Bodem Bijlmer flink vervuild Je nieuwe keuken hoeft 1 niets te kosten. vijand I )e»re|Hd Grond en grondwater verontreinigd door kerosine neergestorte El Al-Boeing Onderkant arbeidsmarkt moet weer aan 't werk Motie: verhoog arbeidskostenforfait Sport verbroedert 't Bruisende woonwarenhuis. BINNENLAND A3 food toestand DE STEM COMMENTAAR Rotterdamse wijk beklad met hakenkruizen Minder verdachten voortijdig naar huis gestuurd TER INTRODUKTIE BINNENLAND KORT £*3 VisserS Een mooi I.D.: geen hand grepen meer te zien. SieMatic Kom naar IKEA en doe mee met de katalogusprijsvraag. De wedstrijdformulieren vind je in ieder IKEA woonwarenhuis. Deze week maak je in elke vestiging kans op een waardebon van f 2500,- aan keukenartikelen en vele andere waardebonnea Kom nü naar IKEA voor de katalogusprijsvraag. 4 OKTOBER 1993 fll J)E STEM DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 FOTO* Idjunct korpschef Malcolm rge van de Britse politie janchester vindt het optredë In zijn Nederlandse collega's i Imsterdam en Rotterdam he Inbaar. „De Britse politie ste ook vaak zo op. We hebbe, It hier over een kleine mindeil lid die het verzieken voor lote meerderheid. De hard bestaat uit zeker tweehonj man. Van de 6.0 ritse voetbalsupporters zijn Iker 4.500 echte voetbalfar Groot Brittanië hebben It afgelopen voetbalseizoen or peer 6.000 mensen gearres lerd. Hier hebben we wat be Inde gezichten gezien. Ijftien mensen zijn teruggej Wd omdat ze bij ons eel bdionverbod hebben en tieil hdat ze teveel hadden gedronj Jn of zich aan diefstal hebbed huldig gemaakt." s honderden, die de Amsterj Imse en Rotterdamse politie Ibben aangehouden, worde] pder dat ze de interland Nel - Engeland hebben gei Fn op eigen kosten per vlieg] lig terug gestuurd. Op enkele tntallen zal snelrecht worden legepast. „Dat besluit is in, rerleg met de officier van justi] T genomen", zegt commissaris! [J. van Zunderd van de regio-] plitie Rotterdam-Rijnmond! Vie zich aan zaken heeft schulj g gemaakt kan tenminste een] bete verwachten, die tussen del en 900 gulden ligt. Van eenl lie kikker valt natuurlijk niet] I plukken, maar in dat soortl pallen hopen we dat ze in| Een land worden berecht." VERVOLG VAN VOORPAGINA alitiechef Peter van Zunderd I li dat wat hem betreft de gren-[ In van de politie-inzet zijn be-1 likt. Hij zal burgemeester Peper I ïviseren voortaan 'de beker In Rotterdam te laten voorbij-, lan'. Hij benadrukte overigens] let namens de korpsleiding te I treken, maar als commissaris In het district Groot-IJssel-1 rnde. directeur veiligheid van de VB, Wil van Rhee, toonde I Igrip voor het standpunt van sn Zunderd. Gemeenteraadslid ico Kok (PvdA) dringt aan op In principieel debat over de laag of de 'maatschappelijke 'Sten' niet onaanvaardbaar >og zijn. voetbalbond van Engeland elt zich niet verantwoordelijk or het wangedrag van de Brit- fans, rond de interland tegen ;derland in Rotterdam. Extra iligheidsmaatregelen naar jnleiding van de honderden ar- staties worden vooralsnog niet [erwogen. m woordvoerder van de FA, ivid Bloomfield, deelde mee [t de raddraaiers geen officieel registreerde supporters waren, let zijn mensen die op de bon- Ifooi, zonder toegangskaart, lar Nederland zijn gereisd. Die wij niet in de hand. Het |treft toeristen die zich misdra- Over hun gedrag kunnen |j niet worden aangesproken. ;t is geen voetbalprobleem, het een sociaal probleem." )t ministerie van Binnenlandse iken van Engeland wil wel tot tie overgegaan. Van de sup- |rters die in Nederland zijn irresteerd dan wel het land Igezet, worden naam en adres gevraagd. Het is de bedoeling |t personen in kwestie voor het 'en van dergelijke trips wor- uitgesloten. Nederlandse justitie zal de llitie in Groot-Brittannië in- ïatie verstrekken over voet- llfans die zich in Nederland >ben misdragen. Van onze verslaggever \msterdam - Als gevolg van de vliegramp in de Bijlmer. n blijken grond en grondwater op de plek van de ramp /VtSCjipi H ernstig vervuild. Sanering van de bodem zal anderhalf miljoen gulden kosten. Tot een diepte van 3,7 meter is de bodem, vooral door kerosine uit de brandstoftanks van de neergestorte Boeing 747, zwaar verontreinigd. Ook het grondwa ter is over een grote oppervlakte aangetast. Voor de kosten van de bodemsa nering zal de gemeente Amster dam de verzekeraars van El Al en Boeing aanspreken. Dat werd gistermiddag bekend gemaakt op het kantoor van het stadsdeel Zuidoost. Na de pas geleden voltooide sloop van de deels verwoeste flats van Klein Kruitberg en Groeneveen is een bodemonderzoek uitgevoerd. De vervuilde grond moet worden af gegraven. Het vervuilde grond water moet uit de bodem worden gezogen, via een methode van langzaam doorsijpelen. Met de sanering kan in januari worden begonnen; deze zal zeker vier maanden duren. De bodemverontreiniging heeft zich beperkt tot een oppervlakte van 800 m2. Daarvoor is vooral de 75 tot 80 ton kerosine verant woordelijk, die nog in de tanks zat. De El Al-Boeing was voor de start op Schiphol veel voller ge tankt dan nodig was voor de vlucht naar Tel Aviv, omdat de brandstof op Schiphol goedkoop is. Tijdens de rondjes in de voor bereiding voor de noodlanding was boven Muiden in het IJssel- meer maar een beperkte hoe veelheid brandstof geloosd. De vervuiling door de 114.000 kilo lading is minder duidelijk in de bodem terug te vinden. Waar schijnlijk zijn de tien ton (deels gevaarlijke en giftige) chemica liën, waaronder kwik, parfum en andere cosmetica, machine-on derdelen en elektronica zoals computers, gesmolten en ver dampt. Brandweercommandant Ernst sprak na de ramp over 'cremato- rium-achtige situaties, met tem peraturen tot tweeduizend gra den'. Minister Maij heeft, in ant woord op Kamervragen, bezwo ren dat bij de ramp geen gevaar voor de volksgezondheid voor de bergingswerkers en omwonen den is ontstaan. De 380 kilo verarmd uranium, aan boord als contragewicht in vleugels en staart, is gisteren opnieuw weinig gevaarlijk ge noemd. Volgens een stralings deskundige van het ECN in Pet ten zijn de zware, bikkelharde stukken uranium niet gevaarlij ker dan lood bij aanraking. De gezondheidsrisico's daarvan moeten bij de ramp 'verwaar loosbaar klein' zijn geweest. Bij de berging moet het uranium waarschijnlijk teruggevonden zijn. Er is toen ook gemeten naar radioactieve straling, maar ver hoogde waarden zijn niet aange troffen. Als op de rampplek volgens plan een park wordt aangelegd, moet de bodemverontreiniging wel worden weggehaald. Als kinde ren vervuilde bodemdeeltjes bin nen zouden krijgen, loopt hun gezondheid risico's. Volgens de bodemonderzoekers kunnen ademhalingsproblemen optreden, hoofdpijn, stress en gedragsveranderingen. Bij ern stiger blootstelling kunnen tu moren ontstaan of andere vor men van kanker, zoals leukemie. Vandaag en wellicht ook morgen vindt de openbare zitting plaats van de Raad van de Luchtvaart over de Bijlmerramp. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) vindt dat de onderkant van de arbeidsmarkt weer moet functioneren. Dat kan worden bereikt door het minimumloon af te schaffen en door strenger op te treden tegen mensen met een uitkering die niet willen werken. Er moet vooral meer werk komen in de commerciële dienstverlening. Voorzitter Rinnooy Kan van het VNO stelt vast dat er in zes miljoen Nederlandse huishou dens wekelijks voor enkele uren aan werk blijft liggen of wordt verricht in de vrije tijd, terwijl werklozen niets doen. Het gaat vaak om eenvoudig of onaange naam werk. „Maar onaange naam werk is geen minderwaar dig werk. Dat mag niet worden verward. Zo is dienstvaardigheid niet hetzelfde als onderdanig heid. Terugkeer naar een feodale samenleving is niet aan de orde." Theoretisch zouden er een half miljoen banen kunnen worden geschapen bij die huishoudens. Rinnooy Kan meent dat er geen angst moet zijn voor een tweede ling tussen hoog- en laagbetaald werk. „Wie die tweedeling vreest, kiest in wezen voor een tweedeling tussen mensen met en mensen zonder betaald werk." Rotterdam (anp) - Grote de len van de Rotterdamse volksbuurt Tarwewijk zijn beklad met racistische leu zen, Kelten- en hakenkrui zen. In bijna elke straat zijn met zwarte verf leuzen als 'Holland blank 1000 en 'Auslander raus' aangebracht. Het is de eer ste keer in Rotterdam dat bijna een gehele wijk is ontsierd met oproepen tot rassenhaat. Het vermoeden bestaat dat de daders te vinden zijn in de krin gen van CP'86. Het Keltenkruis, symbool van deze extreem rechtse partij, is overal in de Tarwewijk op muren, straat- en verkeersborden gespoten. De belangrijkste aanwijzing in de richting van de CP'86 zijn de letters JFN (Jongeren Front Ne derland) op een muur aan de Katendrechtse Lagedijk. Deze beweging is enkele jaren geleden opgegaan in CP'86. Volgens betrouwbare bron is die partij, met de verkiezingen op komst, in de Rotterdamse ach terstandsbuurten begonnen met een offensief om de autochtone bevolking aan te zetten tot ras senhaat. De partij gaat de ko mende weken op grote schaal folders verspreiden in de oude stadswijken rond het centrum en buurten op de zuidelijke Maas oever waar veel buitenlanders wonen. Later in het jaar breidt CP'86 de 'wervingsactiviteiten' uit naar andere Rijnmond-ge meenten zoals Spijkenisse en Hellevoetsluis. De Tarwewijk is één van de grootste probleemwijken in de Maasstad. Er wonen veel buiten landers en de werkloosheid on der de bevolking is groot. De meeste basisscholen in deze van oorsprong PvdA-wijk bestaan voor 80 tot 90 procent uit leer lingen van allochtone afkomst. Woensdagmorgen bleek dat de spuitbussen met zwarte verf vooral op deze gebouwen zijn leeggespoten. De gemeentelijke reinigings dienst zal de leuzen zo snel mo gelijk verwijderen. Bijgestaan door haar broer en een collega van haar man kijkt de echtge note van de zondag in Kroatië om het leven geko men VN-militair naar het uitladen van de kist. Het lichaam van de 25-jarige sergeant werd gisteren naar Eindhoven gevlogen. De begrafenis is vrijdag, in Helmond. foto anp VOETBAL IS OORLOG', beweerde een succesvolle trainer inder tijd. Op het veld is er naar hem geluisterd, maar zijn echte gelijk heeft hij gekregen van de straat. Engeland speelt tegen Nederland en reeds de avond tevoren gaan er stenen door de ruit en vallen de eerste arrestaties. Rellen lijken bij belangrijke wedstrijden te horen. Een folklore zoals ongewenste zwangerschappen en opengehaalde boerenknech ten op plattelandskermissen van vroeger eeuwen. Als het vandalisme niet meer is dan gewelddadig volksvermaak, zouden ouderwetse oplossingen moeten kunnen werken. Toch helpen politietoezicht, bewaking en straffen niet. Er is meer aan de hand. Het zijn niet uitsluitend drank, verhitting en sensatiezucht die deze excessen veroorzaken. Zij helpen de 'supporters' hooguit over hun laatste remmingen heen. De oorzaak ligt dieper. Het zijn 'niemand luistert ooit naar me'-figuren die een kans zien een moment in de schijnwerper te staan. Eertijds, toen de samenleving minder verstedelijkt, verzakelijkt en daardoor minder anoniem was, had iedereen zijn plaats, soms zeer gering, maar desondanks voldoende om enig zelfrespect aan te ontlenen. Lukte dat niet via het beroep, dan wel door andere maatschappelijke activiteiten. De kleine tuindersknecht was de tubaïst van het dorp en zodoende onmisbaar. De uitgeperste en doodvermoeide wever had een utopie. Hij hoopte op een betere toekomst voor zijn kinderen en kindskinderen. Aan die verwachting en zijn strijd ervoor ontleende hij eigenwaarde en achting bij zijn medeburgers. Die maatschappij bestaat niet meer. Grote groepen zien daarom geen perspectief. De 'grote heren' en de media zien hen niet staan. Het enige dat hen rest is de saamhorigheid van de volkssport. Maar die levert nog geen erkenning voor het in de groep verscholen individu. Vandaar de uitweg naar het in aanleg desperate geweld waarmee ze eenmaal in het middelpunt kunnen staan, al is het slechts van het eigen legioen. Straffen helpt niet echt. Wordt de een uit de trein en van de tribune geweerd, neemt de volgende de rol over. Brood en spelen was de oplossing van de Romeinen. Die werkt niet meer. Met toeschouwer zijn wordt de anonieme 'niemand ziet me staan' niet uit de schaduw gehaald. Er zou een andere dan deze post-industriële maatschappij voor nodig zijn. Die kunnen politie en KNVB samen geen gestalte geven. Een simpele symptoombestrijdende oplossing zou zijn om slechts supporters van de thuisspelers toe te laten. Bij de uitwedstrijd heeft de andere ploeg het voordeel. Of er zou iets aan de eigenwaarde van de 'ik ben maatschappelijk van geen belang' gedaan moeten worden. Massale playbackshows vanaf de nacht tevoren, rodeocompetities voor het stadion of desnoods georganiseerde supportersveldslagen op het verlaten strand bij Hoek van Holland. Krijgt de oorlog eindelijk zijn juiste plaats in het voetbal. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantal ver dachten dat wordt heenge zonden wegens het cellente kort, is het afgelopen kwar taal met bijna een derde ge daald. Justitie schrijft dit toe aan het grotere aantal cellen dat be schikbaar is gekomen via een 'noodverband'. In juli, augustus en september werden 717 verdachten wegge stuurd, maakte minister Hirsch Ballin van Justitie gisteren be kend bij de ingebruikname van een computersysteem dat inzicht geeft in de leegstand van cellen. In het eerste en tweede kwartaal zijn er respectievelijk 1247 en 1141 verdachten heengezonden. Niettemin ligt het aantal heen zendingen nu nog ver boven het aantal in dezelfde periode van vorig jaar. „Cellen bouwen blijft nodig," aldus Hirsch Ballin. Dit voorjaar besloot Justitie tot een nooduitbreiding van 600 cellen. Voor 1 januari 1996 komen daar nog eens 2000 cellen bij. De Tweede Kamer drong in het voorjaar ook aan op een betere benutting van de cellen. Boven dien moest voortaan voorkomen worden dat verdachten van ern stige misdrijven op vrije voeten kwamen. Daarvoor is nu een computersys teem gebouwd. Dit systeem geeft niet alleen aan waar op welk moment een cel vrij is, zodat onnodige heenzendingen kunnen worden voorkomen, maar ook wie er in de cellen zitten. Zo doende kan de officier van justi tie, als heenzending onvermijde lijk is, de verdachten selecteren die zitten voor de minst ernstige misdrijven. Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA en PvdA kiezen voor een extra prikkel om werk -fiscaal aantrekkelij ker te maken. Daardoor moet het vooral voor uitkeringsge rechtigden aanlokkelijker worden om te werken. De beide regeringspartijen dien den daarom gisteravond een mo tie in om het arbeidskostenfor fait, een vaste kostenaftrek voor werkenden, te verhogen van 5 naar 8 procent van het inkomen en het maximum voor de aftrek te verhogen met 400 gulden. Het kabinet wilde de aftrek met één procent van het inkomen en het maximum voor de aftrek met 500 gulden verhogen. Minister Kok (Financiën) reageerde gis teravond niet afwijzend op het voorstel van CDA en PvdA. „Voor de begroting is het niet duurder, wellicht levert zelfs een besparing op." Met name voor werkenden met een laag inkomen zoals het mini mumloon is het voorstel van CDA en PvdA aantrekkelijk. Hierdoor wordt het arbeidskos tenforfait voor minimumloners verhoogd tot 2024 gulden. Nu is dat nog 1400 gulden terwijl het kabinet niet verder gaat dan 1680 gulden. Ten onrechte werd in deze krant gisteren gesuggereerd dat deze bedragen het daadwerkelijke be lastingvoordeel vormen voor werkenden met een minimum loon. Hoe groot het feitelijk voordeel in guldens is, hangt onder meer af van het inkomen. Het ministerie van Financiën had gisteren nog geen exacte gegevens over de gevolgen van het verhogen van het arbeids kostenforfait voor de verschil lende inkomensgroepen. Minister Kok voelde overigens niets voor het maken van defini tieve afspraken over het verho gen van het arbeidskostenforfait. Hij wil eerst het overleg afwach ten tussen werkgevers en werk nemers dat volgens het kabinet moet leiden tot het bevriezen van de lonen om zo de werkgele genheid te stimuleren. Door het verhogen van het ar beidskostenforfait wordt het aantal belastingplichtigen dat de v Eindelijk! Nederland heeft zijn eigen Ross Perot. Wie dat is? Harry Mens natuurlijk. Hij kan het gestuntel in de Nederlandse politiek niet langer aan zien en komt waarschijnlijk met zijn eigen partij: de Liberale Partij Nederland. Harry rekent op minstens een zetel of vijftien bij de verkiezingen en hij denkt vooral ondernemend Neder land achter zich te krijgen. Er zijn mensen die om het initiatief lachen, maar dat deden ze in Amerika destijds bij de introductie van Ross Perot ook. Maar Ross Perot had Pavarotti niet naar zijn land gehaald of zich in society-kringen vertoond met pro minente ontwerpers als Jan des Bouvrie en journalis tieke boegbeelden als Catherina Keijl. Mens heeft dat wel. dus hij moet het nog veel verder kunnen schop pen. Harry Mens is makelaar van beroep, maar hij acht nu de filosofische periode van zijn leven aangebroken. Let maar op, wij gaan nog genieten van zijn voor de Nederlandse samenleving zo bruikbare denkbeelden. Politiek met een Menselijk gezicht, dat wordt waar schijnlijk de slogan van de LPN en echt, zonder gekheid, ik zou het prachtig vinden als onze eigen Ross Perot het ver zou schoppen, al was het alleen maar om allerlei gezanik over mogelijke coalities na de verkiezingen voor een tijdje te doen verstommen. Want of die coalities nou paars zijn of rooms-rood, voor de gewone burger zijn ze bij voorbaat volstrekt kleurloos. MERIJN werkelijke, veel hogere beroeps kosten kan aftrekken steeds kleiner. Het kabinet studeert daarom op de mogelijkheid om het arbeidskostenforfait te ver vangen door een vast aftrekbaar bedrag voor werkenden, een zo geheten arbeidstoeslag. CDA en PvdA dienden gisteren ook een motie in om de lasten, uitgedrukt in de totale druk van belastingen en premies (de zoge heten collectieve lastendruk), te verlagen. De beide regeringspar tijen hopen daarmee werkgevers en werknemers te stimuleren de lonen in 1994 niet te verhogen. CDA en PvdA willen dat doen door met ingang van 1994 een meerjarige afspraak te maken om de zogeheten wig (het ver schil tussen bruto en netto loon) te verlagen. ,CDA en PvdA benadrukten in een motie ook dat de boeren steun moeten krijgen: 75 miljoen waarvan 25 miljoen voor de uit werking van natuurplannen. 'Minister Kok beloofde dat een mogelijke belastingmeevaller in de vorm van een belastingverla ging teruggeven wordt aan de burger. Binnen maand besluit over Liberale Partij Den Haag - Binnen vier weken besluit makelaar Harry Mens uit Lisse of hij een nieuwe politieke partij opricht onder de naam Liberale Partij. Volgens Mens zou zijn partij in staat zijn om vijftien zetels bij de Kamerverkiezingen in mei te verwerven. Volgens de makelaar kunnen CDA en PvdA dan niet meer om hem heen en kan hij met Brinkman (CDA) en Kok (PvdA) gaan regeren. Mens heeft inmiddels zijn lidmaatschap van de WD opgezegd. Maij lijsttrekker CDA Europarlement Den Haag - Minister Maij-Weggen wordt lijsttrekker van het CDA voor het Europees Parlement. Ze ziet definitief af van een tweede termijn als minister. Partijvoorzitter Van Velzen heeft gisteren zijn kandidatuur voor het lijsttrekkerschap ingetrokken om te voorkomen dat er een 'bloedgroepenstrijd' uitbreekt. Van Velzen krijgt nu de tweede plaats op de lijst. Advies: zitten blijven afschaffen Amersfoort - Er moet een eind komen aan het zitten blijven op scholen voor voortgezet onderwijs. Leerlingen die in bepaalde vakken niet goed meekunnen, moeten die vakken opnieuw bestuderen maar niet het hele jaarprogramma opnieuw volgen. Dat vindt voorzitter Ginjaar-Maas van de stuurgroep tweede fase voortgezet onderwijs. Ginjaar vindt dat een radicale omslag op de scholen nodig is die de leerlingen zelf verantwoordelijk maakt voor hun leerprestaties. Dat betekent bijvoorbeeld dat de omvang van een schoolvak niet wordt gemeten in lesuren, maar in studielast. Nieuw paspoort toch goedkoper Den Haag - Staatssecretaris De Graaff-Nauta is bereid om de prijs voor het nieuwe paspoort en de Europese reiskaart te verlagen. Zij gaat daarover praten in het kabinet. Hoeveel lager de prijs zal komen te liggen, is onbekend. De Graaff (Binnen landse Zaken) is gisteren onder druk van vrijwel de gehele Kamer overstag gegaan. Die vond de geplande prijs voor de documenten veel te hoog. (ADVERTENTIES) bad-& keukendesign Uw gevoel voor stijl vindt u te rug in ons I.D., het Individuele Oesign van een speciaal voor i u ontworpen SieMatic keuken. Daarbij biedt SieMatic keus uit 42 keukenseries in 18 prijs- groepen. Kom even langs en haal het SieMatic keukenideeênboek. 't Liefst een SieMatic Toonaangevend in de regio Esdoornlaan 22,4902 TP Ooslerhout, tel. 01620 - 5 49 78 - fax. 01620 - 3 33 96

de Stem | 1993 | | pagina 3