BR 0 Kraamzorg krijgt concurrentie EGENHEID JLST 9051 Hontenisse moeizaam akkoord met weren varkensboeren POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER IG speciale artiWe/i: t)EL Alle ziekenfondspatiënten kunnen terecht bij Stichting Homecare Zeeland Invasie varkensboeren nekslag voor akkerbouw Kerkbesturen geven fiat aan pastoraal werkplan Grote rampenoefening Huishoudschool Axel tegen de grond bij kerncentrale Doel 1993 om te zoenen rticulieren EMEENTE ONTENISSE idingsbesluit machine: 6500,- 38.000,- ne: r met koz. 85x175cm: jachine: eed en: uw 437,- uw 355- uw 266- ne: 5000- 750,- 775,- 575,- 175,- 142,- 90,- 1050,- DE STEM ZEELAND C2 FOTO WIM KOOYMAN Fietsenkeuring Kloosterzande Terneuzenaar krijgt boete voor sehennisplegen Open kraan open deur nkje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, n, Abraham, openbare r door, mag best eens in wel op de pagina oeilijk is dat niet en duur zijn. Prijs per regel of 2,82*. één grote regel 3,40 resp. 3,57*. sen van een foto of en formaat van 35 x 45 18,75 resp. 19,69* arieven op aanvraag. Bij etaling wordt f 4,50 end. Foto's worden niet I 076-236442 of geef uw r plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven d geaccepteerd indien kend zijn, ook indien uw bijgevoegd is. s het recht voor teksten an redenen te weigeren, r klachten bereiken over kst behoudt de uitgever or om de naam van de er bekend te geven. GEFELICITEERD s van Gent, Hr. van Kaam achielsen in Breda, Hr. Volle t in Hank. n Hontenisse maakt bekend vergadering van 13 oktober d dat een herziening wordt bestemmingsplan Buitenge- tot de intensieve veehoude- raadsbesluit en de daarbij liggen vanaf 15 oktober r op de sector grondgebied- eentesecretarie te Klooster- oktober 1993. rgemeester van Hontenisse, M. Steenkamp O oeck DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 Van onze verslaggever Kloosterzande - Het had gisteren nog heel wat voetenin de aarde, voordat de Hontenis- ser gemeenteraad akkoord ging met het voor- bereidingsbesluit dat intensieve varkenshou derijen uit de gemeente moet weren. De verschillende fracties hadden vooral moei te met het feit dat door het nemen van zo'n voorbereidingsbesluit ook de bewoners en bestaande bedrijven in het buitengebied aan banden worden gelegd. De maatregel kan een jaar lang voorkomen dat varkenshouders vanuit Brabant zich vestigen. Maar het betekent ook dat bestaande bedrijven die iets willen veranderen dat telkens via een aparte procedure moeten doen, de zogenaamde artikel 19-procedure. Nadat vanachter de collegetafel herhaalde malen werd benadrukt dat er wat dat betreft alle mede werking wordt verleend verstomden de bezwaren enigszins. Mevrouw M. Ie Roy (PvdA) meende dat de gemeente sneller had moeten reageren op een advies van de provincie om zo'n voorbereidingsbe sluit te nemen. Dan was wellicht een deel van de nu ingediende zes aanvragen te laat gekomen. Ook A. Roctus (Algemeen Belang) dacht er zo over. Roctus had maanden geleden de burgemeester al geadviseerd maatregelen te nemen. Maar dat was precies in het straatje van burge meester Th. Steenkamp. Hij wees erop dat de politiek destijds een nieuw ontwerp-bestemmings- plan voor het buitengebied in de prullenmand heeft gesmeten. Dit onder druk van de boeren, die meenden dat ze te veel beperkingen kregen opge legd. „We zitten nu dus nog steeds met dat twintig jaar oude bestemmingsplan", aldus Steenkamp, „maar dat betekent dat ook anderen gebruik kunnen maken van de ongekende vrijheden in dat plan". Na een schorsing en anderhalf uur discussie kon de gemeenteraad zich uiteindelijk toch vinden in het collegevoorstel. Dat betekent dat nieuwe aanvra gen voor varkenshouderijen voorlopig kunnen worden afgewezen en dat het college een jaar de tijd heeft zich op de zaak te bezinnen. De zes aanvragen die nu al op het gemeentehuis liggen, zo benadrukte Steenkamp nog eens, daar is niets meer aan te doen. Van onze verslaggever Hulst - De Stichting Homecare Zeeland is door het ministerie van WVC erkend als kraamcentrum. Dat betekent dat voortaan ook alle ziekenfondspatiënten bij deze organisatie kraamhulp kunnen aanvragen. Met de erkenning komt een eind aan de monopolipositie van de Zeeuwse Kruisvereniging in de kraamhulpverlening aan zieken fondspatiënten. Al sinds 1990 is Homecare Zeeland actief in de kraamhulp aan particulier ver zekerden. „Tot nu toe konden we nooit erkenning krijgen voor zieken fondspatiënten, omdat het mi nisterie altijd uitging van één kraamcentrum voor de regio", zegt directeur C. de Block. „In middels is dat beleid veranderd. De Ziekenfondsraad heeft WVC geadviseerd dat het goed zou zijn dat er toch wat concurrentie mogelijk is. Omdat wij aan alle eisen voldoen hebben we per 1 oktober die erkenning gekregen voor het werkgebied Zeeland". Afspraken De Stichting Homecare stuurt deze week brieven aan de zie kenfondsen met het verzoek een contract aan te gaan. Als dat geregeld is kunnen de cliënten worden aangenomen. „Tot nu toe voerden we actie op de parti culiere markt, maar die maakt slecht twintig procent uit van de totale vraag voor kraamhulp. Voor de overige tachtig procent bestaat die uit ziekenfondspa tiënten". De Block wil geen harde concur rentiestrijd aan gaan. „Het lijkt me het beste dat we met het Kruiswerk om de tafel gaan zit ten, want ik denk dat de nieuwe situatie voor hen wel problemen zal opleveren. Ze raken hoe dan ook een deel van hun cliënten kwijt. Wij willen daarover af spraken maken. We willen niet te wild van start gaan, zodat wij er rustig in kunnen groeien. An derzijds krijgt het Kruiswerk dan ook de tijd om de gevolgen op te vangen". Geen behoefte Hoofd T. de Jongh van het Zeeuwse Kraamcentrum in Goes zei gisteren desgevraagd 'geen enkele behoefte' te hebben aan afspraken met Homecare. „Wij kunnen goed in ons werk voor zien en de nieuwe situatie hoeft geen gevolgen voor ons te heb ben. De tijd zal het leren. De kraamzorg in Zeeland is gewend om. te gaan met een fluctuerende markt. Want je kunt het aantal geboorten niet voorspellen", al dus De Jongh. „We kunnen ver der natuurlijk niet inschatten hoe de nieuwe situatie zich zal ontwikkelen. Maar ik weet niet of een dergelijke versnippering wel in het belang is van ieder een. Het lijkt me in ieder geval niet kostenbesparend voor de ge zondheidszorg. Homecare Zeeland streeft naar tussen de 700 en 1.000 kraam- verzorgingen per jaar. Dat is ook nodig om de wettelijke norm te halen die bepalend is voor het vasthouden van de erkenning als kraamcentrum. Dat dit voor het kruiswerk wel degelijk gevolgen zal hebben, staat volgens De Block als een paal boven water. Directeur C. de Block van de Stichting Homecare Zeeland Van onze correspondente Hulst - De gezamenlijke kerkbesturen van de zeven parochies in de kring Zuidrand hebben dinsdagavond unaniem het pastoraal werkplan 1994 goedgekeurd. Hiermee spreken de parochies in Hulst, Sint-Jansteen, Heikant, Koewacht, Clinge, Nieuw-Na- men en Graauw hun vertrouwen uit in de pastores die vanaf 1 januari 1994 als team optreden in de Kring Zuid. De zeven parochies, worden be diend door vijf pastores en deze hebben een plan gemaakt om de taken zoveel mogelijk te verde len. Het plan is dinsdagavond in het klooster van de paters Maristen in Hulst door de zeven kerkbe sturen uitvoerig besproken. Het fiat voor het pastoraal werkplan werd gegeven en nu kunnen de pastores de zaken verder uitwer ken. Momenteel wordt gewerkt aan een zuidkrant voor de Zuidrand, waarin alle vernieuwingen wor den uitgelegd. Deze krant komt half november uit. Van onze verslaggever Eugène Verstraeten Vogelwaarde - Een invasie van Bra bantse intensieve varkenshouderijen kan op termijn weieens de nekslag zijn voor de Zeeuws-Vlaamse akkerbouwers. De grondprijzen dreigen fors opgedre ven te worden, zodat het voor jonge akkerbouwers dan vrijwel onmogelijk wordt het bedrijf van hun ouders over te nemen. Dat voorspelt akkerbouwer Louis Baecke uit Vogelwaarde. Als de plannen doorgaan krijgt hij enkele varkensbedrijven op een steenworp afstand van zijn boerderij. „Als die ontwikkeling zich door zet is een groot deel van de akkerbouw gedoemd te verdwij nen", zegt Baecke. „Denk bovendien eens aan de zware milieubelasting die het zal bètekenen voor de streek. Kijk maar naar de situatie zoals die nu is ontstaan in Brabant. Als we niks doen staat het hier over tien jaar vol met die bedrijven. En dan is het voor de akkerbouwers en runveehouders ook niet meer leefbaar. Immers, om de milieu-proble men aan banden te leggen zal de overheid dan gedwongen worden steeds strengere re gels te hanteren. Ik heb de indruk dat veel mensen te lichtvaardig denken over de draagwijdte van die hele ontwikkeling". Baecke juicht dan ook het initiatief van de gemeente Hontenisse toe om voorlopig de deur op slot te houden voor Brabantse varkenshouders. Op dit moment liggen er echter al zes aanvragen waar weinig meer aan te doen is. „Dat betekent bijvoorbeeld dat straks een dorp als Hengstijk wordt ingesloten door varkensboeren. En wat voor gevolgen heeft die mestproduktie voor het grond- en oppervlaktewater? Denk aan het recreatiegebied De Vogel en verschillende mini-campings in de buurt", stelt Baecke. Hij wijst er op dat hij in zijn denkbeelden niet alleen staat. Ook de afdeling Vogel waarde van de NCB heeft zich op het standpunt gesteld dat intensieve veehouderij geweerd moet worden. Daarbij is wel de toevoeging gemaakt dat bestaande land bouwbedrijven in de streek de gelegenheid moeten krijgen zich verder te ontwikkelen. Dat moet volgens de boeren wel goed gere geld worden in het nieuw op te stellen bestemmingsplan buitengebied. Industrieterrein In de ogen van Baecke heeft intensieve veehouderij in feite weinig meer met land bouw te maken. „Dat is eigenlijk meer industrie. Dergelijke bedrijven horen meer thuis.op een industrieterrein. Maar daar kost de grond vijftig gulden per meter dus ik denk dat de animo vanuit Brabant dan een stuk minder zou zijn". Baecke benadrukt nog eens dat veel mensen de hele zaak onderschatten. „Men heeft er geen idee van tot wat voor toestanden dit allemaal kan leiden. Mijn buurman is melk veehouder en die komt uit Brabant. Noodge dwongen, omdat hij geen kant meer uit kon vanwege de varkenshouders in zijn buurt. Dat soort toestanden krijgen we hier straks ook. Nu liggen er aanvragen voor in totaal 35.000 varkens. Reken maar uit, dat zijn zowat vijf varkens per inwoner van onze gemeente". Verpauperen Waar Baecke zich enorm aan heeft gestoord zijn de uitspraken van NCB-secretaris L. Hooghiemstra. Die beweerde dat Zeeuws- Vlaanderen juist blij moest zijn met de komst van Brabantse varkensboeren. „Ze kunnen er toe bijdragen dat de leefbaarheid van het platteland op peil blijft of terug komt", stelde hij. „Wij moeten ons toch niet in onze schoenen laten schuiven dat wij de streek laten verpauperen", betoogt Baecke. „Je moet eens kijken wat een prachtige boerderijen hier staan". Van onze verslaggever Hulst - Op donderdag 2 december wordt een grootscheepse oefening gehouden om het rampenbestrijdingsplan voor de kerncentrale Doel uit te testen. Het plan is op papier gereed. Aan de oefening doen alle Ne derlandse en Belgische organisa ties mee die in de praktijk er ook aan te pas komen als er in of bij de kerncentrale van Doel iets flink mis gaat. Van onze correspondent Kloosterzande - In het kader van 'Wij gaan naar school' nam deze week het keuringsteam van de plaatselijke afdeling van WN bij basisschool Ter Duinen in Kloosterzande zo'n 125 fietsen onder de loep. In verband met de naderende duistere maanden werd vooral de verlichting ge controleerd. Volgens voorzitter Th. Bowuens was de toestand van de fietsen over het algemeen goed. Dat de staat van de rijwielen beter was dan voorgaande jaren is mede te danken aan de jaarlijkse keurin gen, maar zeker ook aan het groeiende begrip voor veiligheid bij kinderen. De volgende keu ring is bij basisschool De Oost- vogei in Lamswaarae. Van Nederlandse kant zijn hier bij betrokken: brandweer, GGD, politie, de grensgemeenten, de provincies Zeeland en Noord- Brabant en de ministeries VROM en Binnenlandse Zaken. Ook aan Belgische kant komen brandweer, politie en diensten op het gebied van gezondheid en milieu in actie. Ingeschakeld wordt daar het nationaal crisis centrum in Brussel. Verder doet ook het Belgische bedrijfsleven, waaronder de kerncentrale in Doel zelf, aan de oefening mee. Van onze correspondent Gent - Terneuzenaar G.O. (35) is wegens exhibitionisme door de rechter in Gent veroordeeld tot een boete van elfhonderd gul den. Hij wipte in februari en april dit jaar even de grens over om zijn geslacht te tonen aan een meisje van dertien en een man van 64 in Gent. Beiden dienden een klacht in en de Terneuzenaar werd gis teren bij verstex veroordeeld. LEERLINGEN zijn er niet meer. Maar nog steeds herinneren drie leegstaande schoolgebouwen aan het voortgezet onderwijs verleden van de gemeente Axel. Gisteren ging de eerste van de drie steenpuisten, de voormalige huishoudschool aan het Szydlowskiplein, gekocht door Proiectbouw Zeeland, tegen de vlakte. De voormalige spinazie-academie, waar jong een toekomst opbouwde, maakt wellicht plaats voor seniorenwoningen. foto wim kooyman Bepaalde thema's ke ren met de regel maat van een klok in de kolommen van dit dag blad terug. Eén ervan betreft het onderwerp softdrugs. Het voornaamste punt van discus sie geldt de vraag of wij moe ten kiezen voor een vrije ver koop en het vrije gebruik van softdrugs, of dat er juist met grote gestrengheid tegen het kwaad moet worden opgetre den. Als je pleit voor het legalise ren van softdrugs loop je een gerede kans om zelf voor ge bruiker te worden aangezien. Wil je de softdrugs met alle middelen te lijf gaan, dan hoor je tot de categorie 'rechtse rakkers'. Vandaar dat er met gemengde gevoelens is gereageerd op de opheffing (en de komende sloop) van het drugpand 'De Blauwe Deur' in Terneuzen. Er worden zuchten van op luchting geslaakt nu verwacht mag worden dat de overlast die drugrunners, dealers en gebruikers de goegemeente hebben bezorgd, tot het verle den gaat behoren. Er is de Terneuzenaren een toekomst, vrij van bedwelmende dam pen beloofd, nu de speciale poiitie-eenheid 'Double Shot' de baan op is gegaan, maar is de verwachting waar te ma ken? De voorlopige score van 'Double Shot', zo lees ik in uw en mijn lijfblad, is: zeven succesvolle invallen op drug sadressen, waarbij zowel roes verwekkers als wapens wer den ingepikt. Wat evenwel de vreugde over dit effectieve politiebeleid tempert, is de wetenschap dat je van de drugswereld zelden meer te zien krijgt dan het befaamde puntje van de ijsberg. Als je leest dat de politie, in dezelf de week dat de zegels op De Blauwe Deur geplakt werden, ruim 31 ton softdrugs in beslag nam - 'straatwaarde' vele miljoenen guldens -, dan word je bekropen door het akelige gevoel dat 'Double Shot' en die vele andere ver dienstelijke opsporingsteams, aan het dweilen zijn met de kraan open. Immers, je mag aannemen dat er behalve die in beslag genomen 31 ton aan softdrugs, een meervoud daarvan reeds langs allerlei kanalen de gebruiker bereikt. De marktprijzen voor het spul stijgen namelijk nauwelijks en dat kan niet anders betekenen dan dat de economie in deze speciale sector floreert, dank zij een onbelemmerde aan voer. CC UI 1- x u t/i J:s 2 O rcj I ✓-dn y u% Z Q Door Tom Koopman Ruim 31 ton aan softdrugs uit de markt genomen... Wat moeten wij ons daarbij voor stellen? Wij kunnen kijken naar het volume aan rookarti kelen in de winkel van een tabakswinkelier. Het gewicht van de winkelvoorraad gaat zelden de 100 kilo te boven. Dat is namelijk het equivalent van rond 3000 pakjes en doos jes shag, sigaretten en kleine sigaartjes. Als de winkelier duizend vaste klanten zou hebben (maar dat heeft ie maar zelden), dan is zo'n voorraad in een week uitver kocht. Bij de softdrugs-vangst ging het om 31 ton (31.000 kg) aan rookbare waar, oftewel het equivalent van rond een mil joen pakjes nicotinehoudend gebladerte. Omgerekend naar een fiks gemiddelde en ge steld dat cannabis-gebruik niet clandestien was zou je met die 31 ton ruim 300 goed renderende winkels, elk met duizend klanten, met licht hallucinerende drugrokertjes kunnen bevoorraden. Wij we ten intussen dat de gestag neerde aanvoer van 31 ton softdrugs, de handel zoals die reilt en zeilt, niet merkbaar heeft ontregeld. Het gebruik moet dan ook veel wijder ver breid zijn dan wij denken. Ergo: Wij praten, als het over cannabisprodukten gaat, over een handel die de vergelijking met de omzetten van de regu liere tabaksindustrie kan doorstaan. Het enige verschil is, dat de verboden softdrugs op obscure plekjes aan de man worden gebracht, terwijl de witte en bruine tabaksrol letjes in triomfantelijke open heid worden verhandeld. Het pleiten voor legalisering van cannabisprodukten lijkt dan ook sterk op het intrappen van een open (blauwe) deur.... Controles Axel De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen hield maandagavond aan de Nieu- wendijk in Axel een snelheids controle. Van de 317 gecontro leerde voertuigen reden 35 be stuurders te hard. Eerder die dag vond een controle plaats aan de Vaartwijk. Hier pas seerden 1050 voertuigen de ra darpost. 33 reden te hard. Vals geld Hulst De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft gis teren zes bankbiljetten van 5000 frank in beslag genomen. Deze waren aangeboden bij een bank aan de Steenstraat te Hulst door een 46-jarige man uit Edegem (B). Ze bleken vals te zijn. Bij verhoor bleek dat de man de bankbiljetten bij een bank in België had ont vangen. In de dagomzet van afgelopen maandag werd bij een bank aan de Westkade te' Sas van Gent een vals bankbiljet van 5000 Belgische frank aange troffen. Snelheidsmaniakken Hulst Gisteren werd door de politie tussen 07.15 en 09.00 uur in de Koolstraat in Hulst een snelheidscontrole gehouden. Dat leidde tot 42 proeessen verbaal. Er werden 456 voertuigen gecontroleerd. Eenzelfde controle werd ge houden tusen 10.00 en 11.40 uur in de Absdaalseweg in Hulst. Er passeerden 456 voer tuigen, waarvan 59 bestuur ders in overtreding waren. Granaat Sas van Gent Op een bouw land van een boerderij aan de Vrijstraat te Sas van Gent werd tijdens het oogsten een granaat van 30 bij 8 centime ter gevonden. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) is in kennis gesteld. Inbraken in auto's Terneuzen In de nacht van dinsdag op woensdag werd in gebroken in zes geparkeerd- staande personenauto's. Van alle voertuigen werd het por- tierslot geforceerd en ver dween de autoradio. Het be trof twee auto's in in de kern Terneuzen, drie te Sluiskil en een in Zaamslag. Diefstal motor Terneuzen Een inwoner uit Axel deed bij de politie in Terneuzen aangifte van dief stal van zijn motor en een motorhelm. Het voertuig ver dween dinsdagavond uit de stalling van een bedrijf aan de Haarmanweg in Terneuzen. Brandje Terneuzen Gistermiddag rond half drie ontstond een brandje in de machinekamer van het Nederlandse binnen schip Catharina dat lag afge meerd in Zij kanaal A van het kanaal Gent-Terneuzen. De schade bleef gering. Frontale botsing Vlissingen Bij een frontale botsing gistermorgen op Sloe- weg-noord te Vlissingen is de personenauto bestuurd door een 57-jarige Middelburger geheel vernield. Het andere bij het ongeval betrokken voer tuig werd aanzienlijk bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DONDERDAG HULST -Café De Vrijbuiter, 20 uur prijs- kaarting. KLOOSTERZANDE - Café De Kastanje, 19.30 uur vlees- kaarting. CLINGE - Malpertuus, ANBO, 13 uur, dansen en bingo. ZANDSTRAAT - De Straete, 20 uur, bingo LAMSW AARDE - Café De Vier Jaargetijden, 13 30 uur schieting voor bejaar den. I HENGSTDIJK - Café 't Jagertje, 14 uur kaar ting IGRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur bieden. I SAS VAN GENT - De Roselaer, KBO, 14 uur koersbal. I HEIKANT: -Gemeenschapscentrumhuis 't Heike, Bejaardenschieting, 13.30 uur. 1-

de Stem | 1993 | | pagina 17