6Oosterschelde wordt geen modderbak Sena /öS5"'" ©sst Moord en doodslag schrikken Praag op Rampvliegtn Ruzie met ka «ZST" -DE STEM Aanval FNV op racisme DESTEM Discussie of i DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Incest Kinderpostzegel Boek Beelen /wisest DE STEM Rijkswaterstaat niet ongerust over onverwacht grote aanslibbing WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 Ai ENIGE tijd geleden werden volgens een kop in De Stem enige politiemannen uit Epe beschuldigd van incest. Het artikel onder de kop maakte duidelijk dat er geen sprake was van een incest-beschuldi- ging. Volgens De Stem van 7 oktober worden dezelfde agenten volgens uw 'koppen maker' niet vervolgd voor in cest. Dat is terecht want uit uw toelichting blijkt niet dat de politiemannen familie zijn van de vrouw, die aangifte deed. Incest wordt gepleegd tussen bloedverwanten. Kop en artikel hebben dus weinig of niets met elkaar te maken. Ulvenhout, W. Vuijter IN DE editie van zaterdag leverde verslaggever Lokhoff commentaar op de kinder postzegelactie. Tot mijn grote ergernis werd hier onrecht gedaan aan ve len. Aan het grote publiek in de eerste plaats: De bestelenveloppen werden niet bij het oud papier ge gooid maar werden, volgens verklaringen van de PTT in hele wijken NIET BEZORGD, omdat er niet voldoende wa ren aangeleverd. Aan de Stichting Kinderpost zegels: Bijbestelde formulieren zijn BINNEN EEN DAG bij de school, hier spreek ik uit ei gen ervaring. Aan de leerlingen die op pad gingen: Zij kwamen beslist niet ge desillusioneerd terug door de antwoorden van de mensen, zij boden gewoon een reser veformulier aan en startten de actie heel enthousiast op nieuw na een avondje rust wegens gebrek aan formulie ren. Conclusie: Als de Stichting, in het be lang van onze kinderen, de actie veiliger wil opzetten is dat een goede zaak. Als daar bij fouten worden gemaakt is dat erg jammer en moeten we samen naar betere oplossin gen zoeken. Als het jaar daar op alles nog niet feilloos loopt is dat niet prettig maar met wat creatief denken zijn er oplossingen mogelijk. De zaak is zeker niet gediend met tendentieuze berichten: Formulieren werden niet in grote getalen weggegooid Maar nooit ontvangen. Het publiek was zeer enthou siast en Mocht u nog steeds geen formulier hebben: op de annaschool zijn er nog ruim voorradig ofschoon onze leer lingen toch al voor meer dan 6000.- aan bestellingen boek ten. Zundertse mensen en leerlin gen: 'Hartelijk dank.' Zundert, C. Braat, directeur Annaschool Het moderne pastoraat ver keert in een impasse. Het geeft de gelovige geen ruimte voor twijfel aan God. Zo staat het, volgens De Stem van zaterdag 2 oktober, in het zonder twijfel dikke boek van dr. Frits Beelen. "et ech^beh0Ud,2ich tandP"nt eens is. Ik denk dat de analyse juist geweest zou zijn in de tijd dat mr. Roothaert het meester werk Vlimmen schreef, de tijd van het triomfalisme van de r.k. kerk in Brabant met alle voor- en nadelen vandien. Maar nu? Neen, nu klopt er niets van 15 Jaar geleden nam ik al deel aan gespreks groepen in mijn parochie waarin allerlei mensen ge woon zeiden te twijfelen aan het bestaande. Godsbeeld onder het genot van een bakkie koffie, zonder dat iemand, de pastor incluis, zich hierover in het hete vocht verslikte. De een ge loofde expliciet in Bhoeda en Jezus, de andere in Het Onbe noembare en de derde in de Goden van alle grote wereld godsdiensten, de vierde zag in Maria de Mede verlosseres a la Gerard Reve. Een oud vrouwtje in de groep glimlachte geheimzinnig en zei te weten dat ALLE inter pretaties juist waren op grond van haar ervaringen opgedaan in de oorlog. En hoewel ik er uit tijdgebrek niet meer aan deelneem, niet uit desinteresse maar vanwe ge het feit dat de Mysterie- dienst mij onnoemlijk véél belangrijker voorkomt dan de brede kerkelijke disussie, weet ik dat die gesprekken in alle intensiteit en openheid nog steeds voortgang vinden. Voor onze erudiete vriend Frits Beelen tot slot dit: de mensheid gelooft en twijfelt sedert zij hier rondscharrelt. Maar wie kan ontkennen dat het waar kan zijn dat als De Mens niet meer in God ge looft God nog wel in De Mens gelooft De traditionalist neemt de onwrikbare waar heid voor lief, de holen-mens geloofde in Oekeboekoe en de moderne twijfelende mens wordt op zijn zoektocht ge holpen door de kerk, waarvan het pastoraat in drie of zes parochies tegelijk paraat staat Daar tegenover zie ik me te genover een fenomeen ge plaatst dat ik als een Mysterie en een continue werking van de Heilige Geest beschouw. En dat is het bestaan - ik ken ze persoonlijk - van groepen niet kerkelijken en randker- kelijken die respect hebben voor de kerk maar er geen halszaak van maken voor zichzelf voor wie het bestaan van God, ondanks de ogen schijnlijke chaos van de wer- teld, een volkomen en kalme zekerheid is. En ook binnen de kerk zijn er, los van welke stroming dan ook, zulke groe pen Breda/Princenhage, Rinie Maas Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 Al Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, @01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per halfjaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur S 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236394/236911. Bankrelaties: Postgiró 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. De komst van de stormvloedkering heeft voor onverwachte ecologische effecten gezorgd in de Oosterschelde. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van onze verslaggever Paul de Schipper Den Haag/Middelburg - Rijkswa terstaat verwachtte zand, maar kreeg slib. Waarvandaan? Dat is nog een raadsel. De Oosterschelde als modderbak? Dat sombere beeld wil er bij Rijkswaterstaat niet in. „Dat slib komt in de geulen terecht en die zijn biologisch toch niet zo rijk. Dat die geulen modderpoelen worden is voorlopig niet erg. Zo reageerde gisteren dr. Jan Mulder, hoofd afdeling Morfologie van de Dienst Getijdewateren van Rijkswater staat op de publiciteit rond het proef schrift van de fysisch geograaf W.B.M. ten Brinke. In dat proefschrift is sprake van 'dramatische veranderingen' in de Oosterschelde door een onverwacht grote aanslibbing. Dr. Mulder: „De in druk als zou je binnenkort lieslaarzen nodig hebben om naar de platen te baggeren, is niet juist." Hij spreekt liever van een verwacht aanpassingsproces 'dat wel 200 jaar kan duren': „De Oosterschelde is na het gereedkomen van de stormvloedkering bezig met een soort herverdeling van zand en slib." Dat ontlokt Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu federatie (ZMF) de op merking dat Rijkswaterstaat bezig is met 'avontuurlijke processen'. Hij meent dat er wel degelijk sprake is van onderschatting van de ecologische ef fecten: „Het bewijst gewoon weer, dat je zo weinig mogelijk in de natuur in moet grijpen." „Onzin, een vertekend beeld", zegt Kra mer over de reactie van Rijkswater staat, „de verslibbing van de Ooster schelde is een volstrekt nieuw feno meen. Dat heeft Rijkswaterstaat niet voorzien, al zeggen ze tien keer dat ze het wel voorspeld hehben. Ze hebben nooit gezegd dat op tertnijn alle slikken en platen onder water verdwijnen, want dat is het perspectief. Beangstigend, want dan vind je geen steltloper meer in de Oosterschelde en daar hebben we toch mede die 8 miljard gulden voor uitgegeven." Wie de Oosterschelde-folders van het ministerie van Verkeer en Waterstaat erop naslaat, komt wel begrippen als 'een nieuw evenwicht' tegen en 'verhui zing van sommige diersoorten', maar over aanslibbing wordt niet gerept. Niettemin leefde bij Rijkswaterstaat, na het voltooien van de stormvloedkering wel de verwachting dat de Oosterschel de gedeeltelijk zou verzanden. Het ver minderde verschil tussen eb en vloed betekende immers dat water niet zo snel meer zou stromen, waardoor zand- deeltjes makkelijker zouden bezinken. Maar er kwam geen zand, er kwam slib. De herkomst van dat slib is voor Rijks waterstaat een raadsel ook al zijn er bij de Dienst Getijdewateren wel theoriën ontwikkeld. Mulder: „Het kan van de Vlaamse Banken komen. Bovendien be vat het gewone Noordzee-water nogal wat slib. Dat water voedt de Ooster schelde, komt daar in een rustiger om geving, waardoor slibdeeltjes bezinken. Ook dat kan een verklaring zijn." „Ik kan niet ontkennen," zegt Mulder, „dat er, sprekend over de herkomst van dat slib, een ontwikkeling plaatsvindt, die we niet helemaal kunnen verklaren. Wat we wel hadden voorzien, was dat de Oosterschelde na het gereedkomen van de stormvloedkering zandhongerig zou worden. Waar dat slib dan vandaan komt is voor de Oosterschelde van min der belang." Hij verwijst naar het door Rijkswater staat in 1991 geproduceerde rapport Veilig Getij. Daarin wordt gesteld dat het met de Oosterschelde in hoofdlijnen gaat zoals verwacht. Een citaat: „Op onderdelen zijn er verschillen met zo wel mee- als tegenvallers. Minder gun stig is de afname van het oppervlak aan slikken en schorren. De functie van de Oosterschelde als vogelgebied kan daardoor onder druk komen." Het staat er wel een beetje, maar niet helemaal. Zo spreekt het rapport over 15 procent verlies aan zandplaten over 30 jaar, terwijl volgens Rijkswaterstaat sprake is van een aanpassing die mogelijk twee eeuwen beslaat. Het rapport rept niet over de metamor fose van 'een zandhongerige' naar een 'slibhongerige Oosterschelde'. „Zandhonger is het sleutelwoord," stelt ir. Maarten Meulblok, hoofd van de afdeling Rivierkunde van Rijkswater staat Zeeland, „er is minder getij geko men in de Oosterschelde, dus minder stroomsnelheid. Daardoor zitten de geulen nu zo ruim in hun jasje dat ze nog minstens 400 miljoen kubieke me ter sediment nodig hebben om een nieuw evenwicht te bereiken. Het ver wachte zand komt niet door de kering, maar bezinkt er net voor. Diepe ont- grondingskuilen voor de kering funge ren als zandvangers. Slib is lichter en zweeft makkelijker en komt wel «aar binnen. Waar het water rustiger wordt, bezinkt het." „Je moet het zo zien," verduidelijkt Mulder van de Dienst Getijdewateren, „de Voordelta heeft ook zandhonger. Ook daar passen de geulen en banken zich aan. Die zandvraag wordt eerst gevoed, pas dan is de Oosterschelde aan de beurt. Daarom gaat daar nu hoofd zakelijk slib naar toe." Volgens Meulblok kan er de komende jaren best nog een paar meter slib in de geulen bezinken. Op de geuloevers en langs de dijktaluds zou de planten- en dierenwereld nu smoren in de modder. Dr. Mulder: „Er is sprake van lokale achteruitgang door aanslibbing. Elders zie je de soortenrijkdom toenemen. De Oosterschelde wordt zeker geen mod derbak." Hij voorspelt dat de Ooster schelde pas na honderd jaar 'een rede lijk stabiele slibhuishouding te zien zal geven. .Op sommige plaatsen gaat de aanslib bing heel snel weet Marcel Waijers, voorzitter van de werkgroep Biologie van de Nederlandse Onderwaterspot bond. Waijers, zelf bioloog: „Langs et aantal dijken kent de Oosterschelde et prachtige rotsachtige onderwaterflor< maar er zijn daar lokaties in verre sta; van onderslibbing, waar net de stem nog met een puntje onder de blubbt uitkomen. Daar lopen de geulen vol." Waijers wil het woord verarming n niet in de mond nemen: „Hou het opeti interessant proces. Er is iwat aan i hand, maar we weten niet wat." Het sediment bezinkt niet alleen in geulen, want als voorbeelden van plaat sen waar aanslibbing plaatsvindt noemt ir. Meulblok ook de zuidkust va; Schouwen, het gebied voor de Oester dam, de omgeving van de Rattenkaai bij Krabbendijke. Geen geulen, maa; slikken en schorren, waar het hoge: worden met het blote oog is waar li nemen. Hoe hoog weet Meulblok nie omdat er geen recente metingen ziji verricht. Vissers zeggen dat de platen in di geulen zakken. Meulblok noemt da 'een treffend beeld': „Die geulen zoekei een nieuw evenwicht. De steile randei van de platen brokkelen af en je krijgt een soort flauwe strandhelling." „U spreekt van 400 miljoen kuub sedi ment die de Oosterschelde nog moei verzetten om opnieuw in balans te ko men. Dat is toch het volume van eer paar voor de vogels zo belangrijk! zandbanken? Meulblok: „Het zou va» de Voordelta moeten komen, maar het gaat èn van de zandbanken af èn het komt uit de Noordzee." Door onze correspondent Stevo Akkerman Praag - Particuliere veilig heidsbeambten vermoorden jongen in metrostation. Pros tituees vergiftigen klanten. Taxi-chauffeur slaat collega dood. Olympisch kampioen sterft na gevecht met zoon. Er is iets niet in orde in Praag, de stad van de gelijk namige Lente en de Fluwelen Revolutie. Sinds de hoofdstad van Tsjechië zich ontdeed van de knellende banden van het communisme en, al was het maar vanwege de komst van miljoenen buiten landse bezoekers, een wereldstad werd, zijn de inwoners van Praag gewend geraakt aan zich verdubbelende criminaliteits cijfers en verontrustende krante- berichten. Dat doet zich nu al vier jaar achtereen voor en de grootste sensatie is er inmiddels wel van af, tenzij er echt heel gekke dingen gebeuren - en dat is de laatste weken het geval. De meeste opwinding wordt ver oorzaakt door het wangedrag van verschillende particuliere beveiligingsdiensten. Het wemelt in Praag van de kaalgeschoren jongemannen in gevechtsuitrus ting. Losjes zwaaiend met hun knuppels staan ze voor de ingan gen van openbare gebouwen, banken en winkels en altijd heb ben ze heel zichtbaar een pistool aan hun broek hangen. Lange tijd hebben de gezagsge trouwe Pragenaars de aanwezig heid van deze Rambo's voor lief genomen, maar het tij begint te keren. De druppel die de emmer heeft doen overlopen, was de moord op de 19-jarige Filip Ven- clik. Hij werd vorige maand door een zogeheten 'Professionele Commando' aangevallen in een metrostation en daar, zwaar ge wond, van een betonnen trap naar beneden gegooid, waarna hij overleed. Een duidelijke re den voor dit geweld was er niet. Het nieuws over de metromoord riep weer in herinnering hoe be ambten van dezelfde veiligheids dienst zich eerder hadden uitge leefd op feestende supporters van de voetbalclub Sparta Pra- ha. Zelfs bestuursleden die na een beslissende wedstrijd ver heugd het veld opliepen, werden met knuppels in elkaar geslagen en er vloeide bloed. Het imago van de commando's, of hoe ze ook heten mogen, werd er niet beter op toen bekend werd dat één van hen eind sep tember zijn vierjarig stiefdoch tertje had vermoord; hij dwong het meisje een drankje van azijn en kruiden te drinken, sloeg haar met een honderiem en zette haar daarna net zo lang in een koud bad tot ze stierf. Opgeschrikt door dit geweld, heeft de Tsjechische regering be sloten paal en perk te stellen aan de activiteiten van particuliere veiligheidsdiensten. Er is een wet in voorbereiding die, zo hoopt premier Vaclav Klaus, per 1 januari 1994 in kan gaan. Met de groei van het toerisme in Praag nam ook de criminaliteit geweldig toe. Volgens Klaus staan maar liefst 3862 veiligheidsdiensten geregis treerd in de Tsjechische Repu bliek. Hij noemde dat een 'ab surd' aantal. Een woordvoerder van de Praagse politie zegt dat er alleen al in de hoofdstad on geveer tienduizend veiligheids beambten actief zijn. In veel ge vallen gaat het om vroegere FOTO AP agenten van de communistische geheime dienst of om lieden met een strafblad, aldus de woord voerder. Naast de particuliere veilig heidsdiensten zijn er twee ande re beroepsgroepen die proberen van Praag een Wilde Westen te maken; de taxi-chauffeurs en de straatprostituees, of liever: hun pooiers. In beide gevallen wordt de branche gecontroleerd door maffia's, die de beste lokaties controleren, terreur uitoefenen onder concurrenten en klanten bestelen. Onlangs werd op klaarlichte dag op het centrale plein van Praag een taxi-chauffeur vermoord. Hij had bij een collega geprotes teerd, toen die weigerde een klant voor een korte rit mee te nemen, omdat dat niet genoeg zou opleveren. De collega sloeg hem daarop tegen de grond en schopte hem herhaaldelijk tegen het hoofd. De chauffeur overleed op weg naar het ziekenhuis. Wat de prostitutie betreft: Praagse politie maakte vorigt week bekend dat zigeuner- pooiers het centrum van Praag 'in handen' hebben. Volgens dt politie kidnappen deze zigeuners meisjes in het centrum van stad, nemen hen mee naar partementen voor 'bijscholing en dwingen hen daarna de straal op te gaan. De prostituees plegen hun klanten regelmatig te bero ven en gebruiken daarbij vaak slaapmiddelen en andere drugs; aan overdoses daarvan zijn sinds 1990 in elk geval drie klanten overleden, aldus de politie. Alsof de Pragenaars door deze berichten nog niet genoeg angst was aangejaagd, kregen ze ook nóg te verwerken dat hun held Josef Odlozil, die tijdens dt Olympische Spelen van 1968 een sprookjeshuwelijk aanging me' collega-kampioen Vere Caslavs ka, de dood vond tijdens een dronkemansgevecht in een disco - na door zijn zoon tegen liet hoofd te zijn geslagen. En dat allemaal na een zomer waarin twee jonge Tsjechen Parijs vermoord werden, twee anderen in brand werden gesto ken in Schiedam en nog eens twee door een misdrijf omkwa men langs de Duitse Autobahn Amsterdam - Het El Al- Hi vliegtuig dat op 4 oktober de van het vorig jaar in de Bijl- ge mermeer neerstortte, had on geveer 380 kilo verarmd ura nium aan boord. V< VI la Volgens de Amsterdamse stich- ni ting Laka loopt de gezondheid ar van bewoners van de Bijlmer- zo meer daardoor op den duur ge- ur vaar. Laka houdt zich bezig met lit het verzamelen van informatie ka over kernenergie. bi Den Haag - De ruzie tussen Kamer over de wet bodembesc' opgelopen. De kans blijft levensgroot aan- k wezig dat de Kamer het omstre den wetsvoorstel torpedert. Gis teren wees een ruime meerder heid van de Eerste Kamer (CDA, WD en D66) een compromis van het kabinet resoluut van de hand. Kabinet en Eerste Kamer speelden hoog spel, maar wei gerden verder water bij de wijn w te doen. Ze lieten het nog niet op t< een stemming aankomen. De ministers Alders (Milieu) en Hirsch Ballin (Justitie) leggen het compromis nu eerst voor aan de Tweede Kamer. Gaat de Tweede Kamer akkoord, dan wordt het aangepaste wetsvoor stel opnieuw in de Eerste Kamer behandeld. Alders waarschuwde gisteren dat het herziene voor stel nauwelijks zal verschillen n van de handreiking die de Eerste Van onze Haagse redactie Den Haag - De bonden van de FNV zijn een aanval begonnen op racisme onder hun leden. Mensen die lid zijn van of open lijk sympathiseren met racis tische organisaties, worden uit de bond gezet. De uitgangspun ten van de FNV verdragen zich niet met racisme of met doelstel- f>] lingen van partijen als de Cen trum Democraten. Alle FNV-bonden hebben vorig jaar de anti-dicriminatiecode ondertekend. De Industriebond FNV start volgende maand een discussie met de kaderleden over het bestrijden van racisme op de werkvloer en in de eigen organi satie. Om te bepalen of een organisatie racistisch is, hanteert de bond een lijst die elk jaar wordt ge toetst door de Anne Frankstich ting. Op die lijst komt ook de partij van Janmaat, de Centrum Democraten voor. Bij de FNV gaat men ervan uit dat ongeveer drie procent van de leden stemt op de Centrum De mocraten. „Maar het is vaak lastig aan te tonen wie dat zijn," meent de Industriebond FNV. Bij de Industrie- en Voedings bond CNV is het al jaren prak tijk dat leden die zich racistisch opstellen buiten worden gezet. Het racisme de wereld uit, te lofwaardig streven. Vandaar dat tien bonden verenigd in de FNV craten stemmen te royeren op h Ultrarechts is gevaarlijk. Voor b en voor de democratie. Dat de inziet en daarom in eigen kring ten en aanhangers van dit verwe instemming. Maar deugt de manier waarop? FNV, het NVV, weerde commu vroege jaren van de Koude Oorl heid, hoe goed de CPN'ers in waren. Het rode gevaar vormd onze maatschappij en onze zelfs Naderhand werd er genuanceer Nu is er nauwelijks nog een v trots op dit verleden terugkij methode en bewijst dat me communisten en wellicht zelfs argumenten. Geldt nu hetzelfde? Neen, er zij argumenten tegen het uit rancu centrumdemocraten. Een debat halve niet uit de weg te gaan. vakbondslid dat overweegt ultr Ontevredenheid met de eigen heden is eerder een argument weloverwogen keuze voor de gepropageerde ideologie. Vakbondsleden met sympathi altijd vakbondslid. De laatste ba nog niet doorgesneden. Disc werkplaatsen en op de steiger isolement. Het kwaad wordt niet bestred door het kwaad te noemen.

de Stem | 1993 | | pagina 2