DE STEM 'oupé poer start varkens-imperium KTAKEL UZEN Kluskrakers van de week: ZB 9.- 10.9S 4 OV wordt tunnel en 300 miljoen duurder Verrassende muurschildering in Hulster tearoom OPGELET Paar procentjes van Nederlandse varkens' Niet alle klachten over voeding zijn gegrond ISSEN Onderwijsprijs naar scholen in Zierikzee en Koudekerke Bedrijf Bron telefonisch regelmatig onbereikbaar Tanker met kolen loopt aan de grond op Westerschelde Klachtenhjn Keuringsdienst van Waren is groot succes 95 SCHADEBEDRUF ifórabander Wauters: 'Flinke injectie voor economie in Zeeuws-Vlaanderen laanse markt AUTOMOBIELBEDRIJF 0 uur demonstraties van de kampioen long trial met z'n Nissan 6. takel vindt plaats op iaal geprepareerd j ons bedrijf. ent u in de eid om zelf op het rijden met één vari onstratieauto's of met terreinauto (alle ijn welkom). MPLETE 4x4 MMA STAAT VOOR U 1 i Tussenpersoon Provincie stopt nog een ton in Zeeuwse vrouwenemancipatie Brabantse varkenshouder: DierenshoW korting EVEN TIJD I Sm TE LEZEN? Verg»' dan nl<rt do Kla)nt|es" door te nemen. Er staat vast iota van uw gading bij. OoH vandaag l Zeeland DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 DEEL Schadeservice: ptichtmg Schade Garant Centraal Beheer Z.L.M. Top Herstel Schade Garant 1t Gedeputeerde Hennekeij: gat Im driehonderd miljoen. FOTO ARCHIEF DE STEM Cees Maas Middelburg - Minister Maij (waterstaat) en de Zeeuwse gedeputeerde Hennekeij (wa terstaat) hebben definitief gekozen voor een tunnel als oeververbinding onder de Westerschelde (WOV). Het gevolg is wel dat het project fors duurder wordt, zodat er, bij de huidige rentestand, driehon derd miljoen gulden overheids geld bij moet. En dat geld is er nog niet. De totale kosten van de WOV zitten dan op het maxi mum van 1,3 miljard gulden, aldus Hennekeij gisteren. Dat is het resultaat van een nieuw bestuurlijk overleg dat Hennekeij gisteren heeft gehad met Maij in Den Haag. Maij heeft daar, volgens haar woord voerster, geen enkele financiële toezegging gedaan, en met Hen nekeij geconstateerd dat het wachten voorlopig is op een uit spraak van de Kroon. Want dat kan, zoals gemeld, het hele pro ject torpederen. De gemeenten Borsele heeft bij de Raad van State een procedure aangespan nen tegen de bestuursdwang van de provincie Zeeland om de WOV bij Ellewoutsdijk te begin nen. Het is dus hoogst onzeker of de WOV doorgaat. Afgezien daar van werd er gisteren wel nieuws gemaakt. Voor de tunnel is geko zen om België te vriend te hou den, aldus het persbericht van het overleg. De Belgen hebben grote bezwaren tegen een brug- tunnel uit oogpunt van een vrije doorvaart naar Antwerpen. Een tunnel zal ook heel wat bezwaren aan Nederlandse zijde wegnemen. De milieubeweging en de bewoners van de Zak van Zuid-Beveland ageerden tegen een brug-tunnel, die onder meer horizonvervuilend zou zijn. Het financiële verhaal. Eerder al noemde Hennekeij bij de Raad van State een bedrag van 1,2 tot 1,3 miljard gulden als totale kos ten. Gisteren, na het besluit de dure tunnel te nemen, sprak hij slechts over 1,3 miljard. Henne keij: „Er is een financieringspro bleem, we zitten met een gat en publieke financiering moet dat gat dichten. Nu kunnen we 1 miljard financieren, tegen de huidige rentestand, dus het gat is driehonderd miljoen gulden. Daar moeten we nog een oplos sing voor vinden." Die driehonderd miljoen, zo is afgesproken, zal door de provin cie moeten worden betaald. Minister Maij: geen financiële toezeggingen. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Hennekeij brengt vrijdag verslag uit van zijn werkbezoek in een gecombineerde Statencommissie in Middelburg. Het is nog niet bekend of die vergadering open baar is. In januari gaat Henne keij opnieuw naar Den Haag. Begin december wordt de uit spraak van de Kroon verwacht. 112,1Jzendijke, 01176-1660 J kijl er ook een LSi versie zal |den aangeboden. Zoals alle nda's zullen de nieuwe Coupés loorlijk snel en sportief zijn. hdaard zijn alle Coupés voor van centrale deurvergrende- en stuurbekrachtiging. Wie t wil zwengelen is voor de elek- Iche raambediening aangewezen I het duurdere LS- of ESi-model. bda heeft gekozen voor export Ir Europa omdat ook hier het Iment van kleine sportieve Ipés groeiende is. Naar verwach- T! zal de Civic Coupé zijn Neder- |dse première begin 1994 bele- ENERGIESTRAAT 10 4538 BZ TERNEUZEN TELEFOON: 01150-12612 11 l ■Van onze verslaggever lÈugene Verstraeten IKloosterzande - Brabander A. Wauters wil met de ■vestiging van zeven mesterijen in Zeeuws-Vlaanderen ■zijn eigen varkens-imperium stichten. ■Er is voorlopig niemand die de varkenshouder uit St. [Oedenrode kan tegen houden, want hij is de gemeenten Ite snel af geweest. ■De Hontenisser gemeenteraad Ir.am gisteren in een spoedverga dering een voorbereidingsbesluit Ivoor het plan buitengebied, Iwaardoor de deur daar voor Bra- |bantse boeren voorlopig op slot t. Oostburg deed dat al eer- Ider, Sas van Gent volgt zeer Ibinnenkort. Ivöor Wauters maakt het alle- Imaal niets meer uit. Hij diende lop tijd zijn aanvragen in en de I gemeenten zullen hem dan ook Irr.et pijn in het hart de gevraag- Ide vergunningen moeten geven, lik ben er mee klaar", zegt IWauters. „Ik wilde eigenlijk de «aanvragen over een paar jaar I spreiden, maar ik zag al aanko pen dat ik straks mooi voor een Igesloten deur zou staan. Dus ben |:k met de bank gaan praten en Iheb meteen maar zeven aanvra- Igen ingediend". |Als hij zijn plannen financieel Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Sta- ten (GS) zijn bereid nog eens honderdduizend gulden uit te trekken voor de emancipatie van de Zeeuwse vrouw. Het gaat echter te ver, oordelen GS, om als provincie garant te staan voor vier ton die het Bu reau Positieve Actie (BPA) de komende drie jaar nog nodig heeft. Het BPA heeft GS om die garan- I tie gevraagd. GS weigeren, met I het argument dat de provincie wel genoeg doet om het emanci- i patiewerk te stimuleren. Met de j extra ton erbij stopt Middelburg 220.000 gulden in het project. I Dit achten wij een evenwichti ge bijdrage ten opzichte van an- dete projecten op het terrein van arbeidsvoorziening van kwets bare groepen," schrijven GS. Het is nu aan het BPA het ontbre kende geld elders te vinden. kan rondkrijgen, sticht hij vier varkensmesterijen in de gemeen te Hontenisse, twee in Oostburg en eentje in Sas van Gent. Wau ters bestrijdt de verhalen dat hij als tussenpersoon zou fungeren voor andere Brabantse varkens houders. Ook de geruchten dat hij zou werken als stroman voor een veevoederfabriek die zo de afzet wil veilig stellen, wijst hij van de hand. „Ik doe dit puur voor mezelf. Natuurlijk ga ik die bedrijven niet allemaal zelf run nen. Daar zet ik personeel op". De Brabantse varkenshouder liet zijn bedrijf begin dit jaar sane ren. „Het was niet meer levens vatbaar. Geen mogelijkheden tot uitbreiding. Toen ben ik eens in Zeeuws-Vlaanderen gaan kijken.' Hier zijn de mogelijkheden nog wel aanwezig. Bovendien is het er prachtig wonen. Hier wil ik opnieuw beginnen". Angst Wauters kan zich de Zeeuws- Vlaamse angst voor de vestiging van een hele rits mesterijen niet goed voorstellen. „Laten we wel zijn. Het gaat hier om een paar procentjes van de gehele Neder landse varkenshouderij. Boven dien is het een enorme injectie voor de economie in Zeeuws- Vlaanderen". Volgens de var kenshouder betekent de vesti ging van zijn imperium dat er in de regio alles bij elkaar zeker 200 directe en indirecte arbeids plaatsen bij komen. „Denk aan het personeel op de bedrijven, transportactiviteiten, slachter ijen". Ook de Zeeuws-Vlaamse akkerbouwers pikken als het aan hem ligt een graantje mee. „Ik heb de akkerbouwers hier nodig, omdat ik mijn mest moet afzetten. Maar omgekeerd kun nen zij dan aan mij varkensvoer leveren. Dus dat is ook voor hen een goede zaak. Kijk, in eerste instantie schrikken de mensen. Als ze echter het hele verhaal kennen, kijken ze er ongetwij feld anders tegenaan. De econo mische situatie in Zeeuws- Vlaanderen krijgt gewoon een flinke duw vooruit". ZIE OOK ZEELAND-C2 Van onze verslaggever Hontenisse - „Het gaat om een paar procentjes van de gehele Nederlandse varkenshouderij", zegt varkenshouder A. Wauters uit Sint Oedenrode over zijn plannen in Zeeuws-Vlaanderen zeven mesterijen op te starten. Maar in de praktijk betekenen 'een paar procentjes' vele duizenden varkens. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telt de Nederlandse varkensstapel op dit moment 13,9 miljoen stuks. De totale varkensstapel bestaat uit 4,7 miljoen vleesvarkens van vijftig kilo en zwaarder, 239.000 zeugen met 2,3 miljoen biggen, 1,4 miljoen fokvarkens en 5,4 miljoen biggen en varkens lichter dan vijftig kilo. Volgens een woordvoerder van de gemeente Oostburg, waar Wauters op twee locaties wil beginnen, gaat het in deze gemeente om totaal 13.000 varkens. Kunstenaar Philip Cleiren portretteerde de Vlaamse dekhengst Matador. Van onze correspondente Hulst - Wie de trap van het vroegere pand van het Hul ster waterschap bestijgt om een kopje thee of koffie te gaan drinken, wordt boven enorm verrast. Een levens groot Vlaams oud boeren paard vult praktisch de gehe le wand van de tearoom. Het schilderij laat de Vlaamse dekhengst Matador in volle glo rie zien. Geschilderd in olieverf met grove penseelstreken is het vooral de kop die de aandacht trekt. De toeschouwer krijgt een beeld van een paard dat temid den van het kleilandschap en het graan moet hebben geleefd. Treffend geportretteerd door Philip Cleiren. De fiere hengst Matador van 't Eedenhof was afkomstig uit de buurt van Gent. Zijn gewicht was 1.100 kilo en zijn stokmaat bijna 1.70 meter. In 1982 werd hij nog kampioen van België. De medaille en bijbehorende ver sierselen geven aan dat het hier gaat om een prachtig exemplaar. Matador werd in zijn latere loopbaan verkocht, maar is in middels niet meer. „Het is een paard dat ik gezien heb en waarvan ik het gevoel Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse voorronde voor de Nationale Onderwij sprijs 1993 is gewonnen door twee scholen uit Koudekerke en Zierikzee. De prijzen werden gistermiddag uitgereikt door onder- wijsgedeputeerde A. Dijkwel. De strijd om de Nationale Onderwijsprijs wordt dit jaar voor het eerst gehouden. In elke provincie is of wordt een voorronde gehouden. Die ronde wordt overal afgesloten met een provinciale slotavond. Maar daar heeft men in Zeeland vanaf gezien vanwege het geringe aantal deelnemende scholen. In deze provincie stuurden maar vijf scholen een project in naar het organiserende Instituut voor Nationale Onderwijs Promotie. De Zeeuwse prijs in de categorie basisscholen is gewonnen door 't Klinket uit Koudekerke met een kunstuitleenproject. T" de categorie voortgezet onderwijs ging de prijs naar de Regionale Scholenge meenschap Prof. Zeeman uit Zierikzee met activiteiten voor een eigen galerie. Beide winnende scholen gaan door naar de landelijke finale op 19 november in Utrecht. VERVOLG VAN VOORPAGINA De Veterinaire Inspectie (VI) ging er op af, inspecteerde de eieren en kippen van zowel de vakantieboerderij als het bedrijf dat de eieren had ge leverd. In beide gevallen ble ken de uitwerpselen van de kippen besmet met salmonel la. De voedselvergiftiging ontstond door de bereiding van de bava rois met eieren die met die bac terie besmet waren. De gastheer van de Belgen kreeg een proces verbaal aan zijn broek en de eigenaar van het toeleveringsbe drijf kreeg van de VI het advies zijn kippen te laten slachten. Nu zijn de klachten die de keu ringsdienst bereiken niet altijd gegrond. Zo kwam een klacht over een 'vinger' in een pak tomatensoep de klaagster duur te staan. Ze nam geen risico en gooide uit angst voor besmetting de hele inhoud van koelkast en vriezer weg. De 'vinger' bleek echter slechts een schimmelprop te zijn. Een andere consument vond in een blik sperziebonen iets dat op een dode hommel leek. Maar na mi croscopisch, onderzoek bleek het om de bloem van een distel te gaan. Uiteraard stond die niet als ingrediënt op de verpakking vermeld. De keurmeesters in de buiten dienst stuiten regelmatig ook op gevallen van misleiding. Zo zijn er handige horeca-exploitanten die kraantjeswater verkopen als 'Spa rood'. De truc is bekend, eenvoudig en vaak toegepast. De waterleiding is via een kool-, zuurinspuiter gewoon aangeslo ten op de Iimonade-dispencer waar ook cola, bitter-lemon en andere frisdranken uit getapt worden. Een andere vaak voorkomend kunstje uit de hoge hoed van de oplichters is de verkoop van krab die geen krab is. Een kof fieshop verkocht 'krabsalade' zonder dat er krab in zat. Die was vervangen door het veel goedkopere suriml, een vispro- dukt dat bestaat uit viseiwit, bindmiddelen en aroma's. Op zich is de verkoop daarvan niet verboden, mits de handelaar maar duidelijk maakt dat het niet om krab gaat. De koffiesho peigenaar uit het voorbeeld ver klaarde daarop bij een hercon trole met enige trots dat hij nu 'surimisalade' verkocht. Zijn omzet was ook fiks toegenomen, want de klanten associeerden die naam met een dure soort krab! Van onze verslaggever Oostburg - Reinigingsbedrijf Bron in Waterlandkerkje houdt minder vaak vakantie dan de inwoners van de gemeente Oostburg misschien denken. Oostburgers die grof vuil in de aanbieding hebben, krijgen namelijk vaak geen gehoor als ze dat telefonisch melden bij Bron. Maar dat komt niet omdat er niemand op het bedrijf aanwezig is, maar door de telefooncentrale van het bedrijf. Regelmatig bereiken de gemeente Oostburg klachten over de telefonische (on)bereikbaarheid van Bron. Dat komt doordat het bedrijf is uitgerust met een aantal afzonderlijke toestellen en een beperkt aantal medewerkers dat die telefoontjes beant woordt. Zijn alle toestellen in gesprek, dan rinkelt de telefoon bij Bron vergeefs. De gemeente heeft het reinigingsbedrijf daarom geadviseerd een antwoordapparaat aan te schaffen of een voorziening te treffen die aangeeft dat er nog een aantal wachtenden voor zijn. Bron onderzoekt momenteel die mogelijkheden. Maar, zegt directeur Bron, we willen ook een vast tijdstip instellen waarop mensen kunnen bellen. Bijvoorbeeld elke weekdag tussen 9.00 en 12.00 uur. „Nu kunnen ze ieder moment van de dag bellen en dat is wel eens lastig. Het is bovendien ondoenlijk iemand de hele dag bij de telefoon te zetten. Want de ene dag bellen er vijftig mensen, en dan belt er drie dagen weer helemaal niemand." Van onze correspondent Terneuzen - De bulkcarriër Ikan Tongkol is gistermorgen omstreeks elf uur in het vaarwater van de Everingen op de Westerschelde aan de grond gelopen. Het voor anker liggend schip ging door de harde wind driften en liep vast. De 66.000 brt metende bulckcarriër is geladen met kolen. Het Terneuzense bergingsbedrijf Multraship kreeg van de reder uit Singapore opdracht het schip vlot te brengen. Tien sleepboten hebben vastgemaakt aan het 270 meter lange en 43 meter brede schip en afgelopen nacht tegen hoogwater getracht het schip vlot te trekken. Bij het afsluiten van deze editie was niet bekend of dat gelukt is. Voor zover bekend heeft de Ikan Tongkol bij de stranding geen averij opgelopen. Ook het overige scheepvaartverkeer in de Everingen ondervond weinig hinder. Van onze verslaggever Goes - Steeds meer mensen vinden de weg naar de Keurings dienst van Waren in Goes. De dienst schrijft dat toe aan de warenklachtenlijn. Via dat gratis telefoonnummer kwamen vorig jaar iets meer dan vierhonderd van de in totaal 686 ingediende klachten binnen. Dat is meer dan driemaal zoveel als twee jaar geleden. Dat meldt de keuringsdienst in het jaarverslag over 1992. FOTO WIM KOOYMAN kreeg, dat moet ik schilderen", zegt Philip Cleiren, van huis uit graficus. Het karwei liep danig uit de hand. Het werd een le vensgroot beeld dat in drie pane len is aangebracht. Cleiren volgde de kunstacademie in Antwerpen en verrichtte aan vankelijk werk als illustrator van tijdschriften. Daarna werd hij docent aan het Technisch Berkenboom Instituut te Sint- Niklaas. Naast zijn werk maakt hij ook ontwerpen voor meubels, speelgoed en kinderillustraties. Is er dan nog tijd over, dan komt zijn grote hobby schilderen aan bod. Met een voorkeur voor de natuur, de polders en het dier. Zijn jeugdwens om veearts te worden ging niet in vervulling, omdat hij koos voor een grafi sche opleiding. Nog weinigen hebben het werk van Philip Clei ren gezien. Maar dat gaat mis schien veranderen. De schilder is van plan in de toekomst te gaan exposeren. In de klachten top drie staan kokswaren (80), vleesprodukten (71) en textiel (onderzoek op asbest) en melkprodukten (beide 51). Na inspectie en onderzoek bleek dat 236 klachten gegrond waren en dat in 363 gevallen de klacht niet bewijsbaar of onge grond was. Voor de gegronde klachten is 58 keer een proces verbaal opgemaakt en in 110 gevallen ging een formele waar schuwing uit. Asbesthoudend De publiciteit die vorig jaar ge schonken is aan asbesthoudende vloerbedekking zette veel men sen (51) aan, om kosteloos een lapje van hun tapijt te laten onderzoeken op de aanwezigheid van die stof. Dat gebeurde in het chemisch laboratorium waar in (ADVERTENTIES) Een gezellig dagje uit tijdens de Herfstvakantie Kom met het hele gezin naar de -*N A T I O N A L Emag 15 000 dlartn onder één d»h apakUkaf-ahow-fnforTT,atl# 16 -17 oktober 10 -16 uur BRABANTHALLEN zijn totaliteit 234 klachtmon sters binnenkwamen. Gemiddeld ging het om twintig klachten per maand, met een piek van 35 monsters in maart. Dat had te maken met de aandacht voor asbest in de media. Vijftien mon sters moesten daar in die maand op onderzocht worden. In 32 van de 66 gevallen vonden de onder zoekers asbest in vloerbedekking of isolatiematerialen. Onderzoek Op grond van 156 klachten stel de de keuringsdienst zogenaamd microbiologisch onderzoek in. Meer dan een derde van dat aantal kwam binnen in de maan den juli tot en met september en had betrekking op voedselinfec- ties en -vergiftigingen (44%). De andere klachten betroffen onder meer geur- en smaakafwijkin- gen, algemene produktfouten en schimmel op of in produkten. Bij ruim een op de drie klachten was er inderdaad iets mis. He laas, aldus de dienst in het jaar verslag, was de bewijslast niet altijd sterk genoeg om tot forme le maatregelen over te gaan. Dat geldt vooral voor de vermeende oorzaken van voedselinfectie/ vergiftiging. Dat is niet zo vaak te bewijzen omdat het een tijdje kan duren voor de ziektever schijnselen optreden. Dat blijkt ook uit de cijfers: van de 68 klachten kon maar in vier geval len de oorzaak en de bron van de infectie of vergiftiging worden vastgesteld. ZIE OOK VOORPAGINA Vinyl Rolgordijnen Diverse kleuren. Hoogte 190 cm. Breedte 60, 90, 120, 150, 180 cm. Nu Gamma Cement Zak van 25 kg van 6.90 voor !NU Fietsverlichtingset Koplamp, achterlicht, dynamo, lampjes, snoertjes van 14.95 voor TL - Looplamp 5 meter snoer, 220 volt van 15.50 voor

de Stem | 1993 | | pagina 15