4 Een goede voorbereiding is alles Minder groen Zeeland dreigt DE STEM 135 pompstations in Zeeland melden zich voor sluiting Spoedzitting Hontenisse om Brabantse boeren te weren 6 Belgische kust wordt straks onbetaalbaar' Drie vrachtwagens vol naar kinderziekenhuis Meer bedrijven later open Gedeputeerde Staten noemen gevolgen Bosbeleidsplan onaanvaardbaar Specialisten blazen acties af Speelgoed Baby Kleuter Opleidingen kindergrime? tete^ 4®' J A^e Boccaccio moet dicht Werkstraf voor stroper Omroep Zeeland wil zendtijd niet uitbreiden Instemming met milieuplan Cokesfabriek in Sluiskil Handwerkshow in Zuiddorpe 93 -X 5a DUPLO speelgoed, n, waarde 180,-, nu 1 k0r 90,-,01650-56861. 3IN1 kinderwagen Teutor veel acc. pastelstr. i ƒ249,-. 01640-35728. REISWIEG riet helemaal v bekled, z.g.a.n. ic 01650-59528 KINDERWAGEN bïxüfT geel onderstel i.g.st. ar 076-713352 WITTE box, kinderstoel i ledikantje matras en d6 bed, i.g.st., 250,-. 0165 2575. Zin in een cursus Nu ook overdag Bel voor info 076-212479 Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - Na het postkantoor en de kruidenier verdwijnen komende tijd ook benzinestations uit diverse woonkernen in Zeeland. Niet min der dan 135 exploitanten van vooral kleine en in wooncentrums gelegen pompstations in Zeeland hebben zich bij de Stichting Uitvoering Bo demsanering en Amovering Tankstations (Subat) gemeld voor sluiting van hun bedrijf. Op voorwaarde van sluiting betaalt de stichting dan de kosten die sanering van de bodem onder en nabij de betrok ken stations met zich brengt. Tot 1 september 1993 konden pompsta tionhouders zich bij de stichting mel den. In totaal 2691 bedrijven in geheel Nederland hebben van deze mogelijk heid gebruik gemaakt. De stichting heeft zich tot taak gesteld ervoor te zorgen dat uiterlijk 1 juli 1999 elk dan nog opererend pompstation in Nederland aan alle milieu-eisen vol doet. Bedrijven die willen blijven door draaien, moeten eventuele bodemsane ring en het aanbrengen van allerlei preventieve voorzieningen zelf betalen. Geschat wordt dat voor de bodemsane ring van de aangemelde bedrijven een bedrag van tussen 250 en 300 miljoen gulden nodig is. Dit bedrag wordt opge bracht door de oliemaatschappijen en oliehandelin Nederland, naar rato -van hun marktaandelen. „Voor veel bedrijven is het een kwestie van rendabele exploitatie. Wegen de kosten van bodemsanering en het aan brengen van voorzieningen op tegen wat met het station te verdienen is?" zo vat directeur Schipper van Subat de overwegingen van de aangemelde be drijven samen. En die rekensom valt voor een station langs een rijksweg anders uit dan voor de gemiddelde pomphouder in een kleine kern. Exploitanten die zich na 1 september 1993 bij Subat hebben gemeld, vallen buiten de boot. Evenals exploitanten die op 1 juli 1990 de deur. al gesloten hadden. Van de aangemelde 135 Zeeuwse pomp stations liggen er 50 in Zeeuws-Vlaan- deren, 35 op Noord- en Zuid-Beveland, 29 op Walcheren, 13 op Schouwen-Dui- veland en 8 op Tholen. „Je komt niet onder sluiting uit", zegt een exploitant uit Aardenburg, die zich bij de stichting heeft gemeld. „De voor zieningen die nodig zijn, zoals een vloeistofdichte bestrating, plus de kos ten van bodemsanering, kosten kapita len. Dat kun je nooit terugverdienen. Al die milieu-eisen zijn feitelijk de dood steek voor de kleine pomphouder". Het verwijt dat door de activiteiten van Subat de leefbaarheid van de kleine kernen nog verder wordt aangetast, wijst Schipper van de hand. „Dat de laatste kruidenier of het postkantoor verdwijnt uit een kern, kan heel verve lend zijn. Maar voor een benzinestation geldt dat niet. Met een volle tank kan iedereen zeker 400 kilometer rijden en dan komt men gegarandeerd wel ergens een brandstofstation tegen", zegt hij. Van onze verslaggever Middelburg - Uitvoering van het Bosbeleidsplan (BBP), zoals het Rijk dat heeft opgesteld, dreigt de uitbreiding van bosgebieden in Zeeland eerder te remmen dan te stimuleren. Gedeputeerde Staten noemen dit onaan vaardbaar. Het lijkt erop dat de landmeters in Den Haag zich vergist hebben in het totaal aantal projecten dat al op stapel staat. Zo wil Zee land nu al dat op 710 hectare bos verrijst: 277 hectare op Wal cheren, 300 hectare langs de kust van West-Zeeuws-Vlaande- ren en 133 hectare bij verschil lende landinrichtingsprojecten, onder meer op Tholen en ver schillende plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen. In het rijksplan gaat men uit van, landelijk, 7500 hectare nieuw bos in de categorie die voor Zeeland relevant is. Het dagelijks bestuur van de Van onze verslaggever Gent - Super discotheek Boccaccio in Destel- bergen bij Gent moet de deuren sluiten tot 25 fe bruari volgend jaar. Dat eist burgemeester Gij- selinck van Destelbergen. Gijselinck neemt dat besluit naar aanleiding van de in val die politiemensen begin vorige week deden in de Boccaccio. Ze maakten daarbij meer dan vijfhon derd doses drugs en een aantal wapens buit. De enige manier om zijn gemeente van het vandalis me, de verkeersoverlast en de openlijke drughandel te verlossen is volgens de bur gemeester de tijdelijke slui tingsmaatregel van de Boc caccio. De mega-disco is ook bij veel Zeeuws-Vlaam- se jongeren populair. De uitbaatster van de Boc caccio gaat in beroep tegen de beslissing van de burge meester. Ze vreest dat de langdurige sluiting de dood steek betekent voor haar zaak. Ook is ze van mening dat ze onvoldoende de kans heeft gekregen te bewijzen dat ze controle kan uitoefe nen of druggebruik en -han del in de disco en op het parkeerterrein daarvan. provincie schrijft: „Gezien de beperkte oppervlakte lijkt de zorg gerechtvaardigd dat zelfs datgene wat in Zeeland al ver gaand geregeld is op de tocht te staan. De term 'bosuitbreiding' van het BBP komt hiermee in eeri nogal vreemd daglicht te staan: de facto zou er in Zeeland wel eens sprake kunnen zijn van inkrimping van het bosareaal, zoals voorzien in de huidige plannen." GS staan wel positief tegenover het bevorderen van de aanleg van 'tijdelijk bos' op landbouw gronden. „Zeker in Zeeland, waar de overheersende akker bouwsector grote en structurele problemen kent, kan deze vorm van bosaanleg een welkome aan vulling zijn op de agrarische be drijfsvoering", aldus het Zeeuw se college van GS. Gepleit wordt voor koppeling van het Bosbeleidsplan met EG- maatregelen, waarbij tijdelijk bos geplant wordt op braak te leggen percelen landbouwgrond. Wel zal de provincie duidelijk aangegeven waar absoluut geen bos mag komen. GS denken hierbij aan gave, open poelgebie- den, de open oeverzones langs de Deltawerken, in kreekgebieden en in kleinschalige dijkenland- schappen. Van onze correspondent Middelburg - De Middel burgse politierechter heeft gisteren de 22-jarige A. K. uit Tholen veroordeeld tot hon derd uur dienstverlening. De gratis arbeid ten algemene nutte komt in de plaats van twee maanden cel. De Tholenaar kreeg deze straf opgelegd omdat hij eind novem ber van het vorige jaar in het bezit was van een Flobertgeweer plus munitie. De man werd be trapt toen hij aan het stropen was en al vijftien fazanten had afgeschoten. De politie ontdekte het geweer, waarvoor de man dus geen vergunning had, naast de dode fazanten in de kofferbak van de auto. Het vonnis was conform de eis. In Zeeuws-Vlaanderen zijn het voornamelijk de zogenaamde ke tenwinkels, die 's morgens de deuren wat later openen. Zo ver welkomt C A in Terneuzen al' sinds geruime tijd de eerste Want om half tien. Middenstanders spreken wel van een tendens. Bestuurslid Bram Legrand van de Noordstraatpro- fflenade in Terneuzen denkt dat zo'n tien procent van de winkels 's morgens wat later opengaat. „Zelfstandige ondernemers gaan er niet zo snel toe over. Die kunnen 's morgens hun tijd ook nuttig besteden, of de winkel nu open is of niet". Het later opengaan van winkels doet zich vooral in de mode branche voor. Voedingsbedrijven zijn er meestal als de kippen bij. De 110 leden kwamen op hun paasbest naar de repetitie. FOTO WIM KOOYMAN Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Met gepaste trots pre senteerde het Hulster Ge mengd Koor gisteravond de eerste digitaal opgenomen cd. Het eerste exemplaar werd overhandigd aan burgemees ter A. Kessen. De 110 leden kwamen op hun paasbest naar de repetitie en popelden duidelijk van ongeduld om nu eindelijk het resultaat te horen van maanden, jaren ar beid. Ze moesten eerst nog de toespraak aanhoren van voorzit ter I. Hoekstra die memoreerde dat het koor in het 35-jarig be staan 250 evenementen had ver zorgd en nu volop bezig is met de voorbereiding van de uitvoe ring van The Messiah van Han del, een oratorium dat in het kader van Antwerpen 93 wordt gezongen, en Die Jahreszeiten van Haydn, een werk dat in het najaar 1994 in Hulst wordt uit gevoerd. Daarna overhandigde hij de eerste schijf met een foto van het koor op de voorkant en 17 nummers die gezamenlijk 60 minuten duren op het blinkende schijfje. Er zijn al 300 cd's aan de man gebracht en het koor mikt op internationale waardering. Er zijn cd's verkocht in België, Frankrijk en Noorwegen. De ge meente Hulst kocht voor 2000 gulden exemplaren. Dirigent Jo Ivens sprak van een historisch momentje en voor spelde een groot succes voor de CD. „Het zijn mooie, gekende stukken muziek en zowel orga nist, koor als orkest heeft goed werk afgeleverd. Het is een cd met sfeer geworden, de opname is mooi en we hebben lekker muziek gemaakt. Er is hard aan gewerkt en ik blijf erbij...een goede voorbereiding is alles." Geboeid, met gezichten waar de spanning van af te lezen was luisterden de koorleden naar het resultaat. Bij het horen van de Psalm van Franck pinkte ie mand een traantje weg, een an der zat verheerlijkt te luisteren en neuriede zelfs mee. De trots overheerste en slechts een enkele keer ging een wenkbrauw om hoog. Bij de opname heeft Mi- rasound dankbaar gebruik ge maakt van de aanwezige galm in de Hulster basiliek. Ivens liet niet na om pluimen op diverse hoeden te steken en roemde de samenwerking tussen instru mentalisten en vokalisten. De cd bevat a capella werken en composities begeleid met orgel of orkest. Werken van Vivaldi, Bach, Handel, Mozart, Haydn, Franck en Fauré. Middenstand bespaart in stille tijd op personeel Van onze verslaggever Terneuzen - Er vindt een verschuiving in winkeltijden plaats. In plaats van om negen uur gaan meer en meer bedrijven pas om half tien open. De tijd tussen negen en half tien wordt gezien als onrendabel. Later openen levert een besparing op personeel op. „Elk uur dat je gesloten bent, verkoop je niets. Elk uur dat je open bent, heb je de kans om wat te verkopen", verwoordt een andere Terneuzense middenstan der zijn mening. Hij vindt de tendens tot later opengaan een kwalijke zaak. „Onze klanten komen vanuit geheel Zeeuws- Vlaanderen. En als die er vroeg bij zijn, kun je ze moeilijk weg sturen". De Raad Nederlandse Detail handel in Den Haag snapt niets van de neiging winkels later te openen. De raad hamert er bij de leden op dat winkels zo lang als de wet dat mogelijk maakt open behoren te zijn. Dat schept ook een hoop duidelijkheid naar het publiek. Van onze verslaggever Kloosterzande De Hontenisser gemeente raad komt vanavond in spoedzitting bijeen om Brabantse boeren die in de gemeente intensieve veehouderijen willen beginnen de pas af te snijden. Dat kan door vanavond een zogenaamd voorbe- reidingsbesluit te nemen voor het bestemmings plan Buitengebied. In zo'n besluit spreekt de gemeenteraad uit dat een nieuw bestemmingsplan in voorbereiding is. Dat betekent dat in ieder geval een jaar lang alle ontwikkelingen in het buitengebied kunnen worden tegen gehouden. Reden voor burgemeester en wethouders om de raad met spoed bijeen te roepen, is dat de gemeente plots is geconfronteerd met zes aan vragen van Brabantse boeren die in Hontenisse een intensieve veehouderij willen starten. Dat betekent in totaal ongeveer 35.000 mestvarkens. De gemeente is te laat om die nu nog tegen te kunnen houden omdat het huidige bestemmings plan buitengebied daarvoor geen handvatten biedt. Ook aan de hinderwet kunnen de bedrij ven gemakkelijk voldoen, omdat ze ver van de bewoonde wereld worden gevestigd. „We hebben ons als college beraden, we hebben overleg gevoerd met de provincie en aangeklopt bij onze stedebouwkundige adviseur", zegt bur gemeester Th. Steenkamp. „Van die zijden wordt ons het advies gegeven zo snel mogelijk zo'n voorbereidingsbesluit te nemen. Dan heb ben we in ieder geval een jaar de tijd om ons te Burgemeester Steenkamp: ...'be zinnen F0TQ 0E STEM/J0HAN VAN GURP bezinnen op de problematiek die op ons af dreigt te komen. Op dit moment kunnen we in het geheel niet regulerend optreden. Ons huidige bestemmingsplan buitengebied is twintig jaar oud". WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 DEEL 1 Biertje acht gulden als plannen doorgaan Van onze verslaggever Knokke - Bedrijfsleven en gemeentebesturen langs de Belgische kust zijn in rep en roer. Aanleiding is de aankondiging van de Vlaamse gewestminister voor finan ciën, Wivina Demeester, dat zij van plan is forse bedragen te vragen voor het in concessie geven van dijken en stranden. Tot nu toe betaalden de ge meenten nagenoeg symboli sche bedragen voor het ge bruik van dijken en stranden, eigendom van het Vlaams ge west. Wat Demeester betreft is het afgelopen met dit soort cadeautjes en haalt zij jaar lijks 60 miljoen frank (ruim drie miljoen gulden) binnen. Burgemeesters en exploitan ten van alles wat met het strandgebeuren te maken heeft, staan op hun achterste benen. De verhogingen liegen er ook niet om. Zo zou Oosten de zijn jaarlijkse bijdrage van 225.000 BF verhoogd zien tot 12,2 miljoen BF. Van Knokke vraagt Demeester 14 miljoen BF. Het zit er dik in dat als ge meenten dit soort bedragen op tafel moeten gaan leggen, zij dit doorberekenen aan de ex ploitanten die via de gemeente bepaalde delen van dijken en stranden pachten. Uitgere kend is dat dit tot gevolg kan hebben dat een biertje op een terrasje langs een zeedijk rond acht gulden (150 BF) gaat kos ten. En wie een strandcabine of zonnestoel wil huren, kan rekenen op een fikse deuk in de portemonnee. „De Vlaamse kust wordt on betaalbaar op die manier", zeggen deskundigen. „De guil lotine voor het kusttoerisme", zegt een horeca-exploitant. De burgemeesters van de bedreig de kustgemeenten slaan bin nenkort de handen ineen om gezamenlijk een strategie te gen de plannen van Demeester te ontwikkelen. Die staat ech ter sterk. Alternatieven zijn er immers niet. Van onze verslaggever Terneuzen - Drie afgeladen vrachtwagens met goederen met een waarde van 650.000 gulden. Die vertrekken straks vanuit Zeeuws-Vlaanderen op weg naar de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Bestemming daar: het kinderziekenhuis Kosevo. Van onze verslaggever Middelburg - Omroep Zee land ziet er van af volgend jaar de zendtijd uit te brei den, tenzij de inkomsten uit reclame zo groot zijn dat er nieuwe of duurdere program ma's van bekostigd kunnen worden. Gedeputeerde Staten hadden had begin augustus de begroting van Omroep Zeeland afgekeurd. De begroting bevatte volgens het college te veel onzekerheden. Zo werd er 124.500 gulden aan ad vertentie-inkomsten geraamd, zonder dat daar volgens GS een redelijke onderbouwing voor was. Verder vertoonde de begro ting een tekort van 125.000 gul den en was er geen post onvoor zien. Door de post voor freelancers en andere programmakosten met 249.500 gulden te verlagen heeft het omroepbestuur de eerste twee financiële bezwaren wegge nomen. Door het schrappen van 70.000 gulden programmakosten in het lopende jaar 1993 wordt er geld vrijgemaakt voor een post onvoorzien in 1994. Deze maatregelen zijn voor GS voldoende om hun eerdere wei gering de begroting goed te keu ren in te trekken. l De inwoners van Zeeuws-Vlaan deren hebben hart voor de hul pactie Mira. De eerste actie le verde al een bedrag van ruwweg 250.000 gulden aan met name medische apparatuur op. Dit maal is de 'oogst' dik verdub beld. Alle reden voor vreugde, meldt Mira Begovic in Terneu zen. Naar haar is de hulpactie vernoemd. De drie vrachtwagens die nu op weg gaan, zijn vooral geladen met voedingsmiddelen. Bruine bonen bijvoorbeeld, en vlees- en visconserven. Maar ook met kle ding en -opnieuw- medisch ma teriaal. Dat dankzij acties op (basis)scholen. Van de levens middelen die daar zijn verza meld worden -vergezeld van de naam van de school-kerstpak- ketten samengesteld voor de kin deren in Sarajevo. Maar ook be drijven zorgden voor de record- Van onze verslaggeefster Breda - De specialisten in de ziekenhuizen in West-Bra bant en Zeeuws-Vlaanderen, hebben hun acties tegen het budgetbeleid van staatssecre taris Simons afgeblazen. Alleen de specialisten in het zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom moeten zich nog bera den over het al dan niet door gaan van een volumebeperkende week, eind oktober. Reden voor de ommezwaai zijn de signalen- voor 'constructiever overleg' uit Den Haag, aldus woordvoerder R. van Seventer. Het advies van belangenorgani satie LSV om daarom de acties voorlopig op te schorten, willen de meeste specialisten opvolgen. Komt bij dat de medici na vier weken actievoeren hun doel wel hebben bereikt, zegt Van Seven ter. „We hebben nu al een reële vermindering van de produktie (minder verrichtingen) bereikt van tien tot vijftien procent. Dat is het niveau van '89, waar Si mons ons wil hebben. Voor som mige specialisten geldt zelfs dat zij dit jaar onder het niveau van '89 komen." De specialisten in het Lievens- bergziekenhuis nemen vandaag een besluit over de te volgen strategie. De specialisten in dat ziekenhuis waren in eerste in stantie niet van plan hun acties te stoppen, maar, aldus voorzit ter A. Vosmer van de medische staf van Lievensberg gisteren: „Nu ik hoor dat onze collega's in de regio niet meer doorgaan, wordt het draagvlak voor onze actie wel erg gering. Ik kan nu niet anders dan mijn collega's adviseren ook niet mee te doen doen". opbrengst. De totale lading weegt 42.000 kilo. Inmiddels worden alweer voor bereidingen getroffen voor een volgende actie. Volgend voor jaar, meldt Begovic. De inzame lingsactie bij scholen heeft in tussen ook navolging gevonden bij scholen in Sint Jansteen en Hulst. Sluiskil - Het blijft nog even kwakkelen met de milieu vriendelijkheid van de Cokesfabriek in Sluiskil, - Pas na het jaar 2000 zijn positie ve gevolgen voor het milieu te verwachten. Hetzij doordat de Cokesfabriek dan dicht gaat, hetzij dat het bedrijf nieuwe ovens in gebruik neemt. In 1995 beginnen de studies bij de Cokesfabriek naar het al dan niet bouwen van een nieuwe ovenbatterij. Dat valt op te maken uit het bedrijfsmilieuplan (bmp) 1993-1996, dat de instemming heeft van het college van GS. In het bpm zijn wel wat maatre gelen aangekondigd. Zo denkt men de verspreiding van kolen stof en cokesstof nog wat verder te kunnen tegengaan. Dat zal een beperkt effect sorteren om dat door eerder genomen maat regelen aan de bestaande instal latie nog maar beperkte nieuwe maatregelen mogelijk zijn. Meer wordt verwacht van het terugbrengen van de uitstoot van de cokesgasbehandelingsin- stallaties. Hiermee wordt een aanzienlijke reductie bereikt en bestaat het vermoeden dat de stankproblemen zijn opgelost. Door het bouwen van een derde fase aan de afvalwaterzuivering vermindert de lozing van nitraat met 70 tot 80 procent. Het gemeentebestuur van Ter neuzen toont zich ingenomen met de aangekondigde maatre gelen in het bmp. „Het plan geeft een duidelijk beeld van de nog aanwezige emissies en de technische en financiële moge lijkheden tot reductie ervan", zo liet men vanuit Terneuzen het provinciebestuur weten. Ook de milieu-inspectie kan zich vinden in het bedrijfsplan. Zuidddorpe - Het welfarewerk in Zuiddorpe houdt op 16 en 17 oktober de jaarlijkse handwerk- tentoonstelling en verkoop. Dat gebeurt in het dorpshuis 't Kaaike, telkens van 14.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling laat een gevarieerd aanbod aan allerlei stukjes huisvlijt zien, zo dat er voor iedereen wel wat bij is.

de Stem | 1993 | | pagina 13