Akkoord in Polen over regering NKIl Gevangenisstraffen geëist tegen Belgische verdachten Mellery-proces Israël en PLO willen schema strak volgen 1 Nederland Italiaanse 'Mata Hari' beschuldigt hoge militairen van coupplannen Femis "Iro Aanhangers van Jeltsin domineren verkiezingen Belgische justitie in actie| tegen 'hormonenmaffia' Onderneming DE STEM BUITENLAND Poor «I BPM-regel nieuwe aat straks rijs rts. BUITENLAND KOR]| Nobelprijs voor natuurkunde naar VS Papandreou draait privatiseringen terug Extra vredestroepen naar Liberia Japan en Rusland praten over Koerilen Rabobank. Aangenaam. Milieu kost glastuinbouw kapitalen DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 Al DE STEM Brussel (anp) - In Antwerpen zijn gisteren zware straffen - variërend van twee tot vijf jaar cel - geëist in het proces tegen enkele Belgen die worden verdacht van betrokkenheid bij de illegale stort van zwaar ver vuild Nederlands afval in het Bel gische dorpje Mellery. De aanklager eiste vijf jaar gevangenis straf voor de exploitant van de stort, Joseph Heremans, en de organisator van de afvaltransporten, Herman Ste vens. Tegen twee transportonderne mers, de broers Jozef en Paul De Block, luidde de eis twee jaar cel. Bovendien zouden alle beklaagden een boete van 200.000 frank (ongeveer 10.000 gulden) moeten betalen. De verdedigers zullen eind deze maand met hun pleidooien beginnen. Het von nis wordt echter niet meer dit jaar verwacht, ofschoon het proces al sinds juni aan de gang is. Het gaat daarbij om de illegale stort van grote hoeveelheden zwaar vervuild chemisch afval uit Ne derland tussen 1984 en begin 1987 in een zandgroeve in het Waalsbrabantse dorpje Mellery. De betrokken Nederlandse bedrijven, waaronder Simon Kemp bv uit Zoeter- meer, zijn een paar jaar geleden al door de Nederlandse justitie aangepakt. Zij deden zaken met de Belgische 'afvalma kelaar' Stevens die de bedrijven voor veel geld aan de vuilstort in Mellery hielp. De exploitant daarvan lichtte daarbij de hand met de vergunning waarin stond dat alleen niet-giftig in dustrieel afval mocht worden gestort. Het grondwater en de ondergrond van de stortplaats zijn daardoor zo zwaar vervuild dat volgens de Waalse autori teiten een sanering zeker 55 miljoen gulden gaat kosten en zo'n dertig jaar in beslag zal nemen. In juli riepen plaatselijke huisartsen nog op tot eva cuatie van de directe omwonenden. De zen zouden ontoelaatbaar hoge risico lopen omdat hoge waarden van de kan kerverwekkende stoffen tolueen en ben zeen was gemeten in kelders van hui zen. Warschau (rtr/afp/anp) - Twee grote linkse partijen in Polen - de voormalige communisten en de Boerenpartij - gaan een coalitieregering vormen. Gistermiddag hebben zij een regeer akkoord ondertekend. Na dagenlange onderhandelin gen, waarbij de kleine partij Ar beiders Unie uiteindelijk af haakte, tekenden leiders van de Linkse Alliantie en de Poolse Boerenpartij het akkoord. Het wordt de eerste linkse rege ring in Polen sinds in 1989 een einde kwam aan het communis tische regime. De overgang naar een markteconomie en de sociale offers die deze van de bevolking vraagt, leidden vorige maand tot een verkiezingsoverwinning van de linkse partijen. De kleine linkse Arbeiders Unie (UP) neemt niet deel aan de coalitie. Partijleiders besloten tijdens overleg in eigen kring van deelname aan de coalitiere gering af te zien wegens me ningsverschillen met de twee an dere partijen over vertraging en beperking van de privatisering van de Poolse staatsindustrieën. Ook de personele samenstelling van het toekomstige kabinet le verde problemen op. Premier van de nieuwe Poolse regering wordt de 34-jarige Wal- demar Pawlak, die dinsdag werd voorgedragen. Zijn Boerenpartij kwam vorige maand bij de par lementsverkiezingen samen met de oud-communisten van de Linkse Alliantie als grote over winnaar uit de bus. De twee linkse partijen kregen respectie velijk 132 en 171 zetels en be schikken daarmee over een rui me meerderheid in het parle ment van 460 zetels. Pawlak wordt voor de tweede keer regeringsleider van zijn land. President Lech Walesa had hem op 5 juni vorig jaar be noemd tot premier, maar 33 da gen later moest Pawlak al weer aftreden. Hij was er niet in ge slaagd voldoende steun in de Sejm te krijgen om een coalitie samen te stellen. Cairo (rtr/dpa) - Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO) zullen de komende maanden desnoods 'dag en nacht' onderhandelen om te bewerkstelligen dat het Palestijns zelf bestuur over de Gaza-strook en Jericho op tijd in werking treedt. Dit heeft PLO-onderhandelaar Mahmoed Abbas woensdag in Caïro verklaard na de eerste ver- gaderingssessie van de Israë- lisch-Palestijnse Verbindings commissie. Deze gezamenlijke commissie, die onder leiding staat van de Israëlische minister van buiten landse zaken Shimon Peres, houdt toezicht op de onderhan delingen in de Egyptische ha venstad Taba, die gisteravond begonnen. Daarin wordt het principe-ak koord over beperkt Palestijns zelfbestuur, dat de PLO en Israël op 13 september in Washington ondertekenden, nader ingevidd. Deze onderhandelingen moeten binnen twee maanden een defi nitief akkoord opleveren, zo be paalde de Verbindingscommissie woensdag. De Israëlische premier, Yitzhak Rabin, zei tijdens zijn staatsbe zoek aan China dat het resultaat van de onderhandelingen in Ta- ba een toets zal zijn voor uitge breid Palestijns zelfbestuur in andere gebieden, die Israël in 1967 in bezit nam. Na de eerste onderhandelings ronde van de Verbindingscom missie zeiden Peres en PLO-on derhandelaar Abbas, ook wel Abu Mazen geheten, dat zij alles zullen doen om te zorgen dat het overeengekomen tijdschema wordt nageleefd. Dit schema houdt in dat Israël op 13 decem ber begint met de terugtrekking van haar troepen uit de Gaza- strook en Jericho. Deze actie moet op 13 april zijn voltooid. Een Palestijnse Raad, die vijf jaar zal regeren over de gehele Gaza-strook en de Westoever, moet op 13 juli zijn gekozen. Lachend vertoonden Peres en Abbas zich na de overkoepelen de besprekingen in een hotel in Caïro aan de verzamelde pers. De sfeer was positief en con structief geweest, zo lieten beide partijen weten. De Verbindings commissie zal elke twee drie weken bijeenkomen in Cairo om het beleid uit te stippelen, zo spraken de delegaties af. Alle geschilpunten, zoals bij voorbeeld de toekomst van de 10.000 Palestijnse gevangenen in Israël, werden snel doorgescho ven naar de besprekingen in Ta- ba. De onderhandelaars daar wacht moeilijke besprekingen. Zo is 'Jericho' in het in Washing ton ondertekende principe-ak koord niet precies omschreven. Een adviseur van de PLO liet weten dat de Palestijnen een gebied van 395 vierkante kilo meter opeisen, de Israëliërs wil len niet verder gaan dan 25 vierkante kilometer. De Verbindingscommissie maak te de afspraak dat Egypte en Jordanië zal worden gevraagd met Israël en de PLO een aparte commissie te vormen die zich zal bezighouden met kwesties, die de belangen van die landen aan gaat. (ADVERTENTIE) TOT MAX. F 20.000,- BPM-PRUSSTUGING PER 1 JAN.'94J V De Mitsubishi Pajero is nog t/m 31 december '93 verkrijgbaar op "grijs" kenteken. De Mitsubishi Pajero is (nu nog) leverbaar vanaff41.610,- excl. BTW en excl. kosten rijklaar maken. Wijzigingen voorbehouden. Elke Mitsubishi wordt geleverd met 3 jaar garantie. Imp.: Hart Nibbrig Greeve B.V., Sassenheim, tel. 02522 - 66111. Mitsubishi Dealer Lease, tel. 02522 - 20660. Van onze redactie buitenland Moskou - De meeste par tijen en groeperingen die meedoen aan de Russische parlementsverkiezingen in december steunen president Boris Jeltsins visie van een parlementaire democratie en vrije-markteconomie. Dit heeft een naaste medewer ker van de president giste ren gezegd. Eerste vicepremier Vladimir Sjoemeiko zei dat alleen als de communisten en extreme natio nalisten erin zouden slagen een sterke groep in het parlement te vormen er een probleem zou kunnen ontstaan tussen Jeltsin en de volksvertegenwoordiging. Volgens de Russische vice-pre- mier zullen acht van de twaalf partijblokken die nu in oprich ting zijn waarschijnlijk Jeltsin steunen in zijn pogingen Rus land om te vormen van een communistische staat in een land met een Westers kapitalis tisch systeem. Onder deze par tijblokken zijn de pro-Jeltsin groep Russische Keuze, het ra dicale Democratisch Rusland en de centrum-groepering, ge leid door de industrieel Arkadi Volski. De meeste ambitieuze landelij ke politici proberen zich ge plaatst te krijgen op de natio nale lijsten die door de aanko mende partijen worden opge steld. Deze partijen proberen hun krachten bundelen om aan de benodigde 100.000 handte keningen te komen en om er voor te zorgen dat zij boven de kiesdrempel van vijf procent uitkomen. De lijsten moeten 30 dagen voor het begin van de verkiezingen zijn ingediend. Enkele adviseurs van de presi dent hebben voorzichtig het plan geopperd om toch tegelij kertijd parlements- en presi dentsverkiezingen te houden. Jeltsin wees dit idee aan het einde van zijn driedaagse be zoek aan Japan opnieuw ferm van de hand. „Verkiezingen voor de federale vergadering (parlement) zullen op 12 decvember worden gehouden. De presidentsverkiezingen zijn op 12 juni 1994", zei Jeltsin tijdens een persconferentie in Tokyo. Staande voor een mozaïek van Lenin houdt een cadet van de Russische Militaire Academie de wacht bij de ingang van de academie. foto Af De voormalige legergeneraal Albert Makasjov, een van de leiders van de gewapende op stand tegen president Jeltsin, is gisteren aangeklaagd voor het organiseren van massale orde verstoring. Op dit in de Russi sche grondwet verboden ver grijp staat een gevangenisstraf die varieert van twee tot vijf tien jaar. Makasjov is de eerste van de zes leiders van de op stand die is aangeklaagd. Vol gens zegslieden binnen de rech terlijke macht in Moskou kun nen de aanklachten tegen de andere vijf opstandelingen spoedig volgen. Maandag zal een zware EG-de- legatie een bliksembezoek aan Moskou brengen voor bespre kingen met Jeltsin. Dit heeft de woordvoerster van de Belgische premier Jean-Luc Dehaene gis teren bevestigd. Dehaene leidt persoonlijk de delegatie, die verder bestaat uit minister van Buitenlandse Zaken Willy Claes en namens de Europese Commissie voorzitter Jacques Delors en Hans van den Broek (buitenlandse betrekkingen). Brussel (anp) - In heel België zijn gisteren tientall( invallen gedaan in verband met een onderzoek naarj lucratieve aanmaak en handel in hormonen. Volgens eerste gegevens zijn echter weinig hormoonproduktcj gevonden. Volgens plaatsvervangend officier van justitie van het parket j Kortrijk, Louis Deneckere, zijn op zo'n honderd adressi invallen gedaan door inspecteurs van de volksgezondheid ent, rijkswacht. Het gaat om landbouwers, veevoederbedrijven farmaceutische bedrijven. De Vlaamse Europarlementariër Jaak Vandemeulébroucke, J een campagne voert tegen de hormonenmaffia, gaat ervan J dat de onderzoekers een netwerk van producenten en handelJ ren op het spoor zijn. Uit het feit dat er weinig hormoonprodud ten zijn ontdekt, vermoedt hij echter 'lekken' bij het gerecht. Volgens Vandemeulebroucke is de beste aanpak de strafmaat J verhogen. Nu ligt de maximumstraf op drie maanden cel. In <y praktijk betekent dat dat de veroordeelden er met een boetj vanaf komen. Er ligt wel een wetsvoorstel vodr zwaarden! straffen maar dat is nog niet ingediend bij het parlement. Daarnaast ziet de Vlaamse parlementariër brood in de Neder, landse aanpak waar consumenten, veeproducenten, slachthui?;] en de overheid afspraken maken om het hormoangebruik in c] kalfvleessector tegen te gaan. Van onze redactie economie Veldhoven - Autobusprodu centen hoeven voorlopig met te rekenen op een herstel van de Nederlandse markt. Na de forse klap van vorig jaar de verkoop van nieuwe voer tuigen in de eerste helft van dit iaar verder ingezakt. Hoe groot de afzet in de tweede helft van dit iaar uitvalt zal voor een deel afhangen van de resultaten die de fabrikanten weten te boeken Stockholm - De Nobelprijs voor natuurkunde is dit jaiil toegekend aan de Amerikaanse sterrekundigen Russell A. Huid en Joseph H. Taylor jr. Zij krijgen de onderscheiding voor he l ontdekken van een nieuw type pulsar. Een pulsar (samentrek king van 'pulsating star') is een radiobron in het heelal mei veranderlijke intensiteit. „Deze ontdekking heeft nieuwe moge-| lijkheden geopend voor het bestuderen van de zwaartekracht' zo staat in het juryrapport. De Nobelprijs voor scheikunde is toegekend aan de Amerikaajl Kary B. Muilis en de Canadees Michael Smith voör baanbrekenc| werk op het gebied van erfelijkheids-onderzoek. Athene - De socialistische premier van Griekenland, Papandre-1 ou, heeft gisteren na zijn beëediging beloofd het privatiserin- sprogramma, dat door de voorgaande regering van conservatie-1 ven in werking werd gesteld, voordat zij de verkiezingen zondajl verloren, terug te draaien. Papandreou zei tijdens een kabinets vergadering dat hij alle 'anti-democratische' wetten die zijn| aangenomen door het vorige parlement, zal terugdraaien. Papandreou benoemde zijn veel jongere vrouw, de 39-jarigtl Dimitra, tot directrice van zijn persoonlijk kabinet. De nieuws] Griekse premier had zondag al een publieke hommage gebracht aan zijn echtgenote, een voormalige stewardess. PapandreoJ sprak over een vrouw die een 'rol van onschatbare waarde heeft gespeeld voor mijn strijd en in mijn leven'. Banjul - Drie Afrikaanse landen moeten op korte termijn extr» I troepen leveren voor de vredesmacht in Liberia. De Verenigde I Naties hopen op deze wijze te voorkomen dat het stagnerende I vredesproces in Liberia helemaal vastloopt. De speciale VN-af- f gezant voor Liberia, Trevor Gordon-Somers, begint vandaag een rondreis langs Oeganda, Tanzania en Zimbabwe om deze landen over te halen vier extra bataljons te leveren. De drie belangrijkste Liberiaanse facties ondertekenden op 231 juli in Cotonou, Benin, een vredesakkoord dat een eind maakte aan een bijna vier jaar durende burgeroorlog. Zij kwamen een I staakt-het-vuren, een politieke overgangsstructuur en de ontwa-1 pening van alle strijdende partijen overeen. De uitvoering van het akkoord verloopt echter uiterst traag. Tokyo - Rusland en Japan willen snel komen tot sluiting Van een vredesverdrag en een oplossing van de kwestie van de vier Koerileneilanden, die in 1945 aan het eind van de Tweede Wereldoorlog door Rusland werden ingenomen. Dit bleek uit de gezamenlijke 'Verklaring van Tokyo', waarmee president Boris Jeltsin van Rusland en de Japanse premier, Morihiro Hosokawa, gisteren in Tokyo hun eerste top afsloten. Japan weigerde tot dusverre een vredesverdrag te sluiten of op grote schaal hulp aan Rusland te verlenen zolang dit niet instemt met teruggave. Jeltsin en Hosokawa zeiden in huil verklaring serieuze onderhandelingen te zijn begonnen 'over de vraag tot wie Etoforu Kunashiri, Shikotan en Habomai behoren'. (ADVERTENTIE) Door onze correspondent Aart Heering Rome - De Italiaanse minister van Defensie Fabio Fabbri heeft gisteren de commandant van de afdeling stoottroepen van het Italiaan se leger, generaal Franco Monticone, uit zijn functie ontheven. Samen met een tiental andere hoge officieren wordt Monticone door zijn voormalige minnares beschuldigd van het beramen van een staatsgreep. Het verhaal van het vermeende complot tegen de staat begint met een doodgewone liefdesaffaire, tussen de 53-jarige generaal en de negentien jaar jongere Donatella Di Rosa, de vrouw van een andere militair, luitenant-kolonel Aldo Michettu. Hun relatie begon in augustus 1991 en duurde een jaar, waarin de naar eigen zegen hopeloos verliefde generaal zijn vriendin met geschenken overlaadde. Maar een jaar geleden gaf zij de generaal te kennen dat zij zijn gezelschap niet langer op prijs stelde en terug zou keren naar haar man. Zonder evenwel de geschenken terug te geven. Daarop diende de verstoten minnaar een aanklacht wegens oplichting en poging tot afpersing tegen haar in. Wapenhandel Donatella, die in de pers al bekend staat als de 'Italiaanse Mata Hari', reageerde met een reeks zware beschuldigingen aan het adres van Montico ne. Samen met andere officieren, maffiosi en rechtse terroristen zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan illegale wapenhandel en een subver sieve club hebben opgericht met het doel om een staatsgreep te plegen. Bovendien zouden zij op verscheidene plaatsen in het land geheime wapen depots hebben ingericht en Kroatische terroristen hebben ingehuurd om aanslagen te plegen in Italië. Argwaan Aanvankelijk werden haar beweringen, die haar een aanklacht wegens laster van Monticone ople verden, met grote argwaan bekeken. Monticone is een alom geacht militair, die de Italiaanse VN-con- tingenten in Libanon en Koerdistan heeft geleid. Zijn verweer, dat Donatella hem aan het lijntje had gehouden en nu uit wraak zijn naam en die van het hele Italiaanse leger door het slijk wilde halen, leek niet onredelijk. Maar in een nieuw verbaal en tijdens een gisteren gehouden persconferentie heeft de vrouw haar beschuldigingen veel concreter gemaakt. Als part ner van de generaal en als medecomplottante zou zij een reeks vergaderingen hebben meegemaakt, waarin de staatsgreep werd voorbereid. Als me desamenzweerders noemde zij de namen van tien andere officieren. Onder hen bevond zich ook het hoofd van de generale staf van het Italiaanse leger, generaal Goffredo Canino, die vorige week nog grote opschudding veroorzaakte door te verklaren dat het leger zo nodig iedere aanval op de eenheid van Italië (de afscheidingsplannen van de Lega Nord dus) zou verhinderen. De staatsgreep was gepland voor het voorjaar van 1994 en zou worden voorafgegaan door een reeks bomaanslagen. Terrorist De uitvoering daarvan zou worden overgelaten aan de extreem-rechtse terrorist Gianni Nardi, die betrokken was bij een mislukte neofascistische coup in 1970 en verdacht wordt van de moord op een Milanese rechter. Deze geheimzinnige figuur is officieel in 1976 in Spanje bij een auto-ongeluk om het leven gekomen, maar het vermoeden heeft altijd bestaan dat zijn dood in scene is gezet door de Italiaanse geheime dienst die Nardi steeds de hand boven het hoofd heeft gehouden. Een op Nardi gelijkende figuur is sedertdien meermalen in Italië gesignaleerd. In de afgelopen dagen heeft ook de militaire rechtbank een onderzoek ingesteld tegen de be wuste tien officieren. De beschuldigingen zijn zwaar: hoogverraad en samenspanning tegen de staat. Ook minister Fabbri die in een interview met de Corriere della Sera van gisteren de beweringen van Donatella Di Rosa nog afdeed als de 'verdicht sels van een aan de dijk gezette minnares', lijkt nu van de ernst van de situatie overtuigd. Gistermiddag, onmiddellijk na het lezen van een gerechtelijk rapport over de affaire, besloot hij tot het ontslag van Monticone. Bovendien is gisteren een aanhoudingsbevel uitgevaardigd tegen de dood gewaande Nardi. Dat alles wijst erop dat de verhalen van Donatella Di Rosa meer waarheid bevatten dan tot nu toe werd gedacht. De vraag is nu of de plannen van Monticone c.s. het niveau van borrelpraat niet hebben overstegen of dat er inderdaad de schaduw van een militair complot boven Italië heeft gehangen. Spaar °P zeker. Als u niet alleen een hoge rente wilt, maar er bovendien zeker van wilt zijn dat uw spaargeld in goede handen is, vertrouwt u het natuurlijk toe aan een goede bekende. Aan een bank die dicht bij u in de buurt zit, die u kent: de Rabobank. Loopt u maar eens binnen. Als de grootste spaar bank van Nederland weten we precies hoe u meer uit uw spaargeld haalt zonder dat u risico's loopt. Kabobanl: S Van onze redactie economie Dongen - Het ministerie van de NAT-groep (Netherlands hulp moeten komen om een v gulden binnen te slepen. Dat heeft H. Janssens voorzitter van de NAT-groep en algemeen directeur van het Dongense be drijf NKI (Nederlandse Kunst stoffen Industrie) bij terugkeer uit China laten weten. Het gaat het om een project voor de luchthaven Urumqi, de hoofdstad van de provincie Xinjiang in het noordwesten van China. De Chinese regering heeft onlangs 5 miljard uitgetrokken voor de modernisering van 60 vliegvelden. Overigens ontkent Janssens dat er al sprake zou zijn van een voorlopig contract. „De Chine zen zijn geïnteresseerd, maar er is nog niets getekend. Wanneer Ontwikkelingsamenwerking wil inspringen in de vorm van een krediet en een bedrag aan ont wikkelingshulp, dan komt de or der inderdaad heel dichtbij." Het ministerie in Den Haag heeft Van onze Haagse redactie Den Haag - Glastuinbouwbe drijven moeten de komende jaren honderdduizenden gul dens investeren in milieu voorzieningen. -Vooral de wet verontreiniging oppervlaktewater, die waar schijnlijk volgend jaar van kracht wordt, jaagt de glastuin bouw op kosten. Daarnaast is er geld nodig voor energiebespa rende maatregelen en het terug dringen van het gebruik van be strijdingsmiddelen. Het Landbouw Economisch In stituut (LEI) in Den Haag heeft berekend, dat ruim 35 procent van de 10.000 bedrijven zullen moeten sluiten omdat ze niet kapitaalkrachtig genoeg zijn. Krijgen de tuinders niet tot 1996 maar tot 2000 de tijd om milieu maatregelen te nemen, dan zou niet 65 maar 75 procent van de bedrijven kunnen overleven. Volgens het LEI moet gemiddeld per bedrijf 371.000 gulden wor den geïnvesteerd. Afhankelijk van de teelt (groente, bloemen of potplanten) en de grootte van het bedrijf variëren de bedragen van 100.000 gulden tot bijna één miljoen gulden. Uit een tweede onderzoek ver richt door de Vrije Universiteit van Amsterdam blijkt dat groen te- en potplantbedrijven gemid deld voldoende weerstandsver mogen hebben om de kostenstij ging op te vangen. De snijbloem sector komt al snel in de proble- Van onze verslaggever Baarle-Nassau/Amsterdam - volgens Justitie steeds meer gen dat de Femis-bank in m sau is gebruikt bij drugtransa Zo zou een van de hoofdverda geruchtmakende hasjsmokkel v stan via de Azoren naar Canad Nederland een rekening hebbei middels failliet verklaarde zwart „Er is bij de bank een papier g< haar handtekening, maar het is dat die ook daar haar is gezet! Doedens uit Utrecht wiens k: mr. Starmans namens de verdac Amsterdam optreedt. Verder ontdekte de Fiscale Inli Opsporings Dienst (FIOD) in B paperassen, waaruit bleek dat I grote sommen geld zijn overgl buitenlandse bankrekeningen, v; deren Pakistani. Uit dat land het Openbaar Ministerie tussen door een Nederlandse organisa tallen tonnen hasj verscheept. Ook zouden bij Femis stukken z die duiden op betrokkenheid v tiem bedrijf van verdachte h.l bij de export van hasj door de Tide 3 naar Canada. Mede op grond van deze bij Fe] aanwijzingen hopen de officiers mr. J. Wortel en mr. J. Valent dam hard te maken dat vier

de Stem | 1993 | | pagina 4