geren Nuchtere automobilist beloond GRATIS PAPIER BIJ EEN CANON COPIER. Gebouwen in Zuidhollandse dorpen beklad met hakenkruisen Kamagurka gelauwerd tijdens Strlpdagen Politie schiet overvaller neer De Nintendo-held of Ridder van de Dag in Land van Ooit A3 Veilig Verkeer Nederland: Bestuurders kunnen 30 gulden krijgen voor goed gedrag Ontvoerde vrouw vrij na betaling van losgeld DE STEM Hand in eigen boezem Canon pESTEM BINNENLAND Politie verhoort vier verdachten COMMENTAAR BINNENLAND KORT OKTOBER 1993 verleidingen zijn dan ot. „Krijgen ze een brief hkamp. Mevrouw, u hebt uld van achthonderd gul(]ei dan besluiten ze met netje: uw bestedingsruimti duizend gulden." opt de schuld in de honderde ildens, dan willen mensen no 1 eens proberen het in te dam n. „Maar komt het boven j ar duizend gulden, dan heb ze zoiets van: wat maakt he uit," zegt Joop. Resi: „q, kig zijn de woningbouw^ ïgingen veel strenger gewot Het was af en toe ook Huurschulden tot vijf-, 2e< izend gulden maakten ak mee." or de een is tweeduizend n al een onoverzienbai uld, bij de ander lopen ze o een miljoen. „Ik heb ee ent die alcoholist is en m( ens bedrijf het mis ging. Di mt er alleen nooit uit. Ik wet uwens niet hoe wij wél di ulden weggewerkt zoude, eten krijgen." ijstandsnorm t meest pijnlijk vinden Joo, Resi de mensen die domwe weinig geld hebben. Niet zei n zijn dat mensen die ne ven het minimum-inkome tten, wel extra lasten hebbe aar dus niet in aanmerkinj omen voor allerlei toeslagen, nop: „Een gezin in Brabant, vij 'nderen, van negen tot zeven en jaar. Hij heeft lange tijd eei itkering gehad en was geweldi, ij dat hij weer aan de slag kot -or zijn nieuwe baan moest hi 1 een auto kopen. Hij heel 00 gulden netto, teveel voo: ursubsidie maar door die aut t hij onder de bijstandsnorm et die mensen heb ik echt I en. Ze houden driehondeit lden per maand leefgeld over aarvan moeten levensmiddelei kleding gekocht worden. Z dden alles bij elkaar wel tien izend gulden schuld. Ik hei et veel praten voor mekaa kregen dat ongeveer zeventij ocent van die schuld is kwijt scholden. Dat waren bijvoor eld rekeningen van specialis- n - ze hebben twee lieht-ge ndicapte kinderen - en scho n zo'n gezin bedrijfsmatig ge en niet een slechte klant vooi t bewindvoerderskantoor! eel werk en de vergoeding is iet meer dan anders, maximaal 1235,- per klant per jaar. op: „We hebben het in val inderdaad maar gelaten bij ruim zevenhonderd gulden e we hiervoor aan bijzondere jstand konden krijgen. Soms n je het niet over je hart rkrijgen om de mensen ook g geld uit eigen zak te vra- en." esi over dit aspect van hun drijf: „Als je het zo bekijkt, an hebben we het liefst cliënten ie in een tehuis zitten. Een keer boel bekijken en bepraten en ~or de rest van het jaar staan le inkomsten en uitgaven pre es vast. Daar heb je geen om- jken meer naar." lijven ze allemaal voor eeuwig ant? „Ik schat dat jaarlijks ee procent weer op eigen be- n kan gaan staan." MAANDAG 18 OKTOBER 1993 jij op zoek naar serieuze mensen ie met hem in de Kamer willen tan zitten. Ja het klopt, de -izend ambitieuze professor Pim ortuyn is al benaderd en heeft edenktijd gevraagd. En zelfs ;n vrouwelijk kamerlid van de WD is al bij hem wezen infor- ïeren. en vergelijking met Ross Perot e zelfstandige presidentskan- aat die Bush en Clinton voor- ij wilde streven, dringt zich op. ok al omdat Mens zijn verkie- ngsfonds net als Perot makke- ijk zelf kan vullen, laar Mens hoeft daar volgens em geen vermogen voor uit te rekken. Een zaaltje in een laags hotel en vijftig kopjes offie; dat is de eerste investe- ing. Televisiespotjes en recla- ïepagina's in kranten; daar is èderland helemaal niet aan toe jewone Hollands zuinigheid zal e kiezer het meeste aanspreken Jens: „Ik verbeeld me dat ft ■eet hoe het werkt." Maar wat Is hij maar een of twee zetels rijgt? Zal hij dan ook netjes i» e Tweede Kamer gaan zitten e zakenman ontwijkt de vraag i geeft voor het eerst niet rond- it antwoord. Maar de journalist oudt voet bij stuk. Ook als plinterpartij moet hij toch zij» elofte tegenover de kiezer vaarmaken? dens kan geen kant uit: „Na- uurlijk ga ik dan netjes in de lamer zitten." Maar op het ge- icht van de vice-premier in spi erschijnt het eerste krasje in :ijn zelfvertrouwen. Bernisse (anp) - Een groot aantal gebouwen iH de Zuidhollandse dorpen Heenvliet en Geervliet (gemeente Bernisse) is in de nacht van vrijdag op zaterdag volgeklad met haken- kruisen, keltenkruisen en racistische leuzen als 'auslander raus', 'white power' en 'eigen volk eerst'. Onder andere de oude joodse begraafplaats werd door de vandalen bezocht. Schoonmakers zijn meteen begonnen de tekens te verwijderen. Vol gens de politie zal dat gezien de omvang van de kladpartij enkele dagen duren. Burgemeester Bosua van de gemeente Bernisse begrijpt niet waarom juist Heenvliet en Geervliet zijn uitgekozen. „Het slaat hier nergens op, er wonen nauwelijks allochtonen", verklaarde zij zaterdag. Overigens werden, op kleinere schaal dan nu, ook vorig jaar veel muren in Heenvliet beklad. De politie is er toen niet ingeslaagd de daders te achterhalen. Het buurdorp Zuidland kreeg afgelo pen zomer te maken met een racistische kladpartij. Afgelopen woensdag werden grote delen van de Rotterdamse volksbuurt Tarwewijk beklad met racistische leuzen. Het vermoeden bestaat dat de daders daarvan te vinden zijn in kringen van de extreem-rechtse CP '86. De belangrijkste aanwij zingen daaivoor waren de letters JFN (Jongeren Front Nederland). Deze beweging is enkele jaren geleden opgegaan in CP '86. Het keltenkruis is het symbool van deze partij. Hilversum (anp) - Veilig Verkeer Nederland (WN) gaat bij haar jaarlijkse anti-alcohol-eampagne in december samenwerken met de Nederlandse fabrikanten van fris dranken. Uitvloeisel van die samenwerking is dat VVN een beloning uitdeelt aan de automobilist die nuchter achter het stuur zit. Die maakt kans op een bedrag van 30 gulden. Volgens M. Eenink van WN zul len tijdens de alcoholcontroles in totaal 1500 nuchtere automobi listen worden beloond voor hun goed gedrag. Zij kunnen via een T-biljet dat zij krijgen uitge reikt, de verbruiksbelasting die iedere Nederlander betaalt voor frisdranken, siropen en vruchte sappen, symbolisch terugvorde ren bij WN. De Nederlandse Politiebond rea geert positief op het plan van VVN. Voorzitter Van Duin vindt het een leuke manier om het probleem van alcohol in het ver keer onder de aandacht te bren gen. WD-Tweede-Kamerlid Jorritsma stelde in principe elke actie te steunen om het rijden onder invloed tegen te gaan. Zij had echter liever gezien dat de frisdrankfabrikanten geld be schikbaar hadden gesteld waar mee de pakkans voor het rijden met alcohol wordt vergroot. WN en de Nederlandse fris drankenindustrie denken dat al coholmisbruik in het verkeer wordt teruggedrongen als de prijs van frisdranken wordt ver laagd. Die prijs wordt nu kunst matig hoog gehouden door de heffing van een verbruiksbelas ting op frisdranken (25 cent voor een liter frisdrank, 15 cent voor mineraalwater, 75 cent voor si ropen). Volgens Eenink haalt de overheid daarmee volgend jaar een bedrag van 450 miljoen gul den binnen. Om het pleidooi voor afschaffing van verbruiksbelasting op fris dranken te ondersteunen, zal WN morgen het eerste T-biljet uitdelen aan leden van de Twee de Kamer. Volgens Jorritsma deelt de Kamer die wens al ja ren, maar staat de Europese re gelgeving afschaffing van de verbruiksbelasting in de weg. Amsterdam (anp) - Een 29-jarige vrouw uit Amsterdam is zondag vrijgelaten na een ontvoering van vier dagen. Voor haar vrijlating is losgeld betaald. In verband met deze zaak zijn huiszoekingen verricht en twee mannen en twee vrouwen aange houden. De vrouwen zijn na ver hoor weer vrijgelaten. De Am sterdamse politie verwacht meer arrestaties. De vrouw werd in de nacht van dinsdag op woensdag in de Am sterdamse Staatsliedenbuurt vastgegrepen toen ze voor haar deur uit de auto stapte. De ont voerders knevelden haar, trok ken een kap over haar hoofd en sleurden haar in een auto. Haar echtgenoot sloeg dinsdagnacht alarm, waarna een 160 man sterk politieteam werd samenge steld. De afgelopen dagen is een aantal malen contact geweest met de ontvoerders. Ze eisten van de echtgenoot een losgeld van 500.000 gulden. Een deel van dat bedrag is uitbetaald, waarna de vrouw zondagochtend om vijf uur werd vrijgelaten op het sta tion Bovenkarspel in Noord- Holland. De vrouw was op dat moment totaal overstuur. Het slachtoffer heeft volgens de politie 'behoorlijke verwondin gen' opgelopen doordat ze in het gezicht is geslagen. Uit de eerste verhoren blijkt dat de vrouw werd vastgehouden onder erbar melijke omstandigheden. Ze heeft al die tijd een kap over haar hoofd gehad, terwijl haar handen en voeten steeds waren samengebonden met tape. Vol gens de politie kreeg ze geen enkele bewegingsvrijheid. De vrouw, haar echtgenoot en fami lie zijn opgevangen door deskun digen en worden verder begeleid. Het onderzoek werd geleid van uit het commandocentrum in het hoofdbureau. Daarin waren voortdurend vertegenwoordigers aanwezig van de politieleiding en justitie. Om de veiligheid van de vrouw niet in gevaar te bren gen werd de ontvoering geheim gehouden. Verslaggevers die lucht hadden gekregen van de zaak, werd dringend gevraagd niet te publiceren. Over de achtergrond van de ont voering wil de politie nog niets zeggen. Ook de identiteit van slachtoffer en daders wordt ge heim gehouden. Wel gaat het in alle gevallen om mensen met de Nederlandse nationaliteit. De exacte plaats waar de vrouw werd vastgehouden, Is nog niet bekend. Een bezoeker van de Str'.pdagen in Het Turfschip ordent zijn aanwinsten. Ook dit jaar kwamen tienduizenden liefhebbers van gloednieuwe strips en verzamelaars die vooral voor de ruilbeurs gingen, naar Breda. foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Breda - Onder luid gejuich betrad car toonist Kamagurka zaterdagmiddag het podium van de volle Congreszaal in Het Turfschip te Breda. Daar kreeg hij de Stripschapprijs 1993 uitgereikt, de prijs voor het Nederlandse strip- en beeldver haal. Volgens de jury is het werk van Kamagurka 'van onschatbare waarde'. Hij is weliswaar geen Nederlander, maar hij publiceert zijn tekeningen in een groot aantal Nederlandse media, zoals HP/De Tijd, NRC-Handelsblad en Oor. „Kamagurka's werk bezit een ijzeren, maar volstrekt absurde logica, en is bij vlagen geniaal", aldus de jury, die verder de pro- duktiviteit en veelzijdigheid (toneel, film) van de prijswinnaar loofde. De kersverse laureaat, die zich gezien de reacties uit de zaal mag verheugen in een enorme populariteit, stelde in zijn dank woord als tegenprestatie een aantal nieuwe Kamagurka-prijzen in, zoals de Kamagur- kaprijs voor het Mooiste Uitroepteken, De Kamagurkaprijs voor de Afwezigst Kijkende Voorbijganger, voor het Ontroerendste Be wegingslijntje, voor de Massiefste Neus, voor de Best Opgelapte Junkie en voor de Minst in het Oog Springende Cover. Natuurlijk was de laureaat erg gelukkig met zijn prijs. „Alle tekeningen die ik nog zal maken zijn al bij voorbaat gelauwerd". Gisteren, op de tweede dag van de Strlpdagen Breda, werden de traditionele jaarprijzen van het Stripschap bekendge maakt en uitgereikt. In de categorie 'oor spronkelijk Nederlands' werd tot Album van het Jaar gekozen Meccano 1: Beauregard van Hanco Kolk. „In eerste aanblik chao tisch, bij lezing volstrekt helder, vaak span nend en geregeld hilarisch", aldus de jury over dit album. Buitenlands Album van het Jaar werd Soda 4: God stierf vanavond van Bruno Gazzotti en Tome. Het album Douwe Dabbert 17: Bombasto met het boze oog van Piet Wijn en Thom Roep werd door scholieren uit Breda gekozen tot het beste jeugdalbum. Marine passeert KLM bij opdracht Schiphol - De Koninklijke Marine gunt het groot onderhoud van de dertien Lockheed Orion vliegtuigen niet langer aan de KLM. De miljoenenopdracht is verleend aan een bedrijf in Portugal, dat goedkoper kan werken. De Lockheed Orion wordt door de marine gebruikt als patrouillevliegtuig. Om de zes jaar zijn de toestellen toe aan groot onderhoud. Het Portugese bedrijf zou daarvoor twee miljoen gulden per vliegtuig vragen, de offerte van de KLM lag daar boven. De KLM-woordvoerder erkent dat lage-lonenlanden zoals Por tugal goedkoper kunnen werken. „Toch merken wij aan reacties uit de markt dat wij concurrerende tarieven berekenen. Dat blijkt ook uit opdrachten die we elders verwerven." Podiumprijs voor Han Buhrs Den Haag De Podiumprijs 1993 is toegekend aan de zanger, componist en tekstschrijver Han Buhrs. Volgens de Stichting Jazz en geïmproviseerde muziek in Nederland (SJIN), die de prijs toekent, is de 38-jarige Buhrs een 'podiumpersoonlijkheid die zijn stem als een weerbarstig instrument in de composities laat meeklinken'. De prijs, een bedrag van 5000 gulden, wordt op 11 december tijdens een optreden van Buhrs in het BIM-huis uitgereikt. Dode bij botsing trein met auto's Zaanstad - Bij een botsing tussen een trein en twee auto's op een bewaakte spoorwegovergang in Zaanstad is zaterdagavond een 67-jarige man uit Wormerveer op slag gedood. Een vrouw uit Wormerveer, die bij hem in de auto zat, is zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis. De bestuurder van de tweede auto, een man uit Zaanstad, is met onbekend letsel opgenomen in het ziekenhuis in Zaanstad. De auto van het tweetal uit Wormerveer stond te wachten voor de gesloten overwegbomen. De man uit Zaanstad reed achter op het stilstaande voertuig in, waarna beide auto's tussen de overwegbomen op de rails belandden, raakte niemand gewond. Taxichauffeurs rijden snorder klem Eindhoven - Enkele Eindhovense taxichauffeurs hebben in de nacht van zaterdag op zondag een snorder, een 'illegale collega', klemgereden en hem belet drie passagiers te vervoeren. De man had geen taxivergunning. Nadat de politie de zaak had gesust, weigerde een van de chauffeurs zich te verwijderen. Toen de politie hem wilde aanhouden, dook hij in zijn wagen, van waaruit hij mobilofonisch een noodoproep uitzond. Daarop reageerden enkele tientallen taxichauffeurs die "hun collega te hulp kwamen. De politiemannen moesten de wapen stok gebruiken om zich de woedende chauffeurs van het lijf te houden. In het tumult zag de weigerachtige taxichauffer kans weg te komen. Hij meldde zich een uur later bij de politie. Hij is verhoor heengezonden, evenals de snorder. Patijn haalt uit naar Rottenberg Den Haag - Het bepalen van de politieke koers van de PvdA is de taak van partijleider Kok. Partijvoorzitter Rottenberg moet zich daarom terughoudender opstellen bij het doen van politieke uitspraken. Dat zei PvdA'er Patijn dit weekeinde voor de Avro-radio. Patijn is commissaris van de koningin in Zuid-Hol land. Hij roemt Rottenberg voor de vernieuwing van de partij, maar vindt dat de partijvoorzitter door dreigt te schieten. Rottenberg hield onlangs een pleidooi voor een onderzoek naar de mogelijkheden van een paarse coalitie (PvdA, WD en D66). Kok en fractievoorzitter Wöltgens zijn voorstander van voorzet ting van een kabinet met het CDAJ Twee doden bij steekpartij in disco Dokkum - Een steekpartij in een discotheek in Dokkum heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag het leven gekost aan twee mensen uit deze plaats. De slachtoffers zijn de 26-jarige Lucy Zoetbrood en de 27-jarige Ronald de Roos. De politie heeft in de disco een 42-jarige man uit Leeuwarden aangehouden die heeft bekend de dodelijke steken te hebben toegebracht, aldus een woordvoerder. De man uit Leeuwarden kon volgens de politie niet verkroppen dat Lucy Zoetbrood de relatie met hem ongeveer drie maanden geleden had verbroken. Sinds die tijd viel hij haar regelmatig lastig. Tijdens de zoveelste woordenwisseling met zijn ex in de discotheek trok de Leeuwar der een stiletto en stak een paar maal op haar in. Ze overleed ter plaatse. De 27-jarige Ronald de Roos, die Lucy wilde ontzetten, werd door de verdachte in de hals geraakt. Ook hij overleed ter plekke. (ADVERTENTIE) PRESIDENT Clinton heeft flink uitgehaald naar Europa. De Amerikaanse president is van oordeel dat West-Europa grote fouten heeft gemaakt ten aanzien van de ontwikkelingen in voormalig Joegoslavië. Vooral de handhaving van het wapenem bargo voor Bosnië is in de ogen van Clinton - die in zijn kritiek van harte wordt ondersteund door zijn minister van Buitenlandse Zaken Christopher - een blunder van de eerste orde. Tegen de kritiek van Clinton valt weinig in te brengen. West-Eu ropa heeft in de Joegoslavische kwestie uitgeblonken door afwachten en besluiteloosheid. Vooral door onderlinge menings verschillen is Europa niet in staat gebleken het Joegoslavische probleem op te lossen. Clinton lanceert zijn aanval op zijn bondgenoten op een moment dat de Verenigde Staten zelf ook niet hoog scoren op het terrein van het buitenlandse beleid. In Somalië is een stamhoofd in staat gebleken om de supermacht Verenigde Staten in een heuse guerrilla-oorlog te betrekken. Een weinig benijdenswaardige situatie die de VS tot nu alleen maar verlies aan mensenlevens en prestige heeft gebracht. In Somalië kan onbekendheid met de omstandigheden nog als excuus worden opgevoerd. Dat geldt echter niet voor Haïti waar de toestand ook lelijk uit de hand aan het lopen is. Een militaire clan verhindert daar de terugkeer van de democratisch gekozen Haitiaanse president Aristide die momenteel in Washington verblijft. De militairen trotseren een economisch embargo dat de Veilig heidsraad heeft afgekondigd. Amerikaanse en Canadese oorlogs schepen leggen een cordon rond Haïti en de Verenigde Staten houden honderden mariniers achter de hand om in te grijpen wanneer de levens van Amerikaanse burgers op Haiti gevaar lopen. In de Verenigde Staten is veel kritiek op het feit dat het zo ver heeft kunnen komen. Experts hebben er vaak op gewezen dat de militaire kliek rond dictator Cedras niet van plan was om plaats te maken voor Aristide. De Verenigde Staten bleven achter hun optimische veronderstelling staan. Dit schoolvoorbeeld van poli tieke naïviteit maakt Clinton niet tot de ideale bovenmeester die anderen de les moet lezen. Ti|deh|k is het aantrekkelijker dan ooit om een Canon copter le kopen of te huren Met voordeel oplopend van f 1 150 - tot f 22 000 - Bel gratis voor meer informatie: 06 -099 77 55. A pleasure to work with. Van onze verslaggever Eindhoven - Een 23-jarige Eindhovenaar, verdacht van een gewapende overval op een benzinestation in Eind hoven, is zaterdagavond ern stig gewond geraakt bij een schietpartij met de politie. De man werd twee keer door politiekogels in de zij getroffen voordat hij zich over gaf. Na zijn aanhouding werd de man per ambulance naar het ziekenhuis gebracht, waar hij een operatie onderging. Hij ver keert buiten levensgevaar. De schietpartij volgde kort na de gewapende overval op het benzi nestation. De verdachte bedreig de een personeelslid met een vuurwapen en eiste geld. De pomphouder gaf dat waarop de overvaller het benzinestation verliet. T&en een politiepatrouille kort daarop in de omgeving van het benzinestation arriveerde, merk te zij in de buurt een fietser op die aan het door getuigen opge geven signalement voldeed. De fietser werd tot stoppen gedwon gen, maar vluchttë de hal van een flat binnen. Toen de agenten met hun wagen voor de flat stopten schoot de voortvluchtige op hen. Dat schot verbrijzelde een ruit van de poli tiewagen. De agenten, die onge deerd bleven, vuurden terug en wisten de verdachte met twee schoten tot overgave te dwingen. Op de plaats van de schietpartij vond de politie een plastic zak met geld en een vuurwapen. In kinderpretpark Land van Ooit in Drunen zijn zaterdag de eerste Na tionale Kampioen schappen Nintendo be gonnen. Deelnemers en bezoekers zijn er de hele dag te gast op een gi gantisch videospelle tjes-feest. En ook een beetje in het Land van Ooit. Door Lindy Jense „Nde Nils, éérst terug om het staartje te halen, dan krijg je extra punten!" De moeder van Nils Maes (7), volgt, hangend over de af scheiding tussen publiek en deelnemers, met argusogen de vorderingen van haar kleine deelnemer aan de Nintendo Video-spelkam- pioenschappen 1993. Samen met nog 375 Nintendo-fans probeerde hij zaterdag de eerste ronde te winnen in een wedstrijd met als hoofdprijs een reis voor vier personen naar Amerika. Maar Nils zal het vandaag niet redden. „Thuis heeft hij alleen maar Super Mario 3, op een oude Nintendo-computer", zegt zijn moeder een beetje verwijtend. „Voor deze wed strijd moet hij op een nieuwe Nintendo-computer ook nog Star Wing (vliegen in een straaljager) en Mario Cart (au to-racen) doen, en daar bakt hij dus niks van. De tv-toestel- len zijn ook nog eens te hoog neergezet, die knul ziet geen barst." Alan Saado is wel tevreden met zijn score van 39.945 pun ten na vijf minuten Star Wing, „Ik heb het thuis niet, voor de eerste keer is dit hartstikke goed hoor". Later zal het on derdeel Star Wing gewonnen worden door iemand met 92.376 punten. Nintendo, inmiddels aanwezig bij de helft van de Nederlandse gezinnen met kinderen, wilde deze eerste nationale kam pioenschappen groot aanpak ken. Dus zijn er op de grote grasvelden van het kinder-kas- telenpark Land van Ooit drie enorme tenten verrezen. Je struikelt er bijna over de zuilen met tv-schermen waar Game boys (draagbare spelcompu ters) aan gemonteerd zijn, stands met de nieuwste spelle tjes en pubers in te groot ge kochte kleren die zich aan het spektakel vergapen. Ze hadden op tienduizend deelnemers gemikt, bij Ninten do. Uiteindelijk kwamen er drieduizend inschrijvingen voor het feest dat tot en met zondag duurt. Op de eerste dag van de wedstrijden kwamen, naast de deelnemers, 1600 mensen kijken. „Eigenlijk wel beter zo", zegt marketing-medewerker M. Minkels. „Zo hoeft er niemand in de rij te staan voor een spelletje. Bovendien moet je de eerste keer niet te ambitieus zijn." Voor volgend jaar droomt Minkels van een veel grotere opzet, met grotere prij zen. Misschien zelfs een auto. H. Troost, de directeur van Nintendo Nederland, meldt op gewekt dat 'de sfeer er goed inzit'. De verkoopresultaten van Nintendo weet hij uit zijn hoofd. „Van de 8-bits machine (bit staat voor geheugen-een heid) zijn er 350.000 verkocht. Van de nieuwe 16-bits compu ter 85.000, plus 330.000 Game boys." De omzet van Nintendo-Neder- land wordt voor 1993 geraamd op 100 miljoen gulden. De winst die gemaakt wordt op de computers en spelletjes die tus sen de 100 en de 350 gulden kosten, weet hij zo gauw niet. „Reorganisatie achter de rug, we moeten het allemaal nog aankijken." In de evenemententent, waar tv's blèren en het doordringend naar frites ruikt, kijkt Meriam (12) onwennig vanuit haar rol stoel om zich heen. Ze is voor een school-uitje in het Land van Ooit, ze wil het liefst naar de paarden toe. Joost, haar begeleider, duwt haar de Nin- tendo-tent uit. „Eigenlijk wel een tegenstelling hè", zegt hij. „Spelletjes voor één persoon in een park waar het om groepen Het Land van Ooit is een ver zonnen rijk, waar kleurig ver klede lakeien, gravinnen en krijgsheren de kinderen als kleine koningen behandelen. Wie goed zijn best doet, wordt er tot Ridder van de Dag gesla gen door de hoogste baas van dit rijk, de Gouverneur. Mistroostig neemt de Gouver neur, een indrukwekkend uit gedoste acteur, een kijkje in de Nintendo-tenten. „Al vindt de directeur van het Land van Ooit dat de fantasie-werelden van Ooit en Nintendo prima bij elkaar passen, ik kan me daar niet in vinden. Maar ja, het seizoen is totaal verregend, we moeten de boel wel draaiend houden."

de Stem | 1993 | | pagina 3