Behangfabriek Rijen schrapt dertig banen het weer kleü 076-23I Zuidnederlandse energiebedrijven willen stroom exporteren ABN Amro brengt PTT naar beurs De teloorgang van een behang-gigant Regen Homo contact H DE STEM ECONOMIE Coalitie: accijns voor wegvervoer toch compenseren 'Vertrouwen? De Amerikanen zijn laaiend enthousiast' KOP MUNT Doelgroep Vrees voor verlies 230 banen als VS hun Navo-depot sluiten SCHOUDER KARBONADE PERSSINAAS APPELEN AMANDEL- STAAF BRUINE BONEN OF/nnum KAPUCIJNERS^ DE STEM I Zon en maan I Hoogwater Privé/club: DINSDAG 12 OKTOBER 1993 Van onze verslaggever Den Bosch De drie zuidelijke energiebedrijven Pnem (Brabant), Deltan (Zeeland) en Mega (Lim burg) willen de komende jaren stroom aan het buitenland gaan verkopen. Door een toenemend aantal warmte krachtcentrales, onder meer bij Dow Chemical in Terneuzen, Philip Morris in Bergen op Zoom en Shell Nederland Chemie in Moerdijk ontstaat een over capaciteit aan elektriciteit. De energie bedrijven zijn namelijk verplicht de stroom die bij warmtekracht vrijkomt en niet door de bedrijven zelf worden aangewend op te nemen in het elektrici teitsnet. Nu al is er volgens Wiechers bij een lage vraag vanuit Nederland sprake van een vrije capaciteit van 2000 MegaWatt, ongeveer 20 procent van de huidige capaciteit van het Nederlandse stroom- park. Dat leidt ertoe dat dan een of meer centrales op halve kracht werken. Op piekmomenten moet er evenwel door de SEP (Samenwerkende Elektri- citeits produktiebedrijven) stroom wor den ingevoerd. Die stroom wordt door de distributiebedrijven tegen een vaste prijs ingekocht. Door het wegvallen van de binnengren zen komt straks een vrij verkeer van energie op gang, waardoor een betere afstemming van vraag en aanbod moge lijk is, zegt Wiechers. Ook de distribu tiebedrijven kunnen dan de markt op. „De bestaande wetgeving in eigen land legt ons nog beperkingen op, maar daar kijken we nu wat luchthartiger tegen gaan nu in Europees verband aange stuurd wordt op liberalisering van de energiemarkt." Wiechers ziet de concurrentiekracht toenemen. „Zeker als we straks goed koop Russisch gas kunnen inkopen." Daardoor hoopt Wiechers niet alleen grote Nederlandse bedrijven aan zich te binden, hij denkt daardoor ook overtol lige capaciteit voordelig in het buiten land aan te bieden. Wiechers wilde niet kwijt of er over de landsgrenzen al klanten worden geworven. „Ik denk" alleen dat we hele goede exportkansen hebben." De Pnem, Deltan en Mega Limburg hebben met het oog op de vrije Europe se energiemarkt, een gezamenlijk in koopbureau de NV Energie Zuid-Ne derland opgericht. Op die manier hopen ze goedkoop brandstof in te kopen, wat voor de afnemers voordelig is. De in koop van energie maakt nu ongeveer 50 procent uit van de kosten die de klant moet betalen. Juist het kwantumvoordeel bij de in koop van bijvoorbeeld gas moet grote afnemers als DSM, Pechiney en Budelco ervan weerhouden zelf, desnoods de buitenlandse markt, op te gaan om energie te kopen. „Hoe meer grote be drijven we aan ons kunnen binden, des te meer profijt de kleine afnemers ervan hebben," aldus directeur P. Stoter van Deltan. Het aandeel van de grootver bruikers (de industrie) op het totale klantenbestand bedraagt in heel Zuid- Nederland 64 procent. Voor Zeeland 87 procent. Of en hoeveel de huishoudens als klein verbruikers straks van de vrije energie markt merken, kan Stoter niet zeggen. „Wat de tarieven straks doen, laat zich nu niet voorspellen. Veel hangt af van onze concurrentiekracht en die is met drie bedrijven gezamenlijk groter dan wanneer we als Deltan of Pnem alleen zouden opereren." Van onze verslaggever Rijen - Behangproducent Rath Doodeheefver in Rijen, volgens eigen zeggen goed voor 35 procent van de Nederland se behangmarkt, gaat wegens aanhoudend hoge verliezen drastisch reorganiseren. Het bedrijf saneert ongeveer dertig van de honderd banen, waarbij volgens de directie ge dwongen ontslagen onvermijde lijk zijn. Het afgeslankte bedrijf, dat eens aan vijfhonderd mensen werk bood, verlaat in de komen de jaren Rijen. Interim-manager drs. J. Tabbers zoekt om de vaste kosten te drukken onderdak bij een ander bedrijf, vrijwel zeker in Tilburg. Tabbers heeft gisteren de bon den en de ondernemingsraad in gelicht over zijn plannen, die ertoe moeten leiden dat Rath Doodeheefver in 1994 weer quit te speelt. In de toekomst moet daarvoor de handelspoot van het bedrijf groeien door ook andere interieurbekleding te gaan leve ren. Volgend jaar moeten de re sultaten van de reorganisatie zichtbaar worden. •Formeel wordt voor 35 mensen collectief ontslag aangevraagd. In praktijk kunnen het er vijf tot tien minder worden. Vakondsbe- stuurders Y. Ypma van Druk en Papier en W. Brouwer van Unie- BHLP hebben begrip voor de maatregelen. „Als er niets ge beurt, volgt een faillisement," zegt Ypma. „Het plan van Tab bers biedt perspectief om zeven tig banen te behouden." De plannen zullen worden getoetst door het onderzoeksbureau B B, dat is voortgekomen uit de FNV. Rath Doodeheefver schrijft al minstens tien jaar rode cijfers. Over het boekjaar 1991/1992 leed het bedrijf een verlies van 2,4 miljoen bij een omzet van ruim 29 miljoen. Het afgelopen boekjaar was het verlies opgelo pen tot 3,1 miljoen. De aan deelhouder heeft met verliesfi- nanciering de financieringslas ten gedrukt, maar toch zou Rath Doodeheefver bij ongewijzigd beleid dit jaar 1,8 miljoen ver liezen blijven maken. Tabbers wil vooral snijden in de overhead van het bedrijf. Het aantal ontslagen staat nog niet exact vast. „Dat hangt mede af van de mogelijkheden om de magazijnen bij derden onder te brengen. Daarvoor voeren we gesprekken met Nedlloyd Distri- centers." Amsterdam - ABN Amro is door de Nederlandse staat aangewezen om het syndicaat aan te voeren dat de Koninklij ke PTT Nederland naar de beurs brengt. Naast dit leiderschap van het syndicaat als geheel voert de bank ook het Nederlandse syndi caat aan, waarbij ING Bank en Rabobank medeleiders worden. Een en ander hebben de ministe ries van Financiën en Verkeer en Waterstaat gisteren bekendge maakt. De beursgang, die vol gend jaar zal plaatsvinden, is de grootste in de Nederlandse ge- _schiedenis. De Nederlandse Staat is nu nog enige aandeelhouder van de PTT en behoudt een minderheidsbe lang van zo'n dertig procent. Den Haag verzekert zijn zeggen schap door een bijzonder aan- Van onze Haagse redactie Den Haag - Het wegvervoer moet van CDA en PvdA een volledige compensatie krijgen voor de hogere dieselaccijns (plus acht cent per liter) in 1994. Ook kan de bestaande voor het stimuleren van het gebruik van zwavelarme diesel worden voortgezet. Dat is gisteren ver nomen in kringen van de rege ringsfracties. Het kabinet voelt echter hele maal niets voor een volledige compensatie, die in totaal 280 miljoen kost. Een delegatie van wegvervoerders kreeg van pre mier Lubbers gistermorgen de indruk dat een halve compensa tie wat het kabinet betreft het hoogst haalbare is. De organisaties in het wegver voer reageerden gisteren uiterst teleurgesteld op het resultaat van de.bespreking met premier Lubbers, minister Maij (Ver keer), minister Kok en staatsse cretaris Van Amelsvoort (Finan ciën). „We gaan ons nu op de Tweede Kamer richten," aldus EVO, Transport en Logistiek Neder land en KNV, de werkgeversor ganisaties in het beroepsgoede- renvervoer. deel. En de PTT krijgt zelf ter bescherming tegen vijandelijke overnemingen de mogelijkheid om preferente aandelen uit te geven. In een reactie toonde de ING Bank zich teleurgesteld dat zij niet aangewezen is als leider van het syndicaat. „Het is jammer, daar winden we geen doekjes om." Het was al bekend dat de race om de leiding van het PTT-syn- dicaat uiteindelijk nog tussen ABN Amro en ING ging. ING Bank is de moedermaatschappij van de Postbank, die een onder deel was van de PTT. ABN Amro is de grootste han delsbank van Nederland met de meeste ervaring bij dergelijke grote transacties. Amro, nu on derdeel van ABN Amro, leidde de beursgang van DSM en DAF in 1989. Deze grote herplaatsin gen brachten de beleggers be paald niet, wat zij daarvan had den verwacht. DAF redde het als bedrijf helemaal niet en DSM noteerde voortdurend veel lager dan bij de introductie was ge hoopt. Naar verluidt zou er tot vlak. voor de beslissing nog flink zijn touwgetrokken tussen de ver schillende partijen in deze zaak. Bestuursvoorzitter ir. W. Dik van de PTT, tevens commissaris bij ABN Amro, was ervoor deze bank te opdracht te gunnen. Mi nister Kok had voorkeur voor ING. Zal Dik zich sterk gemaakt hebben voor ABN Amro, drs. ing. Cees Maas - tot vorig jaar theraurier-generaal bij Finan ciën - zal zeker een goed woordje hebben gedaan voor ING. De Nederlandse Staat ver vreemdt zijn belang in KPN in fasen. Volgend voorjaar ver koopt de Staat 25 a 30 procent. Daarna volgen nog drie of vier tranches. De opbrengst van de eerste transactie wordt geraamd op 4 miljard a 5,5 miljard. Het ministerie van Financiën schat de totale waarde van de Koninklijke PTT op 12 miljard, financiële instellingen komen tot bedragen van 16 miljard tot 28 miljard. In de bedrijfshallen van Rath Doodeheefver hangt nu de geur van sanering. FOTO WILLEM BLAUW Van onze verslaggever Willem Reijn Rijen - In de fabriekshallen van de voormalige leerfabriek hangt de geur van sanering. Nog geen honderd men sen bevolken een vloeroppervlak van een slordige zeven hectare, waar in de glorietijd drie-, vierhonderd mensen gans Nederland van behangpapier voorzagen. Veel ruimten staan half of helemaal leeg, vloeren zijn versleten. De schoorsteen staat nog fier overeind, als symbool van een verleden toen Rijen grote leerlooierijen kende. De huidige fabriek kent geen eigen directeur, maar heel passend een interim manager, drs. J. Tabbers. Volgens zijn zeggen heeft hij 'specifieke interesse voor en ervaring in rendements- verbeteringsprojecten en interesse in de medewerkers als mens'. Twee eigenschap pen, die Tabbers van pas komen bij zijn nieuwe karwei: het saneren van de be hangproducent Rath Doodeheefver, voorheen Goudsmit-Hoff, te Rijen. Het bedrijf draait al zeker tien jaar met verlies en de honderd overgebleven werknemers maken (naar schatting) hun achtste reor ganisatie mee. Sinds de jaren vijftig en vroege jaren zestig is het eigenlijk nooit meer goedgekomen. „In die tijd werd er met behang goud verdiend," zegt Tabbers. „In de jaren vijf tig had heel Nederland nog een kolenka- chel staan en elke huiskamer had daarom bijna jaarlijks een nieuw behangetje no dig." Maar de kolenkachel verdween in de jaren zestig snel uit de kamer, toen heel Neder land over moest op aardgas. En het behang verdween langzaam van de muur, toen de mode nieuwe wandbekleding dicteerde: schoon metselwerk, schrootjes, schuur- werk en granol. Goudsmit-Hoff weet rond 1970 nog de aandacht te trekken door zich op te wer pen als sponsor van de wielerploeg van Cees Péllenaars, een voor die dagen tame lijk uitzonderlijke en gedurfde stap. Maar de klad komt in het behang. In 1974 vermindert het bedrijf de produktie met vijftien procent. Er vallen nog geen ontsla gen onder de totaal vijfhonderd vaste werknemers in Nederland. Wel vloeien enkele tientallen tijdelijke contractanten af. ■Daarna gaat het hard. In 1978 krijgen alsnog honderd van de driehonderd werk nemers in Rijen ontslag. Als twee jaar later Goudsmit-Hoff en Rath Doodeheefver uit Amsterdam besluiten te fuseren, heeft dat in 1982 tweehonderd ontslagen tot gevolg, omdat de twee organisaties ineen schuiven. In 1986 is bedrijf even klinisch dood. De banken dr^ien de geldkraan dicht, waar door faillissement moet worden aange vraagd. Voor het complete personeel, 254 mensen, gaat een ontslagaanvraag de deur uit. De familie Doodeheefver trekt zich terug uit het bedrijf, de Brabantse beleg- gingsgroep van de familie Ibers steekt geld in het bedrijf en een afgeslankt bedrijf gaat via een zogeheten doorstartconstruc- tie gewoon verder onder de naam Rath Doodeheefver. Van de 254 medewerkers mogen er 108 terugkomen. Bij een korte opleving werken er weer ruim 150 mensen in de voormalige leerfa briek. Een nieuwe reorganisatie zet in 1989 het mes weer in het personeelsbestand. Nu zijn er 98 mensen over in Rijen en 4 in ■België. De meeste saneringen vinden plaats op de werkvloer, onder het produktiepersoneel. Achter het directiebureau is de wisseling van de wacht evenmin best bij te houden. Geen van allen weet. het bedrijf winstge vend te maken. Alleen al over de laatste twee jaar verliest Rath Doodeheefver opgeteld dik vijf miljoen gulden. In april komt interim-manager Tabbers de zaak leiden. Hij heeft het slagveld snel overzien. „Het management heeft continu achter de feiten aangelopen," stelt hij. „Rath Doodeheefver heeft vakkundig personeel in dienst, maar dat is stuurloos geraakt. Tabbers is binnengehaald door de voorzit ter van de Raad van Commissarissen, A. Vrendenbarg. Vrendenbarg was tevreden over het karwei dat Tabbers had geklaard bij het Helmondse bedrijf Texdeco Texti les, waar Vrendenbarg eveneens in de Raad van Commissarissen de hamer han teerde. Daar keerde de winst terug nadat 278 van de 108 werknemers ontslagen waren. De structuur van een onoverzichtelijke hoop vakjes, die bij nader inzien bijna alle eenmans-eilandjes blijken te zijn, brengt In de jaren zestig produceerden ze bij Goudsmit-Hoff de ene rol behang na de andere. FOTOARCHIEF DE STEM hij terug naar drie afdelingen. Hij haalt twee nieuwe managers in huis, als hoofden van dienst. „Een totaal nieuw management was nodig, want oude hoofden waren alle maal -terecht of niet- zwart gemaakt." Tabbers is enig cynisme niet vreemd. Bij het presenteren van plannen roept hij dat hartpatiënten beter de zaal kunnen verla ten. „Iedereen vecht voor zijn werkplek," sprak hij in juli, op de dag dat de mensen op vakantie gingen. „Niemand mag lopen lambakken, je moet je collega's aanspreken op hun verantwoordelijk. Het kan nog, dus het moet!" Relativeert: „Ach, dan hadden ze nog wat om over na te denken." Hij laat een sheet zien, die hij de medewerkers voorlegde: 'Strijd!: voor je werkplek, voor je inkomen, voor je gezin!tégen de concurrenten, nooit tegen de collega's'. Hij legt berekeningen voor. Om op een omzet van krap dertig miljoen gulden een miljoen te verdienen, is er slechts plaats voor vijftig mensen. „Maar er zijn grenzen aan het bezuinigen." Tabbers wijst over het enorme complex, waar zo weinig mensen werken, dat hij de eerste dagen nog wel eens verdwaalde. Hij berekende of het mogelijk was in een kleinere nieuwbouw te trekken, wat enor me voordelen zou hebben. Maar de af schrijvingen zouden winsten onhaalbaar maken. Hij wil nu intrekken bij een ander bedrijf, om zo allerlei overhead kwijt te raken. „In Rijen zie ik geen mogelijkhe den." Waarschijnijk wel in Tilburg, wat dichtbij is voor de overblijvende werknemers. Mis schien toch in Helmond, dicht bij Texdeco, dat met gordijnen een aanvullende assorti ment biedt. Op de belangrijkste interieurbeurs van Europa, de Heimtech in Frankfurt zullen de twee bedrijven al samenwerken. Tab bers droomt van export. Rath Doode heefver realiseert nu vijf procent van de omzet over de grens. Tabbers wil dat straks driekwart van de verkopen in het buitenland geschiedt. „Daarom moeten we investeren in interna tionale collecties. Rath Doodeheefver was zo afgezakt! Maar we gaan de zaak upgraden. Nederland is grijs en grauw, in het buitenland houdt men van grote, kleurrijke dessins. Een goede collectie kost zo'n twee ton. En dat geld is het waard, want Rath Doodeheefver heeft interna tionaal nog steeds een goede naam." Behang zal, schreef hij in een verhaal aan het personeel, straks slechts een bijpro- dukt van Rath Doodeheefver vormen. Het gaat om de brede interieurmarkt. Maar waarom handhaaft Rath Doode heefver dan nog zijn behangfabriek en vormt het zich niet om tot een handels huis? „Dat zou op zich kunnen. Maar het is niet de doelstelling. Op deze manier kunnen we werkgelegenheid redden," zegt Tabbers. De werknemers geloven er nog niet hele maal in, heeft hij wel gemerkt. En hij heeft begrip voor de gelatenheid van de mensen, die elke drie, soms vier jaar een reorgani satie moeten meemaken. „Ik heb er toch vertrouwen in, ook al was het zo rot als een mispel. Maar luister, laatst hadden we hier Amerikanen op bezoek. Die waren werkelijk laaiend en thousiast toen ze op de tekentafel onze nieuwe ontwerpen zagen! Dat zegt toch wat?" Ik heb er vijf minuten naar gekeken, maar fk wil niet bij die doelgroep horen", zei een kennis dit weekeinde. De kennis is een dertiger, op leidingsniveau hbo en een in komen dat bovenmodaal mag worden geacht. Hij is boven dien man. Hij wist het, hij voelde het, hij vreesde het: hij behoort tot de doelgroep van RTL V. RTL V staat, zoals u onge twijfeld weet, ten onrechte op de radio- en televisie-pagi na's. RTL V hoort gewoon op de economische pagina van uw krant. U bent geen kijker, maar consument. Zoals Keurkoop haar klanten (wegens beëindiging van haar bedrijfsactiviteiten) doorver koopt aan het Duitse Klingel, verkoopt RTL u door aan de reclamemakers. Die betalen voor u als u kijkt. Met de kijkcijfers in de hand worden adverteerders getrokken en de prijs van een seconde re clamezendtijd berekend. Voor de burger gaat het in middels een beetje andersom klinken. Als RTL voor mij zulke stompzinnige program ma's verzint, waar zien die mediabonzen mij dan voor aan? Voor een randgroeppu ber? Denkt-ie dat ik, zowel geestelijk als financieel bo venmodaal begunstigde, al leen maar naar de veertiende herhaling van Mash en de macho-ongein van Studs wil kijken? Iemand houdt je een spiegel voor en je verdenkt hem ervan dat het een lach spiegel is. Nou ja, lachspiegel. Toevallig viel deze week het rapport 'De doelgroep wordt voorspelbaar' van het com municatiebureau BSB Am sterdam op de mat. In dit zeer lezenswaardige onderzoek zijn de Nederlanders in vijf groepen ingedeeld. Waar u toe behoort? Ga maar na: - de strivers: betrekkelijk jong (gemiddeld 31) en een actief leven. Materialistisch, werken hard om succesvol te zijn. Doelstellingen soms zo hoog, dat ze niet bereikbaar zijn. Daardoor niet helemaal te vreden. Zoeken respect en complimenten. Hechten niet erg aan voeding en gezond heid. Wel narcistisch inge steld. Heel belangrijk voor marketers, omdat er in dit segment veel gezinnen met kinderen voorkomen. 23 pro cent van de Nederlanders. - de archieven: zelfde leeftijd. Veel tevredener dan de stri- Door Willem Reijn vers. Financieel redelijk vei lig. Hechten veel belang aan merken en kwaliteit, aan voe ding en gezondheid. Meer geëmancipeerd. Zetten trends in consumptie neer, die ande ren volgen. Goed voor 21 pro cent van de consumenten. - de pressured: vrouwen zijn dominant. Dikwijls geschei den. Hebben hun leven niet onder controle en hebben moeite hun dagelijkse proble men het hoofd te bieden. Kenmerken: eenzaam, be zorgd, schuldgevoel. Weinig tijd voor pleziertjes en genie ten. Discountshoppers. Goed voor 10 procent van de bevol king. - de traditionals: conservatie ven. Ouder. Rigide opstelling, wars van nieuwigheid. Zoe ken veiligheid, bekende mer ken, routine dagelijks leven. Sceptisch over gezondheidsas pecten voedsel. 21 procent. - de adapters: oudere consu menten. Leven comfortabel in een veranderende wereld. Er kennen en respecteren nieu we ideeën. Actief en geënga geerd. Proberen produkten uit. Nemen veel vakantie. Zeer bewust van voeding en gezondheid. Goed voor 25 procent. Wat leert het onderzoek? On der meer dat iedereen, maar vooral de pressured (bij standsmoeders) minder ge neigd zijn om van merk te wisselen vanwege de milieu vriendelijke veipakking. Dat de strivers meer dan anderen tevoren een boodschappen lijstje maken als ze gaan win kelen. Dat de traditionals meer op de prijzen letten en de toch berooide bijstands moeders (sorry: pressured) .juist minder. Die zou je wel eens op de winkelvloer moe ten aanspreken, is de sugges tie. De opdracht van de week: deel u zelf in. En als u allen pressured blijkt, wat zegt dat dan mij? Ter Apel - De ambtenarenvakbond CFO vreest het verlies van 230 arbeidsplaatsen in Oost-Groningen door sluiting van het Amerikaan se Navo-depot in Ter Apel (gemeente Vlagtwedde). De generale staf van het Amerikaanse leger overweegt het depot te sluiten in verband met de veranderde verhoudingen tussen Oost en West. Volgens de bonden en burgemeester H. Euverink van de gemeente Vlagtwedde betekent sluiting van het depot een ramp voor de werkgelegenheid in Oost-Groningen. De Navo-opslagplaats is de grootste werkgever in de gemeente. (ADVERTENTIE) 500 gram 360:349 KILO van 229$ 09J99 NET 2 KILO 200 gram van3!& ÜH Voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans bel: 02154-83333 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 16 oktober 1993. gen storing die gisterenmiddag b ontwikkeling kwam trekt vandaag noorden. Er is daarom veel bewo regenen. Pas later in de middag, Noordzee is aangekomen, komen neemt de wind, die dan inmidc gedraaid, even flink toe. Aan de k worden pas tegen de avond verw zuidwesten van het land. In de reg veel hoger dan zo'n 14 of 15 grac droog wordt kan de temperatuui halen. Vanaf donderdag zoekt de aanzienlijk koudere lucht ons lanc| kan dan nog maar net boven de 10 10 90 10 Weersvooruitzichten van het KNMI, gema ï00r dinsdag woensdaf zonneschijn in proc „eerslagkans: minimumtemp.: - ji middagtemp.; 17 15 wind: ZW 4 (Windrichting en windsnelheid gelden voor overdag b c^3> bewolkt mist 'i'/rv,' regen nftrz sneeuw zonnig onweer hagel opklaringen Weerrapporten 11 oktober 19 uur Amsterdamzwaar bew18 gr De Biltzwaar bew18 gr Deelenzwaar bew18 gr Eeldehalf bew16 gr Eindhovenhalf bew19 gr Den Helderhalf bew16 gr Rotterdamzwaar bew17 gr Twentelicht bew18 gr Vlissingenzwaar bew17 gr Maastrichthalf bew19 gr Aberdeenregen11 gr Athenelicht bew29 gr Barcelonazwaar bew23 gr Berlijnweerlicht17 gr Boedapestonbewolkt21 gr Bordeauxzwaar bew22 gr Brusselzwaar bew19 gr Cyprusonbewolkt32 gr Dublinhalf bew14 gr Frankfurtzwaar bew19 gr Genèvezwaar bew23 gr Helsinkiregenbui12 gr Innsbruckzwaar bew20 gr Istanbullicht bew23 gr Klagenfurthalf bew21 gr Kopenhagenregen15 gr Las Palmaszwaar bew26 gr Lissabononweer19 gr Locarnozwaar bew14 gr VANDAAG/ Zon op: 06.59. Zon on onder: 16.06. MORGEN/ Zon op: 0 04.12. Maan onder: 16.30. VANDAAG/ Bath: 00.00-12.16. Hr 11.19-23.52. Vlissingen: 11.02-23.31. weert: 00.17-12.43. Terneuzen: 00.00-1 Zie voor scheepvaartbericht Advertenties voor Privé/clubs, kunnen uitsluitend tegen con de balie van onze kantoren w (legitimatie verp Regeltarief: 13,80 per r MM.-tarief: 3,18 p. mm. p. Meisjes in Brabant: Leuk meisje aan de lijn: Direkt 'n mooie vrouw West-Brabant Sexkontakt Brabant Sexkontaktlijn Regio Breda Sexkontakt Regio Zeeland Sex voor twee Bel vandaag nog!! ond Regiocontact 06-9519 jona Jackoff 06-9735 'San Telefoonsex 06-9835 1,00 p/m Escort op niveau Holland Escort Service tod tel, 013-444021. breda. bo is, Silvia 24, Barby 19, Rose 19, Michell BIJ 18, Fanny 19, Rita 30 jr. gen Haagweg 456. 076-147510. in Ook escort. Ass.welkom. cPi*

de Stem | 1993 | | pagina 6