DE STEM Knokken tot hel einde Kop-van-jut van Engeland Van Dorst Chrysler kwaliteit leasen chrysler leasen mm m pn leasen, [n heeft u al [aar u anders [moeten 1st bedrag I van frag staat het lieve je nivo s dit gedeelte, aftrekbaar van B m Geplaagde bondscoach Graham Taylor blijft lachen ft lieuwe Rijkheid F mike Speelhuislaan 156-Breda-Tel. 076-715511 Sport ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 DEEL De 62e interland van Jan Wouters (33) wordt een heel belangrijke. Woensdag moet Oranje in Rotterdam van Engeland winnen om uitzicht te houden op de eindronde van het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten. Gaat het mis, dan is de interlandcarrière van Wouters voorbij. „Ik blijf knokken tot het einde", belooft hij in München. Daar ipreekt hij over Bayern, Oranje en de beruchte elleboogstoot. Door Bert Willemsen München - De herfsttinten van ie eiken langs de Sabenerstrasse a München vlammen in het zon licht. Ontelbare kleurschakerin gen weerspiegelen in het glim mende glas, dat samen met wit beton en rood metaal het gebou wencomplex van FC Bayern Mü nchen omhult. Achter die opval lende facade heeft Jan Wouters jn werkplek. öefenmeester Erich Ribbeek laat zijn keurtroepen een ontspannen training afwerken. Want het sei zoen is zwaar, loodzwaar. Om ruimte te scheppen voor de voor bereiding op het wereldkampi oenschap in de Verenigde Sta ten, waar Duitsland volgend jaar de titel verdedigt, is het voetbal seizoen samengeperst. Het over laden programma, met veel mid- weekse wedstrijden, vreet kracht. Toch komt uit de mond van Jan Wouters geen woord, ook maar in de verste verten op een klacht lijkt. „Familiele den van mij werken in de bouw", zegt hij. „Zelf heb ik nog een tijdje aan de lopende band ge staan. Dat is wel even iets an ders dan het leven van een prof voetballer." h hoe bevalt het in Beier en"! Prima. Ik woon in Oberha- ching, een randgemeente van München. Je kunt het vergelij ken met Abcoude bij Amster- Met mijn vrouw en vrien den uit Holland ben ik pas nog naar het Oktoberfest geweest. Dat is een geweldige happening. Niet alleen bier drinken, maar een gigantische kermis. Schitterend, heel leuk. Echt een belevenis." .Af en toe drink ik ook Mssbier. Als in Nederland ie mand jarig is, tracteert hij op jebak. Bij Bayern komt dan na ie training Weissbier en Weisswurst op tafel. Dat is aan iet eind van de morgen, voor twaalf uur. Ze vinden dat hier heel gewoon, maar ik kan er niet wennen. Zo vroeg krijg ik dat bier en die worst niet door mijn keel." lloet een Nederlandse voetballer lick aanpassen aan de Duitse manier van spelen Jawel. In Duitsland wordt met let hart gespeeld. Er wordt veel meer gerend, van voor naar ach ter. Niet zulk tactisch geschaak sis in Nederland. Duitsers zoe- veel sneller de weg naar het doel. Aanvallen doe je hier met z'n allen. Met als gevolg dat er soms te veel mensen voor de bal lopen." hrig seizoen miste Bayern op laatste nippertje het kam pioenschap. Werkt die klap nog ioor? Jk denk het niet. Als er nog iets van te merken valt, dan is dat in positieve zin. De ploeg wil iets rechtzetten. Al lukt het nog niet zo geweldig. We voetballen niet echt goed. Dat komt door blessu res en interlandverplichtingen. Veel mensen steken nog niet in de vorm van vorig jaar. Ook ikzelf niet. Toch zijn we twee ronden verder in het toernooi om de Duitse beker. Dat mag je niet onderschatten. In het Duitse be kervoetbal heb je het zelfs moei lijk tegen amateurs. En we zitten ook in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup." Je hebt een belangrijke positie binnen de club. Die is zo sterk, dat je kritiek kunt ventileren zonder daarvoor op de vingers te worden getikt. Ook al ligt dat erg gevoelig bij Bayern. „Ik praat met manager Hoeness over de manier waarop met na me bij Ajax de opleiding wordt verzorgd. In Amsterdam heb ik gezien hoe dat ook kan. Als ik bij een club zit, beperk ik me niet tot het eerste elftal. Ik vind het ook leuk te kijken hoe de jeugd en de amateurs het dóen. Ik geef gewoon mijn mening. Hoeness weet wel dat ik het alleen bedoel als opbouwende kritiek. Het is niet mijn bedoe ling iemand te beschadigen. Maar er zit wel eens kritiek tussen, inderdaad." Elke veertien dagen stap je het Olympiastadion binnen voor een thuiswedstrijd van Bayern. Op die plaats ben je met Oranje in 1988 Europees kampioen gewor den. Denk je er nog wel eens aan terug? „Soms. Vooral als ik foto's zie waar we na de finale op dat bankje zitten te zingen. Maar het stadion, nee dat doet me niets. Met Bayern zit ik ook in een andere kleedkamer als destijds met Oranje." Na de Europese titel van 1988 hebben de grote toernooien niet meer de grote successen voor Oranje gebracht. Wat is er mis gegaan „De mensen vergeten vaak dat in elke landenploeg spelers gaan en spelers komen. De successen kunnen niet blijven voortduren. Jonge spelers bereiken niet di rect het niveau van de ouderen. Een elftal heeft tijd nodig om ingespeeld te raken. Het WK van 1990 was gewoon een misluk king. In Italië is het helemaal misgelopen. Maar op het EK van vorig jaar in Zweden werden we pas in de halve finale door penalty's uitgeschakeld. Dat kan ik toch niet slecht noemen. Je zit bij de beste vier van Europa. Alleen, als we ooit de kans heb ben gehad om Europees kam pioen te worden, was het toen wel." Er werd in Zweden erg wissel vallig gespeeld. Het verschil tus sen de wedstrijd tegen Duitsland en de andere duels was wel erg groot. „Ja. Al moet ik zeggen dat Dene marken heel sterk speelde. Die ploeg nam tegen ons snel een voorsprong en kwam daardoor in de winning-mood. Toch had ik steeds het gevoel.dat we het wel zouden redden. Zelfs in de verlenging nog. De Denen liepen op hun laatste benen." Het WK in de Verenigde Staten wordt je laatste kans om deel te nemén aan een groot toernooi. Als de kwalificatie mislukt, ver trek je dan? „Ik denk dat Advocaat dat wel weet. Ik heb het hem nog niet met zoveel woorden gezegd. Maar de situatie is wel duidelijk. Het volgende grote toernooi is het EK in Engeland. Tegen die tijd ben ik 36. Dus ga ik ervan uit, dat ik daar niet meer aan mee doe. Om dan te zeggen, ik hobbel in de voorbereiding nog vijf interlands mee, daar schiet niemand wat mee op. Oranje moet winnen tegen Enge land. Stel dat het niet lukt, speel je dan de laatste kwalificatie wedstrijd in Polen? „Daar denk ik nu nog niet aan. Eerst voetballen en dan zien we wel verder. Ik ben gewend tot de laatste snik te vechten. Stel dat we in Polen met 4-0 zouden moeten winnen. Nou, dan wil ik dat ook graag proberen." Als Nederland zich niet kwalifi ceert voor de eindronde in de VS, ligt de oorzaak dan in de eerste twee wedstrijden? „Ja. We hebben een valse start gemaakt. Eerst de nederlaag in Noorwegen en daarna het punt verlies thuis tegen Polen. Al vond ik die laatste één van onze beste wedstrijden. Het was onge looflijk hoe vaak de bal niet het Poolse doel in wilde." Dat is een groot verschil met Bayern. Neem de UEFA Cup wedstrijd tegen FC Twente: drie kansen, drie doelpunten. In Ne derland worden veel meer kan sen gemist. Of het nu om Ajax gaat, of om Oranje. „Hier in Duitsland wordt veel doeltreffender gespeeld dan in Holland. Een kans is meestal een doelpunt. Met Oranje is dat moeilijker. Neem de thuiswed strijd tegen Noorwegen. Als je de kansen afweegt, moeten we met 4-0 winnen. Toch blijft het 0-0." Een kwestie van concentratie? „Niet alleen. In Duitsland wordt veel meer gehamerd op het ef fectief omspringen met de kan sen. De bal móet in het doel. In Nederland staat het spielerische op de voorgrond. Daar wordt meer gekeken naar het uitspelen van de kansen. Als dat mooi gebeurt, is het oké." In Duitsland móet gewonnen worden. „Precies. Als het nodig is, wordt er puur op resultaat gespeeld. Daar zijn Nederlandse ploegen nooit sterk in geweest. Wij kun nen niet zeggen: 0-0 is genoeg, dus spijkeren wij de zaak ach terin dicht. Dat zit niet in onze aard. We willen te graag zelf voetballen in plaats van alleen maar de tegenstander het spelen onmogelijk maken. Voor Oranje is het beter om met 2-0 te moe ten winnen, dan op een gelijk spel te mikken." Heeft dat ook niet te maken met de samenstelling van de ploeg? is. Ruud Gullit spreekt over een' tekort aan werkpaarden. „Dat is natuurlijk ook een ge volg van de spelers die zich aan dienen voor Oranje. Ik ben zelf altijd een dienende speler ge weest. Dat soort voetballers wordt schaarser." Heeft Oranje voldoende spelers van jouw type? „Om heel eerlijk te zijn: niet, nee." Is de zwaarte van de kwalifica tiewedstrijden niet een beetje onderschat? „Van wie kwamen die geluiden? Van de pers. Zeker niet van de spelers. Op de eerste bijeen komst voor de kwalificatieronde heeft Advocaat er meteen op gehamerd, dat Noorwegen niet meer de ploeg was waar je wel even met 7-0 overheen walste. Hij had de Noren een paar keer bekeken en genoeg gezien. Ad vocaat heeft ons gewaar schuwd." Pikken de spelers dat voldoende op?' „Dat moet wel. Als Noorwegen met 10-0 van San Marino wint, weet iedereen hoe laat het is. Binnen de groep was geen spra ke van onderschatting." Oranje zit weer eens in de situa tie dat elke wedstrijd een finale „Onder die druk hebben we vaak de beste prestaties geleverd. Maar het verleden biedt niet de garantie dat het nu weer goed gaat. Ik had het liever anders gehad. Voorlopig kijk ik alleen naar de wedstrijd tegen Enge land. Iedereen zal beseffen hoe belangrijk die is voor het Neder landse voetbal. Pas daarna komt Polen aan de beurt. Die tegen stander interesseert me voorlo pig nog niet." Voor Engeland staat er woens dag ook veel op het spel. „Ja. Dat zegt veel over de instel ling waarmee de Engelsen het karwei zullen aanpakken. Voor ons zal het zaak zijn evenveel vechtlust te tonen. In Engeland hebben we het niet slecht ge daan. Alleen vloog er direct een vrije trap bij ons in. Dat gooide alle plannen ondersteboven. Maar dat het uiteindelijk toch nog 2-2 werd, zegt genoeg." Na akkefietjes als de elle boogstoot tegen Gascoigne begin je een slechte reputatie te krij gen. Is die terecht? „Ik weet het niet. Soms wordt de zaak opgeblazen. Zoals dat geval met Herzog van Werder Bremen. Ik werd beschuldigd een elle boogstoot te hebben uitgedeeld, maar er gebeurde helemaal niets. Ik probeerde alleen op hem te steunen. Ik ben klein van stuk. Wil ik een kopduel winnen, dan moet ik zorgen boven de tegen-1 stander te blijven. Dat kan door met mijn armen op hem te leu nen. Hou ik mijn armen langs mijn lichaam, dan verlies ik ie der kopduel. Als je eenmaal een slechte naam hebt, vallen de mensen over je heen. Dat is de consequentie." Zit je daar niet mee? „Niet dat de zaak opgeblazen wordt. Dat laat ik langs me afglijden. Maar ik mag natuur- London - Grof geschut van de schandaalpers en sponta ne verwensingen op straat hebben geen gaten geschoten in zijn gemetselde glimlach. Als zoon van een sportjour nalist leerde de Engelse bondscoach Graham Taylor (49) vroeg hoe betrekkelijk voetbalroem is. Van onze correspondent Bob van Huët Zijn vader schreef voor de loka le krant Scunthorpe Evening Telegraph onder het pseudo niem 'The Poacher' (de stroper of de indringer). Als jochie van zes zat Graham met een stop watch op de perstribune om voor pa de minuut van scoren bij te houden. De toenmalige trainer van het nu in de derde divisie opereren de Scunthorpe, vlakbij Huil, moet een makkie hebben gehad aan 'The Poacher' vergeleken met de stropers die zo achter de Engelse bondscoach aanjagen. De 'rat-pack', of de bende bloedhonden, zoals de tabloid schrijvers worden aangeduid, heeft hem reeds meermaals af gemaakt en publiekelijk ver- scheurd wegens onvoldoende resultaten. Faalt het nationale elftal, dan wordt' Taylor weggehoond en middels een pijnlijke fotomon tage voor schut gezet als 'knol raap' (The Sun). Wordt gelijk gespeeld, dan heeft hij recht op een 'wapenstilstand' (The Daily Mirror). En wint het team op Wembley van Polen dan ligt dat niet aan de coach maar aan Paul 'Gazza' Gascoigne (alle Engelse kranten). In zekere zin komt boontje om zijn loontje. Toen dezelfde 'rat- pack' Bobby Robson in de ka ken nam, gebruikte kandidaat opvolger Graham Taylor de vij- andigste kranten om zijn ver frissende ideeën te spuien en te vertellen hoe het wél moest. Eenmaal op de stoel van Robson liet Taylor nimmer veel waarde ring blijken voor de man die Engeland toch naar de halve finale in Italië had geloodst. Kop-van-jut Zeggen dat de 'England-mana ger' er niet goed opstaat bij het' thuisfront is een understate ment. Taylor deelt het voorrecht van populaire kop-van-jut met premier John Major en de her togin van York. 'Sarah' werd al uitgespuwd, Majors kop zal wellicht volgend jaar rollen en die van Taylor mogelijk straks in De Kuip wanneer een ouder wets vlammend Oranje de En- gelsen van de mat speelt. Het is de nachtmerrie van miljoenen Engelse voetbalgekken. De na tie die het spelletje 'aan de wereld gaf', zal in dat geval niet naar de WK in Amerika gaan. De generale voor het transat lantische toernooi was deze zo mer overigens bedroevend toen de Engelsen verloren van de organiserende voetbaldwerg. 'YANKS 2, PLANKS 0' bedacht de wrede koppensneller van The Sun meteen. De 'planken' kon den niet eens van de 'yanken' winnen. Ondanks de breekbare wapen stilstand met de media laat de Football Association, de Engel se voetbalbond, weten dat Mis ter Taylor geen afzonderlijke interviews geeft. „Als u hem wat wilt vragen, dan komt u maar naar de bekendmaking van de selectie," zegt een be minnelijke FA-voorlichter. De stemming in een modern Londens hotel blijkt milder dan verwacht. De bondscoach staart geamuseerd in een enorme tele lens van een fotograaf die drie meter voor hem staat. „Maak je close-ups van mijn neusgaten?," vraagt hij, niet zeker van de volgende fotomontage in The Sun. „Na de wedstrijd tegen Polen (3-0) was iedereen tevreden, op en om het veld," begint Taylor. „Ik was graag met hetzelfde team doorgegaan plus Alan Shearer, maar we zitten nu een maal zonder Gascoigne (ge schorst) en er zijn twijfels rond Les Ferdinand, Stuart Pearce en Ian Wright. Dat is Engels voetbal, door en door. En dege nen die wel fit zijn, moeten straks nog hun zesde wedstrijd binnen achttien dagen spelen. Ik moet maar hopen dat ik ze fit terugkrijg voor Holland." Selectiebeleid Het blijkt Taylors manier om uit te leggen dat de vele verwij ten in de Engelse media over een 'chaotische selectiebeleid' niet terecht zijn. „Ik heb altijd het beste team in mijn achter hoofd gehad, maar door blessu res moest ik steeds weer veran deren. Daar heeft elke bonds coach onder geleden. Het zijn feiten. In de eerste 36 wedstrij den van Sir Alf Ramsey kon hij maar twee keer met hetzelfde team spelen, de 29 keer dat Don Revie de baas was, kon hij één keer dezelfde ploeg opstellen. Ron Greenwood twee keer, in 36 wedstrijden. Bobby Robson ook één keer. In mijn eerste 36 wedstrijden kon ik alleen tegen Hongarije en Polen met dezelf de spelers werken. So what's new. Begrijp me goed, ik zoek niet naar excuses, maar dat zijn wel de feiten." De wedstrijd tegen Oranje is verreweg de belangrijkste voor het Engelse voetbal, erkent Taylor. „Voor het nationale team én voor de clubs. We had den daarom liever gezien dat Nederland er een paar minder tegen San Marino had gemaakt. Als we gelijk spelen in Rotter dam kun je je gek rekenen over hoeveel doelpunten wij dan in San Marino moeten maken maar omdat je niet weet wat Holland in Polen gaat doen, kun je discussiëren tot in het onein dige. Ik houd het graag simpel. Het eenvoudigste zou zijn te winnen in Rotterdam, en dan in San Marino. Ongeacht met hoe veel." Droomvoetballer Evenals zijn Nederlandse even knie Dick Advocaat, was Gra ham Taylor in zijn jonge jaren niet de droomvoetballer die schooljongens boven hun bed hingen. Daar was plaats voor George Best of Johan Cruyff. Als libero speelde Taylor 189 wedstrijden voor Grimsby Town en 152 voor Lincoln City, maar nooit hoger dan de tweede divisie. In 1972 kwam een abrupt einde aan zijn carrière door een heupblessure. „Ik was getrouwd, had twee kinderen, een hypotheek en geen werker varing, behalve voetbal. Maar het rare is dat ik me geen slape loze nachten herinner. Als je jong bent, heb je zoveel vertrou wen. Ik wist dat ik bij Lincoln mijn kans moest grijpen," her innert hij zich. Taylor werd drie jaar later de jongste manager in het Engelse betaalde voetbal, won niet één van zijn eerste negen wedstrijden maar haalde met Lincoln toch het kampioen schap van de vierde divisie. Het bleek genoeg om te worden opgemerkt bij andere vierde klasser, Watford FC, het nieuwe speeltje van de excentrieke pop ster Elton John. Dankzij diens brillen en piano-gepingel, én Taylors vaak geprezen organi satietalent schoot Watford naar de hoogste voetbalregionen en werd in 1982 zelfs vice-kam- pioen, achter Liverpool. Twee jaar later speelde de club een (verloren) Cup-final tegen Ever- ton. Anders dan Engelands misken de en inmiddels gevallen voet balprofeet Brian Clough (van hem is de fameuze uitspraak: „Als God ballen door de lucht wilde, dan had hij het gras wel hoger gezaaid") was Taylor de advocaat van lange ballen. Hoe sneller en vaker de bal in het vijandelijke strafschopgebied wordt geknald, hoe groter de kans op een doelpunt, luidde de theorie. Met 'kick and rush' bracht hij Aston Villa terug in de subtop alvorens het Engelse team onder zijn hoede te nemen. Lineker Tot aan de EK in Zweden had Taylor redelijke resultaten. Hij kwalificeerde Engeland en werd ontzien door de tabloids. Daar na ging het hopeloos mis. „Leun maar achteruit, voeten omhoog, doe de tv aan en geniet. Ik verwacht een overwinning," be loofde hij het thuisfront nogal onvoorzichtig aan de vooravond van het toernooi. Drie wanpres taties volgden en de schandaal pers wilde hem het liefst naar de Tower slepen. Minder eigenlijk vanwege de oneervolle uitschakeling maar vooral omdat hij het had be staan aanvoerder, lieveling en volksheld Gary Lineker te wis selen toen die nog maar één doelpunt verwijderd was van Bobby Charltons legendarische doelpuntenrecord voor Enge land (49 treffers). De man die het zelf nooit verder had geschopt dan Lincoln City had zich schuldig gemaakt aan heiligschennis. Hij had een voetballegende onthouden aan een nieuwe generatie suppor ters, zo leek het wel. The Sun schreef prompt een prijsvraag uit voor de gemeenste anti-Tay- lorgrap. Illustratief voor de sfeer in die dagen was de sketch in Spitting Image waarin Hitler, Saddam Hoessein en Graham Taylor een pub binnenkomen. De eerste Jan Wouters (links; tijdens Nederland-Turkije in februari): „Voor Oranje is het beter om met 2-0 te moeten winnen, dan op een gelijk spel te mikken. FOTO ANP lijk niet altijd de pers de schuld geven. Af en toe ben ik over de schreef gegaan." Blijkt in zo'n situatie niet hoe hypocriet het voetbalwereldje is? „Ja, dat is wel duidelijk. In Ne derland zijn er spelers die pre cies hetzelfde doen als ik. Daar lees ik in de kranten hooguit één regeltje over. Het zou ook op tv getoond zijn. Maar er wordt niets mee gedaan. En in mijn geval schreeuwt iedereen moord en brand." „Het voetbal bestaat voor een deel uit emoties. Soms mag daar best wel eens wat losser op ge reageerd worden. Als er een bal wordt weggetrapt. Of als een speler tegen een scheidsrechter klootzak zegt. Daar moet niet direct een overspannen reactie op volgen. Ook al is het stom natuurlijk. Maar in de auto laat je je toch ook wel eens even gaan? Als iemand anders je snijdt bijvoorbeeld. Dan reageer je je even af en het is voorbij. In het voetbal moet niet direct een gele of rode kaart worden ge trokken. Dat soort emoties-hoort erbij. Maar natuurlijk mag je niet over de schreef gaan." Negen leden van de' Bredase amateurclub JEKA hebben bij de tuchtcommissie van de KNVB een klacht ingediend, omdat je Gascoigne die elleboogstoot hebt gegeven. „Dat is nieuw voor me. Wat is daar nou de bedoeling van? Waarom in dit geval wel en niet voor de tien elleboogstoten die dit seizoen in de eredivisie zijn uitgedeeld? Ik heb gelezen dat Rijkaard er ook eentje heeft uit gedeeld. Daar wordt niets mee gedaan." Is dat het gevolg van het etiket, dat je opgeplakt hebt gekregen? „Zeer zeker. Maar die mensen uit Breda doen hun best maar. Ik heb helemaal geen zin om daar op te reageren." Je hebt bij Bayern een contract tot eind dit seizoen. Is er al gesproken over de periode daar na? „Er zijn gesprekken geweest over contractverlenging. Waar schijnlijk met één jaar. Ik leg me niet langer vast. Ik ga niet voor twee seizoen tekenen om na een jaar tot de ontdekking te komen, dat ik het niveau niet meer aan kan. Ik heb geen zin er wat bij te hangen." En daarna? Terug naar FC Utrecht? „Dat zou ik heel leuk vinden. Maar ik denk dat ik ook best een plaats in de trainersstaf van Bayern zou willen. Al moet ik nog ontdekken of ik het vak van trainer wel leuk vind. Ik weet niet hoe het is om negentig mi nuten langs de kant te zitten en geen invloed op de wedstrijd te hebben. In ieder geval praat ik nu al met Ribbeek en Advocaat over de tactiek. Ik denk ook veel na over het spelletje. Zonder te overdrijven, hoor. Het is echt niet zo dat ik ermee naar bed ga en ermee op sta." twee wekken geen argwaan en worden beleefd bediend. Maar als de bondscoach om een pilsje vraagt, wordt hij er door een hoogst verontwaardigde kaste lein uitgeschopt. „Ik had Lineker eerder moeten wisselen. In de wedstrijd daar voor al, tegen Frankrijk. Maar ik durfde toen niet voor mijn overtuiging uit te komen. De enige reden dat ik hem er uit haalde, was dat hij heel slecht speelde," erkende hij later. De door de tabloids georkes treerde haatcampagne deed hem pijn. In zijn woonplaats Birmingham staken 'fans' bele digende vingers naar hem op. Taylor: „Ik besefte dat de er nog steeds hooligan-elementen be staan. Maar ik heb geluk, mijn familie is sterk. Het motto van mijn school was ook. 'Wees Sterk'. Een verrekte goed motto trouwens. Ik denk dat de kritiek anderen meer had geraakt. Ik word niet boos wanneer ze me voor knolraap uitmaken, maar wel als ze onwaarheden over me vertellen." Maar dat was gisteren. Een klinkende overwinning op Ne derland kan hem weer veel kre diet bezorgen, zo weet de jour- nalistenzoon. Een tijdelijk kre diet, dat wel. Want wat zijn de verwachtingen van een Engelse bondscoach, zo vroeg de kwali teitskrant The Guardian on langs. Het zelfbedachte ant woord luidde: „Hij moet de we reldcup winnen, anders wordt hij beschouwd als mislukkeling. Sir Alf Ramsey won de wereld cup in _1966 maar werd ontsla gen in 1973. Hij wordt dus be schouwd als mislukkeling."

de Stem | 1993 | | pagina 9