Woon ijlage 'Home office' wint veld De laatste ontwikkelingen in interieurtextiel Ontspannen op elektrische stoel Wonen vel voor en. Thuis werken heeft ook bezwaren 00 uur 01170-54801 GEWEG 41 fen - parket DE STEM Knus Fantasierijk Trend Andere functies Wl 51 N 3470, b.g.g. 54755 DINSDAG 12 OKTOBER 1993 Schilderachtige prints op gordijnstof van Ploegstoffen. Sfeervol, schilderachtig interieur met behang van Topwand. Interieur in de stijl van Decoration, met stoffen van Eijffinger. Van trend naar inspiratie Door Jetty Ferwerda Interieurtrends zijn uit. Inte rieur-inspiraties zijn in. Nie mand volgt meer blindeling allerlei modes. Het draait om de persoonlijke keuzes, inspi ratie (opgedaan in woonbla den of winkels) speelt daarin een belangrijke rol. De rollen zijn nu dus omgedraaid. Slim me marketing-afdelingen be palen niet meer wat de consu ment koopt, de consument be paalt wat op de markt komt. En dat maakt het er voor de interieurbranche niet makke lijker op. Simone Sanders, industrieel vormgever en stylist van het Ne derlands Interieur Instituut pro beert winkeliers en fabrikanten duidelijkheid te verschaffen om trent de grillen van de consu ment. Op de vakbeurs Interdecor, waar alle nieuws op het gebied van interieurtextiel wordt gepre senteerd, richt zij ieder jaar het trendplein in. Een ruimte waar bezoekers in een oogopslag kun nen zien waar het om draait in het hedendaagse interieur. In een lezing lichtte Sanders onlangs de ontwikkelingen toe. „Mensen zijn de laatste jaren erg veranderd. Waren ze in de jaren tachtig nog voornamelijk bezig met materiële zaken en dachten ze over het algemeen rechtlijnig, tegenwoordig zien ze bepaalde dingen anders. Mensen zijn indi- vidualistischer geworden. Willen niet langer meer in hokjes of in groepjes worden ingedeeld, maar staan voor zichzelf. Ze laten zich de wet niet meer voorschrijven en zoeken het zelf uit." Volgens Sanders voelt de mens van nu zich onbehaaglijk in de grote wereld om zich heen. De onoplosbare wereldproblemen maken dat hij extra veel waarde gaat hechten aan de dingen die direct om hem heen gebeuren. Hij zoekt naar kleinschaligheid, knusheid, warmte. Cocooning dus. Die ontwikkeling verklaart de terugkeer van de pure eenvoud in het interieur. Simone Sanders: „Het draait om eenvoudige pro- dukten van goede kwaliteit, de consument is kritisch en koopt niet willekeurig. Hij oriënteert zich en vergelijkt produkt en kwaliteit, maar let ook op het milieu. Vandaar dat natuurlijke materialen en ruwe stoffen erg in zijn." Op de Interdecor waren draperieën opvallend afwezig en oogde het totaalbeeld simpeler en eenvoudiger. Er is minder kleur. Minder uitbundigheid. Voor het gemak stelde Simone Sanders drie thema's samen waar iedereen een eigen kant mee op kan: Intuition, Decoration en Mi nimal. Decoration is een thema dat inspeelt op het gevoel van traditie en verleden. De ronde vormen worden wat strakker. De sfeer is warm en comfortabel. Belangrijke inspiratiebronnen zijn de jaren '30 en '40, maar ook de oosterse mystiek. De stoffen hebben een grove structuur en vertonen een zekere onregelma tigheid, alsof ze met de hand zijn geweven. Daartegenover staan ook stoffen met de glans van echte zijde. De kleuren variëren van pastels tot gloedvolle warme kleuren als goud en koper. De dessins zijn symbolisch, natura listisch of geïnspireerd op India en China. Intuition vertoont gelijkenis met het huidige mode- en straatbeeld. Er zijn sporen van de sixties te vinden, maar ook van de jaren zeventig. Het thema is kleurrijk en optimistisch en roept het kind in de mens wakker: het is speels, impulsief, fantasierijk, naïef, niet gehinderd door dingen die niet kunnen, mogen of horen. Kleuren en vormen zijn geïnspireerd op houten kinderspeelgoed, sprook jes of cartoons. De landelijke stijl wordt gemixed met tot de ver beelding sprekende, klassieke en hedendaagse elementen. Wel of geen design, dat maakt niets uit. De inspiratie telt. Dus speelse dessins, cartoonachtige hand schriften en motieven, patchwork, schilderachtige prints en zelfmaakeffecten. Minimal slaat op de toekomst. Nieuwe materialen, die ecolo gisch en economisch verant woord zijn. Minimal is naturel en puur. Het is een synthetische so berheid. Vormen, materialen en structuren zijn rechtstreeks ont leend aan de natuur, steeds vaker met behulp van de moderne tech niek gemaakt en hierdoor voor zien van een eigen karakter. Stoffen zijn transparant en heb ben eeen diffus en sereen karak ter. Er zijn vooral veel niet-kleu- ren: ijle, natuurlijke zand en steenkleuren. Dessins ontstaan door stikseleffecten, verschillen de garens en structuren. Uiteindelijk heeft dus de consu ment gewonnen. Gewonnen van al die vakidioten die bepalen wat wel en niet kan. Geïnspireerd door voorbeelden kiest hij zelf de produkten die bij hem passen. Gezien zijn interesse en bele vingswereld zal het de richting opgaan van een persoonlijk inte rieur met authentieke meubelen, gericht op comfort en kwaliteit. Dat wordt van de winter weer nieuwsgierig binnengluren bij el kaar. Door Nico Koolsbergen 'Een werkplekje in de woon kamer. Her en der bij be drijfsleven en overheid wordt geëxperimenteerd met 'tele werken'. Ambtenaren of werknemers verrichten dan een deel van hun taken vanuit de eigen woning. De moderne communicatietech nieken maken het - voor sommi ge beroepsgroepen - wel heel ge makkelijk. „Dat hele nieuwe kantoor van Interpolis zou niet hoeven," zegt Louis de Jager, architect in Tilburg waar de gro te verzekeraar een nieuw pand bouwt. „Zulk werk, dienstverle ning of al die adviesbureaus, kan allemaal op afstand worden ge daan." Louis de Jager heeft veel nage dacht over werken thuis. Hij startte, zoals veel zelfstandigen, vanuit zijn eigen woning. En nog steeds werkt hij vaak in zijn eigen huis, graag 's avonds en 's nachts. De voordelen van thuis werken zijn evident. Minder woon-werk- verkeer, de vertrouwde eigen om geving, de mogelijkheid de werk dag zelf in te delen en bijvoor beeld tussendoor een boodschap te doen. Maar er zijn ook min punten: minder contacten met collega's, minder toezicht op het werk. Het is ook nog maar de vraag, zegt De Jager, of de pro- duktie van thuiswerkers hoger is dan die van de mensen in de kantoren. Toch lijkt de trend in de richting van meer thuiswerk te gaan. De techniek maakt het wel erg ge makkelijk. Personal computers thuis zijn in sommige beroepen al gemeengoed. Een modem is een eerste stap om informatie via de telefoon vanuit de eigen PC naar de computer van de baas te stu ren. Een fax is een logische volgende fase, want alles en iedereen be schikt vandaag de dag over faxen. Een antwoordapparaat is al lang niets bijzonders. De thuiswerker zit ingesponnen in een elektronisch web. Het enige dat hij mist, is de babbel met collega's. Telewerken vereist een indivi dualistische instelling. Je moet er tegen kunnen om in je eentje je dagelijkse taken te vervullen. De inrichting van een kantoortje thuis is niet zo moeilijk, als er een vrije ruimte beschikbaar is. Er is betaalbaar en toch leuk meubilair op de markt voor men sen die hun werk in een aparte ruimte aan huis verrichten. Maar wie in de woonkamer aan de slag wil, heeft wel problemen. Telewerken vereist een individualistische instelling, Je moet er tegen kunnen om in je eentje je dagelijkse taken te vervullen. foto archief de stem Werken met kleine kinderen in huis is bijna onmogelijk. „Ze zit ten overal aan, wel eens kinder vingertjes op een computer bezig gezien? En je privacy is gering," zegt Louis de Jager. „Je moet goed nadenken over wat je kunt laten liggen. Apparatuur weet niet wat privacy is. Een ander kan je antwoordapparaat afluis teren, of meeluisteren als iemand een boodschap inspreekt." Een probleem is verder dat een werkruimte zich niet goed leent voor andere activiteiten. Een keuken heeft soms ook een woon functie, de huiskamer is tevens kinderspeelplaats. Op de eettafel kun je ook monopoly spelen. Dat geldt allemaal niet voor de werk plek. Die is ook niet geschikt om indruk mee te maken op relaties, hij is niet 'representatief'. Maar er zijn ook voordelen. Het 'gevoel' bijvoorbeeld. „Vooral als je 's avonds of 's nachts aan het werk bent," zegt Louis de Jager. „Al je geliefden zijn om je heen, dat is een veilig en vertrouwd gevoel. Op kantoor is 's nachts werken een ramp. Dat geldt ten minste voor mij." Thuis werken is vaak gemotiveerd werken, al dus de Tilburgse architect. Maar men moet wel in staat zijn zon der leiding de nodige discipline op te brengen. Thuis werken kan ook voor de werkgever voordelig zijn. Een beetje enthousiaste werker inves teert in een behoorlijk uitrusting die de baas dan niet hoeft te betalen. De fiscus geeft ook al nauwelijks iets terug. De leeg loop bij telewerken is vaak min der. Louis de Jager citeert Japan se en Amerikaanse onderzoeken waaruit blijkt dat werknemers op kantoren vaak maar drie van de acht uren echt aan het werk zijn. „Je zou eens door een kijk gaatje moeten kunnen bijhouden wat er op sommige administra ties gebeurt," zegt hij. „Neder land is een praathuis." Kantoor tuinen zijn niet voor niets 'uit'. Wendy Knüwer in de President. De fauteuil beschikt over een ingebouwde masseerinrichting. Een kwartiertje zitten en je bent een ander mens. foto felix janssens Door Nico Koolsbergen De President is een privé-fy- siotherapeut. Voor een ont spannende massage hoeft men - mits de financiële middelen toereikend zijn - niet meer door de regen naar de behan delingstafel maar is het vol doende om de stekker in het stopcontact te steken. Neem plaats in de masserende elektrische stoel, laat door de ingebouwde luidsprekers een zacht muziekje klinken en bestu deer het onder handbereik zit tende paneeltje met keuzemoge lijkheden. Een stevige massage van nek tot lendenen? De benen zachtjes laten vibreren? Of luch tig laten masseren precies op de plek waar de spieren al een tijd zo kwellen? De President is een superdeluxe grijslederen fauteuil met inge bouwd massage-mechanisme. Ook de cassettespeler hoort er bij. Er is niets zo lekker als - terwijl de stoel het werk doet - met gesloten ogen te luisteren naar vogelgeluiden of murmelend water die op het bij de stoel horende cassettebandje staan. De speakertjes zitten onzichtbaar in de stoel gebouwd, de muziek wordt bediend via de speler die ook al standaard in het zitmeubel is verwerkt. Uiteraard zijn de bandjes naar eigen voorkeur te wisselen en ook stereo radio-ont vangst is mogelijk. De stoel is te zien en te koop bij de stoffenwinkel Bien Connue in Vught. Wendy Knüwer vertelt hoe zij en haar echtgenoot tijdens een vakantie in Frankrijk op de fauteuil stuitten. Ze waren direct verkocht en besloten het meubel in Nederland in de handel te brengen. Mevrouw Knüwer be kent dat het apparaat - dat Voor demonstratie en verkoop in de winkel staat - ook privé veel wordt gebruikt. „Na een hele dag sjouwen knap je hier in tien minuten weer helemaal op." De privé-fysiotherapeut zal het in elk interieur goed doen. On danks alle erin verwerkte appa ratuur oogt hij niet 'zwaar'. Het prijskaartje zal menigeen echter even doen slikken: 8350. „Maar denk eens aan je gezondheid," betoogt Wendy Knüwer. „En een echt mooi leren bankstel kost ook tienduizend gulden." Voorlopig komen aan de Vliertstraat in Vught alleen kijkers langs die het meubel wel eens willen ervaren De kopers komen binnenkort ook. Mevrouw Knüwer weet het zeker.

de Stem | 1993 | | pagina 23