SSHOW Nieuwbouw op minimum gezet BRUIDSMODE Duivenclubs zaterdag- en zondagvliegers willen samen verder PLAATSELIJK NIEUWS iLIJKS- EN ILIJSTEN iE - HULST O Zeeuws-Vlaanderen klaagt: geen premiebouw en slechts 67 sociale woningen Verpleeghuis Ter Schorre viert twintigjarig bestaan Nieuw blijspel van Siesa Sas van Gent in première Cursus over thuis ziekenverzorgen Leerlingen sporten voor gehandicapte sporters Vlinderstrikkenfestival barst vrijdagavond los Caritas haalt ruim 2000 op voor Slachtofferhulp rOBER 1993 DE STEM 'og van je leven I ZEELAND C3 EXCLUSIEVE HYPOTHEEK VOOR HOGERE INKOMENS yter Adviesburo Voorlichting bij CDA over verkiezingen waterschappen Milieuwerkgroep Terneuzen Sluiskil Sas van Gent Clingt Opbrengst voor Artsen zonder Grenzen ■F; jjEZEN, SERVIEZEN 5, PANNEN, KRISTAL engilde - Kookwinkel ike! - Luxe geschenken [/straat 16, Achter de kerk [9 jan. 1994 ten reeds mogelijk) 37 AG Terneuzen - Tel. 01150-14207 DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 u ƒ150.000 ƒ165.1 15.000 ƒ200.000 ƒ225.000 25.000 ƒ250.000 ƒ285.000 35.000 orbeelderi is uitgegaan van een in 60%. ikelijk bij een minimale belastingdruk aar, derhalve korter dan de >ij de meer traditionele ïiddelen bij een hypotheek van bijv. ig van 25.000.-. ide hypotheekvariant zijn er o.m. 'iheektypes als: eek mg door middel van aandelen- of is tijd en maak telefonisch een 80). ^arrangementen met meer dan 40 Noordstraat 64A belastingen assurantiën suzen hypotheken pensioenen Terneuzen - Als alles volgens plan verloopt, is er in 1997 in Zeeland nog maar één afdeling van de Ne derlandse Postduiven Organisatie (NPO). De besturen van de zondag en de zaterdagvliegers hebben daar toe een fusieplan uitgestippeld. Aanleiding voor de samenvoeging is de nota 'Unieke werkgebieden' van de lan delijke organisatie van de NPO. Maar ook andere factoren spelen een rol: met name het dalende ledental van beide afdelingen en het feit dat beide bestu ren van mening zijn dat binnen deze sport de verhouding prijs/kwaliteit op alle onderdelen gewaarborgd dient te worden. Overigens bestaat er in Zeeland al en kele jaren, een - zij het beperkte - samenwerking tussen beide afdelingen, onder andere door het houden van en kele gezamenlijke wedvluchten. De be doeling is dat deze samenwerking in 1997 volledig wordt. De verenigingsaf- gevaardigdèn van de zondagclubs bui gen zich hierover op de algemene verga dering op zaterdag 30 oktober in Hoofdplaat. Doel is dus te komen tot één sterke afdeling Zeeland. Maar er zijn nog tal van problemen die om een oplossing vragen. Gekozen is daarom voor een termijn van ruim drie jaar. In die perio de kunnen dan stapsgewijs de onderde len sport, financiën, bestuur en statuten behandeld worden. Heet hangijzer daarbij zal zijn het vitesse-programma (de wedvluchten over een korte af stand). Te houden op zaterdag, zondag of op beide dagen? Het plan is om volgend jaar al een gezamenlijk Zeeuws kampioenschap te vervliegen in de categorieën dagfond, midfond en overnachtfond voor oude duiven em midfond en fond voor jonge duiven. De puntentelling gaat volgens het systeem van de Nationale kam pioenschappen (aparte berekening van aangeduid en onaangeduid). De huldiging van de kampioenen ge beurt op een Zeeuwse manifestatie. De twee afdelingen kunnen in de over gangsfase alsnog besluiten een afzon derlijk kampioenschap te houden. Dit is eventueel af te leiden uit de stand van het gezamenlijk kampioenschap. Vlucntprogramma Zeeuws kampioenschap 1994 Oude duiven, Midfond: 30 april, Jouy le Chatel, 7 mei, Orleans, 15 mei, Etampes, 28 mei, Dreux, 25 juni, Orleans, 9 juli, Dreux, 23 juli, Jouy le Chatel. Oude duiven, Dag fond: 21 mei, Chateauroux, 4 juni, Mont- luyon, 18 juni, La Souterraine, 2 juli, Limo ges, 16 juli, Tours. Overnachtfond oude duiven: 10 juni, Sint Vincent, 1 juli, Barce lona, 8 juli, Dax, 28 juli Bordeaux, 30 juli, Soustons. Jonge duiven: 23 juli, jpux le Chatel, 30 juli, Dreux, 13 augustus, Orleans, 3 september, Montargis, 10 september, Cha teauroux, 24 september, Bourges. Van onze verslaggever Terneuzen - Zeeuws-Vlaanderen mag in 1994 niet één premiewoning laten bouwen. Het aan Zeeland toegewe zen contingent van 52 gaat in zijn geheel naar het enige stadsgewest dat de provincie kent: Vlisburg. (Vlissingen/ Middelburg). Dit op aanwijzing van de staatssecretaris. Daarnaast heeft het rijk ook flink gesneden in het woning contingent in de sociale sector. Uiteindelijk, zo blijkt uit het deze week vastgestelde provin ciaal verdeeladvies, kan Zeeuws- Vlaanderen volgend jaar rekenen op maximaal 67 sociale wonin gen (woningwet, ouderenhuis vesting), verdeeld in 21 voor uit breiding van het woningbestand en 46 voor vervanging. Druppel „Een druppel op een gloeiende plaat", verzucht de Oostburgse wethouder A. de Feijter, vice- voorzitter van de gemeenschap pelijke regeling waarin de acht Zeeuwsvlaamse gemeenten toe gewezen woningen verdelen. Vooral het ontbreken van pre miewoningen steekt hem. „Via premiewoningen konden we hier en daar in de kleine kernen nog wat bouwactiviteiten ontwikkelen. Maar op deze ma nier wordt afbreuk gedaan aan het streven de leefbaarheid op het platteland te verhogen. Alles moet naar de steden toe: typisch Randstadbeleid". Ook met de sociale woningbouw is huilen geblazen. Zeeuws- Vlaanderen kent concrete pro jecten tot een aantal van 250 woningen. Met de toegewezen 67 doe je niet zoveel. Overhevelen Begin december gaat het alge meen bestuur van de gemeen- schapelijke regeling rond de ta fel zitten om te bekijken waar volgend jaar in Zeeuws-Vlaan deren gebouwd moet worden. Naast de nieuwe 67 woningen, heeft men ook nog wat budget ten uit voorgaande jaren kunnen overhevelen. „Maar dat is nog niet voldoende om aan alle vraag te kunnen voldoen. Er moeten prioriteiten worden gesteld", zo vat medewerker G. Geernaert het dilemma van de bestuurders samen. Zo zou er gekozen kunnen wor den uit: ouderenhuisvesting in West-Zeeuws-Vlaanderen (con crete plannen in Oostburg en Aardenburg), vervangende nieuwbouw (zo'n 60 woningen) en een deelhuis in Terneuzen, het project Betonwoningen in Axel en de ouderenhuisvesting in Hulst. Slechte zaak „Deze geringe toewijzing is een slechte zaak voor Zeeuws- Vlaanderen", zegt Geernaert en wijst naar een 'klaagbrief' die de gemeenschappelijke regeling al eerder richting provinciehuis heeft gestuurd. Daar vond de klacht een gewillig oor, want ook GS hebben moeite met de woningtoewijzing zo laat het college de staatssecretaris deze week weten. Aanvankelijk mocht Zeeland rekenen op 305 gesubsidieerde woningen voor 1994, dat bleken er na Prinsjes dag nog maar 268 te zijn. „En dat terwijl er in heel Zeeland volgend jaar concrete behoefte is aan 550 stuks", zo werd gezegd. Gehoopt wordt dat staatssecre taris Heerma dit jaar toch nog extra geld voor woningbouw be schikbaar stelt. Naar rato kan Zeeland daarvan dan een graan tje meepikken. „Maar het blijft behelpen. En een kwalijke ont wikkeling voor Zeeuws-Vlaan deren", zegt De Feijter. Van onze correspondent Terneuzen - In het kader van het vierde lustrum houdt ver pleeghuis Ter Schorre drie dagen feest. Gisteren was het de beurt aan de afdelingen de Kokmeeuw, de Kogge en de dagbehandeling om gezellig te dineren. De Lustrumfeesten worden in drie gedeelten voor de bewoners afgewerkt. De hele dag zijn er op de afdelingen spelletjes te spelen zoals volksspelen en bingo, ter wijl de orgelman in de persoon van Frans de Schepper de afde lingen bezoekt. Bij een jubileum hoort natuur lijk ook een gebakje bij de kof fie. 's Avonds was er een groot diner voor de bewoners. Chef- Kok Bram Moorlag en zijn eigen keukenbrigade hadden een waar feestdiner bereid. In een gezelli ge sfeer werd het diner genut tigd. Directeur Patiëntenzorg me vrouw A. Bos sprak de bewoners toe. „Als we naar de toekomst van het verpleeghuis kijken dan zien w? dat er meer privacy komt voor de bewoners. Zo ko men er op onze lokatie in Axel alleen nog eenpersoonskamers. De tijd dat men met vier bewo ners op een kamer zat behoort tot het verleden." Van onze correspondent Sas van Gent - Toneelvereniging Siesa uit Sas van Gent brengt vrijdag 15 oktober de première van het blijspel 'Bonbons in luxe verpakking' op de planken. Dit gebeurt om 20.00 uur in cultureel centrum De Speye te Sas van Gent. Siesa brengt het stuk daarna nog drie zaterdagen (16, 23 en 30 oktober) in Sas van Gent, ge volgd door een voorstelling in Axel op zaterdag 14 november in De Halle. Aanvang telkens 20.00 uur. De regie van 'Bonbons in luxe verpakking' - volgens Ronald Moring 'een ondeugend blijspel' - is dit jaar in handen van nieuwkomer Bert Buyle uit Os- senisse. Voorgaande jaren werk te Siesa succesvol samen met regisseur Piet Verwer. Verwer's opvolger, Bert Buyle, regisseerde vorig jaar onder meer de musical 'Bloedlink' op het Terneuzense Petrus Hondius. Siesa staat dit jaar met 'Bonbons in luxe verpakking' aan de voor avond van een lustrum. Het blij spel is alweer het negende in de nog jonge bestaansgeschiedenis. „Al die tijd hebben er zich ei genlijk best wel verschuivingen voorgedaan in de rolverdeling. Mens.en die door studie, tijdge brek of werk na een kortere of langere periode moesten afhaken voor de intensieve repetities", aldus Ronald Moring, samen met Annie van Hoecke, Monique Polfliet en Jesca Coone leden van het eerste uur. Bemoeial Siesa startte in april en repeteert momenteel drie keer per week. Het blijspel, geschreven door Ria De Looze-Lafeber, gaat over de verwikkelingen na het vertrek van Dirk van Oeveren die naar een vergadering moet met een 'zakenrelatie'. Zijn huishoudster Lena - een flinke bemoeial, in plat Sas' dialect gespeeld door Monique Polfliet - ontdekt ech ter in z'n koffertje een doos bonbons in luxe verpakking die hij vergeten is. Lena heeft hier door zo haar eigen gedachten over de vergaderingen van me neer. Verrassing Aan het einde van het stuk wacht de bezoekers overigens een verrassing. Ronald Moring adviseert het publiek daarom 'niet gelijk weg te gaan'. Kaarten voor 'Bonbons in luxe verpakking' zijn verkrijgbaar bij de bekende voorverkoopadressen en aan de zaal. Van onze correspondent Philippine - Het CDA re gio Oost-Zeeuws-Vlaan- deren houdt donderdag 21 oktober om 20.00 uur in hotel Port aan de Waterpoortstraat te Phi lippine een ledenverga dering. Deze staat volledig in het teken van de verkiezingen voor de waterschappen van 2 maart 1994. Inleiders over de technische, juridische en politieke aspecten van deze verkiezingen zijn de heren Boeije van het waterschap de Drie Ambachten en Christiaans van de CDA- statenfractie Zeeland. De bewoners genieten van een mosselmaaltijd. foto wim kooyman Terneuzen - De milieuwerkgroep Terneuzen-Axel gaat zaterdag 16 oktober op excursie naar de stortplaats Koegorspolder en het kringloopstation van de gemeen te Terneuzen. Toelichting wordt gegeven door afvalcoördinator J. Ibes. De ex cursie begint om 09.00 uur. Van onze correspondent Zaamslag - De stichting Thuiszorg, afdeling Kruiswerk, houdt voor aangeslotenen een cursus ziekenverzorging thuis. De cursus wordt gegeven op de dinsdagen 2, 9, 16 en 30 november in het wijkgebouw in Zaamslag aan het Plein. Tijdens vier avonden worden de belangrijkste punten in de ziekenverzorging behandeld. De lei ding is in handen van twee wijkziekenverzorgen den en de cursus is bestemd voor mensen die de zorg van een langdurige patiënt op zich hebben genomen of hier in de nabije toekomst mee in aanraking komen. Omdat mensen om verschillende redenen eerder uit het ziekenhuis ontslagen worden heeft dit gevolgen voor de familie. De cursus speelt hier op in met praktische richtlijnen. De onderwerpen die aan de orde komen zijn: dagelijkse verzorging van een zieke, gevolgen van langdurig in bed liggen, voeding voor zieken, medicijngebruik en tiltech- nieken. Aan de cursus zijn geen kosten verbonden. Men kan desgewenst wel een cursusboekje aanschaffen voor vier gulden. Belangstellenden kunnen zich opgeven tijdens kantooruren bij de stichting Thuiszorg, afdeling Kruiswerk. De spelers zetten de laatste puntjes op de i. foto wim kooyman Van onze correspondent Terneuzen - Honderd leerlin gen van groep 7 en 8 van de Terneuzense basisscholen hebben gisteren zoveel moge lijk geld bijeen gesport voor het nationaal Fonds Sport Gehandicapten. In sporthal 't Zwaantje was een spelencircuit uitgezet wat de kinderen moesten doorlopen. De spelen hadden affectie met de gehandicaptensport. Zo konden de leerlingen meedoen met een rolstoelestafette, zitvolleybal, krantenrace en labyrinth. Hier bij kwam het erop aan om ge blinddoekt op aanwijzingen van iemand door het doolhof naar een eindpunt te lopen. Bij de puzzle-opdracht mocht niet ge praat worden om het gemis aan het gehoor te laten voelen. Taart De leerlingen werkten de spelen in groepjes af. Voor de beste groep was er een taart te verde len. De middag was tevens be doeld om geld op te halen voor de gehandicaptensport. De leer lingen hadden sponsors gezocht voor de sponsorloop. Een kwart van de opbrengst gaat naar ge handicaptensportvereniging de Snelle Wieltjes, de rest gaat naar het nationaal fonds. Voor de tien leerlingen die het hoogste bedrag bijeen liepen was een prijsje be schikbaar. Topscoorders Als extraatje speelde Gert-Jan van der Linde, 's werelds beste rolstoelbasketballer tegen Wil lem van de Boogert, een van de topscoorders uit het Zeeuws- Vlaamse basketbal. De strijd werd beslist in het voordeel van Gert-Jan. Hij wist Willem met 19 tegen 18 van de twintig te behalen punten te verslaan. De opbrengst bedroeg 3400 gulden. COLLECTE - De collecte voor de Nierstichting heeft 6459,70 opgebracht, waar van 1278,30 in Zaamslag. BEURS - De Stichting Vrien den Scheldeschool houdt vrij dag 15 oktober om 19.00 uur een speelgoed- en kleding- beurs in de gemeenschaps ruimte van de Scheldeschool aan de Jacob Catslaan. De beurs duurt tot omstreeks 21.00 uur. COLLECTE - De opbrengst van de collecte ten bate van de Nierstichting is 1549,20. VLAAMSE KERMIS - De Katholieke Bond voor Oude ren houdt zondag 17 oktober traditiegetrouw de Vlaamse kermis in het clubgebouw De Roselaer. De kermis duurt van 13.00 tot 18.00 uur. Er zijn weer veel attracties, waarbij mooie prijzen zijn te verdie nen. Er worden bonnen voor koffie en wafels verkocht. Bij de bar moeten de consumpties contant worden afgerekend. EXPOSITIE - In het bejaar denhuis De Redoute zijn schil derijen te zien van Gerda Kal le. Ze zijn te bezichtigen dage lijks van 10.00 uur tot 16.00 uur. Mevrouw Kalle verzorgt op 10 november verder een demonstratie zijdeschilderen. Dat gebeurt tijdens de rom melmarkt in De Redoute. WANDËLEXCURSIE - Zondag 17 oktober organiseert de natuurbeschermingsvereni- ging de Steltkluut een wande lexcursie in de Clingse bossen. Om 09.30 uur is het verzame len aan de parkeerplaats van fnterjüte aan de Molenstraat tussen Clinge en Kapellebrug. Deze oktoberwandeling staat onder leiding van Edie Bogaert. HET comité van de Zeeuws-Vlaamse actie voor Artsen zonder Grenzen leunt na het Vlinderstrikkenfestival van komend weekeinde niet achterover. Tot eind dit jaar volgen im mers nog diverse acties om het streefbedrag van 250.000 gulden op 1 januari '94 bij elkaar te hebben. Daarnaast wil de orga nisatie om de twee jaar een Vlinderstrikkenfes tival houden. Het vol gende festival is ge pland in '95. „Maar dan gebeurt het niet meer zo uitgebreid als dit jaar. Tot nu toe zijn 45 acties gehouden voor Artsen zonder Grenzen. Deze brachten onge veer zeventigduizend gulden op. Het is de bedoeling dat om de twee jaar voortaan al leen het festival wordt gehouden", aldus A. Meeusen van de organi satie. Van onze verslaggever Frank van Cooten DE organisatie voor het Vlin derstrikkenfestival komend weekeinde is geheel rond. De organisatie hoopt en verwacht dat zoveel mogelijk Zeeuws- Vlamingen de diverse activi teiten bezoeken en zoveel mo gelijk donaties storten voor Artsen zonder Grenzen. De activiteiten worden in heel Zeeuws-Vlaanderen gehou den. De meeste spelen zich af in Hulst, Axel, Terneuzen en Oostburg. Het feest barst vrij dag los. De festivalkrant wordt vandaag verspreid in een oplage van 48.000 exem plaren met daarbij een accept giro om een bedrag te storten. Belangrijkste activiteiten op vrijdag zijn onder andere een sponsorloop van winkeliers en scholen in Oostburg en de Vlinderstrikkenparty vanaf 20.00 uur in De Halle in Axel met optredens van diverse ar tiesten en een forum. Om 19.00 uur treden negen show korpsen op op het Kenne- dyplein in Axel. Deze korpsen trekken na het optreden de binnenstad van Axel in om geld op te halen. In Terneuzen begint het festi val om 18.00 uur met het pro jecteren van het logo van Art sen zonder Grenzen door mid del van laserstralen in de Nieuwstraat. Terneuzen staat zaterdag onder andere in het teken van het heilige koe spektakel, alle Terneuzense autodealers zijn met stands in de binnenstad aanwezig, en een kinderspeeltuin in de buurt van het ABC-complex. Basisschool De Golfslag houdt vanaf 09.30 uur een Vlaamse kermis en om 14.00 uur een sponsorloop. Ook staan er stands in de binnenstad van onder andere Artsen zonder Grenzen. Aan het begin van de middag start een fietstrimtocht vanaf café Cambrinus in Axel. In Oostburg begint om 20.00 uur in het Ledeltheater het Vlin- derstrikkengala met optredens van West-Zeeuwsvlaamse ar tiesten. „Er zijn nog genoeg kaarten voor het gala. Ik hoop dat het publiek me niet in de steek laat", zei B. Heijboer, animator van het gala. Ook voor de Vlinderstrikkenparty in De Halle zijn nog kaarten beschikbaar. Winkels open Alle winkels in Zeeuws- Vlaanderen mogen zondag open zijn. Om 11.00 uur start de Vlinderstrikkenbrunch in Den Dullaert in Hulst. De or ganisatie verwacht, gezien het unieke karakter, dat deze brunch nog lang zal naklinken in Hulst. Tot nu toe zijn twee honderd toezeggingen binnen om aan de maaltijd deel te nemen. Op de Vismarkt en Grote Markt staan vanaf 14.00 uur diverse stands en vijf dweilbands trekken door Hulst om uit te komen op de Vismarkt en Gróte Markt. Daar wordt het publiek aan gespoord geld te geven. In Teriieuzen staan die zon dag, naast een aantal activi teiten zaterdag, een motortref fen en een actie van de W Terneuzen op het programma. Diverse Terneuzense restau rants schotelen Vlinderstrik- kenmenu's voor. „We roepen iedere Zeeuws- Vlamingen op aanwezig te zijn en geld te geven zodat we kunnen spreken van een ge slaagde actie waar Zeeuws- Vlaanderen trots op kan zijn", aldus Meeusen. „En uiteraard vragen we iedereen een vlin- derstrik te dragen of er een opvallend in zijn of haar bezit te hebben. De vlinderstrik is immers het symbool van de actie en van Zeeuws-Vlaande- Van onze verslaggever Sas van Gent - De collectes ten bate van Slachtofferhulp door Caritas midden-Zeeuws-Vlaanderen op 2 en 3 oktober ir de rk-kerken in de gemeenten Sas van Gent, Axel er Terneuzen gehouden, hebben ruim tweeduizend gulden opge bracht. De kinderen speelden enthousiast zitvolleybal. foto wim kooyman Coördinatrice mevrouw J. de Maat uit Sas van Gent was giste ren zeer tevreden over dit resul taat. Het bedrag wordt binnen kort aan Slachtofferhulp, dat in Zeeuws-Vlaanderen zijn bureau heeft in Sas van Gent, overge dragen. Caritas kiest elk jaar een thema uit, waaraan veel aandacht wordt besteed en waarvoor een collecte wordt gehouden. Voor volgend jaar staat het thema 'Armoede in Zeeland' op het programma. De organisatie heeft afgelopen tijd ook Zeeuwsvlaamse gemeen ten aangeschreven om te beziei of ook van die kant geld voo Slachtofferhulp kon worden los gemaakt. „Van vier gemeentel hebben antwoord gekregen Daarbij deelde Axel mee de hui dige bijdrage te zullen verdub beien. Sas van Gent, Sluis ei Aardenburg hebben laten weter dat dit werk al wordt gesteund Van de andere gemeenten it Zeeuws-Vlaanderen hebben w< geen bericht teruggekregen Maar die geven kennelijk ooi niets. Jammer", Zegt mevrouw de Maat.

de Stem | 1993 | | pagina 19