SGP eist 'provinciale enquête DE STEM Staten bedekken fouten GS met mantel der liefde Vandalisme maakt uitbreiding aantal radarkasten zeer onzeker Intensieve controle op dragen autogordel Van Gelder 'geschokt en verontwaardigd' De KEA katalogus. Elk moment de voordeligste woonideeëa VVD en D66 zijn tegen uit angst dat Zeeuws imago nieuwe deuk oploopt Automobilisten duwen pedaal nog harder in 'Zeeland doet te weinig aan eigen geschiedenis9 Bestuurders pessimistisch over verkeersveiligheid Zeeuws-Ylaanderen |iet bij u iben te zijn. snt ser men- J* lets te koop aan te bieden? Met een ..kleintje' in De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes "-rubriek Te koop aangeboden Zeeland Van onze verslaggever Oostburg - Rijkswaterstaat twijfelt ernstig over de uitbreiding van het vaste radarmeetnet in Zeeuws- Vlaanderen. Pas als er goede waarborgen zijn tegen vandalisme, heeft het zin ook op andere (delen van) de rijkswegen in het gebied radarkasten te plaatsen. Want anders, zegt het hoofd van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen J. van Maarschal- kerweerd, is het onverantwoord er nog meer gemeenschapsgeld in te stoppen. In verband met vernielingen staan er momenteel nog maar acht van de oor spronkelijke achttien radarkasten langs de rijksweg 61 tussen Hoek en Bres- kens. Het wapen werd juli vorig jaar in de strijd gegooid tegen hardrijders en heeft ook wel enig effect gesorteerd. Uit de evaluatie van de verkeersveilig- heidscampagne die gelijktijdig met de ingebruikname van de radarkasten van start ging, blijkt de snelheid het meest gedaald op dit weggedeelte. Kort na de introductie van het radarmeetnet echter vielen de kasten al ten prooi aan vanda len. Dat gebeurde nog een aantal malen waarna Rijkswaterstaat de kasten liet verstevigen om verdere vernieling te voorkomen. De acht overgebleven kasten staan vol gens Van Maarschalkerweerd op rela tief veilige plaatsen, waar enige vorm van sociale controle aanwezig is. Bij voorbeeld in de omgeving van woonhui zen. Gezien de grote investering die met het permanente radarproject gemoeid is, twijfelt Rijkswaterstaat of het wel verantwoord is de kasten ook langs andere wegen in de regio te plaatsen. De aanleg van het radarnet kostte hon derdduizend gulden en de .vernielingen leverden een schadepost op van vele tienduizenden guldens. Het maakt de opstelling van Rijkswa terstaat over uitbreiding terughoudend, hoewel de dienst daar in principe wel voor voelt. Trajecten die in aanmerking komen om in de toekomst met radar kasten uit te rusten, zijn het stuk van de rijksweg 61 tussen Terhole en Terneu- zen en delen van de rijksweg 60 tussen Perkpolder en Kapellebrug. Verkeersdeskundigen van de districts politie Zeeuws-Vlaanderen hebben in middels weliswaar positief advies uit gebracht over de plaatsing van radar kasten langs deze wegen, maar wijzen eveneens op het gevaar van vandalisme. Een consulente van Veilig Verkeer Nederland voorziet een automobiliste van enkele voorlichtingsfolders. foto wim kooyman Van onze verslaggever Oostburg - Zes van de achttien dode lijke verkeersslachtoffers, die tot nu toe dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen zijn gevallen, hadden met de autogordel om waarschijnlijk een grotere overle vingskans. Gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) zei dat gisterochtend bij de presentatie van de nieuwe verkeerscampagne in Zeeuws- Vlaanderen. Die actie ging vorig jaar juli van start en loopt nog een jaar door. De autogordelcampagne die politie en Veilig Verkeer Nederland de komende tijd voe ren, is er een onderdeel van. De organisatie is in handen van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) en ze duurt tot 15 november. Bij de hernieuwde start van de verkeers campagne in het gemeentehuis van Oost burg sprak voorzitter A. de Feijter van de werkgroep -25% verkeersongevallen pessi mistische woorden. Hij haalde daarbij het meest recente dodelijk verkeersongeval aan, dat afgelopen weekeinde in Water landkerkje gebeurde. Oppermachtig „Dan bekruipt je het gevoel waar we eigenlijk tegen vechten", aldus De Feijter. „In feite is het een strijd tegen onze eigen uitvinding, de auto. We voelen ons daarin oppermachtig en veilig. Mensen bewegen zich met die gedachte in het verkeer en dat blijkt dat niet zo te zijn. Daarom moeten we aan meerdere kanten ernstig nadenken aan welke welvaart we ten onder kunnen gaan." Ook burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse sprak zijn zorg over de ver- keers(on)veiligheid uit. „Vrijdagavond kwart voor acht ging mijn pieper. Een ongeluk bij Rapenburg Tol. Opnieuw een ongeluk en met bonkend hart ga je daar naar toe. Hoe zal het er nu weer uitzien? Gelukkig zijn de slachtoffers dit keer 'slechts zwaar gewond'. Dan ben je al tevreden. Zo gaat het in Zeeuws-Vlaande ren", zei Steenkamp. Waarschuwing Die pleitte dan ook voor blijvende druk op de rijksoverheid om meer geld voor weg- verbetering te geven. Waarschuwen deed hij ook. De succesjes-van de verkeerscam- pagnes mogen niet tot verslapping van de aandacht leiden. „Bemoedigende cijfers zijn gevaarlijk. Dan denk je: We zijn er, het gaat goed. Maar af en toe lijkt de strijd tegen de verkeersonveiligheid wel op de processie van Echternach: twee stappen vooruit, een stap achteruit." Door Cees Maas Hoeveel mag je als College van Gedeputeerde Staten met be lastinggeld blunderen voor je naar huis wordt gestuurd? Een miljoen gulden is niet genoeg, om het imago van Zeeland bui ten de provinciegrenzen weer zo te deuken, bleek gisteren tijdens een zitting van een Sta tencommissie. 'Het -heeft nooit aan waarschu wingen ontbroken, maar nu moeten we achteraf met een zuur gezicht constateren dat we weer een miljoen gulden kwijt zijn'. Dit citaat van Statenlid Roose (RPF/GPV) schetste gis teren het machteloze gevoel van Provinciale Staten van Zeeland. Een miljoen gulden Zeeuws geld is besteed aan ontwikke ling van Het Zilveren Schor nieuwe stijl en Zeeland heeft er niets voor teruggekregen. „Al leen een kater, en een grote," zei Statenlid Coppoolse (CDA) met een zuur gezicht. De opwinding was eventjes groot gisteren, gedeputeerde De Kok (sport) werd aan een kruis verhoor onderworpen, nage noeg alle fracties vonden zijn uitleg onbevredigend, maar het liep met een sisser af. De grote, allesbedekkende mantel der liefde werd opgetrokken en De Kok kroop er dankbaar onder. Behalve de SGP en de RPF/ GPV, die de onderste steen bo ven willen zien en een 'parle mentaire enquête' eisen. De kern van de hele zaak is, waar de verantwoording van de kapitale fouten wordt gelegd. De feiten in kort bestek: de provincie geeft een miljoen aan subsidie voor ontwikkeling van Het Schor. Dat faalt door het management van Het Schor, en twee jaar later is de provincie het geld kwijt. Statenlid De Boe (CDA) zei het gisteren zo: „Het geeft geen pas ambtenaren de schuld te geven, of politiek gezien het manage ment van het NCS, nee, GS hebben als dagelijks bestuur dat geld van Provinciale Staten gekregen om het aan Het Schor te besteden en moesten erop toezien dat dat geld goed werd besteed, daar horen controles bij en tussentijdse rapportages aan de Staten en dat is allemaal niet gebeurd." De politiek hoofdverantwoor delijke is er niet meer. Gedepu teerde De Vries is burgemeester in Friesland. Haar opvolger De Kok heeft direct na zijn aantre den de kat de bel aangebonden en groot onderzoek gelast. Alle lof dus voor De Kok, vond ook het SGP. „En onze vraag om een enquête is niet persoonlijk bedoeld," herhaalde Statenlid Van Heukelom gisteren drie maal. Voor wie dan wel? Voor het voltallige college natuurlijk, dat blijft als blok verantwoor delijk voor het gevoerd beleid. Het sterke vermoeden bestaat dat de Staten niet tijdig en wellicht ook onjuist zijn inge licht. En dat ligt gevoelig in Middelburg, misleiding van het provinciaal parlement is een hardere politieke misdaad dan het verlies van een miljoen gul den Zeeuws geld. Sommige politici lieten er geen misverstand over bestaan: mis schien waren GS wel veel en veel vroeger op de hoogte van de stroppen van Het Schor, maar men was zo verblind door het ambitieuze project, het na tionale aanzien dat verkregen zou kunnen worden dat het kost wat kost moest doorgaan. „De twijfels waren bekend, al les wees een andere kant op, maar men wilde kost wat kost doorgaan," zei Statenlid Sturm (PvdA). In 1991 werd het besluit tot subsidie genomen, in november van dat jaar wist het bestuur van Het Schor zelf al dat doel stellingen onhaalbaar waren. In mei 1993, drong dat besef vol gens De Kok pas bij GS door. Terwijl er vanaf 1992 een pro vinciaal ambtenaar bij ettelijke bestuursvergaderingen van Het Schor heeft gezeten en Staten lid Woudstra van de kleine fractie Delta Anders uit eigen onderzoek al eerder alarm sloeg. Puur politiek gezien is het aan zijn schriftelijke vragen van destijds te danken dat het bal letje aan het rollen ging. En dat de provincie behoed is voor nog meer verlies. Immers, er stond nog vijf maal vier ton subsi die op de rol en zonder onder zoek zouden de Staten daar deze maand vrolijk mee hebben ingestemd. Dan zou Zeeland voor drie miljoen gulden het schip zijn ingegaan, in plaats van voor een miljoen gulden. Woudstra heeft zijn salaris als Statenlid wel voor de komende honderd jaar terugverdiend. Maar terug naar GS. Dat het college zo laat op de hoogte was, wilde er bij veel Statenle den niet in. Oké. Maar dan. Hoe verder? Gisteren kwam het be sluiteloze en weinig daadkrach tig gehalte van dit provinciaal parlement weer in volle glorie bovendrijven. Men kermde en kloeg, men schold een potje op Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De SGP in Provinciale Staten heeft gisteren schriftelijk een provinciale variant op de parle mentaire enquête geëist naar de bestuurlijke blunders rond het Zilveren Schor, die Zeeland een miljoen gulden hebben gekost. veragdering van het bestuur van het Schor gezeten, GS moeten veel eerder op de hoogte zijn geweest. De nieuwe gedeputeer de De Kok (sport) bestreed dit. Zijn voorganger De Vries (nu burgemeester in Friesland) wordt als de-hoofdverantwoor delijke gezien, maar kan politiek niet meer worden aangeproken. Het was ook De Vries, die de strop van ettelijke tonnen rond het nooti gerealiseerde thema park op Neeltje Jans in de porte feuille had. Ook daar kwam SGP-Statenlid Van Heukelom, die de eis van de enquête op tafel legde, op terug. „Met die strop van ettelijke ton nen in Neeltje Jans en nu dat' miljoen van Het Zilveren Schor hadden we niet hoeven te bezui nigen, dit moeten we uitspitten tot op de bodem, het is onbegrij pelijk dat GS geen controles hebben uitgevoerd in die jaren terwijl er zo veel geld mee was gemoeid, het is onverteerbaar," aldus Van Heukelom. Ja, dat laatste vonden de andere fracties ook. 'Grote fouten ge maakt,' vond Coppoolse (CDA), 'waar is het fout gegaan', vroeg De Blij (D66) zich af, 'De com municatie van GS naar de Sta ten is belabberd geweest', zei Woudstra (Delta Anders), 'ver bijsterend geklungel met prog noses', constateerde Sturm (PvdA), 'slechte informatie van GS aan de Staten', vond ook Suurmond (WD), en: 'Het func tioneren van GS bezorgt ons ongebehagen,' meldde Roose (RPF/GPV). Het bleef bij boze woorden. Al leen Roose, meldde de SGP met het enqüete-voorstel te zullen steunen. De WD en D66 wilden liever niet die beerput opentrek ken. „Als er nog meer feiten en details boven komen kan dat nadelig zijn voor het imago van Zeeland", stelde Suurmond. „De stank die uit die pot komt bo vendrijven, is niet gunstig voor het imago van Zeeland," beaam de D66. Van Heukelom hield echter stand. Hij deelde mee zijn schrif telijk voorstel achtereenvolgens in de commissie Algemeen Be stuur en dan in de Statenzitting zelf te zullen brengen. Gedeputeerde De Kok, als verte genwoordiger van het verant woordelijk college, kwam er dus gisteren nog goed van af. Wel moest hij beloven met meer in formatie te zullen komen. Hij bezorgt de Staten een lijst met alle data en besluiten die er in en over Het Schor zijn gevallen, zo werd afgesproken. De WD en D66 zijn tegen uit angst dat het nog steeds door de belastingaffaire bezoedelde ima go van Zeeland een nieuwe deuk zal oplopen. Het ziet er niet naar uit dat de eis van de SGP een politieke meerderheid zal krij gen. Hebben Gedeputeerde Staten de Provinciale Staten juist en tijdig ingelicht? Die prangende vraag stond gisteren centraal bij de zitting van de Statencommissie Welzijn, Een belangrijke vraag, want de laatste keer dat Provin ciale Staten zelf een onderzoek instelden naar de juistheid van informatie aan het provinciale parlement, werden vier gedepu teerden naar "huis gestuurd. Dat was de belastingaffaire. Tragikomedie Nu is er de tragikomedie rond het Nationaal Centrum Sport- vorming Het Zilveren Schor, waar ook de communicatie tus sen GS en de Staten aan de órde is. Een geheugenopfrissertje: twee jaar geleden schonk de pro vincie negen ton subsidie aan het Schor opdat het een sportcen trum van nationaal belang voor gehandicapten en zieken zou worden. Dat is totaal mislukt, Het Schor rendeerde niet, inza melingsacties kwamen niet van de grond en nu twee jaar na dato, kijken Provinciale Staten tegen een verlies van een miljoen gulden aan. Gisteren legden alle partijen de schuld bij het College van Gede puteerde Staten. Immers, GS hadden er op toe moeten zien dat het provinciale geld goed werd besteed en daar regelmatig de Staten over moeten informe ren. Dat is niet gebeurd. Pas in mei dit jaar, na vragen van de kleine fractie Delta Anders die alles aan het licht bracht, kregen GS in de gaten dat er iets scheef zat. Na een onafhankelijk onder zoek vorige maand bleek het hele plan niet meer haalbaar, gisteren lag dan ook het voorstel op tafel te breken met het Schor en er geen cent meer in te stop pen. Veel te laat, vonden de fracties. Sinds 1992 had er immers een provinciale ambtenaar bij alle elkaar, op GS en op Het Schor, men beweende krachtig en een drachtig de in elkaar geplofte Zeeuwse schatkist. En men ging vervolgens over tot een andere orde van de dag. De kritiek echter, was vernieti gend: Slechte informatie van GS aan de Staten, belabberde communicatie van GS naar de Staten, GS wisten alles best wel - het is een greep uit de verwij ten die alle fracties gisteren maakten. Maar daar liet men het bij. Men verbond geen con sequenties aan die kritiek en de roep om de 'parlementaire en quête' van de SGP, werd niet beantwoord. Een dergelijk slap parlement laat licht met zich spelen en laat zich minachten door het dagelijks bestuur, daar leek het schouwspel op. Ja, De Kok moet nog meer informatie ver zamelen, moet onderzoeken of het geld teruggevorderd kan worden, maar dat zal juridisch zeer moeilijk zijn, voorspelde De Kok alvast. En natuurlijk werd er 'een les getrokken' uit het voorval. 'We moeten als provincie voortaan zeer be hoedzaam zijn met het opzetten van dergelijk grote projecten,' dat was de zielige conclusie van de vergadering. DINSDAG 12 OKTOBER 1993 DEEL Tijdens campagne in Zeeuws-Vlaanderen Van onze verslaggever Oostburg - Automobilisten die over de wegen in Oost- Zeeuws-Vla anderen rijden, trekken zich geen zier aan van voorlichting over verkeersveiligheid. Integendeel zelfs. In plaats van op de rem te trappen, duwen ze eerder het gaspedaal nog wat dieper in. Het komt wonderlijk over, maar de evaluatie van de ver keerscampagne die vorig jaar in Zeeuws-Vlaanderen van start ging, wijst het uit. Op acht plaatsen in de regio controleerde de politie zowel voor als tijdens die campagne de snelheid. Daaruit blijkt dat de gemiddelde snelheid op de provinciale weg tussen Hulst en Axel voor aanvang van de campagne 89,4 kilometer per uur bedroeg, terwijl die tij dens de verkeersactie is toege nomen tot 91,2 kilometer per uur. Reed voor de actie 74 procent van de automobilisten op deze weg harder dan de toegestane 80 kilometer per uur, tijdens is dat percentage met tien gestegen. Een ander meetpunt was de rijksweg 60 tussen Hulst en Perkpolder. Jammer genoeg zijn er geen cijfers bekend over het aantal hardrijders voor de verkeerscampagne be gon. Vast staat wel dat tijdens de actie nog altijd ruim de helft (66 procent) van de auto mobilisten er de toegestane snelheid overtreedt. Dat staat in schril contrast tot de overtredingen op de wegen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Daar is wel duidelijk sprake van een preventief effect. Zo daalde (dankzij de radarkas ten) op de rijksweg tussen Breskens en Hoek het percen tage bestuurders dat tussen de 0 en 20 kilometer te hard reed met negentien en nam het aantal overtreders in dezelfde categorie op de weg tussen Oostburg en Sluis af met twaalf procent. De verklaring in het evalua tierapport: voorlichting over de gevolgen van te hard rijden alleen zet geen zoden aan- de dijk. Dat is duidelijk af te lezen uit de cijfers voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen. - Want daar bleef het aantal politie controles flink achter bij die in het westelijk deel van de streek. VERVOLG VAN VOORPAGINA „De begraafplaats ligt wat ach teraf, nu is men in het volle centrum van Middelburg bezig geweest, mogelijk dat wij toch wat aanwijzingen boven water krijgen", zegt Bodrij. Van de verf, waarmee de leuzen zijn aangebracht, zijn monsters ge nomen. Die worden onderzocht op het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk. Waarom dit anti-semitisme (de kreet 'Juden heraus' spreekt wat dat betreft boekdelen) in Mid delburg de kop opsteekt, is de politie onbekend. „Sinds de Gouden Eeuw heeft Middelburg geen echte joodse gemeenschap meer. Mogelijk kiest men deze plaats uit om zo veel mogelijk publiciteit te krijgen." Commissaris der Koningin W. van Gelder gaf gisteren in een reactie blijk van zijn afschuw. „Ik ben geschokt en verontwaar digd over het bekladden van het Abdijcomplex met nazi-leuzen en -tekens". Volgens hem is er sprake van een kleine groep of zelfs 'een enke ling die op een dergelijke manier rassenhaat meent te moeten pro pageren. Wellicht gebeurt dit soort acties uit onbenul'. Dat neemt volgens de commissaris niet weg dat alles eraan gedaan moet worden de dader(s) op te sporen en voor de rechter te slepen. Van Esch heeft daar alle hoop op. „Na deze actie zal het zoge naamde NFZ wel verder moeten. En dan lopen ze onherroepelijk tegen de lamp", spreekt hij zijn vertrouwen uit in justitie en po litie. Een eerder groot aangekon digd onderzoek van justitie naar de bekladders van het joodse kerkhofje in Middelburg is op niets uitgelopen. -Middelburg - Zeeland doet veel te weinig aan de eigen, zo kleurrijke geschiedenis. De provincie moet een voorbeeld nemen aan Friesland, waar op dit vlak veel meer gebeurt. Dat vertelde Commissaris van de Koningin Van Gelder gisteren tijdens een bijeenkomst in Mid delburg. Zeeland staat als pro vincie op de vierde plaats in Nederland waar het de belang stelling voor de eigen historie betreft, vertelde Van Gelder. Op zich geen slechte plaats, "maar ook niet iets om mee tevreden te zijn, vond hij. „Friesland," aldus Van Gelder, „zullen we wel nooit kloppen, daar is per veertienduizend in woners een streekmuseum en geeft de provincie per inwoner ƒ5,79 subsidie aan de eigen ge schiedbeoefening. In Zeeland kennen we een museum per ze ventienduizend inwoners en een subsidie van slechts 1,11." Van Gelder sprak die woorden in de Statenzaal waar, saillant de tail, net voorzitter Koops van de Stichting Regionale Geschiedbe oefening Zeeland voor de Sta tencommissie Welzijn heftig had staan pleiten voor het aanstellen van een historisch consulent in Zeeland. Dat moet vijftig mille per jaar voor een part time-func- tionaris kosten. Aanleiding voor zijn pleidooi was een bericht van Gedeputeer de Staten van Zeeland in de nieuwe cultuurnota dat er geen geld is voor zoiets. „We dreigen hopeloos achterop te raken, in andere provincies hebben ze al jaren zo'n consulent," zo luidde de reactie van Koops op deze Zeeuwse zuinigheid. (ADVERTENTIE) In bad verrast dooreen ^boekenkast AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRUT SUED RECHT

de Stem | 1993 | | pagina 11