De 'r' in de maand: Slipgevaai Paarse coalitie blijft mooie droom lamt Rapport: PvdA, CDA e Apart -DE STEM- DESTEM Eerst prijs, dar DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Oktober DE STEM ZATERDAG 16 OKTOBER 1993 L Elke morgen kraait de haan verderop nu een uur vroeger dan een maand geleden. Maar ook bescheidener. Het ochtend licht aarzelt eerst in de gordij nen, verdrijft langzaam de schaduwen uit de diepe plooien, komt voorzichtig de slaapkamer binnen, tast het bed af en zoekt met ingehou den schroom de slaper, die met gesloten ogen het ontwa ken, nog probeert uit te stel len. Uit de tuin komt even later de schuchtere kreet van een mees, verjaagd misschien door een roodborstje dat met zijn steenkleurig bol buikje heerszuchtig zijn domein komt verdedigen. Het regent en de gevels van de huizen aan de overkant, ingelijst door het raamkozijn, ver vloeien als op een waterige aquarel. Met veel oker en om ber. En een veeg Payne's grijs voor de lucht. Als ik wat later in het dunne licht van de ochtend loop, zie ik dat de natuur het paletmes waarmee in de zomer met brede streken het overdadig groen was aangebracht, ver wisseld heeft voor de scherp punt van een pen en oost-in- dische inkt. Tegen de leigrijze lucht staan in een sobere li- niatuur de takken getekend, met hier en daar nog een fazantkleurige toets van ver welkend herfstblad en de zwarte inktblad van een vo gelnest. Ook in de etalages van de modezaken is het najaar bin nengedrongen. Het uitbundi ge rood en geel en het uitda gende blauw van dunne jur ken en huidnauwe leggings is gedempt tot een ingetogen mosgroen en kastanjebruin en tot het modeste grijs van wol len mantels zoals vroeger we duwen wel droegen, wanneer het zwart van de rouw hen te bleek maakte. In het weiland van de kinder boerderij grazen schapen, loom en landerig in hun te dikke bontjassen, in het korte, al wat stekelige gras. Het stadspark ligt er vergeten bij. Eeuwenoude eiken heffen er hun leeggewaaide kruinen naar een hemel die mat en breekbaar is als een eier schaal. Bij de vijver staren bemoste tuinbeelden met stenen ogen naar de overkant van het wa ter, waar nu door de kale bomen heen de achterkant zichtbaar is van oude, ver moeide herenhuizen met hoge ramen, waar ik lang, lang ge leden verwachtingsvol naar opkeek in de vage hoop dat, als bij Alain-Fournier, ooit een meisjeshand het zware gordijn even opzij zou houden en mij wenken. Je me sou- viens des jours anciens, mij mer ik Paul Verlaine na. Oktober maakt zichtbaar wat er niet meer is. Je me sou- viens. En ik denk terug aan de jaren op het gymnasium, waar achter kleine klassevensters de besloten schooltuin dan vol dromen leek te hangen, waarin Nausikaa, afgedwaald uit Homerus' gedicht, op het pad had kunnen verschijnen, heupwiegend bij kuise blok- fluitmuziek. Vanonder de dakgoten klonk al het minzie ke koeren van tortelduiven. Er was de harslucht van de wierook in het Marialof. Het modderige spoor dat bieten karren door de straat trokken. Thuis kwam uit de keuken de kruidige geur van hazepeper met laurier. In de rijst zat een vleugje kaneel. Herfstavond. Uit de Polder komt de echo van verre ge weerschoten, gesmoord in de nevel die laag boven de we gen hangt. Achter het raam van mijn kamer brandt het gele kaarslicht van een straat lantaarn. Een vleermuis wiekt schichtig door het schijnsel. Alle geluid versterft. Warte nur, warte nur.... Oktober. Wijnmaand. Kamer muziek van Schubert. Les vio- lons de l'automne. Een glas binnen handbereik. Een die prode Saint-Emilion. Naast de gedichten van Bloem. Ik sluit de gordijnen. Wacht op de eerste maten. Andante cantabile. Dat is wel veel voor één dag: 's morgens lezen dat er treincoupés alleen voor vrouwen komen en 's middags de parkeergarage 'Geere' in Middelburg binnenrijden en boven de beste rijen plaatsen - want het dichtst bij de uitgang - een metersbreed opschrift 'Alleen parkeren voor vrouwen' aantreffen. Doorgeschoten verwennerij? Nee, de reservering blijkt nodig, zegt een voorlichtster van de gemeente Middelburg, omdat vrouwen zich in de onvoldoende evenwichtig verlichte parkeergarage onveilig voelen. En dat gevoel van onveiligheid zal er in de trein ook wel zijn, als vrouwen naast mannen moeten aanschuiven. Een jammerlijke apartheid wordt onze straf. (HQ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3. '9,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 76-236405. Telefax redactie S 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact S06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, «01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per halfjaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236394/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. De herfst is in het land, de winter staat voor de deur. Mist, vallende blaadjes, regen, sneeuw, ijzel en spekgladde wegen. De 'r' zit in de komen de maanden en dan kun je 'r'acen wel vergeten. De 'r' staat voor rustig rijden, de enige Oplossing om de komen de barre maanden veilig door te komen. „Glad? Geen vuiltje aan de lucht," aldus de erva ren autorijder. Tot hij een dag je op een anti-slipschool tegen de werkelijkheid van alledag is aangebotst en bravour met het zweet in de handen naar de kofferbak verhuist. Door Hans Jacobs VRIJDAGMIDDAG, 18.15 uur. De herfst geeft het visitekaartje af. Blaad jes worden door de wind meegenomen op een woeste reis door de lucht. De regen kan maar geen besluit nemen en blijft miezeren. Traag veegt de ruitenwisser de mistige druppels van de voorruit. Het licht van koplampen krijgt regen sterretjes. Het is al vroeg donker. Moe van een week werk kijken de ogen naar buiten. Dan is het er. In een keer. Een rode flits. Opgedoken uit het niets. Midden op straat. De rechtervoet vliegt van het gas. Stampt op andere pedaal. De rem botst met een klap op de bodemplaat. Wild trekken de handen aan het stuur. Naar links, jaagt het door het hoofd. Het zweet breekt uit. Er gebeurt niets. De auto glijdt kaarsrecht door op weg naar dat rode ding... Het is een jasje. Een kind! Gevangen in aanglijdende schijnwerpers. "Vrijdagmiddag, nog steeds 18.15 uur. Niet meer dan een fractie van een seconde later. De koplampen blijven vlak voor de neus van het meisje staan: ze heeft bruine ogen, blond haar. Ze lacht en huppelt met haar rode laarsjes verder door de plasjes naar de overkant. Pas na minuten met een gewicht van uren rijdt de auto verder. De ruiten zijn beslagen door angstzweet. Hetzelfde zweet, staat nu in^iejianden. Dinsdagmorgen, 1Ö.Ó0 uur. Nu in Nue- nen, op de baan van VZN, Verkeerscen- trum Zuid-Nederland. Met ,een vaart van vijfèhdertig kilometer per uur ben ik naar de kletsnatte kinderkopjes toe gereden. Bij de eerste pion moet je het gas los laten en het rempedaal dwars door de bodemplaat stampen, had hij gezegd, „ingedrukt houden en probeer maar te sturen." De teller staat op vijfendertig. De eerste pion is in zicht en pats. De-bodemplaat heeft het geweten. Wild probeer ik het stuur naar links en naar rechts te draaien: het helpt niets, de auto glijdt verder. Er is geen houden aan. „En?" vraagt hij, maar geeft zelf het antwoord: „Snap je nu waarom bij kettingbotsingen in de mist de wielen naar links en rechts staan en ze toch allemaal op elkaar zitten. Als je remt, kun je niets meer. Niets, helemaal niets." Een kind, gevangen in aanglijdende schijnwerpers... Hij is Theo van der Veen. Kolonel b.d. en manager van VZN in Nuenen. Nog heet het een anti-slipschool te zijn. Hij voelt meer voor de term veiligheidsop-. leiding. Ooit gingen automobilisten vooral naar een slipschool om in de winter gewoon door te kunnen jagen. Mocht je in een slip raken, dan leer je een paar trucs en als een echte Alain Prost haalde je de auto uit de slip. Na een half uur op de spekgladde baan in Nuenen glijdt dat verhaal met een klap tegen de boom. Vergeet het maar. Boven de vijftig kilometer kun je het het als gemiddelde automobilist in een slip vergeten en blijft er niets over dan een potje tollen om de as. En bidden. Wat je op de moderne veiligheidscursus wél kunt leren, is schrikken. Zo zelfs, dat je wit om de neus ziet. Veilig schrikken, want dat is het aantrekkelij ke van een anti-slipcursus: je kunt zonder kleerscheuren en. deuken de foto de stem/johan van gurp meest vreemde capriolen uithalen, er kan je niets gebeuren. „Wat je leert, is dat je grenzen veel dichterbij liggen dan je altijd gedacht hebt. En je leert dat er ook hoop is, dat je de auto een beetje de baas kunt en je leert vooral hoe belang rijk defensief rijden is." De eerste aanrijdine komt al bij de' koffie: „Autorijden kunnen jullie niet. Er zit een gat in de opleiding, de rijlessen zijn niet compleet. Je hebt nooit geleerd wat je in een noodsituatie moet doen." Daar zit je dan met je jarenlange E- ring. Een paar uur later kun je alleen maar gelijk geven: je kunt aaj sturen, maar als het er op aan kt; ben je in een noodsituatie een ling. „Ik krijg de tranen in de ik op de weg zit en en zie hoe men rijden. En jullie weten het allemaal zo zal hij er buiten op de speciale baai: toe voegen. Bij het onderdeel renin Of je even wilt schatten waar de bij diverse snelheden uiteindelijk zal komen te staan. Ik zet pionnen, remt. Het eerste schaamrood versck, op de kaken. En ik ben niet de „Van alle automobilisten weet 9 cent niet waar de auto stil staat, ieder geval veel verder dan je dei „En dan meten we hier de afstand 40 km per uur. Je mag met 50 door bebouwde kom en iedereen rijdt hard Stel je maar eens voor wat je daar het doen bent." De eerste schrik zit er goed in Hij heeft er nog een in petto: „Wet waar je bij 100 km per uur uiteindel stopt?" Hij laat een grafiek zien: komt er de schrikreactie en die duun bijna 30 meter, dan ga je pas ren® en uiteindelijk sta je bij een nat wegi na 97,9 meter stil. „Daar gaat het bij deze cursus schrik maar en leer de grenzen jezelf en van de auto kennen, er maar weinig mensen die in hun auto een noodstop hebben gemai Hier kun je dat veilig doen. Leer gladde wegen en bij mist die voet het gaspedaal te halen en defensie! rijden." De noodstop zit er op: remmen ontkoppelen, zodat de motor niet slaat en je een kruispunt snel vrij fa maken. Maar er is ook hoop: er kan wat maar weet hoe. Dus gaan we nu prol ren een obstakel te ontwijken. E meisje in het rood bijvoorbeeld, nieuw de auto in. Veertig rijden, noodstop maken: ontkoppelen, de door de bodem stampen en dan bij bocht met pionnen de rem zo mogelijk loslaten, voorzichtig, behea sturen en weer remmen of gem doorrijden. Het is een hele rij. E remmen gaat, het loslaten vergt en het sturen valt mee. Het lukt. moet een reflex worden. Als je beheerst, dan kun je een hoop schade letsel voorkomen. Dus nog maar keer." De hele dag gaat het verder. Het cor geren van een slippende auto, het rijd met de wielen op verschillend wegdi bijvoorbeeld waar een. helft wel strooid is en de andere helft niet. rijden in een cirkel, bijvoorbeeld op op- en afrit, een lesje aquaplaning. E dagje proeven van alle ellende die je de weg op een doodnormale rit vat naar b kan overkomen. Snoepen ABS, het rem-tover-systeem. „De ligste auto? Dat is er een met airbi ABS en met een automaat, want hoef je niet te ontkoppelen." Op het einde van de dag trekken we» baanje over het spekgladde wegdek. regensproeiers die de hele dag de ba: glad hebben gehouden krijgen gezi schap van normale regen. Bij een vaal je van zeventig tolt de auto in het va Een hele ervaring. Gelukkig was er cursus. En als je met kloppend hart even bij te komen valt in een keer de snel® op, die pal naast de baan van VI loopt. Daar, in dezelfde regen, jagen met dik 120 gewoon verder. Vooral 1 is schrikken. De politieke partijen zijn zo goed als klaar voor het grote gevecht om de gunst van de kiezer. De verkiezingsprogram ma's liggen op tafel. Welke mannetjes en vrouwtjes in wel ke volgorde op de kandidaten lijsten worden geplaatst, is nog niet helemaal uitgevochten, maar de nummers één zijn, Groen Links uitgezonderd, be kend. De tijd voor de pre-for- matie, het amusante politieke gezelschapsspelletje wie-met wie, is aangebroken. Rottenberg en Van Mierlo zijn er vorige week zaterdag mee begonnen. Dat de D66-voorman voorkeur uitsprak voor een paarse coalitie van PvdA, D66 en WD was niet verrassend. Hij heeft in de afgelopen jaren keer op keer hardop van verwe zenlijking van deze politieke doorbraak gedroomd. De PvdA-voorzitter, die de laat ste tijd teveel kenmerken van een ongeleid projectiel vertoont, verraste wel met zijn pleidooi voor het nu al voeren van be sprekingen over een coalitie zonder het CDA. Het leek of hij daarmee rechtstreeks inging te gen de opvattingen van Kok en Wöltgens die, in de woorden van Kok 'voluit open staan voor de mogelijkheid van een voort zetting van de huidige coalitie' eventueel met D66. Kok haastte zich dan ook om de uitlatingen van Rottenberg te relativeren. Daar was zeker re den toe nadat Brinkman de Pv dA-voorzitter de oren had ge wassen en hem, zonder overi gens dat woord te gebruiken, had beticht van overspel. Koks relativering ging echter wel wat ver. Want Rottenbergs pleidooi voor besprekingen tus sen prominente leden van PvdA, WD en D66 buiten de kring van dageljkse partijleidingen om, was wel degelijk gericht op het bereiken van overeenstem ming vóór de verkiezingen op een aantal essentiële beleidster reinen. Dat gaat een paar stap pen verder dan de uitleg die Kok eraan gaf: „Nagaan of we, als er zo vaak over paars wordt gepraat, eigenlijk ook wat be treft programmatische verschil len en overeenkomsten wel vol doende van elkaar weten." Dat is toch een stuk vrijblijvender dan Rottenberg bedoelde. Stel nu eens dat het enkele prominenten uit de drie partijen zou lukken overeenstemming te bereiken. Stel vervolgens dat de partijleidingen dat akkoord zouden over nemen. Dan gaat dat, ook al noemen ze het niet zo, toch werken als een stem busakkoord. Kenmerk van een stembusakkoord is, dat het ex pliciet of tenminste impliciet, dient om er kiezers voor een regeerbare meerderheid mee te werven. Concreet zou het betekenen dat de drie partijen dan tegen de kiezer zouden zeggen: als u op grond van dit programma-ak koord op een van ons drieën stemt en u geeft ons de meer derheid, dan kunt u er zeker van zij dat wij het volgende kabinet vormen. Dergelijke strategieën kennen we uit de jaren zeventig: het schaduwkabinet-Den Uyl, het progressief programma-ak koord tussen PvdA, D66 en PPR. Ze werden door links ge zien als het toppunt van duide lijkheid. Maa: tot een links meerderheidskabinet leidden ze nooit en dus ook niet tot verwe zenlijking van het D66-doel: vergroting van de kiezersin vloed op de kabinetsformatie. Ze hadden bovendien het na deel dat de kiezer de drie par tijen steeds meer als één pot nat gingen zien. Een nadeel waar voor vooral D66 heeft moeten boeten. De partij werd vrijwel weggevaagd. Brinkman noemde deze week het pleidooi van Rottenberg 'niet galant' tegenover de kie zer. De CDA-voorman stelt zich op het standpunt dat partijen zich niet moeten begeven in formatiespelletjes voordat de kiezer de onderlinge krachts verhoudingen hebben vastge legd. Dat lijkt een terechte bui ging voor de macht van het volk, maar is het dat ook? Die vraag raakt aan een van de onvolkomenheden van ons poli tiek systeem. Politici doen alsof de kiezer het voor het zeggen heeft, maar in coalitieland is dat niet echt het geval. Natuurlijk beslissen de kiezers over de omvang van de partijen. Maar vervolgens wordt de kiezersuitspraak door de po litici naar eigen inzicht geïnter preteerd. Verlies en winst kun nen zij niet ontkennen, maar ze kunnen wel vrijelijk veronder stellen wat de kiezer met het uitbrengen van zijn/haar stem bedoelde uit te drukken. Dat is geen slechtigheid van de politi cus, dat zit in ons systeem inge bakken. Een enkel voorbeeld ter verdui delijking. CDA en PvdA verlie zen straks bij de verkiezingen flink wat zetels. Stel dat ze ook hun meerderheid verspelen. Dat mag dan worden geduid als een afkeuring van het gevoerde ka binetsbeleid. Maar dat sluit niet uit dat de beide partijen, de kiezersuitspraak ten spijt, toch weer deel uit maken van een volgend kabinet. Stel dat de PvdA zwaar verliest, zoals de opiniepeilingen nog steeds aangeven. De kiezer moet dan niettemin niet vreemd op kijken als de PvdA dan toch weer partner wordt in een nieuw regeringsverbond. Stel dat het zeteltal van D66 wordt verdubbeld. Bedoelt de kiezer daarmee uit te spreken dat de Democraten moeten re geren? Dat mag men gevoeglijk aannemen. Toch vormt dat geen garantie voor regeringsdeelna me. De buiging die Brinkman naar de kiezer maakt is dus wel fraai van vorm maar belooft inhou delijk meer dan ze is. Uit veler lei praktijkvoorbeelden blijkt dat er van wezenlijke invloed op de vorming van een kabinet geen sprake is. Brinkmans uitspraak is ook niet geheel vrij van opportunisme. Rottenberg (midden) aan tafel met mogelijke paarse coalitit- genoten, rechts VVD'er Linschoten, links Kohnstamm (D66). FOTO Het komt hem nu uit om de kiezer op een voetstuk te plaat sen. Het voorspelde verlies van het CDA zal niet vreemd zijn aan Brinkmans verlangen om alle opties voor samenwerking na de verkiezingen open te hou den. Dat is echter ook bij het CDA wel eens anders geweest. Je hoeft maar terug te gaan naar 1986 om lijsttrekker Lub bers tegen te komen, die vóór de verkiezingen liet weten dat het CDA de samenwerking met de WD zou voortzetten indien de kiezers de regeringscoalitie niet van haar meerderheid zou bero ven. Het pleidooi van Rottenberg voor een onderzoek naar de mo gelijkheid van een paarse coali tie is intussen door de reactie van Kok en Wöltgens en de al dan niet gespeelde verdeeldheid in de WD - vice-fractieleider Dijkstal voor, Bolkestein tegen - verzwakt tot een vrijblijvend gesprek. Misschien tot nog wel minder: een vergelijkend onder zoek van de programma's dooi de wetenschappelijke bureaus van de betrokken partijen. Daai hoeft het CDA niet zenuwachtig van te worden. Vooralsnog lijkt de conclusit gerechtvaardigd dat de pro grammatische voornemens van de WD een barrière vormen voor de droomcoalitie van Van Mierlo. Tenzij de WD haar ei gen programma niet serieus zou nemen. Van Mierlo bezondigde zich aan wishful thinking toen hij veronderstelde dat het ont- werp-programma van de WD nog wel zal worden bijgesteld De praktijk wijst anders il Door congressen vastgestelde verkiezingsprogramma's wijken zelden essentieel af van de con cepten. Ingrijpende wijzigingen in het WD-concept zou een niet geloofwaardige koerswen- ding betekenen en de bewust gekozen strategie om zich aan de rechterzijde van het midden veld te positioneren onderuit halen. Van onze verslaggever Den Haag - Als de Neder landse overheid niet snel maatregelen neemt, dreigt tu berculose in Nederland weer een serieuze bedreiging voor de volkgezondheid te worden. Het aantal nieuwe besmettingen js de afgelopen jaren gestegen. Vorig jaar telde Nederland 1465 nieuwe gevallen tegen 1227 in Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kam banden leggen dan staatsse heer) voor ogen heeft. Het CDA, de Pvda en D66 vin den dat het jagen in alle natuur gebieden moet worden verboden, tenzij er een heel goede reden (landbouwschade) is om wild af te schieten. Ook moet een eind komen aan de jacht op alle trek vogels. De -Tweede Kamer spreekt maandag over Gabors nota Jacht en Wildbeheer. In dat stuk stelt Gabor dat jagen mag, mits daarmee een redelijk doel gediend is. Het jagen als vorm van vrijetijdsbesteding, voor het verkrijgen van een stukje wildbraad, vindt Gabor aanvaardbaar. De jagers moeten wel wegblijven uit enkele, maar niet alle natuurgebieden. De jacht op hermelijn en bunzing wil hij verbieden. Ook beschermt Gabor de krakeend en de goud plevier, maar hij laat andere trekvogels vogelvrij. Meteen na het uitkomen van zijn nota Jacht en Wildbeheer, in januari van dit jaar, barstte de kritiek op Gabor los. De jagers (35.000 in getal) verzetten zich tegen de beperkingen die Gabor hen wil opleggen. De dierenbe schermers vinden juist dat de jacht veel steviger aan banden moet worden gelegd. Beide par tijen hebben de afgelopen maan den veel lobbywerk verricht. De dierenbeschermers lijken daarmee het meeste succes te hebben geboekt. Zij hebben dui delijk gehoor gevpndett'bij PvdA en D66. Die vinden dat elk in het wild levend dier recht heeft op leven en welzijn. Jagen mag daarom helemaal niet, tenzij er toch heel dringende redenen voor zijn. Het verkrijgen van een stukje wildbraad is in hun ogen ALS VREDE betekent een eind aar verbaast de Nobelprijs voor de vre de Zuidafrikaanse president De ongeveer een burgeroorlog. Mee afgelopen vier jaar gevallen. Dez en De Klerk over een toekomst v heid heerst over de meerderheid. Toch is de toekenning van de Nol voor hoop op vrede en daarvoor Iers in de Zuidafrikaanse strijd rr verwacht had kunnen worden. M; bleef daar 27 jaar, omdat hij et gewapende richting binnen het prinsenzoon nu af. Met onderhar aan een democratisch vooruitzicht President F.W. de Klerk begon als van de apartheidsgedachte. Toen van Pieter Botha schreef de pers o diger. van het oer-Afrikaanse pla progressieve trekken heeft, hij ze houden.' Toch was het De Klerk die, om Z politieke isolement te halen en or economie het hoofd te bieden, pragmaticus zette hij zijn vooroo zwart en blank Zuid-Afrika nieuw f Zonder verzet ging het niet. In eig niet alleen op tegenstand van ge politie en leger wordt hij niet voe geweld tussen zwarten wordt, na kring aangewakkerd. Ook Mande standers in de eigen groep. Jon snelle successen zien. Bij het uitf de wapens. En dan is er nog het conflict met partners van de blanken en daaro Buthelezi's Inkatha-beweging hee land grote aanhang. Die aanhanc Het ANC wil immers niets van do Een strijd, letterlijk op leven en do De Klerk heeft daarom gisteren, 1 de prijs betoonde, een verstand gewezen dat niet alleen de twe anti-apartheids-Nobelprijswinnaar Tutu grote verdiensten hebben v< maar ook leiders als Chief Buthel om ook de Inkatha-leider weer a krijgen, is de vraag. De vooruitzichten voor het nieuwi gend. Hoop is er wel en die kan vergelijkbare situaties gebeurd Afrika, nu Zimbabwe en Namibië gewelddadig tegenover elkaar. T enige mate van democratie en in r

de Stem | 1993 | | pagina 2