Beschonken supporters strijden tegen 'onzichtbare' vijand Engelsen niet te porren voor een hamburger op Hazeldonk 6Hoe zeg je eigenlijk 'hup' op z'n Engels?' -DE STEM- Grond en gr< Huijbergen ziet Oranje via de satelliet winnen DE STEM Sport verbro* DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Engelse voetbalvandalen maken Rotterdam onveilig Noodtoestand Onderkant ai moet weer ai DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 4 DE STEM Van onze verslaggever Leo Nierse Breda - Veldslagen in Rotterdam, 't mocht wat. Neder land is de Maasstad niet! Hollanders en Britten kunnen over het algemeen goed samen door de deur. Zolang het maar niet dezelfde stadionpoort is. In plaatsen met een permanentere Britse kolonie is het gisteren dan ook opvallend rustig gebleven. De Engelse voetballiefhebbers die op woensdagavond de Neder landse binnensteden bevolken, zijn hier ook niet het voorliggen de etmaal speciaal naartoe gereisd. Ze hebben niet zeeziek over de railing van de ferry hoeven hangen. Ze hebben zich niet vol met bier gehesen. Ze hebben elkaar niet urenlang opgejut tijdens de geestdodende reis. Ze hebben gewoon een halfuurtje voor aanvang van de wedstrijd de voordeur van hun Hollandse woning achter zich dichtgetrokken. Goed voorbeeld is Breda. De Markstad telt een Britse populatie van enkele duizenden merendeels jongere Britten, die hier als produktiemedewerker, eenmansbedrijfje of straatmuzikant hun kostje bijeen scharrelen. Met wangedrag zouden de EG-buren aanzienlijk meer verspelen dan de twee doelpunten van gistera vond. Want het botert wel tussen de Britse en de Nederlandse Bredanaars. Ze lopen elkaar zelden in de weg, vliegen mekaar nog minder in de haren en bovendien mogen Bredanaars als echte Hollanders graag tonen hoe vriendelijk ze jegens buiten landers zijn. En hoe geweldig hun Engels wel niet is. Dus kunnen de Britten ongestoord vertoeven in de twee Bredase pubs aan weerszijden van de Grote Toren: de 'Catch 22' in de Vismarktstraat en de 'Troubadour' aan het Kerkplein. Hun Bredase leeftijdgenoten weten hen daar te vinden, want conver satie én bediening zijn het hele jaar door volstrekt tweetalig. En zo hangen Engelsen en Nederlanders ook tijdens de interland gebroederlijk achter de grootbeeld tv-schermen in hun pubs. Alles peace en vree. In 'de Catch', deze avond niet zo stampvol als menig andere doordeweekse dag, is het publiek zelfs voor drie kwart Neder lands. In de veel kleinere en smallere Troubadour is het half om half. De pijpela puilt uit, het is er stomend heet en vers getapte half pints schuiven voortdurend over de toog. De Britse gasthe ren voeren het hoogste woord; ze staan ook het dichtst bij de tap. Eentje beproeft een imitatie van het woord 'pessimistisch' dat hij opvangt tijdens de voorbeschouwing van Willem van Hanegem. Een tweede staat een Hollandse druktemaker te negeren die zich van een feitelijk onbestaanbaar Engels bedient. Een Nederlander vraagt zijn buurman 'hoe je nu eigenlijk hup op z'n Engels zegt'. Is de voertaal aanvankelijk Engels, met het toenemen van de Nederlandse goals gaat ook de Troubadour steeds Hollandser klinken. Even na tienen nippen de Britten licht beteuterd van hun ale Hun Nederlandse vriendinnen zingen plagerig, want iets te hard met Queen mee: "We are the champions/ No time for Losers'. De slimmere Brit zingt dan een coupletje mee. Die blijft dus vannacht slapen. De rest neemt nog een halve emmer bier. 'No time for losers', laat de pints maar schuiven. Niemand is gebaat bij opwinding. Niet dat je daarvan in de Catch ook maar het kleinste spoortje aantreft. Daar is het helemaal een matte vertoning. 'Let's speak English' oppert iemand in een groepje Nederlanders. 'Dan lijkt het tenminste nog ergens op'. In Breda gingen gistermiddag zö'n vijftig Oranjeklanten al vroeg uit hun dak. In het Wilhelminapark klommen ze op de tank, die daar staat als herdenking aan de bevrijding van Breda door de Polen. Ze deden dit niet om in de stemming te komen voor de 'oorlogstoestand' in Rotterdam, maar om te laten zien dat ze klaar waren voor een - naar later inderdaad bleek - fantastische voetbalavond, foto de stem/johan van gurp Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, @01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur S 076- 236394/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen 1 Onze excuses. - Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Engelsen én Nederlanders slaan in de Rotterdamse binnenstad op de vlucht nadat een supporter een rookbom heeft gegooid. Van onze correspondente Janny Kok Rotterdam - Het bizarre schouwspel is eerder in Rot terdam te zien geweest met steeds wisselende 'spelers': rustig winkelende mensen en gehaaste carrière-types op weg naar een zakelijke af spraak op nog geen paar hon derd meter van de plek waar een peleton ME'ers slaags raakte met provocerende voetbalvandalen. Gistermiddag was het weer niet anders, toen met name Engelse voetbalsupporters de Rotter damse binnenstad onveilig maakten. Aan het eind van de middag was de 'oogst' aan gear resteerde Engelsen zeker 400. Zij werden vastgehouden in de Van Ghent-kazerne, waar normaal gesproken alleen mariniers ver blijven. Enkelen honderden wis ten daaruit toch nog te ontsnap pen. Tientallen zonder toegangs bewijs werden al eerder naar het Verenigd Koninkrijk terug ge stuurd. In de kazerne konden de honder den wat bekomen van de hoe veelheden alcohol, die ze naar binnen hadden laten lopen. Want net als in Amsterdam - waar zeker 250 man zich onder invloed zo hadden misdragen, dat ze zijn vastgehouden of dat er een aanklacht tegen hen is ingediend - gingen de duizenden massaal richting café-restau rant. En het resultaat uitte zich al snel. Op zijn best liepen met name de Engelsen met wankele tred en lijkwitte gezichten door het stadscentrum 'quite happy' te zijn. Maar honderden landgeno ten deden meer. Opgepept door snel gekochte en opgedronken flessen whisky en bier vormden ze een front tegen de onzichtba re Nederlandse voetbalsuppor ters, die zorgvuldig door de poli tie waren gescheiden van hun Britse 'collega's'. „Wij weten precies hoe het zit", zeggen Jimmy en Pete ('nee geen achternamen in de krant') uit Leicester. „Die Nederlanders zitten geweld uit te lokken." Maar als ze vervolgens horen dat ze voor verdere onthullingen geen geld krijgen scheurt Jimmy woedend een paar blaadjes uit het notitieblok van de verslag geefster. Geen nood, want veel heeft het onder invloed zijnde duo niet gezegd. Hun landgenoten doen vijftig meter verder bij het Rotterdamse Centraal Station intussen veel meer. Zij gooien de al geleegde flessen en 'toevallig' losliggende stenen richting nog rijdende trams of de ruim aanwezige ME'-ers en geüniformeerde poli tiemensen. Die voeren meteen charges uit, waarbij rake klap pen vallen. De ruim 200 politiemensen, die in het stadscentrum werden in gezet, hadden al eerder op het Stadhuisplein voor het stadhuis aan de Coolsingel in actie moe ten komen. En ook daar was het doelwit zich misdragende sup porters en degenen, die de open bare orde dreigden te verstoren. De politiemacht heeft echter niet kunnen voorkomen dat een grote ruit in het gebouw van de bank Credit Lyonais voor de zoveelste keer voor een voetbaltreffen Een heus stadionsfeertje in De Kloek foto de stem/ben steffen Van onze correspondent Huijbergen - Huijbergen had gisteravond een eigen 'Kuip'. In de grote zaal van gemeenschapshuis De Kloek heerste een echt voetbalstadion-sfeertje. 150 Voetballiefhebbers waren naar het gemeenschapshuis gekomen om op een groot beeld scherm via de satelliet Nederland - Engeland te volgen. Het gemis van RTL 5 op de (kabeltelevisie in de Westbra bantse plaats werd ruimschoots gecompenseerd door de oranjes temming die er in De Kloek heerste. Net als in het stadion werd er volop gejuicht en geap plaudisseerd. Uiteraard was de scheidsrechter de meest gehate man van de avond. Na het doelpunt in de 17e mi nuut van de tweede helft werd de sfeer verhoogd en werden de bekende voetballiederen ingezet. Tijdens de doelpunten van Koe man en Bergkamp klonk er een oorverdovend gejuich door De Kloek. Aan de bar werden goede zaken gedaan. Tijdens de eerste helft werd er zo nu en dan een pilsje getapt maar tijdens de tweede helft, en zeker na de wedstrijd, stond de tapkraan constant open. Niet alleen in Huijbergen werd de wedstrijd via satelliet beke ken, ook in andere plaatsen die RTL 5 niet' op de kabel hebben zoals Wouw, Ossendrecht, Putte en Woensdrecht, werden schote- lantennes ingeschakeld. sneuvelde en er een projectiel in een 'fast food' restaurant werd gegooid. In Rotterdam-zuid - waar in en om het Feyenoord-stadion in to taal 500 politiemensen werden ingezet - zagen een handjevol vooral Nederlandse relschoppers kans vernielingen aan te richten. De politie hield uiteindelijk voor de wedstrijd 22 mensen aan voor het stadion, onder wie zeven Britten. Eén politieman kreeg in het geweld een schop tegen zijn been. Hij bleek de enige gewon de aan Rotterdamse politiezijde te zijn. Een Amerikaanse politie-delega- tie op werkbezoek in Nederland heeft in het zicht van de wereld kampioenschappen voetbal in de Verenigde Staten zijn conclusie al getrokken. „De tolerantieg rens bij de Amsterdamse politie lag hoog", verwoordt comman der Barry King van de politie in Los Angelos de indruk. „Als de situatie zoals in Amsterdam zich bij ons had voorgedaan hadden we traangas gebruikt of een an der chemisch middel. Je begint natuurlijk met woorden om de zaak op te lossen. Wapens zijn het laatste middel als het niet ander kan. Wij tolereren boven dien geen alcoholmisbruik. Als we dat in bars zien worden men sen al ter ontnuchtering opge pakt." Van onze verslaggever Norbert Bökkerink Breda - Tientallen bussen met Engelse voetbalsupporters zijn gisteren 'zoek' ge raakt tussen Calais en Rotterdam. Van de zestig bussen die in de loop van de dag op een gastvrij ingericht parkeerterrein. Ha- zeldonk-Oost werden verwacht, waren er op het eind van de middag slechts twintig verschenen. Terugblikkend op het als experiment bedoelde vriendelijke onthaal van de supporters zei bur gemeester N. de Jaeger van Rijsbergen: „Ik ben vooral ontstemd over het feit dat de Belgische Rijkswacht informatie verstrekte waar we niets mee aan konden. Op een bepaald moment kre gen we bijvoorbeeld te horen dat 'de laatste' bussen de Belgisch-Franse grens waren gepas seerd. Toen we daarop vroegen om hoeveel bussen het ging, wisten ze dat niet. Heel verve lend." De Jaeger toonde zich verder teleurgesteld in de Engelse busmaatschappijen, die zich volgens hem niet aan de afspraken hebben gehouden. „Zo zouden ze rechtstreeks van Calais naar Hazeldonk rijden, zodat de supporters hier iets zouden eten en drinken. Maar opeens bleken zeven bussen te zijn gestopt bij een wegrestau rant vlak voor Antwerpen. Veel chauffeurs blij ken zich ook niet aan de afgesproken route te hebben gehouden. We vermoeden dat veel bus sen via de Liefkenshoektunnel zijn gereden." En dat terwijl gisterochtend alles in kannen en kruiken leek te zijn op Hazeldonk. Wegrestau rant Joost had er speciaal voor de ongeveer tweeduizend verwachte Engelse gasten een flin ke tent weggezet, waar ze terecht konden voor een (alcoholvrij) natje en droogje. Verder had de politie er een commandowagen geïnstalleerd van waaruit de escorterende moto ren en porches konden worden geïnstrueerd. Tevens had men er rechtstreeks contact met de politie in Rotterdam, zodat het aantal bussen dat vanaf Hazeldonk de reis zou voortzetten in overleg kon worden gedoseerd. De uit Engeland afkomstige verkoper van voet balshirts, 'Tony Krazy T's' completeerde het geheel. Maar voordat dit alles in gereedheid was gebracht, bleken de eerste zes bussen al zonder halt te hebben gehouden te zijn gepasseerd. De eerste bus die wel stopte, verscheen om half elf, maar geen van de inzittenden 'bleek te porren voor een consumptie. Pas uren later, omstreeks half drie, arriveerde de volgende Engelse bus.'De passagiers daarvan leken aanvankelijk niet zoveel waardering voor het Hollandse onthaal te kunnen opbrengen: met het in woord en gebaar overbekende 'fuck you' verlieten ze de bus. Maar al gauw bleek aan wiens adres een en ander was bedoeld: de verzamelde Nederlandse en Belgische pers. Pas na lang aandringen bleken enkele Engelse supporters bereid uitleg te geven. „Jullie brengen alleen in beeld wat Engelse supporters verkeerd doen. Maar waar waren jullie toen we in Polen en Turkije in elkaar werden geslagen?," aldus Nigel, volgens wie ook het Engelse supporterslegioen te kam pen heeft met een kleine harde kern. „De meesten van ons willen ook alleen maar een leuke voetbalwedstrijd zien". En volgens Jamie maken de Hollanders zich veel te druk om dronken Engelse supporters. „Jullie vinden dat een probleem. Maar kijk ook eens naar jullie echte problemen: hash, marihuana, cocaïne, xtc en al die andere shit is hier gewoon te koop. Is dat dan wel normaal? Dat is toch stom?" Nadat de groep stoom had afgeblazen, werd als gewone Engelse jongens alsnog dankbaar gebruik ge maakt van het gebodene in de tent. Kort voordat hun bus vetrok, arriveerde de eerste echt grote groep Engelse supporters: de zeven bussen, die een uur eerder al halt hadden gehouden nabij Antwerpen. Na een korte stop, waarbij alle passagiers in de bussen blijven, zetten ook deze de reis voort. De paar bussen die daarna arriveren, bezorgen de acht restaurant medewerkers in de tent evenmin veel werk. „Tja, we zullen de zaak met z'n allen eens goed moeten evalueren voor een volgende keer", con cludeert Theo van Oostrum van 'Joost', die uiteindelijk met een flinke berg gebakken ham burgers bleef zitten. Speciaal voor de Engelsen was op Hazeldonk een grote tent opgezet, maar de voetbalfans waren nauwelijks geïnteresseerd in een consumptie. foto cor viveen Adjunct korpschef Malcolm orge van de Britse politie Manchester vindt het opti van zijn Nederlandse collegas| Amsterdam en Rotterdam kenbaar. „De Britse politie zich ook vaak zo op. We hebt het hier over een kleine mini heid die het verzieken voor grote meerderheid. De ha: kern bestaat uit zeker tweehi derdvijftig man. Van de 6J Britse voetbalsupporters zijn zeker 4.500 echte voetbalfai „In Groot Brittanië hebben het afgelopen voetbalseizoen i geveer 6.000 mensen geai teerd. Hier hebben we wat kende gezichten gezien. Zeki vijftien mensen zijn teruggi ,stuurd omdat ze bij ons stadionverbod hebben en tii omdat ze teveel hadden gedroi ken of zich aan diefstal hebl schuldig gemaakt." De honderden, die de Amstei damse en Rotterdamse politi hebben aangehouden, word: zonder dat ze de interlapdiNt derland - Engeland hebben! zien £p eigen kosten per vliet tuig 'terug gestuurd. Op enkel tientallen zal snelrecht wordi toegepast. „Dat besluit is overleg met de officier van justil tie genomen", zegt commissarij P.J. van Zunderd van de regii politie Rotterdam-Rijnmom „Wie zich aan zaken heeft schuil dig gemaakt kan tenminste ee: boete verwachten, die tussen d( 300 en 900 gulden ligt. Van ee: kale kikker valt natuurlijk niej te plukken, maar in dat soo: gevallen hopen we dat ze' ii eigen land worden berecht." VERVOLG VAN VOORPAGINA Politiechef Peter van Zunderd zei dat wat hem betreft de grenl zen van de politie-inzet zijn,bel reikt. Hij zal burgemeester Pepe:| adviseren voortaan 'de aan Rotterdam te laten voorbijl gaan'. Hij benadrukte overigens! niet namens de korpsleiding tel spreken, maar als commissarisl van het district Groot-IJssel-| monde. De directeur veiligheid van del KNVB, Wil van Rhee, toonde! begrip voor het standpunt van! Van Zunderd. Gemeenteraadslid! Nico Kok (PvdA) dringt aan op| een principieel debat over vraag of de 'maatschappelijke! kosten' niet onaanvaardbaar| hoog zijn. De voetbalbond van Engeland! voelt zich niet verantwoordelijk! voor het wangedrag van de Brit- f se fans, rond de interland tegen Nederland in Rotterdam. Extra I veiligheidsmaatregelen naar aanleiding van de honderden i restaties worden vooralsnog niet overwogen. Een woordvoerder van de FA, I David Bloomfield, deëlde mee I dat de raddraaiers geen officieel geregistreerde supporters waren. „Het zijn mensen die op de bon-1 nefooi, zonder toegangskaart, f naar Nederland zijn gereisd. Die I hebben wij niet in de hand. Het betreft toeristen die zich misdra gen. Over hun gedrag kunnen wij niet worden aangesproken. Het is geen voetbalprobleem, het is een sociaal probleem." Het ministerie van Binnenlandse I Zaken van Engeland wil wel tot actie overgegaan. Van de sup porters die in Nederland zijn gearresteerd dan wel het land uitgezet, worden naam en adres opgevraagd. Het is de bedoeling dat personen in kwestie voor het leven van dergelijke trips wor den uitgesloten. De Nederlandse justitie zal de politie in Groot-Brittannië in formatie verstrekken over voet balfans die zich in Nederland hebben misdragen. Van onze verslaggever Amsterdam - Als gevolg van blijken grond en grondwate ernstig vervuild. Sanering miljoen gulden kosten. Tot een diepte van 3,7 meter is ge bodem, vooral door kerosine uit de brandstoftanks van de neergestorte Boeing 747, zwaar verontreinigd. Ook het grondwa ter is over een grote oppervlakte aangetast. Voor de kosten van de bodemsa nering zal de gemeente Amster dam de verzekeraars van El Al en Boeing aanspreken. Dat werd gistermiddag bekend gemaakt op het kantoor van het itadsdeel Zuidoost. Na de pas geleden voltooide sloop van de deels verwoeste flats van Klein Kruitberg en Groeneveen is een bodemonderzoek uitgevoerd. De vervuilde grond moet worden af gegraven. Het vervuilde grond water moet uit de bodem worden gezogen, via een methode van langzaam doorsijpelen. Met de sanering kan in januari worden begonnen; deze zal zeker vier maanden duren. De bodemverontreiniging heett zich beperkt tot een oppervlakte van 800 m2. Daarvoor is vooral de 75 tot 80 ton kerosine verant woordelijk, die nog in de tanks zat. De El Al-Boeing was voor de start op Schiphol veel voller ge tankt dan nodig was voor de 1 vlucht naar Tel Aviv, omdat de brandstof op Schiphol goedkoop is. Tijdens de rondjes in de voor bereiding voor de noodlanding was boven Muiden in het IJssel- meer maar een beperkte hoe veelheid brandstof geloosd. De vervuiling door de 114.000 kilo lading is minder duidelijk in de bodem terug te vinden. Waar schijnlijk zijn de tien ton (deels gevaarlijke en giftige) chemica liën, waaronder kwik, parfum en andere cosmetica, machine-on derdelen en elektronica zoals Van onze Haagse redactie Den H^ag - Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) vindt dat de onderkant van de arbeidsmarkt weer moet functioneren. Dat kan worden bereikt door het minimumloon af te schaffen en door strenger op te treden tegen mensen met een uitkering die niet willen werken. Er moetl vooral meer werk komen in del commerciële dienstverlening. Voorzitter Rinnooy Kan van het VNO stelt vast dat er in zes miljoen Nederlandse huishou-| dens wekelijks voor enkele uren aan werk blijft liggen of wordt verricht in de vrije tijd, terwijl 'VOETBAL IS OORLOG', bewee tijd. Op het veld is er naar hen heeft hij gekregen van de straa Engeland speelt tegen Neder gaan er stenen door de ruit en lijken bij belangrijke wedstrij ongewenste zwangerschappet ten op plattelandskermissen v< Als het vandalisme niet meer zouden ouderwetse oplossing helpen politietoezicht, bewakii de hand. Het zijn niet uitsluitend dran deze excessen veroorzaken, t over hun laatste remmingen h 'niemand luistert ooit naar n moment in de schijnwerper te Eertijds, toen de samenleving daardoor minder anoniem w zeer gering, maar desondanl aan te ontlenen. Lukte dat andere maatschappelijke acti was de tubaïst van het dc uitgeperste en doodvermoeid op een betere toekomst voor die vërwachting en zijn strijd en achting bij zijn medeburge Die maatschappij bestaat niet geen perspectief. De 'grote I staan. Het enige dat hen n volkssport. Maar die levert n groep verscholen individu. Va desperate geweld waarmee kunnen staan, al is het slechts Straffen helpt niet echt. Wor tribune geweerd, neemt de spelen was de oplossing van Met toeschouwer zijn wordl staan' niet uit de schaduw ge post-industriële maatschappij en KNVB samen geen gestalte Een simpele symptoombes slechts supporters van de uitwedstrijd heeft de andere aan de eigenwaarde van de belang' gedaan moeten wor de nacht tevoren, rodeocomp georganiseerde supportersve Hoek van Holland. Krijgt de oorlog eindelijk zijn

de Stem | 1993 | | pagina 2