Reinigingsrechten fors omhoog Gymzaal in Heikant tegen de vlakte PLAATSELIJK NIEUWS Dorpsstraat Graauw wordt in de loop van 1996 gereconstrueerd DE STEM DAG KLAPPER Overige belastingen en leges in Hulst stijgen volgend jaar niet Zmlk-school in Hulst mag lokalen Terneuzen hebben Trouwe collectanten onderscheiden Oliebestrij dings vaartuig voor Zeeuwse wateren Muziekvereniging St. Jan wil een eigen onderkomen DE STEM ZEELAND Douceurtje voor eigenaren van honden in Axel Muziek en zang van eigen bodem Kloosterzande Nieuw-Namen Clinge Koewacht krijgt geld voor opknapbeurt kleedlokalen Hulst Heikant Succes voor leden Showband Kloortje WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 C2 Van onze verslaggever Hulst - Zoals het er nu naar uitziet kan de reconstructie van de Dorpsstraat in Graauw in de loop van 1996 worden aangepakt. De gemeente Hulst heeft dat jaar geld om een deel van het karwei te bekostigen en dan is er in 1997 ruimte om de rest te betalen. Dat blijkt uit de nieuwe meerjarenraming van de gemeente Hulst. Met de reconstructie van de Dorpsstraat en de eronder liggende riolering is een investering van drie miljoen gulden gemoeid. „Het college wil dat geld investeren zodra we er de ruimte voor hebben", zegt wethouder P. Weemaes. „Dit is een project met een zeer hoge prioriteit. De toestand daar is bijna onhoudbaar. Er moet op Graauw gewoon wat gebeuren". De slechte staat van de Dorpsstraat is al jaren een doorn in het oog. Vanwege de hoge kosten is de problematiek telkens naar de toekomst geschoven. 'Tot nu toe wordt ieder jaar met wat lapwerk geprobeerd het wegdek nog enigszins aanvaard baar te houden. Het Graauwse raadslid A. Brugge- man voelde zich vaak een roepende in de woestijn als hij weer eens aandacht vroeg voor de proble men in zijn dorp. Maar nu hebben ook de overige gemeenteraadsfracties de Graauwse Dorpsstraat omarmd. B en W zijn op hun beurt de komende verkiezings koorts voor door zelf het project tot prioriteit te bombarderen. „Het staat in de meerjarenraming op 1996", zegt Weemaes. „Maar als er plotseling ruimte mocht zijn, dan mag de Dorpsstraat wat het college betreft nog naar voor geschoven worden". Van onze verslaggever Hulst - De gezinnen in de gemeente Hulst worden volgend jaar opgezadeld met een forse stijging van de reinigingsrechten. Hoeveel de lasten precies omhoog gaan is nog niet bekend, maar het gaat om een bedrag van tussen de 50 en 75 gulden. •Met grof geweld wordt de gymzaal tegen de wereld gewerkt. foto wim kooyman Op dit moment betalen een- en tweepersoonshuishoudens 174 gulden per jaar aan reinigings rechten en de overige gezinnen 204 gulden. De forse stijging is nodig vanwege de hogere kosten voor de gemeente. Burgemeester en wethouders willen voorlopig blijven vasthouden aan het prin cipe dat de reinigingsrechten kostendekkend moeten zijn. De overige gemeentelijke belas tingen en leges gaan volgend jaar niet omhoog, zo blijkt uit de pas gepresenteerde begroting voor 1994. „Wij zijn toch al niet de goedkoopste gemeente", zegt wethouder P. Weemaes (finan ciën), „dus als we meer inkom sten willen zullen we het gaan zoeken in een verscherpte toe passing van het profijtbeginsel". Dat betekent dat de gebruiker van bepaalde voorzieningen daar ook maar voor moet beta len. Volgend jaar gaat de ge meente daaraan een onderzoek wijden. Al met al blijft er voor volgend jaar - niet veel meer over om naast het bijhouden van het ge meentelijk huishoudboekje iets extra's te doen. De aanwezige financiële ruimte komt vooral ■uit de geschatte opbrengst van het in eigen beheer afhandelen van parkeerboetes. Dat moet jaarlijks 80.000 gulden opleve ren. Daarnaast willen B en W af van de jaarlijkse reservering van 50.000 gulden voor de aanleg van snelheidsremmers. Het col lege meent nu dat dit soort za ken moet worden bekeken bij de reconstructie van een weg. De snelheidsremmers in de molen straat in Clinge komen niet in gevaar. Het geld daarvoor is al opzij gezet. Met het geld dat er is, willen B en W allereerst een vacature bij Sociale Zaken opvullen. Deze afdeling komt onder een steeds grotere werkdruk te staan. Ook De nieuwe fusieschool krijgt zijn hoofdzetel in Hulst met een 'de pendance' in Terneuzen. Dat berichten Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het minis terie van Onderwijs heeft zijn opstelling gewijzigd en kiest nu voor dezelfde mogelijkheid die eerder de provincie al aandroeg om de fusie mogelijk te maken: de Regenboogschool mag lokalen hebben in Terneuzen. De zmlk-school in Hulst is vol gens GS te klein om alle groepen leerlingen onder te brengen en mag daarom een dependance in Terneuzen hebben. Als de ge meenten Hulst (die de locaties aan moet wijzen) en Terneuzen tot een akkoord komen, is er geen enkel beletsel, aldus GS. Er is geen toestemming van het mi- EDITIE ZEELAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm Peter Oggel (editie-chef). Frank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (plv. editiechef) Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, w privé tel. 09-3293459940. moet er geld gereserveerd wor den voor aanpassing van wat subsidies, de bilbiotheeksamen- werking met Kieldrecht, een jaarlijks bedrag van 5.000 gul den voor de Reynaertstiehting, een aandeel van de huur van ruimten in het Medisch en So ciaal Centrum en voor de kosten van aanpassing van de wateraf voer als gevolg van de uitbrei ding van Morres. Fietspad De pot voor het onderhoud van straten gaat bijna helemaal op aan de herbestratingen rondom het nieuwe stadskantoor. Voor onderhoud aan andere wegen is geen geld. Ook voor de verdere voortgang van stads- en dorps vernieuwingsprojecten doemen problemen op. Wat wel kan, is de aanleg van de eerste fase van het fietspad Sint-Jansteen-Hei kant. Maar daarvoor was al geld gereserveerd. B en W hopen nu op een subsidie via het Regionaal Ontwikke lingsplan zodat wellicht ook het resterende deel kan worden aan gelegd. Uit een paar reser vepotjes worden dan ten slotte nog onderhoudswerken aan de gymzaal in Sint-Jansteen be taald, de aanpassing van het gemeenschapshuis in Graauw en de sloop van het Oranjebolwerk. Er resteert dan nog een lange lijst met dringende wensen waarvoor echter geen geld is. Zo wordt de gemeente voorlopig niet bereikbaar in het weekend en buiten kantooruren, moet de brandweer nog even wachten op nieuwe spullen en zit ook de realisering van een dorpsplein voor Heikant er niet in. Voor een structurele subsidie aan de VW is volgend jaar ook geen geld, evenals voor de aanpassing van de atletiekbaan en de privatise ring van tennisclub Smash. nisterie voor nodig. Ook de geld stroom blijft onveranderd. Het rijksgeld gaat naar de gemeente Hulst en die sluist het door naar het schoolbestuur. De beide gemeenten en de te fuseren schoolbesturen hebben ingenomen gereageerd op het goede nieuws. Van onze verslaggever Axel - Eigenaren van hon den in de gemeente Axel moeten volgend jaar minder hondenbelasting betalen. B en W van Axel haalden dit jaar bij de herinvoering van de belasting 90.000 gulden op, maar waren maar 50.000 gulden aan kosten kwijt. Het college wil die 40.000 gulden ten goede laten ko men aan de hondenbelas tingbetalers. Het tarief voor de belasting is 81 gulden per hond. Een simpel rekensommetje (Axel heeft zo'n 1000 hondenbe zitters) leert dat het tarief volgend jaar eenmalig rond de 45 gulden kan komen te liggen.ligt. Het gaat hier nog maar om een voorstel van B en W. De herinvoe ring van hondenbelasting had vorig jaar veel voeten in de aard. De commissie financiën ver gadert morgen over de na jaarsnota waarin het voor deeltje voor de hondenbe zitters is opgenomen. De vergadering begint om 19.45 uur. Van onze verslaggever Heikant - De gymnastiekzaal bij het gemeenschapscentrum 't Heike in Heikant is onder de slopershamer gevallen. De accommodatie wordt met de grond gelijk gemaakt, maar daarom treurt in Hei kant niemand. De sloop is de voorbode van een geheel nieuwe gymnastiekzaal, die over een maandje of drie vier helemaal klaar moet zijn. Dan Van onze verslaggever Middelburg/Antwerpen Vanaf vrijdag kan Rijkswa terstaat Zeeland beschikken over een nieuwe oliebestrij- dingsvaartuig. Het gaat om het nieuwe schip DN 31 van het Belgische baggerbedrijf Jan de Nul, dat Antwerpen als thuishaven heeft. Met Jan de Nul wordt een over eenkomst gesloten waarbij wordt afgesproken dat het schip, indien zich waar dan ook in de Zeeuwse wateren een olieramp voordoet, op afroep beschikbaar is. heeft ook Heikant een accommo datie die eindelijk voldoet aan de moderne eisen. Over de Heikantse gymzaal is jaren lang gepraat. Vanuit het dorp is met grote regelmaat aan gedrongen op een nieuwe voor ziening. Als in 1989 kamen er plannen op tafel, maar wegens geldgebrek schooi de gemeente de problemen steeds maar voor zich uit. Een goede gymzaal zou namelijk rond de acht ton gaan kosten, zo was becijferd. Het bestuur van het gemeenschaps centrum 't Heike wilde dat zelf Het nieuwe schip is onlangs in de vaart genomen en heeft een dubbelfunctie. Het is uitgerust met een onderwaterploeg voor het op peil houden van de vaar geulen, maar heeft daarnaast ook een oliebestrijdingsfunctie. Met het beschikbaar hebben van de DN 31 denkt Rijkswaterstaat wel een narekenen en dat resul teerde in een alternatief ont werp. Dat was met 425.000 gul den beduidend goedkoper. De gemeente besloot de Heikant- se inspanningen te belonen door op zoek te gaan naar geld. Dat werd dit jaar gevonden. De ge meenteraad stelde 100.000 gul den beschikbaar. De nog ontbre kende vier ton moet 't Heike bij de bank gaan lenen. De rente en aflossing daarvan wordt echter door de gemeente betaald. Daar voor is in de begroting een jaar lijkse subsidieverhoging van Zeeland voldoende te zijn uitge rust om oiierampen te lijf te kunnen gaan. „Wij hebben wel wat materiaal, zoals drijvende schermen om olievlekken te lo kaliseren en een klein bestrij- dingsvaartuigje. Daarnaast kun nen we een beroep doen op de Smal Agt van de Directie Noord zee. Alles op een rijtje zettend 31.000 gereserveerd. De oude gymzaal was eigendom van de gemeente, maar de nieuwe voor ziening wordt in eigendom over gedragen aan de stichting Ge meenschapscentrum Heikant. Nog deze week wordt de nieuwe gymzaal uitgezet en volgende week begint dan de bouw. Naar verwachting is de accommodatie dan in januari of februari ge reed. Tot die tijd is het op de basisschool wat improviseren met de gymlessen, maar dat heeft men er op school graag voor over. Van onze verslaggever Vogelwaarde - Met uitvoe renden van eigen bodem brengen het Gemengd Koor Stoppeldijk en de fanfare Ex celsior uit Terhole een geva rieerd programma op vrijdag 22 oktober in het Dorpscen trum van Vogelwaarde. Van licht klassiek tot bekende meezingers, onder deze titel wordt het concert gepresenteerd. Het koor zingt onder leiding van Johan Vernimmen, de fanfare wordt gedirigeerd door Etienne Ferket. Op het programma staat ook een optreden van accordeoniste Inge Leeraert uit Vogelwaarde. Het betekent voor deze studente aan het Conservatorium in Rotter dam het eerste solistisch optre den voor eigen publiek. Ze bege leidt ook het koor bij enkele nummers. Onderdeel van het concert is ook muziek van het Brass-quartet Terhole, een kwartet van jonge solisten uit de fanfare Excelsior. Voor de liefhebbers een niet te missen concert, waarop muziek en zang van uitstekende kwali teit geboden wordt. Het concert begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis. kwamen wij tot de conclusie dat dit eigenlijk nog te weinig was. Daarom de overeenkomst met De Nul", aldus een woordvoer der van Rijkswaterstaat. Wel werd erop gewezen dat het uitgangspunt van Rijkswater staat het voorkomen van olielo zingen is. „Maar je kunt nooit weten. En dan is het goed zo'n modern schip achter de hand te hebben", aldus de woordvoerder. De overeenkomst die vrijdag morgen om elf uur aan boord van de DN 31 in de voormalige veerhaven van Terneuzen wordt ondertekend, geldt voor een jaar, met stilzwijgende verlenging van steeds een jaar. FANCY-FAIR - In soosge- bouw De Rozenhof wordt za terdag een fancy-fair ten bate van het welfare-werk van het Rode Kruis gehouden. Er wor den allerlei handwerken ten toongesteld en te koop aange boden. Daarnaast kan men deelnemen aan spelen, zoals sjoelen en tritsen. UITSTAP - De leden van de Katholieke Bond voor Oude ren brengen morgen een be zoek aan Antwerpen. Om 13.00 uur vertrekt men aan de kerk. Vanaf 14.00 uur zal men een vier uur durende tocht maken door deze wereldha venstad. MODESHOW - Donderdag 21 oktober houdt de Katholieke Bond voor Ouderen een mode show van een dameskleding zaak uit Hulst in het vereni gingsgebouw 'De Kauter'. De mannequins zullen om 14.00 uur laten zien wat de winter mode te bieden heeft. De leden van de KBO mogen kennissen meebrengen. NATUUREXCURSIE - Na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut houdt zaterdag een paddestoelenexcursie. De „De gedwongen actie van de schuttersvereniging om te zoe ken naar een eigen accommoda tie", aldus voorzitter J. van Eek van de muziekvereniging, „zette ons aan het denken. Dit is een unieke gelegenheid om als vere nigingen uit de gemeenschap St. Jansteen te laten zien, dat sa menwerking mogelijk is". Cafe Den Ouden Arend, de hui dige accommodatie waarin de muziekvereniging repeteert, vol doet volgens Van Eek uitste kend. „Maar de jeugdleden vra gen meer aandacht en we zoeken daarom een ruimte, waarvan wij meer gebruik kunnen maken. In de toekomst ligt de prioriteit bij de opleiding van de jeugd. Ener zijds gedwongen omdat leerlin gen niet terecht kunnen op de muziekschool in Hulst, ander zijds door het nieuwe provincia le beleid. Dat biedt mogelijkhe den om subsidie te krijgen in de opleidingskosten van kaderper soneel. Het laatste geeft de mu ziekvereniging meer mogelijkhe den om opleidingen zelf met ge schoold kader in eigen hand te nemen". Momenteel zijn er vijftien jonge ren in opleiding, die zijn aange wezen op muziekonderwijs bij de muziekschool in Hulst en in Kieldrecht. Daarnaast werkt di- Van onze verslaggever Axel - Voetbalvereniging Koe wacht kan 22.000 gulden subsi die van de gemeente Axel tege moet zien voor een grote op knapbeurt van de kleedlokalen. B en W vinden het gepast om ook Koewacht te helpen. Eerder al kregen de voetbalverenigin gen in Axel, AZW en Axel, subsidie om hun accommodatie aan te passen. Een en ander blijkt uit een voor stel aan de raad dat morgen in de commissie financiën wordt besproken. De aandacht voor Koewacht is groot deze maand. B en W hebben ook geld gevon den om het Kerkplein te herstra ten en aan te kleden met wat groen. Er wordt tegelijkertijd voor een betere afwatering ge zorgd. Daarnaast krijgt het plein 'nieuwe' verlichting, dat wil zeg gen de oude verlichtingsarmatu ren uit de Noordstraat in Axel verhuizen naar Koewacht. Met de renovatie van het Kerk plein is een bedrag van 95.000 gulden gemoeid. Dat bedrag kwam vrij uit de lagere inschrij ving op de Bijlokestraat (recon structie). De commissie financie- en komt morgen om 19.45 uur bijeen. tocht staat onder leiding van de voorzitter van de Zeeuwse Paddestoelen Werkgroep, Wim Kuys uit Goes. Natuurliefheb bers zijn welkom om 13.00 uur op de parking van de Sterre te Clinge. KV G-ACTTVITEIT - Het Katholiek Vrouwengilde maakt op woensdag 20 okto ber een uitstap naar Antwer pen. Vertrek om 8.30 uur van af de eerste opstapplaats in Koewacht en dan via de ande re opstapplaatsen naar An- werpen waar onder leiding van deskundige gidsen een rondwandeling gemaakt zal worden langs allerlei beziens waardigheden. Ook het stad huis van Antwerpen zal wor den bezocht. Nadat de lunch gebruikt is wordt de tocht voortgezet met de gidsen en om 16.00 uur is er nog gele genheid om even te winkelen en een hapje te eten. Om 20.30 uur vertrekt men weer huis waarts. CONTACTDAG - In het ge meenschapscentrum 't Heike vindt vanmiddag een contact dag plaats voor de leden van de KBO. Na de eucharistievie ring zal Ed Steijns streekver halen vertellen. De middag begint om 13.30 uur. rigent L. Verstiggel mee. „Wij willen meer mogelijkheden scheppen om de Steense jeugd de kans op muziekonderwijs te ge ven." De exploitant van cafe Den Ouden Arend is vanaf het begin betrokken bij de gedachtenbepa- ling. „Het is begrijpelijk", aldus voorzitter J van Eek, „dat hij aanvankelijk fel tegen de plan nen was. Maar wij zullen bij optredens elders nog steeds van uit dat café vertrekken en ook de jaarlijkse teerdag blijft er ge handhaafd". De muziekvereniging heeft de gemeente in navolging van de schutters gevraagd te mogen be schikken over een deel van de noodlokalen, waarin nu nog de gemeentelijke diensten zijn ge huisvest. Die komen half novem ber vrij als alle ambtenaren naar het nieuwe stadskantoor verhui zen. Met het bestuur van de schut tersvereniging wordt ook ge sproken over de beheersvorm en de plaats, waar in het uitbrei dingsplan de Oversprong, de ac commodatie geplaatst kan wor den. Stappen Secretaris J. Verschelden legt uit dat de plannen van het bestuur in stappen worden uitgevoerd. De exploitant van Den Ouden Arend en de leden zijn vorige maand ingelicht. Deze maand ging de tweede fase van start. „Momenteel zijn wij de haal baarheid van onze plannen aan het bestuderen. Is dit rond, dan komt volgende maand het de tail-ontwerp aan de orde. Als alles goed verloopt, kunnen we in december beginnen met de uitvoering van de plannen." Van onze correspondent Kloosterzande - Drie leden van Showband Kloortje hebben zich tijdens twirl wedstrijden in Den Haag gekwalificeerd voor de voorronden van de Nederlandse kampioenschappen, die in no vember in Dordrecht afgewerkt worden. Dat zijn Daphne Bus- sens, Wendy van Goethem en Karen Sey. Daphne Bussens eindigde in de categorie twirling juneville met 6,05 punten op de derde plaats. Eerder plaatste zij zich in de categorie dance-twirl. Het twee tal Wendy van Goethem/Karen Sey werd met 5,90 punten eerste in hun categorie en scoorde eveneens voldoende punten voor deelname aan de voorronden in Dordrecht. De andere deelneem sters van Kloortje krijgen nog een kans zich te plaatsen tijdens twirlwedstrijden op 7 november in Ridderkerk. Van onze verslaggever Middelburg - Er is geen beletsel meer voor een fusie tussen de scholen voor zeer moeilijk lerende kinderen De Regenboog in Hulst en De Wingerd in Terneuzen. Beide scholen waren te klein om zelfstandig voort te blijven bestaan maar door de samenvoeging in de loop van volgend jaar kan dat nu wel. •De plaatselijke afdeling van het Koningin Wilhelmina fonds(kankerbestrijding) in Koewacht heeft gisteren de zilveren krab uitgereikt aan Orel de Koninck voor zijn 25-jarige inzet voor de kankerbestrijding. De heer de Koninck is naast trouwe collectant ook bestuurslid. Vijf trouwe collectanten werden voor 12'/z jaar inzet onderscheiden met de koperen speld van het KWF. De heer F. Baak, promotor van het Koningin Wilhelmina fonds spelde de speldjes in de vorm van een krab op. Hij zei blij te zijn met de landelijke opbrengst die dit jaar de veertien miljoen te boven stijgt. De koperen speld voor 12'A jaar werd uitgereikt aan: mevrouw N. Bastiaanse, mevrouw A.Leijs, mevrouw J.Janssens-Verschragen, mevrouw M. van den Bergen en mevrouw J. Naessens-van Gerres, allen uit Koewacht. foto wim kooyman Vrijdag ondertekening contract WOENSDAG CLINGE AXEL -Malpertuus, 13.30 uur koersbal - Gregoriuscentrum, 14 uur ANBO. koersbal. SAS VAN GENT ST.-JANSTEEN - De Regenboog, 14 uur prijs- Café 't Centrum, 13.30 uur be- kaarting bieden/jokeren ANBO. jaardenschieting. Van onze correspondent Sint-Jansteen - De algemene ledenvergadering van de mu ziekvereniging St. Jan uit Sint-Jansteen heeft het bestuur groen licht gegeven om plannen voor een gezamenlijk onder komen met de gelijknamige schuttersvereniging nader uit te werken.

de Stem | 1993 | | pagina 15