DE STEM 'Herindeling niet te vermijden' Nieuw project moet achterblijvers in onderwijs op weg helpen Meer dan een ton voor Artsen Zonder Grenzen Meeste miljonairs wonen in Terneuzen le ziekte- ering slaap it rustiger Rijkdom in Zeeland Hulst: 4Zeeuws-Vlaamse gemeenten willen niet intensief samenwerken' Volgende week plaatsing windmolens Perkpolder AND kort HUIS- Vlinderstrikkenfestival brengt heel Zeeuws-Vlaanderen in beweging Plan gemeente Hulst voor betere controle steunfraude Ouderendag over gezondheidszorg Karolingische burchten van Zeeland te boek 'OKTOBER 1993 A4 igen maken litieke onenigheid tussen an samenwerken bij (je gindustrie. China wil dat n die plaats bieden aan al gezamenlijk door China varkensvlees an varkensvlees uit andere chap voor onbepaalde tijd op het besluit van Brussel Portugal te verbieden. De e EG te informeren over kenspest in het zuid-oosten 'ekenhuis premier Tariq Aziz, is voor heeft het Franse ministerie gedeeld. Het ministerie zei angekomen. Zijn verblijf in van beperkte duur zijn. Er dheidsproblemen waarmee "g toestel Swissair htvaartmaatschappij Swis- ft zaterdagmorgen op het ing moeten maken waarbij kt. De piloot meldde kort McDonnel Douglas MD-80, prake was van rookontwik- estel zodra het 20 minuten s verlieten het toestel via rbij liepen twaalf van hen wissair-woördvoerder Han- k sprake was geweest van af is zondag afgetreden. Het president Omar Hassan ering heeft samengesteld. Ie Revolutionaire Raad, een op. De voorzitter van de ot president benoemd, de macht met steun van udan. Het land is nu een nde paus lus II heeft dit weekeinde gen ter gelegenheid van de "et was op 15 oktober 1978 inalen een niet-Italiaan tot rdag slechts één gast: de 'enitsyn. Het was de eerste fel tegen het communisme Kjven akkoord' dit jaar geen overeenstem- e vestigingsplaats van de zal het Europese Monetaire centrale bank, met ingang sel worden gehuisvest. Dat an het comité van centrale ndag tijdens een interview geschoven omdat daar de voor Internationale Betalin- onetaire verkeer binnen de lijke) keuze voor Basel is eenwording geen vertraging "end jaar begint de tweede ook de werkzaamheden van eldonderzoek t de Italiaanse justitie zijn onderzoek naar de mogelij- bank IOR bij een gigantisch htbank van Milaan heeft de 'ose: Instituut voor Vrome rd bij het betalen van het uit de Italiaanse geschiede- en gulden, die de industrieel handen speelde van politici chemiebedrijf ENI. Honderd financiële specialist Cusani ns gedeponeerd werden op tigden konden dat daarna n, omdat Vaticaanstad als iaanse controle valt. NTEE) wel wat. offerte met nadere informatie over de i 325325. 1 m/v onderwijs overige mbod waarschijnlijk minder interes- ersoonlijke gegevens worden strikt jL gesloten envelop zonder postzegel 153.5000 WB Tilburg pROEP ERZÉKERAARS urg - Regiokantoren: Goes Helmond tertswaard Veghel Vlissingen Zierikzed f HOOP wwuoBtioHwnttanm»T Even laten horen via een Klemde in De Stern en het komt in orde immers tienduizenden Stem-lezers en lezeressen (een op de drie) lezen uw advertentie omdat zi| speciale belangstelling hebben voor onze Kleint|es -rubriek Huisdieren Zeeland Van onze verslaggever Goes - Gedeputeerde A. Dijkwel installeert vandaag in Goes het Nieuwe Onderwijsvoor- rangsgebied Zeeland. Dit is een samenwerkingsverband van vijftien basisscholen, twaalf scholen voor speciaal onder wijs en twaalf scholen voor voortgezet onderwijs, verspreid over de gehele provincie. Het doel van het project is het bestrijden van onderwijsachterstanden bij leerlingen. Hiertoe worden verschillende activiteiten georganiseerd. Die zijn gericht op het verbeteren van leerpresta ties in taal en rekenen in het basisonderwijs, het verbeteren van taalvaardigheid van autochtone en allochtone leerlingen, een meer evenredige door stroom naar verschillende soorten van voortgezet onderwijs en het verbeteren van de eerste opvang van nieuw aangekomen leerplichtige leerlingen. Verder zijn de activiteiten gericht op de verminde ring van het schoolverzuim en het terugdringen van het aantal ongediplomerde schoolverlaters. De scholen werken zo mogelijk samen met instel lingen als peuterspeelzalen, bibliotheken, rnigran- tenorganisaties en instellingen voor jeugdhulpver lening. Van begin af aan wordt een strakke meting naar het effect opgezet, om direct resultaten te meten bij de leerlingen in kwestie. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft voor vier jaar geld toegekend aanhet project. In totaal betreft het een bedrag van 2,9 miljoen gulden. D'e projectleiding is in handen van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. De pro jectleider is B. de Reu. Van onze verslaggever Hulst - De Zeeuws-Vlaam- se gemeenten voelen niets voor een intensieve samen werking. Daarom roepen ze onher roepelijk een gedwongen gemeentelijke herindeling over zich af. Die conlusie trekken burgemees ter en wethouders van Hulst, naar aanleiding van het laatste Zeeuws-Vlaams overleg van bur gemeester en wethouders. Daar in werd een uitvoerige nota van de Hulster burgemeester A. Kes- sen van tafel geveegd. Kessen heeft in die notitie een model op papier gezet voor een intensief samenwerkingsver band, op basis van een gemeen schappelijke regeling. Zijn bedoeling was daarmee een voorzet te geven om de discussie over samenwerking op de rails te zetten. Drie grote gemeenten Eigenlijk stond Hulst, samen met Terneuzen en Oostburg, op het standpunt dat Zeeuws- Vlaanderen moet worden opge deeld in drie grote gemeenten. De rest wilde daar echter niet aan, zodat werd besloten meer samenwerking met elkaar te zoe ken. Onder leiding van Evert Verwer werd in Hulst het 'grootste dweilorkest' gevormd. Van de baan Voorlopig is een herindeling in Zeeuws-Vlaanderen van de baan. De provincie wil die dis cussie pas in 1995 opnieuw ope nen. Inmiddels wordt de voorkeur ge geven aan herindeling in Schou wen en Duiveland, Walcheren en Sint Philipsland. Een standpunt van Provinciale Staten over deze gebieden is waarschijnlijk nog dit jaar te verwachten. In Zeeuws-Vlaanderen hebben Sluis en Aardenburg te kennen gegeven te willen fuseren tot één gemeente. Dat zal waarschijnlijk per 1 januari 1995 gebeuren. Geen draagvlak „Wij hebben moeten constateren dat er in Zeeuws-Vlaanderen geen draagvlak is voor regionale samenwerking met behulp van het instrument gemeenschappe lijke regeling", schrijven B en W van Hulst de gemeenteraad. De notitie van Kessen is opzij geschoven en in plaats daarvan gaan de Zeeuws-Vlaamse ge meentesecretarissen een samen- werkingsregeling onderzoeken. Daarbij is afgesproken dat zo'n regeling het karakter van een convenant moet krijgen. Vrijblijvendheid „Wij zouden dat willen om schrijven als 'het regelen van de vrijblijvendheid'", aldus het Hulster college. „Door het blij vend ontbreken van een gestruc tureerde integrale regionale sa menwerking verwachten wij dat gemeentelijke herindeling over een aantal jaren onontkoombaar is". Van onze correspondent Hulst/Oostburg/Terneuzen - Het Vlinderstrikkenweekend ten bate van de Artsen Zonder Grenzen heeft het afgelopen weekend heel Zeeuws- Vlaanderen gemobiliseerd voor het goede doel. Hier en daar werd het een echt ver broederingsfeest De acties hebben tot nu toe 125.000 gulden opgeleverd. Het afgelopen weekend is er iets gegroeid in Zeeuws-Vlaanderen dat zijn weerga niet kent",zegt A. Meeusen namens het Vlinderstrikkenfestival. „In West-, Oost en Midden-Zeeuws-Vlaanderen is men verbroederd. De acties hebben iets los gemaakt en op termijn zal Zeeuws- Vlaanderen daar zeker voordeel aan heb ben". Zaterdag werd in Terneuzen het Heilige- Koe-weekend gehouden. In de Noord straat en omgeving werden nieuwe auto modellen gepresenteerd. Tevens waren er enkele actiekraampjes. Op de openbare basisschool De Golfslag werd er een sponsorloop gehouden. De leerlingen lie pen rondjes rond de school voor het goede doel. Nina Bos liep het hoogste aantal rondjes namelijk veertien. Na afloop overhandigde P. Loof namens de ouder raad een cheque van 850 gulden aan Artsen Zonder Grenzen. In Oostburg was er een Vlinderstrikken- show in het Ledeltheater. 350 bezoekers kregen een afwisselend programma voor geschoteld. Operettevereniging Zoma verzorgde een optreden en wijdde zelfs een liedje aan Jacques de Milliano, de directeur van Artsen Zonder Grenzen. Verder was er een voordracht, muziek en Brunchen voor het goede doel. dans. Initiatiefnemer Bram Heyboer praatte de avond aan elkaar. Zondag lag het hoogtepunt van de activi teiten in Hulst. De sportzaal van Den Dullaert in Hulst was omgetoverd tot een grote feestzaal Driehonderd gasten kwa men voor de Vlinderstrikkenbrunph. De gasten kregen een groot brunchbuffet opgediend. Burgemeester Kessen had zich als peetvader van de brunch opgeworpen. De organisatoren deden dan ook niet tevergeefs een beroep op de medewerking van de middenstand. Er was voor vol doende amusement gezorgd. Frans de Schepper zorgde voor de nodige enter tainment, terwijl Amras voor de muzikale noot zorgde. Ten slotte was er een optr- den van de Nederlandse Neil Diamond. Na aftrek van de kosten bleef er zondag 28.000 guldem over voor het goede doel. Na de bruch namen velen nog een kijkje bij het formeren van de grootste dweil band van Zeeuws-Vlaanderen. Onder lei ding van Evert Verwer werd het grootste dweilorkest gevormd na een donatie voor iedere muzikant. Dit leverde per keer 2500 gulden op. Van onze verslaggever Terneuzen - De meeste miljo nairs in de provincie Zeeland wonen in Terneuzen. Wester schouwen is de 'rijkste' ge meente, en Sluis is hier een goede tweede. De 'armste' ge meenten zijn Vlissingen en Sint Philipsland. Dat is af te leiden uit de cijfers van inkomen en consumptie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van de om en nabij de 1500 miljonairs in de provincie Zee land -landelijk zijn dat er ruim vijftigduizend- woont bijna een derde deel in Zeeuws- Vlaanderen. In absolute aantallen telt de ge meente Terneuzen 140 inwoners met een vermogen van een mil joen gulden en meer, Oostburg is met 120 een goede tweede in de streek en scoort eigenlijk relatief hoger omdat het beduidend min der inwoners heeft. De overige zes Zeeuwsvlaamse gemeenten komen er met aantal len miljonairs kariger vanaf. Zo zijn er in Aardenburg tien te vinden, in Sluis, Axel en Sas van Gent dertig, in Hontenisse wo nen er vijftig en in Hulst zestig. Westkapelle is de enige Zeeuwse gemeente die hier helemaal niet voorkomt in de statistieken, hoe wel niettemin 12,7 procent van alle inkomenstrekkers als ver mogend te boek staat. Het aantal vermogensbezitters (mensen die na aftrek van schul den een vermogen hebben van twee ton of meer) is volgens de gegevens van het CBS landelijk relatief gezien het grootst in de Gelderse gemeente Rozendaal, waar een kwart van alle inko menstrekkers een vermogen van twee ton of meer bezit. Daarna volgen Katwoude (23%) en Bloe- mendaal (20%). In die laatste gemeente wonen in procenten uitgedrukt ook de meeste miljo nairs, samen met de gemeente Wassenaar (6,5%). Op basis van het percentage in woners dat vermogensbelasting betaalt, heeft Westerschouwen de rijkste inwoners. Dat be draagt in die gemeente 16,5 pro cent. Sluis heeft de op één na rijkste bevolking van Zeeland. Daar be taalt 15,6 procent van de bevol king vermogensbelasting. In het 'arme' Vlissingen en Sint Philip sland moet slechts 3,8 respectie velijk 4,7 procent van de bevol king met de fiscus vermogensbe lasting afrekenen. Sint Philipsland kent wel een kleine groep zeer rijken, want het gemiddeld beheerde vermo gen in die gemeente is met 840.000 gulden het hoogst van Zeeland. Het CBS vermeldt waar gemid deld de hoogste vermogens wor den opgegeven en waar verhou dingsgewijs in procenten de meeste betalers van vermogens belasting wonen. Deze lijst geeft het beste een inzicht in de rijk dom van een gemeenschap. De gegevens zijn gebaseerd op opgaven voor de vermogensbe lasting. Peildatum is 1 januari 3990. Geteld zijn de vermogens van twee ton en meer, gedefini eerd als de waarde van de bezit tingen minus de waarde van de schulden. In Nederland wonen op de peil datum ongeveer 380.000 mensen die als vermogensbezitter wor den aangemerkt. Dat is 5,3 pro cent van het totaal aantal inko menstrekkers. Zij bezitten ge middeld een vermogen van ƒ710.000. In Zeeland telt het CBS 13.570 vermogenden. Dat is acht procent van de inko menstrekkers, iets meer dus dan het landelijk gemiddelde. Het gemiddeld beheerde vermogen blijft provinciaal iets achter bij de landelijke situatie: 610.000. Opvallend aan dit cijfer is verder dat het 'arme' Sint Philipsland kennelijk een kleine groep zeer rijken telt. Ze zijn samen goed voor het hoogste gemiddeld be heerde vermogen in Zeeland: f 840.000. MAANDAG 18 OKTOBER 1993 Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst gaat een 'fraude-beleidsplan' opstellen om de controle op de bijstandsuitkeringen te verbeteren. Aanleiding is de ophef die verschillende landelijke rapporten hebben gemaakt over tekortkomin gen in de uitvoering van de sociale zekerheid. Zo wordt volgens de commis sie-Van der Zwan de Algeme ne Bijstandswet niet goed uit gevoerd en is het te gemakke lijk om een uitkering te krij gen of te behouden. In tegenstelling tot die verwij ten stellen burgemeester en wethouders van Hulst vast dat er wat dat betreft in Hulst geen 'noemenswaardige' te kortkomingen zijn. Dat is vol gens het college gebleken tij dens diverse gehouden contro les door het ministerie en de accountantsdienst. „Een feit is wel, dat wij met de huidige wetgeving trachten ieder te geven waar hij of zij recht op heeft", aldus het Hulster col lege. „Voor zover nodig zullen wij de controles verder aan scherpen". Het windmolenpark in Perkpol- der levert jaarlijks ongeveer twee Megawatt stroom, genoeg voor de electriciteitsvoorziening van zo'n duizend gezinnen. De molens zijn dertig meter lang en hebben wieken van 12,5 meter. Er zit een hele voorgeschiedenis vast aan de bouw van het wind molenpark in Perkpolder. Er was al jaren sprake van een FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Perkpolder - De windmolens langs het veerhavenplein in Perkpolder kunnen naar verwachting eind november stroom leveren aan Delta Nuts Bedrijven. Het Delftse ingenieursbu reau Energy Connection zet de acht windmolens vrijdag 22 en zaterdag 23 oktober op hun plaats. windmolenpark bi] de veerha ven, maar omdat daden telkens uitbleven had de gemeente Hon tenisse er geen hoge pet meer van op. Al in 1989 werd een hinderwetvergunning verleend voor de bouw van negen wind molens. Volgens de regeltjes blijft zo'n vergunning drie jaar geldig. Is er dan nog niets ge beurd, dan vervalt die. Dat ge beurde vorig jaar. Er moest dus een nieuwe vergunning worden aangevraagd en die is, zo meldt Rijkswaterstaat in Zeeuws- Vlaanderen, inmiddels afgege ven. Van onze verslaggever Middelburg - De laatste jaren is er in Zeeland steeds meer aandacht gekomen voor de (vaak nog zichtbare) resten van de 9de eeuwse burchten. In sommige gevallen heeft dat geleid tot plannen voor herin richting van de burchtterreinen. Zo wordt volgend jaar de burcht van Oost-Souburg weer inge richt. Tot nu toe werden verder in Middelburg, Burgh en Dom burg resten van de voormalige verdedigingswerken teruggevon den. In Oostburg is nog niets teruggevonden, ofschoon uit his torisch onderzoek bekend is dat er een burcht geweest moet zijn. In Middelburg wordt op 2 no vember een boekje gepresenteerd over de Karolingische burchten in Zeeland. Het is geschreven door historicus M. de Bruin en provinciaal archeoloog R. van Heeringen. Het is het eerste in een reeks over specifieke aspec ten van de cultuurhistorie in Zeeland. De presentatie vindt om 16.30 uur plaats in de filmzaal van de provincie, Abdij 6. De Zeeuwse Gedeputeerde G. de Kok leidt de bijeenkomst in met een toe spraak over het provinciaal be leid op het gebied van recreatie en cultuurhistorie. Van onze verslaggever Hulst - De Katholieke Bond van Ouderen Zeeland houdt donderdag 21 oktober een themadag over 'De stelselher ziening in de gezondheids zorg'. Dat gebeurt in het gemeen schapscentrum Den Dullaert te Hulst. Aanvang 10.15 uur. Op deze themadag speken gede puteerde Dijkwel en de voorzit ter van de KBO-Zeeland, me vrouw Remijn-de Badts. De laat ste geeft een uiteenzetting over de geschiedenis van de stelsel herziening en hoever die op dit moment gevorderd is. Dijkwel geeft de visie van Gede puteerde Staten ten aanzien van het beleid in de gezondheids zorg. Daarop aansluitend licht mevrouw Olthof, medewerkster van de landelijke Unie KBO, de gevolgen voor de consument na der toe. 's Middags buigen gropejes zich over de communicatie met de achterban, paarbij staat de vraag centraal hoe men de oude re consumenten goed op de hoogte kan houden van de her zieningen in de gezondheidszorg. De themadag moet aan het slot uitmonden in de oprichting van een commissie gezondheid van de Katholieke Bond van Oude ren Zeeland. Aantal: aantal vermogenden Percentage: aantal verraogenden/aantal inkomentrekkers Gemiddeld: gemiddeld beheerde vermogen (x 1000 gld) gemeente aantal perc. gem. 1 Aardenburg 270 15.2 520 2 Arnemuiden 100 4.9 710 3 Axel 450 7.7 540 4 Borsele 890 9.9 590 5 Brouwershaven 200 11.6 740 6 Bruinisse 170 11.5 560 7 Domburg 280 14.9 - 710 8 Duiveland 220 9.3 560 9 Goes 1080 6.7 580 10 Hontenisse 380 10.3 580 11 Hulst 690 7.8 660 12 Kapelle 340 7.2 £90 13 Kortgene 190 10.6 710 14 Mariekerke 220 14.9 510 15 Middelburg 1110 5.7 570 16 Middensehouwen 160 14.4 650 17 Oostburg 1220 13.7 550 18 Reimerswaal 750 8.6 790 19 Sas van Gent 270 6.3 540 20 Sint Philipsland 50 4.7 840 21 Sluis 240 15.6 580 22 Terneuzen 1060 6.2 610 23 Tholen 660 7.6 570 24 Valkenisse 360 12.9 620 25 Veere 320 14.7 700 26 Vlissingen 820 3.8 510 27 Westerschouwen 450 16.5 740 28 Westkapelle 160 12.7 440 29 Wissenkerke 160 10.4 570 30 Zierikzee 320 6.6 680

de Stem | 1993 | | pagina 5