Vrijlating gijzelaar luwt 'oorlog' IK,0UB0LLIG1 Owen en Stoltenberg willen bredere benadering Bosnisch conflict In de stemming voor vrede Clinton wil harde maatregelen tegen junta Haïti Russische regio,s strompelen verkiezingen tegemoet Honderden Kans op terugtrekking Amerikaanse troepen uit Somalië verhoogd Antwerps raadslid bestraft voor gooien met pot urine NU V Meubelfabriek Oisterwijk Een lir DE STEM BUITENLAND de stem Blanken schuldig bevonden aan moord op Hani GESKA ZWITSERSE STROOIKAAS MAAR 1% VET PUUR NATUUR* BUITENLAND KORTl Bouwfonds koop beheerder VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 /\i Belgrado (rtr/afp/dpa) - De Serviërs willen opnieuw met de moslims en de Kroaten onderhandelen over het vori ge maand afgewezen vredes plan voor Bosnië van de in ternationale bemiddelaars Lord Owen en Thorwald Stoltenberg. Dit hebben de Servische presi dent Slobodan Milosevic en de Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic gisteren in Belgra do bekendgemaakt. Het plan voorzag in de opdeling van Bosnië in drie etnische mini staatjes. De twee bemiddelaars, die trachten een einde te maken aan de slachting in Bosnië en ver spreiding naar omliggende ge bieden te voorkomen, werken echter aan een heel ander plan. Zij streven daarbij naar een 'glo bale benadering' van de crisis op de Balkan. Details over dit plan, dat Owen en Stoltenberg de af gelopen weken aan verscheidene Europese bewindslieden hebben voorgelegd, zijn nog niet bekend. Maar het uitgangspunt is dat het Westen meer kans heeft zich uit het Joegoslavische moeras te redden als het probeert alle pro blemen in het gebied tegelijk op te lossen, en niet stuk voor stuk. Om uitbreiding van het conflict te voorkomen staat autonomie voor de etnische minderheden in de omstreden gebieden centraal in de nieuwe benadering: bij voorbeeld autonomie voor de Serviërs in de Kroatische Kraji- na en voor de etnische Albane zen in de Servische provincie Kosovo. Kwesties als de naam van Mace donië, de relaties tussen Ser viërs, Macedoniërs en Albanezen en de status van Moslims en etnische Hongaren in Servië zouden ook in het plan zijn op genomen. Het is nog onduidelijk of het vaststellen van nieuwe interne en externe grenzen ook aan de orde wordt gesteld, maar volgens diplomaten is voorlopig niets uitgesloten. Verwacht wordt dat Owen en Stoltenberg binnen twee weken hun plan openbaar maken. De globale benadering zou in Duitsland bijval hebben gekre gen terwijl ook de moslims het steunen, maar Servië heeft het al van de hand gewezen. „Het doen alsof de zaken globaal moeten worden bekeken is een excuus om geen actie te ondernemen bij specifieke problemen", aldus een diplomaat uit het gebied. Anderen menen dat het zinloos is een nieuwe vredesconferentie bijeen te roepen zolang het nieu we plan geen brede steun heeft van Serviërs, Kroaten en mos lims. Als reden om snel een nieuwe conferentie bijeen te roepen wordt de 'Griekse factor' ge noemd - het feit dat Griekenland per 1 januari het voorzitterschap van de EG-ministerraad over neemt. Behalve de felle twist met de voormalige Joegoslavische re publiek Macedonië over het ge bruik van de naam Macedonië, heeft Griekenland ook nauwere banden met Servië dan welk ander EG-land ook. Na maanden van relatieve rust werd Sarajevo gisteren weer on der zwaar artillerievuur geno men door de Servische belege raars. Ook voerden de sluip schutters rond de stad hun acti viteiten op. Twee hulpkonvooien naar de belegerde moslimsteden Maglaj en Tensanj in het noor den van Bosnië keerden gisteren onverrichterzake terug na da genlang gewacht te hebben op Servische veiligheidsgaranties. In Bugojno, op 80 kilometer noordwestelijk van Sarajevo, kwamen twee vluchtelingen om en raakten vier kinderen gewond tijdens een evacuatie in overvol le vrachtwagens. De slachtoffers behoorden tot een groep moslims die door Kroaten verdreven wa ren uit West-Bosnie. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - De vrijlating gisteren in Mogadishu van de Amerikaans piloot Michael Durant heeft de kansen verhoogd op een diplomatieke oplossing voor de Ameri- kaans-Somalische 'oorlog'. Ook binnen het Amerikaanse Congres heeft het vrijkomen van de gijzelaar de scherpste kanten afgehaald van het debat tussen voor- en tegenstanders van pre sident Clintons Somalië-beleid. Waarnemers in de VS denken niet dat opnieuw gewapende confrontaties zullen uitbreken in Mogadishu tussen aanhangers van Somalisch clanleider gene raal Aidid en VN-vredestroepen, nu de de VS - en daarmee de VN - niet langer jacht maken op Aidid. President Clinton het gis teren blijken dat hij de Somali sche generaal zelfs een rol wil toebedelen in de onderhandelin gen over de politieke toekomst van het Afrikaanse ontwikke- lingsland. Terugtrekking Intussen gaat de uitbreiding van het aantal Amerikaanse militai ren in Somalië nog gewoon door. Maar in Washington is de hoop gegroeid dat Clinton zijn belofte gestand kan doen en alle VS- troepen uiterlijk op 1 april vol gend jaar - en mogelijk heel wat Johannesburg (afp/dpa) - Twee blanke Zuidafrikanen zijn giste ren schuldig bevonden aan de moord, in april, op de zwarte Zuidafrikaanse leider Chris Ha ni. Het gaat om de 38-jarige Janusz Waluz en het ex-parle mentslid voor de Conservatieve Partij Clive Derby-Lewis (57). De vrouw van Derby-Lewis, Gaye (54) is vrijgesproken. President Frekki Eloff van het Hooggerechtshof zei dat Waluz, een Zuidafrikaan van Poolse af komst, op 10 april Hani met voorbedachten rade gedood heeft. De strafmaat wordt later vastgesteld. Waluz kan ter dood veroordeeld worden. Waluz, die twaalf jaar geleden naar Zuid-Afrika kwam en sinds 1986 actief lid was van de neo nazi-beweging AWB (Afrikaner Weerstandsbeweging), was gear resteerd tien minuten nadat' Chris Hani met vier kogels was doodgeschoten voor zijn huis in Boksburg. In de auto van Waluz vond men een 9-mm-pistool waarvan des kundigen hebben vastgesteld dat het gebruikt is bij het doodschie ten van Hani. Volgens de open bare aanklager was het wapen hem aangereikt door Derby-Le wis. Diens vrouw Gaye zou aan Waluz een lijst hebben gegeven met de namen van negen mensen die gedood moesten worden. Op deze lijst, die later is terugge vonden in het huis van de Pool, stonden de naam en het adres van Chris Hani. (ADVERTENTIE) 'vroeger - uit Somalië zal hebben teruggetrokken. Terugtrekking zou voor Clinton politiek moei lijk zijn indien Amerikaanse gij zelaars in Somalië zouden moe ten worden achtergelaten. De vrijlating van Durant heeft enorme opluchting gebracht in een Amerika dat tien dagen ge leden in collectief afgrijzen de video-beelden consumeerde van de angstige landgenoot in vijan delijke Somalische handen en van dode Amerikaanse militai ren die door de hoofdstad Moga dishu werden gesleept. De heli kopterpiloot werd op 3 oktober gevangen genomen door Somali sche guerrilla-strijders na een langdurig vuurgevecht in Moga dishu, waarin bijna honderd So mali's en achttien Amerikanen sneuvelden. De vrijllating van Durant - die een schotwond en een beenbreuk heeft, maar gisteren in redelijke conditie leek - is mede bewerk stelligd door Clinton's diploma tiek gezand in Somalië, Robert Oakley. Deze had de afgelopen dagen contact gelegd met Aidid. Behalve Durant, lieten de troe pen van Aidid gisteren ook een Nigeriaanse VN-militair vrij die al een maand vast zat. Hoewel de VS volgens Clinton geen tegenprestatie hebben ge boden voor het terugkrijgen van Durant, voelde generaal Aidid zich gisteren in Mogadishu zo onbedreigd dat hij verscheen op een korte persconferentie. Ook zou Oakley intussen achter de schermen met Aidid onderhan delen over vrijlating van enkele tientallen Somali's die door de Amerikanen worden vastgehou den. Formeel hebben de VN nog altijd een bedrag van 25.000 dollar uitgeloofd aan degene die helpt Aidid te arresteren en over te dragen aan de VN. Clinton maakte gisteren ook dui delijk dat niet Amerika, maar dat Afrikaanse leiders van zowel binnen als buiten Somalië, in de komende maanden de binnen landse vrede tussen de diverse strijdgroepen in Somalië moeten bewerkstelligen. Amerika's mili taire aanwezigheid zou daarbij nog tijdelijk behulpzaam kunnen zijn. PLO-onderhandelaar Nabil Sha'ath (l) praat op het strand van Taba met zijn Israëlische collega Amnon Shahak. Het woensdag begonnen overleg tussen de Palestïjnen en Israël in de Egyptische badplaats verloopt in een goede sfeer. „We zijn in de stemming voor vrede", verklaarde Sha'ath. Gisteren richten beide partijen een comité op dat besluiten moet nemen over het lot van circa twaalfduizend Palestijnse gevangenen in Israël. foto ap Washington (rtr/afp/dpa) - De Ameri kaanse president Bill Clinton heeft de Haïtiaanse militaire junta gisteren met harde maatregelen gedreigd als zij niet willen meewerken aan de herinvoering van de democratie. De VS zullen zonodig 'eenzijdig' handelen om te bereiken dat het VN-vredesakkoord over Haïti wordt nageleefd en de door de militairen afgezette president Jean-Bertrand Aristide in zijn ambt terugkeert. Clinton noemde geen concrete maatregelen, maar zegslieden bij het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaarden dat oorlogssche pen van de VS mogelijk gaan toezien op de naleving van de economische sancties inzake Haïti. Canada besloot gisteren zo'n 50 politieagen ten uit Haïti terug te trekken, omdat het geen medewerking kreeg van de autoriteiten bij het verrichten van de VN-taken. De Veiligheidsraad besloot woensdagavond unaniem tot herinvoering van de strafmaat regelen, omdat de militairen zich niet hou den aan het vredesakkoord dat op 3 juli in New York tussen de junta en Aristide werd gesloten. De militairen krijgen nog een korte adempauze tot maandag. Als de junta dan nog niet meewerkt aan de terugkeer van Aristide en het herstel van de democratie, treden voor de tweede keer dit jaar een olie- en wapenembargo in werking. De sancties werden op 27 augustus opge schort, nadat legerleider Raoul Cedras had verklaard het vredesakkoord te zullen uit voeren. Het blijft intussen onduidelijk wat er de komende dagen in Haïti gaat gebeuren en of het vredesakkoord nog een kans van slagen heeft. Cedras zei dat hij bereid was vandaag ontslag te nemen, als het parlement een amnestiewet aanneemt die alle coupplegers tegen Aristide straffeloos maakt. Maar di plomaten taxeerden zijn opmerkingen als een vertragingstaktiek. Hoopgevend was echter dat diverse parle mentsleden, die sympathiek staan tegenover de militairen, in het openbaar een beroep deden op Cedras af te treden. De 'hardliners' in de Haïtiaanse politiek blijven zich echter verzetten tegen het herstel van de democra tie. De gevreesde politiechef van Port-au- Prince, Michel Francois, wiens knokploegen deze week voorkwamen dat Amerikaanse VN-militairen voet op Haïtiaanse bodem konden zetten, wil zijn macht niet opgeven. „Ik ben een Haïtiaan en ik zal in mijn land sterven", zei hij tegen een radiostation. Francois, een van de rijkste mannen van Haïti, moet op grond van het vredesakkoord ontslag nemen. Antwerpen (anp) - Een gemeenteraadslid van Antwerpen isl gisteren door de rechtbank van die stad veroordeeld tot t maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete tienduizend Belgische frank (ruim 500 gulden) voor het uitgieten I van een pot urine over de hoofden van enkele stadgenoten. Hilde de Lobel, raadslid voor het extreem-rechtse Vlaams Blok, 1 wierp de urine uit het raam van haar woning, omdat ze he:| spuugzat was dat nachtelijke kroegbezoekers telkens haatl huisgevel uitkozen als publiek urinoir. Onder het motto 'een koekje van eigen deeg, zeikerd' kreeg eer. I student in hoge nood een douche van urine. Hij liep tijdelijk I oogletsel op. De student zag af van een schadeclaim nadat hel raadslid hem een bedrag van 150.000 frank (ruim 7500 gulden! had betaald. Doden door aardbevingen Nieuw-Guinea Port Moresby - Een reeks zware aardbevingen in het noorder. I van Papoea-Nieuw-Guinea heeft gisteren aan zeker vier mensen het leven gekost. Voor het leven van meer dan veertig anderen, f die nog werden vermist, wordt gevreesd. De eerste aardbeving deed zich gisteren even na het middaguur I voor en had een kracht van 7 op de schaal van Richter. Del beving werd gevolgd door twee naschokken van 6,5 en 6 op de schaal van Richter. De eerste schok werd ook gevoeld in del hoofdstad Port Moresby, meer dan 500 kilometer van het getroffen gebied verwijderd. In het dorp Maroboi en omliggende dorpen werden zeker 600 huizen vernietigd. Tientallen vrouwen in India onder trein New Delhi - Bij een treinongeluk in India zijn gisteren zeker 4 vrouwen om het leven gekomen en 70 gewond geraakt. Zijl waren in paniek uit een stilstaande trein gesprongen nadal I iemand had geroepen dat er brand was uitgebroken en werden vervolgens door een tegemoet komende trein verpletterd. Het ongeluk voltrok .zich even buiten Bombay tussen de stations I Kandivil en Borivili. Persbureaus meldden dat er minstens 491 doden waren gevallen; een politiewoordvoerder zei de dood van 22 slachtoffers te kunnen bevestigen. EG-inissie naar Rusland uitgesteld Brussel - De voor komende maandag voorziene Europees-Russi-1 sche top in Moskou gaat niet door. Op Russisch verzoek is de komst van een zware EG-delegatie onder leiding van' Belgische premier Dehaene tot nader order uitgesteld. Volgens I Dehaene's woordvoerster is 'compleet onduidelijk' wanneer de I top, die eigenlijk al in september zou plaatsvinden, alsnog doorgaat. „Het kwam de Russen nu niet uit", zei ze. De delegatie, met verder minister van buitenlandse zaken Willy I Claes en namens de Europese Commissie voorzitter Jacques Delors en commissaris Hans van den Broek, moest president Boris Jeltsin een hart onder de riem steken. 'Martelingen en executies in N-Korea' Den Haag - Noord-Korea is tot op de dag van vandaag toneel van grove schending van de mensenrechten, waardoor inmiddels duizenden mensen zijn gemarteld, standrechtelijk geëxecuteerd, gedetineerd of 'verdwenen'. Amnesty International zegt in haar jongste rapport over het land ook te vrezen dat er nog duizenden politieke gevangenen, I VUStgOCU "uit Bf© onder wie gewetensgevangenen, in onbevestigde detentie ver-" blijven. Zij bevinden zich vaak in 'heropvoedingskampen' onder erbarmelijke omstandigheden. Ook worden er jaarlijks tiental len mensen terechtgesteld na te zijn veroordeeld in oneerlijke 1 procëèken, aldus de internationale mensenrechtenorganisatie. Phil Van onze verslaggever Eindhoven - Philips sc bij zijn noodlijdende divi In Eindhoven zelf vervallen h( derd arbeidsplaatsen. In Bar lona is de klap nog heviger. D wordt de televisiefabriek ges ten, wat een verlies van banen betekent. Gepoogd worden hen bij andere bedrij in de buurt onder te breng zegt Philips. In de Italiaaj stad Monza verdwijnen ook h derd banen. Het Europese hoofdkantoor de televisiedivisie in Eindho wordt overgebracht naar Br ge. Hier werken slechts tien dinggevenden, die voor het o grote deel reeds in Brugge 2 gestationeerd. De nieuwe reorganisatie binnen het vernieuwingspro dat de noodlijdende divisie weer bovenop moet breng Volgens ingewijden is er spr van een overcapaciteit van procent bij de tv-produktie. I lips wil dit echter niet beve gen. De woordvoerster wil ev min zeggen hoe groot dé over paciteit dan wel is. Philips f duceert in Europa ongeveer miljoen tv-toestellen per jaar. Een opvallend punt in de reor nisatieplannen is verder J plaatsing van de assemblage de magnetische koppen voor nieuwe DCC-recorders Eindhoven naar Hongarije, i lips wil daarmee de loonko; drastisch drukken. Deze ingreep heeft niet di gevolgen voor de werkgeleg heid, omdat het bedrijf een dere activiteit vanuit Dordr< naar Eindhoven wil verplaat Dat gaat om de produktie motoren voor hard disc-drive De ongeveer 40 mensen dif Eindhoven vrijkomen door Overstromingen breken records in Italië Rome - Door aanhoudend extreem slecht weer in Noord-Italië, Zwitserland en Frankrijk heeft het Alpenmeer Lago Maggiore gisteren de recordwaterhoogte van 1907 met een centimeter overschreden. Ook het nabijgelegen Como-meer is buiten zijn oevers getreden. In het noorden van de Zwitserse regio Tessin trad de rivier Reuss inmiddels buiten haar oevers en veroorzaakte aardver schuivingen en modderlawines. In het Centraalfranse departe ment Creuse woedde een wervelstorm met windsnelheden tot 140 kilometer per uur, die bomen ontwortelde en huizen van hun daken beroofde. Tweehonderd maffia-leden gearresteerd Rome - De DIA, de anti-maffiabrigade van de Italiaanse politie, heeft gisteren bij een grootscheepse actie in Noord-Italië 130 leden van de Siciliaanse maffia en haar Calabrese zusterorgani satie 'ndrangheta gearresteerd. Verder werden 91 aanhoudingsbevelen uitgevaardigd tegen al gevangen zittende gangsters. Onder de arrestanten bevinden zich naast beroepscriminelen ook volkomen onverdachte zaken lieden. De razzia van gisteren, die de toepasselijke naam 'Nord-Sud' droeg, maakt een einde aan een crimineel netwerk dat twee Siciliaanse en vier Calabrese clans in de afgelopen twintig jaar in en rond Milaan hebben opgezet. De bende heeft meer dan dertig moorden gepleegd, onder meer op twee Milanese rechters. Daarnaast hebben zij een tiental ontvoerin gen op hun geweten. (ADVERTENTIE) MILIEUBEWUST VERPAKT De Russische president Boris Jeltsin heeft de strijd tegen het nationale parlement vorige week gewonnen maar talloze provinciale en gemeentelijke sovjets in de reusachtige Russi sche Federatie blijven zich hardnekkig verzetten tegen hun opheffing. Onze correspondent trok naar de provinciestad Smo lensk en trof daar een politieke beerput aan waarin iedereen, plaatselijke politici incluis, ho peloos de weg kwijt is. Door onze correspondent Rob Vunderink Smolensk - De Sovjetunie is spring levend en maakt het goed. Tot die conclusie kom je al snel tijdens een wandeling door het centrum van Smolensk, de hoofdstad van de gelij knamige regio. Ik loop over de Grote Sovjetstraat, sla linksaf de Lenin- straat in, zoek naar de Communisti sche Straat en vergaap me daar aan een standbeeld van grootvadertje Lenin. Voor enige kleur en fleur in het straat beeld zorgen eigenlijk maar twee dingen: een aangenaam herfstzonnetje en het pu bliek. De Smolenskers weigeren hardnek kig zo arm te worden als de oude garde had voorspeld toen Jeltsin bijna twee jaar geleden begon met zijn markthervormin- gen. Veel mensen dragen moderne en vrolijke westerse kleren. Het 'marktwonder' is ook zichtbaar in winkels en kiosken. De schaarste van Gorbatsjovs perestrojka heeft onder Jelt- sins trage marktpolitiek eindelijk dan toch plaats gemaakt voor goed gevulde vitrines en schappen. Het volk klaagt over torenhoge prijzen voor de vele soor ten worst en kaas, jeans en schoenen, computers en tv's, maar de cafeetjes met hun prijzige espresso worden verbazing wekkend goed bezocht. De nette, doch versleten leren jas van een oudere man verraadt een elitaire afkomst, die in post-communistisch Rusland geen privileges meer oplevert. De man raakt in gesprek met een bezoeker uit Moskou, maar het gesprek loopt mis als de Mosko- viet vraagt naar 's mans verleden. „Mijn vader was rechter in de jaren dertig", zegt de Smolensker met een min zaam lachje. „Rechter, zei u?" De Rus uit Moskou fronst zijn wenkbrauwen. De jaren dertig vormden de hoogtijdagen van Stalins re pressie, die miljoenen Russen het leven kostte. „En? Hoeveel 'vijanden van het volk' heeft uw vader opgeruimd?" Het gezicht van de oude man bevriest tot een masker. Hij snakt naar adem, wil zich op zijn vijand werpen maar beseft dat die te jong en te sterk is. Omstanders die hij aanspreekt, houden zich afzijdig. De 'ver rader' uit Moskou krijgt geen klappen. Klappen zijn al wel gevallen in de Smo lensker politiek. Michaïl Semjonov is voorzitter van... ja eigenlijk van niets, want de gouverneur heeft namens presi dent Jeltsin het parlement van de regio uitgeschakeld. „Het ging juist zo goed", bromt de 43-jarige Semjonov onder zijn borstelige hangsnor. De uitgerangeerde sovjetvoor- zitter was ooit Jeltsins officiële vertegen- woordige, maar ontkent dat hij een ka meleon is: „Niet ik ben veranderd, maar de president. Trouwens, ons lukte wel wat Moskou niet kon. Daar waren parle ment en president met elkaar in oorlog. Die luxe kunnen wij ons in de regio niet veroorloven, want wij moeten zorgen dat het volk te eten heeft, dat er werk is en dat de verwarming het doet in de winter. Jeltsin heeft weer eens roet in het eten gegooid. De samenwerking tussen ons parlement en onze uitvoerende macht was uitstekend." „Samenwerking?", schampert Jeltsins 'spion' Alexander Manoïm, officieel ver tegenwoordiger van de president in de regio. „In Smolensk speelden sovjets en gouverneur gewoon onder één hoedje. Samen zetten ze alles op alles om Jeltsins hervormingen te torpederen." Waarom de gouverneur zijn politieke handlangers dan buiten spel zette, weet de 42-jarige Manoïm feilloos te verklaren: „Als de gouverneur niet doet wat de president zegt, vliegt hij de laan uit. Dat is zijn collega en vriend in Brjansk overkomen." De regio Smolensk, groter dan Nederland en meer dan een miljoen zielen rijk, staat bekend als een bolwerk van conservatis me. Bij het aprilreferendum sprak ruim de helft van het Russische volk zijn vertrouwen in Jeltsin uit. In de recalci trante regio aan de Witrussische grens kreeg de president echter maar 35 pro cent van de stemmen. Om de bevolking niet te zeer tegen de haren te strijken, week Jeltsin hier af van de gangbare praktijk: hij benoemde het hoofd van de uitvoerende macht niet zelf; in april mochten .Smolensk en omstreken hun gouverneur kiezen. Het werd Anatoli Gloesjenkov. „Gloesjenkov was in onze stad de eerste die in augustus 1991 de coup tegen Gor- batsjov steunde", zegt Igor Ognev, de plaatselijke Izvestia-correspondent. „Hij was hier Jeltsins grootste tegenstander. En nu is hij zijn gouverneur." Gloesjenkov verstopt zich al een half jaar voor de pers. De ex-directeur van de plaatselijke koelkastfabriek geeft schrif telijk antwoord op schriftelijke vragen. Zijn stijl riekt daarmee naar die van wijlen Sovjet-leider Brezjnev, door Russi sche democraten verguisd vanwege zijn politiek van 'stagnatie'. Alsof de situatie nog niet ingewikkeld genoeg is, staat een vierde sleutelfiguur in de startblokken om zich in de politieke beerput van Smolensk te storten. Ex-gou verneur Fatejev, die ooit door Jeltsin was benoemd maar in april de verkiezingen verloor, hoopt dat de president zijn op volger ontslaat en hem weer benoemt. „O nee, alsjeblieft niet", zegt de journa list Ognev. „Zo'n hervormer hoeven we niet. Met die Fatejev was het: privatiseer of ik schiet. Het enige dat hij deed was bedrijven en bedrijfsleiders naar de ver dommenis helpen." Zo gaan regio's als Smolensk de verkie zingen van december tegemoet. Na de ondergang van de Communistische Partij, die geen partij was maar de feitelijke staatsmachine, zijn er geen partijen die een vuist kunnen maken. Voor een echte verkiezingscampagne is geen geld. En of het nu de oude gouverneur Fatejev, de huidige Gloesjenkov, sovjetvoorzitter Semjonov of enig ander politicus is die bij de verkiezingen in december boven komt drijven, in alle gevallen zal Jeltsin te maken krijgen met een plaatselijke leider die door rivalen en volk wordt gehaat als een onbetrouwbare, dictatoria le en wispelturige zakkenvuller. Amsterdam - Bouwfonds Ne landse Gemeenten, gespec seerd in de ontwikkeling ei nanciering wan vastgoed, w nu ook op grote schaal actif het vastgoedbeheer. De onderneming neemt een lang van 49 procent in Vastgoedbeheer (Arnhem) koopt ook nog eens zestig cent van Va-Bog (Breda). D mee wordt Bouwfonds naa: gen zeggen in één klap mark der. Op termijn neemt Bc fonds beide bedrijven in geheel over. ABC Vastgoedbeheer is één de grootste beheerders van roerend goed in Nederland, telt 21 vestigingen en ruim honderd werknemers. Het drijf is goed voor een jaaro van 40 miljoen en beheert 80.000 woningen en 2,5 mi m2 commercieel vastgoed. Va-Bog zet jaarlijks zo'n miljoen om met een beheeil 17.000 woningen en 0,5 mi m2 commercieel vastgoed. Bog telt 75 werknemers, spreid over acht vestigi: Beide bedrijven blijven wel standig onde hun eigen dirt werken. Directeur L. Voogt van Va verwacht dat de zelfstandij van de leiding en het handl van de eigen naam ook Bouwfonds als mee heidsaandeelhouder geg deerd is. Bouwfonds Nederlandse meenten ontwikkelt jaa zo'n 3.000 woningen en con cieel vastgoed. Verder ver; het hypotheken voor won en commerciële proji Bouwfonds zet met 1.100 1 nemers jaarlijks voor 2 m om. Het eigen vermogen be eind 1992 645 miljoen. c Weetje, je hoort soms rare dingen over meubelvakwerk. Ik bedoel, er zijn natuurlijk prachtige massieve stijlen. Maar iets huiselijker, een slank design, een bijzondere bekleding: dat is óók vakwerk. Voor mij wel in elk geval. Wie dat oubollig vindt, is zeker nog nooit bij mij thuis geweest. au:i Als ie wat van hout verwacht.. Oisterwijk, Heusdensebaan 65, 04242-19012

de Stem | 1993 | | pagina 4