Rottenberg jaagt CDA op de kast Miele Novotronic" droogautomaten met Sensitive System ederland 'Zanderige bodem Oosterschelde is slappe modderbodem geworden' Grof geschut tijdens rechtszaak Dopharma Brinkman verbolgen over oproep PvdA-voorzitter over paarse coalitie Oer-Hollands Statiegeld op batterijen Bredanaar levert alternatief Betuwelijn Al DE STEM BINNENLAND A3 Gokken is een geaccepteerde uitlaatklep Internationale drugbende opgerold DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Door een ingebouwde mikro-computer wordt uw kostbare wasgoed behoedzaam gedroogd met het laagst mogelijke stroomverbruik G 12 OKTOBER 1993 DINSDAG 12 OKTOBER 1993 toch nog de vraag wie die sne Als de helft van de Nederland is dé gokker dan nog We|f n? Het antwoord is neen. Das, gma heel stellig. „De enige ov. mst die gokkers vertonen is dat n, ha, ha!. Nee, eerlijk, er z specifieke kenmerken te noem orsnee-gokker is de doorsnee-}; der. Het enige wat we hebbi kt, is dat de mensen die een anc rn van vrijetijdsbesteding prefe, en hogere opleiding hebben, inj een kun je zeggen dat mensen B gere opleiding eerder kiezen vo vondje theater of een andere ct bezigheid. Gokken, en dan heb ver de georganiseerde kansspel activiteit voor de middenmoot nder". t eng; r opgeleiden speculeren op Je noemt het dan wel geen g0 maar het is wel een vorm v ijdsbesteding waaraan je g( verdienen. Of verliezen, a gebruikt dat voorbeeld omn, duidelijk te stellen dat gokk aal niks engs is en dat er <x "aal geen kwaad in schuilt. „Ja, veel geld verliezen, maar de mee kkers zijn zich ook wel bewust v, isico's, maar wachten op dat bt nsje". Kingma wil het maar ee d hebben: voor hem - en heel ve ers zullen het met hem eens zijn kken gewoon een vorm van vrij .uesteding. „Het is een geacceptee tlaatklep". de politiek is daar inmiddels v uigd. Het enige waar ze zich om maken is de verslaving i aan vast kan zitten. „Dat zijn arlijke kanten van gokken", nua ook Kingma. „En wat we moet komen is dat mensen op een exce manier aan gokken deelnemen", r voor paniekzaaierij, zoals in ve 'a, voelt Kingma niks. r hoeveel gokverslaafden hebbe et eigenlijk? Vorig jaar meldden ultatiebureaus voor Alcohol e gs een cliëntenbestand van erslaafden. Dat aantal is vergelijl met de groep harddrug-verslaa ventie D hef moeten het niet overdrijven, erslaafden vormen maar een n percentage van het aantal gol Het is net als met autorijden: ten zorgen dat de mensen niet t rijden. De overheid zal tegen laving moeten optreden in de von preventie", geen speelhallen en casino's sluitei ruitautomaten verbieden? Uit hi erzoek blijkt toch dat daar de notoi rok-verslaafden zich ophouden, gma: „Ik voel daar niks voor. Als speelautomaten weghaalt, da t de verslaafde wel weer een ander ier om te gokken. Gokken heel niet altijd met het spel zelf t en, maar vaak met de leefsituati de gokker", overheid zul je moeten optreden ii sfeer van preventie, .benadrukt d erzoeker zijn oplossing voor het vei dngsprobleem. „In gelegenhede: ir jongeren van onder de 16 jaa nen, de gokkasten weghalen. Haal_z uit cafetaria's en sportkantines, st deed iemand de suggestie om d elautomaten desnoods lager af t len. In plaats van 50 gulden zou nog maximaal 15 gulden in een uu len kunnen verdienen. Dan gaat d ?r vanzelf wel af". tie-uitkering van 1080 gulden per maand. „Een tweede vrouw is niet ge makkelijk hoor, want je moet ook de kinderen onderhouden Er zijn mannen die thuis komen met een nieuwe vrouw zonder dat de andere vrouw daarvan op de hoogte is gesteld. En dan wordt die eerste vrouw ook nog vaak aan de kant gezet, terwijl ze misschien wel twintig jaar heeft gezorgd. Ik vind dat dat niet kan. Mijn vrouw vond het goed dat ik voor de tweede keer trouwde. Die tweede vrouw mocht van haar ook in dit huis wonen, maar dat mag niet van de Nederlandse overheid". De gehoofddoekte vrouw naast hem op de bank lacht. Ze ver staat veel Nederlands, maar spreekt het nauwelijks. „Als mijn man gaat, ga ik ook. Als hij blijft, blijf ik ook". Nnouh gaat. Voor het aangena me klimaat, zijn tweede vrouw en de vrijheid. „Ik heb het altijd naar mijn zin gehad in Neder land. Nooit last gehad van dis criminatie. Ik kan ook niet zeg gen dat Marokko beter is dan Nederland of andersom. Alle land is goed, want het is alle maal van God. Maar ik hou van de vrijheid in Marokko. Je kunt daar helemaal zelf weten wat je doet. Eén of twee vrouwen, werk of geen werk, ziek of niet ziek. In Nederland moeten mensen altijd meedenken en bemoeien". yan onze Haagse redactie pen Haag - CDA-fractieleider Brinkman is zeer verbolgen over de oproep van PvdA-voorzitter Rotten berg aan WD en D66 om alvast afspraken te maken over 'paarse coalitie', een regering zonder het CDA. Bnnkman vindt dat 'onverstandig' en 'niet galant' ten opzichte van de kiezers. Bovendien is het volstrekt onhelder wat de huidige coalitie-genoot nu straks wil, aldus Brinkman. Hij zegt niet meer te begrijpen wat de PvdA nu eigenlijk wil. „Vorige week zei PvdA-partijleider Kok nog dat een nieuwe coalitie met het CDA reeël is, wanneer de PvdA als de tweede groot ste partij eindigt. En ook fractie-voor zitter Wöltgens wil een nieuwe combi natie met het CDA. Wellicht loopt Rot tenberg opnieuw te ver voor de muziek uit," sneerde Brinkman. PvdA-fractieleider Wöltgens denkt dat de kans op een kabinet van VVD, D66 en zijn partij uitermate klein is. Volgens hem liggen de ideeën van sociaal-demo craten en liberalen te ver van elkaar af om een paarse coalitie mogelijk te ma ken. Hij wil het liefst verder met het CDA, na de verkiezingen in mei 1994. Ook WD-fractieleider Bolkestein voelt niets voor het idee van Rottenberg. „Ik wil met Kok en Van Mierlo over allerlei zaken discussiëren, maar ik ga niet onderhandelen over wat er na de ver kiezingen moet gebeuren. Laat de kie zers eerst maar eens een uitspraak doen." Brinkman was gisteravond opvallend mild jegens D66. In een kennelijke poging D66 richting CDA te trekken in plaats van richting 'paarse coaalitie', somde hij een hele reeks punten op uit het concept-verkiezingsprogram van de Democraten die sporen met het pro gram van het CDA. „Er is kennelijk op tal van punten overeenstemming mogelijk. Het pro gramma van D66 oogt realistisch en ademt een praktische geest," aldus Brinkman. Brinkman wil geen 'kalverliefde' uit spreken richting D66-leider Van Mierlo. „Ik zet geen nieuwe coalitie in de steigers. Rottenberg moet dat ook niet doen. Hij lijkt een soort pre-informa- teur. Het gaat niet om een gezelschaps spelletje." (VERVOLG VOORPAGINA In tegenstelling tot het aanzan- dende bekken van de Wester- schelde, is de Oosterschelde al tijd een uitschurende zeearm ge weest. Volgens Ten Brinke veronder stelde Rijkswaterstaat dat de Oosterschelde na het gereedko men van de Stormvloedkering een zandimporterend bekken zou worden. Al snel bleek echter dat er geen zand door de gaten in de pijlerdam kwam, maar slib. Het zand blijft in de Voordelta waar door de Deltawerken een, onvoorzien, niéuw natuurgebied is ontstaan. Ondertussen dumpt de Noordzee per jaar nu 1,2 miljoen kubieke Rotterdam - De Rotterdamse po litie heeft een al vier jaar flore rende drughandel met Zwitser land en Duitsland opgerold. Acht Rotterdammers, de twee leiders van de organisatie en zes koeriers, zitten vast op verden king van in- en uitvoer van ruim 100 kilo cocaïne, ettelijke dui zenden kilo's hasj en een onbe kende hoeveelheid xtc-pillen. Een drankfirma, gevestigd in een schuur en voorzien van fax en lelefoon, fungeerde als dekman tel. Vandaar uit opereerden de hoofdverdachten en regelden zij de distributie naar Duitsland en Zwitserland van de cocaïne die uit Colombia kwam, de hasj uit Marokko en de xtc-pillen uit Nederland. De koeriers hebben zeker 150 keer ongestoord met een zending de Nederlands/Duitse grens kunnen passeren. Aan Zwitserse zijde zijn vorig jaar al 146 verdachten - van de invoerder tot de straatdealer - opgepakt. meter slib in de Oosterschelde. Dat komt neer op 5 tot 10 centi meter in de geulen. De Zierikzeese mosselvisser Ben Schot: „Een paar centimeter in een geul van tien meter? Dat kan ik niet waarnemen." Belangrijk ste oorzaak van die snelle aan slibbing is, aldus Ten Brinke, het verlies aan stroomsnelheid. Voor de awileg van de pijlerdam kwam er per getij 1280 miljoen kubieke meter water binnen, nu nog 915 miljoen kubieke meter. De stroomsnelheid is met dertig procent afgenomen. In het water zwevende slibdeeltjes krijgen daardoor meer tijd om te bezin ken. Dat gebeurt volgens Ten Brinke vooral op het kenteren van het tij. Hij stelt vast dat de zandige bodem van de Oosterschelde een slappe modderbodem is gewor den. In die brij dreigen vooral de schelpdieren te smoren, terwijl mossels en kokkels van levens belang zijn voor de Oosterschel de. Het schelpdierenbestand op de bodem zorgt er namelijk voor dat het water van de Ooster schelde een keer per vier a vijf dagen volledig gefilterd wordt. Sterfte onder de mossels die in de slib zakken en daardoor geen zuurstof meer krijgen, is inmid dels waargenomen onder de kust van Schouwen-Duiveland. „In derdaad," bevestigt mosselvisser Schot, „onder Schouwen is het al vanaf 1985 aan de gang. Om dat de stroom minder is, komt er slib, de mossels groeien minder en het visgewicht neemt af. We hebben nog een claim lopen op grond van de Deltaschadewet." Ten Brinke: „Er zijn ook plaat sen waar door mindere stroom- snelheden mosselcultuur moge lijk is geworden, waar dat vroe ger niet het geval was." Ook dat onderschrijft Schot: „In de Roompot liggen proefpercelen. De mossels groeien er uitste kend." De pijlerdam in de Oosterschelde is wellicht de blunder van de eeuw. Van onze Haagse redactie Oen Haag - Er komt statiegeld op batterijen. Milieuminister Alders wil eind dit jaar zo'n regeling wettelijk verplichten. Producenten bepalen de hoogte van het statiegeld. Dat kondigde de minister gisteren aan in een debat met de Tweede Kamer over het afvalbeleid. Het is de bedoeling dat de ingezamelde batterijen vervoerd worden Jaar een verwerkingsfabriek in de Amerikaanse staat Texas. Het bedrijf Leto recycling bv in Wierden bekijkt of het financieel kaalbaar is een proeffabriek in Nederland te openen. Nu nog worden oude batterijen opgeslagen in verschillende depots. Minister Alders verwacht met de invoering van statiegeld dat batterijen veel meer hergebruikt worden. De minister voelt vooralsnog niets voor verplichte invoering van buis-aan-huisinzameling van kleij^hemisch afval. Hij wil eerst de resulaten afwachten van een aantal proefprojecten, onder andere in Breda. Alders geeft er de voorkeur aan het bedrijfsleven verantwoor delijk voor hun produkten te stellen, in de hoop dat zij overschakelen op minder milieuvervuilende produkten. „Huis-aan-huisinzameling leidt niet automatisch tot aanpassing van produkten," aldus Alders. Een ruime kamermeerderheid steunt de minister. Vele wegen leiden naar Rome. Ook als ze door de Betuwe gaan. Minister Maij wist indertijd al meteen hoe het met de Betuwelijn moest: een bovengronds tracé en verder geen gezeur. Dat gezeur kwam toch. Provincies en gemeenten zagen op tegen de aantasting van natuur en milieu en de overlast die de spoorlijn de omwonenden zou berokkenen. Er kwamen alterna tieven. Een lange tunnel, een sleuf, rails op palen en nu een dijk met een tunnel erin. Vrijwel bij het sluiten van de markt is ir. Lievense met zijn voorstel gekomen, een combinatie van de voordelen van een aantal andere ideeën en voor een prijs die vergelijkbaar is met wat de minister wil. Het plan-Lievense is door deze late indiening "iet door de commissie-Van Engelshoven bestudeerd. Een technische en financiële beoordeling ervan heeft dus nog niet Plaats gevonden. Toch zal dat moeten. De minister houdt vast aan haar oorspron kelijke plan. De Tweede Kamer komt pas eind november bijeen ooi definitief te beslissen. De kamerleden zijn de afgelopen weken door het gebied getrokken om zich over de problemen en de mogelijke oplossingen te laten informeren. De besluitvorming ts dus nog niet afgerond. Als een paar weken uitstel de mogelijkheid biedt om ook het alternatief-Lievense door te [ekenen, mag dat nauwelijks een probleem zijn. VVant het plan-Lievense oogt aantrekkelijk. Geen nog nimmer beproefde technieken, geen essentiële verstoring van het land schap en weinig overlast. Zou het idee daarom ook niet geschikt zijn voor andere spoorwegtracés die door toekomstige aan- en omwonenden gevreesd worden, zoals dat van de TGV? Lievense is met een eenvoudige en oer-hollandse oplossing Bekomen. Dat soort is doorgaans het beste. Van onze verslaggever Breda - Hoewel zelf niet aan wezig was gisteren bij de Bredase rechtbank, die op nieuw drie verdachten in de clenbuterol-affaire voor het hekje kreeg, de hoofdrol weg gelegd voor directeur W. de B. van het Raamsdonksveerse diergeneesmiddelenbedrijf Dopharma. Als een rode draad door de drie rechtszittingen liep een verkla ring die De B. onlangs aflegde bij de rechter-commissaris, in zijn rol van getuige. „Ik ben Dopharma. Als ik wegval be staat Dopharma niet meer. Ik alleen heb en had de verant woording. In 25 jaar is het nog niet voorgekomen dat een bevel van mij niet is opgevolgd. Voor het niet opvolgen van mijn op drachten bestaat maar een sanc tie. Ontslag op staande voet." In die ondubbelzinnige bewoordin gen liet de Dopharma-directeur de rechter-commissaris weten hoe de vlag ervoor hangt in het bedrijf waar hij directeur en enig aandeelhouder is. Met die verklaring hoopte De B. een bres te schieten in de be schuldiging van de drie verdach ten die gisteren moesten voorko men: twee ex-werknemers en zijn eigen 29-jarige zoon Marcel lo. Officier van jusitie mr. J. Bijvoet verdenkt hen alle drie van deel name aan een misdadige organi satie die, met valsheid in ge schrifte als middel, de illegale groeibevorderaar clenbuterol op grote schaal aan de man heeft gebracht. Eerder bracht Bijvoet die be schuldiging al uit tegen andere verdachten, al dan niet werk zaam bij Dopharma. Niet in alle gevallen nam de Bredase recht bank die beschuldiging over. Ook de advocaten brachten gis teren weer grof geschut in stel ling tegen artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht, een 'vangnet-artikel', dat straf op legt aan deelnemers aan een cri minele organisatie. Ze wezen de rechtbank er fijntjes op dat het openbaar ministerie met artikel 140 ook schipbreuk leed in de zaken Zegwaard, Slavenburg en tegen Urker vissers. De B. keek in zijn verklaring minder naar de jurisprudentie: „Er was en is geen sprake van een misdadige organisatie. Nie mand anders dan ik draagt de verantwoordelijkheid voor die paar valse facturen die de deur uit zijn gegaan. Het waren er maar een handvol op de 37.000 die we jaarlijks versturen." Raadsman W. Kousemaker speelde handig in op die verkla ring van senior door junior af te schilderen als 'niet meer dan een boodschappenjongen'. De B. ju nior had wel een brede grijns over voor die kwalificatie. Die verdween niet toen hij 6 maan den, waarvan de helft voorwaar delijk en boetes tot een totaal van 31.000 gulden tegen zich hoorde eisen. Hij hield staande dat hij zich als vertegenwoordi ger uitsluitend bezig hield met de introductie van nieuwe pro dukten en dat de gangbare pro dukten uitsluitend telefonisch werden besteld. „Ik heb een enkele keer, als dat zo uitkwam, elenbuterolhouden- de stof afgeleverd, maar mijn vader heeft mij altijd voorgehou den dat wat ik deed, ook mocht." Uit telefoontaps en verklaringen van anderen meende Bijvoet toch het bewijs te kunnen peu ren dat De B. junior veel vaker betrokken was bij de aflevering van clenbuterol en clenbuterol- houdende stoffen en bij het ver valsen van facturen. Tegen G.G. (47) uit Sprang-Ca- pelle, voormalig produktiechef bij Dopharma, eiste mr. Bijvoet gisteren een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk en een gedlboete van in totaal 15.000 gulden. Bo vendien eiste hij verbeurdver klaring van een bedrag van 60.000 gulden dat van G. in beslag is genomen. G. was gisteren niet aanwezig. Nadat hij twee jaar geleden op staande voet werd ontslagen heeft hij sinds twee maanden werk in Ierland bij een bedrijf dat in dezelfde markt opereert als Dopharma. G'.s raadsman M. Buntsma, die in april uitstel van behandeling vroeg en kreeg om getuigen te laten horen over de volksgezondheidsrisico's van het gebruik van clenbuterol, had bij nader inzien toch afgezien van dat getuigenverhoor: „In de me dia hebben alle deskundigen hun licht laten schijnen over deze materie. Inmiddels is de zaak een monstrum geworden. Het openbaar ministerie heeft zich voor het karretje van de Algeme ne Inspectiedienst (AID) laten spannen. Die dienst heeft beslo ten de eeuwigdurende vete met Dopharma nu voor eens en voor altijd in zijn voordeel te beslech ten." Voortbordurend op de eigen ver klaring van De B. schetste hij de relatie tussen De B. en G. als een 'baas-hond-verhouding' en het bedrijf Dopharma als 'de Bra bantse variant van het Medellin- kartel'. Buntsma meende ook dat G. niet berecht mag worden zo lang De B. niet berecht is. Eveneens negen maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk, luidde de eis tegen C. van A. (50) uit Groot Ammers, tot het begin van deze maand hoofd verkoop binnendienst bij Dopharma. Aan het dienstverband van 19 jaar kwam volgens Van A. een einde 'in opperste harmonie'. Volgens hem hing hij dagelijks vele uren aan de lijn om bestellingen van dierenartsen op te nemen: „Maar daarbij ging het nooit om clen buterol. Dat ik tijdens mijn voorarrest misschien anders heb verklaard komt omdat ik de baas niet te zeer wilde belasten." Op grond van verklaringen van andere verdachten dichtte Bij voet Van A. echter e'en promi nente plaats toe bij het vervaar digen van valse facturen. Op 20 oktober doet de Bredase rechtbank uitspraak. Dat wordt dus helemaal niets tegen die Engelsen morgen. Hoe ik daarbij kom? Allereerst is er natuur lijk het nergens op gebaseerde zelfvertrouwen van 'onze jongens' die gemakshalve alweer vergeten zijn dat ze in Londen slechts op miraculeuze wijze aan een zeer terechte nederlaag zijn ontsnapt. Zoveel geluk kun je niet nog een keer hebben. Maar erger nog dan door dat misplaatste zelfvertrouwen ben ik verontrust door de weekheid die de profvoetballer in Nederland met zich meedraagt zonder dat hij het zelf in de gaten heeft. Ik doel hierbij op die foto gisterochtend in de krant, waarop je Nederlands elftalspelers met een wel heel hoog watjes-gehalte ziet. Op die foto zitten gewisselde spelers naar de tweede helft van een oefenpartijtje te kijken en ze zijn daarbij dusdanig idioot aangekleed dat het stuitend is. Die mannen hebben op eén lente-achtige herfstmiddag een half uurtje lopen ballen en misschien een beetje gezweet, maar ze doen alsof ze kwetsbare kasplantjes zijn. Wat moet je nu met zulke mejuffrouwen die hartje zomer nog een hemdje onder hun shirt dragen, tegen Engelsen die altijd in korte mouwen spelen en van geen winterstop weten? Niets natuurlijk en morgen zal de volle omvang van dit duurbetaald onvermogen voor het oog van het volk pijnlijk zichtbaar worden. Stiekem hoop ik natuurlijk dat mijn woorden door fantastisch voetbal gelogenstraft zullen worden, maar ik vrees dat we evenveel onmacht te zien zullen krijgen als bij PSV - Karlsruhe. MERIJN NS-loc betrokken bij ongeval Noorwegen Utrecht - Een goederenlocomotief van de Nederlandse Spoor wegen is vorige week zondag betrokken geweest bij een treinongeluk in Noorwegen, waarbij vier doden en 14 gewonden vielen. Justitie in Noorwegen onderzoekt of de NS (mede) schuldig is aan het ongeval. De NS hebben zes nieuwe DE 6400 locomotieven uitgeleend aan de Noorse spoorwegen, waarvan er een bij het ongeval betrokken was. De NS spreken berichten tegen dat de zes 6400-locomotieven die aan de Noorse spoorwe gen zijn uitgeleend 'volstrekt onbetrouwbaar' zouden zijn. 'Maij lijsttrekker voor Europarlement' Den Haag - Een adviescommissie onder leiding van oud-premier Biesheuvel heeft minister Maij (Verkeer) voorgedragen als lijsttrekker voor het CDA bij de Europese verkiezingen. CDA- voorzitter Van Velzen aast ook op die post, ondanks het feit dat hij nog niet voldoende steun binnen zijn eigen bestuur heeft. Morgen hoopt het dagelijks bestuur van het CDA - minus voorzitter Van Velzen - een definitieve voordracht te doen voor de nummers een en twee op de concept-lijst. De kans bestaat dat aan de beide kandidaten zal worden gevraagd een verklaring af te leggen dat ze niet plaats zullen nemen in een toekomstig kabinet. 'Misschien dat de bereidheid om zo'n verklaring af te leggen helderheid kan brengen,' aldus een ingewijde. Burgemeester Gulpen gedagvaard Maastricht - Burgemeester Vossen van Gulpen, die maandag 25 oktober voor de rechtbank in Maastricht moet verschijnen, wordt door de officier van justitie verdacht van het aannemen van giften van vier bedrijven die betrokken waren bij de bouw van zijn woning. Dit blijkt uit de gisteren uitgebrachte dagvaar ding. Bovendien verdenkt de officier van justitie de burgemees ter van valsheid in geschrifte en van belastingfraude. Met dit laatste zou een bedrag zijn gemoeid van circa 8.000 gulden. Vossen heeft steeds alle beschuldigingen ontkend. 'Laat bejaarden aow-premie betalen' Den Haag - De fracties van PvdA en D66 in de Tweede Kamer vinden dat in verband met de sterke toename van het aantal bejaarden na het jaar 2000 overwogen moet worden ook deze groep in de toekomst aow-premie te laten betalen. Het CDA voelt daar niets voor. De aow-uitkeringen moeten volgens het ,CDA worden opgebracht door mensen jonger dan 65 jaar. Het aantal bejaarden zal vanaf 2010 sterk toenemen doordat de na-oorlogse geboortegolf dan de 65-jarige leeftijd bereikt. Tussen Kamer en regering bestaat grote overeenstemming dat de hoge kosten die deze groep met zich zal meebrengen, moeten worden opgebracht door een zo ruim mogelijke arbeidsdeelna me, ook door de mensen boven de 65-jaar. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Breda - De Betuweroute moet door een tunnel lopen. Maar dan niet diep in de bodem, maar half onder- en half bovengronds. Met het afgegraven zand kan de spoorwegtunnel worden afgedekt, waardoor een vier tot vijf meter hoge dijk door het landschap loopt. Deze suggestie doet ir. L. Lievense uit Breda na bestudering van talloze technische varianten voor de aanleg van de Betuwelijn. Hij raamt de bouw tijd van de cirkelvormige of elliptische tunnel op drie jaar. De investering zal volgens een ruwe schatting ongeveer zeven miljard gulden bedragen. Het alternatief van Lievense is een bundeling van de voordelen van verschillende voorstellen voor de geplande goederenspoorlijn van Rotterdam naar Duitsland. De Bredanaar veronderstelt dat zijn concept slechts één nadeel heeft, namelijk de dijkvorming in het landschap. „Maar het is een oer-Hollandse oplossing. Een technische constructie voor een landschap met een slappe bovengrond en een waterstand van één meter onder het maaiveld." Enkele pluspunten van een verdiept liggende buis zijn volgens Lievense: zeer geringe geluidsoverlast, geen onnatuurlijk object in het landschap, snelle bouwtijd en weinig extra kosten in vergelijking met een traditioneel spoor op een talud. De Tweede Kamer neemt 22 november aanstaande een definitief standpunt in over het kabinetsbe sluit om de goederenspoorlijn van Rotterdam naar Duitsland bovengronds aan te leggen.

de Stem | 1993 | | pagina 3