De wereld volgens Joyce Lazaroms De soul is terug ragAzzi aan huis Daluxe vindt Nederland het allerbeste rle Auto's De Vierkante Decimeter Sevraagd rt-Deckers ipping B.V. 25 jaar beste adres Ts de stem D 0 (26) 't Is zo weer voorbij - Gordon 0 (23) Droomland - 0 (30) A natural woman - 0 (31) Beun de Beunhaas - Henk Wijngaard 0 If I had no loot - 0 Calling out your name (Ruby) - René Froger 0 I'm the only one - 0 Dum da dum - 0 (25) Will you be there - ft x 7fi SEAT SEAT Marbella (Fiat Panda) b.j. mrt. '90, 25.000km, 9.700,-. Tel: 01140-15222 na 18.30 uur. (wij bieden 1250) (wij bieden 1400) (wij bieden 1250) (wij bieden 1350) (wij bieden 2000) (wij bieden 3250) (wij bieden 1100) handgeschakeld ida, Camry, Starlet. 40Y, 160B, Laurel. t, Vanette, Suzuki, VW. 19331, 19361. buitenland hoogste prijs! ecte afwikkeling. bantlaan 92 Tilburg i/52972160, 013/440598. lende voorraad gebruikte auto's nbi's, stationcars gens en bussen iciering en garantie. autobedrijven leslissers. jelden 's lands prijzen. t-6, Schijndel. 5-13853. foto de stem johan van gurp n 'De wereld vol gens..' worden aan de hand van een vragenlijst jonge ren geportretteerd en wordt naar hun kijk op de wereld geïnformeerd. Vandaag: Joyce Lazaroms Leeftijd: 17 jaar Woonplaats: Oud-Gastel Voornaamste bezigheid: Genie ten van het leven en veel lol maken. Waar heb jij je de afgelopen week het drukst om gemaakt? „Om mijn scooter. Ik heb vorige week een ongeluk gehad. Ik heb niet veel meer dan kneuzingen opgelopen, maar mijn scooter is stuk. Het zat dus allemaal even tegen." De SGP heeft vorige week vrou wen verboden om lid te worden van deze partij. Hoe denk jij daar over? „Dat is echt flauwekul. Vrouwen zijn niets minder dan mannen. Wij hebben dezelfde rechten." Wat interesseert je absoluut niet? „Wat mensen van me zeggen of hoe ze over me denken. Ik leef mijn eigen leven en daar heeft niemand iets over te zeggen." Wat interesseert je wel? „Mijn familie, mijn vrienden, school, mijn werk..." Waaraan zouden ze in Den Haag e Vierkante De cimeter van de ze week is ge vuld door Ilse van der Net uit Made. 'Deze te kening heet 'Look at the world we're killing',' schrijft Ilse in haar toelichting. Ilse krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 DEEL meer aandacht moeten besteden? „Ik heb geen idee. wat ze daar in Den Haag doen interesseert me ook helemaal niet. Ik weet niets van politiek." Wie moet er aan de schandpaal? „Niemand. Nee, ik zou echt nie mand kunnen bedenken." In welk land zou je nooit willen wonen? „Ik zou nooit in Marokko willen wonen. Veel te warm daar." Wie zou je het liefst willen ont moeten? „De acteur Tom Cruise. Daar zou ik wel een avondje mee op stap willen gaan. Ik zou me heel wat voelen als ik met hem gezien werd." Als je nu duizend gulden kreeg, wat zou je er dan mee doen? „Een nieuwe scooter kopen. Of mijn oude scooter laten maken en met de rest van het geld gaan winkelen en kleren kopen. Je kunt een hoop doen met duizend gulden." Welke film/boek/plaat mag een mens voor geen goud missen? „Alle cd's van Bob Marley. Ik hou van reggae. Het is mooie, rustige muziek, verder luister ik ook graag naar house." Als het antwoord 'ja graag' luidt,' wat is dan de vraag? „Wil je naar Curasao?" Door Jetty Ferwerda en Johan van Grinsven ^0^ erug naar de toe- komst. Het was de zomer van de soul M in Londen, de na- vel van de nieuwe- muziekwereld. De allerhipste Londense jongeren staken zich in kleding uit de jaren zestig en zeventig en trok ken massaal naar clubs waar ze konden dansen op de muziek van oude soul- en funkartiesten als James Brown, Otis Redding en de Ohio Players. Een heuse soulrevival dus, waarvan de eer ste tekenen nu ook in Nederland zichtbaar zijn. Een trend die nu eens meer lijkt dan de zoveelste rage. Jarenlang kende soulmuziek slechts een kleine, maar fanatie ke aanhang. Nu hangen de men sen met de benen buiten in de meest modegevoelige Londense dansclubs, waar sinds deze zo mer soul- en funkmuziek een beproefd tegengif is voor de house-hausse. Bands uit de tijd van hip en groovy spelen er weer voor uitverkochte zalen. „Soul is een manier van leven. Luister naar de muziek van Otis Redding, Curtis Mayfield en Marvin Gaye en je weet wat ik bedoel," zegt Bob Killbourn, hoofdredacteur van het Britse tijdschrift Blues Soul. Soul is een groot, wat onbestemd zwart gevoel. Maar het kent ook praktische verschijningsvormen: mode, afrokapsels, eten (het be faamde soulfood). En toch is soul (en eigenlijk ook funk) bo ven alles een muziekstroming. Met wortels in gospel en blues; ontstaan in het diepe zuiden van de VS, maar overgewaaid naar de zwarte ghetto's van de grote steden. Het is de muziek van God en Genot. Hartverscheu- rend, schuurpapier over de ont blote ziel. De bloeiperiode lag in de jaren zestig en beginjaren zeventig. Daarna ging de muziek ten onder aan disco en later aan rap. Mode uit de jaren zestig en ze ventig. Levi's dat spijkerbroeken verkoopt op muziek van Sam Cooke en Marvin Gaye. Hiphop pers die al jarenlang 'lenen' uit de soulschatkist. De vinger wijst in vele richtingen bij het traceren van de opleving van de soul. Socioloog en psycholoog Mei van Elteren heeft duidelijk van muziek zijn wetenschappelijk werkterrein gemaakt: „Het past in de postmoderne cultuur dat je willekeurig citeert uit het verle den". Prince en Jamiroquai bij voorbeeld trekken als zwervers door de muziekgeschiedenis. Ook zij vinden een groot deel van hun inspiratie in deze 'klas sieke zwarte muziek'. En daar- Soulkleding is weer enorm in trek. De grote mode-ontwerpers laten zich er door inspireren. foto's marc bolsius mee hebben ook zij de jonge generatie rijp gemaakt voor dit 'oude' genre. Killbourn: „Jonge ren werden steeds nieuwsgieriger naar de originelen. Hun vragen kwamen terecht bij de disc-joc- keys in de clubs. Die zijn het oude werk weer gaan draaien. Met groot succes." „En daar zijn de platenmaat schappijen heftig op ingespron gen," meldt staff editor en mu- ziekspecialist Lynn Norment van het Afro-Amerikaanse blad Ebony vanuit Chicago. „Zij zijn verantwoordelijk voor het uit bouwen van de trend, want zij kunnen met goedkoop archief materiaal ineens veel geld ver dienen." Maar de trend komt niet alleen door het commerciële web dat de platenindustrie spint. Niet voor niets is soul, funk en disco zo populair in homokringen, meent Van Elteren. „Je kunt op deze muziek een leuke rol spelen op de dansvloer. Overdrijven. Uitbundigheid past erbij." Dat zelfde geldt voor de bijpassende mode: hoge laarzen met blok- hakken, te krappe leren jasjes, navelvrije truitjes, huidstrakke broeken met wijduitlopende pij pen, opengehaakte vestjes, glan zende stoffen, hemden met enor me puntkragen en vale kleuren als oranjebruin, geel, rood en zwart. Soulkleding is weer enorm in trek. De grote mode-ontwer pers laten zich er door inspire ren. In Amerika, want ook daar is de trend geëxplodeerd, vragen tweedehands-kledingwinkels grof geld voor authentieke soulkleding. In thuisland Amerika gaan de discussies rond deze soulrevival nog een andere, meer politieke, kant op. Daar slepen ze de film industrie er bij en wijzen ze op zwarte filmmakers als Spike Lee en John Singleton. De aandacht voor de eigen cultuur in deze films, voor de militante negerlei der Malcolm X en de eigen (mu ziekgeschiedenis worden er ge zien als blijken van een Nieuw Zwart Zelfbewustzijn. Het past bij deze tijd. De rapgeneratie wil wat Malcolm X ook met alle middelen af wilde dwingen: R-E- S-P-E-C-T. En dat knoopt de huidige trend aan de vanwege de burgerrechten belangrijke'jaren zestig. Aan Aretha Franklin en James Brown en zijn Say it loud, I'm black and I'm proud. Dezelf de droom leeft nu weer. En dat zou de Amerikaanse soulrevival een lange adem moeten geven. Ook velen in Engeland menen dat deze soultrend blijvend is. Niet om de politieke redenen als in Amerika, maar omdat het mu ziekgenre er wordt vernieuwd. De muziekbladen schreeuwden het in grote koppen: het was de zomer van de Britse soul. Dat soul nergens feller opleeft dan in Engeland hoeft niemand te ver rassen. Daar zijn de blanke fans zwarter dan de zwartste hipsters in de Verenigde Staten. „Wij proberen niet bewust retro te zijn, onze muziek is simpelweg een op een hedendaagse manier verpakt eerbetoon aan het verle den," stelt Dwayne Wiggins van Tony Toni Toné ('wij zijn een soulversie van The Police') in het Britse blad Soul CD. Het is de languitgebleven reactie - want soulmuziek moest altijd uit Amerika komen - op wat er, rap uitgezonderd, aan 'veilige' zwar te muziek uit de VS komt. Mu ziek van alle Bobby Browns en zingende suikerspinnen als Whit ney Houston. Van Elteren meent dat het verle den de toekomst heeft. Dus ook soulmuziek. „Om een simpele reden: er is weinig écht nieuws te verzinnen op muziekgebied, we hebben alles al gehad." Door Marjolein Rotsteeg aluxe bestond am- j per een jaar en i met de eerste sin- jgle 'Don't Talk In nocence' was het meteen raak. Hun titelloze debuut-cd is met onder meer pop, dance, funk en jazz een indrukwekkende startkaart van waartoe Daluxe in staat is. Menig marketingmanager zou willen dat hij het concept voor Deluxe bedacht had. Twee kan jers van zangeressen en twee multi-instrumentalisten/song- schrijvers/producers vormen meer dan de som van de indivi duele leden. De bandleden heb ben Daluxe niet als strategische marketing-zet opgericht. „We hebben met z'n vieren een bandje," legt Peter Sourbag (28) uit. „Het doet er niet toe of iemand doedelzak of sax speelt. Je moet het goed met elkaar kunnen vinden, een leuke tijd met elkaar hebben en - als het even kan - ook nog toekomstper spectief hebben als een band." Hoewel Daluxe pas een jaar be staat, kent de mannelijke helft elkaar al van vroeger uit Amster dam-Noord. „Ik was een jaar of elf, had een gitaar bij me en liep met Marcel de Groot, de zoon van.,., over straat," vertelt Peter. „We kwa men Haro (Slok, 28) tegen. Die woonde schuin tegenover ons. We zijn met z'n drieën op een zoldertje gedoken, muziek gaan Daluxe. maken en vrienden geworden. Het voorbereidende werk voor de cd van Daluxe hebben we trouwens op die zelfde zolder gedaan." Zangeres Chandira Hehuat (25) zat op de middelbare school bij Haro in de klas. Juliette (de foto patricia steur Goede, 22) kende ze van de vooropleiding aan het concerva- torium. „Met haar heb ik ook in allerlei bandjes gezongen," aldus Chan dira. „Haro en Peter vroegen mij of ik nog een zangeres kende..." De naam Daluxe ontleenden ze aan het boek 'Populuxe' over een Amerikaanse kunststem ming uit de jaren '50. Het gaat Daluxe voor de wind. De eerste single 'Don't Talk In- nocence' van hun titelloze de- buut-cd werd meteen een hit. Wat wil je nog meer? „Lekker met muziek bezig zijn," antwoordt Peter nuchter. „Het gaat mij vooral om de sensatie van muziek maken. Dat kun je een klein^foeetje vergelijken met de koude rillingen krijgen van een bepaald nummer. Ik kan me voorstellen dat ik in de Andes of op Borneo met een fluitje net zo gelukkig zou zijn. Maar ik zit nu eenmaal hier. Dus moet je er een maatschappelijke status aan ver binden, zij het volgens je eigen waarden en normen. Aan alle goede dingen komt een einde, maar ik hoop dat Daluxe er tot in lengte van dagen zal zijn. Wat mij betreft zolang er goede idee- en zijn." Voorzichtig kijkt Daluxe al over de (Europese) grenzen. In juni werd de cd in Japan uitgebracht en ze staan al op een verzamel- cd in Columbia. Zijn er landen waar ze zouden willen scoren? „Als je in Amerika scoort, dan kun je een tijdje voort. Het heeft niks met het land of de mensen te maken, maar het is gewoon een enorm belangrijke markt. Hetzelfde geldt voor Duitsland. Maar het belangrijkste is Neder land. Hier woon ik. En je kunt hier 365 optredens per jaar doen." O O O O O O O O O 0 0 0 0 0 0 0 0 1) What's up? - 4 non Blondes 2) Faces - 2 Unlimited 4) It keeps rainin' - Bitty McClean (10) Got to get it - Culture Beat 5) Slave tot the Music - Twenty 4 seveny 3) Living on my own - Freddie Mercury (12) The river of dream - Billy Joel 8) Dream lover - Mariah Carey 9) Peach - Prince 7) Life - Haddaway 6) Luv 4Luv - Robin S (19) The Key, the secret - Urban Cookie Collective (11) Boom chack-a-lak - Apache Indian (15) Right here - S.W.V. (13) Higher Ground - UB40 (17) Killing in the name - Rage against the machine (28) Somebody dance with me - D J Bobo (36) Runaway train - Soul Asylum (20) Desanytj - BZN (14) Happy Nation - Ace of Base (38) Go West - Pet SHop Boys (16) Ze zijn terug - Jazzpolitie (32) Schrijf me nooit geen... - Marianne Weber A- (29) Sunday Morning - Earth Wind Fire (21) Tease me - Chaka Demus Pliers Andre Hazes Paul de Leeuw Aretha Franklin I'd do anything for love - Meatloaf 0 U got me up - Dajae (37) Heart shaped box - Nirvana (22) Tu tatua tuta ta - Pin Oechio Tony Toni Tone (18) Paying the price of love - The BeeGees (24) Het spijt me - Anita Meyer Melissa Etheridge Melodies MC Michael Jackson Stichting De Nederlandse Top Veertig en je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij dat je heel bij- W M I zonder bent, dat je iets buitenge- woons te vertellen hebt of dat je zomaar per se in de krant wilt? Laat het ons dan weten en wij komen langs om je te fotografe ren en met je te praten. Wie een verslaggever en foto graaf aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Breda. Zet in je brief wel waarom je in de krant wil. Wij kiezen dan iedere week de meest opmerke lijke inzending uit. SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229.4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 23