Senaat verwerpt compromis ak Rampvliegtuig van El Al had 380 kilo verarmd uranium aan boord Ruzie met kabinet over nieuwe wet bodembescherming loopt hoog op VVD gaat zonder Mens de verkiezingen in \J<TöF< Tdunifih Tja... 6Belastende verklaringen niet afdoende' Discussie of isolement I )e^e|Fd Surinaamse rijsthandelaar krijgt zijn paspoort terug A2 DEI STEM BINNENLAND A3 Aanval FNV op racisme DESTEM COMMENTAAR Lingerie van wereldklasse BINNENLAND KORT Dierenbescherming zet jagers te kijk Logo politie-uniform ter discussie Geen wettelijk recht op zorgverlof Exacte vorm Betuwelijn later 'Front vormen tegen CD' BER 1993 l-*T-34 PS1 5*rÊS£sÉÈ? em/ben steffen erlandse Onderwatersport- Is, zelf bioloog: „Langs een 1 kent de Oosterschelde een |tsachtige onderwaterflora, daar lokaties in verre staat Jbbing, waar net de stenen puntje onder de blubber bar lopen de geulen voL" [het woord verarming nog Ind nemen: „Hou het op een proces. Er is wat aan de ve weten niet wat." (t bezinkt niet alleen in de als voorbeelden van plaat aanslibbing plaatsvindt, lulblok ook de zuidkust van let gebied voor de Oester- leving van de Rattenkaai en rdijke. Geen geulen, maar [schorren, waar het hoge: het blote oog is waar te hoog weet Meulblok niet |een recente metingen zijn gen dat de platen in ken. Meulblok noemt dat 1 beeld': „Die geulen zoeken Ivenwicht. De steile randen kn brokkelen af en je krijgt fuwe strandhelling." van 400 miljoen kuub sedi- |e Oosterschelde nog moet opnieuw in balans te ko- toch het volume van een I de vogels zo belangrijke I? Meulblok: „Het zou van |a moeten komen, maar het de zandbanken af èn het [Noordzee." toen die weigerde een voor een korte rit mee te fen, omdat dat niet genoeg opleveren. De collega sloeg (daarop tegen de grond en pte hem herhaaldelijk tegen loofd. De chauffeur overleed Jeg naar het ziekenhuis. de prostitutie betreft: de bgse politie maakte vorige Ik bekend dat zigeuner- Iers het centrum van Praag landen' hebben. Volgens de Itie kidnappen deze zigeuners fcjes in het centrum van de 1, nemen hen mee naar ap- tementen voor 'bijscholing Iwingen hen daarna de straat e gaan. De prostituees plegen klanten regelmatig te bero- en gebruiken daarbij vaak pmiddelen en andere drugs; overdoses daarvan zijn sinds O in elk geval drie klanten rieden, aldus de politie. of de Pragenaars door deze chten nog niet genoeg angst aangejaagd, kregen ze ook te verwerken dat hun held 'f Odlozil, die tijdens de mpische Spelen van 1968 een ookjeshuwelijk aanging met lega-kampioen Vere Caslavs- de dood vond tijdens een inkemansgevecht in een disco ;a door zijn zoon tegen het 'fd te zijn geslagen, dat allemaal na een zomer arin twee jonge Tsjechen in rijs vermoord werden, twee deren in brand werden gesto- in Schiedam en nog eens ee door een misdrijf omkwa- :n langs de Duitse Autobahn. WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 Amsterdam - Het El Al- vliegtuig dat op 4 oktober van het vorig jaar in de Bijl mermeer neerstortte, had on geveer 380 kilo verarmd ura nium aan boord. Volgens de Amsterdamse stich ting Laka loopt de gezondheid van bewoners van de Bijlmer meer daardoor op den duur ge vaar. Laka houdt zich bezig met het verzamelen van informatie over kernenergie. Het materiaal was verwerkt in de contragewichten van de vleu gels van het toestel en diende ook als ballast in het staartstuk. Volgens kernfysicus B. Harry van het Energie Centrum Neder land in Petten is verarmd ura nium niet gevaarlijker dan elk ander zwaar metaal. Het ge zondheidsrisico van verarmd uranium bestaat niet uit stra lingsgevaar, zegt hij, maar uit de kans op chemische vergiftiging bij langdurige opname van grote doses in het lichaam. In feite is het metaal in het milieu net zo gevaarlijk als lood, meent hij. De Pettense kernfysicus is voor het ECN ook deskundige op het gebied van de verspreiding van radioactief materiaal. Hij kent daarom de verhalen die in de internationale pers zijn versche nen over de grote hoeveelheden munitie en wapentuig die zijn gebruikt in de Golfoorlog en die zijn achtergebleven op het slag veld. Die bevatten tezamen vele honderdduizenden kilo's ura nium. Verarmd uranium is na melijk niet alleen heel erg zwaar maar ook enorm hard en daarom zowel geschikt voor het maken van kogels die door tankpantsers moeten kunnen heendringen als voor het maken van de bepant sering die van zachter metaal vervaardigde kogels moet kun nen weerstaan. In de Golfoorlog beschikten alleen de Amerika nen over bepantsering en kogels waarin uranium is verwerkt. De ziekten onder Iraakse kinde ren die met afgedankte Ameri kaanse munitie spelen worden volgens Harry veroorzaakt door chemische vergiftiging en niet door radioactiviteit. Gezien de kleine hoeveelheid uranium die bij de Bijlmerramp in het geding is, zou het gezondheidsrisico verwaarloosbaar klein zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat was in het oorspron kelijk ontwerp van de jumbojet 425 kilo uranium verwerkt in de vorm van contragewichten van de bewegende vleugeldelen en ballast in het staartstuk. Sinds 1981 gebruikt Boeing hiervoor wolfraam. Het is niet precies bekend wat er is gebeurd met het uranium. Een deel is na de ramp met de wrak stukken geborgen. Een ander deel is mogelijk in de vuurzee verdampt. Volgens de woord voerder van het ministerie is ten tijde van de ramp geen verhoog de straling gemeten. Den Haag - De ruzie tussen het kabinet en de Eerste Kamer over de wet bodembescherming is gisteren verder opgelopen. De kans blijft levensgroot aan wezig dat de Kamer het omstre den wetsvoorstel torpedert. Gis teren wees een ruime meerder heid van de Eerste Kamer (CDA, WD en D66) een compromis van het kabinet resoluut van de hand. Kabinet en Eerste Kamer speelden hoog spel, maar wei gerden verder water bij de wijn te doen. Ze lieten het nog niet op een stemming aankomen. De ministers Alders (Milieu) en Hirsch Ballin (Justitie) leggen het compromis nu eerst voor aan de Tweede Kamer. Gaat de Tweede Kamer akkoord, dan wordt het aangepaste wetsvoor stel opnieuw in de Eerste Kamer behandeld. Alders waarschuwde gisteren dat het herziene voor stel nauwelijks zal verschillen van de handreiking die de Eerste Van onze Haagse redactie Den Haag - De bonden van de FNV zijn een aanval begonnen op racisme onder hun leden. Mensen die lid zijn van of open lijk sympathiseren met racis tische organisaties, worden uit de bond gezet. De uitgangspun ten van de FNV verdragen zich niet met racisme of met doelstel lingen van partijen als de Cen trum Democraten. Alle FNV-bonden hebben vorig jaar de anti-dicriminatiecode ondertekend. De Industriebond FNV start volgende maand een discussie met de kaderleden over het bestrijden van racisme op de werkvloer en in de eigen organi satie. Om te bepalen of een organisatie racistisch is, hanteert de bond een lijst die elk jaar wordt ge toetst door de Anne Frankstich ting. Op die lijst komt ook de partij van Janmaat, de Centrum Democraten voor. Bij de FNV gaat men ervan uit dat ongeveer drie procent van de leden stemt op de Centrum De mocraten. „Maar het is vaak lastig aan te tonen wie dat zijn," meent de Industriebond FNV. Bij de Industrie- en Voedings bond CNV is het al jaren prak tijk dat leden die zich racistisch opstellen buiten worden gezet. Kamer nu afwijst. CDA-fractievoorzitter Kaland vroeg Alders uitdrukkelijk om zich nog eens te beraden over de nu ontstane situatie. „Het zou wijs zijn dat de ministers de conclusie van de Senaat meene men in hun besluit. Tezijnertijd zien we het voorstel en de basis wet wel in de Eerste Kamer terugkomen." Kaland wilde niet aangeven of de CDA-fractie, die een sleutelrol vervult, uiteinde lijk alsnog bereid is in te binden. De laatste jaren heeft het CDA dat bij andere omstreden wets voorstellen wel steeds gedaan, al dan niet na concessies van het kabinet of nadat met aftreden was gedreigd. Alders en Hirsch Ballin kwamen maandag in een brief aan de Eerste Kamer met een compro misvoorstel. Zij wilden het moei lijker maken voor het Rijk om schoonmaakkosten voor bodem vervuiling van vóór 1975 op be drijven te verhalen. Maar deze voorgestelde 'tussenweg' bleek voor de Kamer onaanvaardbaar. Een meerderheid wenst een nog verdere inperking van de moge lijkheden voor de Staat onderne mers aansprakelijk te stellen voor 'oude' vervuilingen. Ondenkbaar, aldus Alders. Want in de praktijk leidt dat tot het schrappen van het verhaalsrecht van de Staat. En daarmee loopt het Rijk miljarden guldens aan inkomsten mis. Maar voor de Eerste Kamer weegt het beginsel van rechtszekerheid voor bur gers en ondernemers zwaarder. Ondernemingen mogen niet met terugwerkende kracht de reke ning gepresenteerd krijgen voor daden die vóór 1975 volgens de toen bestaande wetten en regels niet strafbaar waren. Hirsch Ballin stelde dat met de nieuwe wet juist sprake is van bescherming van de rechtszeker heid. „Want burgers mogen niet in de positie worden gebracht dat zij moeten betalen voor ver vuilers die schuldig zijn aan ver wijtbaar gedrag." Hij beklem toonde dat bedrijven die niet willens en wetens de bodem ver vuilden, ook niet vervolgd zullen worden. „Maar wel als zij fouten hebben gemaakt waar anderen de dupe van worden. Dat is óók rechtszekerheid, voor de burgers en ondernemers, en voor de ge meenschap." Het racisme de wereld uit, te beginnen in de eigen rijen. Een lofwaardig streven. Vandaar dat het voornemen van de negen tien bonden verenigd in de FNV leden die op de centrumdemo craten stemmen te royeren op het eerste gezicht sympathiek lijkt. Ultrarechts is gevaarlijk. Voor buitenlanders, voor minderheden en voor de democratie. Dat de leiding van de vakbeweging dat inziet en daarom in eigen kring wil optreden tegen propagandis ten en aanhangers van dit verwerpelijke gedachtengoed verdient instemming. Maar deugt de manier waarop? Een van de voorgangers van de FNV, het NVV, weerde communisten uit zijn gelederen. In de vroege jaren van de Koude Oorlog leek het een vanzelfsprekend heid, hoe goed de CPN'ers in de echte oorlog ook geweest waren. Het rode gevaar vormde immers een bedreiging voor onze maatschappij en onze zelfstandigheid. Naderhand werd er genuanceerder gedacht over deze uitsluiting. Nu is er nauwelijks nog een vakbondsbestuurder te vinden die trots op dit verleden terugkijkt. Royement was een slechte methode en bewijst dat men indertijd bang was voor de communisten en wellicht zelfs geen weerwoord had tegen hun argumenten. Geldt nu hetzelfde? Neen, er zijn voldoende en doorslaggevende argumenten tegen het uit rancune voortgekomen racisme van de centrumdemocraten. Een debat hoeven de vakbondsleden der halve niet uit de weg te gaan. En wat nog meer telt: niet elk vakbondslid dat overweegt ultrarechts te stemmen is een racist. Ontevredenheid met de eigen positie en met de eigen mogelijk heden is eerder een argument voor zo'n proteststem dan een weloverwogen keuze voor de door jan rap en zijn maten gepropageerde ideologie. Vakbondsleden met sympathie voor extreem-rechts zijn nog altijd vakbondslid. De laatste band met andere opvattingen is dus nog niet doorgesneden. Discussie in de eigen kring, in de werkplaatsen en op de steigers is daarom veel effectiever dan isolement. Het kwaad wordt niet bestreden door het uit te snijden, maar door het kwaad te noemen. VERVOLG VOORPAGINA „We hebben haar verklaring daardoor niet kunnen toetsen. Zij heeft ook geen motief voor de moord genoemd. Toen Van N. in U>92 naar de politie ging, wist zij dat haar ex-man in 1987 al korte tijd verdacht is geweest. Van haar verklaring is geen on afhankelijke bevestiging verkre gen," aldus mr. Pijls. Sjef Delahaije werd op 5 sep tember 1987 tegen vijf uur 's morgens met vijf kogels uit een pistool gedood. Dat gebeurde op de parkeerplaats langs de A58 ter hoogte van het Liesbos tus sen Breda en Etten-Leur. Enige tijd later hield de politie de nu 30-jarige F.M. uit Roosen daal en haar 41-jarige vriend A.L. uit St. Willebrord als ver dachten aan. De raadkamer van de Bredase rechtbank liet hen na twaalf dagen vertrekken. Later kende zij de twee een schadever goeding toe. Weer later meldde De G. zich als getuige. Hij zei dat hij vlakbij twee ruziënde mannen op de parkeerplaats is geweest, is weg gestuurd en even later is terug gekomen. De man noemde vier van de zes componenten van het kentekennummer. Hij sprak ook over een forse man met een be paalde haardracht. Die beschrij ving kon op Frank H. slaan. De voorbije maanden heeft het hof op verzoek van raadsman Boone meer dan dertig getuigen gehoord. Een aantal van hen zei gehoord te hebben 'dat F.M. de moord samen met A.L. en nog een derde heeft gepleegd. Mr. Boone schoof in zijn verdediging F.M., haar ex-vriend A.L. en de Belg als belangrijkste verdach ten naar voren. Advocaat-generaal mr. H.Berg- kotte noemde de verhalen over F.M. 'geroddel, giswerk, interes- santdoenerij en cafépraatjes, die alle zijn terug te voeren op de grootspraak van F.M. zelf'. Hij constateerde twee weken gele den dat M. zich is gaan koeste ren in de 'faam' dat zij iemand had gedood. Naar zijn zeggen is er geen enkele substantiële aan wijzing dat zij iets met de moord te maken heeft gehad. Een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Breda zei gisteren dat het er 'voor alsnog niet naar uitziet dat het onderzoek naar mogelijke ande re verdachten van de Lies- bosmoord heropend zal worden'. De kennisgeving van geen verde re vervolging aan eerdere ver dachten houdt niet automatisch in dat zij niet meer vervolgd kunnen worden. 'Maar dan moe ten er wel nieuwe bezwaren te gen hen op tafel liggen'. Volgens de zegsman zijn die er niet. Van onze Haagse redactie Den Haag - Twee mogelijke smaakmakers, de makelaar Harry Mens uit Lisse en ex- quizmaster Willem Bol uit Tilburg, zijn genadeloos af gevallen. Maar de gewezen Bestse bakker Broos van Erp prijkt op de zestiende plaats van de ont- werp-kandidatenlijst van de WD voor de komende Kamer verkiezingen. Een mooier geschenk kon Van Erp zich gisteren, op zijn zes tigste verjaardag, moeilijk voorstellen. „Het was toch maar afwachten. De nieuwe ge neratie staat ook te trappelen", aldus Van Erp, die nu met enige onderbrekingen vijftien jaar in de Kamer zit. Nu valt het met de invasie van nieuwelingen op de kandida tenlijst nog wel mee. Bij de eerste twintig namen staan er vier, te beginnen met de frac tievoorzitter van de WD in Amsterdam, Annelize van der Stoel, op tien. Verder kent de top van de lijst, maandagavond vastgesteld door het WD- hoofdbestuur, weinig verras singen. Lijsttrekker blijft Frits Bolkestein. Voor de Kamerverkiezingen komt na Bolkestein Erica Terpstra, omdat de tweede plaats aan een vrouw moet toe vallen en Terpstra immens po pulair is in het land. Derde is de huidige vice-voorzitter Hans Dijkstal. Op vier komt de twee de vrouw, Annemarie Jorrits- ma. Opvallend is de val van de twee defensie-woordvoerders in de fractie. Zowel Sari van Heemskerck als Jan-Dirk Blaauw blijken niet erg in ge nade gevallen bij het hoofdbe stuur. Van Heemskerck en Blaauw staan respectievelijk op de 28e en de 35e plaats. Grofweg de eerste dertig kan didaten zullen ook werkelijk in de Kamer komen, verwacht de WD. In de opiniepeilingen schommelen de liberalen rond de dertig zetels. De liberale fractie heeft er nu 22. Harry Mens foto vnu Mens is 'bevrijd en opgelucht', dat zijn naam niet op de lijst staat, zo zei hij gisteren. Vol gens hem zijn het de 'frustra ties van andere WD'ers' die zijn kandidatuur hebben ver hinderd. Hij wil het zo niet zeggen, maar het komt erop neer dat ze hem zijn populari teit niet gunden. Mens had het al zien aanko men, nadat partijgenoten hem op een bijeenkomst in Bussum enkele weken geleden demon stratief links lieten liggen: „Er heerste een erg afgemeten hou ding. Ik ben koopman, en dan leer je in één oogopslag zien hoe een ander over je denkt." Mens heeft inmiddels veertig spreekbeurten voor de WD ge houden, en constateerde dat 'het kiezersvolk' hem erg ziet zitten. Daarom overweegt hij een eigen liberale partij op te richten. „Ik moet er nog een nachtje over slapen, maar er wordt erg aan mij getrokken." Vandaag, tijdens een perscon ferentie in het chique Haagse hotel Des Indes, zal hij zijn besluit bekend maken. Toch is zijn kans op een WD-Kamer- zetel in theorie nog niet geheel verkeken: de leden kunnen in februari nog wijzigingen aan brengen op de kandidatenlijst. Waar is de tijd dat een politieman nog van die mooie hoge laarzen droeg en in herkenbaar blauw en zwart gekleed ging? Je kneep 'm al als je zo'n agent aan het eind van de straat ontwaarde, zelfs al had je niets misdaan. Maar oom agent moest met zijn tijd mee en dus werd zijn kledij steeds opopvallender. Zijn pet paste ook nog eens iedereen, zodat je in plaats van oom agent ook zijn nichtje in uniform tegen het lijf kon lopen. Een tijdje geleden werden er nieuwe politiejacks gepresenteerd die meer leken op de kledij van honk ballers dan op politie-uniformen. Gezag zouden ze er. niet meer mee uitstralen, maar opvallen deden ze wel. Want op de rug van die hippe jacks stond het woord politie in reflecterende plakletters. Prachtig. Tot bleek dat de letter o zich aan de achterkant van het hart van de drager bevond. Een ideaal mikpunt dus en daarom is besloten het woord politie van de rug te verwijderen. Omdat de aanschaf van zo'n nieuw jack op rijksniveau wordt geregeld, waren de kleding en de plakletters al in huis. Zodoende liggen er nu ergens in Nederland 70.000 duur ontworpen, kostbaar vervaardigde en vooral overbodige sets met plakletters te beschimme len. Zouden ze daar nu iets van leren? Welnee, waarschijn lijk is er al iemand bezig om dan maar honkbalpetjes met reflecterende letters te ontwerpen. MERIJN Van onze verslaggever Breda/Amsterdam - De omstreden Surinaamse rijsthandelaar S.G., die onlangs na betaling van een borgsom van 1 miljoen gulden vrijkwam, heeft sinds gisteren ook zijn paspoort weer terug. Volgens G.'s advocaat, mr. O. Hammerstein, was er een drei ging van een kort geding aan het adres van de Amsterdamse offi cier van justitie mr. J. Valente voor nodig eer het zover was. Valente weigerde volgens Ham merstein het paspoort terug te geven, hoewel het gerechtshof daartoe vorige week donderdag had bevolen. G. had beroep aan getekend tegen het feit dat het Openbaar Ministerie ook na be taling van de borgsom beslag bleef leggen op zijn paspoort. Bovendien moest de rijsthande laar zich iedere dag melden. Het hof stelde G. in het gelijk, maar- Valente hield zijn poet stijf. „Machtsmisbruik", oor deelde Hammerstein. Na het in dienen van de dagvaarding maandagmorgen kreeg hij al snel te horen dat G. zijn paspoort gisterochtend om half elf kon afhalen. „Het kort geding is daarop ingetrokken." G. heeft weliswaar zijn paspoort terug, maar daarmee nog niet zijn borgsom. „Die krijgt hij te rug als het Openbaar Ministerie binnen 104 dagen niet tot ver volging van hem is overgegaan." Dat zou dan moeten gebeuren in verband met een onderzoek naar geknoei in zijn boekhouding. G. zat daarvoor enige tijd vast in Scheveningen. Minister Kok van Financiën bestudeert zijn stukken, die re flecteren in zijn brilleglazen. Hij aanhoorde gisteren in de Tweede Kamer de financiële beschouwingen over de begro ting van 1994. foto anp (ADVERTENTIE) INTERNATIONAL m m> Den Haag - De dierenbescherming wil de plezierjacht publieke lijk aan de schandpaal nagelen. In navolging van de schokkende beelden van wantoestanden tijdens transport van vee naar de slachtbank, wil de dierenbescherming nu videobeelden in han den krijgen van de 'dieronterende hobby' van jagers. Het publiek wordt in een advertentiecampage gevraagd mee te helpen. De beste tip wordt beloond met 10.000 gulden. Inspec teurs van de dierenbescherming zullen tips natrekken en proberen beelden van de jacht te maken. De dierenbescherming roept de hulp van het publiek in, omdat de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging volgens haar niet wil meewerken aan het maken van opnamen van jachtpartijen. Maar die zegt dat de dierenbescherming 'van harte welkom is bij elke jacht die wij organiseren.' Den Haag - Het logo van de nieuwe uniformen van de politie staat ter discussie. Na zware kritiek van de politiebonden ACP en NPB heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken besloten het woord 'politie' dat op de rug zou komen, voorlopig niet aan te brengen. De kritiek van de politiebonden richt zich op de toepassing van het embleem. De tekst zou in het donker reflecteren en als schietschijf kunnen dienen voor kwaadwillen de criminelen. Een welgemikt schot op de uitspringende 'o' van politie gaat recht door het hart van de betreffende agent. Den Haag - Werknemers moeten zelf met werkgevers afspraken maken over (betaald) verlof om thuis voor ernstig zieke familie leden te zorgen. Staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) vindt niet dat het kabinet een wettelijke regeling voor betaald zorgverlof moet maken. CDA en WD, een meerderheid in de Kamer, steunen de staatssecretaris. PvdA en D66 en het SGP willen een wettelijke regeling. Dat bleek gisteren tijdens een overleg tussen de bewindsman en de Kamer. Vooral voor de verzorging van stervende patiënten willen gezinsleden steeds vaker verlof opnemen. In veel cao's zijn hierover afspraken opgenomen. Wallage vindt de huidige rege lingen bevredigend werken. Den Haag - De Tweede Kamer beslist 22 november over aanleg van de Betuwelijn, maar hakt nog geen knopen door over de precieze bouw van de goederenspoorlijn. Het globale tracé van de rails van Rotterdam naar Duitsland zal worden vastgelegd. De Kamer zal aangeven aan welke voorwaarden de spoorlijn op de diverse punten van het traject moet voldoen. Om genoeg speelruimte te hebben voor de toepassing van allerlei technieken wil de Kamer in het tracé ruimere marges hanteren dan het kabinet eerder dit jaar voorstelde. Intussen komen er bij de Tweede Kamer nog bijna dagelijks alternatieven binnen voor de bovengrondse aanleg. Het gaat vooral om ondergrondse of overkapte varianten. Middelburg - De PvdA in Middelburg heeft de andere partijen in de gemeenteraad opgeroepen een front te vormen tegen de Centrum Democraten, omdat de sociaal-democraten aanwijzin gen hebben dat Middelburg een 'speerpuntgemeente' is voor de CD. De PvdA wil zich met de andere partijen beraden over 'hoe we de Middelburgers kunnen informeren over het onmenselijke, kortzichtige en leuegenachtige gedachtengoed van de CD'. De bekladding van graven op de joodse begraafplaats en van muren in het abdij-complex en de verspreiding van racistische vlug schriften brengt de mensen, volgens de PvdA, 'in dezelfde positie als de Middelburgers die zo's zestig jaar geleden soortgelijke pamfletten op de deurmat vonden'. Ook de gecom bineerde fractie SGP/RPF/GPV roept op alert te zijn op racistische tendensen.

de Stem | 1993 | | pagina 3