Instemming met 'Steenen Beer' 'Ver1 POLITIE RAPPORT Veiligheidsweek Dow Terneuzen van start Platina echtpaar in Westdorpe Ruim baan voor natuur in beleidsplan Voordelta Meerderheid commissie Financiën en Vrom positief over voorlopig akkoord CDA wil woningafdracht in kleine kernen steken 6 Geen leegstand in plan Steenen Beer Terneuzen' CDA maakt voorbehoud bij stijging veertarieven Gedeputeerd 0 Rabobank. Gemakkelijk en vertrouwd. Rabobank. Aangenaam. DE STEM ZEELAND In Groede en Nieuwvliet Nieuwe collectie hoeden van Elly Smit Schoenmaker 'Onderzoek naar tachtigjarige oorlog in Zeeland" DE STEM Onderdak Steungelden MAI houdt u uw spaargeld in de buurt? Wie wil sparen en toch zijn geld binnen handbereik wil hebben, is bij ons aan het juiste adres. Want de Rabobank zit ook bij u in de buurt. Dat is wel zo makkelijk en wel zo ver trouwd. U krijgt bij de grootste spaarbank van Nederland niet alleen een hoge rente, u kunt ook direct over uw spaargeld beschikken. Gemakkelijk aan de balie, zonder romp slomp. En voor een goed advies,loopt u gewoon even binnen. Dan ver tellen we u graag hoe umeer uit uw spaargeld haalt. Ralobank Q DINSDAG 12 OKTOBER 1993 C3 Onder invloed Westdorpe De politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft zaterdagnacht het rijbe wijs in beslag genomen van een 24-jarige inwoner uit Westdorpe. De man reed met zijn personenauto op de Trac- taatweg tegen een voor hem rijdende auto. Daarbij werden beide voertuigen aanzienlik beschadigd. Uit het onderzoek bleek dat de man onder in vloed verkeerde. Een ade manalysetest gaf een uitslag aan van 1005 ug/1, (maximum 220 is toegestaan). Ook de be stuurder van de andere bij het ongeval betrokken voertuig, een 21-jarige man uit Laarne (B) bleek niet 'brandschoon'. Hij blies 275 ug/1 en kreeg een transactiebedrag aangeboden. Eenzijdig ongeval Hulst Bij een eenzijdig on geval op rijksweg N60 in Hulst werd de personenauto bestuurd door een 22-jarige Brusselaar geheel vernield. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Het onge val gebeurde zondag kort na middernacht. Vermoedelijk door het rijden met een te hoge snelheid raakte hij uit een bocht. Door overcorrectie is hij aan de linkerkant van de weg in de sloot beland, waar na de auto weer terug de rij baan op kaatste. Verdacht van het rijden onder invloed werd een ademanalysetest afgeno men. Deze gaf als uitslag 545 ug/1 aan. Proces-verbaal is op gemaakt. zondheid; sport en recreatie en veiligheid in en om het huis. De organisatoren verwachten per avond zo'n vijfhonderd bezoe kers. Zaterdag vindt de finale plaats van het veiligheidsspel onder leiding van Tineke Ver burg. Van onze Haagse redactie Den Haag - Om de waarde volle natuur voor de kust van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden te beschermen moe ten de recreatie en de visserij een stapje terugdoen. Dat blijkt uit het Integraal Be leidsplan Voordelta, dat gisteren in het ir. J. Topshuis op Neeltje Jans is aangeboden aan minister Maij (Verkeer en Waterstaat). Het plan is opgesteld door enke le ministeries, gemeenten en re creatie- en waterschappen. Vanuit de visserij bestaan be zwaren tegen het plan. Visserij en natuur kunnen in de Voordel- ta prima samengaan, aldus het Produktschap Vis en Visproduk- ten. Het schap vreest vooral een zware slag voor de kokkelvisserij door sluiting van het zogenaam de Brielsche Gat. Dat kost de visserij, aldus het PW, vele mil joenen guldens aan opbrengst en enkele tientallen banen, 'terwijl het rendement voor de natuur nihil is'. De Voordelta, zoals het gebied voor de kust van Walcheren, Schouwen, Goeree en Voorne wordt genoemd, is sinds de aan leg van de Deltawerken van ka rakter veranderd. De Voordelta is een kraamkamer voor jonge vis. Het is een gebied van internationale betekenis als broed-, voedsel, doortrek- en overwinteringsgebied voor vo gels als eenden, steltlopers en sterns. Op droogvallende zand platen worden soms zelfs zee honden waargenomen. Het ge bied heeft afwisselende waarde volle landschappen, zoals slik ken, platen, aangroeistranden en natte duinvalleien. Die ontluikende natuur kent echter ook bedreigingen, onder meer door recreatie en toerisme. De afgelopen twintig jaar is de ""stroom toeristen enorm gegroeid; de sector biedt nu werk aan 7600 mensen. Daarnaast is de visserij van oudsher een belangrijke ac tiviteit in dit gebied (tegenwoor dig vooral gericht op garnalen, kokkels, rond- en platvis). Ver der biedt de Voordelta ruimte voor zand- en energiewinning (windmolens op de werkeilanden Neeltje Jans en Roggenplaat). En Defensie houdt geregeld oefen- vluchten boven Walcheren. Het Beleidsplan Voordelta is be doeld om flora en fauna te be schermen tegen deze bedreigin gen. Hiervoor zijn vier gebieden aangewezen met het accent 'na tuur'. Het gaat hier om de zand platen en hun directe omgeving. Watersport en visserij worden in deze gebieden (nagenoeg) verbo den. De bestaande vormen van re creatie in de Voordelta mogen blijven bestaan. Enkele onderde len van de Voordelta hebben daarvoor het accent 'recreatie' gekregen. Het gaat hier om ge bieden langs de zeezijde van de Maasvlakte, Rockanje en de zuidzijde van de Brouwersdam. Voor landaanwinning is in het beleidsplan ruimte bedacht bij de Maasvlakte. De militaire vliegbewegingen boven de Voor delta blijven beperkt, zo staat in het beleidsplan. De scheepvaart ondervindt geen hinder van de bescherming van de Voordelta. Het nu voorliggende plan geeft het beleid weer dat de overheden zullen voeren tot het jaar 2000. De betrokken partijen verplich ten zich tot uitvoering van het opgestelde actieprogramma. Van onze verslaggever Terneuzen - Projectontwikkelaar Johan Matser hoeft niet bang te zijn dat het stadsvernieuwingsplan Steenen Beer in Terneuzen door de gemeenteraad wordt ge dwarsboomd. Een meerderheid van de gecom bineerde raadscommissie Finan ciën en Vrom reageerde gistera vond positief op het ontwikke lingsplan en de concept-samen werkingsovereenkomst voor het gebied tussen de Markt en het gemeentehuis. Het CDA, de PvdA en de WD lieten er geen twijfel over be staan met het plan verder te willen. Alleen D66 liet bij monde van R. Arends weten nog eens goed na te willen denken alvo rens de knoop door te hakken. Bang Arends is namelijk bang dat door de realisatie van Steenen Beer een hoop verdere noodza kelijke investeringen in andere wijken van de stad niet door kunnen gaan zoals de renovatie van sportvelden, riolering en de bouw van nieuwe buurthuizen. De hele discussie spitste zich eigenlijk toe op die zaken die er voorlopig niet komen. Zoals de bouw van een nieuw theater, een nieuwe accommodatie voor de Stichting Toonbeeld, een reno vatie van de Walstraat met de bouw van nieuwe woningen en de aankleding van de Schelde- boulevard. Zaken, die in de eer ste opzet van het project wel waren opgenomen. Alle fracties vonden dat jammer. „Het is nu eenmaal niet anders", was de teneur. „Deze zaken blij ven belangrijk maar je kan niet alles tegelijk uitvoeren. Toon beeld blijft belangrijk en wordt zeker niet naar de achtergrond geschoven", zei C. de Mol-Mar- cusse (CDA). Arends hield zijn bedenkingen. Schrappen Wethouder J. van Rooijen ha merde er nog eens op dat het project voor de burgers geen belastingverhoging mag beteke nen. Een duidelijk uitgesproken doelstelling van de raad. Reden om bovengenoemde zaken voor lopig te schrappen. „Kijk, wij verkopen 4656 vierkante meter grond aan Matser voor negen miljoen gulden. Dat komt ruw weg neer op een grondprijs van 185,0 gulden per vierkante meter. Daar kun je een hoop zaken mee doen", reageerde hij op de kri tiek van Arends. „Inderdaad gaan een aantal din gen niet door. Het is dan aan de raad aan te geven aan welke voorzieningen voorrang wordt gegeven. De Walstraat laten we er voorlopig uit omdat de animo van beleggers voor nieuwe wo ningen in de binnenstad momen teel niet groot is". Afhankelijk van de behoefte van de raad wordt dinsdag 19 okto ber een extra vergadering van de raadscommissie Vrom gehouden waar de samenwerkingsovereen komst tussen de gemeente en Matser centraal staat. •Bezoekers bekijken de restanten van de gevallen wagen. foto wim kooyman Van onze verslaggever Terneuzen - Ondernemersvereniging City Terneuzen hoeft niet bang te zijn voor leegstand in het stadsvernieuwingspro ject Steenen Beer. Ook is er wel degelijk een relatie tussen Steenen Beer en andere projecten om de binnenstad op te knappen zoals de Axelsedam en de kop van de Nieuwstraat. „Alle functies sluiten op elkaar aan zodat wel degelijk sprake is van een aantrekkelijke binnenstad. En Matser schiet er niets mee op voor leegstand te bouwen", zei wethouder J. van Rooijen gisteravond tijdens de vergadering van de gecombineerde commissievergadering Financiën en VROM. Ook enkele fracties vonden dat Terneuzen weinig opschiet met de komst van veel van hetzelfde type winkels. Dat zou een moordende concurrentie en dus leegstand in de hand kunnen werken. Van Rooijen probeerde de vrees weg te nemen door te wijzen op het Distributie Planologisch Onderzoek (DPO) waarin duidelijk staat dat nieuwe winkels een toegevoegde waarde moeten hebben. Steenen Beer behelst ruwweg de komst van 4400 honderd vierkante meter aan nieuwe winkelruimte. „Uiteraard is het DPO een leidraad maar je kunt pas de effecten beoordelen als je weet wat er komt", zei R. Arends (D66). S. de Pooter (PvdA) stelde voor als gemeente te bepalen welke nieuwe ondernemers zich mogen vestigen om concurrentie te voorko men. Van Rooijen voelde daar niets voor. „Vrije vestiging en vrije concurrentie is een groot goed in Nederland. Trouwens, er kan zeker een stimulans van concurrentie uitgaan. Meer en beter. Dat is het credo. Een nog in te stellen branche-commissie gaat dat in ieder geval bekijken. Samen met de ondernemers". Van onze verslaggever Middelburg - Hij haalde er de hoon van zowat al zijn collega-Statenleden mee op de hals, maar het CDA-sta- tenlid Everaert uit Walsoor den weigerde gisteren uit naam van zijn fractie al goedkeuring te geven aan de forse verhoging van de veer tarieven met elf procent. Everaert, in de statencommissie Waterstaat, maakte een voorbe houd (de zaak komt later nog in Provinciale Staten), omdat 'de stijging van de tarieven nauw verband houdt met de oeverver binding onder de Westerschelde, de WOV, en we daar momenteel nog geen enkele zekerheid over hebben. Er is ons al zo veel beloofd." De CDA'er wilde niet bij voor baat de Zeeuwse veeergebrui kers opzadelen met kosten die verband houden met een WOV die er misschien nooit komt, met andere woorden. 'Onfatsoenlijk, onzuivere argu mentatie, en een verkeerd sig naal', kreeg het statenlid van de PvdA, de WD en de SGP naar zijn hoofd geworpen. Deze frac ties stelden dat de verhoging al lang geleden was afgesproken en met de rijksoverheid was over eengekomen, in het kader van de komst van de WOV. „Dus moe ten en kunnen we nu niet terug krabbelen," vonden ze. Van onze verslaggever Terneuzen - In Gallery 99 aan de Axelsestraat in Terneuzen is vanaf volgende week de nieuwe najaarscollectie hoeden te zien van Elly Smit Schoenmaker. Elly Smit Schoenmaker had in 1991 haar eerste expositie van hoeden van haarzelf en van haar cursisten in Gallery 99. Vorig jaar ontwierp zij kleding naar historische gegevens voor het VOC schip De Amsterdam. De hoedenexpositie is geopend op 13, 15 en 16 oktober van 10.00 tot 18.00 uur. Van onze correspondent Nieuwvliet - Het CDA is bereid om de afdracht per nieuw opgeleverde woning in de kleine kernen Gr.oede en Nieuwvliet te steken om op die manier die kernen leefbaar te houden. De afdracht per woning be draagt op dit moment 3000 gul den voor de bovenwijkse voor zieningen. CDA-fractievoorzitter H. Lippens deed gisteravond de ze toezegging in café Parkzicht in Nieuwvliet tijdens het bezoek van zijn partij aan de kern dat redelijk bezocht werd en zeer geanimeerd verliep. „Je moet van tevoren niet vast leggen wat er met het geld moet gebeuren," vond hij. Het geld komt vrij als straks in de Nieu- wenhovenpolder 80 recreatie bungalows gebouwd zullen wor den. Het ballletje van de beste ding van het geld werd aan het 'rollen gebracht door dorpsraad voorzitter A. Fremouw. Hij wil de van de christen-democraten horen wanneer het dorpsplan van Nieuwvliet klaar is. „Dan kunnen we het dorp aan trekkelijker maken," zei hij. Vol gens A. de Keuninck moest je zo plan wel zelf tekenen wilde het voor mekaar komen. Dat schoot wethouder A. de Feijter even in het verkeerde keelgat. Hij vond juist dat er voor een kleine kern als Nieuwvliet al veel gedaan was. „En wij zijn nog steeds in de markt om iets te bekijken." Hij betreurde het dat de dorp splannen in Hoofdplaat en Wa terlandkerkje niet datgene had den gebracht, wat ze hadden moeten brengen. „Het aantrek kelijker maken van je dorp moet je zelf doen," was zijn advies. Uiteraard kwam traditiegetrouw de St. Bavodijk ter sprake. Deze weg zorgt voor veel verkeerso verlast. De weg staat op de no minatie om in 1996 aangepast te worden tijdens de werkzaamhe den aan de kruising St. Jansdijk/ Provinciale weg. De kruising wordt dan vervangen door een rotonde. Het CDA zegde verder toe dat de hele problematiek van de weg en het verkeer richting kust straks meegenomen zal worden tijdens de herinrichting van de kust „Als gemeente kun je dat niet oplossen. Het zou ridicuul zijn nu een plan op te stellen dat de provincie straks uit de kast trekt. Als gemeente zullen we ons sterk maken dat het opgelost wordt," beloofde hij. Van onze verslaggever Middelburg - Commissaris van de Koningin Van Gelder vindt dat er een groot historisch on derzoek moet komen, met huif van de vele Zeeuwse amateur historici, naar de tijd van de tachtigjarige oorlog met Spanje in Zeeland. Om historici hiervoor warm te maken kondigde Van Gelder gis teren een symposium aan waar Spaanse historici bij aanwezig zullen zijn. Van Gelder heeft dit geregeld met de Spaanse ambas sadeur in Nederland, vertelde hij. De commissaris bracht die bood schap toen hij gisteren in de Abdij de afronding van het zoge heten burgemeestersonderzoek bijwoonde. Hij ontving het eer ste boek dat van dat onderzoek is gemaakt. Zoals gemeld is dat een enorm onderzoek geweest waar mei hulp van veel vrijwilligers de families en wetenswaardigheden van oude Zeeuwse burgemees ters zijn uitgeplozen. Volgens Van Gelder kan een dergelijke opzet ook uitstekend gebruikt worden voor het onderzoek naar de Spaanse tijd in Zeeland. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Terneuzen - De veiligheids- week bij Dow Terneuzen ging gisteravond van start met als thema veiligheid en verkeer en duurt tot en met 16 okto ber. Er waren onder meer een alcoholsimulator en er werd een frontale botsing met een snelheid van dertig kilometer per uur nagebootst door een auto vanaf vijf meter uit een hijskraan naar beneden te la ten vallen. De veiligheidsweek bestaat uit vijf onderdelen. Er vindt in het kader van de veiligheidsweek een inspectie plaats op de werk plaats; er zijn vier thema-avon den; er is een permanente ten toonstelling en er wordt een vei ligheidsspel in de vorm van tri- viant gespeeld. Voor de kinderen is er woensdagmiddag een vei- ligheidskindermiddag met Pom- metje Horlepiep. Projectmanager J. Rubbens is blij met de vele vrijwilligers die zich belangeloos hebben ingezet om deze veiligheidsweek tot een succes te maken. „Tijdens de voorbereiding konden we bou wen op het enthousiasme van de mensen. De personeelsvereniging heeft veel werk verzet. Op deze manier kunnen we met een klei ne begroting werken. Er werden veel ideeën ingestuurd. Een aar dig idee is om mensen die alleen moeten werken een apparaatje mee te geven dat een signaal geeft wanneer de werknemer een bepaalde tijd niet heeft bewo gen. Bij geval van nood kan er dan ingegrepen-worden." Deze week komen verder nog aan de ordeveiligheid en ge- Van onze correspondent Westdorpe - Hendricus van Vooren en Emma Poppe uit Westdorpe herdachten giste ren het platina huwelijksju bileum met een receptie en feestavond in zaal Concor- diain Westdorpe. Beide echt lieden genieten nog een goede gezondheid en wonen nog zelfstandig. De Heer van Vooren werd op 28 januari 1907 te Koewacht gebo ren. Zij vrouw zag op 12 septem ber 1908, eveneens in Koewacht, het levenslicht. Het echtpaar heeft vijf kinderen grootge bracht. Uit het huwelijk zijn dertien klein- en dertien achter kleinkinderen geboren. De heer van Vooren is zijn werkzaam leven begonnen in de land- en tuinbouw. Later had hij onder zijn eigen naam een loondorsbe- drijf in Westdorpe. Zijn vrouw nam de zorg voor het huishou den op zich. Nu mag zij graag een kaartje leggen, terwijl haar man zich kan uitleven in de volkstuin. Velen kwamen het echtpaar in zaal Concordia gelukwensen met deze mijlpaal. Namens de ge meente vereerde burgemeester ing. J. van Rest het echtpaar met een bezoekje. Het echtpaar ont ving ook de schriftelijke felicita ties van Hare Majesteit de Ko ningin. Emma Poppe en Hendricus van Vooren, 65 jaar een paar. foto wim kooyman Van onze verslaggever Oostburg - De burgemeesi Vlaanderen moeten er in verleg met openbaar mini: op hameren dat er genoeg voor verkeerszorg in het ge Die opdracht gaf gedeputeerde keer) de aanwezige burgemeesti gers bij het startsein voor hi verkeersveiligheidscampagne in ren. Op 9 maart 1733 kwamen een reis van honderd dagen o der erbarmelijke omstandigh den ongeveer achthonderd Sa] burgers aan in het toenmali westelijke deel van Staa' Vlaanderen. Gillis Robijn had tien dagen lang voor vijfti stuivers per dag van 's morge vroeg tot 's avonds laat op 1 hoofd te Breskens op de uitki gestaan voordat hij als eer: melding kon doen van hun aa! tocht. Hij verdiende daarm tevens de premie die door H Vrije van Sluis was uitgeloc voor de eerste melding: een go dén pistool en een munt t waarde van twaalf gulden. de schorren van Nieuwerhave een paar kilometer ten oost van Breskens bij het huidi Nummer Een, werden de acl tien vaartuigen ontscheept. Daar werd de groep begrc door burgemeester Bogaert andere heren van Het Vrije, i 11 maart 1733 volgde een boe bid- en dankdag, in sje hervorï de kerk te Breskens. Daar werden ze afgehaald door dej nen die zich bereid hadden v< klaard één of meerdere pers nen onderdak te verschaffen, j Naast enkele boeren in de Ma ritspolder en de Oranjepolc had ook de magistraat van I zendijke een vijftal famil aangevraagd. Maar al spoeJ kwamen uit de omgeving anc ren uit eigen beweging n£ IJzendijke, zodat hun aan aangroeide tot 47. Een andere lezing is dat, tc de boeren in plaats van de j vraagde arbeidskrachten r oude, gebrekkige en zwaar rfl kinderen belaste gezinnen w| den opgescheept, ze die, om vanaf te zijn, naar IJzendi brachten toen daar militaire I rakken voor de immigranten gereedheid werden gebracht. Hoofdman Jan de Wee, ontv^ ger van de stadsmiddelen, wl belast met de administratie de uitkering van steungeld] De gezinnen werden met tl stemming van de militaire ca mandeur Evert Jan de Val ondergebracht in vijf leegstaf de soldatenbarakken en in militair onderkomen binnen] Jufferschans aan de Ponte. 1 kele alleenstaanden werden Kapelle - veiling Holland -Zeelarl Blok appelen: Cox Orange Pipp I 85/90 28, 80/85 60 38, 75/80 74 i 70/75 56 55, 65/70 53, 60/65 35 I Elstar 85/90 28, 80/85 39, 70/80 I 65/70 36, 60/65 22. Jonagold 90/1 46, 80/90 57, 70/80 68. Rod4e B<| koop 85/95 43, 75/85 58, 65/75 Golden Delicious 80/90 64, 70/80 I 65/70 36. Red Elstar 80/85 29, 70| 32, 65/70 32. Zacht fruit Kapel Kavel: kl. 1. Frambozen 150 gr. I ds. 110. Nispels 110 90. Blok perl Conference 65/75 107 110, 55/65 i 100, 45/55 63. W Conference 65/1 113, 55/65 106, 45/55 67. Doyenne I Cornice 85/95 69 34, 75/85 85 I 65/75 86 39, 55/65 29. Saint Re l 80/90 21, 70/80 45, 60/70 32. Kal peren: Doyenne du Cornice 85,1 47-71 30-34, 75/85 45-94 35-1 65/75 36-88 24-32, 55/65 27-1 Saint Remy 80/90 27, 70/80 48, 60,1 34. Conference 65/75 106 30-1 55/65 94-102 28-50, 45/55 38 Ka I appelen: Cox Orange Pippin 85,1 28, 80/85 31-41, 75/80 41-68, 70, 38-57, 65/70 41-50. Elstar 70, 28-36, 65/70 31-32. Golden Delici( 80/90 35-55, 70/80 31-42 28, 65, 23-25. Rode Goudreinette 95/OP I 85/95 37-46, 75/85 34-64. Jonag I 9O/OP 42-43 43, 80/90 42-54 I 70/80 51-64 38. Elan 80/90 34, 70,1 38, 65/70 17. Goudreinette 85/95 I 75/85 34-56. Barendrecht - Veiling Holland Z I land: Andijvie A 12 30-59, A I 62-73. Aubergines 500/750 2| 400/500 311-332, 300/400 334-31 225/300 342-361, 175/225 349. Biel selderij 1000/1200 30-37, 800/1(1 26/39, 650/800 13-25, 500/650 I

de Stem | 1993 | | pagina 14