Nederlander gokt vooral voor de lol Kolt» 3355r Ongelukkig in het paradijs Nederland 'Zanderige Brul DE STEM Brinkman Statiegeld o] Oer-Holland DE STEM Burgemeesters benoemingen Bezuinigingen «SïïKSS idnyhetme RTL-5 BINNENLAND 8t BUITENLAND A DE STEM Helft bevolking waagt af en toe een gokje Gokken is een geaccepteerde uitlaatklep Internationale drugbende opgerold DE STEM De Stem bevatte op 6 oktober het ook voor mij verrassende bericht dat mijn naam 'over de tong' gaat als kandidaat voor het burgemeesterschap in Bergen op Zoom, terwijl mij ook 'kansen worden toe gedicht' voor dezelfde post in Oosterhout. Tot de dag van vandaag werk ik als coördinator burgemees tersbenoemingen voor de Pv- dA-Tweede Kamerfractie. Het steekt me dat u er kenne lijk zonder meer van uitgaat, dat ik vanuit deze positie ook wel iets voor mijzelf zal rege len. Bovendien vroeg een van uw parlementaire verslaggevers mij onlangs (in een stukje dat' ging over mijn vertrek, vol gend jaar, uit de Tweede Ka mer) of ik zelf belangstelling had voor de functie van bur gemeester. Ik heb toen gezegd dat dit absoluut niet het ge val is. Lezen journalisten van De Stem nog hun eigen krant Raamsdonksveer, Frits Niessen Is het nu echt nodig dat dege nen die ons land opgebouwd hebben, de bejaarden dus, moeten gaan demonstreren omdat datgene wat zij ver worven en verdiend hebben, te beschermen. Ons land wordt door 'sociale politici' afgebroken. Juist degenen die oprecht heid, burgerzin, prestatie drang en goede wil tonen worden door onze volksverte genwoordigers eens lekker stevig aangepakt. Ik hoop dat velen zich realiseren dat onze belastinggelden en premies op een manier gebruikt moe ten worden waarvoor ze be doeld zijn en dat diegenen ervan moeten kunnen profite ren die er recht op hebben. Mevrouw D'Ancona moet maar eens goed gaan naden ken waar ze mee bezig is en was. Ik hoop dat zij haar conclusie trekt, opstapt en bejaardenverzorgster wordt. Als bejaardenverzorgster zou ze wellicht zinvoller zijn voor onze maatschappij en zou ze wellicht geloofwaardiger overkomen. De afbraak van de gezond heidszorg, het sociaal stelsel en onderwijs zijn wapenfeiten van de coalitie PvdA/CDA, zij hopen met dit beleid in het zicht van de verkiezingen de O. 3 cc O O tCi Q. Te «orten en te bewerken automatisch dat de standpunt eens is. achterban te bereiken. Geluk kig wonen wij nog in een democratie en kennen wij het begrip verkiezingen. Middels dit instrument hoop ik dat de Nederlandse bevolking het CDA en PvdA veroordeeld voor het naar de Nederlandse bevolking vertoonde a-sociale beleid. Zuiddorpe, L. Plasschaert Ik mag mezelf tot de doel groep van RTL 5 rekenen. 1 Sinds zaterdag 2 oktober schaam ik mezelf daarvoor. Na jarenlange spotjes van Postbus 51 brengt RTL 5 van dalisme als amusement. Ik vind het beneden iedere vorm van goede smaak om op deze wijze een al bejaarde Roll's Royce Silver Shadow toe te takelen. Ik ben erg benieuwd naar: de beweegredenen van de RTL- 5-directie om dergelijke as pecten in hun programma op te nemen en naar de persoon lijke frustraties van de mede werkers van de ID-TV in het bijzonder. Volgens de afdeling publieks voorlichting van RTL-5 was het hun bedoeling het publiek te shockeren. Bij hun doel groep is ze dit zeker wel ge lukt. Hebben ze die doelgroep eigenlijk wel goed gekozen? Aan de hand van de TV-gids heb ik gekeken hoe RTL-5 invulling aan haar zendtijd denkt te gaan geven. Mijns inziens voegt deze zender niets toe aan de al bestaande programma's. Ten einde mezelf te bescher men tegen verdere visuele verontreinigingen heb ik daarom besloten RTL-5 als zender van mijn TV-toestel te verwijderen. Zundert, ing. Arjan H.T. Bakx De strijd om de volksgunst verhardt. Een nieuw TV-station zoekt een plek op de marktde concurrentie reageert. De VARA plaatst een advertentie: „De Leeuw brult voordat Sonja lult. Lult? En dat door een mevrouw die toch graag voor dame door wil gaan? Of heeft het werkwoord lullen al een beschaafde status bereikt? In de jaren zeventig werd een jong leraar die het woord in opwinding gebruikt had nog bij zijn rector geroepen. Onlangs werd een cassière die tegen een klagend klant zei dat ze 'geen tijd had voor dit gelul' op staande voet ontslagen en een automobilist die een parkeerwachter lui noemde werd door de rechter daarvoor gestraft. 'Lullen' blijkt nog altijd ordinair. De verenigde arbeidersradio amateurs keren ermee terug tot het niveau dat door volksopvoeding verheven diende te worden. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, @01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236394/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. DINSDAG 12 OKTOBER 1993 Postcode Bingo, de Staatslote rijshow, de Krasloterij en de Toto-Lotto of hoe ze ook alle maal mogen heten: Nederland is vergeven van de gokspelle tjes. Gokken is in. Ergo: gok ken mag weer. De goklust van de Nederlander lijkt ongebrei deld. Maar er moet wel een goed doel aan vast zitten. En het moet gezellig blijven. Van onze verslaggeefster Marja Klein Obbink BEGIN JAREN '80 stonden er in Ne derland nog drie casino's. Nu zijn het er elf. Binnenkort komen er nog vestigin gen in Utrecht en Enschede bij. Speel automaten vind je in het café om de hoek. En wie geen zin heeft de straat op te gaan kiest voor de gemakzuchtige vorm: de bank- of giroloterij. Wie wil gokken, komt in dit land wel aan z'n trekken. „Het aanbod is enorm toegenomen, dat staat onomstreden vast. En dat is tegelijkertijd een simpele indicatie om te constateren dat de goklust van de Nederlander enorm is toegenomen", stelt Sytze Kingma, me dewerker aan de vakgroep vrijetijdswe- tenschappen van de Katholieke Univer siteit Brabant. Begin november presen teert hij de uitslag van een enquête onder 10.000 Nederlanders over hun gokgedrag, die hij in opdracht van de ministeries van WVC en Justitie heeft gehouden. Gokken doen we niet meer in het ge niep. Gokken mag weer. Terwijl het toch maar kort geleden is dat we daar een collectief schuldgevoel aan over hielden, calvinistisch als we nog zijn. Kingma: „Met het verdwijnen in de jaren '80 van de grote ideologische systemen als de godsdienst, systemen die ons de richting van ons handelen aangaven, verdwenen ook taboes. Zoals we dat al eerder zagen bij gemengd zwemmen, op zondag naar de bioscoop gaan, mocht ook gokken ineens. En de politiek speelde op die mentaliteitsver andering in door in 1986 de speelauto maten te legaliseren". Toen eenmaal het hek van de dam was, speelde de markt daar gretig op in. Behalve in speelautomatenhallen ko men er ook in cafetaria's gokkasten te staan. Elke zichzelf respecterende club of vereniging die geld nodig heeft, orga niseert een bingo of een loterij-achtig festijn. Het fenomeen bank- en girolote rij doet z'n intrede. Tenslotte zien tele visiemakers him kansen schoon. Amusement' Loterijen- en postcodeshows worden omkleed met pracht en praal en vooral: amusement. Top-presentatoren als Hennie Huisman, Mare Klein-Essink en - tot voor kort - Caroline Tensen verho gen de kijkcijfers. Meedoen aan, of kijken naar een loterijshow is het top punt van amusement. En volgens King ma is die manier van gokken typisch iets waarvoor de Hollander warm loopt. „Voor de Hollander is gokken amuse ment. Geld verdienen is vaak niet eens het eerste waar hij aan denkt. Welke Nederlander gaat er nou serieus naar het casinq met het idee om daar geld te verdienen? Nee, we gaan een avondje uit, we hebben lol". Gezelligheid, daar draait het om in dit land. Doen ze het in Engeland met de voetbalpools, paarden- en windhonden- rennen, in Nederland zijn de loterijen populair. Die vallen in dezelfde catego- De meeste Nederlanders gaan naar het casino voor de lol, niet om er veel geld te verdienen. rie als de kaartspelletjes toepen en klaverjassen. Kingma: „Het is dat knus se gezelligheidsidee, die huiselijke sfeer waar we dol op zijn. In de bingo- en loterijspelletjes op de televisie vinden we die terug". Goede doel Toch kan de Nederlander zijn calvinis tische achtergrond niet verloochenen. Zómaar gokken, voor het eigen gewin, doet-ie niet. Uitzonderingen daargela ten. „Het moet wel in de sfeer van het goede doel blijven", stelt Kingma vast, „want onze calvinistisch achtergrond blijft ons parten spelen. Daarom zijn de loterijen ook zo populair. Het goede doel is de schaamlap waarmee wij ons gokgedrag bedekken. Iemand heeft eens gezegd: het kansspel is de zonde en de aflaat in één. Daar zit wel wat in, vind ik". Kansen om aan een kansspel mee te doen zijn er volop. „Het aanbod heeft Blijft toch nog de vraag wie die dan is? Als de helft van de Nederla gokt, is dé gokker dan nog typeren? Het antwoord is neen. Di is Kingma- heel stellig. „De enige eenkomst die gokkers vertonen is L gokken, ha, hal. Nee, eerlijk, er" geen specifieke kenmerken te De doorsnee-gokker is de doorsnee"] derlander. Het enige wat we ontdekt, is dat de mensen die een i re vorm van vrijetijdsbesteding pre[] ren, een hogere opleiding hebben, y algemeen kun je zeggen dat mensait en hogere opleiding eerder kiezen een avondje theater of een anderei turele bezigheid. Gokken, en dan ijl het over de georganiseerde kanssp. is een activiteit voor de middenmoot] daaronder". Niet eng Hoger opgeleiden speculeren op beurs. Je noemt het dan wel geen ken, maar het is wel een vorm vrijetijdsbesteding waaraan je kunt verdienen. Of verliezen. Kingma gebruikt dat voorbeeld onn eens duidelijk te stellen dat helemaal niks engs is en dat er helemaal geen kwaad in schuilt. „fe| kunt veel geld verliezen, maar de te gokkers zijn zich ook wel bewusti| die risico's, maar wachten op dat tenkansje". Kingma wil het maar gezegd hebben: voor hem - en heel gokkers zullen het met hem eens zijJ is gokken gewoon een vorm van vrij tijdsbesteding. „Het is een geaccepte de uitlaatklep". Ook de politiek is daar inmiddels overtuigd. Het enige waar ze zich druk om maken is de verslaving daar aan vast kan zitten. „Dat zijn] gevaarlijke kanten van gokken", nt ceert ook Kingma. „En wat we moei voorkomen is dat mensen op een exc sieve manier aan gokken deelnemen Maar voor paniekzaaierij, zoals in vi media, voelt Kingma niks. „Over hoeveel gokverslaafden hebt we het eigenlijk? Vorig jaar meldden: Consultatiebureaus voor Alcohol FOTO WILLEM BLAUW zich verbreed over de hele samenleving: gokken is 'beschikbaar' voor iedereen. Wie wil gokken, komt aan z'n trekken". Daarom verwacht Kingma dat het gok- verzadigingspunt in Nederland snel is bereikt. In die zin dat er niet meer gokkers bij zullen komen. Hooguit zal de concurrentie in het aanbod toene men. „In denk dat organisaties als Sporttotalisator en de Staatsloterij aan trekkelijker varianten zullen gaan ver zinnen. Samen zullen ze moeten vech ten om dezelfde speler". Drugs een cliëntenbestand van gokverslaafden. Dat aantal is vergelijl baar met de groep harddrug-verslas' den". Preventie „We moeten het niet overdrijven, gokverslaafden vormen maar een ha klein percentage van het aantal f kers. Het is net als met autorijden: moeten zorgen dat de mensen niet hard rijden. Dé overheid zal tegen verslaving moeten optreden in de voi van preventie". Dus geen speelhallen en casino's sluitf of fruitautomaten verbieden? Uit hi onderzoek blijkt toch dat daar de notoj re gok-verslaafden zich ophouden. Kingma: „Ik voel daar niks voor. Als alle speelautomaten weghaalt, d: vindt de verslaafde wel weer een andi manier om te gokken. Gokken het] lang niet altijd met het spel zelf maken, maar vaak met de leefsituat van de gokker". Als overheid zul je moeten optreden de sfeer van preventie, .benadrukt onderzoeker zijn oplossing voor het vei slavingsprobleem. „In gelegenhedt waar jongeren van onder de- 16 komen, de gokkasten weghalen. Haal weg uit cafetaria's en sportkantines. laatst deed iemand de suggestie om speelautomaten desnoods lager af stellen. In plaats van 50 gulden zou dan nog maximaal 15 gulden in een Ui spelen kunnen verdienen. Dan gaat lol er vanzelf wel af". yan onze Haagse redactie Pen Haag - CDA-fract j Brinkman is zeer verbolgen oproep van PvdA-voorzitter berg aan VVD en D66 om afspraken te maken over coalitie', éen regering zont CDA. Brinkman vindt dat 'onversta 'niet galant' ten opzichte van de Bovendien is het volstrekt onhe VERVOLG VOORPAGINA 'In tegenstelling tot het aanzai dende bekken van de Weste schelde, is de Oosterschelde tijd een uitschurende zeearm j weest. Volgens Ten Brinke veronde stelde Rijkswaterstaat dat Oosterschelde na het gereedk men van de Stormvloedkerii een zandimporterend bekkf zou worden. Al snel bleek echt dat er geen zand door de gat< in de pijlerdam kwam, maar sli Het zand blijft in de Voordel waar door de Deltawerken ee onvoorzien, niéuw natuurgebi is ontstaan. Ondertussen dumpt de Noordz per jaar nu 1,2 miljoen kubie i Thuis in een vreemd land? Wie wil er nu niet in Nederland wonen? Ne derland heet toch niet voor niets vol? Iedereen wil proeven van het pa radijs. Ze staan in drom men voor de deur. En in de rij om terug te gaan. Ongelukkig in het para dijs. Door Monique van de Ven Keurige woning in een moderne renovatiewijk midden in de stad. Schoenen op de mat. Aan de wand een kleurig stieregevecht. Spanje ligt slechts een straat van Marokko verwijderd. En toch een wereld van verschil. Amar Nnouh (52) knijpt de ogen samen om alle vragen te begrij pen. Hij woont zesentwintig jaar in Nederland, maar de taal valt hem zwaar. Als stapelaar, lader, lopende bandwerker en vorkhef truckchauffeur in' plastic- en conservenfabrieken hoefde hij geen Nederlands te spreken. En nu is hij opa, praten de kleinkin deren alleen nog maar Neder lands en gaat hij met zijn vrouw en één kind terug naar Marokko en zijn tweede vrouw. „Toen ik in '66 naar Nederland kwam om te werken, was ik al acht jaar getrouwd. Maar ik kwam alleen. Ik dacht, ik blijf hier niet lang. Een paar jaar werken en dan terug naar Na- dor. Maar na elk jaar, kwam nog een jaar. In '79 heb ik toen mijn vrouw en kinderen naar Neder land gehaald. Want vier weken vakantie elk jaar is erg weinig. De kinderen vonden het hier meteen leyk. Ze zijn hier naar school gegaan, hebben werk ge vonden, zijn met Marokkaanse mensen getrouwd, gaan op va kantie naar Marokko, maar wo nen allemaal in Nederland. „De meeste hebben ook een Ne derlands paspoort. Als ik vraag of ze terug willen, wijzen ze op voor Amar Nnouh misschien nog meer thuis dan Marokko. „Maar in de winter doet mijn rug zo zeer. Vanwege rugklachten ben ik voor twintig procent afge keurd. Vierentwintig jaar heb ik in de fabriek gewerkt, maar sinds drie jaar ben ik werkloos. Ik ben bijna 53 jaar, heb geen diploma's en spreek niet goed Nederlands. Een andere baan kan ik wel vergeten" In de zomer is de rugpijn nog wel te verdragen, maar de win ters zijn een plaag voor Nnouh. hun hoofd, antwoorden ze me dat ze niet getikt zijn. Mijn kin deren zijn meer Nederlands dan Marokkaans. Ze gaan niet naar de moskee. Ook niet naar de kerk trouwens. Ze geloven niets meer. Wat moet ik doen? Ze zijn groot, moeten dat zelf weten. Als ze met Hollandse mensen trou wen vind ik het ook goed. Daar heb ik niets mee te maken". Twee kinderen wonen nog thuis; een dochter van elf jaar en een baby van dik een jaar. Het U-jarige meisje wil absoluut in Nederland blijven. „Ze is hier geboren, kent Marokko amper. Hier wonen haar broers en zus sen, hier heeft zij haar school en vriendinnen". Het meisje gaat bij haar zus wonen en de baby mee naar Marokko. Omdat al zijn kinderen in Ne derland wonen is Nederland „In Marokko is het minder koud, daar kan ik rustig oud worden". En: „Mijn 85-jarige moeder in Nador was heel ziek. Zij had verzorging nodig. Iemand die haar hielp met-eten en drinken. Ik kon dat niet doen, want ik woonde in Nederland. Mijn an dere vrouw, waarmee ik twee jaar geleden in Marokko ben getrouwd, heeft moeder toen ge holpen. Nu is moeder dood, maar de vrouw leeft nog en is zwanger Vfin mij. Ik heb gevraagd of ze naar Nederland wil komen, mijn eerste vrouw vindt dat goed, maar de politie niet. Je mag hier geen twee vrouwen hebben". Waarvan hij de vrouwen en kin deren moet onderhouden, weet Nnouh nog niet. Hij krijgt nu een uitkering van 1760 gulden per maand en moet straks zien rond te komen van een remigra tie-uitkering van 1080 gulden| per maand. „Een tweede vrouw is niet makkelijk hoor, want je moell ook de kinderen onderhouden I Er zijn mannen die thuis komen» met een nieuwe vrouw zonde:! dat de andere vrouw daarvan opl de hoogte is gesteld. En danl wordt die eerste vrouw ook nogl vaak aan de kant gezet, terwijl I ze misschien wel twintig jaarl heeft gezorgd. Ik vind dat dal I niet kan. Mijn vrouw vond heil goed dat ik voor de tweede keerl trouwde. Die tweede vroi»'| mocht van haar ook in dit huis I wonen, maar dat mag niet van I de Nederlandse overheid". De gehoofddoekte vrouw naast I hem op de bank lacht. Ze ver-I staat veel Nederlands, maar spreekt het nauwelijks. „Als I mijn man gaat, ga ik ook. Als hij I blijft, blijf ik ook". Nnouh gaat. Voor het aangena me klimaat, zijn tweede vrouw I en de vrijheid. „Ik heb het altijd naar mijn zin gehad in Neder land. Nooit last gehad van dis-| criminatie. Ik kan ook niet zeg gen dat Marokko beter is dar. I Nederland of andersom. Alk land is goed, want het is alle maal van God. Maar ik hou van de vrijheid in Marokko. Je kuntl daar helemaal zelf weten wat je doet. Eén of twee vrouwen, werkj: of geen werk, ziek of niet ziek. to1 Nederland moeten mensen altijd] meedenken en bemoeien". Rotterdam - De Rotterdamse p litie heeft een al vier jaar flor rende drughandel met Zwitse land en Duitsland opgerold. Acht Rotterdammers, de tw leiders van de organisatie en z koeriers, zitten vast op verdei king van in- en uitvoer van rui 100 kilo cocaïne, ettelijke du zendén kilo's hasj en een onb kende hoeveelheid xtc-pillen. Een drankfirma, gevestigd in e schuur en voorzien van fax telefoon, fungeerde als dekma 'tel. Vandaar uit opereerden hoofdverdachten en regelden de distributie naar Duitsland Zwitserland van de cocaïne d uit Colombia kwam, de hasj i Marokko en de xtc-pillen Nederland. De koeriers hebben zeker 1 keer ongestoord met een zendi de Nederlands/Duitse gre kunnen passeren. Aan Zwitserse zijde zijn voi jaar al 146 verdachten - van invoerder tot de straatdealer opgepakt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt statu Alders wil eind dit jaar zi Producenten bepalen de hoi Dat kondigde de minister gist Kamer over het afvalbeleid. Het is de bedoeling dat de inj naar een verwerkingsfabriek bedrijf Leto recycling bv ir haalbaar is een proeffabriek ir oude batterijen opgeslagen in verwacht met de invoering vi hergebruikt worden. De minister voelt vooralsnog huis-aan-huisinzameling van resulaten afwachten van een Breda. Alders geeft er de voorl delijk voor hun produkten te s op minder milieuvervuilende leidt niet automatisch tot aan Een ruime kamermeerderheid Vele wegen leiden naar Ror Minister Maij wist indertijd moest: een bovengronds tra Dat gezeur kwam toch. Pro\ de aantasting van natuur spoorlijn de omwonenden tieven. Een lange tunnel, ee met een tunnel erin. Vrijwel bij het sluiten van voorstel gekomen, een co aantal andere ideeën en vc wat de minister wil. Het pla niet door de commissie- technische en financiële b plaats gevonden. Toch zal dat moeten. De m kelijke plan. De Tweede Ka om definitief te beslissen weken door het gebied geti de mogelijke oplossingen t< is dus nog niet afgeron mogelijkheid biedt om o rekenen, mag dat nauwelijk Want het plan-Lievense o beproefde technieken, gee schap en weinig overlast. 2 zijn voor andere spoorweg omwonenden gevreesd wo Lievense is met een een 9ekomen. Dat soort is door

de Stem | 1993 | | pagina 2