DE STEM Van der Poel op zwarte lijst 4In 2002 gaat wereldcup naar Afrika' lehad, iden? Van Dorst Chrysler Het is armoe troef in wereldje van de veldrijders kwaliteit leasen chrysler leasen Clemens Westerhof wil met Nigeria oogsten tijdens WK in Verenigde Staten -TATEN 076-236882 Motor/scooter 076-236882 B |aankoop een ANWB-keuring. Imiskoop. Ivoor informatie: niiflwêêê^m Sport Clemens Westerhof: „De mensen hebben het zuivere Afrikaanse voetbal nog niet gezien. foto henk westerveld Clemens Westerhof bereikte on langs met Nigeria de eindronde van het WK voetbal in de Vere nigde Staten. Hij zorgde ervoor dat Nigerianen konden rijpen bij Europese clubs, hetgeen het nationale team sterker maakte. De kracht van de Afrikaanse landen zal volgens de Nederlan der nog verder toenemen. „In 2000 gaat de wereldcup naar Afrika." Door Domien Esselink Beek - Er stopt een bus met bejaarden voor het hotel. Het uitstapje wordt onder broken voor een kopje koffie. Clemens Westerhof bekijkt het met een glimlach. „Hier kan ik van genieten," meent hij. „Een kopje koffie en ze krijgen er een gebakje bij. Prachtig toch." Een bij tijd en wijle brullende bonds coach, die zowaar menselijke trekjes ver toont. „Tuurlijk, je moet ook de kleine dingen in het leven zien," reageert het proto-type van iemand met een grote mond en een klein hartje. „Ik ben een aanhanger van Toon Hermans en Wim Sonneveld. De kleine dingen zijn juist het grote waard." „Er is nu ook zo verschrikkelijk veel ellende in de wereld, zoals in Joegoslavië, Rusland en Turkije. In Nigeria is het ook onrustig, de mensen zijn het niet eens met de presidentsverkiezingen. Ze doen maar, ik ben er voor het voetbal en niet voor de politiek. Als ik me overal mee wil be moeien, moet ik honderd jaar worden." Dóodsverklaring Het voetbal floreert in Nigeria. Na de olie zijn de voetballers export-artikel nummer twee. Het nationale elftal vaart er wel bij. De Eagleszoals het keurkorps van Wes terhof in eigen land wordt genoemd, bestond voor de komst van de Nederlan der hoofdzakelijk uit spelers die in eigen land actief waren. Westerhof volgde aan vankelijk die koers. „Ik nam alleen Keshi van Anderlecht erbij. Ik had hem nodig om dat op te bouwen wat ik nu heb. Vervolgens heb ik Amokachi gestimuleerd te gaan, toen Ally Agu naar MW, Ogechukwu naar Brönd- by." „Het was een gevecht dat ik na een jaar heb gewonnen. Nigerianen zijn namelijk nog chauvinistischer dan Duitsers. Ik had de profs uit het buitenland niet nodig, meende men. Als blanke coach werd ik ook als een indringer gezien in hun trainersorganisatie. Maar ik heb ze ervan kunnen overtuigen dat de profs van abroad beter zijn dan de locals, al stond dat hier gelijk aan een doodsverklaring." „De laatste wedstrijd van de eerste kwa- lificatieronde moesten we thuis tegen Kongo. We waren al geplaatst en ik liet alleen locals spelen. We wonnen in een slechte wedstrijd met 2-0 en de mensen in het stadion zongen: 'We are praying, no more local boys'. Uitgerekend hetgeen waarmee ze me eerst het graf in wilden hebben." „Toen gingen de ogen open, al was dat ook niet eerlijk. De omstandigheden voor de profs in het buitenland zijn veel beter. Als je ziet op welke velden die lokale jongens moeten trainen, daar krijgt een geit nog een hernia Van." Melkbussenhoogte Het Afrikaanse voetbal is in opmars. Tijdens het laatste wereldkampioenschap in Italië gold Cameroun als smaakmaker. „Dat was aanvallen op melkbussenhoog- te," schampert Westerhof. „Al die karate trappen, dat leek nergens op. De mensen hebben het zuivere Afrikaanse voetbal nog niet gezien." „Nigeria kan voetballen; de spelers zijn fysiek sterk, hebben een ongekende con ditie en aanvallende patronen. Ik heb een groot arsenaal aan spelers." Westerhof is al-enige tijd bezig met het WK van volgend jaar. „Ik heb de KNVB gebeld voor een oefenwedstrijd. Niet Dick Advocaat, maar Jacques Hogewo- ning. Wel vreemd, dat bepaalt toch een coach en niet zo'n nagemaakte Ik heb ook niks meer gehoord." „Maar goed, we hoeven niet meer bang te zijn voor landen als Duitsland en Neder land. Die tijd is voorbij. Ik hoop niet dat we in dezelfde koeler komen als Neder land, want dan moeten we ze naar huis sturen... Het mooiste zou zijn dat Neder- land-Nigeria de laatste wedstrijd in de poule is die in 1-1 eindigt, zodat Duits land naar huis moet. Dat zou een genoeg doening zijn voor hetgeen m'n vader in '40-'45 is aangedaan door de Moffen. Alleen de fiets moet dan nog terug." Oogsten Door toedoen van Westerhof zijn spelers als Alloy Agu en Finidi George naar Nederland gekomen. „Ik adviseer clubs en spelers. Als ze succes hebben, heb ik daar als bondscoach alleen maar profijt van. Ik heb niks te maken met Babangida (rechterspits Roda JC, red.) en zijn zaak waarnemer (de in Nigeria vertoevende zakenman Piet Borremans, red.). Ik heb Babangida ook gezegd dat hij de verkeer de heeft genomen. Die Borremans komt bij Ajax en PSV niet aan tafel." „Het is ook niet de manier zoals hij het doet, je neemt eerst contact op met de club en daarna pas met de speler en diens manager. Hij heeft de naam van het Nigeriaanse voetbal naar de kloten gehol pen. De manager van Iroha en Finidi heeft het wel goed gedaan. Vitesse is blij met Iroha en Ajax dubbel-blij met Finidi. Van Gaal heeft me ervoor bedankt, even als voorzitter Van Praag." De opmars van het Afrikaanse voetbal in het algemeen en dat van Nigeria in het bijzonder doet Clemens Westerhof deugd. Hij voelde zich aanvankelijk niet serieus genomen. „Men komt er nu écht achter. Het belangrijkste is dan ook de genoeg doening. Mensen die in hun hart eerlijk wilden zijn, maar tpch anderen gingen napraten, die mensen zonder eigen me ning zijn nu kontenlikkers." „Ik hoef mezelf ook niet op de borst te kloppen. Ik mag alleen maar God op m'n blote knieën dankbaar zijn dat ik dit kan doen. En het hoort erbij dat je kritisch wordt begeleid. Dat is niet erg, want dat houd je scherp." Minderwaardig De 53-jarige Westerhof is van zins na het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten te stoppen als bondscoach van Nigeria. In tegenstelling tot z'n eerste stappen in 1989 zullen veel collega-trai ners nu azen op zijn baantje. „Er is in Europa te lang minderwaardig gedacht over het Afrikaanse voetbal. In 2002 gaat de wereldcup echter wel naar dat gedeel te van de wereld,-daarvan ben ik over tuigd." „Na het WK heb ik er vijf jaar opzitten in Afrika. Zuid-Afrika, Gabon en' onlangs nog Algerije hebben geprobeerd me te strikken. Ik heb echter een zoon van twaalf die z'n vader mist. Z'n moeder heeft al vier jaar lang vader en moeder gespeeld en dat is zo langzamerhand te veel van het goede. Het wordt tijd dat papa z'n vaderlijke plichten nakomt. En hij wil niet mee naar Afrika, want het is hem te warm af en hij lust het eten niet," Toekomstplannen heeft Westerhof voor alsnog niet. „Ik denk er niet over na. Ik heb ooit met Beenhakker afgesproken samen nog eens bij Feyenoord aan de slag te gaan, maar daar zitten nu goede men sen." Op de vraag of hij nu financieel onafhan kelijk is, zegt Westerhof: „Dat maakt niet uit." Ook laat hij in het midden of hij van president Babangida van Nigeria een tan ker met olie heeft gekregen nu Nigeria zich heeft geplaatst voor het WK. „Ik ben geen kapitein maar voetbalcoach en ik ben bang voor water." De knipoog is evenwel veelbetekenend. VOLKSWAGEN Pi VW Polo coupé metallic nieuw model, 11.000 km 1e eig. 1992 ƒ18.500 Autohuis Brabant 04125 5185 GRATIS herplaatsings- aktie voor de particuliere adverteerders bij de KLEINTJES! Indien de plaatsing van uw "KLEINTJE" niet het gewenste resultaat heeft gehad bieden wij een gratis herplaatsing aan. Bel: Aktie tot 6 nov. 1993 HONDA Magna V 45. '84, i.z.g.st. Vr. prijs 6.900,-. 01155-64090. SUZUKI Intruder 140C model '93, km. st. 3000 zwart, prijs 18.500- 01155-64388. GRATIS herplaatsings- aktie voor de particuliere adverteerders bij de KLEINTJES! Indien de plaatsing van uw "KLEINTJE" niet het gewenste resultaat heeft gehad bieden wij een gratis herplaatsing aan. Bel: Aktie tot 6 nov. 1993 Door Jean Nelissen Eindhoven - De organisa toren van de Super Presti ge veldrijden hebben Adrie van der Poel op de zwarte lijst geplaatst. Van der Poel wilde de komende winter starten in de SP- klassiekers in Gieten, Die- gem, Overijse, Wetzikon en Asper. Volgens manager Gerry van Nu land uit Rosmalen, namens de Super Prestige belast met het contracteren van de renners, zal de veelvoudige nationale kam pioen niet tot de wedstrijden worden toegelaten. Van Nuland: We hebben Van der Poel, we reldkampioen Dominique Arn- ould en ex-wereldkampioen Mi ke Kluge op de zwarte lijst ge plaatst omdat ze geweigerd heb ben het door ons aangeboden contract te tekenen." Als de organisatoren voet bij sluk houden, en daar ziet het naar uit, komt Adrie van der Poel in een moeilijke positie. Want zijn Italiaanse wegsponsor Mercatone Uno heeft hem deze week een gehalveerd salaris voor het komende seizoen aangebo den, dat Van der Poel waar schijnlijk niet zal aanvaarden. Het gevolg is dat hij afscheid neemt als wegrenner en zijn loopbaan vervolgt als full-time veldrijder en mountainbiker. Een onverwachte ontwikkeling omdat Van der Poel het afgelo pen seizoen uitblinker was in Parijs-Roubaix, de Amstel Gold Sace en Parijs-Tours, kortom de beste Nederlandse wielrenner in de klassiekers. Dit jaar worden voor het eerst twee veldritcompetities verre den, om de Super Prestige en om de wereldbeker, een project van de UCI, de internationale wieler bond. De Super Prestige omvat tien wedstrijden die in zeven landen worden gehouden: Pilzen Tsjechië (30 oktober), Gieten Ne derland (14 november), Asper België (21 november), Zarauth Spanje (28 november), Milaan Italië (8 december), Overijse Bel gië (19 december), Diegem België (26 december), Zillebeke België (15 januari), Wetzikon Zwitser land (24 januari) en Harnes Frankrijk (6 februari). De competitie om de wereldbe ker omvat vijf wedstrijden. De reeks begon op 3 oktober in het Zwitserse plaatsje Esschenbach en wordt morgen voortgezet in Eindhoven. Verder op 12 decem ber in Igorre in het Spaanse Baskenland en op 29 december in het Belgische Loenhout. Op 16 januari vindt de finale plaats in Saint Herblain in Bretagne. De geplande zesde wedstrijd in Luxemburg gaat wegens gebrek aan financiële middelen niet door. Omwille van de concurrentie ging Gerry van Nuland dus al vroeg op pad om renners voor de Super Prestige te contracteren. Binnen het bestuur van de SP werd nadrukkelijk afgesproken dat renners voor deelname aan alle wedstrijden moesten teke nen of niet zouden worden geën gageerd. Partiële deelname, zo als Van der Poel in voorgaande jaren deed (hij eindigde overi gens ondanks dat hij in een aan tal crossen ontbrak in het eind klassement van de SP als vijfde), werd uitgesloten. Van Nuland: „De SP heeft tot deze maatregel besloten om haar eigen klasse ment te verdedigen. Wie niet voor het eindklassement rijdt, is niet welkom. De organisatoren hebben gezworen zich aan de uitsluiting van Van der Poel c.s. te zullen houden." Come-back Adrie dan der Poel ontbreekt overigens ook morgen in Eind hoven in de tweede 'klassieker' om de wereldbeker, die op het parcours bij de Karpendonkse Plas wordt verreden. Hij was als winnaar van de wedstrijd in het vorige seizoen prominent op de affiches geplaatst. Voor Van der Poel komt 'Eindhoven' echter te vroeg. „Ik heb in overleg met bondscoach Martin vap Dijk een rustperiode ingelast," 'aldus Van der Poel, „rust vind ik na een loodzwaar wegseizoen dringend noodzakelijk. Jammer dat Eind hoven in die rustperiode valt. Ik maak mijn come-back op 31 ok tober in Sint Lievens Esse, een crossje van derde categorie. Ik wil bescheiden beginnen en de conditie langzaam opvoeren op weg naar het wereldkampioen schap in Koksijde." In Eindhoven starten morgen landenploegen uit België, Italië, Zwitserland, Tsjechië, Frankrijk, Duitsland, Luxemburg en Slo wakije. De bekendste deelne mers zijn de Belgen Danny de Bie en Paul Herrijgers, de Itali aan Daniele Pontoni, de Zwit sers Beat Breu, Thomas Frisch- knecht en Beat Wabel, de Tsje chen Radomir Simunek en Pavel Camrda, de Franse wereldkam pioen bij de profs Dominique Arnould, de Slowaak Peter Hric en onze landgenoten Wim de Vos, Henk Baars, Martin Hen driks, Frank van Bakel, Richard Groenendaal en Edward Kuyper. Alle deelnemers aan de wereld bekerwedstrijden ontvangen 500 Zwitserse francs (650 gulden) startvergoeding. De eerste prijs bedraagt 4500 Zwitserse francs of 5850 gulden, de tweede prijs bedraagt 3900 gulden en de der de prijs 2925 gulden. De vijftig ste in de uitslag ontvangt nog 195 gulden. De winnaar van de wereldbeker verdient straks 45.500 gulden, de nummer twee ift het eindklassement 32.500 gulden en de nummer drië drag moet de belasting nog wor den afgetrokken. Bij vergelijk bare resultaten in de wereldbe ker houdt de renner 28.710 gul den over. Na aftrek van belastin gen zal het netto resultaat inko men 17.000 gulden bedragen. Dit is dan het inkomen van een der uitblinkers, de grote schare veldrijders verdient het zout niet in de pap. Vergankelijk Ex-wereldkampioen Henk Baars uit Diessen: „Wij moeten onze verzorgers, masseur, manager, reizen, hotels en materiaal-be heer betalen. We hebben vier fietsen bij ons die op de verzor gersplaatsen allemaal bemand moeten zijn. Voor deze helpers moeten wij zelfs entreekaartjes kopen. En die mannen zullen toch ook wat moeten eten, al is het maar op MacDonalds-ni- veau. Wij reizen naar verre oor den en onze ploeg gaat mee. Dat kost veel geld. Vorig jaar kregen we van de Super Prestige nog 500 gulden reisvergoeding extra, die hebben ze gewoon afge schaft. Tegen mij hebben ze ge zegd: je kunt voor zoveel teke nen en basta. Discussie was niet mogelijk. Drie jaar geleden had ik het als wereldkampioen veel beter. Maar roem is verganke lijk. Nu moet ik af en toe geld bijpassen om voor bepaalde wedstrijden mijn kosten te kun nen betalen. Laat staan dat ik eraan verdien. Ik heb begrepen dat je niet jarenlang op een wereldtitel kunt teren. En ik ben niet eens de slechtst betaalde. Ik beklaag de jongens die vrijwel niets verdienen en in bittere ar moe leven." ZATERDAG 16 OKTOBER 1993 DEEL 27.300 gulden. Er worden géén startgelden betaald. Armoe In de Super Prestige zijn de prijzen lager, 3250 gulden voor de winnaar van een wedstrijd, 1625 gulden voor de tweede en 1170 gulden voor de derde. De winnaar van het eindklassement ontvangt 25.000 gulden, de num mer twee 12.500 gulden en de nummer drie 7.500 gulden. De Super Prestige betaalt wel start- gelden, voor toppers als de Itali aan Daniele Pontoni 5000 gul den per wedstrijd, voor renners als ex-wereldkampioen Henk Baars 1700 gulden en voor Frank van Bakel 1000 gulden. Ondanks het prijzengeld heerst in het wereldje van de veldrij ders bittere armoe. Dat komt door de hoge kosten die de ren ners moeten maken. Op basis van een kostenvergelijking die door Henk Baars is opgesteld, heeft Gerrie van Gerwen bere kend dat een renner die in alle wedstrijden en in het eindklasse ment van de Super Prestige als zevende eindigt en een startgeld van duizend gulden krijgt, op het einde van het seizoen 8200 gulden overhoudt. Van dit be- Adrie van der Poel: „Ik wil bescheiden beginnen en de conditie langzaam opvoeren op weg naar het wereldkampioenschap in Koksijde.L foto cor vos ANVbÜ autokeuringen Speelhuislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 TALBOT Horizon te koot i.z.g.st. Bj. '84, grijs me' APK 6-10-'94. Pr. f 1750 Tel. 01150-30246

de Stem | 1993 | | pagina 9