Koken 0FINNTAX DE STEM Sanering gasfabrieken urgent Borsele maakt reclame met WOV die gemeente zelf niet wil Minister Maij opent vernieuwd kanaal Rijkswaterstaat legt beslag op vastgelopen schip SAUNA TALLATIES 50-12520 I0KOCM Steeds meer jeugdige interesse voor Delta Expo op Neeltje Jans N DE MAAND. Bedrijfsterreinen Hulst en Oostburg bovenaan lijst van verontreinigde bodems Saeftinghe in uitverkoop met 'NeckermanngeuT Schoolverlatersproject in Goes wint prijs gehandic aptens tichting M 3895,' VÖÖT GRATIS ABONNEMENT BIJ AANKOOP AUTOTELEFOON 'Oefenen tegen verstoring van openbare orde' Besluit over fusie waterschappen valt begin 1994 Dubbele beenbreuk voor bromfietsster Marechaussee neemt lsd en xtc in beslag multifit A a OPEN DAG 5< 'ehoeve van een kantoor s„ as- en schilderbedrijf voorhet amheden alsmede het opslaj. perceel plaatselijk bekend 'aamslag, kadastraal bekend :tie T, nummer 86. 'ergunning ingevolge de We- onder het stellen van voor- van het milieu. beschikking en andere terzake ingang van heden voor een touw van de sector Stadsont- tie Milieu). Burg Geillstraat 2 16 november 1993 elke werk ur en van 13.30 tot 16.30 uur 00 tot 22.00 uur wensen in te zien op donder, lur worden verzocht daarvan in (tel. 01150-75458). de kantooruren een monde- ikken worden verkregen. ranaf heden kunnen gemoti- lijk bij het college van burge- vorden ingediend, schrift indient kan verzoeken niet bekend te maken. icht (tel. 01150-75458), wordt orts gelegenheid gegeven om te brengen en over de aan- 'isselen met het bevoegd ge- ituele overige aanwezigen. inslotte op gevestigd, dat al en hebben ingebracht op de en de belanghebbenden, die edelijker-wijs niet is staat zijn ng van de beschikking beroep len bij de afdeling voor de van bestuur van de Raad ate. leuzen, 15 oktober 1993. eester en wethouders izen, burgemeester, drs. R.C.E. Barbé. jortstr. 14 js 153 ID Terneuzen 150-30969 lid von de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven NI-INSTALLATEUR AKT HET GOED. i prijsopgave. *0000 wijze van spreken, ctijden korter, dus ij de 5 uur show iog eens bij dat u (ind.terr. Dombosch II) Raamsdonksveer 01621-19111 Zeeland Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De gemeente Borsele probeert investeerders te lokken door reclame te maken met de oeververbinding in de Westerschel- de (WOV), terwijl diezelfde gemeen te tot aan de Raad van State gaat om te voorkomen dat die WOV er ook werkelijk komt. Dat blijkt uit de nieuwe, peperdure brochure die Zeeland heeft laten maken om te gaan lobbyen voor honderden miljoenen guldens voor nieuwe Zeeuw se wegen, tunnels en havens. De brochure is een initiatief van en betaald door de gemeenten Terneuzen, Sas van Gent, Middelburg, Vlissingen, de havenschappen Terneuzen en Vlis singen, het provinciaal bestuur èn de gemeente Borsele. Alsof het de allermooiste droom is van Borsele, die WOV, zo prijkt het ding keurig driedimensionaal ingetekend in vier kleuren in de glossy brochure. Een kaartje van het door Borsele zo ver wenste tracé tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen maakt het nog duidelijker: Zeeland krijgt zulke goede verbindin gen dat investeerders gerust kunnen komen naar het Borselse deel van het industrieterrein het Sloe, waar nog vol op ruimte is. Zoals bekend gaat de hele WOV niét door als Borsele haar zaak bij de Kroon wint. Maar niet alleen de WOV wordt realistisch in beeld gebracht, alle Zeeuwse wensdromen staan er in: het aquaduct onder het kanaal door Wal cheren, de tunnel bij Sas van Gent het nieuwe havengebied rond Terneuzen en diverse uitgebreide industrieterreinen. De prijs van dit verlanglijstje is, aldus de brochure, 245 miljoen gulden, plus 200 miljoen voor de tunnel bij Sas van Gent, 180 miloen voor het aquaduct bij Middelburg, en een restpost van 7 mil joen voor een laadsteiger bij Vlissingen en 8 miljoen voor verbetering van de vaargeul in de Scheldemond. Alles opgeteld bijna een half miljard gulden. Dat geld, vindt Zeeland, zal voornamelijk van de rijksoverheid moe ten komen. Vandaar dat de beleidsma kers op de Haagse departementen de brochure zullen ontvangen. De Zeeuwse Statenleden krijgen er geen, daar is de brochure te duur voor en de oplage te beperkt. Wel komt er één exemplaar voor alle Statenleden samen ter inzage te liggen. De opening van het kanaal ging gepaard met de nodige kanonschoten. JAAP WOLTERBEEK 1. Volg de borden! Van onze verslaggever Wemeldinge - Minister Maij- Weggen heeft gisteren het vernieuwde Kanaal door Zuid-Beveland geopend. Te vens nam ze een nieuw scheepvaartsbegeleidssys- teem officieel in gebruik. Dat systeem houdt de scheepvaart in de gaten op het kanaal en Van onze verslaggever Middelburg - Burgemees ters en Commissarissen der Koningin doen er goed aan hun optreden bij grootscha lige ordeverstoringen te oe fenen. Volgens de Zeeuwse Commissaris der Koningin Van Gelder zijn dergelijke oefeningen 'dringend ge wenst'. Van Gelder schrijft dit in zijn jaarverslag '92-'93. Aanleiding voor zijn opmer king is de gang van zaken rond de acties van binnen vaartschippers afgelopen zomer. Hij kondigt aan om initiatieven te nemen om te komen tot een oefenbeleid voor ordeverstoringen, zoals dat er nu ook bestaat in het kader van rampenplannen worden gehouden. De Zeeuwse Commissaris der Koningin werkt met zijn Noordbrabantse collega Houben aan een rapport over de schippersacties in Terneuzen en Willemstad. In zijn jaarrapport schrijft Van Gelder blij te zijn dat 'los .van een aantal, overi gens pijnlijke incidenten, een grootschalig politieop treden uit kon blijven' en dat het Kanaal van Gent naar Terneuzen open is ge bleven. 'Wel betreur ik het dat de acties diepe sporen hebben nagelaten in de relatie tus sen de binnenvaartschippers en de verschillende overhe den', aldus Van Gelder. Hij schrijft dat de provincie de verhoudingen wil herstellen. de Oosterschelde tot aan de Krammersluizen. Twaalf jaar lang is gewerkt aan het verbreden van de verbinding tussen Ooster- en Westerschelde, de bouw van een nieuw sluizen- complex bij Hansweert en het graven van een nieuwe kanaal monding aan de Oosterschelde- kant bij Wemeldinge. Het pro ject heeft zevenhonderd miljoen gulden gekost. Het kanaal is dankzij de verbre ding geschikt voor de vier-baks- duwvaart. Het is de tweede vol waardige noord-zuidverbinding in het Deltagebied, naast de Schelde-Rijnverbinding. „Ik aarzel niet te zeggen dat de aanpassing van het Kanaal door Zuid-Beveland van levensbelang is", aldus Maij-Weggen, die ver der aankondigde de komende vier jaar nog eens 410 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor verbeteringen in het net van Nederlandse vaarwegen. In 1866 werd het oorspronkelijke kanaal gegraven. Begin en einde van het kanaal waren de sluizen bij Hansweert en Wemeldinge. Omdat met België is afgesproken dat de binnenvaart zo min mo gelijk door sluizen gehinderd mag worden, is de sluis bij We meldinge komen te vervallen. Het kanaal staat in open verbin ding met de Oosterschelde en kent nu dus ook hoog- en laag tij. De dijken langs het kanaal zijn dan ook verhoogd en hebben een zeewerende functie. Voor de dorpen Hansweert en Wemeldin ge heeft het werk ingrijpende gevolgen. In Hansweert moesten tweehonderd woningen wijken voor de aanleg van het nieuwe sluiscomplex. Wemeldinge ver liest met de sluizen ook de nodi ge activiteiten die het scheep vaart verkeer met zich mee brengt. Hoewel de twee Zeeuws-Vlaam se plaatsen met stip bovenaan de urgentielijst van de provincie staan is het zeer onwaarschijn lijk dat er volgend jaar een begin kan worden gemaakt met de schoonmaak van de terreinen. Want 'Hulst' staat dan wel num mer een op de urgentielijst, de aanpak van de vervuiling is nog niet opgenomen in het lijstje van in 1994 uit te voeren werken. Sanering van de verontreinigde grond in Hulst gaat namelijk zo veel geld kosten dat de provincie bij het ministerie van Vrom om extra geld heeft gevraagd. Pas als duidelijkheid is over een bij drage van het Rijk, weet de Van onze verslaggever Goes - De vier Zeeuwse wa terschappen boven de Wes terschelde moeten begin vol gend jaar de knoop doorhak ken voor een eventuele fusie. Het gaat om de samenvoeging van de waterschappen Wal cheren, Noord- en Zuid-Be veland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Dat zegt de stuurgroep die onder leiding van drs. H. Eversdijk de mogelijkheden voor een fusie on derzoekt. De stuurgroep advi seert de algemene besturen van de vier waterschappen op 9 fe bruari volgend een besluit te nemen over de fusie. Dat is juist voor de waterschapsverkiezing begin maart. Inmiddels heeft de stuurgroep een organisatiebureau ingescha keld om te adviseren over de toekomstige vestigingsplaats van het nieuwe waterschap. Het gaat dan in principe om Goes of Mid delburg. Van onze correspondent Terneuzen - Rijkswaterstaat in Zeeland heeft donderdag beslag gelegd op de bulkcar rier Ikan Tongkol. De dienst eist van de reder in Singapo re een borgsom van vijf mil joen gulden voor de bergings- kosten. Aanvankelijk was een garantstelling van dertig mil joen geëist. De bulkcarrier liep woensdag morgen aan de grond op een zandplaat in de Everingen in de Westerschelde. Na twee mislukte pogingen in de nacht van woens dag op donderdag slaagden vijf tien sleepboten er gistermiddag in de Ikan Tongkol vlot te trek ken. De berging gebeurde in op dracht van Rijkswaterstaat, die het schip gistermorgen om drie uur onder de Wrakkenwet plaatste. Na de vlot verlopen berging door sleepboten van de combinatie Smit-Tak en de Unie van Red- dings en Sleepdiensten (URS), met een gezamenlijke trekkracht van 65.000 PK, werd de Ikan Tongkon ten anker gevaren in de Everingen. Onderzoek ter plaatste heeft uit gewezen dat het schip bij de stranding geen schade heeft op gelopen. Desalniettemin kreeg de bulkcarrier geen toestemming De vastgelopen bulkcarrier wordt vlotgetrokken. de reis naar Antwerpen te ver volgen. Dat gebeurt pas als de reder zich garant heeft gesteld voor de bergingskosten die rijks waterstaat heeft gemaakt. Rijkswaterstaat greep gistermor gen om drie uur in, nadat enkele uren daarvoor twee bergingspo gingen waren mislukt. Twaalf sleepboten van de bergingscom binatie Multraship/Kotug/Koor- em uit Terneuzen en Rotterdam slaagden er weliswaar in het schip zo'n veertig meter te ver plaatsen, maar dat was niet vol- VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 DEEL 1 Van onze verslaggever Cees Maas Paal - Slechts 25 mille kost het dit dagblad om onsterfe lijkheid en een buitengemeen natuurvriendelijk imago te vergaren, door een eilandje vernoemd te krijgen in de prachtige ruigte van het natuurgebied Saeftinghe. „Ja hoor, u betaalt 25 mille en dan komt het Dagblad De Stern-eiland op de kaart," zegt directeur Willems van Het Zeeuwse Landschap, de eigenaresse van Saeftinghe. Van onze verslaggever Middelburg - Het terrein van de voormalige gasfabriek in Hulst staat bovenaan de lijst van verontreinigde bodems in de provincie Zeeland. Op de tweede plaats staat het gasfabrieksterrein Oostburg. provincie hoeveel geld ze zelf in de sanering moet steken. Reiniging De reiniging van de Vest in Hulst is gekoppeld aan de sane ring van het gasfabrieksterrein. Ook de schoonmaak van het ter rein van de gasfabriek in Oost burg is volgend jaar nog niet aan de beurt. Het onderzoek naar de saneringskosten is nog niet ge reed. Reden voor de provincie om ook de nummer twee van de urgentielijst nog niet op het pro gramma voor volgend jaar te zetten. Hetzelfde geldt voor het gasfabrieksterrein van de NS in Vlissingen. Wel op de lijst voor grondsane- ring in '94 staat het gasfabriek sterrein aan de Molenwater in Middelburg, nummer vier op de urgentielijst. Wat de grondwatersanering be treft staan onder meer de vol gende projecten op de rol: het voormalig benzinestation aan de Bossestraat in Vogelwaarde, het galvanisch bedrijf Cruzon in Breskens, de Lovenpolderstraat (west) en de Put van Van Wijck in Hoek en de voormalige gasfa briek in Tholen. Van onze correspondent Hulst - Bij een verkeersongeval op de Absdaalseweg te Hulst liep gistermorgen een inwoonster uit Westdorpe een dubbele onder beenbreuk op. Per ambulance is ze overgebracht naar het streek ziekenhuis De Honte in Terneu zen. Het slachtoffer liep omstreeks kwart- voor acht naast haar bromfiets over het fietspad. Ze werd op een gegeven moment aangereden door een haar ach terop komende bromfietser uit Axel. Vermoedelijk door het slechte weer bemerkte deze de jonge vrouw te laat. Een geul in het schorrenge- bied 'kost' minimaal 50 mille, maar ook 40 mille is 'be spreekbaar', meldt Willems. Morgen wordt met enig cere monieel de 'Neckermanngeul' ingehuldigd. Het gelijknamige postorderbedrijf in Hulst heeft 40 mille gedoneerd aan de al langer lopende Aktie Saef tinghe, waardoor steeds meer schor kan worden aangekocht. Bij wijze van tegenprestatie wordt de naam van het bedrijf aan een geul geplakt. En, op de dijk bij Paal komt een plaquette waarop die naam nog eens zal worden vermeld. Neckermann is de tweede doop in de nieuwe acquisitie actie van Het Zeeuwse Land schap. Eerder deze maand werd de Selenapolder omge doopt tot het Sieperdaschor, naar een overleden natuur- minnend rechter die een deel van zijn nalatenschap aan Saeftinghe overmaakte. Volgens Willems loopt de actie goed en heeft een reclamebu reau in Goes verschillende sponsorpakketten met andere bedrijven in bespreking. Alles is mogelijk om geld voor na tuurbeheer te verwerven, zegt Willems, zelfs de naam Saef tinghe is in principe omdoop- baar. Al zal dat niet bij tien duizenden guldens blijven, maar in de tonnen of de mil joenen moeten gaan lopen. En klinkt de naam Het Verdron ken Land van Dow wat al te krampachtig en onecht. Van onze verslaggever Middelburg - Saskia Verhey en Piet van Hooijdock, initiatief nemers van het arbeidsintegratieproject schoolverlaters van speciaal onderwijs in Goes hebben gisteren de Zeeuwse Prijs Bevordering Integratie Gehandicapten 1992 gekregen. Com missaris der Koningin W. van Gelder reikte de prijs, bestaan de uit een beeldje gemaakt door kunstenares Rini Dado, uit in het provinciehuis in Middelburg. De Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid heeft de prijs ingesteld. Het is, zo luidt de omschrijving van de stichting, 'een erkenning voor een persoon of instantie die zich op uitmun tende wijze heeft ingezet voor de integratie van mensen met een handicap in de Zeeuwse samen leving'. Het winnende project streeft er naar om schoolverlaters van het voortgezet speciaal onderwijs een plaats te geven op de ar beidsmarkt. „Werk is voor ieder een belangrijk om zijn eigen identiteit te bepalen", legde Sas kia Verhey uit. Inmiddels heb ben mede dankzij dit project 105 schoolverlaters een vaste baan en 43 andere een baan met een aanvullende uitkering. Voor 430 schoolverlaters hebben momen teel een stageplaats, extra scho ling of een werkervaringplaats. Er waren drie genomineerden voor de prijs. Naast de prijswin naar waren dat de stichting Ge sproken Weekblad Zeeland (tweede prijs) en het dagverblijf voor verstandelijk gehandicap ten Brugzicht in Zierikzee (derde) tevoren geselecteerd als de kanshebbers. Het was de eerste keer dat de prijs werd uitgereikt. In totaal kreeg de jury, die onder voorzit terschap van W. Don stond, ne gen inzendingen. Don noemde dit een groot aantal, gezien het feit dat de prijs pas in maart in het leven was geroepen. Don stelde voor om volgend jaar ook een vertegenwoordiger uit de or ganisaties voor verstandelijk ge handicapten in de jury op te nemen. Ook de prijswinnaars van dit jaar worden uitgenodigd zitting te nemen in de jury. Van onze verslaggever Neeltje Jans - Scholieren en studenten tonen steeds meer belangstelling voor het 'produkt' Delta Expo op Neeltje Jans. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1992. FOTO JAAP WOLTERBEEK doende om de Ikan Tongkol in diep vaarwater te brengen. Een kleine twaalf uur later lukte een hernieuwde poging met meer trek vermogen wel. Het totale bezoekersaantal aan de permanente tentoonstelling op het voormalige werkeiland daalde vorig jaar weliswaar licht, daar staat tegenover dat vanuit het onderwijs meer be zoekjes worden afgelegd. De be langstelling, zo blijkt uit de cij- Van onze verslaggever Terneuzen - Een ,32-jarige Belg uit Oudenaarde kwam gisteren niet verder dan de Scheldeboulevard met zijn pas in Terneuzen gekochte drugs. Bij een controle trof de mare chaussee uit Terneuzen driehon derd xtc-tabletten en tweehon derd lsd-strips aan. De man ver klaarde door een bekende naar Terneuzen te zijn gestuurd om daar de drugs op te halen. Voor het transport zou hij duizend gulden krijgen. De in beslag ge nomen drugs hebben een waarde van drieduizend gulden. Hij kreeg een boete van dit zelf de bedrag. Voor de wapenstok die in zijn auto werd aangetrof fen, werd een boete van twee honderd gulden opgelegd. fers, steeg met vijftien procent. In 1991 bezochten 553 scholieren en studenten Delta Expo. Vorig jaar stond de teller stil op 666. De groei zit in met name de middelbare scholen. Maar ook basisscholieren en studenten aan hogere onderwijsvormen vinden in toenemende mate de weg naar Neeltje Jans. In 1992 bezochten totaal 1987 mensen Delta Expo, ruim dertig minder dan een jaar daarvoor. Nederlanders staan met afstand op de eerste plaats, daarna vol gen Belgen, Fransen en Duitsers. Volgens het bestuur van de stichting Delta Expo heeft de daling van het bezoekersaantal vooral te maken met de Floriade en de opening van Euro Disney. Maar erg druk maakt het be stuur zich niet. De waardering voor Delta Expo is 'zeer hoog'. (ADVERTENTIE) zondag 17 okt. a.s. van 14.00 tot 18.00 uur 1200 m2 TOTAAL ONTSPANNEN (o.a. saunalandschap, diverse baden én gymnasion) speciale AANBIEDINGEN Slibbroek 8 - Hilvarenbeek (04255-4423)

de Stem | 1993 | | pagina 11