RO hiitse steun voor 'Maastricht' lHusland riekt dezer dagen naar een politiestaat Verenigde Staten dreigen Haïti met sancties bi ERIE Gekte slaat toe bij veiling Thurn mid Taxis m 1'" Alle twaalf EG-lidstaten hebben verdrag nu goedgekeurd Israël eist garanties voor Palestijnse Verklikkers' DE STEM BUITENLAND woensdag 13 oktober 1993 A4 P GRATIS Lig 01178-61242 I Volgens de Israëlische krant BUITENLAND KORT Een thuisbankier die verantwoord wil beleggen» kiest het Postbank Beleggingsfonds. Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. FR 1993 53 5,00 Washington (rtr/dpa) - De Verenigde Staten en de Vere nigde Naties hebben gisteren gedreigd met sancties tegen jjaiti als de militaire leiders zich niet houden aan het ak koord over een terugkeer naar een democratische rege ring in het land. pe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher, beschuldigde de Haïtiaanse militairen ervan het akkoord, dat begin juli tot stand kwam dankzij bemiddeling van de VN, te schenden. „Door hun acties vragen generaal Cedras en het hoofd van politie Francois in feite om wederinvoering van strenge economische sancties, die hun land en hen persoonlijk kunnen treffen," aldus Christo pher. Maandag beletten gewapende betogers de aankomst in Port- au-Prince van een Amerikaans schip met militairen, die in het kader van een VN-operatie naar Haïti kwamen. De onruststokers dreigden Haïti voor de Amerika nen in 'een tweede Somalië' te veranderen. Ook gisteren blokkeerden tien tallen gewapende lieden de toe gang tot de haven, waardoor het schip wederom niet kon worden uitgeladen. De incidenten tonen volgens Christopher aan dat de militaire leiders het akkoord van 3 juli niet serieus nemen. Het Amerikaanse schip, met 200 Amerikaanse en Canadese mili tairen aan boord, zal, aldus Christopher, heeft inmiddels de Haïtiaanse territoriale wateren verlaten en wacht nieuwe in structies af. Een tweede Ameri kaans schip, dat vandaag naar Haïti zou vertrekken, vaart voorlopig niet uit. De VN noemden het geweld in Port-au-Prince een regelrechte uitdaging van de wereldorgani satie en de Veiligheidsraad sprak een scherpe veroordeling uit en dreigde met sancties. Het waren harde economische sancties die de militairen op Haïti dwongen akkoord te gaan met de terugkeer van president Jean-Bertrand Aristide, die zij in 1991 afzetten. De militaire lei ders zetten op 3 juli hun handte kening onder het akkoord van 'Governors Island' over een te rugkeer naar de democratie. Sindsdien hebben aanhangers van Cedras en Francois een golf van geweld ontketend, die al aan tientallen sympathisanten van Aristide het leven heeft gekost. Cedras heeft het geweld veroor deeld, maar zei ook begrip te hebben voor de woede van Haïti- anen over de aantasting van de Haïtiaanse soevereiniteit. Volgens het VN-akkoord moet Cedras zijn functie vrijdag aan staande neerleggen, maar veel westerse diplomaten vragen zich af of hij zijn macht wel zal opgeven. Aan het eind van de maand keert Aristide naar Haïti terug. 2,99 Iprodukten gratis pspray of 5,99 .KOOPJE [mblokken, 4T89" 1,59 'TERIJ* ■nze klantenservice bellen 06 - 0225588. 0Ê Karlsruhe (afp/dpa/rtr) - Het Duitse Constitutionele Hof in Karlsruhe, de hoogste rechterlijke instantie in de Bondsrepubliek, heeft gisteren het Verdrag van Maas tricht goedgekeurd. Met de goedkeuring van de af spraken over de politieke en eco nomische eenwording binnen de EG, die in beginsel in 1991 in de hoofdstad van Limburg was aangenomen tijdens de Europese top, kan de Europese Gemeen schap doorgaan met haar beleid dat moet uitlopen op één Euro pese munt, de ECU. Het Duitse Constitutionele Hof behoudt zich echter het recht voor, op een later tijdstip te bezien of de Europese Gemeen schap zich ontwikkelt op een manier die strookt met de demo cratische waarborgen die vastge- jd zijn in de Duitse grondwet. Het Constitutionele Hof achtte het Verdrag over de vorming van een Europese Unie verenigbaar met de democratische beginse len. Het verwierp ettelijke be zwaren van tegenstanders, van wie sommigen hadden aange drongen op het houden van een referendum onder het Duitse volk. Duitsland was het laatste van de twaalf lidstaten van de Europese Gemeenschap, wiens goedkeu ring van het Verdrag van Maas tricht nog niet rechtsgeldig was. In Denemarken zijn twee refe renda nodig geweest om de rege ring in Kopenhagen te binden aan een uitgeklede versie van het Verdrag van Maastricht. On danks veel verbaal gekrakeel in de achterban van de regerende Conservatieve Partij in Groot- Brittannië heeft de regering van John Major al enige tijd geleden het verdrag door het Lagerhuis gesleept. Ook hier was sprake van een afgezwakte, verwaterde versie van het verdrag, omdat Londen zich niet wilde commit teren aan de sociale paragraaf van Maastricht. De uitspraak van de hoogste Duitse rechters is in Bonn met grote opluchting ontvangen. Nu kan Duitsland als laatste EG- lidstaat het Verdrag van Maas tricht formeel ratificeren. De Bondsdag en de Bondsraad, die de parlementen van de 16 deel staten vertegenwoordigt, hadden al in december 1992 met het Verdrag van Maastricht inge stemd. Het verdrag, dat in ontwerp aan genomen was op de EG-top van 9 en 10 december 1991 in Maas tricht, regelt de uitbreiding van de Europese Gemeenschap tot een Europese Unie, alsmede het tot stand brengen van een eco nomische en monetaire unie. Kern van het Verdrag van Maas tricht is de invoering van een gezamenlijke munt in 1999, Jeruzalem/Cairo (rtr/afp/dpa) - Israël eist van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) garanties voor de veiligheid van de Palestijnen die tijdens de intifada de Israëlische autoritei ten van informatie hebben voorzien of Israël op een andere manier hebben geholpen. Dat heeft defensiewoordvoerder Oded Ben Ami gisteren verklaard. Israël zal de eis vandaag bij de Volgens bronnen bij het Israëli sche ministerie van Defensie zul len Israëlische onderhandelaars in gesprekken met de PLO een link proberen te leggen tussen deze kwestie en die van Pales tijnse gevangenen in Israëlische cellen. De Israëlische minister vpor politiezaken, Moshé Sha- /Kal, maakte bekend dat 9.000 Palestijnen om veiligheidsrede nen vastzitten in internerings kampen in de bezette gebieden en 4.000 in Israëlische gevange nissen. In penitentiaire inrich tingen in de Gazastrook en Jeri cho zitten nog eens 1.100 Pales tijnen achter slot en grendel. De vredesgesprekken in Cairo en de Rode Zee-badplaats Taba maken onderdeel uit van een serie van vier. In Taba begint een gezamenlijke commissie vandaag het overleg over de de tails van de Israëlische terug trekking uit de Gazastrook en Jericho op de Westoever. PLQ op tafel leggen als beide partijen in de Egyptische steden Cairo en Taba overleg beginnen over de uitwerking van het his torische principe-akkoord over de invoering van beperkt zelfbe stuur in de bezette Gazastrook en in de stad Jericho op de westelijke Jordaanoever. J Haaretz gaat het in totaal om 5 000 'collaborateurs' en hun fa milieleden. Zij leven in de Ga zastrook en op de westelijke Jor daanoever en zullen daar blijven wonen als volgens het autono- mieakkoord het Israëlische leger er zich zal terugtrekken. De PLO zal vervolgens de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid in de bezette gebieden op zich nemen. Israël is evenwel bang dat de 'collaborateurs' het slachtoffer worden van respresaillemaatre- gelen. De Russische president Jeltsin buigt voor de Russische en Japanse vlag tijdens een welkomsceremonie in Tokyo. Jeltsin brengt een driedaags bezoek aan Japan. foto ap Regensburg (dpa) - Met re cordbiedingen - soms vier maal de geschatte prijzen - is gisteren in het kasteel Thurn und Taxis in Regens burg de grootste particuliere veiling in Duitsland begon nen. Met een deel van de op tientallen miljoenen ge schatte opbrengst uit de er fenis van haar overleden echtgenoot zal de 'punk prinses' Gloria von Thurn und Taxis de Duitse belas ting moeten betalen. „Het loopt uitstekend", kon de zakelijk leider van Sotheby's Duitsland, Christoph Graf Douglas, melden terwijl hij de met ruim 1.000 bieders en toe schouwers gevulde vorstelijke stallen rondkeek. In de tot mu seum verbouwde rijtuigenstal ling van het slot Sankt Emme- ram, het uit de middeleeuwen stammende familiekasteel in Regensburg, in Beieren, wordt tot 21 oktober de veiling ge houden. Het eerste uur ging al voor een miljoen mark aan antiek in an dere handen over. „We zitten drie maal boven de richtprijs", verklaarde graaf Douglas te vreden. In totaal komen 4.000 partijen onder de hamer. Via 30 tele foonlijnen wordt vanuit het buitenland meegeboden. Sothe by's, dat volgens eigen zeggen twee miljoen mark in de mam moet-veiling investeerde, liet niets aan het toeval over en gaf via beeldschermen de prijzen in zes valuta op. Dit terwijl na de kijkdagen van diverse zijden met verwijzing naar de 'prullaria van de fami lie Thurn und Taxis' laatdun kend was gesproken over de aangeboden antiquiteiten, meubels, porselein en wijnen. Maar daar zal de 33-jarige Glo ria von Thurn und Taxis, die om haar bizarre kapsels en wil de feestjes de 'punkprinses' wordt genoemd, niet mee zit ten. Met de opbrengst zal zij het laatste deel van 15 miljoen van de 70 miljoen gulden belo pende successierechten van de erfenis van haar overleden echtgenoot kunnen betalen. Prins Johannes von Thurn und Taxis stierf in 1990 op 64-jarig- e leeftijd en liet alles achter aan Gloria en hun tienjarige zoon Albert. Zowel handelaren als gewone mensen keken hun ogen uit bij de aangeboden stukken, waar onder ook 75.000 flessen uitste kende wijn, twee van Gloria's Harley-Davidsonmotoren en antieke stukken die de familie deze eeuw ten geschenke kreeg. Topstukken waren gisteren een Duitse walnoten secretaire uit 1740 die voor 65.000 mark, 30 procent boven de richtprijs, werd verkocht. Een 18e-eeuwse Beierse walnoten commode ging voor 35.000 mark, twee maal de richtprijs, van de hand. In november vorig jaar liet prinses Gloria reeds sieraden en het tafelzilver van de familie verkopen voor 22 miljoen mark. Nog eens 45 miljoen mark bracht in het voorjaar de ver koop van historische en kunst objecten. Chaos in Frankrijk door stakingen Parijs - Zeven maanden na haar aantreden heeft de Franse regering te maken gekregen met de eerste grote protestactie tegen haar beleid. Werknemers van de spoorwegen, de Franse luchtvaartmaatschappij Air France, de Post en Telecom legden gisteren het werk neer uit protest tegen de hoge werkloosheid en dreigende ontslagen in hun sector. De acties ontwrichtten het trein- en vliegverkeer en leidden in veel plaatsen tot een verkeerchaos. Veel Fransen ondervonden hinder van de stakingen. Twee op de drie treinen reed niet en Air France moest een groot aantal van de vluchten over middellange afstand annuleren. In Parijs stond de metro urenlang stil en op veel plaatsen kwam geen post. Tot de staking was opgeroepen door de twee grootste vakbonden, de FO en de communistisch geörienteerde CGT. Zij wilden hiermee protesteren tegen het snijden in de werkgelegenheid, de privati sering en een arbeidswet die volgens de bonden de rechten van de werknemers beperkt. Duitse regering in 2000 naar Berlijn Bonn - De Duitse regering heeft gisteren officieel bekendge maakt in het jaar 2000 naar Berlijn te zullen verhuizen. Het kabinet van bondskanselier Helmut Kohl nam deze beslissing zonder de enorme kosten te bespreken, aldus Kohls woordvoer der Dieter Vogel. De geschatte kosten van de verhuizing lopen uiteen van 40 tot 100 miljard D-mark. Hoewel de bondsdag, 12 ministeries, het kantoor van de bondskanselier en dat van de president in Berlijn worden gevestigd, keren niet alle regeringsorganen Bonn de rug toe. Zo zullen de bondsraad - de Duitse eerste kamer -, acht ministeries en duizenden federale ambtenaren in de Rijnstad achterblijven. Koning Sihanouk heeft kanker Phnom Penh - Koning Norodom Sihanouk van Cambodja heeft gisteren gezegd dat een gezwel bij zijn prostaat dat vorige week door Chinese artsen is verwijderd, kwaadaardig was. De kanker had zich echter nog niet over de rest van zijn lichaam verspreid. Niettemin willen de artsen dat de koning nog in Beijing blijft voor nadere behandeling. Ernstige ziekte of de dood van Sihanouk zou het wankele politieke evenwicht in Cambodja kunnen verstoren. De koning lijkt voorlopig de enige die alle partijen in het land kan aanspreken. ANC-leider Mandela tegen referendum Londen - Alleen het meerpartijenoverleg in Zuid-Afrika kan zich uitspreken over een referendum over het democratiserings proces in dat land. Dit heeft Nelson Mandela, leider van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), gisteren verklaard. Mande- la zei geen voorstander te zijn van een referendum. President De Klerk stelde maandag voor een referendum uit te schrijven over de plannen voor een non-raciaal Zuid-Afrika. Het meerpartijenoverleg over de toekomst van Zuid-Afrika is in een impasse geraakt nadat de conservatieve blanke en zwarte partijen besloten uit de besprekingen te stappen. Als het overleg niet binnen vier weken resultaat oplevert, overweegt De Klerk de keuze te laten aan de Zuidafrikaanse kiezers. ANC-leider Mandela acht een volksraadpleging geen uitvoerba re oplossing omdat de eerste vrije verkiezingen in Zuid-Afrika ophanden zijn. Deze zijn gepland voor 27 april. Opnieuw schietpartijen in Somalië Mogadishu - Na een vuurpauze van drie dagen zijn VN-soldaten gisteren weer beschoten in de Somalische hoofdstad Mogadishu. In de nacht van maandag op dinsdag kwamen Pakistaanse 'blauwhelmen' tot drie maal toe onder vuur te liggen, aldus VN-woordvoerder David Stockwell. Onduidelijk is volgens Stockwell of met de schietpartijen een einde gekomen is aan het bestand dat de Somalische krijgsheer Mohamed Farah Aidid zaterdag aanbood. In een verklaring klaagde de militie van Aidid dinsdag over Amerikaans machtsvertoon. De vluchten van de Amerikaanse straaljagers de hele dag over Mogadishu 'veroorzaken paniek en angst onder de bevolking die minder geneigd zal zijn om te geloven in de aangekondigde vrede', aldus de verklaring. Tegelijkertijd kwamen Amerikaanse woordvoerders echter tege moet aan Aidid door te verklaren dat de jacht op hem is gestaakt. Oude bekenden in nieuw Grieks kabinet Athene - De gekozen Griekse premier Andreas Papandreou heeft gisteren zijn nieuwe socialistische kabinet benoemd met daarin veel oude bekenden. Het ministerie van Economische Zaken komt onder leiding van George Yennimatas, een pragma ticus met sterke banden met de vakbeweging. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zal geleid worden door Karolos Papoulias. De 64-jarige doorwinterde diplomaat was al minister van Buitenlandse Zaken van 1981 tot 1989 in de vorige regering van Papandreou. Papandreou's socialistische partij Pasok behaalde een grote overwinning in de verkiezingen van afgelopen weekeinde. Zijn regering wordt vandaag beëdigd. (ADVERTENTIE) Door onze correspondent Rob Vunderink Moskou - Jonge mannen in camouflagepak storm- den speels als jonge honden op de onverlaat af die zich journalist noemde en het waagde de avond- klonk te schenden. Het was twee minuten na middernacht en de leden van de OMON, Ruslands beruchte oproerpolitie, popelden van verlangen de overtreder voor het Koersk Station een afstraffing te geven. „Waaraan ontleen jij het recht hier te zijn?", vroeg de leider van de roedel agressief. In het Moskouse duister fonkelden zijn ogen terwijl hij mij onheilspellend aan keek door de spleet in zijn bivakmuts. Dreigend tilde hij de loop van zijn Kalasjnikov op. Mijn begeleider vond het genoeg en sprong in. „Ik ben luitenant van politiekantoor nr. 92 en deze man staat onder mijn hoede", zei de agent in burger, op mij wijzend. De wildeman in luipaardkaki vond het niet leuk dat hij zijn slachtoffer moest laten lopen en liet dat merken ook. „Wat sta je eigenlijk met zo'n buitenlander te smoe zen?", beet hij de luitenant toe. Ir, een rammelende politieauto scheuren luitenant Dmit ri en ik door de lege straten van Moskou. Op alle grote kruispunten van de Sadovoje Koltso, de ringweg rond let centrum, staan jonge agenten in gevechtstenue, met hun Kalasjnikov of telescoopgeweer in aanslag. Wie zich na twaalven op straat waagt, wordt aangehouden. „Attentie." De politieradio meldt dat een witte Mosk- vitsj zonder nummerbord zoëven Moskou binnenreed en het vuur opende op een KaMAZ-truck. „Het gaat om vier mannen. Gewapend, dus wees voorzichtig", maant de stem op de radio. We rijden de Marosejkastraat in en stuiten op dranghek ken dwars over de weg. Agenten van wijkbureau nr. 46 houden de wacht, bijgestaan door vier OMON-krijgers met Kalasjnikovs. Het is tien voor half een. Een slome knul, sigaret lui aan de lippen, laat een Duitse herder uit. „Hé jij. Lees jij geen krant?" Een agent in burger verspert de wandelaar de weg. „Luister jij niet naar de radio? Kijk jij geen televisie?" De man toont een pasje. Wie zich dezer dagen in Moskou niet kan legitimeren, wordt meteen opgepakt. De politie man is niet tevreden. Weet de voorbijganger niet dat hij de avondklok overtreedt? „Sorry, maar ik dacht dat het vroeger was. Mag ik door? Ik woon om de hoek." „Begom'. Rennen!", grauwt de officier. De knul slentert verder. „Ik zei: BegomBegom'." Man en hond zetten het op een lopen. Als vijf minuten later een Lada de straat inrijdt, heeft de OMON de geweren onmiddellijk in aanslag. Onder de voorruit ontbreekt een politievergunning. De agenten zijn onvermurwbaar: de passagiers, twee jonge vrouwen en een man, moeten tot vijf uur 's morgens in het wijkbureau overnachten. In de cel? „Nee", zegt de man in burger, „ze mogen op een bank zitten of liggen. Het zijn geen misdadigers." De meisjes blijven er vrolijk onder en maken grapjes. De agenten lachen terug. Ik vraag naar het nut van dit alles. „Veel minder misdaden nu", zegt de officier. Maar Dmitri geeft toe dat de avondklok niets meer van doen heeft met Jeltsins strijd tegen het parlement. Nog bij het Koersk Station vroegen Dmitri en een OMON-soldaat zich af hoe het nu zit met al die aangehouden Kaukasiërs die op de trein naar hun thuisrepubliek Azerbajdzjan, Armenië of Georgië wor den gezet. Die reizen immers zonder escorte, dus ze kunnen op het eerste het beste tussenstation uitstappen en terugkeren naar Moskou. De autoriteiten ontkennen het bij hoog en bij laag, maar de noodmaatregelen dragen voor een deel beslist racis tische trekjes. Op de groente- en fruitmarkten van Moskou zie je nauwelijks nog Kaukasische gezichten. Wij deporteren alleen mensen zonder Moskouse ver blijfsvergunning, houdt de politie vol, ongeacht huids kleur. Russen in de hoofdstad zien de 'zwarten' graag vertrekken en hebben zelfs een burgerwacht gevormd om de politie bij de 'opruiming' te helpen. De afgelopen nacht alleen al hield de politie over heel Moskou meer dan 4.500 mensen aan. De afgelopen week waren het er ruim 30.000. Bij 24.000 mensen stelde de politie vast dat zij niet over een Moskouse verblijfsver gunning beschikken. Sinds de instelling van de avond klok zijn bijna 3.500 'illegalen' Moskou uitgezet. En de Moskovieten? „Van mij mag de noodtoestand eeuwig duren", verklaarde een autobezitter, die nu eindelijk niet meer bang is dat zijn Volga 's ochtends niet meer voor de deur staat. Toch klinkt ér ook kritiek. Dat de politie het publiek tutoyeert, is normaal in Rusland: iemand moet toch de baas zijn. Dat de handen van een aantal agenten wat te los zitten, stellen met name de slachtoffers minder op prijs. Kolonel-generaal Koelikov, hoofdcommandant van de Moskouse politie, heeft beloofd dat hij politiemensen die buiten hun boekje gaan, zal straffen. Na 17 oktober verwacht Koelikov niet dat de noodtoe stand nogmaals zal worden verlengd, maar Jeltsin heeft wel bijzondere maatregelen aangekondigd in de strijd tegen de misdaad. Moskou riekt dezer dagen naar een politiestaat en dat blijkt veel Russen uitstekend te bevallen. De afgelopen drie jaar behaalde het Postbank Beleggingsfonds een gemiddeld rendement van 10% op jaarbasis. Hoewel in het verleden behaalde ren dementen geen garantie voor de toekomst betekenen, spreekt dit resultaat voor zich. Het fonds belegt inter- in aandelen. Het rendement bestaat uit dividend en belastingvrije koerswinst. Bent u geïnteresseerd in verantwoord beleggen met een prima rendement, bel dan meteen even het gratis telefoon nummer 06-0400 en vraag de folder 'Beleggen volgens het je' aan. nationaal in obligaties, maar ook POSTBANK boekji De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

de Stem | 1993 | | pagina 5