers gesneden peterselie) en een knapperige, eenvoudig aangemaakte groene salade. Een feestelijk gastmaal. Van een verslaggever Het winterseizoen is voor de reisbranche slechter gestart dan vorig jaar. Dat heeft het Algemeen Nederlands Ver bond van Reisondernemingen (ANVR) bekendgemaakt. Er zijn tot nu toe minder ge organiseerde bus-, trein- en autoreizen verkocht dan op hetzelfde moment vorig jaar. Wel zijn er meer vliegreizen geboekt. Ook deze zomer kwamen de va kantieboekingen langzaam op gang. Dat schreef de ANVR toe aan de verslechterde economie. Later trokken de boekingen bij, hoewel Nederlandse vakantie gangers duidelijk kozen voor minder verre en goedkopere va kanties, zoals buspendel- en au toreizen. Vlieg- en treinreizen werden 8 procent en 14 procent minder omgezet. Voor de komende winter lijkt Spanje goede zaken te gs doen: 60 procent van de al boekte vliegreizen voert daar| naar toe, dat is een stijging 21 procent. In Spanje gaat I vooral de Canarische Eilander! voor de wind; het aantal geboek-l te reizen daar naar toe steeg met 24 procent. Vakantiegangers hebben tot nu toe minder voor busreizen gi zen dan in 1992. Het verschilI bedraagt 19 procent. De achter-1 uitgang in de excursiereizerl komt op het conto van Duitslaikl en Oostenrijk, terwijl de pendel f reizen naar Oostenrijk ook vel achter blijven vergeleken mil vorig jaar. Er zijn ook minder trein- autovakanties geboekt, maail met de autovakanties gaat heil nog het minst slecht: -10 proT cent. Frankrijk (met een stijging! van 64 procent) compenseert inl dit segment een groot deel vanl de slechte resultaten van andere I landen, waaronder Duitsland en| Nederland. Amsterdam - Het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau krijgt I vanaf eind oktober 'inwoning' van een reisbureau van de van I huis uit Zwitserse reisorganisatie Hotelplan. Reisbureau en I verkeersbureau blijven echter onafhankelijk van elkaar wer-J ken. s. In Nederland is deze combinatie zeer ongebruikelijk; het Zwitsers verkeersbureau werkt ook in de Weense vestiging met een reis bureau samen. De beide organisaties menen door de samenwerking de consu ment een dienst te bewijzen. Voorheen kon de bezoeker van het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau er alleen informatie krijgen. Nu kan hij bij het reis bureau - dat wordt bemand door Zwitserlandspecialisten - meteen een reis boeken. Per jaar komen ongeveer 25.000 mensen voor informatie aan de balie van1 het verkeersbureau. Verder ko men er 50.000 schriftelijke en telefonisch vragen binnen. Vol gens het verkeersbureau blijft de informatieverstrekking er neu traal. Het reisbureau dat in hetzelfde pand huist, verkoopt reizen van diverse reisorganisaties, waaron der Vrij Uit, Arke, Holland In ternational, De Jong Vakanties, Interhome en Hotelplan zelf. De beide bureaus aan het Am sterdamse Koningsplein zijn ge opend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.30 uur. RADIO 1 Elk heel uur en 7.30, 8.30, 12.30, 1330, 16.30, 17.30, 18.30 en 06.30 Nieuws. NCRV: 7.07 Hier en Nu (8 45 en 11.45 Kerkelijke actualitei ten 1 EO: 12.07 Tijdsein, V00. 14 05 Nieuwsradio. EO: 19.04 Tijdsein pu bliek 20.04 Tijdsein V00 22.04 Sportradio. NOS: 23.07 Met het oog op morgen. KRO: 0.04 Damokles. 1.02-7.00 Niemandsland RADIO 2 Elk heel uur Nieuws. TROS: 7.04 De havermoutshow. 9.04 TROS Gouden uren. 12.04 50 pop of een envelop. 14 04 Oennie Christian draait op verzoek. 15.04 Nederlands fabri kaat, met om 15.04 Nederlandse artiestenparade: 16.04 Nederlands hitwerk. EO: 17.04 Alle mensen. VPRO: 18.04 Ekkel horizontaal. NCRV: 19.04 Witte rozen. 20.04 •24 00 Van acht tot middernacht RADIO 3 Elk heel uur Nieuws. AKN: 6.02 Breakfast-club. 9.04 Arbeidsvitami nen. 11-04 Baas van de dag. VARA: 12.04 Denk aan Henk 14.04 Carola. AKN: 15.04 Popsjop |l en II). VOO. 17.04 Rinkeldekinkel. NOS: 18.04 De avondspits. EO: 19.04 Spoor 7. AVRO: 20.04 Forza. VPRO: 21 04 Villa 65. TROS: 0.04 Nachtwacht. VARA: 2.02 Mol of Mark. AKN: 4.02-6.00 Pyjama FM RADIO 4 Om 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 en 20.00 Nieuws. KRO: 7 02 Aubade. 9.00 Muziek voor miljoenen. 11.00 Och tendconcert. NDR Koor en Symf. Ork. met zang. 13 04 In antwoord op uw schrijven. VPRO: 14.00 Middag concert: De eeuwige terugkeer 16.00 De Nederlanden. Muz. voor fluit en piano. 17.00 De kotfer.VPRO: 18.04 De wandelende tak. 19.00 De grote oversteek. NOS: 20.02 Nieu we maandag met o.a. planomuz. 0.00-1.00 Vier na middernacht RADIO 5 Elk heel uur t/m 18.00 Nieuws. NOS: 6.45-6.50 Mededelingenrubriek met uitgebreid weerbericht en scheep- vaartberichten. 7.05 Vroeg op 5. 8.55 Waterstanden. AVRO: 9.02 In gesprek. 9.55 Vrijzinnig vizier. VA RA: 10.02 Van belang. 11.02 Punch. HV: 13.10 50 jaar kernenergie, 14.03 Boven het dal. 14.30 De verbeel ding. VARA: 15.02 Ophef en vertier. NOS: 17.10 Radio UIT. RVD: 17.45 Postbus 51 op 5. OHM: 18.02 OHM EO: 19.00 Waar waren we ook al weer? NOS: 19.15 Nieuws en actu aliteiten in het Turks. 19.50 Nieuws en actualiteiten in het Marokkaans en Berbers. 20,40 Nieuws en actua liteiten in het Chinees. EO: 21.00 Kayen rasja |Er is hoop). 21.15 lyi haberler (Goed nieuws). 21.30 Sin ke yat kai yam IGoed nieuws op maandagl. VOO: 22.00 Het zwarte gat. NOS: 23.07-24.00 Met het oog op morgen OMROEP BRABANT ANP-Nieuws: zie Radio 1. - 7.05 Brabants nieuws, actualiteiten en De krant in Brabant. 7.55 Weerman Johan Verschuuren. 8.08 Brabants nieuws. 8.11 Radio Nieuws Centra le. 8.32 Brabants nieuws, actualitei ten. 8.55 Weerman. 9.03 Brabants nieuws. 9.07 Muziekkiosk. 10.03 Brabants nieuws. 10.07 Draai-bank. 11.03 Brabants nieuws. 11.07 Van harte. 12.05 Brabants nieuws, actu aliteiten. 12.55 Bericht voor boer en tuinder. 13.08 Brabants nieuws 13.11 Radio Nieuws Centrale 13,32 Brabants nieuws. 13.34 Muziek. 14.03 Brabants nieuws. 14.07 Mu ziekkiosk. 15.03 Brabants nieuws. 15.05 Conga Brabant 16.03 Bra bants nieuws. Aansl.: Uitlaat. 17.05 Brabants nieuws, actualiteiten 17.45 De agenda. 17.55-18.00 nieuwsoverzicht OMROEP ZEELAND ANP-nieuws: zie Radio 1. 7.05 Nieuws en actualiteiten met om 7.15 het weer in de provincie. 7.25 weekend-overzicht sport. 7.32 re gionaal nieuwsoverzicht.. 7.40 de dag van... 7.45 overzicht ochtend bladen. 7.50 agendatip en agenda. 8.08 Landelijke en internationale actualiteiten Radio 112.05 Nieuws en actualiteiten met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 regio naal nieuwsoverzicht. 12.34 weg- wies. 12.43 reportage, vraagge sprek. 12.55 de agenda. 16.03 sport- meneer. 17.05 Nieuws en actualitei ten met om 17.15 het weer in de provincie en 17.32 regionaal nieuwsoverzicht. 17.35-18.00 De Zeeuwse tijdmachine Goed nieuws voor toerfietsers en recreatiefietsers die wel eens de zuidgrens overtrekken, of dat graag zouden doen: de I Vlaamse Raad, het parlement van het Nederlandstalig deel van België, heeft een motie aangenomen waarin wordt ge vraagd om meer fietsvoorzieningen en het bevorderen van het gebruik van de fiets. Zo wordt gedacht aan de uitbreiding van zones waarin niet harder dan dertig kilometer per uur mag worden gereden. Voor een fietser betekent zo'n gebied een grotere mate van veiligheid. De gedachten gaan ook uit naar aangepaste verkeersregels en een verbetering van de aansluiting van de fiets op het openbaar vervoer. Lokale overheden worden gestimuleerd tot het voeren van een eigen fietsbeleid. Eerder werd in België een bedrag van ruim dertig miljoen gulden vrijgemaakt voor de aanleg van fietspaden buiten bebouwde kom. In de huidige situatie is België een tamelijk fietsonvriendelijk land. Gescheiden fietspaden ontbreken veelal. Meestal moet de fietser zich tevreden stellen met een smalle, met kinderkopjes geplaveide en uiterst smalle strook. In steden wordt de fietser nauwelijks tegemoet gekomen. Als dat al gebeurt, laat de automobilist zich daar weinig aan gelegen liggen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat toerfietsers dikwijls naar Nederland uitwijken. IK WIL GRAAG

de Stem | 1993 | | pagina 8