FC Twente obsessie voor Ajax Q T 7 DE STEM Doelman De Goeij redt Feyenoord Ton Lokhoff bepaalt verschil met Heerenveen Maas niet tegen Porto Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout 1 B Rentree Van Basten over zes weken Rijkaard mist klassieker Olympique op rand van faillissement 'n Questie van Veiligheid De toestand van uw remmen en schokdempers bepalen de remweg bij een noodstop Onze testbanken geven u gratis zekerheid! mm MAANDAG 18 OKTOBER 1993 DEEL Heerlijk avondje bij NAC Van onze verslaggever Rob van Deursen Breda - Pepernoten en aanverwante artikelen mo gen dan inmiddels in de schappen van de super markten zijn verschenen, het heerlijke avondje van Sint Nicolaas is nog ver :g. Niet echter voor de 9772 enthousiastelingen, die zaterdagavond 16 ok tober 1993 benutten om het eredivisieduel tussen NAC en Heerenveen in Breda te bezoeken. Zij na men met de 6-0-over- winning van de Bredase formatie namelijk een voorschot op al die gulle gaven tijdens het heerlijke avondje van de goedheilig man anderhalve maand verder. Voetbal kan mooi zijn. Span nend, enerverend. Vol emoties ook. Allemaal waar, maar in Nederland komt het publiek wat dat betreft te vaak bedrogen uit. NAC deelde echter zaterdag avond op eigen terrein voetbal van de bovenste plank uit en maakte er gedurende 80 van de 90 speelminuten een wervelende show van. liet spelmaker Ton Lokhoff op 'tien' als absolute uitblinker, al wordt dan bijvoorbeeld John Lammers (drie treffers), Fran- fois Gesthuizen (zaterdag als vervanger van de geblesseerde Peter Remie de NAC-raket op rechts) en Ruud Brood plus Ro meo Zondervan (de gaatjesvul- lers voor Lokhoff) mogelijk iets tekort gedaan. Zo zag NAC-trainer Ron Spelbos het na afloop ook. „Natuurlijk, Lokhoff is de Ideale prof, een voorbeeld voor iedereen. Een echte aanvoerder, die je nooit op z'n punten hoeft te wijzen. Maar Zondervan en Brood vormen daar een- onderdeel van. Dankzij die twee kan Lokhoff veelal een NAC-spits Pierre van Hooijdonk wint een duel in de lucht van Heerenveen-doelman Carlo l'Ami. stukje risico inbouwen. Dat neemt niet weg, dat hij van avond geweldig speelde. M'n petje af. En Gesthuizen? Prach tig voor hem. Maar zo moet het bij een eredivisieclub. Vorig sei zoen hield het bij veertien man op. Vallen er nu twee, drie weg, dan staan de volgenden klaar. Dat houdt iedereen'scherp. Den nis Gerritsen komt eraan, let op mijn woorden, en Ton van Bre men, als rechtsback. Logisch, daar is hij voor bij Vitesse ge haald. Maar die gast kan overal spelen." Heerenveen-trainer Foppe de Haan ging zelfs verder met het steken van de loftrompet rich ting de toch al 33-jarige Ton Lokhoff. „Zoals vanavond één van de besten van Nederland op die positie. Eén van de weinigen, die met de bal kan versnellen, die kan kappen en ineens een sprint kan aanzetten. Ik had Maarten de Jong op hem gezet, maar die had niet veel kans. Lokhoff bepaalde vanavond het verschil tussen NAC en Heeren veen." Tot op zekere hoogte had de Friese ClOS-docent gelijk. De Haan onderwaardeerde echter de inbreng van zijn eigen ploeg. Zeker een half uur hield de Frie se trots de Bredanaars wat spel- niveau aangaat in evenwicht en als het na 2-0 voor NAC via vooral Piet Keur 2-2 zou zijn geworden, had geen enkele Bre- danaar mogen mopperen. Zoals de uitslag gezien het aantal mo gelijkheden goed 18-8-korfba- lachtig had kunnen worden. Maar goed, de treffers van NAC. Drie van John Lammers dus, één van de na zijn schorsing scherp foto de stem/johan van gurp teruggekeerde Pierre van Hooij donk, één van Lokhoff zelf plus nog een toegift van invaller Den nis Gerritsen. Doelpunten die stuk voor stuk een hoge waarde ring op de ladder van schoon heid verdienden, vandaar de vol gende opsomming: 34 seconden: Lokhoff stuurt Gesthuizen op rechts weg; vanaf de achterlijn volgt een lage voor zet, die door John Lammers te gen het nylon wordt gelopen (1-0); 27 minuten: een goal uit het boekje; Brusselers dolt op links de pas door Heerenveen aange trokken Australische internatio nal Blagojevic; de linkerspits van NAC prikt de bal op de penalty-stip, waar vanaf Lok hoff hem glijdend op z'n achter werk voorbij de reeds uitgelopen Heerenveen-doelman l'Ami tikt (2-0); 45 minuten: Lokhoff lanceert over 30 meter centraal vanaf het middenveld Gesthuizen op rechts; diens voorzet wordt door John Lammers beheerst afge rond (3-0); 50 minuten: effectvolle diepte pass Lokhoff op Lammers; de bal klutst via twee Heerenveen- verdedigers voor de voeten van Gesthuizen, die Lammers een niet te missen kans biedt; de Tilburger scoort (4-0) en is daar mee topscorer van Nederland met tien doelpunten; 57 minuten: een corner van Lok hoff vanaf rechts wordt door Pierre van Hooijdonk feilloos uit de lucht geplukt en ingetikt (5-0); 83 minuten: een doorkopbal van Van Hooijdonk belandt voor de voeten van Dennis Gerritsen, die twee man uitspeelt plus Heeren veen-doelman Swager (ingeval len voor l'Ami). NAC gaat met 6-0 volledig uit zijn bol. Een echte ereronde na afloop plus elkaar zoenende spelers. Kortom, groot feest. Terecht. Al klopte Spelbos' opmerking dat de factor geluk een danig woord je meesprak. „Heerenveen viel me niet tegen. Het heeft het ons zelfs op sommige momenten heel lastig gemaakt. Daarom is 6-0 iets te veel van het goede, maar niemand zal mij horen klagen. Een heerlijk avondje, ik heb ge noten-." NAC-HEERENVEEN 6-0 (3-0) - 0.34 Lammers 1-0, 27. Lokhoff 2-0, 45. Lammers 3-0, 50. Lammers 4-0, 57. Van Hooijdonk 5-0, 83. Gerrit sen 6-0. Scheidsrechter: Houben. Toeschouwers: 9772. NAC: Karelse; Van Bremen, Brood, Sas, Wilnis; Gesthuizen, Lokhoff, Zondervan, Brusselers; Van Hooij donk, Lammers (79 Gerritsen). HEERENVEEN: L'Ami (41. Swa ger); Blagojevic (68. Ten Voorde), Doesburg, Groen, De Visser; Ech- teld, Roelofsen, De Jong; Schaap, Keur, Tammer. Antwerpen (anp) - Marco van Basten kan over uiterlijk zes weken weer voetballen in het eerste elftal van AC Milan. Die verwachting is uitgespro ken door de Belgische chirurg professor Marc Martens, die de enkel van de Nederlandse spits zondag onderzocht in een kliniek bij Antwerpen. Martens, die in juni kraakbeen en vergroeiingen verwijderde uit de linkerenkel van Van Basten, was opgetogen. „Marco begint aan de laatste etappe van zijn herstel." De dokter gaf hem toestemming vanaf deze week voluit mee te trainen op het complex Milanel- lo, met de selectie van AC Milan. De eerste dagen zal dat echter onmogelijk zijn omdat Van Bas ten, die zondag in gezelschap was van haptonoom Ted Troost en Milan-dokter Tavana, bij Martens arriveerde met flinke griep. Het is onwaarschijnlijk dat Van Basten beschikbaar is voor de laatste interland van Oranje in de WK-kwalificatie, op 17 no vember in Poznan tegen Polen. Positief vond Martens, dat Van Basten sinds zijn vorige bezoek (afgelopen maand) meer heeft gedaan dan op het meegegeven programma stond. „Hij heeft met vrienden partijtjes gevoet bald in Nederland. Dat ging goed, een reactie bleef uit. Mar co deed alles mee. Trappen, draaien." De komende weken is het zaak de conditie op peil te brengen. Volgens Martens is die -niet fameus". „Ik denk dat hij op zeventig procent zit. Vergeet niet dat hij bijna een jaar heeft stilgestaan." Marco van Basten werd vorig jaar december in Sankt Moritz aan de enkel geopereerd door dokter Marti. In mei maakte hij zijn rentree, met het oog op de Europese finale tegen Olympi que Marseille. In die met 0-1 verloren wedstrijd speelde hij 85 minuten en verliet hij het veld geblesseerd. Enkele weken later volgde een nieuwe ingreep, nu door Martens. Enschede (anp) - Was het de interland tegen Engeland, de lange busreis of de win terse temperatuur? De mooi- weer-voetballers van Ajax speelden zondagmiddag te gen FC Twente onbegrijpe lijk slecht. Voor de aanwezi ge hulptrainer van Besiktas, Necmi Mutlu, moet het Am sterdamse gestuntel een hele opluchting zijn geweest. Zeven minuten voor tijd leek Rijkaard de volkomen verdien de nederlaag voor Ajax af te wenden. Diep in de blessuretijd zorgde Boerebach in het volge pakte Diekman-stadion alsnog voor gerechtigheid: 2-1. FC Twente begint voor Ajax een obsessie te worden. Vorig seizoen verloor de ploeg van trainer Louis van Gaal zowel in Enschede (2-0) als in Amster dam (0-1). In de kwartfinale van het bekertoernooi werd FC Twente pas in de verlenging (2-4) overmeesterd. De Ajacie- den bleken het nog jonge en belastende verleden alweer ver geten. De Amsterdammers begonnen veel te slap aan het duel en konden na de rust onvoldoende omschakelen. „Een onnodige nederlaag," concludeerde Van Gaal lichtelijk aangeslagen. De Noordhollandse coach had zich op de bank soms doodgeërgerd aan het lauwe optreden van zijn manschappen. Ajax riep in de eerste helft het onheil over zichzelf af. De ploeg zat muurvast. Het spel was plichtmatig en voorspel baar. De persoonlijke duels werden niet gezocht of gingen verloren. Balverlies en misver standen waren niet te tellen. „We speelden voor de rust niet met elf man," sprak Van Gaal met veel gevoel voor understa tement. „Te veel spelers zaten niet in de wedstrijd. Hoeveel doet er niet toe. Als bij Ajax één man verzaakt, geeft dat bij onze speelwijze al de nodige Een kopduel tussen Twente-speler Edwin Vurens en Ajacied Frank Rijkaard (rechts). foto anp moeilijkheden. Van gemak zucht was zeker geen sprake. Iedereen wilde wel, maar niet iedereen kon de juiste motiva tie en scherpte opbrengen. Daartegen vecht ik al jaren bij Ajax, hoewel een perfecte in stelling natuurlijk ook met pu re vorm te maken heeft." FC Twente speelde in de eerste helft iets minder zwak dan het onherkenbare Ajax. De thuis ploeg toonde tenminste enige bezieling. Met het vele balbezit wist het team van trainer Rob Baan echter nauwelijks raad. Voorzichtig, bijna verlegen, werd Ajax onder druk gezet. Meer dan een schot van Paus, geblokkeerd door Silooy, lever de het offensiefje niet op. Spits Polley speelde als een beginne ling. Vrijwel elke actie van de balgoochelaar uit Ghana mis lukte. Met Mols voor de falende Pol ley deed Baan in de tweede helft een gouden wissel. De man van 1,2 miljoen gulden, die na zijn overstap van Cambuur nog niet echt bij zijn nieuwe club indruk heeft gemaakt, brak in de 48e minuut de slaap verwekkende wedstrijd open. Aangespeeld door Arts speelde Mols zich bij Silooy handig vrij. Met een van richting ver anderd schot bracht de voor malige Ajacied eindelijk leven in het Diekman-stadion: 1-0. Pas tien minuten later ging Ajax serieus op jacht naar eer herstel. In de verwarrende fase na de openingstreffer verzuim den Hoogma en Vurens hun ploeg naar een grotere voor sprong te schieten. Met een draaibal op de buitenkant van de paal kondigde Litmanen een groot overwicht aan van het plotseling gretige Ajax, dat in Pettersson en Alfen matige ver vangers had voor Silooy en Overmars. Na uitstekend voor bereidend werk van de alom aanwezige George tekende Rijkaard voor de niet meer ver wachte gelijkmaker. 'Lucky' Ajax leek aan het eerste com- petitieverlies te ontsnappen. In de extra speeltijd trof Boere bach, de Ronald Koeman van FC Twente, niet zonder geluk toch nog doel uit een vrije trap, veroorzaakt door Rijkaard. Zo wel Van Gaal als collega Baan noemde het beslissende doel punt een toevalstreffer. „De sastreus en ongelooflijk dom," doelde de Ajax-coach op het balverlies dat aan de 'noodza kelijke' overtreding van Rijk aard op Vurens voorafging. „Nadat we zo sterk waren te ruggekomen, hadden we het punt nooit meer uit handen mogen geven." FC TWENTE - AJAX 2-t (0-0). 48. Mols 1-0, 83. Rijkaard 1-1, 90. Boerebach 2-1. Scheidsrechter: Van der Ende. Toeschouwers: 13.300. Gele kaart: Boerebach, Pa- hlplatz (FC Twente), Rijkaard (Ajax). FC TWENTE: Boschker; Zwijnen- berg, Paus, Hoogma en Karnebeek; Van Halst, Gaasbeek (63. Pahl- platz), Boerebach en Arts; Polley (46. Mols) en Vurens. AJAX: Van der Sar; Blind, Frank de Boer, Van den Brom en Silooy (55. Pettersson); Rijkaard, Litma nen en Kreek: George, Ronald de Boer en Overmars (67. Alflen). Van onze verslaggever Rotterdam/Enschede - Feyenoord reist vanmiddag waar schijnlijk zonder middenvelder Rob Maas naar Oporto, waar het woensdagavond in de tweede ronde van het Europa-Cup- I-toernooi FC Porto ontmoet. Maas raakte tijdens de wed strijd tegen Willem II gebles seerd aan zijn lies en moest zich al na 22 minuten laten vervangen door Dean Gorré. Trainer Willem van Hanegem: „Volgens de dokter is de kans heel klein dat Rob woensdag speelklaar is. Maandagmorgen beslissen we of het zin heeft om hem mee te nemen." Feyenoord zal waarschijnlijk zeventien in plaats van zestien spelers meenemen naar de Portugese havenstad, omdat aanvoerder John de Wolf last heeft van een voetblessure. Hij speelde gistermiddag met een verdoving. Bij de zeventien zitten ook de voor de competi tie geschorste Henk Fraser en Ulrich van Gobbel. Zij mogen immers wel Europees spelen. Komende zondag, als Feye noord in het Olympisch sta dion aantreedt tegen aartsri vaal - Ajax, is rechtsbuiten Gaston Taument niet van de partij. De aanvaller ontving gisteren zijn derde gele kaart en wordt dus voor een wed strijd geschorst. De selectie van Feyenoord voor de wedstrijd tegen FC Porto ziet er als volgt uit: De Goeij, Van Dijk, Van Gobbel, Refos, Metgod, De Wolf, Scholten, Heus, Fraser, Bosz, Maas/Gunnlaugsson, Witschge, Gorré, Taument, Van Loen, Obiku en Blinker, Trainer Louis van Gaal maakt pas vandaag na de ochtend training de selectie van Ajax bekend voor de eerste Europe se wedstrijd tegen Besiktas, woensdag in Amsterdam. „Ik moet eerst even de hoofden tellen," liet de Noordhollandse coach zondag in Enschede we ten. „Sommige spelers klagen over kleine blessures, maar na een nederlaag voel je alles. Ik denk dat het allemaal wel meevalt." Van Gaal kan zeker niet be schikken over Van Vossen, Pe tersen en Davids. Het trio is geblesseerd. Het herstel van laatstgenoemde laat nog enige tijd op zich wachten. De spier blessure in het dijbeen, opge lopen in de wedstrijd tegen VVV (2-0), is ernstiger dan aanvankelijk werd aangeno men. Davids werd zondag in de uitwedstrijd tegen FC Twente (2-1) vervangen door Kreek, die hersteld is van zijn liesblessure. Van Gaal hoopt middenvelder Oulida voor het duel met Be siktas bij de groep van zestien spelers te halen. De jeugdin- ternational kwam door tal van blessures dit seizoen nauwe lijks in actie. Van Gaal sluit niet uit, dat hij maandag con tact zoekt met bondscoach Dick Advocaat indien zijn se lectie te krap wordt. Bankzit ter Seedorf moet woensdag met het Nederlands elftal on der achttien jaar aantreden tegen Noorwegen. Van Gaal wil eventueel 'in het belang van het Nederlands voetbal' bij Advocaat een verzoek in dienen om vrijgave, Van onze verslaggever Jacques Hendriks Breda - Ed de Goeij verdient een standbeeld in Rotterdam- Zuid. De in topvorm verkerende doelman van Feyenoord en het Nederlands elftal zorgde er gistermiddag bijna in zijn eentje voor dat zijn club ook Willem II met 2-0 aan de zegekar bond en daardoor na negen wedstrijden met achttien punten soeverein aan kop gaat in de eredivisie. Enschede (anp) - Frank Rijkaard mist zondag de klassieker tegen Feyenoord in het Olympisch stadion. De middenvelder van Ajax kreeg zondagmiddag in het verloren duel met FC Twen te (2-1) de gele kaart van arbiter Mario van der Ende. Het was dit seizoen de der de boeking voor de interna tional, die automatisch voor de eerstvolgende wedstrijd is geschorst. Rijkaard had de gele kaart aan zichzelf te wijten. Na een forse overtreding op Boerebach in de 87e minuut ging hij fel in discussie met Van der Ende. De Haagse arbiter trok toen alsnog de gele kaart. „Niet zo slim van Frank," oordeelde trai ner Van Gaal. In blessuretijd ontsnapte Rijkaard nog aan de rode kaart. Zijn overtreding op Vurens was opnieuw een ge le kaart waard, maar Van der Ende volstond met een vrije trap. Daaruit maakte Boerebach het winnende doelpunt. Marseille - Bernard Tapie heeft de financiële balans op gemaakt bij Olympique Mar seille. Hij kwam tot de con clusie dat de situatie van de club hoogst precair is. Op dit moment bedraagt de schuld circa 38 miljoen frank, ongeveer 13 miljoen gulden. Aan het einde van dit seizoen zal de club voor minimaal 22 miljoen gulden in het rood staan. De voorzitter is bezig een overle vingsplan op te stellen. Eind ok tober zal hij zijn plannen ont vouwen. Dan zal hij bekend ma ken welke spelers er mogen en moeten vertrekken. De manier waarop een 75 minu ten lang bar slecht Feyenoord gisteren aan zijn punten kwam, verbaasde ook Van Hanegem. „Ik kan' het niet helpen. Het Nederlands elftal heeft woens dag tegen Engeland mazzel ge had, dan mogen wij dat ook wel een keer," zei de Kromme la chend op de persconferentie na afloop, die hij tegen zijn zin moest leiden, omdat Geert Me ijer naar Europa- Cup-tegen stander FC Porto was gaan kij ken. „Een verklaring? Nee, ik weet het niet. Wel dat ik elke dag wel een paar keer op tele tekst kijk naar de stand, want dat plezier neemt niemand me af." De betere ploeg Van Hanegem gaf toe dat tegen stander Willem II in de Kuip de betere ploeg was en bovendien de meeste kansen kreeg. „Wij hebben een kans of drie, vier gehad, maar zij zeker zeven. De enige die door iedereen dan ook gefeliciteerd is in de kleedkamer, dat was Ed de Goeij. En Pim Doesburg, de keeperstrainer." De Goeij zelf was na afloop de bescheidenheid zelve. „Dit keer pak ik een puntje voor de jon gens, een andere keer doen zij het voor mij. Ik sta er toch voor om de ballen tegen te houden?" Dat De Goeij zo'n druk middagje zou krijgen, kon in het eerste kwartier niemand vermoeden. Feyenoord, met Metgod in de basis in plaats van de geschorste Van Gobbel, begon traditiege trouw namelijk heel behoorlijk. Bovendien scoorde de ploeg te gen de gewoonte in al snel. In de zesde minuut verlengde De Wolf een hoekschop van Blinker en stond Van Loen zo vrij als een vogeltje klaar om in te knikken, 1-0. „Na die 1-0 ging iedereen blijkbaar al aan Porto denken, want het was meteen afgelo pen," aldus Van Hanegem. Willem II nam het initiatief over en was vooral aan de rechter kant gevaarlijk, omdat Feye- noords linkshalf Witschge steeds naar het centrum kroop, waar door zijn ploeggenoot Refos niet alleen Stewart, maar ook de uit blinkende Feskens op moest vangen. In de eerste helft had Willem II al drie keer kunnen scoren, maar tot drie maal toe stuitte Van Arum van dichtbij op De Goeij. Feyenoord stelde daar een knal op de paal van de voor Maas ingevallen Gorré tegenover. Na de pauze kwam er al snel meer sfeer in de goed bezette Kuip. Niet omdat Feyenoord zijn leven beterde, maar omdat er bij Twente-Ajax gescoord was. Het inspireerde de Rotterdammers echter niet. Willem II drukte Feyenoord ver terug. De ploeg van trainer Jan Reker vergat alleen één ding: scoren. Stewart was er dichtbij in de 56e minuut. De Amerikaanse inter national passeerde De Goeij, maar zag hoe Refos op de lijn redding bracht. Sylla strandde later op de voet van De Goeij, Van Hintum zag zijn kopbal op de lijn gekeerd worden door De Goeij en Smits schrok op twee meter van het doel blijkbaar zo van de Oranje-doelman, dat hij geheel vrijstaand slap in de on verslaanbare armen van De Goe ij knikte. Definitief Twee minuten voor tijd kregen de gasten definitief de onver diende kous op de kop. Feye noord counterde, Blinker legde in een beweging Meijs en Smits in de luren en schoot in,'2-0. FEYENOORD - WILLEM II 2-0 (1-0). 6. Van Loen 1-0, 90. Blinker 2-0. Scheidsrechter: Jol. Toeschou wers: 26.662 Gele kaarten: Tau ment, Scholten (Feyenoord), Smits, Hofstede (Willem II). FEYENOORD: De Goey; Scholten, Metgod, De Wolf en Refos; Maas (23 Gorré), Bosz en Witschge; Taument (83. Obiku), Van Loen en Blinker. WILLEM II: Jansen; Meijs, Hofste de, Smits en Bogers; Feskens, Van Geel en Van Hintum; Stewart, Sylla en Van Arum (58. Abdellaoui). (ADVERTENTIE) In verband met verhuizing, tijdelijk alleen BREDATILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590

de Stem | 1993 | | pagina 11