Opening van winkels verboden ONTHULLEND Bur Jeugdschrijversdag in Terneuzen groot succes Sas trekt extra geld uit voor inlopen achterstand groenonderhoud POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK nieuws Zondag tijdens vlinderstrikkenfestival in Terneuzen 'De hofsteden van Groede en Breskens' Laatste moddercarrace van seizoen in Breskens 'Onderzoek* DB STEM ZEELAND Vogelkeuring Vlaamse Gaai C ongresc entrum Zwinbosjes mag vooralsnog niet Nieuwe brochure van Wereldwinkel Aanhouding Hardrijders Woninginbraak Winkel beklad Controle DE STEM Sas van Gent Organisatie heeft nog steeds geen nieuw terrein Inventarisatie knelpunten in de Kanaalzone Brug gestremd Oude Ambachten op Blaauwe Hoeve grote publieksgei VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 C' Van onze verslaggever Sas van Gent - De gemeente Sas van Gent wil tijdelijk extra mankracht inzetten om de opgelopen achterstand in het dagelijks plant - soenenonderhoud in te lopen. Het college van burgemeester en wethouders vraagt achtdui zend gulden om daar iemand van buitenaf voor aan te kunnen trekken. Het dagelijks gemeentebestuur legt dat uit in een voorstel aan de leden van de commissie financiën. De achterstand is opgetreden in de zomermaanden en ontstond door tijdelijk ziekteverlof van een medewerker in de gemeentelijke plantsoenen dienst. Ondanks de inschakeling van een andere buitendienstmedewerker bij het dagelijks groenon derhoud lukte het niet de achterstand volledig in te lopen. Er is met name een goede onderhoudsbeurt nodig in de wijk Sint Albert in Sas, vooral het groen in de omgeving van de Beneluxstraat, Papegeu- lestraat en Statenstraat moet voor de winter nog eens goed aangepakt. De benodigde achtduizend gulden kan ten laste komen van de post voor onvoorziene uitgaven. De commissie brengt ook advies uit over de door het college aangekondigde verhoging van de afval stoffenheffing voor huishoudens met 69 gulden. De verhoging is mede noodzakelijk om gft-containers (groente-, fruit- en tuinafval) aan te schaffen. Het tarief voor aanbieden van bedrijfsvuil moet om hoog met 43 gulden per perceel. De commissievergadering financiën is maandag 18 oktober om 19.00 uur in het gemeentehuis aan de Westkade. Van onze verslaggever Terneuzen - Ondernemers in de binnenstad van Ter- neuzen overleggen van daag met de officier van justitie in Middelburg. In zet is de vraag of zij de deuren van hun winkels zondag al dan niet mogen openen tijdens het hoogte punt van het vlinderstrik- kenfestival, de Zeeuws- Vlaamse actie voor Artsen zonder Grenzen. B en W van Terneuzen haalden gisteren onverhoeds een forse streep door de plannen. Het col lege vaardigde een verbod uit op openstelling van de winkels aan staande zondag. In verband met het vlinderstrik- kenweekeinde zouden de win kels in de Terneuzense binnen stad onder de noemer 'Heilige- koeweekend' dan tussen 13.00 en 17.00 uur zijn geopend. De win kelopening zou zij-aan-zij gaan met de presentatie van nieuwe automodellen in de Noordstraat en omgeving. Het verbod van B en W houdt direct verband met het besluit van de gemeenteraad om winke lopening op zondag maximaal vier .maal per jaar te gedogen. Dat besluit is ook vastgelegd in een verordening. Die vier zonda gen zijn inmiddels opgesou peerd, meldt wethouder W. de .Zeeuw. „Als college hebben wij dan ook niet de vrijheid om ontheffing te verlenen. Ook al gaat het om een goed doel. Een vijfde zondag zou leiden tot een politiek conflict. In de gemeenteraad zijn fracties die daar weliswaar geen moeite mee zouden hebben, anderzijds zijn er oók partijen' die vier zon dagen al teveel vinden." „Wij kunnen niet anders", zegt De Zeeuw. „Het lijkt op een formeel standpunt, maar regels zijn regels. Ik weet best dat landelijke ontwikkelingen ten deren naar acht zondagen per jaar. Maar zover is het nog niet. Landelijk niet, in Terneuzen ze ker niet. En als je praat over een goed doel: er zijn er nog veel meer te vinden om van de regels af te wijken. Maar zo gaat dat nu eenmaal niet." Naast openstelling tijdens het vlinderstrikkenweekeinde heb ben de winkeliers volgens De Zeeuw nog meer plannen. Hij zegt dat er inmiddels een briefje rouleert om de winkeldeuren in de resterende maanden van het jaar nog driemaal op zondag te openen: op 28 november, 12 en 19 december. De Zeeuw: „Zo werkt het niet." Als de winkeliers hun deuren toch openen, dan riskeren zij forse boetes. Woordvoerder A. Legrand wil daar niet op voor uitlopen. Hij wacht eerst het overeleg vandaag met de officier van justitie af. „Wij hopen op een goede oplossing van ge schil." Van onze correspondent Clinge De vogelvereni ging De Vlaamse Gaai houdt morgen in café De Trabadour een tafelkeuring. Hieraan kan worden deelge nomen door alle vogellief hebbers in Zeeuws-Vlaan- deren. De vogels kunnen worden ingebracht vanaf 9.30 uur. Daarna volgt de keuring. Omstreeks 13.00 uur wor den de vogels aan de hand van de keurlijsten met de inzenders besproken. Daar bij kunnen door de eige naars vragen worden ge steld. De tafelkeuring is voor de vogelliefhebbers een goede gelegenheid om te zien hoe het met de kwali teit van hun vogels is ge steld. Dit in verband met het eind van deze maand te starten seizoen van de tentoonstel lingen die weer op verschil lende plaatsen worden ge houden. De ingbrachte vo gels worden gekeurd door de heren Kraak en Seymour van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Basisschool De Geule zingt een lied over boeken lezen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Terneuzen - Leerlingen van de bovenbouw van 8 basisscholen uit Terneuzen konden gisteren ken nismaken met een schrijver van jeugdboeken. De schrijversdag was een initiatief van de openbare bibliotheek en de plaatselijke boekenhandel. De jeugdschrijversdag werd gehouden in het kader van de kinderboekenweek. De gehele dag stond in het teken van de promotie van het goede jeugdboek, 's Morgens bezochten vier jeugdboekenauteurs; Peter Smit, Wim Burkunk, Tais Teng en Elisabeth Mollema, elk twee basisscholen. Schrijver Jan Banen moest wegens ziekte verstek laten gaan. Op de scholen vertelden de schrijvers over hun boeken en lazen een stukje voor. De leerlingen konden daarna vragen stellen. 's Middags was er een presentatie in het Zuidlandtheater in Terneuzen. De acht scholen presenteerde zich door een toneelstukje, liedje of voordracht waarin de boeken van de vier jeugdschrijvers centraal stonden. Zo werd er een rap nummer gebracht en een toneelstukje opgevoerd. De Golfslag had een serieuze voordracht. In werk van Jan Banen staat de oorlog centraal. De leerlingen legden de link haar het heden en maakten door middel van borden duidelijk hoe zij over discriminatie dachten. Na de optredens kregen de driehonderd leerlingen een drankje aangeboden en was er in de foyer een boekente ntoonstelling met de laatste nieuwe bekroonde boeken. Van onze verslaggever Knokke - De bouw van een congrescentrum in de Zwin bosjes bij Knokke blijft voor lopig van de baan. De Bel gische Raad van State is erte gen. De raad stelde daarmee de Compagnie Het Zoute van de Knokse burgemeester Lip pens in het ongelijk. Inzet van het proces bij de Raad van State was schorsing van de uitvoeringsbesluiten van het zo genaamde duinendecreet waar door een bouwstop in de duinen geldt. De raad schorste die be sluiten van de Vlaamse regering niet zodat de bescherming van de aangeduide duingebieden ge handhaafd blijft. De Compagnie Het Zoute kon digde onmiddellijk na de rechts zitting aan in beroep te gaan bij het Arbitragehof tegen de beslis sing van de Raad van State. Die instantie kan het decreet van het Vlaamse gewest nog ongedaan maken. Van onze verslaggever Oostburg - De Wereldwinkels in Oostburg en Breskens presente ren een nieuwe najaarsbrochure. Het boekje wordt huis-aan-huis verspreid en bevat een keur aan produkten uit de Derde Wereld zoals sieraden, speelgoed en ca deau-artikelen. Maar ook dage lijkse produkten als koffie (Max. Havelaar), thee, honing en wijn. De veelal handgemaakte artike len zijn afkomstig van kleine producentengroepen in de Derde Wereld die hun cultuur in de produkten weerspiegelen. Bo vendien is aan de makers een eerlijke prijs betaald. Daardoor kunnen zij in de eerste levensbe hoeften voorzien en investeren in gereedschap, vervoer of een be tere bedrijfsvoering. Eén van de boerderijen in Groede. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Groede/Breskens - 'Als je in het land van Cadzand vier boeren bij elkaar ziet en je roept 'Risseeuw!', dan kijkt er altijd wel eentje op.' En dat is niet de enige familie naam die vaak voorkomt in West-Zeeuws- Vlaanderen. Dat stelde drs. H. van de Vijver voor enige problemen bij de samenstelling van het boekje 'De hofsteden van Groede en Breskens'. Het werk is deel 21 in de reeks bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen van de heemkundige kring uit deze streek. Het bevat een inventaris van de boerderijen in Groede en Breskens en de bewoners van deze erven in de laatste vijftig jaar. De opeenvolging van generaties vernam Van de Vijver via enkele allochtone boeren die van de boerengeslachten in de streek alles afweten. Exacte gegevens over naam en afkomst pluisde hij na in het bevolkingsregister op het gemeente huis van Oostburg. Groede bleek daarbij een lastige gemeente. Velen heten Becu, De Hullu, Cijsouw, Verplanke of Risseeuw. Vrijwel altijd zijn ze familie van elkaar. 'En waar moet je ze dan zoeken of thuisbrengen?', schetst de auteur zijn problemen bij de samenstelling van het boekje. Oude generaties gingen en nieuwe kwamen. Intussen woedde er ook een oorlog die ver schrikkelijke sporen naliet in West-Zeeuws- Vlaanderen. De verwoesting langs de kust was nagenoeg totaal. De meeste boerderijen die Van de Vijver beschrijft, zijn in vlammen opgegaan of kapot geschoten. Regelmatig noteerde hij de opmerking: door oorlogsgeweld verwoest en om streeks 1950 herbouwd. En even regelmatig werd de oude schuur vervangen door een moder ne. Hetzelfde is gebeurd met de huizen. Oude boerenhuizen met kelder, voute en aangebouwd karnhuis maakten plaats voor bungalows. De melkerij is van de meeste boerenerven verdwe nen. Het landbouwbedrijf is nieuwe wegen inge slagen. Sommigen bleven bij hun oude stiel, anderen richtten zich op loonwerk, de bio-in- dustrie of het toerisme. Om fouten te voorkomen, liet Van de Vijver zijn verzamelde gegevens nakijken en waar nodig corrigeren door A.W. Risseeuw! De boerderijen die Van de Vijver beschrijft, zijn genummerd en dus gemakkelijk terug te vinden op het topografische kaartje dat bij het boekje is gevoegd. 'De hofsteden van Groede en Breskens' is verkrijgbaar bij de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen. Philippine De politie van het district Zeeuws-Vlaande- ren heeft een 40-jarige man uit Philippine aangehouden. De man wordt verdacht in de maanden mei en juli van dit jaar twee inbraken te hebben gepleegd in een fabriek in Koewacht. Daarbij werden computerapparatuur en kan toormeubilair ontvreemd. Hij heeft bekend. In zijn woning is nog een bureau-stoel aange troffen en in beslag genomen. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. Sas van Gent - Bij een snel heidscontrole op rijksweg N252 in Sas van Gent werden gisteren negentien automobi listen bekeurd. Gecontroleerd werden 367 voertuigen. De hoogst gemeten snelheid be droeg 109 kilometer per uur, terwijl maximaal 80 is toege staan. Terneuzen - Gistermorgen ontdekte een bewoonster een appartement aan de I van Anrooylaan in Terneuej dat was ingebroken. I kleurentelevisie en een radio, casetterecorder zijn meegeno. men. De woning bleek niei goed te zijn afgesloten. Terneuzen - In de nacht van woensdag op donderdag is winkelpand aan de Markt in Terneuzen beklad. De naar van de kledingzaak ont. dekte gistermorgen dat er leu- zen op waren geschilderd. Ge. zien de aard van de leuzen zijn de daders vermoedelijk aan, hangers van een anti-bont groep. Goes - Bij een snelheidscon trole in de bebouwde kom van Goes zijn gisteren 96 automo bilisten bekeurd. De politie controleerde van 11.00 tot 16.00 uur. In totaal passeerden achthonderd voertuigen de ra darpost. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 96 kilometer per uur. ROMMELMARKT - De Tafel tennisvereniging STV houdt zondag een rommelmarkt in het buurthuis St. Albert aan de Van Millstraat in Sas van Gent. De rommelmarkt duurt van 13.00 tot 17.00 uur. DE REDOUTE - Vrijwilligers van bejaardentehuis De Re doute gaan zaterdag 23 okto ber langs de deuren met chrysantje. Die kan gekochf worden voor vijf gulden. Di opbrengst is bestemd voor dt uitbreiding van de recreatie zaal. Zoals bekend voert men in het jaar van de ouderen actie voor uitbreiding van recreatiezaal. Van onze correspondent Breskens - Op het industrieterrein van Breskens won morgen de laatste moddercarrace van het seizoen gehouden. Van onze verslaggever Terneuzen - Er komt een werk groep die de knelpunten op het gebied van de ruimtelijke orde ning in de Kanaalzone Gent/Ter- neuzen op een rijtje gaat zetten. Ook zijn er plannen om een studiegroep in te stellen die de plannen voor de aanleg van een nieuwe spoorlijn op de oostelijke kanaaloever verder moet uitwer ken. Dit zijn de belangrijkste beslui ten die gisteren in het overleg van de coördinatiegroep kanaal Gent/Terneuzen zijn genomen. De groep, bestaande uit de bur gemeesters en gemeentesecreta rissen van Terneuzen, Sas van Gent, Zelzate, Evergem en Gent, kwam gisteren bijeen in het ge meentehuis van Terneuzen. Het hoofd van de dienstkring kanaal van Rijkswaterstaat, ing. W. Vinke, gaf verder een uiteen zetting over de noodzaak tot aanleg van een nieuwe zeesluis en een verruiming van het ka naal. Ook ir. H. Verslype, inspec teur-generaal van de Gentse Zeehavendienst ging in op de realisering van een nieuwe sluis. De plannen voor de nieuwe spoorlijn oostelijk van het ka naal kwamen ter sprake op ini tiatief van het Havenschap Ter neuzen. Van onze verslaggever Sas van Gent - De brug in Sas van Gent over het kanaal Gent- Terneuzen is in het weekeinde van 22 tot en met 24 oktober gestremd voor het autoverkeer. Dat is van vrijdagavond 19.00 uur tot zondagavond 24.00 uur. Voetgangers en (brom)fietsers kunnen in het weekeinde wel van de brug gebruik maken, uit gezonderd van vrijdagavond 24.00 uur tot zaterdagmorgen 5.00 uur. De stremming van de brug is een gevolg van werk zaamheden aan de draaibrug. Om 13.45 uur vindt de presenta tie van de rijders plaats. Om 14.00 uur starten de wedstrijden. Voor modder hoeft de organisa tie in ieder geval niet te zorgen. Door de overvloedige regenval staat het terrein blank. Zaterdag wordt er speciaal een gierwagen ingeschakeld die het overtollige water weg zal zuigen. Het is zaterdag misschien wel de allerlaatste modderrace. De or ganisatie van de Stichting Mod dercarrace West Zeeuws Vlaan deren is er nog niet in geslaagd om voor volgend jaar een nieuw terrein te vinden. Zoals reeds eerder in deze krant is vermeld, wil het bestuur graag een andere locatie omdat het huidige terrein niet genoeg afgesloten kan wor den voor pottekijkers. Voorzitter Aldert Schol vertelde dat er in Oostburg nog niks gevonden is. Ze hebben zelfs nog geeneen reactie gehad. Hij heeft nu de hoop op Aardenburg ge vestigd. „Daar is nog genoeg grasland. Dat is eigenlijk onze bedoeling." Hij wil een nieuw terrein voor het eind van het jaar rond hebben. Lukt dat niet, dan worden vol gend jaar geen wedstrijden meer gehouden. De stichting wordt niet opgeheven, maar wordt dan een soort slapende club. „Mis schien dat we dan desnoods bij een evenement financieel kun nen bijspringen", verklai Schol. Hij wil de zaak zo vli mogelijk afronden omdat vi rijders eventueel bezig zijn een auto in orde te maken. vjisoxad V, j Van onze correspondente Hulst - Het verpleeg- en ve zorgingshuis De Blaam Hoeve in Hulst bestaat jaar. Dit zilveren jubilea wordt met een aantal activ teiten gevierd. Morgen is een Oude Ambachtendag. Het evenement wordt gehoudi tussen 13.00 en 17.00 uur inl Blaauwe Hoeve en het publii krijgt heel wat oude ambachtslj te zien. Er is een koperslag! kaarsenmaker, houtsnijd) volksschilder, boekbinder, sto lenmatter, pottenbakker en spinster aanwezig. Zij vertelll graag over hun bezigheid en g ven de nodige informatie betre fende het ambachtelijk vak de gemaakte produkten.- De activiteit is bedoeld voor l woners en familieleden, en v( der voor iedereen die belangstt ling heeft voor oude ambachte De toegang is gratis. (ADVERTENTIE) HET DRAMATISCHE «LAATSTE TELEFOONTJE gbMANKE NELIS ZORGEN OM HAAR GEZONDHEID TRAGISCHE STILTE IN JULIANA'S LEVEN DE DURE Ml PLEZIERTJES fS VAN WILLEM k. 7 ALEXANDER *?'r DE KROONPRINS RIJDT 100.000 GULDEN SCHADE ONTHUTSENDE MISSVERKIEZING DIT ZIJN MANNEN, DAMES...' w overheden samen met hel komen in Zeeland regeln mislukken. Niet zelden o zijn op een fundament va wachtingen. Gedeputeen zoeksbureaus kortgelede, spiegelen dan ze zijn. „V luchtballonnen. De onde; alles", zei hij. De onderzc beslissers lopen zelf met Van onze verslaggever Frank Deij DE VOORBEELDEN liggen iJ Zeeland voor het oprapen. Re cent is de tragi-komedie roniT het Nationaal Centrum Sport) vorming voor gehandicapten He| Zilveren Schor in Arnemuiden Daar zakte een klein miljoeij gulden gemeenschapsgeld in weg zonder dat er iets op poten were gezet. De Staten vochten er maandag een robbertje over uil omdat GS al veel eerder signalen ontvangen zouden moeten heb ben dat het ambitieuze plan| want van nationale allure, nooit van de grond zou komen. Maar het geld is kwijt. „Een verbijste rend geklungel met prognoses"! noemde Statenlid Sturm (PvdA) het. Veel meer nog tot de verbeeldind spreekt het debacle van Dom burg. De kleine gemeenschap vertilde zich aan een kuuroord met zwemparadijs dat de bad^ plaats de grandeur van vroeger terug moest bezorgen. De ge meente wilde meer status, meer inkomen en liet zich, verblind door het ambitieuze plan, verlei-J den tot een wurgcontract met een projectontwikkelaar. Dom-| burg staat met een schuldenlast] van meer dan zeventig miljoen gulden aan de rand van een faillissement. De pogingen om van het voor-] malig werkeiland Neeltje Jans: een volwassen toeristische at tractie te maken stranden steeds I weer. In Terneuzen blijft hetl kwakkelen met het tropisch;, zwemparadijs Scheldorado. En al deze projecten zijn op weg geschoten met een dik rapport vol fraaie toekomstverwachtin-f gen, waarin voorspellingen zijn, gedaan over bezoekersaantallen,! koop- en kijkgedrag van klan-j ten. Startende ondernemers heb ben er ook mee te maken omdat banken anders niet met geld over de brug willen komen. Hoe moeilijk kijken in de toekomst is, ook als het om kleine over zichtelijke projectjes gaat, leren praktijkvoorbeelden van tweel Axelse ondernemers. De een ver huisde vorig jaar zijn kleding zaak na een lovend onderzoeks rapport naar Terneuzen en kijkt de ondergang in de ogen. De ander bouwde na een negatief rapport een bloeiende zwem school op. Onmacht Gedeputeerde G. de Kok (toe risme, recreatie en sport) filoso feerde tijdens de presentatie van het Activiteitenplan 1994 van de Provincale VW Zeeland in Sluis over de diepere oorzaken van de Zeeuwse onmacht. Hij kwam on der meer met de schuldbekente nis dat de bemoeienissen van de overheden een sta-in-de-weg kunnen zijn voor een succesvol verloop van een project. Omdat politiek en ambtenaren daar te weinig kaas van hebben gegeten. „We hebben door schade en schande geleerd dat de overheid daar niet echt voor uitgerust is en dat bij publiek-private sa menwerking het bedrijfsleven alleen maar geïnteresseerd is in de rendabele krenten uit de pap". Hij sprak daarmee in het kielzog van de grote Zeeuwse roerganger, Commissaris der Koningin W. van Gelder. „Ge meenten moeten niet voor on dernemertje spelen," zei die naar aanleiding van de problemen in Domburg. Het is echter geen typisch Zeeuws probleem, mas seerde De Kok de ergste pijn weg. „Elke gemeente of grote stad tobt wel met een of meer al dan niet zwaar verliesgevende toeristische attracties". De Kok keek die dag niet alleen naar zichzelf maar ook naar de onderzoeksbureaus die de Zeeuwse plannenmakers terzijde staan. „Het komt nogal eens voor dat er veel waarde aan onderzoeksresultaten wordt ge hecht als basis voor concrete uitvoering. Onderzoekers weten niet alles, maar verkeren in de luxe positie dat dat voor hen zonder consequenties blijft. Veel onderzoeksrapporten blijken een verzameling luchtballonnen; soms liggen stapels onderzoeks rapporten en 'harde' cijfers ten grondslag aan later verkeerd uit vallende investeringsbeslissin gen. Maar dan zijn de heren van de adviesbureaus alweer met een ander haalbaarheidsonderzoek bezig. Je zou die onderzoekers bij wijze van spreken een pro cent van de winst moeten geven

de Stem | 1993 | | pagina 14