Versterkingen VS al in Somabë V p Major schuift kibbelende Conservatieven naar rechts Voetbalveld als kerkhof 'Massagraven in de buurt van Mostar ontdekt' Van stewardess tot hoogvlieger Vals Belgisch geld komt uit Nederland Rivalen Aidid hopen dat Amerika militaire oplossing forceert a,y destem BUITENLAND A4 Legeroverval in Transkei 'puur terrorisme' 'PLO zuivert in eigen gelederen' BUITENLAND KORT Levenslang voor maffia-baas Irak noemt VN wapenleveranciers Sjevardnadze: Georgië treedt toe tot GOS Zaligverklaringsproces Romero geopend Tientallen doden bij grondverschuiving Japanners wilen Koerilen terug Bondsdag debatteert over aids-schandaal ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 Van onze correspondent Bob van Huet Blackpool - De Britse pre mier Major heeft zijn kibbe lende partijgenoten opgeroe pen zich te verenigen achter traditionele conservatieve waarden. „Het is tijd terug te gaan naar de beginselen, naar zelfdiscipline en respect voor de wet, naar persoonlijke verantwoordelijk heid en naar het niet langer profiteren van anderen en de staat," zei de beproefde premier aan het slot van het Torycongres in Blackpool. Major vertelde de door videopro- paganda en een erehaag van ka binetsleden opgewarmde partij werkers wat ze wilden horen. Hij schoof het politieke centrum van de partij duidelijk naar rechts met gespierde taal aan het adres van klaplopers, uitkerings fraudeurs en ook richting dege nen die handelden in kinderpor nografie of die zelfs maar in bezit hebben. Hij vroeg zijn gehoor alle interne verdeeldheid die de laatste we ken ten toon was gespreid over zijn beleid 'binnenskamers te houden op straffe van een neder laag bij de volgende parlements verkiezingen'. „Ik dank u voor uw fantastische solidariteit met de partij en ik dank u voor uw solidariteit met mij," besloot Major zijn uit het hoofd opge zegde toespraak met een voor Tory-leiders wel zeer ongebrui kelijke onderdanigheid. De meeste militanten hadden daar een elf minuten durende ovatie voor over, inclusief het zingen van 'Land of hope en glory'. „Het was briljant," moest een van Majors grootste concur renten binnen de partij en be schermeling van Margaret Thatcher, Michael Portillo, er van zeggen. Het congresvolk en de partijma nagers waren zichtbaar opge lucht over de goede afloop van wat zich had aangediend als een politieke bananenschil voor de leider. „John is erin geslaagd de vrede te laten uitbreken in de partij," zei minister van Finan ciën Clarke. De realistische vraag blijft wel wat er van Majors herwonnen krediet overblijft, wanneer vol gende week de nu reeds roem ruchte memoires van Margaret Thatcher worden gepubliceerd. Uit door de schandaalkrant The Daily Mirror gekaapte citaten valt op te maken dat Thatcher haar opvolger niet hoog aan slaat. „Margaret Thatcher is een waardige figuur binnen de con servatieve partij. Dat moet ze zo houden," is de conclusie van de fensieminister Malcolm Rifkind, die in de memoires ook een veeg uit de pan krijgt. Van onze redactie buitenland Mogadishu - De eerste Amerikaanse troepenversterkin gen voor de VN-operatie in Somalië zijn gisteren al in Mogadishu gearriveerd. Dat gebeurde onder zeer strenge veiligheidsmaatregelen van elitetroepen. President Clinton maakte don derdag het besluit van de Ameri kaanse regering bekend om 1.700 extra soldaten naar Soma lië te sturen en 3.600 mariniers voor de kust paraat te houden. Die beslissing betekent dat de komende maanden ruim 20.000 Amerikanen direct of indirect bij de vredesoperatie in Somalië worden betrokken. Het Congres is blij dat Clinton een limiet aan de operatie - voor 31 maart volgend jaar moeten alle Amerikanen uit Somalië weg zijn - stelt, hoewel sommige leden liever een korter verblijf zien. Zodra alle versterkingen zijn ge arriveerd, zullen de Amerikanen in Somalië beschikken over 7.100 militairen. Op dit moment zijn dat er 4.700 plus een militai re staf van 299. Clinton verdedigde gisteren zijn besluit om de troepen binnen zes maanden terug te halen. Hij haalde de schouders op over sug gesties dat de Somalische krijgs heer Aidid zich zes maanden Van onze redactie buitenland Brussel - ANC-leider Mandela heeft gisteren de overval van het Zuidafrikaanse leger op een huis in het zwarte thuisland Transkei 'een daad van puur terrorisme' genoemd. Bij de inval in de woning, waar in de troepen guerrillastrijders van het Azaniaanse Volksbevrij dingsleger (APLA) vermoedden, vielen vijf doden. Volgens het APLA zijn twee jongens van twaalf en drie tieners gedood. De Zuidafrikaanse politie meldde dat bij de inval wapens en docu menten zouden zijn aangetrof fen. APLA weigert de gewapende strijd tegen Pretoria op te geven ondanks het feit dat zijn moe derorganisatie, het Panafrikaan- se Congres, met de regering praat over de hervorming van het staatsbestel. De leider van APLA, Johnny Majosi, kwalificeerde het leger- optreden een oorlogsverklaring en kondigde vergeldingsacties rustig zal houden en na het ver trek van de Amerikanen de over winning zal uitroepen. „Wel, dat zou kunnen gebeuren," zei de president. „Maar tegen die tijd is er een nog grotere VN-troepen- macht daar, en dat is ons doel." De Verenigde Naties hebben gis teren de bewoners van een wijk in Mogadishu aangezegd dat ze tot Aidids privé-leger gerekend zullen worden, als ze de wijk niet verlaten. De VN deden dit in pamfletten die boven de wijk werden uitgeworpen. De VN menen dat vele strijders van Aidids 'Habr Gedir'-clan zich in deze wijk schuilhouden. Honderden buurtbewoners na men onmiddellijk de wijk uit vre,es dat de Amerikaanse troe pen een eindoffensief zouden in zetten tegen de omstreden clan leider Aidid. Rivalen van Aidid verwelkomen de extra inbreng van de VS, want ze hebben met lede ogen moeten aanzien hoe Aidid met een paar honderd man Ameri- ka's elite-eenheden en troepen uit de hele wereld in het defen sief drong en hiermee ook in het Westerse vocabulaire de status van moedig 'krijger' of zelfs 'krijgsheer' verwierf. Met die aanduiding staat hij hoog op de maatschappelijke ladder van So malische nomaden. Aïdfdê' vëlè vijanden hopen nu dat Amerika een militaire oplossing zal force ren. Want een belangrijk probleem bij het maken van een politieke regeling voor Somalië is dat geen van de zwakkere Somali sche partijen er iets voor voelt tot een vergelijk te komen met 'krijgsheer' Aidid. Een mislukte vredesconferentie in Addis Abe ba eerder dit jaar maakte dat nog eens duidelijk. Aidid ziet zich ondertussen meer en meer als de sterke man die de heerscharen van de tegen Soma lië 'Verenigde Naties' verslaat en hoopt president te kunnen wor den, zodra de VN hem als poli tiek leider accepteren of zodra de VN het land verlaten hebben. Een bijkomende vraag voor de Verenigde Naties is daarom of de VN kunnen onderhandelen met iemand die ze als misdadiger bestempelen, terwijl een politie ke regeling zonder 'misdadiger' Aidid en zijn clan alleen denk baar is, wanneer Aidid en zijn leger geheel worden uitgescha keld. Een raaf vliegt boven pas gedolven graven in een voetbalveld in Sarajevo. Het veld is tot kerkhof gebombardeerd, omdat de gewoné dodenakkers meer dan vol liggen met graven, als gevolg van de voortdurende oorlog in Bosnië. foto epa Van onze redactie buitenland Sarajevo - In de buurt van Mostar, in het zuidwesten van Bosnië-Herzego- wina, zijn massagraven gevonden met de lijken van meer dan 500 moslimbur gers. Dat meldt de Bosnische radio. Volgens de zender gaat het om mensen die door Kroati sche troepen zijn gedood. Het zou gaan om mensen uit de gebieden rond Stolac en Capljina, ten zuiden van Mostar, waar hevige gevechten hebben plaatsgevonden tussen Kroatische troepen en regeringstroepen. Ook in Balinovac bij Mostar zouden twee massagraven zijn ge vonden. Het gebied in kwestie is in handen van Kroaten, die de mededelingen van van de Bosnische radio afdoen als 'leugens'. De vondst van de graven is nog niet uit onaf hankelijke bron bevestigd. Een groep van 25 militairen van de Neder landse Koninklijke Landmacht vertrekt woensdag naar Kroatië om te helpen bij het opgraven van massagraven. De eenheid ver leent steun aan de VN-commissie van des kundigen die in het voormalige Joegoslavië bewijsmateriaal verzamelt en analyseert over schendingen van de Conventies van Genève en ander humanitair recht. De mas sagraven die worden onderzocht, liggen in de buurt van Vukovar en bij Pojana, Packrac en Gaj, aldus het ministerie van defensie. Gisteren werd verder gemeld dat Kroatische troepen de plaats Novi Travnik in Midden- Bosnië met hun artillerie beschoten. Acht mensen, onder wie drie kinderen werden hierbij gedood en 20 andere raakten gewond. Door de regio rondom Novi Travnik loopt een belangrijke bevoorradingsroute. Het be heersen van bevoorradingsroutes is voor alle partijen belangrijk om de bevolking en troe pen van voedsel te kunnen voorzien in de komende winter. Alle partijen hebben het blokkeren van voedselleveranties als wapen in de strijd gebruikt. In Oost-Bosnië trokken Servische troepen verder op naar de moslim-enclave Srebreni ca. Deze stad vormt een door de VN be schermde en demilitariseerde zone. Aikman zei dat de Serviërs waren opgetrokken tot waarnemingsposities van de VN en dat de burgerbevolking van Srebrenica zeer veront rust is. Ook vanuit de omgeving van de noordelijke stad Maglaj werden gevechten gemeld. in de noordwestelijke moslim-regio Bihac, die zich onafhankelijk heeft verklaard van de Bosnische regering, lijkt de spanning te verminderen. Sinds gisteren is in de regio een wapenstilstand van kracht. Inmiddels hebben de Verenigde Naties de evacuatie van zieken en gewonden uit Bosnië stopgezet, omdat de conflictpartijen die volgens hen voor hun eigen politieke doeleinden gebruiken. De zegsman van het VN-Hoge Comissariaat voor de Vluchtelingen zei op een persconfe rentie dat de Serviërs het vertrek van een groep Bosnische patiënten verhinderen, om dat de Bosniërs de evacuatie van Servische patiënten tegenhouden. Athene - Dimitra Liani heeft het ver geschopt sinds 1985, het jaar dat Olympic Airways haar aan Andreas Papandre- ou, de toenmalige Griekse premier, toewees als persoon lijke hostess. De middelbare staatsman, die duidelijk in de ban was van het stewardessje dat zijn dochter had kunnen zijn, liet er geen gras over groeien en begon een affaire met haar. Sindsdien is Dimitra, of Mimi zoals ze binnen de Atheense so ciety wordt genoemd, geen mo ment van zijn zijde geweken. En als de opiniepeilers het bij het juiste eind hebben, wordt mor gen First Lady van Griekenland wanneer de Panhelleense socia listische beweging (Pasok) van Papandreaou na vier jaar na weer aan de macht komt. Papandreou's romance met Di mitra (39) werd eerst afgedaan als een bevlieging. Zijn toenma lige echtgenote Margaret zei in dertijd: „Huwelijken moeten cri ses doormaken, vooral lange hu welijken, en het onze is daarop geen uitzondering. Is dit genoeg crisis om een einde te maken aan een relatie van 36 jaar?" Marga ret had een oogje dichtgeknepen voor de vele eerdere affaires van haar man en voor het feit dat hij een buitenechtelijke dochter had in Zweden. Ze nam aan dat haar man wel weer snel in het gareel zou lopen. Maar Dimitra liet zich niet opzij schuiven. Ze maakte geen ge heim van de verhouding en zorg de ervoor dat Papandreou en de internationale gemeenschap niet meer om haar heen konden; ro mantische nachten in een hotel, weekendjes op de Aegeische zee, het kon niet op. Toen de premier in augustus 1988 een hartaanval kreeg en voor een bypassopera- tie naar Londen werd overge bracht, ging Dimitra met hem mee. Niet Margaret. De affaire en de beschuldigingen dat Papandreou verwikkeld was in een corruptieschadaal, waren een politieke genadeklap voor Papandreou. Een paar weken voor de verkiezingen van 1989 verscheen een boek met foto's van een zonnebadende en naakt- zwemmende Dimitra tijdens een cruise met de premier. „Hij maakte de fatale fout in het openbaar met zijn maitresse te koop te lopen," aldus een waar nemer. Het was het einde van de Pasok regering. Papandreou vroeg een echtscheiding aan en trouwde met Dimitra. Mimi verzorgde de 74-jarige Papandreou tijdens zijn ziekte, verschijnt trouw aan zijn zijde bij socale gelegenhe den en is het toonbeeld van huiselijkheid en toewijding. Achter de coulissen is ze evenwel een macht geworden waarmee rekening moet worden gehou den. Onder leiding van haar neef Giorgos Lianis, Pasok-parle mentslid voor Flórina, heeft Di mitra zich het Byzantijnse web van de Griekse politiek meester gemaakt. Lianis is een van de Pasok-aanhangers die onder haar hoede zijn opgeklommen. Voor anderen was Mimi's in vloed minder welkom. Voorma lig EG-commissaris Vasso Pa pandreou was aanvankelijk kan didate voor het belangrijke kies district Athene A. Vorige maand werd ze ineens verbannen naar het veel minder prestigieuze Athene B. Aangenomen wordt dat Dimitra geen rivale duldt, vooral niet als het gaat om een vrouw die een trouwe bondgenote van Pa pandreou is geweest. De voorpa gina van Apogevmatini, een rechtse krant, kopte: 'Mimi be slist'. Als Pasok morgen inder daad wint, kan Dimitra, in de aloude traditie van het Griekse nepotisme, worden beloond met een zetel. Maar de toekomst is verre van zeker. De gezondheid van haar man is slecht. Mocht Papandreou overlijden, dan zou van zijn vrouw ver wacht worden dat ze het familie bedrijf voortzet, in dit geval de politiek. Griekenland is een van de weinige landen waar het Me- diterraanse concept van matriar chaat nog bestaat. „Ik denk niet Dimitra en Andreas Papandreou. foto ap dat Mimi zou worden aangera den een belangrijke politieke rol op zich te nemen," aldus een waarnemer. „Maar Pasok is een sentimentele partij en als hij sterft zou ze wel eens een soort mascotte kunnen worden voor de beweging." (c) The Times, Londen Tunis - In de gelederen van de veiligheidsdiensten van de PLO is sinds ongeveer een week een zuiveringsoperatie aan de gang. Dat hebben hebben welingelich te bronnen meegedeeld in Tunis, waar de PLO haar hoofdkwar tier heeft. Er zouden tientallen mensen zijn opgepakt. De veiligheidsdiensten zouden bezig zijn na te gaan of er ban den bestaan tussen de arrestan ten die zich sceptisch of teleur gesteld hebben getoond over de vorige maand getekende Pales tijns-Israëlische akkoorden en groepen die de voorzitter van de PLO, Arafat, vijandig gezind zijn. Andere bronnen spreken van de ontdekking van een 'com plot om Arafat te vermoorden'. De informanten die anoniem wilden blijven, zeiden dat de arrestaties vorige week zaterdag begonnen en zich hoofdzakelijk uitstrekken tot de veiligheids- diendsten van Al-Fatah, de voornaamste groepering binnen de PLO. Lijfwachten van verschillende belangrijke personen zoals Abu Alaa (Ahmed Koreia, de leider van de economische afdeling van de PLO), Hakam Balawi, raad gever van Arafat en PLO-am- bassadeur in Tunesië zouden zijn aangehouden. Brussel - In België zijn dit jaar 2.703 valse biljetten van 5.000 frank (ongeveer 250 gul den) opgespoord, en dat is heel wat meer dan de 700 die vorig jaar zijn gevonden. De biljetten zouden uit Neder land afkomstig zijn. Het is voor het eerst in jaren, meldt een woordvoerder van de Bel gische nationale bank, dat zo veel valse bankbiljetten zijn opgespoord. „Maar de zaak moet niet over dreven worden," aldus de zegsman. „Donderdag waren er 45,7 miljoen biljetten van 5.000 frank in omloop." Volgens de krant het Belang van Limburg zijn tien mensen opgepakt die de namaakbiljet- ten via tussenpersonen voor 2.000 frank hadden gekocht. Van de valsemunters zelf is nog geen spoor. De regiopolitie Noord- en Oost-Gelderland meldde gis teren dat zij donderdag in Apeldoorn twee mannen van 19 en 23 jaar heeft aangehou den die valse bankbiljetten hadden uitgegeven. In totaal hebben ze 100.000 Belgische franks ingewisseld in Apeldoorn, Zutphen en Twel- lo. De politie vermoedt dat er nog meer mensen in Neder land betrokken zijn bij de uit gifte van de namaakbiljetten. Volgens de functionaris van de Belgische Nationale Bank zijn de valse biljetten voor een op lettende leek van echte te ón derscheiden. „Het papier voelt anders aan en de kleuren zijn niet zo verfijnd." Op de echte biljet ten loopt een streep die bij de namaak niet zo mooi blijft. Het watermerk op het biljet van 5.000 frank is een portret van wijlen koning Boudewijn. „Op de namaakbiljetten heeft de koning een stoppelbaard. U weet, dat was niet de gewoon te van de koning." Palermo - Een Italiaanse rechtbank heeft maffiabaas Salvatore 'Toto' Riina gisteren veroordeeld tot levenslange gevangenis straf omdat hij in 1989 opdracht zou hebben gegeven twee leden van rivaliserende maffiaclans te vermoorden. Volgens onderzoe kers liet Riina beide maffiosi ombrengen omdat deze zijn positie als hoofd van de Cosa Nostra, de Siciliaanse maffia, in twijfel hadden getrokken. Manama - Irak heeft gisteren Rolf Ekeus, het hoofd van het inspectieteam van de Verenigde Naties, een lang gezochte lijst van leveranciers van ballistische raketten, en met chemische en nucleaire programma's gegeven. Irak lijkt ook zijn verzet opgegeven te hebben tegen het installeren van camera's op twee testlokaties voor raketten. Moskou - Georgië treedt toe tot het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS) heeft de Georgische president Sjevardna dze gisteren volgens persbureau Itar-Tass gezegd na een onder houd met de Russische president Jeltsin. Het parlement van de regio Noord-Karelië heeft zich gisteren uitgesproken tegen zelfontbinding, meldde Itar-Tass. President Jeltsin had de volksvertegenwoordiging in de regio's gevraagd 'zich in alle waardigheid te ontbinden'. San Salvador - Paus Johannes Paulus II heeft de congregatie voor de zalig- en heiligverklaringen gemachtigd een onderzoek in te stejlen naar een mogelijke zaligverklaring van de Salvado raanse aartsbisschop Romero. Romero werd op 24 maart 1980 door rechtse doodseskaders vermoord, terwijl hij een mis opdroeg. Hij wordt in heal Latijns-Amerika erkend als marte laar die stierf in de strijd voor de armen en de bescherming van de rechten van de mens. Colombo - Ongeveer vijftig mensen zijn gisteren omgekomen bij een grondverschuiving in Sri Lanka, als gevolg van zware regens. Zeker vijftien huizen werden door modder en aarde overspoeld toen een berghelling verschoof als gevolg van stortregens, tachtig kilometer ten zuiden van de hoofdstad Colombo. Tokyo - Zestig miljoen Japanners - praktisch de helft van het aantal inwoners; 125 miljoen - hebben een petitie ondertekend waarin wordt opgeroepen tot de teruggave door Rusland van de Koerilen-eilanden aan Japan. De Russische president Jeltsin brengt maandag een bezoek aan Japan, nadat eerdere bezoeken juist om de Koerilen-kwestie waren afgezegd. Bonn - De Duitse Bondsdag buigt zich vrijdag over een beginnend schandaal rond met aids-virus besmette bloedprepa- raten. Tijdens een zitting van de parlementscommissie voor volksgezondheid wil de geneeskundige dienst, het Bundesges- undheitsamt, een aantijging van de verantwoordelijke minister Seehofer weerleggen, als zou de dienst voor hem hebben verzwegen dat in het verleden mogelijk 373 mënsen het aids-vi- rus hebben opgelopen door het toedienen van besmet bloed. Seehofer heeft gezegd pas dinsdag van de kwestie op de hoogte te zijn gesteld, maar Ulrich Möbius, een deskundige op het gebied van geneesmiddelen, heeft gezegd dat de minister al veel eerder van de zaak heeft geweten. Totnutoe hebben negen van de 373 mensen die mogelijk door bloedpreparaten besmet zijn geraakt aids gekregen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1993 | | pagina 5