ekelt NAC Oosterschelde slibt dicht 50% er Grote fraude met olie ontdekt ƒ149,- Gimürère Nederlandse soldaten blijven in Kroatië Bel gratis 06-0329 Nazi-leuzen in centrum van Middelburg mw/'P' Pij Ier dam: Kunstwerk van de eeuw mogelijk blunder van de eeuw AANBIEDING 6 Geen banden Dopharma met Utrechtse producent illegale groei-hormonen' Bijna helft Nederlanders waagt wel eens een gokje gGP eist enquête Kamer: Paspoort oor 85 gulden eel krediet ionald de Boer Aanslag Noorse uitgever Salman Rushdie JWS KORT iten Inval op groot aantal plaatsen in Nederland en België Nobelprijs voor wee Amerikanen *LO bekrachtigt vredesakkoord Het concept van licht KANTOORMEUBELEN PLANSERVICE B.V. Wollen mantels Loden mantels Regenmantels Parka's Jacks GINNEKENSTRMT61 EINDSTRMT27 BREDA Justitie krijgt bewijs niet rond Nu f3.300,- voordeel op deVento Engelse supporters naar huis gestuurd DE STEM i i i i i DINSDAG 12 OKTOBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1.90 [-Vlaamse reisgenoten bn Waes en Carlos Ver- lochten eveneens niet Hetzelfde overkwam elfde reden een aantal Ivan Dynamo. ■MISTE in het duel te- Irseke enkele bekende 1 Op zich niets bijzon- Ie selectie is groot ge- Im toch een redelijk Innen de lijnen te bren- Ich meende men via een Jnmablad de toeschou- pmerkzaam te moeten Pop de afwezigheid van Ji. Hierbij Ron Proos, Els bekend in Hongkong It en nooit naar Hoek fns Mare de Kunder, die "ijving naar Terneuzen en intussen kreeg. Als reden voor die tussen- overstap werd werken post aangevoerd. De nmamakers in Hoek bn daarop in. De reden Irmelding van de Ter- Jaar op de absentielijst „Mare de Kunder- lamheden elders." jlactie: Ton Koomen. fen: Fred Rabout Is Verberkmoes middelburg - Een provinciale ariant op de parlementaire en- ,Béte. Dat eist de SGP in Pro- •inciale Staten naar aanleiding •an de bestuurlijke blunders ond het Zilveren Schor, die Jeeland een miljoen gulden heb- ien gekost. WD en D66 zijn sgen uit angst dat het nog leeds door de belastingaffaire lezoedelde imago van Zeeland en nieuwe deuk zal oplopen. IZIE ZEELAND - Cl )en Haag - Een meerderheid in Tweede Kamer pikt het niet at het kabinet voor het nieuwe aspoort 130 gulden in rekening ril brengen. CDA en PvdA vin- en 85 gulden meer dan genoeg. )m te voorkomen dat het kabi- et als alternatief de Europese jskaart duurder maakt, diende et CDA gisteren een motie in n de prijs van die kaart aan en maximum van 35 gulden te inden. |ondje vrij-af. Door twel"' van Dennis Gerritsei j In 71 seconden) en eentjf (zj phn Lammers prijkte irt- Toen al 3-0 op het score- |„Ik had iets van: een leuke voor het publiek, lekkei |:oren, goed voor het zelf- uwen, maar het tegenover- pe kwam uit. De mannekes den het verder wel," foe- Spelbos door. nclusie dat AFC inmiddels terugkwam, is een juiste, i kinderlijke fout van Wil- Irgde Van der Meent voor zes minuten voor rust de door Sas vrijgelaten Smits zelfs 3-2 binnen, ensatie hing in de lucht, Irainer Pim van der Meent; _pd die gasten nog zo ge- Ichuwd, dat het in de eredi- Bllemaal ietjes sneller gaat, look, maar het zijn en blij- Amsterdammers; eigenwijs ffa 2-0 voor NAC kwamen pas achter wat ik bedoelde, Itoen hadden we in feite de |teek al te pakken. Natuur- bewonder de veerkacht hijn jongens, maar als ze fen beter opgelet hadden, pet misschien nooit zo ver pen." FC 5-2 (3-2) - 3. Gerritsen Gerritsen 2-0, 18. Lammers |9. Van der Meent 3-1, 40. 1 Smits 3-2, 67 Michel Smits Gerritsen 5-2. Scheidsrech- - Graaf. Toeschouwers: 3732 I kaarten: Koumans, Michel (beiden NAC), Worst (AFC). I Karelse; Koumans, Brood, IWilnis; Remie (53. Michel 1, Gesttiuizen, Van Bremen, tiers; Gerritsen, Lammers. Beukenkamp: Douglas, Olde Tink (76. Van Werven), Hoo- prn, Tular; Worst, Adriaans, Smits; Otto, Franken, Van bent (82. De Reus). 'oordwijk - Ajacied Ronald de loer heeft veel krediet bij londscoach Dick Advocaat. De loer, die morgenavond meer dan taarschijnlijk de Oranje-aanval a Rotterdam tegen Engeland zal aden, kreeg van Advocaat te len diens gewoonte in de tijd linnen het trainingskamp van iet Nederlands elftal te herstel en van een blessure. In Noord- lijk bleek gisteren dat De Boer lelemaal fit is. JE SPORT - B1 HET WEER MINJMAX. tl 12J18/J Zacht maar nat Gisteren werd het nog een mooie dag met alleen in de ochtend wat regen. Vandaag trekt een actieve regenzone van zuid naar noord. Zelfs een donderslag is mogelijk. - De Noorse uitgever van het omstreden boek 'De Duivels- erzen' van Salman Rushdie, filliam Nygaard, is gisteren irnstig gewond geraakt bij een aanslag. Hij werd voor zijn wo ning door een onbekende in de ng geschoten. Wijlen de Iraanse «der ayatollah Khomeini heeft een doodvonnis tegen Rushdie uitgesproken wegens het ver meende godslasterlijke karakter «an het boek. Volgens de politie temt de aanslag uit de islamiti sche hoek. e punten in deze competi- lalwedstrijd in de vierde lcheren, dat nu met Corn ;t bengelt. heren opende sterk. Al na >ine-doel aan doorboring, nke Kuijper de baljegen le minuut goedkoop op ric Moens passeerde de leelbal. Walcheren tracht- >lop voor de aanval. Het de razandsnelle counters helft, met nog steeds een jpine niet over geluk te ■euws-Vlaamse doel werd loellijn getrapt. Wat de Bij een van de zoveelste irk Schieman die op de Lilt et 3-4 van HW'24 6 in de etbal op zondag. Dat is e titelaspiraties van de en dat was precies in de De thuisploeg kwam wel r daarna liep HW'24 uit iststand op 2-2 bepaalde, or een bekeken spelend nde Rudy Simpelaar voor e.mogelijkheid langszij te e niet. Voor HW'24 6 lurmen, Nelis de Visser en Van onze verslaggever Putte/Oudenbosch - De poli tie heeft gisteren een eind gemaakt aan eer) omvangrij ke fraudezaak in benzine en diesel. Op een groot aantal plaatsen in Nederland en België zijn huis zoekingen verricht. Als hoofdverdachte is de 43-jari- ge Puttenaar R. N. aangehouden alsmede de tien jaar jongere H. A. uit Oudenbosch. Volgens de politie hebben de twee voor enige miljoenen gul- Olie-lek dens gefraudeerd. De politie sluit nieuwe arrestaties niet uit. In verband met deze zaak zijn gistermorgen rond zeven uur op twintig plaatsen in Nederland en België huiszoekingen verricht. Op drie plaatsen in Putte, twee in Hellevoetsluis en verder in Oudenbosch, Steenbergen, Hal steren, Rotterdam, Lynden, Am sterdam, Mijdrecht, Gorichem, Deest en Apeldoorn. En in België in leper, Boom, Zandhoven, Ant werpen en Brasschaat. Bij de huiszoekingen is admini stratie in beslag genomen. In totaal waren 75 politiemensen bij de actie betrokken, alsmede de officier van justitie en de rech ter-commissaris De politie kwam de fraudezaak in juni op het spoor. Volgens de politie reed de Puttenaar samen met de Oudenbosschenaar gere geld met zijn tankauto naar af meerplaatsen van binnensche pen, waar hij illegaal benzine en diesel overpompte uit de sche pen. Dat gebeurde met medewe ten van de schippers. De overgepompte diesel of ben zine werd vervolgens verkocht aan benzinestations of andere afnemers. Sinds de politie lucht kreeg van de zaak hebben twee, mensen van de divisie Georganiseerde Criminaliteit van de politie in Midden- en West-Brabant zich met de zaak bezig gehouden. Volgens een woordvoerder van de politie zal het nog wel enige tijd duren voor de in beslag genomen administratie gecon troleerd is. „Dan zal pas duide lijk zijn hoeveel benzine en die sel precies verduisterd is", aldus de woordvoerder. Stockholm - De Amerikanen Ri chard Roberts en Phillip Sharp tóen dit jaar de Nobelprijs voor Medicijnen voor hun werk met genetisch materiaal. Roberts is hoofdonderzoeker aan een biolo- i laboratorium in New Eng land. Sharp is verbonden aan het instituut voor onderzoek naar hanker van het Technologisch Instituut van de staat Massachu setts. Tunis - De Centrale Raad van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie heeft gisteravond in Tunis het vredesakkoord met Israël be krachtigd, hebben PLO-functio- nanssen gezegd. De raad is een soort 'mini-parlement' van de organisatie. Het akkoord werd goedgekeurd met 63 tegen acht stemmen. Elf leden waren er niet °f onthielden zich van stemming. Van onze verslaggever Paul de Schipper Breda - Door de aanleg van de stormvloedkering in de Oosterschelde gaat de natuur er hard achter uit. Het rijke onderwater leven aan de steenachtige dijkglooiingen is bijna he lemaal verdwenen. Dat komt omdat de Oosterschel de langzaam vol slibt. Zo erg zelfs dat mosselen in de modder dreigen te stikken door zuurstof gebrek. Dat blijkt uit onderzoek van drs. W. B. M. ten Brinke. Hij deed als fysisch geograaf jarenlang on derzoek voor de Dienst Getijde wateren van Rijkswaterstaat. Het hele veranderingsproces in de Oosterschelde wordt uitge legd in een Engelstalig proef schrift, waarop Ten Brinke gis teren promoveerde in Utrecht. 'Dramatisch' Ten Brinke spreekt van 'drama tische veranderingen' in de Oos terschelde. Zeeuwse mosselvis sers herkennen wel elementen uit het betoog van Ten Brinke, maar zijn voorzichtig met hun conclusies. Watersporters die bij eb de pla ten in de Oosterschelden bezoe ken, spreken van het 'vermodde ren' en 'afvlakken' van de zand platen. Voorzitter J. Louwerse van de mosselsectie van Zevibel (Zeeuwse Visserijbelangen): „Dat klopt, de platen zakken in de geulen." De stormvloedkering is in okto ber 1986 in gebruik genomen. Aanvankelijk zou de Ooster schelde, naar de oorspronkelijke versie van het Deltaplan, volle dig worden afgesloten. Den Uyl Het kabinet-Den Uyl besloot in 1974 na grote druk uit de milieu wereld tot een compromis. Vei ligheid én milieubehoud vonden elkaar in een acht miljard gul den kostende pijlerdam met slui zen, waardoor de rijke onderwa terflora en fauna behouden zou blijven. Als Ten Brinke het bij het rechte eind heeft, dan is de stormvloed kering niet het 'kunstwerk van de eeuw', maar de blunder van de eeuw. Pessimisten uit de mi lieu-wereld krijgen dan een on gewenst gelijk aan hun kant. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) Defensie beschouwt het ongeluk als een triest incident. Bestaande instructies voor de veiligheid van de Nederlandse militairen VANDAAG IN DEZE KRANT Lampen zijn er volop, maar toch worstelen veel mensen met de verlichting in huis. Wie zijn huis sfeervol wil inrichten met lampen, moet daar een goed concept voor hebben én de tijd om zich op het aanbod te oriënteren. ZIE WOONBIJLAGE - DEEL E zijn afdoende, aldus een zegs man. De Koninklijke Marechaussee verricht ter plaatse onderzoek naar de toedracht. Martens reed zondagavond, sa men met twee collega's van de verbindingseenheid waartoe hij behoorde, bij de Kroatische stad Pakrac op een mijn. Bij het incident raakten twee andere Nederlanders gewond. De 39-jarige sergeant eerste klas J. H. Weerensteijn uit Ede werd zwaargewond, hij liep onder meer een gebroken rug op. De 35-jarige majoor F. L. van Baal uit Bennekom liep snijwonden en kneuzingen op. De Helmondse sergeant is de eerste Nederlander die in het voormalige Joegoslavië om het leven komt als direct gevolg van de oorlog daar.- Eerder kwam een vrouwelijke korporaal om het leven toen ze onder het wiel van een vracht wagen terecht kwam. INHOUD 4 KATERNEN Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Woonbijlage (ADVERTENTIE) OPRUIMING MET 0 KORTINGEN TOT OP VELE KANTOORMODELLEN TEKENKAMER-EN KANTOORINRICHTINGEN Industrieterrein Dombosch I Elftweg 46-48- Raamsdonksveer Telefoon 01621-20820 PULLOVERS ARENDSHOF 18-22OOSTCRHOUr Van onze verslaggever Middelburg - De stichting Bravo wil op korte termijn een breed verzet uit de Zeeuwse bevolking organiseren tegen het Nazi Front Zeeland (NFZ). Aanleiding zijn de hakenkruizen en nazi leuzen die in de nacht van zaterdag op zondag op diverse plaatsen in Middelburg zijn aangebracht. De bekladdingen van de Nieuwe Kerk, het kantongerecht, de Statenzaal en een pand op de hoek van Sint Jorisstraat/Wagenaarstraat zijn inmiddels verwijderd. Bravo kwam ook al in actie nadat eind augustus 25 grafstenen op de Portugees-Is raëlische begraafplaats in Middelburg waren geschonden. Een stille tocht trok toen veel deelnemers. „Nu willen wij met diverse groeperingen als kerken, vakbeweging en politiek, rond de tafel gaan zitten. Er moet een brede tegenbe weging worden gevormd", zegt stichtings voorzitter M. vam Esch. De politie neemt de zaak ernstig op. Twee rechercheurs, overgebleven van een aanvan kelijk groep van vijf die de schending van de begraafplaats heeft onderzocht, hebben zich opnieuw op het nazifront gestort. „Wij ne men dit zeer hoog op," zegt politiewoord voerder Bodrij. De politie tast wat de NZF betreft eigenlijk in het duister. „Wij houden er sterk rekening mee dat het wat jonge gasten zijn, die onder het mom van een organisatie dit soort erger lijke feiten pleegt. Maar dat er toch van georganiseerd optreden sprake is, sluiten wij ook niet uit." De politie is inmiddels een buurtonderzoek gestart en hoopt dat getuigen zich zullen melden. VERVOLG ZEELAND - C1 Een politieman bij een van de haken kruizen, die afgelopen weekeinde op di verse plaatsen in Middelburg werden aan gebracht. foto jaap wolterbeek Van onze verslaggever Breda - Justitie gaat er niet langer van uit dat er rechtstreekse banden zijn tussen het Raamsdonksveerse diergeneesmid- delenbedrijf Dopharma en een illegaal groeihormonen-labora torium, dat op 6 september 1991 op een bedrijventerrein in Utrecht werd opgerold. Op die datum deden politie, jus titie, de algemene inspectie dienst van Landbouw (AID) en de fiscale inlichtingen- en op sporingsdienst (FIOD) invallen op tientallen plaatsen in Neder land: bij Dopharma, bij talrijke medewerkers aan huis en bij dierenartsen, veehouders en vee handelaren. Al direct na de ontmanteling van het Tab ontsloeg Dopharma-di- recteur W. de B. vanuit zijn cel twee medewerkers, die door jus titie bij herhaling bij het lab waren gesignaleerd: zijn hoofd produktie G. G. uit Sprang-Ca- pelle en R. ter S. uit Dordrecht. Argument van De B.: „Wat mijn mensen in hun vrije tijd doen moeten ze zelf weten, tenzij het activiteiten zijn die de naam van mijn bedrijf in discrediet bren gen". Justitie liet meteen weten dat die stap De B. niet zou helpen: in het lab werden een mengketel, grondstoffen en verpakkingsma teriaal gevonden, afkomstig van Dopharma in Raamsdonksveer. Beide ex-werknemers spanden bij de kantonrechter vergeefs een procedure aan om hun ont slag ongedaan te krijgen, ook al verklaarde G. in het kader van de procedure dat hij direct na het ontslag van mevrouw De B. te horen had gekregen dat de situatie zou worden terugge draaid, zodra de zaak in een wat rustiger vaarwater was geko men. Tijdens de rechtzitting gisteren in Breda tegen G. liet officier van justitie mr. J. Bijvoet weten het bewijs van de rechtstreekse verbinding tussen Dopharma en het hormonenlab niet rond te kunnen breien. „Duidelijk is wel dat Dopharma tussen 1982 en -1990 in Raamsdonksveer hormonen heeft bereid. Toen het te riskant werd is de ketel verkocht aan een in Italië woonachtige Neder landse dierenarts. Vervolgens dook de ketel op in Utrecht." ZIE OOK BINNENLAND - A3 Gisteravond zijn de twee Nederlandse soldaten, die zondagavond in Kroatië op een landmijn reden en daarbij gewond raakten, in Nederland aangekomen. Een Amerikaanse arts van de VN-strijdmacht in Zagreb begeleidde hen. Het stoffelijk overschot van de soldaat die bij het incident om het leven kwam, wordt vandaag in Nederland verwacht. foto anp Van onze verslaggevers Den Haag - De dood van de Helmondse sergeant W. Mar tens (25), zondagavond in het oosten van Kroatië, leidt niet tot het terughalen van Neder landse militairen uit het voormalige Joegoslavië. Van onze verslaggeefster Breda - Iets minder dan de helft van de Nederlanders waagt wel eens een gokje via een loterij of een ander kansspel. Een kwart van de Nederlanders doet dit met enige regelmaat, bijvoorbeeld maandelijks. Dat blijkt uit een onderzoek naar het gokgedrag van de Nederlander, dat in opdracht van de ministeries van WVC en Justitie is gehouden en waarvan de uitslag begin november bekend wordt gemaakt. De overgrote meerderheid van de gokkers bestaat uit loterij spelers. Twintig procent van de Nederlanders bezoekt wel eens een casino. Zo'n tien procent staat wel eens achter een gokkast. Specifieke kenmerken van de gokker zijn overigens niet te noemen. De doorsnee-gokker is de doorsnee-Nederlander. Volgens onderzoeker Sytze Kingma van de Katholieke Universi teit Brabant in Tilburg is de goklust van de Nederlander enorm toegenomen. Niettemin lijkt het verzadigingspunt bereikt. ZIE OOK PAGINA - A2 Nederlander gokt voor de lol (ADVERTENTIES) Nederland heeft twee bataljons in ex-Joegoslavië: een eenheid die de verbindingen onderhoudt tussen de VN-eenheden en een transportbataljon voor humani taire steun. In totaal zijn ruim duizend Nederlanders in het voormalige Joegoslavië gestatio neerd. dan hoort u precies welke Volkswagen nog meer voor y in petto heeft. wijzigingen voorbehouden Amsterdam (anp) - Van de. 39 Britse voetbalsupporters, die in de nacht van zondag op maan dag door de Amsterdamse politie zijn aangehouden, is gisteren het grootste deel het land uitgezet. Zeven amokmakers blijven in de cel. Hen wordt openbare geweld pleging ten laste gelegd. Volgens de politie worden de supporters vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Het is aan het Openbaar Ministerie te besluiten of de groep nog voor de wedstrijd.weer vrij komt. De 39 Britten zijn aangehouden omdat ze in het centrum van de stad voorbijgangers molesteer den en de openbare orde ver stoorden. De Rotterdamse politie heeft vo rige week tijdens een persconfe rentie in Londen gezegd dat Britse raddraaiers zullen worden vastgezet tot na de wedstrijd, waarna snelrecht op hen wordt toegepast. PUIM Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:.. Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:piaats:_ kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. PE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1993 | | pagina 1