ER Nederland scoort op Buchmesse D'Ancona verzuimt te kiezen in omroepkwestie' DE STEM VPRO deze winter met 22 eigen jeugdseries Een gave met weinig glans tSSING nooit alleen |g Date [ce sars Poolse dames Duitsers hadden Nobelprijs aan Cees Nooteboom toegedacht Manke Nelis (73) overleden UIT GIDS VAT 15 62601 liddeling Huw./Kennism. 4 Kritiek van voorzitter Commissariaat voor de Media op minister D2 Jo Ivens viert zilveren jubileum in Breda „Ik zou wel graag in een minder arm milieu opnieuw geboren willen worden, een meer muzikaal en ontwikkeld milieu" Maarten 't Hart, tv-presentator pmissie Maatschappe- i Sluis deelt mede, dat B.s. om 20.00 uur in de 1 stadskantoor, Groote pnbare vergadering zal Ier meer de volgende li de vergadering van 14 |tot definitieve vaststel- na Welzijnsweg 1994, lerklaring van het be- Inje-comité Retranche- Togramma 1994, voor de nota verbetering (wordt nagezonden), elingen. pldt dat deze in open- Het publiek heeft I liggen voor een ieder lamer, Groote Markt 20 |8.30-12.00 uur en van na telefonisch ge- becretaris van de com- fen. elkaar in kontakt. Heel snel ferkster vertelt U graag meer ■"ia 5.000 partnerzoekers, n 076-425022 1 076-220748 Wijnveen 01640-41708 bid 01100-14123 fermans 01650-64414 an Gils 04167-79000 partnerzoekenden ..MA/ Tel: 92, 4824BM Breda nds grootste relatieburo, Consumentenbelangen. |eau sinds 1968 meeste ervaring par, Alphen aan de Rijn, doorn, Breda, Den Bosch, Gorkum, Den Haag, n en Rotterdam geven onze ïsulenten u heldere advie- n persoonlijke bemiddeling, Wij helpen u vlot en doel- Jevenspartner. Wij werken 5 tot academisch niveau, t is. Bel voor meer infor- a 076-410305. Kontaktburo 1001 Relatiebemiddeling in uw eigen regio!! 275,- p.jr. Tel. 05212-1951 (Roeli Pit). Met Kerst niet alleen zoeken serieuze partners Caro 01150-16707. VROLIJKE spont. j.man 27jr. houdt van tennis, skieën, uitgaan, op vak. gaan. I.b.v. huis en auto, zoekt kennism. met leuke j.vrouw van ±37jr. met spont. en open karakter. Br.o.nr. 2725 liefst met foto. Van onze verslaggever Hilversum - De VPRO scho telt kinderen in het komende ivinterseizoen liefst 22 eigen series voor, samen 60 uur Nederlands werk. De huis vesting van VPRO's jeugdaf deling geeft al het belang aan dat deze omroep hecht aan jeugdprogramma's: twee fraaie villa's in Hilversum worden bemand. „We steken veel geld en energie in een gevarieerd jeugdaanbod. Als we dat vergelijken met de andere A-omroepen zijn er grote verschillen in aanpak en hoe veelheid", aldus afdelingshoofd Danielle Lunenborg. In het nieuwe seizoen is er elke dag jeugd-tv onder de noemer 'Villa Achterwerk', behalve op zaterdag. Op woensdag herhaalt de VPRO de aflevering van zon dag. Al met al komt deze omroep op zes uur per week aan kinder programma's. Nieuw is bijvoorbeeld de reeks 'Ruilen' waarin kinderen voor twee weken van leven ruilen met een ander kind. De docu-soap 'Guppies' volgt twaalfjarige kin deren, die door hun klasgenoten zijn uitgekozen tot pechvogel, sexbom, knapste, slimste en het verwende nest. In 'Vol Gas' ont moet Michiel van Erp landgeno ten die de gelukkige vinder zijn van door de VPRO opgelaten rode balonnen. Naast een grote hoeveelheid non-fictie programma's is er vol op ruimte voor gevarieerde en gedramatiseerde produkties. In de drama-serie 'De Man met de Hoed', geregisseerd door Rimko Haanstra, staan verrassende en spannende belevenissen van een aantal buurtbewoners centraal. 'De Man van het MOZ' werkt bij het Mysterie van Onopgeloste Zaken. Hij doorkruist op een oude bromfiets de provincies om wetenschappelijke of mystiek raadsels te onderzoeken. Peter Konijn De VPRO doet mee aan Europe se uitwisselingen op het gebied van drama en documentaire, Manke Nelis FOTO DIJKSTRA Amsterdam (anp) - De zanger en bassist van het Amsterdamse levenslied Manke Nelis (Cornells Pieters) is vrijdag in het VU Ziekenhuis in Amsterdam overleden. Hij is 73 jaar geworden. Tot drie jaar geleden was Manke Nelis nog avond aan avond te zien en te horen in het café The Shorts of Londen aan het Rem- brandtplein in Amsterdam. Landelijke bekendheid verwierf hij in 1987 met het nummer 'Kleine Jodeljongen'. Andere nummers zijn 'Laat de boel maar waaien' en 'Tante Saar'. Manke Nelis was een natuurta lent. Nooit heeft hij zang- of muzieklessen gevolgd. Jarenlang vormde hij een duo met zijn zwager, de vorig jaar overleden accordeonist Johnny Meijer. Als trio, met een steeds wisselende derde muzikant, maakten ze na de oorlog toernees naar Enge land, Frankrijk, Duitsland en België. Daar traden ze op in nachtclubs, bars en restaurants. Na 41 jaar kwam om onduidelij ke redenen een einde aan de samenwerking tussen Meijer en Manke Nelis. Andere artiesten met wie Manke Nelis samenwerkte waren John ny Jordaan, Tante Leen en André Hazes. Ook heeft hij ge werkt met de Skymasters en stond hij begin jaren vijftig elf dagen lang in de Palladium in Londen. In 1988 was hij betrokkken bij een busongeluk in San Diego, toen hij met een groot aantal Nederlandse artiesten een tour nee door Amerika maakte. Een jaar eerder werd in Theater Carré ter ere van zijn vijftigste jubileum een groot gala gehou den, waaraan onder anderen Tante Leen, André Hazes, Ron nie Tober en Koos Alberts mee deden. Drie jaar geleden werd hij ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag ereburger van de stad Amsterdam. Manke Nelis dankte zijn bij naam aan een verkeersongeval in 1960, waarbij zijn linkerbeen vanaf de knie werd geampu teerd. Door Henk van Weert FRANKFURT - Alleen de Nobelprijs voor literatuur ontbrak er nog aan. Die had de tevredenheid in het Nederlandse kamp op de Buchmesse deze week compleet kunnen maken. Opnieuw en ondanks ja renlang aanhoudende spe culaties ging de prijs niet naar Hugo Claus. Of heeft Cees Nooteboom intussen betere kaarten? Als de Duitsers het mogen zeggen wel. Hun literatuurpaus Marcel Reich-Ranicki roept tegen wie het maar horen wil dat Cees Nooteboom ('een auteur van Eu ropees niveau') rijp is voor de Nobelprijs. De Leipziger Volkszeitung doet daar nog een schepje boven op. „Het is zeker, Nooteboom is een grote Europese verteller. Melan cholisch, ironisch en mythisch schrijft hij over de verandering van de tijden. Men hoeft geen profeet te zijn om in hem een Nobelprijswinnaar in de naaste toekomst te zien". De Duitse kranten en bladen zijn enthousiast over wat de Neder landse literatuur te bieden heeft. „Da staunt der Moff', schrijft Anna Mikula in de literatuurbij- lage van Die Woche. „In Neder land bloeit een literatuur, die zo prachtig is als de tulpenvelden in het voorjaar. In een tijd waar in boeken aangeprezen worden omdat ze zo mooi zijn als ge schenkartikel, waarin nog maar weer eens het einde van de ro man aangekondigd wordt, geven de buren ons moed. Zij houden ons nieuwsgierig naar nieuwe boeken", trompettert Die Woche verder. Exclusief voor Die Woche schreef Cees Nooteboom een verhandeling over het ontstaan van zijn romans. Van zijn roman Rituale zijn overigens het afgelo pen jaar 80.000 exemplaren ver kocht, zo blijkt uit de bestseller slijst van het jaar, die Welt am Sonntag bijhield. Nooteboom bezet daarop plaats 17. Uitbundig De Frankfurter Rundschau opent zijn Buchmesse-bijlage met een pagina groot artikel van Met vereende krachten, onder wie die van prins Willem Alexander, en Nederlandse en Vlaamse boek in Frankfurt aan de man gebracht. Cees Nooteboom over vertalen en vertalers. De Rundschau prijst verder Jakobs Verlangen van Hugo Claus uitbundig. „Een verontrustende roman en een glanzend staaltje van vertel kunst". Der Spiegel publiceerde de rede waarmee Harry Mulisch de Buchmesse opende integraal. Dat leverde nog een relletje op, omdat Mulisch' toespraak al in Der Spiegel stond voordat hij hem uitgesproken had. Het be stuur van de Buchmesse vond dat niet bepaald elegant van Mulisch. Die Zeit besteedt vier pagina's aan Nederlandse literatuur. Het blad wijdt onder meer grote re censies aan boeken van Margriet de Moor en Connie Palmen. Daarin wordt Margriet de Moor 'een mooie ontdekking' genoemd en Connie Palmen 'die Faustin aus Holland'. Over de vertaling van De Wetten schrijft Die Zeit: „Een wonder is dat bij zoveel concept, bij zoveel intellect en overzicht, het vertellen niet ten onder gaat". Welt am Sonntag over de vertaling van Eerst grijs dan wit dan blauw van De Moor: „psychologisch subtiel en literair betekenisvol". Ook een kleine regionale krant als de Wiesbadener Kurier schenkt aandacht aan Neder landse literatuur. De krant is kènnelijk nogal gecharmeerd van het Nederlandse literatuur- bedrijf. „Bezield van Hollandse koopmansgeest, komen uitgevers en handelaren telkens weer op pittige ideeën, als het om de verkoop van echte literatuur aankomt". Nooteboom, Claus en Mulisch waren allemaal prominent aan wezig om het Schwerpunkthema Nederland/Vlaanderen luister bij te zetten. Vooral Duitsland is bezig definitief de Nederlandse literatuur te omarmen. In de hal van de Duitse uitgevers is Twenne Verlag uit Berlijn een bijzonder bedrijfje. Twenne Ver lag geeft uitsluitend vertaalde Nederlandse literatuur uit. De uitgeverij is een tweemansbe drijfje van de Berlijner Hans-Ul- rich Jackie en zijn uit Valkens- waard afkomstige vriendin Ma- riëtte Rissenbeek. Twenne be staat ruim drie jaar en drijft nu aardig omhoog als gevolg van de Hollandische Welle in Duitsland. „Ik studeerde drie jaar geleden in Berlijn Duitse taal en letter kunde en ik las scenario's voor een filmdistributiebedrijf. Van- Hilversum (anp) - Minister D'Ancona heeft verzuimd een heldere keuze te maken tus sen de identiteit van de af zonderlijke omroepen en de positie van de netten. Dat is de belangrijkste kritiek van A. Geurtsen, voorzitter van het Commissariaat voor de Media, op het wetsvoorstel tot versterking van de lande lijke publieke omroep. Hij vindt dat de minister had moeten kiezen voor het zoge naamde netbestel. Want wil Hil versum toekomst houden, dan moet volgens Geurtsen de na druk liggen op samenwerking en dient de identiteit van de indivi duele omroepen te verdampen. Hij vreest dat het door het huidi ge wetsvoorstel de komende ja ren aan de administratieve rech ter zal zijn om duidelijkheid te creëren. Volgens de voorzitter van het Commissariaat van de Media probeert D'Ancona nu het onverzoenlijke te verzoenen. „Enerzijds wordt de identiteit van de omroepvereniging ge handhaafd, anderzijds krijgt de NOS-voorzitter vergaande be voegdheden bij de coördinatie V Geurtsen van de netten. Dat betekent in feite, de Raad van State heeft dat ook gezegd, dat we naar een netbestel gaan. Daar is niks te gen. Alleen is de wetgever niet duidelijk over wat prioriteit heeft. De kans is groot dat de Raad van State in procedures wordt gedwongen keuzes moet maken." Geurtsen twijfelt sterk aan de FOTO ANP bereidheid van omroepen een andere koers in te slaan. De recente geschiedenis stemt hem wat dat betreft uiterst somber. Hij wijst dan op de pogingen van de NCRV het programma 'Wie weet waar Willem Wever woont' in strijd met het zenderprofiel te behouden. Of het verzet van een aantal omroepen tegen de komst van een piekurenredactie voor Radio 1. Steeds blijkt weer dat de eigen identiteit de boventoon voert. Hij zegt ook wel te beseffen dat het maken van een duidelijke keuze moeilijk is. „Het compro mis van Hilversum is ingebracht in het compromis van Rijswijk. De politiek kan moeilijk iets re gelen wat de omroepen niet wil len. Het wetsontwerp lijkt dan ook het maximaal haalbare. Het is echter niet het beste voor de toekomst. Op het vorig jaar gehouden sym posium bij het vijf-jarig bestaan van het Commissariaat riep NOS-voorzitter Max de Jong al op tot samenwerking om Hilver sum in de toekomst te behouden. KRO-voorzitter Braks echter stelde op het zelfde symposium het behoud van de identiteit voorop. „Tegen beter in wordt vastgehouden aan een achter haald concept, afgeleid van het stromingenbeginsel. Omroepen moeten bereid zijn zich aller eerst in te zetten voor het net. Max heeft gelijk", aldus Geurt- Produktiekernen Hij zou graag zien dat omroepen D'Ancona FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP zich ontwikkelen tot produktie- kernen ten behoeve van één zendgemachtigde. Deze nationa le omroep zou er dan een fraai geheel van moeten maken. Tege lijkertijd is Geurtsen realistisch genoeg om te weten dat hij dat in zijn functie als voorzitter van het commissariaat niet meer zal meemaken. Het stoort Geurtsen ook dat de ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 waaraan zestien landen meewer ken. Daarvoor is de film 'Tijger' gemaakt over een jongetje dat zijn knuffelbeest kwijtraakt en een documentaire over joodse kinderen. Verder heeft de VPRO een groot aantal bijzondere produkties uit het buitenland aangekocht. Dit zijn vier series naar verhalen van Astrid Lindgren, te zien onder de titel 'Astrid Lindgren vertelt'. Ook werd de animatieserie 'De Wereld van Peter Konijn en zijn Vrienden', naar de boeken van Beatrix Potter aangekocht. met succces is het FOTO ANP daaruit ontstond het idee om iets met boeken te doen. Omdat het hier noodzakelijk is om een ei gen profiel te kiezen, hebben we ons gespecialiseerd. Er werd in die tijd nauwelijks Nederlandse literatuur uitgegeven. Vestdijk bijvoorbeeld kende men hier niet. Dat vonden we zo jammer, dat we voor een Nederlands pro fiel gekozen hebben". Aan schrijvers geen gebrek. Andreas Burnier zit bij Twenne en auteurs als Helga Ruebsamen, Huub Beurskens, Vonne van der Meer en René Appel. „Het gaat goed", zegt Mariëtte Rissenbeek, „zeker nu Nederland zo in de belangstelling is komen te staan". Niet alleen de volwassen litera tuur slaat aan. Ook het Neder landse kinderboek en het kunst boek staan in de schijnwerpers. Uitgeverij Kempen Group uit Eindhoven en Hapert merkt dat. Kempen brengt in kleine oplages speciale kunstboeken op de markt. „Daar is een markt voor en die neemt jaarlijks toe. Wij vinden het belangrijk voor onze kunstenaars dat we profijt kun nen trekken van zoiets als deze Buchmesse. Daarom staan we hier", aldus directeur P. Ham- merstein. overheid in het voorstel van D'Ancona niet wat meer op af stand blijft. „Onze minister krijgt nogal wat bevoegdheden. Er is geen sprake meer van om roepbeleid. In feite bedrijft Rijs wijk bij de samenstelling van de zendernetten en bij het verlenen van concessies gewoon omroep." „Zo zal de minister beoordelen of een omroeporganisatie vol doende identiteit biedt. Een der gelijke uitbreiding van bevoegd heden staat haaks op de politie ke voornemens eind jaren tach tig. De Mediawet van minister Brinkman beoogde juist de over heid minder direct te laten be sturen." Zuur De komst van het Commissa riaat voor de Media was het gevolg van deze politieke keuze. Thans zijn voor het commissa riaat de druiven zuur. Het wordt belangrijk verzwakt. Naar Geurtsens mening blijven nau welijks voldoende interessante gebieden over. Het commissa riaat is niet langer de onpartijdi ge instantie tussen de individue le omroepen en de gemeenschap pelijkheid. Breda - Grote Kerk. The Mes siah, oratorium van G.F.Han- del door Toonkunstkoor met begeleiding van het Dordts Kamerorkest en Tijn van Eijk. Solisten: Ellen Bolendino so praan, Jacobijn Wallis alt, Ludwig van Gijsegem tenor en Wout Oosterkamp bas. Alge hele leiding: Jo Ivens. Ge hoord op vrijdag 8 oktober. Door Sjef Huismans Jo Ivens vierde gisteravond zijn zilveren dirigentenjubi leum bij het Bredase Toon kunstkoor met de 'Messiah' voor een bomvolle Grote Kerk. Dit lijvige werk van Handel is voor het koor geen geringe opgave, gezien de ve le koren die het oeuvre bevat. Dat er keihard gewerkt is, was een duidelijke zaak. Vandaar het predikaat 'gaaf' in de betekenis van praktisch foutloos, zonder wanklank. Het Dordts Kamerorkest heeft een overtuigende bijdrage gele verd aan deze uitvoering door zijn uitstekende begeleidende rol. Ook de ouverture was op maat. Minder gecharmeerd waren we van de Pastorale. Hier hadden we graag wat meer romantische landelijkheid en tekening in ge hoord. Handel schreef zijn werk in een van de moeilijkste perio den van zijn leven. Hij was ziek en moest de verloren gunst van het Engelse publiek terugwin nen. Zijn opera's sloegen niet meer aan en daarom pakte hij terug naar zijn vorm 'vrij thea ter', het oratorium. Maar dat neemt niet weg dat Handel als het ware theatraal bleef denken wat vooral tot uiting komt in zijn schilderende muziek, zijn 'tonmalerei' die als het ware het decor vormt waarin hij zijn ver haal met fraaie melodische lij- ZATERDAG FILMS GOES -Grand Theater 14,19 en 21.45 u. Jurassic Park. HULST - De Koning van Engeland 19, 20.30, 22 en 23.15 u. Jurassic Park. 19.30 en 22 u. Dave. 19.30 en 22 u. Sliver. 19.15 en 22 u. The fugitive. TERNEUZEN - Luxortheater 13.30 en 16 u. Jurassic Park. 20 u. Hot shots 2. 20 u. Dragon. VLISSINGEN - Alhambra 1 14, 19 en 21.45 u. Jurassic Park. - Alhambra 2 14, 19 en 21.45 u. The fugitive. - Alhambra 3 14 u. Turtles 19 en 21.45 u. Sliver. - Alhambra 4 14 u. De ongelofelijke reis. 19 en 21.45 u. In the line of fire. BERGEN OP ZOOM - Cinem'actueel 1-2-3 18.45 en 21.30 u. The fugitive. 13.45, 16.15. 18.45, 21.30 en 24 u. Jurassic Park. 13.45 en 21.30 u. In the line of fire. 14 u. Junglebook. -Roxy 1 - 14 u. Teenage mutant ninja turtles 3. 18.45 en 21.30 u. Sliver. - Roxy 2 - 14 u. Dennis the mena ce. 19 u. Hot Shots 2. 21.30 u. Fixing the shadow. GENT - Decascoop 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Ad Fun- dum. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Boxing Helena. 14.30 en 17 u. Homeward bound. 20 u. Germinal. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The firm. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. In the line of fire. 14.30,17, 20 en 22.30 u. Tina. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Sliver. 14.30. 17, 20 en 22.30 u. The fugitive. 20 en 22.30 u. Guilty as sin. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Hot Shots 2. 22.45 u. Ciiffhanger. 14.30,17, 20 en 22.30 u. The piano. nen en inventieve vormen neer zet. En hier nu lag het probleem van gisteravond. De schildering ont brak. Er was te veel aandacht besteed aan de technische uit voering, waardoor het wel klonk maar te vlak Het koor kwam het beste tot zijn recht in de koraalachtige delen maar zodra de partijen een eigen leven kregen, verdween ook het organische geheel en had men de handen vol aan de noten. Dan kwamen ook de zwakke zijden naar voren. Lelijke tenoren, so pranen die vooral in de hoogte sleet vertoonden en ook de moei lijkheden die men had met de vlugge passages. Van de solisten viel het accent zeker op Ellen Bolendino die inviel bij ontstentenis van Han- neke Kaasschieter. Ellen Bolen dino heeft een prachtige, wellui dende en beweeglijke stem. Maar daarbij zingt zij ook zeer beel dend, zeker in het legato, Ludwig van Gijsegem beschikt over een stevige, fraaie tenor. Zijn stem klinkt als een trompet en is expressief. Minder fraai zijn zijn soms halerige overgan gen van pianissimo naar forte Zijn aria's krijgen dan soms een geëxalteerd karakter, wat hij niet nodig heeft. De bas Wout Oostkamp zou be ter voldoen in Verdi dan in Han del. Zijn stem met een stevig vibrato heeft het moeilijk in de snelle loopjes. Bij de meer gedra gen nummers zoals de 'wandela ria' komt zijn timbre beter tot zijn recht. Het zwakst van de solisten was de alt, of moeten we zeggen mezzo? Zij had duidelijk moeite met de diepte. Het klonk of zij hier ademsteun miste. Buiten dat was haar interpretatie gevoel loos vlak. 'He was despised' deed ons bijna in slaap sukkelen. THEATER HULST - Den Dullaert - 14 u. 'De Dromen- dief', door Hakim Traïda. ZONDAG FILMS GOES -Grand Theater 14, 19 en 21.45 u. Jurassic Park. HULST - De Koning van Engeland 13.45 u. Junglebook. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. Juras sic Park 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. Dave. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. Sliver. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. The fugitive. 16.15 en 21.30 u. Fixing the sha dow. 19 u. Indecent proposal. OOSTBURG - Ledeltheater 20 u. Guilty as sin. MIDDELBURG - Cinema 20 u. Waterdance. TERNEUZEN - Luxortheater 20 u. Hot shots 2. 20 u. Dragon. VLISSINGEN - Alhambra 1 14, 19 en 21.45 u. Jurassic Park. - Alhambra 2 14, 19 en 21.45 u. The fugitive. - Alhambra 3 14 u. Turtles 19 en 21.45 u. Sliver. - Alhambra 4 14 u. De ongelofelijke reis. 19 en 21.45 u. In the line of fire. BERGEN OP ZOOM - Cinem'actueel 1-2-3 16.15, 18.45 en 21.30 u. The fugiti ve. 13.45, 16.15. 18.45 en 21.30 u. Jurassic Park. 16.15, 18.45 en 21.30 u. In the line of fire. 14 u. Junglebook. -Roxy 1 - 14* u. Teenage mutant ninja turtles 3. 18.45 en 21.30 u. Sliver. - Roxy 2 - 14 u. Dennis the mena ce. 19 en 21.30 u. Fixing the shadow. GENT Zie zaterdag. Ê^ÊMf^MÊÊÊÊÊtÊÊS WKEEmmEEEEEÊKi Jurassic Park draait in Goes, Hulst, Terneuzen, Vlissinaen en Bergen op Zoom

de Stem | 1993 | | pagina 25