Kritiek van Clinton op Europa ijTTjpr - si' m i 'Her: 'Westen had eerder moeten dreigen in kwestie Joegoslavië' Nieuw pr< Strategische stad Georgië in handen van tegenstanders Sjevardnadze Thuishaven van Somalische vluchtelingen Verkiezingsstrijd in Rusland al losgebrand Protest tegen verdwijning van hulpgoederen Met 9n goede ziekte kostenverzekering slaaf je gewoon wat rustiger,! Amerikaanse president valt Europees beleid inzake ex-Joegoslavië aan 6Bomaanslag Uffizi-museum werk van geheime dienst' Hulst: 'Zeeir DE STEM BUITENLAND v/' J, -:è" x - Kroatisch ambassadeur voor de Benelux Vranyczany Dobrinovic: Europa mist sterke persoonlijkheid BUITENLAND korti Taiwan en China: Vliegtuigen maken Portugal verbiedt import varkensvlees Tareq Aziz naar Frans ziekenhuis Gewonden bij noodlanding toestel Swissair Sudanese regering treedt af Felicitaties voor jubilerende paus 'EMI naar Basel bij uitblijven akkoord' Hulp Vaticaan bi smeergeldoiiderzoek -§* MAANDAG 18 OKTOBER 1993 M Tbilisi (rtr) - Opstandelingen die proberen de Georgische president Edoeard Sjevardnadze ten val te brengen, hebben zondag de strate gische stad Samtredia veroverd. Dit heeft het Georgische ministerie van Defensie meege deeld. De stad, die een belangrijk knooppunt voor trein en wegverkeer is tussen de zwarte-Zeekust en de hoofdstad Tbilisi, is gevallen nadat de laatste regeringseenheden gedwongen waren zich terug te trekken, aldus de woordvoerder van het departe ment. De val van Samtredia, waardoor de aanvoer van voorraden naar Tbilisi en ook naar de voormalige Sovjetrepubliek Armenië drastisch zal verminde ren, is een zware klap voor Sjevardnadze. De man die een paar jaar geleden nog minister van Buiten landse Zaken van de Sovjetunie was, onderging vorige maand de vernedering dat hij als een haas moest vluchten uit de provincie Abchazië. Eerder had hij zijn onderdanen bezworen dat hij deze provincie aan de Zwarte Zee ten einde toe zou verdedigen. De troepen van Gamsachoerdia hebben eerder de stad Khoni, meer naar het noorden, veroverd. Ze beheersen nu een grote strook gebied in het westen van Georgië, het bolwerk en de thipsbasis van de man die in de Sovjettijd dissident was en in januari 1992 als president werd verjaagd. Zijn Georgische opponenten vonden dat hij als een dictator regeerde. De troepen van Gamsachoerdia begonnen hun aanval op Samtredia bij het aanbreken van de dag. Ze staken de rivier de Tskhenistskali over in tanks en gepantserde personenvoertuigen. De rege ringstroepen boden aan de rand van de stad weerstand, maar hun verzet leek snel weg te ebben. Binnen enkele uren hadden de opstandelin gen vrijwel de hele stad in hun macht. Georgië, een kleine, bergachtige republiek aan de zuidelijke rand van het voormalige Sovjetrijk, is het toneel van etnische oorlogvoering. Washington - Met ongekend vrijmoedige uitspraken hebben de Amerikaanse president Bill Clinton en zijn minister van Defensie, Warren Christopher, het Europe se beleid in het voormalige Joegoslavië op de hak genomen. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben 'grote fouten' gemaakt door het wapenembargo ook voor Bosnië-Hercegovina in stand te houden, zegt Clinton in een vraaggesprek dat de Was hington Post zondag heeft gepu bliceerd. „Ik had het gevoel dat de Britten en de Fransen vonden dat het belangrijker was te voorkomen dat het wapenembargo werd op geheven dan dat het land werd gered", aldus Clinton. Het enige praktische gevolg van het VN- embargo in Bosnië is volgens hem dat de Serviërs en in minde re mate de Kroaten een militair voordeel kregen in hun strijd tegen de Moslims. Ook Christopher haalt uit naar de bondgenoten in Europa. Kri tiek op de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten doet hij af als geef-Amerika-de-schuld retoriek. Christopher wijst kri tiek op het Amerikaanse Bosnië- beleid van de hand. De bondge noten moeten niet klagen dat Washington 'niet het probleem oplost dat Europa zelf niet kan oplossen', aldus Christopher in een verwijzing naar Bosnië. De meningsverschillen hebben de Amerikaanse minister van De fensie tot de conclusie gebracht dat 'West-Europa niet langer 'het belangrijkste deel van de wereld is'. Zaterdag en zondag is de Bosni sche hoofdstad Sarajevo hevig beschoten door de Serven. Er zouden 10 mensen zijn gedood. Woordvoerders van het Bosni sche leger voerden aan dat de Serviërs chemische wapens te gen Sarajevo hadden ingezet, maar hiervan kon geen bevesti ging worden gevonden. De Bosnische radio meldde dat de Bosnische regering en Servi sche leiders zaterdag tijdens een ontmoeting hadden ingestemd met een gevangenenruil, waar mee woensdag een aanvang zou worden gemaakt. De oorlogvoe rende partijen kwamen ongeveer een maand geleden in principe overeen al hun gevangenen uit te wisselen, maar hiervan kwam in de praktijk tot dusver niets te recht. In Kroatië zijn zeven Deense blauwhelmen gewond geraakt door landmijnen. Twee van heb reden met hun fietsen op een landmijn. Vijf andere Deense en twee Franse VN-soldaten, die belast waren met de opsporing en het onklaar maken van mijnen, raakten vrijdag licht gewond door een landmijn in dezelfde streek. Moskou (dpa/afp/rtr) - De radicale hervormer en vice-premier Jegor Gajdar zal de nieuwe partij Ruslands Keuze aanvoeren in de verkiezingsstrijd voor een nieuw parlement in Rusland. L' Somalische vluchtelingen lopen rond in hun kamp in het zuiden van de stad Mogadishu. Elders in de stad protesteerden zondag honderden aanhangers van de Somalische krijgsheer Mohamed Farah Aidid tegen een aangekondigd bezoek van. VN-secretaris-gene- raal Boutros Boutros Ghali. Ook de Amerikaanse regering heeft Boutros Ghali gevraagd zijn bezoek af te gelasten. Washington vreest dat zijn komst opnieuw zal leiden tot gewelddadige acties van aanhangers van Aidid, die tijdens het vorige bezoek van Boutros Ghali in februari de kantoren van de VN aanvielen. De Amerikaanse president Clinton heeft in een interview overigens gezegd dat de Verenigde Staten hebben gefaald in Somalië. FOTO AP Ongeveer 1.000 afgevaardigden keurden zondag in Moskou een nationale lijst goed waarop ook de namen van minister van Bui tenlandse Zaken Andrej Kozyrev en minister van Financiën Boris Fjodorov prijken. Ruslands Keuze besloot na hefti ge discussies over een gezamen lijke strategie een verbond aan te gaan met de beweging Demo cratisch Rusland, de sterkste po litieke kracht achter Boris Jelt- sin. Daarmee lijkt ze de belang rijkste partij te worden bij de verkiezingen op 12 december. Jeltsin zelf liet verstek gaan op het congres. Zijn woordvoerder Vjatsjeslav Kostikov zei dat hij zich als president van alle Rus sen ziet en zich daarom niet aan één partij wil verbinden. Wel sympathiseert hij met Ruslands Keuze (Vybor Rossii) omdat die zich inzet voor de democratische verandering in het land, aldus Kostikov. Gajdar, voorvechter van de markteconomie, verklaarde dat zijn partij moet zorgen voor een stabiele munt, een stabiele macht en een stabiele rechtsorde zonder de sociaal zwakkeren te vergeten. Voor het weekeinde waren er al tekenen van een felle verkie zingsstrijd. De Democratische Partij van Rusland van de gema tigde nationalist Nikolaj Travkin viel tijdens haar vijfde congres Ruslands Keuze aan, omdat die het land op revolutionaire wijze wil omvormen. Zij is voorstan der van 'een geleidelijk overgang naar een sterke democratische macht'. Travkin hoopt te profi teren van de verdeeldheid in de democratische gelederen, die in verscheidene partijen is uiteen gevallen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Deze nieuwe affaire komt vlak na de onthullingen over de mo gelijke deelname in 1978 aan de ontvoering van Aldo Moro door een lid van de Calabrese maffia die namens de geheime dienst binnen de Rode Brigades was geïnfiltreerd. Tegelijk heeft ook Donatella Di Rosa - de vrouw die vorige week plannen onthulde over een staatsgreep van enkele hoge offi cieren onder wie haar voormali ge minnaar - nieuwe bijzonder heden bekend gemaakt. Deze zelfde groep zou ook achter de bomaanslag op het Uffizi-mu- seum in Florence van 26 mei zitten. Volgens Di Rosa zou de uitvoe ring van de aanslag zijn overge laten aan de Oostenrijkse springstofexpert Friedrich Schaudinn, die in Italië al tot 22 jaar cel is veroordeeld wegens zijn aandeel in een bomaanslag op een trein in 1984. Bij die aanslag waren ook neofascisti- sche terroristen, leden van de geheime dienst en een vooraan staande Sicilianse maffioso be trokken. Schaudinn zelf heeft vanuit Oos tenrijk elke betrokkenheid ont kend, maar toegegeven dat Itali aanse geheime agenten hem heb ben geholpen bij zijn vlucht uit Italië. Op Mallorca is het lijk opgegra ven van een man die daar in 1976 bij een auto-ongeluk om het leven kwam en die de neo- fascistische terrorist Gianni Nardi zou zijn. Aan zijn dood is altijd getwijfeld en Di Rosa heeft hem aangewezen als een spring levende deelnemer aan het sub versieve complot. Een autopsie moet nu aan de twijfels een einde maken. Tenslotte is in de afgelopen jaren bij vrijwel al de voornaamste aanslagen van neofascistiche terroristen de betrokkenheid ge bleken van geheime agenten, die bewijsmateriaal ontvreemdden of valse sporen uitzetten om de daders te beschermen. „De Sisde en de militaire inlich tingendienst Sismi kunnen niet hervormd worden, omdat ze in hun totaliteit onbetrouwbaar zijn gebleken. Ze moeten worden ontbonden en van de basis af opnieuw opgebouwd.", zegt de voorzitter van de politievakbond Siulp, Roberto Sgalla, in dat verband. De Italiaanse regering heeft daarmee al een begin gemaakt. Op 8 oktober kondigde zij het ontslag aan van driehonderd 007's van twijfelachtige be trouwbaarheid. Onder hen be vonden zich tien, die ervan wor den verdacht te hebben opgetre den als 'telefonisten' van de Fa- lange Armata (Gewapende Schare), een geheimzinnige poli- tiek-criminele bende die al tien tallen moorden en overvallen op haar geweten heeft. Ook heeft president Scalfaro voor vanavond een spoedverga dering belegd van een groot aan tal vooraanstaande ministers en militairen naar aanleiding van de arrestatie van Citanna. Van onze verslaggeefster Hélène Schenk Zevenbergen - „Europa mist een sterke politieke persoon lijkheid als De Gaulle. Het Westen, de Europese Ge meenschap, is onvoldoende georganiseerd, bedrijft geen sterke gemeenschappelijke buitenlandse politiek die on dersteund wordt door een mi litaire organisatie. Een man als De Gaulle had de kar kunnen trekken om te komen tot een oplossing in de Joego slavische kwestie." Dat is de mening van Janko Vranyczany Dobrinovic, ambas sadeur van Kroatië in de Bene lux, die gisteren op uitnodiging van de Stichting Nederland- Kroatië een lezing hield in Ze venbergen over het thema 'De weg van Kroatië naar vrijheid, democratie en Europa'. In een gesprek met deze krant zegt Vranyczany Dobrinovic dat Kroatië en andere delen van het voormalige Joegoslavië zeer te leurgesteld zijn over de Westerse houding ten opzichte van de tra gische situatie in het ex-Joego- slavië. „We begrijpen, en ik spreek uit naam van Kroatië, dat er geen afgerond model, geen uitgewerkte manier bestaat om dit complexe probleem op te lossen. Het Westen was en is onvoldoende geïnformeerd over de centrifugale krachten en de vasthoudendheid van Groot-Ser- vië. Het heeft onvoldoende daadkrachtig gereageerd. De di plomaten hebben verzaakt als het gaat om het stoppen van het geweld." Op de vraag wanneer de Wester se landen volgens hem dan had moeten ingrijpen, antwoordt de ambassadeur: „Het Westen is te veel gericht op technocratische en economische problemen. De belangen zijn ook te «verdeeld. Een paar sterke militaire drei gingen in een vroeg stadium wa ren wellicht effectiever ge weest." Volgens Vranyczany Dobrinovic is de vrede in het voormalige Joegoslavië nog lang niet bereikt en mag het Westen er niet mee instemmen dat een agressor an dermans gebied bezet en mag een overwinning niet gesanctio neerd worden. „Zolang Servië niet instemt met de internatio nale rechtsnormen moeten sanc ties worden uitgebreid." Op de vraag of hij de Serviërs haat, antwoordt de ambassa deur: „De vrede is nog lang niet bereikt. De economische situatie verslechtert in alle delen van het land en de winter staat voor de deur. De sancties drukken zwaar op het land waartegen ze zijn afgekondigd. Elke actie moet ge richt zijn op het bereiken van vrede. De Kroaten willen dat zeker. Eén van de doelen waar ik mij persoonlijk sterk voor inzet is het verminderen van de mis verstanden tussen Kroaten en moslims en tussen Kroaten en Serviërs. Daarmee is de vraag of ik de Serviër haat, beantwoord. Als traditioneel Europees ge oriënteerd mens voel ik geen haat tegen de Serviërs. Ik heb jarenlang vriendschappen met gematigde Serviërs en dat ver trouwen tussen ons is al die jaren bewaard gebleven." Tijdens de lezing voor naar schatting vijftig (voornamelijk Kroatische) belangstellenden ging de ambassadeur uitvoerig in op de geschiedenis van zijn land. „Ik wil u maar zeggen dat Van onze verslaggeefster Zevenbergen - De 'Stichting Europa wordt wakker, stop de waanzin in voormalig Joegoslavië' heeft gisteren aan de Kroatische ambassadeur in de Benelux, J. Vranyczany Dobrinovic, een protestbrief overhandigd tegen de verdwijning van een vrachtwagen met 23 ton hulpgoederen uit de regio Bre da, bestemd voor het Bosnische stadje Kakanj (nabij Mostar). De vrachtwagen verdween eind augustus. Van de twee Bosnische chauffeurs, die door de Kroatische politie werden gearres teerd in Metkovic, is niets meer vernomen. De protestbrief is mede ondertekend door de 'Stichting hulp voor Bosnië-Hercegovi na, comité actie vluchtelingen Kroatië' uit Rotterdam. „Dit incident vond plaats in uw land, dat officieel niet is betrokken bij de oorlog in Bosnië-Hercegovina. De arres tatie en het gevangen nemen van dè chauf feurs is daarom illegaal. De inbeslagname en de verdwijning van hulpgoederen en vrachtwagen beschouwen wij als diefstal," aldus de stichtingen. Beide organisaties willen van de ambassa deur opheldering over de kwestie. Verder willen ze weten wat de regering van Kroa tië gaat ondernemen tegen de daders. Voorts claimen de stichtingen uit Breda en Rotterdam een schadevergoeding van 25.000 gulden voor onder meer het verlies van de goederen. Een afschrift van de brief aan de ambassa deur is verstuurd aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. het Kroatische volk een geschie denis kent van duizend jaar en niet pas ontstaan is. In 1918 is ons volk in een systeem gedrukt waarin het niet thuishoorde. Kroatië is door de oorlog sterk verzwakt. Het gemiddeld loon ligt nu rond de honderd mark. Er zijn 500.000 vluchtelingen in Kroatië. De helft is moslim. We zijn de internationale en politie ke organisaties en de organisa ties die zijn ontstaan voor huma nitaire hulp en met het oog op solidariteit erg dankbaar. Zon der die humanitaire hulp hadden we het niet vol kunnen houden." „Hoewel een kwart van Kroatië bezet is en het werk van de blauwhelmen niet dat resultaat heeft gehad wat wij ervan ver wacht hadden, zijn we dankbaar voor alle hulp die we gekregen hebben. Na een tijd van totalita risme is het nu de tijd voor democratie. Al zal dat niet ge makkelijk zijn." „In dat proces zullen we opbou wende kritiek aanvaarden. En als de wonden genezen zijn, wil len we, uitgaande van het vrije marktprincipe en in een demo cratisch systeem zo snel mogelijk samenwerken met onze buren. Alle buren," aldus Vranyczany Dobrinovic. mmsfmKÊSÊmm i|M««BA.4 Peking - Ondanks aanhoudende politieke onenigheid beide landen gaan China en Taiwan samenwerken bij tjj ontwikkeling van een eigen vliegtuigindustrie. China wil Taiwan vliegtuigen gaat produceren die plaats bieden a_ minstens 150 passagiers. Het project zal gezamenlijk door Chins en Taiwan worden gefinancierd. Lissabon - Portugal heeft de import van varkensvlees uit andere I landen binnen de Europese Gemeenschap voor onbepaalde tijJ verboden. Het land reageert daarmee op het besluit van Brussel I om de export van varkensvlees uit Portugal te verbieden. Df| Portugese regering had verzuimd de EG te informeren achttien gevallen van Afrikaanse varkenspest in het zuid-oosten| van het land. Parijs - De tweede man in Irak, vice-premier Tariq Aziz, is voorl een medische behandeling in Parijs, heeft het Franse ministeriel van Buitenlandse Zaken zondag meegedeeld. Het ministerie ze niet wanneer Aziz in Frankrijk was aangekomen. Zijn verblijf in Frankrijk zou volgens het ministerie van beperkte duur zijn. E werd niets losgelaten over de gezondheidsproblemen waarmee de 57-jarige Aziz kampt. München - Een lijntoestel van de luchtvaartmaatschappij Swis-j sair met 95 mensen aan boord heeft zaterdagmorgen op he'.l vliegveld van München een noodlanding moeten maken waarbij twaalf personen gewond zijn geraakt. De piloot meldde korj nadat het toestel, een tweemotorige McDonnel Douglas MD-81 uit München was opgestegen dat er sprake was van rookontwikj keling en vloog terug. Brandweerwagens omringden het toestel zodra het 20 minuten later was geland. De 88 passagiers verlieten het toestel visl nooduitgangen en de vleugels. Daarbij liepen twaalf van her I blauwe plekken en snij wonden op. Swissair-woordvoerder Han-I nes Kummer zei dat er vermoedelijk sprake was geweest vat| kortsluiting. Khartum - De Sudanese regering is zondag afgetreden. Heil kabinet blijft demissionair, totdat president Omar Hassarl Ahmed al-Beshir een nieuwe regering heeft samengesteld Zaterdag al hief de militaire Nationale Revolutionaire Raad, eer soort collectief presidentschap, zich op. De voorzitter van del raad, generaal el-Beshir, werd toen tot president benoemd. Militairen grepen in juni 1989 de macht met steun varl fundamentalistische leiders in de Sudan. Het land is nu eeij islamitische staat. Vaticaanstad - Paus Johannes Paulus II heeft dit weekeinde felicitaties uit de hele wereld gekregen ter gelegenheid van 15e verjaardag van zijn verkiezing. Het was op 15 oktober 1978 1 voor het eerst in 455 jaar dat de kardinalen een niet-Italiaan toj paus kozen. De paus ontving zaterdag slechts één gast: del Russische schrijver Aleksandr Solzjenitsyn. Het was de eerstel maal dat beide Slaven, die zich fel tegen het communisme hebben verzet, elkaar ontmoetten. Frankfurt - Als er voor het einde van dit jaar geen overeenstem-1 ming bestaat over de toekomstige vestigingsplaats van del Europese Centrale Bank (ECB) dan zal het Europese Monetaire! Instituut (EMI), de voorloper van de centrale bank, met ingang van 1 januari 1994 voorlopig in Basel worden gehuisvest. Da; V zei dr. Wim Duisenberg, voorzitter van het comité van centrale-f bankpresidenten binnen de EG, zondag tijdens een intervienj voor de Duitse radio. Basel is als compromis naar voren geschoven omdat daar i hoofdzetel is gevestigd van de Bank voor Internationale Betalin-1 gen (BIS), de toezichthouder op het monetaire verkeer binnen de Europese Gemeenschap. De (tijdelijke) keuze voor Basel is bedoeld om de Europese Monetaire eenwording geen vertraging I te laten oplopen. Op 1 januari volgend jaar begint de tweedel fase van de eenwording; dan moeten ook de werkzaamheden van het EMI een aanvang nemen. Vaticaanstad - Het Vaticaan heeft de Italiaanse justitie zijn I volle medewerking toegezegd bij het onderzoek naar de mogelij- f ke betrokkenheid van de Vaticaanse bank IOR bij een gigantisch I corruptieschandaal. Volgens de rechtbank van Milaan heeft de I IOR (Istituto per le Opere Religiose: Instituut voor Vromel Werken) als doorgeefluik gefungeerd bij het betalen van het I grootste steekpenningen-schandaal uit de Italiaanse geschiede-1 nis. Het gaat daarbij om circa 200 miljoen gulden, die de industrieel I Raoul Gardini drie jaar geleden in handen speelde van politici I en topfunctionarissen van het staatschemiebedrijf ENI Honderd I miljoen gulden, werd door Gardini's financiële specialist Cusanil omgezet ir% obligaties, die vervolgens gedeponeerd werden opl Vaticaanse rekeningen. De begunstigden konden dat daarna] gewoon in het Vaticaan incasseren, omdat t Vaticaanstad alsl onafhankelijke staat buiten elke Italiaanse controle valt. (ADVERTENTIE) i-- Prettig verzekerd, dat lijkt me wet wat. Stuur mij gratis en geheel vrijblijvend een offerte met nadere informatie over de diverse keuzemogelijkheden. Dik bel: 013-325325. Naam: m/v I Adres: Postcode: Plaats: Tel. privé: Tel.; Leeftijd* Man: Leeftijd kind(eren): loondienst rijksambtenaar zelfstandig student D onderwijs D overige Nu verzekerd bij: Ik wens wel/geen bezoek aan huis. Door leeftijdstoeslagen bij overstap is ons aanbod waarschijnlijk minder interes- |jl sant voor personen ouder dan 45 jaar. Uw persoonlijke gegevens worden strikt vertrouwelijk behandeld. Stuur deze bdn in een gesloten envelop zonder postzegel naar: CZ groep infocentrum, Antwoordnummer 153, 5000 WB Tilburg. GROEP CENTRALE ZORGVERZEKERAARS Uw ZiektoUoslen Prettig Verzekert CZ groep Stationsstraat 22 5038 Èt> Tilburg - Regiokantoren: Goes Helmond 1 's-Hertogenbosch Middelburg Nijmegen Valkerrswaard Veghel Vlissingen ZierikzJ Even laten noren via een Kleintje en het komt in orde immers tienduizenden Stem-lexers ei) lezeressen (een op de drie» lezen uw adverf omdat zij speciale belangstelling hebbj voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren Van onze verslaggever Goes - Gedeputeerde A. Di vandaag in Goes het Nieuwe rangsgebied Zeeland. Dit is een samenwerkingsver!) basisscholen, twaalf scholen vocj wijs en twaalf scholen voor vooi verspreid over de gehele provincij Van onze verslaggever Hulst - De Zeeuws-Vlaam se gemeenten voelen niets voor een intensieve samen-| werking. Daarom roepen ze onher roepelijk een gedwonger gemeentelijke herindeling over zich af. Die conlusie trekken burgemees-i ter en' wethouders van HulstJ naar aanleiding van het laatste Zeeuws-Vlaams overleg van bur gemeester en wethouders. Daar in werd een uitvoerige nota van de Hulster burgemeester A. Kes-" sen van tafel geveegd. Kessen heeft in die notitie eenl model op papier gezet voor een intensief samenwerkingsver-! band, op basis van een gemeen schappelijke regeling. Zijn bedoeling was daarmee eenl voorzet te geven om de discussie over samenwerking op de rails te zetten. Drie grote gemeenten Eigenlijk stond Hulst, samen] met Terneuzen en Oostburg, op het standpunt dat Zeeuws- Vlaanderen moet worden opge deeld in drie grote gemeenten. De rest wilde daar echter niet aan, zodat werd besloten meer samenwerking met elkaar te zoe ken. Van de baan Voorlopig is een herindeling in Zeeuws-Vlaanderen van de baan. De provincie wil die dis cussie pas in 1995 opnieuw ope nen. Inmiddels wordt de voorkeur ge geven aan herindeling in Schou wen en Duiveland, Walcheren en Sint Philipsland. Een standpunt van Provinciale Staten over deze gebieden is waarschijnlijk nog dit jaar te verwachten. In Zeeuws-Vlaanderen hebben Sluis en Aardenburg te kennen gegeven te willen fuseren tot één gemeente. Dat zal waarschijnlijk per 1 januari 1995 gebeuren. Geen draagvlak „Wij hebben moeten constateren dat er in Zeeuws-Vlaanderen geen draagvlak is voor regionale samenwerking met behulp van het instrument gemeenschappe lijke regeling", schrijven B en W van Hulst de gemeenteraad. De notitie van Kessen is opzij geschoven en in plaats daarvan gaan de Zeeuws-Vlaamse ge meentesecretarissen een samen- werkingsregeling onderzoeken. Daarbij is afgesproken dat zo'n regeling het karakter van een convenant moet krijgen. Vrijblijvendheid „Wij zouden dat willen om schrijven als 'het regelen van de vrijblijvendheid'", aldus het Hulster college. „Door het blij vend ontbreken van een gestruc tureerde integrale regionale sa menwerking verwachten wij dat gemeentelijke herindeling over een aantal jaren onontkoombaar Van onze verslaggever Terneuzen - De meeste miljo nairs in de provincie Zeeland wonen in Terneuzen. Wester- schouwen is de 'rijkste' ge meente, en Sluis is hier een goede tweede. De 'armste' ge meenten zijn Vlissingen en Sint Philipsland. Dat is af te leiden uit de cijfers van inkomen en consumptie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van de om en nabij de 1500 miljonairs in de provincie Zee land -landeüjk zijn dat er ruim vijftigduizend- woont bijna een derde deel in Zeeuws- Vlaanderen.

de Stem | 1993 | | pagina 4