IRA 1.200,- Goes fiELP NODIG breda-krediet Oranje kan het ook zonder Ruud Gullit DE STEM Taylor: 'Niet van Nederland, maar van de scheidsrechter verloren' Bergkamp voelt zich opgelucht Noorwegen viert groot feest, Polen uitgeschakeld NDA Agenda L0F0N BEL 076-220722 Koeman ontsnapt aan rood en scoort x 5! Ronald Koeman en Rijkaard geschorst Van Basten weer naar Martens rOBER 1993 hgelukken helpen voorkó- Ingrijk hulpmiddel om on- leen recent onderzoek van IPrimera's (LX en SLX mo- van airconditioning voor Ie 4.200,- die er voor staat, In omdat we zuinig zijn op primera doet meer voor de de kreukelzones en schok- |'n auto met airco, ook dat pFFERTE OP MAAT. 1 en vervangend vervoer. Garage Adriaansen, Baljuw derstraat 25, tel. 01157-2710. r<Bi 3 oktober Manifestatie Oud met long in Recreatiecentrum laestinge in Sint Maartensdijk, leelname diverse Thoolse )rganisaties in kader Europees laar van de Ouderen. Tot 29 iktober Expositie lottenbakkerswerk G. Roodhart n de expositieruimte van de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland. De trtikelen zijn te koop. De helft an de opbrengst is voor de 'ereniging Vrienden PZZ, de ndere helft gaat naar een teunfonds voor het opleiden van erpleegkundigen in Kenia. Tot 4 november Expositie leurringen in Josterscheldeziekenhuis. Werk an kunstenaars Truike van rtaurik (Breda) en Lode Rijks Wemeldinge) te zien in xpogang. 24 t/m 27 november e gezondheidszorg is present et een stand op de eroepenmanifestatie in de eelandhallen in Goes. N Uitgave van de instellingen aangesloten bij de Provinciale Ziekenhuisraad Zeeland (PZR) in samenwerking met De Stem Weekbladen. Eindredactie: Bureau Voorlichting en PR van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ). De Voorlichtingsrubriek verschijnt maandelijks. Redactie-adres: Werkgroep PR van de PZR Postbus 100 4330 AC Middelburg tel. 01180-70700 tst. 717 en 718 Lid N.V. 30 jaar financiëringservaring .V.F. Gevolmachtigde van div. bancaire inste ellingen. Sport DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 DEEL B Advocaat in zevende hemel STAND GROEP 2 9 7 9 5 9 Noorwegen Nederland Engeland 9 4 Polen 8 3 Turkije 8 1 San Marino 9 0 Resterende wedstrijden: 27/10 Turkije-Polen; 10/11: Turkije Noorwegen; 16/11 San Marino-Engeland; 17/11: Polen-Neder land. 0 16 24- 3 1 13 26- 8 2 11 19- 8 3 8 8-10 6 3 7-17 8 1 1-39 poor Ted van Leeuwen Botterdam - In Chicago, waar hij in de late zeventi ger jaren voetbalde, werd Dick Advocaat eens samen met Willem van Hanegem overvallen door de tranen. Dat was toen op een een zame morgen in een lege ontbijtzaal de juke-box plotseling You needed me van Ann Murray begon te spelen. Gisteravond, toen om vijf over tien, Karl-Josef Assenmacher voor de laatste keer floot, vocht de bondscoach opnieuw tegen de waterlanders. Emotioneel was de omhelzing van Graham Taylor, zijn verslagen tegenstander en wiens 'falen' in Engeland als een nationaal drama zal worden op gevat. „Ach, emotioneel... Ik was gewoon blij. Maar dit zijn nu eenmaal bijzondere momenten in de sport. Taylor feliciteerde me. Heel sportief." Typerend lira needed me. Gisteravond had Advocaat zijn spelers nodig. En stonden er. De bonscoach roemde - uiteraard - het collec tief: „Het hele elftal heeft gewel dig geknokt. Nu het erop aan kwam, hebben de spelers laten zien dat ze er werkelijk stonden. Voor de rust gingen we de duels wat te halfslachtig in, maar daar heb ik in de rust wat van gezegd. Na rust hebben we bijna geen duel meer verloren, ook geen kopduel en dat was type rend." Typerend noemde Advocaat ook het optreden van Dennis Berg kamp, die dramatisch begon, maar uiteindelijk met de tweede treffer de wedstrijd besliste. Ad vocaat: „Dennis was niet echt in vorm. Hij begon moeilijk, maar hij heeft kei- en keihard ge werkt. Hij had een uitstekende tegenstander, Ince, maar toch heeft hij zich er overheen ge knokt. En dat vond ik grote klasse. Bovendien, ik vond alle vier voorhoedespelers erg sterk." En, zo meende de bondscoach, daar ligt ook de toekomst: „Alle vier de aanvallers zijn 24 of jonger. Met Van Basten achter de hand gaat Oranje toch een gouden toekomst tegemoet?" Die gouden toekomst is voor er voor Graham Taylor niet wegge legd. De Engelse bondscoach, zwaar onder vuur bij de pers uit zijn land, wees maar één schul dige aan voor de nederlaag van zijn ploeg: de Duitse scheids rechter Assenmacher. Hij ging terug naar de periode tussen de 12e en 15e minuut van de tweede helft. „Ik zoek niet naar excuses, maar er zijn regels in voetbal. Ik zeur er niet over dat de scheidsrech ter de bal buiten het 16-meter gebied legt, terwijl Platt erin was neergehaald. Feit is dat Da vid er door wasen dus zou Ronald Koeman van het veld gestuurd moeten worden. Dat gebeurde niet. Wij kregen een vrije trap. Wouters liep veel te snel toe, kreeg de bal tegen zich aan, er wordt niet gefloten maar doorgespeeld. Daaruit ontstaat de situatie waarin Nederland een vrije trap krijgt. Toen die tegen de muur ging mocht de bal wel worden overgenomen. En vervolgens schiet Koeman, die dus niet eens meer op het veld had mogen staan, de bal erin. Dat is ongerechtigheid." Frustraties Taylor verhaalde over de frus tratie bij zijn spelers. „Zelden heb ik een meer verslagen team meegemaakt. Deze nederlaag had niets te maken met de op stelling, met de tactiek, met het spel of de instelling. Slechts met incidenten. Ik hoorde dat de af gekeurde treffer van Rijkaard geen buitenspel was. Als dat Bondscoach Dick Advocaat (rechts) schreeuwt het uit van vreugde. Het WK ih Amerika is nu voor Oranje heel dichtbij. FOTO ANP waar is, is dat toch ook niet te tolereren.?" „Maar het was gewoon onze avond niet. We hebben twee keer de paal getroffen, twee maal is een bal van de lijn gehaald en De Goey speelde de wedstrijd van zijn leven. Het is dan zo fruste- rerend als de scheidsrechter niet van topklasse is. We hebben van hem verloren, niet van Neder land." Advocaat wilde niets weten van geluk. „Dat van Koeman was inderdaad een overtreding, maar geel was op zijn plaats. Maar zoals we vanavond gespeeld heb ben, dat heeft niets met geluk te maken. We hebben tegen een uitstekend Engeland gedomi neerd. We hebben verdiend ge wonnen en daar van de eerste tot de laatste minuut voor gevoch ten. En geluk, nou misschien hadden we vandaag dat beetje geluk dat we tegen Polen en Noorwegen ontbeerden." Geluk Geluk is hetgeen waarop Gra ham Taylor op 17 november hoopt. „Het enige wat wij kun nen doen is hopen dat Polen van Nederland wint. Na wat ik van avond met de scheidsrechter heb meegemaakt, is allesmogelijk. Wij moeten dan wel zelf met 7-0 van San Marino winnen. Het enige dat mijn frustratie van vanavond zou kunnen overtref fen is te horen dat Nederland in Polen verloren heeft en zelf maar met 4-0van san Marino gewonnen te hebben." Advocaat wilde derhalve ook niet te lang bij de luid bejubelde zege stilstaan. „Als er nu maar geen sfeertje ontstaat van: 'We hebben het gered'. We moeten in Polen echt nog een punt halen. Maar eerlijk gezegd kan ik me niet voorstellen dat we het nu nog laten glippen. We zijn zo dichtbij..." Dick Advocaat. Hij reikte naar de zevende hemel en won een paar strepen. Maar de Stars and Stripes zullen voor hem sowieso niet wapperen volgend jaar. Hij lonkt naar het zuiden. Met in het achterhoofd dat een trainer die een ploeg naar de eindronden van het WK loodst overal terecht kan. „Mijn doel is Italië. Daar is nog nooit een Nederlander trai ner geweest." Somberder Voor Graham Taylor ziet de toe komst er somberder uit. „Mijn contract loopt tot het eind van de WK-reeks. Daarna bekijkt de bond of het verlengd zal worden. En als ze me willen slchtofferen vanwege een reeks van blunders van de scheidrechter, dan moet dat maar. Het gekke is, verliest Nederland van Polen, en wij gaan naar Amerika, dan mag ik vast blijven. En zo raar is het in de voetballerij." Dennis Bergkamp schreeuwt het uit van vreugde nddat hij het Nederlands elftal op de beslissende 2-0 tegen Engeland heeft gebracht. Mare Overmars geniet mee. Van onze verslaggever Rotterdam - Op het moment dat Ronald Koeman Nederland naar 1-0 schoot, had hij eigenlijk al onder de douche moeten staan. Vijf minuten voor zijn prachtige vrije trap trok hij Platt op de rand van het strafschop gebied omver. „Dat was een rode kaart waard," realiseerde Koeman zich maar al te goed. Hij haalde de situatie na afloop terug. Een Neder landse aanval in de 57e minuut werd afgeslagen. En toen? „Die Engelse rechtsback schopte de bal als een blinde naar voren. Ik dacht dat De Goey zou uitkomen, maar de bal bleef op een vreemde manier hangen. Ik trok Platt uit balans, maar was wel zo slim meteen buiten het strafschopgebied te gaan staan. Ik maakte de overtreding buiten de zestien, zeker weten." Stip Toch wees de Duitse scheidsrechter Assenmacher resoluut naar de stip. Strafschop. Op advies van de grensrechter legde hij de bal echter op de rand neer. Koeman kreeg slechts geel, tegen de interna tionale regels in. Vijf minüten later. Wouters was na een slim balletje van Bergkamp vrij. Op haar beurt greep de Engelse defensie in. Vrije trap, randje zestien. Koeman haalde verwoestend uit, maar de muur blokkeerde de bal. De scheidsrechter gaf Ince de gele kaart en liet de vrije trap overnemen. De afweer moest op afstand gaan staan. Koeman had intussen tijd om na te denken over een slimmig heidje. „Als ik hard schiet, kan de bal er nooit in, of hij moet toevallig tussen een paar benen door gaan," ging in zijn hoofd om. De muur bedekte een groot deel van het doel, keeper Seaman stond helemaal in de hoek, bij de paal. Het alternatief voor een verwoestende uithaal was de subtiele stift in de lege hoek. Proberen „Dat is niet mijn specialiteit, niet mijn grootste kwaliteit, maar het was het proberen waard," aldus Koeman, die anderhalf jaar geleden de Europese finale tegen Sampdoria besliste met een keihard ingeschoten vrije trap. „Eigenlijk had ik het nog bijna nooit zo geprobeerd, maar ik speel al zolang in de top. En ik heb natuurlijk een aardig gevoel in die voet. De afstand tussen doel en bal was klein. Het moest kunnen." Voor Koeman had de avond ook een deceptie. Dat was toen hij hoorde dat hij voor de wedstrijd in Polen is geschorst vanwege de derde gele kaart. „Oh, dat is een teleurstelling. Ik dacht dat ik pas bij de vierde kaart geschorst zou zijn." FOTO ANP Rotterdam - Nederland zal in de laatste kwalificatie interland voor de wereldti telstrijd, op 17 november tegen Polen, spelen zonder Ronald Koeman en Frank Rijkaard. Beide spelers kregen gister avond in de wedstrijd tegen Engeland de gele 'kaart. Voor Koeman was dat al zijn derde in de reeks. Eer der ontbrak hij door een straf al in de uitwedstrijd tegen Engeland. Rijkaard kreeg zijn tweede gele kaart. Ook daarop staat een schorsing van één wedstrijd. Van onze verslaggever Rotterdam - Op het moment dat Engeland gisteravond in de Rotterdamse Kuip de 1-1 najoeg, verloste Dennis Berg kamp Oranje. De speler van Internazionale zat niet erg in de wedstrijd. Hij liet sommi ge ballen knullig van de voet springen en miste een aantal kansen. Bergkamp: „Ik voelde me heer lijk. Ik wist dat het een keer moest lukken. Het zou anders zijn geweest als ik drie ballen had gekregen en daarmee niets had gedaan. Zo was het niet. Ik was veel aan de bal en kreeg veel ruimte." Conclusie van de spelers en coach was, dat de kwalificatie niet meer in gevaar mag komen. 'Frank de Boer: „Moet kunnen. Met zo'n team moet je gewoon winnen in Polen." Andere con clusie was, dat de jeugd aanslui ting heeft gevonden bij de gou den generatie (Wouters, Koe man, Rijkaard). Roy was de uit blinker, Ronald de Boer een waardige vervanger van Van Basten. Frank Rijkaard tenslotte vond de zege vooral fijn voor Advocaat, die de laatste weken nogal wat kritiek te verduren kreeg van grootheden als Cruijff. „Ik ben vooral blij voor de bondscoach," zei de Ajaeied. Milaan (afp) - Marco van Basten meldt zich zondag voor controle bij de Belgische orthopeed pro fessor Martens, die hem op 9 juni aan de rechter enkel opereerde. De voetballer van AC Milan, begin dit jaar slechts actief in twee competitiewedstrijden en de Europa Cup-finale, werkte de laatste drie weken met lichte trainingen verder aan zijn her stel. Van onze verslaggever Rotterdam - Het Nederlands elftal weet ook zonder Ruud Gullit en ondanks de kritiek van Johan Cruijff de ein dronde van het wereldkam pioenschap in Amerika te halen. Na de 2-0 zege op Engeland in de Kuip moet de slotwedstrijd in groep 2 bij het uitgeschakelde Polen (17 november) een formaliteit zijn. „Nog één stappie," wist ook Dennis Bergkamp, gis teravond in Rotterdam ma ker van het tweede doelpunt. Oranje had wel de grootste do sis geluk in de 'wedstrijd van het jaar', die dat predikaat on danks de enorme belangen voor één keer ook waard was. De tegenstander trof twee keer de paal op cruciale momenten. Ro nald Koeman ontsnapte door coulant optreden van scheids rechter Assenmacher aan de ro de kaart. „Wij waren de geluk kigste," erkende Koeman, die zelf ook toegaf dat zijn overtre ding zijn laatste actie had horen te zijn. Daarentegen werd voor rust een zuivere goal van Ne derland afgekeurd. De 'twaalfde man' van Oranje werd al spoedig stil. De Engel sen, voor wie een gelijk spel veel gunstiger was, bleken zich bepaald niet tot verdedigen te beperken en waren meermalen zeer gevaarlijk. Bovendien was de openingsfase van het Neder lands elftal bepaald niet groots. De massa kreeg in het eerste kwartier een bevestiging van nieuws dat uit Italië was gesij peld: Bergkamp was niet in top vorm. Maar dat zou veranderen, het geloof in een overwinning kwam tegen de rust terug. Duurste De duurste speler van Oranje leverde bij zijn eerste vijf mo menten de bal achter elkaar bij een tegenstander in. Twee opge legde kansen verprutste hij. De eerste al in de 6e minuut op aangeven van Roy ingeleid door een actie van Overmars. Berg kamp had recht voor doel de hoek voor het uitkiezen, hij schoot over. Zijn tweede kans kwam in de 33e minuut en was moeilijker, omdat Roy hem ho ger aanspeelde. Bergkamps vol ley ging opnieuw over. Eén ding was zeker, Bergkamp-in-top- vorm had in deze situaties zeker één keer geseoord. Oranje mocht zich overigens ge lukkig prijzen zonder een En gels doelpunt te rust te halen. In de 25e minuut schoot Dorigo een vrije trap buiten bereik van De Goey tegen de paal. Nog dezelfde minuut werd de Feye- Dew uitblinker van het Nederlands elftal Bryan Roy in duel met Paul Parker van Engeland. foto ap noorder wel gepasseerd door Adams. Erwin Koeman sprong hem bij met een 'onmogelijke' redding op de lijn. Engel Nederland-Engeland was voor rust trouwens een mooie wed strijd, evenwichtig, kansen over en weer en niet te hard, al was de gele kaart voor Dorigo toen Overmars 'hem voor de vijfde keer voorbij draafde terecht. Toch had Nederland met een voorsprong moeten gaan rusten. In de 42e minuut volleerde de inkomende Rijkaard de bal langs Seaman op een crosspass van Ronald de Boer. De Duitse scheidsrechter keurde het doel punt af op buitenspel, gezien door grensrechter Kuhn. Her haalde TV-beelden toonden zijn ongelijk. Qua mazzel stonden beide partijen op dat moment weer gelijk.' Dezelfde grensrechter trad een kwartier na rust op als redden de engel voor Oranje. Na een Nederlands offensief, waarin Bergkamp nog maar eens twee kansen miste, ontsnapte Shea rer aan de Nederlandse grendel. Ronald Koeman kon niets an ders doen dan hem vanachteren pakken. Buiten de 16 meter. Assenmacher wees onmiddellijk gedecideerd naar de stip en sprintte er naar toe. Zijn grens rechter verbeterde hem, de bal werd buiten de 16 gelegd, waar na Dorigo in de muur schoot. Assenmacher, de beste scheids rechter van Duitsland, maakte nog een fout. Hij bestrafte Koe man met slechts een gele kaart en niet de rode. De milde straf was van beslissende betekenis voor de wedstrijd. Drie minuten later struikelde Wouters aan de andere kant over de benen van Pallister. Koeman mocht de vrije trap zelfs twee keer ne men, omdat Ince te vroeg kwam inlopen, In de herkansing krul de de Barcelonees de bal in de kruising, 1-0. Intikken Oranje, met Roy als uitblinker, speelde ineens gewonnen spel, zeker toen in de volgende mi nuut een schitterende vrije trap van Merson tegen de paal viel en voor de Engelsen tergend langzaam voor de lege doel- mond stuiterde. Rijkaard kon in de 66e minuut 2-0 intikken na een schuiver van Bergkamp, maar hij was er niet op bedacht. De spinnijdige Bergkamp had in de 68e minuut genoeg van al zijn missers. Hij voltrok persoonlijk het vonnis bij de tweede counter. Bij zijn zevende kans joeg hij de bal loepzuiver in de hoek, 2-0. Advocaat wisselde schielijk een aanvaller (Overmars) voor een middenvelder (Winter). De in breng van Wright kwam voor Engeland te laat. Nederland was op dat moment al bezig met gallery play, de tegenstander te vernederen. Oranje kon zich gaan opmaken voor de laatste beslissende wedstrijd, op 17 no vember in Poznan tegen het uitgeschakelde Polen. Met Ad vocaat als coach en zonder Gul lit als aanvoerder. NEDERLAND-ENGELAND 2-0 (0-0) - 61. Ronald Koeman 1-0, 68. Bergkamp 2-0 Scheidsrechter: As senmacher (Dui). Toeschouwers: 42.500. Gele kaarten: Ronald Koe man, Rijkaard (Nederland), Dorigo, Ince (Engeland). NEDERLAND: De Goey; De Wolf, Ronald Koeman en Frank de Boer; Rijkaard, Wouters, Bergkamp en Erwin KoemanOvermars (73. Winter), Ronald de Boer (88. Van Gobbel) en Roy. ENGELAND: Seaman; Parker, Adams, Pallister en Dorigo; Palmer (46. Sinton), Platt, Ince, Sharpe; Shearer en Merson (70. Wright). Poznan (anp/rtr) - Noorwegen heeft in de 'Nederlandse' groep 2 van de WK-kwalificatiestrijd ongeslagen een ticket bemach tigd voor de Verenigde Staten. De krachtige Vikingen brach ten ook de negende groepswedstrijd tot een goed resultaat. Polen werd gisteravond in Poznan met 3-0 verslagen. Noorwegen verzekerde zich met een totaal van zestien punten eveneens in vroegtijdig stadium van de groepszege. De laatste wedstrijd in en tegen Turkije is niet meer Van belang. Voor de eerste keer sinds 1938 maakt Noorwegen zijn opwachting bij de eindronde. Polen verloor op eigen veld nog nooit van de Scandinaviërs. De vriendschappelijke wedstrijden in 1963 (9-0), 1969 (6-1) en 1987 (4-1) werden moeiteloos gewon nen, al werd het krachtverscf steeds kleiner. De eerste verli partij markeert de opmars van het Noorse voetbal en de teloor gang van het Poolse spel. De derde groepsnederlaag voor de thuisploeg betekende het ein de van de Poolse WK-missie. De resterende wedstrijden tegen Turkije en Nederland (17 no vember) zijn voor de Oosteuro peanen slechts van experimente le waarde. Oranje heeft in het laatste duel met Polen aan een gelijk spel voldoende om de tweede plaats veilig te stellen, die eveneens recht geeft op deel neming aan het eindtoernooi om de wereldtitel. Zeker in de beginfase had het behoudende Noorwegen in Poz nan niet het beste van het spel. Het ambitieuze Polen had voor 15.000 toeschouwers een licht overwicht, maar sprong slordig met de kleine kansen om. De Noorse doelman Frode Grodaas, de vervanger van de geschorste Erik Thorstvedt, voorkwam in de eerste helft (0-0) een achter stand. Na de pauze toonde Noorwegen meer inspiratie en inzet. Polen, voor de eerste keer onder leiding van de nieuwe bondscoach Cmi- kiewicz, werd op eigen helft vastgezet en kwam nauwelijks nog aan aanvallen toe.,De ope ningstreffer van Flo na een uur -"as fataal voor de thuisploeg. Je spits scoorde van dichtbij na een fout van doelman Bako. In de wanhopige jacht op de gelijkmaker liep Polen zichzelf totaal voorbij. De conditioneel sterke Noren profiteerden slim van de algehele chaos bij de aangeslagen tegenstander. Fjör- toft, na een fraaie schijnbewe ging, en invaller Johnsen gaven de zevende groepszege in de slot fase extra glans. POLEN-NOORWEGEN 0-3 (0-0) - 61. Flo 0-1, 63. Fjortoft 0-2, 89 Johnsen 0-3. Scheidsrechter: Krondl (Tsj). Toeschouwers: 15.000. Gele kaarten: Wegrzyn (Pol), Bohinen, Berg (Noorwegen). POLEN: Bako; Bak, Wegrzyn, Ko- zminski en Waldoch; R. Warzycha, Swierczewski; K. Warzycha, Ziober, Kosecki (25. Brzeezek) en Lesniak. NOORWEGEN: Grodaas; Halle (80 Jacobsen), Pedersen, Bratseth en Björnebye; Flo, Mykland, Berg en Rekdal; Bohinen en Fjortoft (70. Johnsen).

de Stem | 1993 | | pagina 9