NKI Dongen aast op order China „Voor 6% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." Nederlandse autobusmarkt gaat dit jaar nog verder achteruit 'ND KORT r r. Onderneming vraagt hulp van ministerie van Ontwikkelingssamenwerking Protest tegen slechte werkomstandigheden White Products: meer ontslagen dan verwacht Femis 'troefkaart1 in omstreden hasjkwestie ie in actie '«maffia' VS niet van plan toe te geven aan Europese druk ECONOMIE A5 ide naar VS liseringen terug Br Liberia over Koerilen Rabobank Q Milieu kost glastuinbouw kapitalen ECONOMIE KORT Bedrijfsleven verreist bijna tien miljard Schiphol beste luchthaven van Europa Dasa verscherpt bezuinigingen Océ ziet winst dalen Gigantische fusie mediawereld VS Sparen doe je gewoon bij de Postbank. POSTBANK [oktober 1993 A de STEM donderdag 14 oktober 1993 pijn gisteren tientallen I ben onderzoek naar de hormonen. Volgens de hig hormoonprodukten l justitie van het parket in j zo'n honderd adressen Ide volksgezondheid en 0t lrs, veevoederbedrijven en Vandemeulebroucke, die henmaffia, gaat ervan Ui( I producenten en handela- Ir weinig hormoonproduk- lekken' bij het gerecht, [te aanpak de strafmaat t« lp drie maanden cel. In <je Heelden er met een boete Isvoorstel voor zwaarden B bij het parlement. Itariër brood in de Neder- ■producenten, slachthuizen het hormoengebruik in de |natuurkunde is dit jaar I kundigen Russell A. Hulse onderscheiding voor het Een pulsar (samentrek-1 Riobron in het heelal roet Ikking heeft nieuwe moge-1 pn van de zwaartekracht", [gekend aan de Amerikaan pi Smith voor baanbrekend pnderzoek. In Griekenland, Papandre- beloofd het privatiserin- j regering van conservatie- Izij de verkiezingen zondag lu zei tijdens een kabinets- leratische' wetten die zijn It, zal terugdraaien. Igere vrouw, de 39-jarige lonlijk kabinet. De nieuwe Ubiieke hommage gebracht b stewardess. Papandreou l onschatbare waarde heeft |ven'. pten op korte termijn extra in Liberia. De Verenigde tomen dat het stagnerende Itloopt. De speciale VN-af- bomers, begint vandaag een I Zimbabwe om deze landen everen. Icties ondertekenden op 23 Koord dat een eind maakte geroorlog. Zij kwamen een angsstructuut en de ontwa- bvereen. De uitvoering van |aag. ikomen tot sluiting van een h de kwestie van de vier I het eind van de Tweede pgenomen. aring van Tokyo', waarmee ld en de Japanse premier, ■0 hun eerste top afsloten. Idesverdrag te sluiten of op l verlenen zolang dit niet |Hosokawa zeiden in hun t te zijn begonnen 'over de |ri, Shikotan en Habomai I nt: de Rabobank, eens binnen. grootste spaar- derland weten we u meer uit uw lalt zonder dat u Van onze redactie economie Veldhoven - Autobusprodu centen hoeven voorlopig niet te rekenen op een herstel van de Nederlandse markt. Na de forse klap van vorig jaar is de verkoop van nieuwe voer tuigen in de eerste helft van dit par verder ingezakt. Hoe groot de afzet in de tweede helft van dit jaar uitvalt zal voor een deel afhangen van de resultaten die de fabrikanten weten te boeken op de internationale beurs in het Belgische Kortrijk, die vrijdag begint. Verwacht wordt echter dat de achteruitgang in de eerste zes maanden niet meer kan wor den ingelopen. Uit eigen berekeningen van de autobusfabrikant United Bus in Veldhoven blijkt dat de Neder landse markt in 1992 ten opzich te van 1991 flink is teruggelo pen. In 1991 was verminderde de verkoop al van 971 naar 922 bussen. Vorig jaar kelderde dat aantal naar 635. De achteruitgang komt vooral op rekening van de Nederlandse autobusmarkt voor het openbaar vervoer. Daar werd bijna een halvering van de verkoop gecon stateerd. Dat is hoofdzakelijk te wijten aan het bezuinigingsbe leid van de overheid. „In de jaren '90 en '91 leefden we nog in de euforie van de overheids- stimulering van het openbaar vervoer en dat was vorig jaar ineens afgelopen," zegt United- Buswoordvoerder Houtsma. „De overheidsbezuinigingen werkten door op de vervoersmaatschap pijen, die minder gingen investe ren." Concrete aantallen over de eer ste helft van dit jaar kan Houts ma nog niet geven, al is de neerwaartse tendens voor hem duidelijk te herkennen. De ver wachtingen van United Bus, die zelf een scheiding aanbrengt tus sen de markt voor openbaar-ver- voerbussen en touringcars, zijn ook voor volgend jaar somber. De markt voor openbaar-ver- voerbussen, die ongeveer de helft tot twee derde van de totale markt bestrijkt, zal in 1994 'be slist geen plusje' te zien geven. Ook van het overnemen van ver voersdiensten door particuliere bedrijven zullen de busfabrikan ten voorlopig nog weinig mer ken, verwacht United Bus. De markt voor touringscars zal daarentegen dit jaar wel aan trekken. Na het dieptepunt in 1991 groeide de markt vorig jaar met 4,5 procent. Hoe groot de toeneming dit jaar zal zijn, is niet exact aan te geven, al zal de groei lager uitkomen dan vorig jaar. Op de totale Westeuropese markt, die ongeveer 20.000 stuks per jaar omvat, kunnen de auto busfabrikanten herstel dit jaar ook wel vergeten. Zij worden sinds 1990 jaarlijks met een ach teruitgang van enkele procenten geconfronteerd. Van onze redactie economie Dongen - Het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking zal de NAT-groep (Netherlands Airport Technology Group) te hulp moeten komen om een Chinese order van 90 miljoen gulden binnen te slepen. Dat heeft H. Janssens voorzitter van de NAT-groep en algemeen i directeur van het Dongense be drijf NKI (Nederlandse Kunst stoffen Industrie) bij terugkeer uit China laten weten. Het gaat het om een project voor de luchthaven Urumqi, de hoofdstad van de provincie Xinjiang in het noordwesten van China. De Chinese regering heeft onlangs 5 miljard uitgetrokken voor de modernisering van 60 vliegvelden. Overigens ontkent Janssens dat er al sprake zou zijn van een voorlopig contract. „De Chine zen zijn geïnteresseerd, maar er is nog niets getekend. Wanneer Ontwikkelingsamenwerking wil inspringen in de vorm van een krediet en een bedrag aan ont wikkelingshulp, dan komt de or der inderdaad heel dichtbij." Het ministerie in Den Haag heeft Van onze Haagse redactie Den Haag - Glastuinbouwbe drijven moeten de komende jaren honderdduizenden gul dens investeren in milieu voorzieningen. Vooral de wet verontreiniging oppervlaktewater, die waar schijnlijk volgend jaar van kracht wordt, jaagt de glastuin bouw op kosten. Daarnaast is er geld nodig voor energiebespa rende maatregelen en het terug dringen van het gebruik van be strijdingsmiddelen. Het Landbouw Economisch In stituut (LEI) in Den Haag heeft berekend, dat ruim 35 procent van de 10.000 bedrijven zullen moeten sluiten omdat ze niet kapitaalkrachtig genoeg zijn. Krijgen de tuinders niet tot 1996 maar tot 2000 de tijd om milieu maatregelen te nemen, dan zou niet 65 maar 75 procent van de bedrijven kunnen overleven. Volgens het LEI moet gemiddeld per bedrijf 371.000 gulden wor den geïnvesteerd. Afhankelijk van de teelt (groente, bloemen of potplanten) en de grootte van het bedrijf variëren de bedragen van 100.000 gulden tot bijna één miljoen gulden. Uit een tweede onderzoek ver richt door de Vrije Universiteit van Amsterdam blijkt dat groen te- en potplantbedrijven gemid deld voldoende weerstandsver mogen hebben om de kostenstij ging op te vangen. De snijbloem sector komt al snel in de proble men. nog geen concreet voorstel van de NAT-groep ontvangen, wel wordt bevestigd dat er contacten zijn geweest. Ontwikkelingssa menwerking heeft een speciaal potje voor dit soort projecten. Schepen Met klem ontkent Janssens het bericht dat de werf Van der Giessen-de Noord, waarvan NKI een dochter is, in China reeds een order voor vijf schepen zou hebben binnengehaald, zoals hij bij terugkeer in Nederland heeft gesuggereerd. Janssens: „Het is buitengewoon pijnlijk en onjuist dat ik de sug gestie heb gewekt dat er al een contract over die schepen zou zijn. Ik zeg alleen dat er een goede mogelijkheid is dat de opdracht wordt verkregen. Maar ik heb vanuit China nog niets gehoord over een contract." Eind vorige week kondigde staatssecretaris Van Rooy (Bui tenlandse Handel), die met een omvangrijke handelsdelegatie in China is, aan dat binnenkort de aanschaf wordt verwacht door China van een aantal Neder landse rij-op-rij-af- schepen en veerboten. De staatssecretaris sprak over een order van enkele honderden miljoenen, maar noemde geen naam van een be drijf. Inmiddels loopt de effectenbeurs loopt al verscheidene dagen vooruit op de order. De koers van de aandelen Van der Gies- sen-De Noord die 4 oktober nog op ƒ234,- stond was gisteren al naar ƒ325,- gestegen. De NAT-groep reist in het kiel zog de staatssecretaris mee door China. Het gaat daarbij om ver tegenwoordigers van ongeveer dertig Nederlandse bedrijven, gespecialiseerd in de produktie van luchthavenapparatuur. Janssens reist volgende week wederom af naar China. Ditmaal puur als directeur NKI om te trachten orders te verwerven voor de luchthaven Zhuhai bij Hongkong. NKI in Dongen legt zich toe op het ontwerpen en vervaardigen van kunststofba lies voor luchthavens. Janssens ontkent eveneens dat andere leden van de NAT-groep inmiddels al een contract zouden hebben afgesloten voor projec ten op het vliegveld van de Zuid- chinese havenstad Fuzhou. Ook hier gaat het volgens Jans sens hoogstens om een zoge naamd 'memorandum of under standing', waarin de Chinezen hun bereidheid uitspreken tot een eventueel contract te komen. Dat zou eveneens in de orde van grootte van 90 miljoen liggen. Bij het bedrijf Davidson Marley in Born is gisterochtend een poortactie ge houden uit protest tegen de slechte ar beidsomstandigheden in het bedrijf, waar dashbords voor de Ford-fabrieken in Genk worden gebouwd. De Industrie bond FNV maakt gewag van een hele waslijst met klachten over tal van over tredingen van de veiligheidsvoorschrif ten. Ook is er te weinig sanitair en kleedruimte. Zo is er maar één douche voor de mannelijke personeelsleden en één voor de vrouwelijke. Ook de opslag van gevaarlijke stoffen voldoet niet aan de eisen, aldus de Industriebond FNV. Volgens de directie worden de klachten zwaar overtrokken. De problemen zijn volgens het management vooral een ge volg van het feit dat het bedrijf zich nog in de 'opstartfase' bevindt. De belangstel ling voor de actie was trouwens niet zo groot, de Iridustriebond FNV wijt het geringe aantal deelnemers aan de protes tactie aan intimidaties van de kant van de directie. Zo zouden personeelsleden met ontslag bedreigd zijn. De arbeidsin spectie onderschrijft de klachten van het personeel en heeft inmiddels gedreigd maatregelen te nemen. fotoanp Van onze verslaggeefster Oudenbosch - Bij White Pro ducts in Oudenbosch vallen meer ontslagen dan de twin tig waarvan in eerste instan tie sprake was. Dat komt door de slechte econo mische situatie, aldus directeur D. Tigchelaar van White Hol ding. Volgende week praat hij met de vakbonden en pas dan maakt het bedrijf exacte getal len bekend. De bedrijven van White Holding hebben het personeelsbestand al ingekrompen door mensen met een tijdelijk contract geen vaste baan aan te bieden en minder uitzendkrachten aan te nemen. „Dat was een van de eerste maatregelen. Maar nu komen we noodgedwongen aan de kern van ons personeelsbestand." Bij White Products in Oudenbosch werken nog ongeveer 300 men sen. Binnen White Products en de aanverwante bedrijven aan de Industrieweg in Oudenbosch wordt al sinds het najaar van 1992 over een reorganisatie ge sproken. Volgens Tigchelaar staat de markt voor alle toeleve ranciers onder druk. De bedrij ven maken produkten die ge bruikt worden in zware machi nes en de automobielindustrie. Tigchelaar: „Er is een druk op onze prijzen, een afname van het volume te leveren goederen en we hebben last van koersver schillen." Volgens hem laten grote bedrij ven het oplossen van problemen bovendien over aan de toeleve ranciers die voor steeds minder geld andere en betere produkten moeten leveren. „We moeten ef ficiënter gaan werken," zegt Tigchelaar. Een intern onder zoek door eigen mensen en on derzoekers van de Technische Universiteit heeft aanbevelingen opgeleverd. Automatiseren is daar een onderdeel van en dat kost arbeidsplaatsen. Tigchelaar zegt dat er voor een ander White-bedrijf, White Elec tronics, licht gloort. Dit bedrijf repareert monitoren van compu ters en krijgt volgens Tigchelaar steeds meer opdrachten. „Voor White Products geldt trouwens dat we geen klanten hebben ver loren. Wat ze ons laten doen is alleen minder." J. Janmaat van de Industriebond FNV bevestigt dat het niet zo goed gaat met White. Op het gesprek van volgende weekwil hij nog niet vooruitlopen. „Eerst maar eens afwachten wat de directie ons te melden heeft, en dan naar de leden." P. Lagache van de Koninklijke Begemann Groep weersprak gis teren tijdens een symposium in Enschëde de woorden van Tig chelaar dat het met de toeleve rende industrie slecht gaat. „Toeleveranciers met een under dog-syndroom hebben dat aan zichzelf te danken. Onze positie is niet zo slecht. Wij kunnen internationaal best een partijtje meezingen. Hij vindt wel dat de toeleveren de industrie hoognodig iets moet gaan doen aan marketing, omdat Nederland op dat punt nogal pover afsteekt bij het buiten land. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Verenigde Staten zijn niet van zins opnieuw te gaan praten over het landbouwakkoord dat de Ameri kanen vorig jaar met de EG sloten. Dat heeft Mickey Kantor, de speciale handelsgezant van de Amerikaanse president Clinton gisteren in Brussel gezegd. En de Amerikanen voelen er evenmin voor de audiovisuele sector los te maken van de besprekingen over de vrije wereldhandel. Kantor en zijn Europese gesprekspartners proberen dezer dagen in Brussel de Gatt-onderhandelingen over het vrijmaken van de wereldhandel een positieve wending te geven. Maar de stand punten aan weerszijden van de Oceaan Wijven sterk uiteenlo pen. Op het gebied yan de landbouw vormen de Europese landbouwsubsidies het grootste struikelblok. De VS beschouwen die Europese steun als oneerlijke concurrentie voor de Ameri kaanse boeren. Gisterochtend bij zijn aankomst in Brussel maakte Kantor duidelijk dat de landbouwafspraken die vorig jaar in het Blair House in Washington werden gemaakt tussen de VS en de EG gerespecteerd moeten worden. Dat de Fransen van mening zijn dat Europa te veel heeft toegegeven, ik een Europees probleem, oordelen de Amerikanen. Op een persconferentie in Brussel onderstreepte Kantor dat nog maar eens. Landbouw is een belangrijk onderdeel van het Gatt-akkoord. Over de landbouw en de meeste andere sectoren moet op 15 december een globaal politiek akkoord worden bereikt, zo is afgesproken tussen de meer dan 100 landen die bij de zoge noemde Uruguay-ronde betrokken zijn. Uiteindelijk moet het akkoord leiden tot het verdwijnen van allerlei handelsbeperkin gen en een wereldwijde verlaging van de invoerrechten. Behalve over de landbouw maakt de Franse regering zich grote zorgen over het cultuur-onderdeel 'van de Gatt. De Fransen vrezen nog meer overspoeld te worden door Amerikaanse televisieseries en films, waardoor de eigenheid van de Europese cultuur wordt aangetast. Frankrijk wil dat de hele audiovisuele sector buiten het Gatt-akkoord wordt gehouden. Amsterdam - Het Nederlandse bedrijfsleven geeft jaarlijks 9,5 miljard uit aan reis- en representatiekosten. Dat is 2670 per werknemer. Het bedrag vormt in grootte de derde post na salarissen en automatisering. Ondanks dat heeft 61 procent van de bedrijven geen formeel beleid op dit terrein. De conclusie is afkomstig van de financiële dienstverlener American Express, dat een onderzoek liet uitvoeren onder 3500 bedrijven in Europa, waarvan 350 in Nederland. Amsterdam - De lezers van het Britse zakenreizigersblad Business Traveller hebben Schiphol voor het tiende achtereen volgende jaar uitgeroepen tot beste luchthaven van Europa. Tweede werd London Heathrow, dat in vergelijking met 1992 van plaats wisselde met de luchthaven van Ziirich. De prijs wordt morgen uitgereikt door prinses Diana aan de general manager terminal van de" NV Luchthaven Schiphól, mr. A. Rutten. Wereldwijd werd Schiphol tweede, achter Changi in Singapore. München - De Duitse vliegtuigbouwer Dasa, meerderheidsaan deelhouder van Fokker, gaat zijn sinds juli lopende bezuini gingsprogramma aanscherpen. Binnen twaalf maanden moet er 200 miljoen mark zijn bezuinigd, heeftpersoneelsdirecteur Knitter laten weten. Deze besparing is 'bij lange na niet voldoende' om de voor dit en volgend jaar verwachte verliezen op te vangen en daarom moet er overal worden bezuinigd, aldus Knitter. Zo gaat Dasa korten op dé kerstgratificatie en de uitkeringen bij jubilea. Ook de vrijwillige bijdrage aan sociale voorzieningen gaat naar beneden en verder komt er een voor iedereen gelijke pensioenvoorziening. Al het leidinggevende personeel wordt niet alleen tien procent gekort op de gebruike lijke tantième, maar ook op zijn salaris. Venlo - De aanhoudende lage economische bedrijvigheid in vooral Europa heeft Océ-Van der Grinten (copiers, printers, plotters) ook in het derde kwartaal van het boekjaar 1993 parten gepeeld. Zowel omzet als winst vertoonden opnieuw een dalende lijn. Océ handhaaft de deze zomer bijgestelde prognose dat de winst over het hele boekjaar 1993 iets boven de 50 miljoen gulden zal uitkomen. In 1992 verdiende de kopieerfabri kant 87 miljoen, het jaar ervoor 101 miljoen gulden. In het derde kwartaal van het boekjaar 1993 (dat op 30 november afloopt) daalde de netto-omzet met zes procent tot 603 miljoen gulden. Koersinvloeden niet meegerekend daalde de omzet met vier procent. De netto-winst liep met 26 procent terug, van 18,8 naar 13,9 miljoen. De eerste twee kwartalen van 1993 bedroeg de winstdaling 50 procent. Philadelphia - De Amerikaanse telefoonmaatschappij Bell At lantic en de kabeltelevisiegigant Tele-Communications (TCI) hebben gisteren de op één na grootste fusie aller tijden aangekondigd. Bell wordt eigenaar van TCI voor 21,4 miljard dollar 38,5 miljard). De fusie van Bell en TCI vormt de voorlopige climax van stormachtige ontwikkelingen in de Ame rikaanse mediawereld. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Baarle-Nassau/Amsterdam - Er komen volgens Justitie steeds meer aanwijzin gen dat de Femis-bank in Baarle-Nas- sau is gebruikt bij drugtransacties. Zo zou een van de hoofdverdachten in de geruchtmakende hasjsmokkel vanuit Paki stan via de Azoren naar Canada, de VS en Nederland een rekening hebben bij de in middels failliet verklaarde zwart-geldbank. „Er is bij de bank een papier gevonden met haar handtekening, maar het is niet bewezen dat die ook daar haar is gezet," aldus mr. Doedens uit Utrecht wiens kantoorgenoot mr. Starmans namens de verdachte Y. P. uit Amsterdam optreedt. Verder ontdekte de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings Dienst (FIOD) in Baarle-Nassau paperassen, waaruit bleek dat via de NMB grote sommen geld zijn overgemaakt naar buitenlandse bankrekeningen, van onder an deren Pakistani. Uit dat land zijn volgens het Openbaar Ministerie tussen 1987 en 1991 door een Nederlandse organisatie vele tien tallen tonnen hasj verscheept. Ook zouden bij Femis stukken zijn gevonden die duiden op betrokkenheid van een mari tiem bedrijf van verdachte L.T. uit Bergen bij de export van hasj door de sleper Pacific Tide 3 naar Canada. Mede op grond van deze bij Femis gevonden aanwijzingen hopen de officieren van justitie mr. J, Wortel en mr. J. Vaiente uit Amster dam hard te maken dat vier mannen en éen vrouw, allen uit de Randstad, vervolgd mo gen worden. Het kwintet wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de invoer van 20.000 kg hasj in Nederland, begin 1991. Verder heb ben ze volgens Justitie de hand gehad in het transport van 60.000 kg hasj die in tonnetjes bij de Azoren op de zeebodem werd gepar keerd. Of het de officieren van justitie lukt om het vijftal ook daadwerkelijk achter de tralies te krijgen is, bleek deze week tijdens een zitting van de Amsterdamse rechtbank, zeer de vraag. De verdediging onder aanvoering van de Utrechtse strafpleiter mr. P. Doedens betwist namelijk de rechtmatigheid van de ten laste legging. Het Openbaar Ministerie baseert zich in deze complexe zaak onder meer op een proces verbaal van de Amsterdamse douane, dat achteraf vervalst bleek te zijn. Het document ging over over transport en invoer van hasj met behulp van het schip Coral Sea 2. Op grond daarvan werd op 22 januari 1991 ene J. B. uit Haarlem aangehouden en later veroordeeld tot 3,5 jaar. Toen twee van de betrokken douane-beambten zelf in novem ber 1992 bekendmaakten dat het proces-ver- baal was verzonnen, liet Justitie de man onverwijld vrij. Twee van de vijf verdachten, die deze week bij de Amsterdamse rechtbank moesten voorkomen, waren in diezelfde zaak mede verdachten. Zo werden onder meer hun vingerafdrukken aangetroffen op envelop pen in een tas met 1,3 miljoen gulden, die door J.B. op 21 januari 1991 in een hotel- kluis is Haarlem was achtergelaten. Beide mannen, J. van R. en C.H., doken echter in Antwerpen onder. Daar verbleef ook Y. P., H.'s minnares, die bij Femis een rekening zou hebben. Uit afgetapte telefoongesprek ken maakten de rechercheurs op, dat ook zij bij de handel in drugs betrokken was. Zo zouden P. en H. volgens de officier van justitie ook op een Luxemburgse bank een rekening hebben waarop 4 miljoen staat. Mr. Wortel geeft toe dat het vervalste pro ces-verbaal een zwak element is. „Abject en schokkend," noemt hij de handelwijze van de douaniers. Volgens Wortel heeft ook het Femis-onderzoek dat 'onafhankelijk' daar van is uitgevoerd 'belangwekkende informa tie' opgeleverd. De rechtbank moet nu afwe gen of de 'misstap' van de douaniers op weegt tegen de ernst van de feiten, waarvan het vijftal wordt verdacht. „Ze hebben alle kans op een eerlijk proces," meent Wortel. Mr. Doedens denkt daar namens de geza menlijke verdediging anders over. „Overtre dingen en misdrijven moeten eerst worden bewezen, het bewijsmateriaal moet rechtma tig zijn verkregen, dossiers moeten compleet zijn en de verdediging moet de kans krijgen om afgelegde verklaringen tegen haar cliën ten te kunnen verifiëren," ziet Doedens manco's in de ten laste legging door de officieren van justitie. Op 26 oktober spreekt de rechtbank zich uit over de vraag of de vijf verdachten mogen worden vervolgd. Hetzelfde principe geldt ook voor de Leeuwrekening, waarbij het minimum inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 5,4%* is. Girorekeninghouders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. De Postbank Kapitaalrekening met U kunt er namelijk elk willekeurig En wie er eerst nog wat meer over wil een eerste minimum inleg van f25.000,- bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs weten, belt nu even Klantenservice Sparen: biedt de ideale combinatie van zeer hoge een bedrag boven de f25.000,-, als u dit het nummer is rente (nu 6%*) én alle opnamevrijheid (020)59182 20. een maand van tevoren reserveert. •Rentevergoeding per 22 september 1993.

de Stem | 1993 | | pagina 5