HUUR DE STEM Rem op recreatie in Zeeland Jager voorgoed ongewenst in Verdronken Land van Saeftinghe Liggende plannen juridisch probleem voor provinciaal bestuur Schip in de voortuin Vroege start PvdA vergt uithoudingsvermogen PROFIL JT KLAASSEN WÊmmm WÊÊÊÊÊÊÊmmmmmm 6Boeren wachten te lang met het vragen om hulp' Provincie verbiedt nieuwe vestigingen van intensieve veehouderij in Zeeland Bestelformulieren? Welke bestelformulieren! ïypotheek?' TOEZICHT BATAVUS SELECT 699.- opop Weerman Willy verhuisd Gewonde en voor één miljoen schade bij brand in Goes Stokers uit Oost-Vlaanderen markt op met jenever-route Meer Zeeuwen kloppen aan bij stichting Slachtofferhulp Zuigelingenbureau Zuiddorpe krijgt toch verwarming 9 maanden voor bezit van cocaïne 1993 X 63 „Ik heb in verband met aankoop-orientatie een taxatie laten verrichten van het huis dat ik ga kopen. De bank waar ik hypotheek heb aangevraagd wil toch zelf laten taxeren. Moet ik die tweede taxatie toch betalen?" I/.H. te Oosterhout iet beleid van geldverstrek- kende instellingen verschilt nogal in kwesties als deze. Als de bank in kwestie uw taxatie niet wil accepteren en de kos- [ten voor een nieuwe taxatie |toch wil doorberekenen is daat veinig anders tegen te doen dan deze bank geheel te verge- Jten. Er zijn voldoende instel- |lingen die ofwel uw taxatie als uitgangspunt accepteren ofwel [geen kosten doorberekenen. |Er schuilt wel een addertje I onder het gras: vaak neemt de Ibank alleen de taxatiekosten Ivoor haar rekening als de aan- I vraag wordt geaccepteerd, [maar krijgt u de kosten door- I berekend als de aanvraag I wordt afgewezen. Let daar dus look op. Of schakel een hypo- theekadviseur in die alle van belang zijnde aspecten met u kan doornemen. JOORRUIMTE ISTERS 9 te BREDA m! (beschikbaar per 1 m1 (direkt beschikbaar) bereikbaar erfaciliteiten gedeeld en voorzien van ng, systeemplafond htarmaturen, zonwering, letc. Ijke huurkondities igmg listening op het teirein van de ps eigenaar van circa 3.775 rBVT over een professionele jet managementteam geven leleid waarin de wens van de ring vragen om een zwaarder de WBVT. Voor het huidige toekomstige bestuursstruc- slagvaardig bestuur, dat de die een controlerende taak uur zoekt de WBVT age willen en kunnen leveren Ivan beleid en bedrijfsvoering [naar kandidaten die voldoen bied (financieel-economische bh, marketing. uur en de raad van toezicht ssie. Deze vertrouwenscom- le voordracht op, die aan de jrlijke functies, dan wordt U knopte motivatie en voordien n kunt U zich wenden tot de e worden ingelicht. Uiteraard dames- óf herenfiets trommelrem, 3 versnel, r.v.s.-velgen PASSAGE - AXEL - 01155-61781 ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 DEEL C Van onze verslaggever Terneuzen/Den Haag - Watervogels in het Verdronken Land van Saeftinghe behoeven voortaan niet meer te vrezen voor een lading hagel. Zij krijgen rust. In het natuurgebied is de jager voorgoed 'persona non grata'. Onge wenst persoon. Daarmee is een eind gekomen aan een jaren slepende kwestie. Met de aankoop van het laatste deel particulier bezit in het Land van Saeftinghe in juli heeft de stichting Het Zeeuwse Landschap gelijktijdig ook de jachtrechten voor het gehele gebied verkregen. Dat laatste deel betreft de Selenapolder, inmiddels officieel omgedoopt in het Sieperdaschor. Het jachtverbod stuit op fikse weerstand van de de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV). Die pleitte gisteren bij de Raad van State in Den Haag alsnog voor het verstrekken van een jachtvergunning voor Het Verdronken Land van Saeftinghe. „Enkel van theoretische betekenis", zegt woord voerder C. Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap in een reactie. „In het gebied wordt niet meer gejaagd. Klaar." Minister Bukman van Natuurbeheer weigert de vergunning omdat de natuur in Het Verdronken Land van Saeftinghe zich zelf volledig moet zien te bedruipen zonder dat de mens ingrijpt. Ook de natuurbescherming heeft zich altijd vierkant tegen de jacht verzet. Rechter Wytzes van de geschillenafdeling van de Raad van State vroeg zich gisteren tijdens de zitting af, of het opbouwen van een volledig gesloten ecologisch systeem in het natuurgebied niet te hoog gegrepen is. Er zijn immers ook honderden schapen uitgezet om gras te grazen, zei de staatsraad. Hij ziet dat ook als menselijk ingrijpen. Sinds 1989 wordt er niet meer in het 3400 hectare grote natuurgebied gejaagd, uitgezonderd dan in het Sieperdaschor. Ook daar is nu een eind aan gekomen. Het ministerie wijst erop dat het aantal beschermde vogels in het gebied de laatste jaren fors is toegenomen. Het gaat daarbij om visdieven, kiekendieven, lepelaars en ganzen. Rust in het gebied is het belangrijkste, zei woord voerder J. Nagel van het ministerie. Rust voorkomt ook dat ganzen gaan fourageren buiten het na tuurgebied en schade aanrichten aan de land bouwgewassen. Over de schapen zei Nagel dat deze dieren in het oorspronkelijke gebied ook kunnen zijn voorgekomen. Uitspraak volgt over enkele weken. Van onze verslaggever Middelburg - Het is voortaan onmogelijk om in Zeeland te beginnen met grote recreatieve projecten, zoals cam pings en grote bungalowparken. Alleen in de kuststrook van Zeeuws-Vlaanderen liggen nog beperkte mogelijk heden voor nieuwe vestigingen. Gisteren nam een ruime meer derheid van Provinciale Staten in de Statencommissie Ruimte lijke Ordening een reeks van strenge nieuwe richtlijnen aan die de provincie voortaan zal hanteren bij nieuwe aanvragen. Geen kwantiteit, maar meer kwaliteit, dat is het devies van het nieuwe provinciale beleid. Een slogan die al eerder door Provinciale Staten tot beleid werd gemaakt, gisteren ging het om de uitwerking. En dat kan nogal problemen opleveren, zo bleek, want de provincie kan wel zeggen dat uitbreiding van de verblijfsre- creatie voortaan taboe is, er lig gen nog tal van (grote) plannen die al in voorbereiding waren voordat het nieuwe beleid van kracht werd. Die projecten, de zogenaamde pijplijnprojecten, worden aan de hand van de nieuwe regels beoordeeld en er zullen er onherroepelijk afval len, zo bleek gisteren. Gisteren waren er tal van in sprekers om voor voortzetting van hun projecten te pleiten. Vertegenwoordigers van ge meenten, zoals Sluis en Kamper land, waarbij het ging om het gemeentelijk recreatiebeleid voor de toekomst, de uitbreiding Weerman Willy is verhuisd. Met ingang van vandaag vindt u zijn wekelijks ru briek op pagina C2. Van onze correspondent Goes Een felle uitslaande brand heeft gistermorgen een uit drie verdiepingen be staand pand aan de Grote Kade in Goes volledig ver woest. Daarbij viel één ge wonde. De schade wordt ge schat op een miljoen gulden. De brand werd gistermorgen omstreeks vier uur ontdekt. Op dat moment waren er vier men sen in het pand, waarvan kamers worden verhuurd. Drie konden het pand tijdig en ongedeerd verlaten. Een vierde kamerhuur ster, een 22-jarige vrouw lukte dat niet. Ze bracht zich in veilig heid door van een hoogte van zes meter naar beneden te springen en liep daarbij verschillende ver wondingen op. De jonge vrouw werd overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. De brandweer van Goes rukte met groot materieel uit om het vuur te bestrijden. Die kon ech ter niet verhinderen dat het hele pand, twee woonverdiepingen met op de begane grond een elektronicazaak, ten prooi viel aan de vlammen. In verband met instortingsgevaar moesten enke le muren worden gesloopt. Het nablussen duurde tot ver in de middag. Hoe de brand is ont- staan-pn op welke verdieping is niet t' kend. van een camping in Retranche- ment en een groot bungalowpark op Noord—Beveland. In een later stadium zullen de Staten oordelen of deze plannen door kunnen gaan, maar alle sprekers heten onverbloemd blijken dat verwachtingen ge wekt zijn door de provincie en dat, er schadeclaims kunnen vol gen. Aan sommige projecten is al tien jaar gewerkt. Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie waarschuwde voor teveel honorering van de plannen. „Als al die pijplijnpro jecten worden uitgevoerd, bete kent dat toch een redelijke uit breiding van de verblijfsrecrea- tie in Zeeland, dus is de trend breuk in beleid onduidelijk. Als dit doorgaat zal de Zeeuwse be volking zich bekocht voelen." Kramer verklaarde om die reden tegen het bungalowpark op Noord-Beveland (ruim vijfhon derd bungalows) te zijn. Het toekomstig beleid voor de kust van West-Zeeuws-Vlaande ren noemde hij onduidelijk. De liggende plannen zetten ook de toon voor de politieke discus sie. Statenlid Woudstra (Delta Anders) vond in het nieuwe be leid te weinig positieve verande ringen zitten, de reden dat de partij eerder tegen stemde. Over de liggende plannen was Woud stra somber: „GS hebben zich behoorlijk in de nesten gewerkt, het zal heel moeilijk worden om zich hier elegant uit te werken." D66, de PvdA en ook het CDA waren vooral nieuwsgierig naar de juridische gevolgen die afkeu ring van lopende projecten door de provincie kan hebben. De mogelijke schadeclaims, met an dere woorden. Gedeputeerde Ne- derhoed (ruimtelijke ordening) beloofde dan ook die mogelijke gevolgen op een rijtje te zetten, Statenlid Holtkamp (PvdA) viel Kramer bij over wat hij noemde het ondoorzichtige beleid met betrekking tot West-Zeeuws- Vlaanderen. Het provinciaal be stuur kan voor deze regio beter de uitwerking van het geldende streekplan gebruiken, vond hij. Het CDA was het hiermee eens. Verscheidene sprekers wezen ook op het economische aspect. In de sector recreatie gaat per jaar 1,5 miljard aan omzet om, dat maakt het nieuwe recreatie beleid tot een enorm belangrijk iets. „Slacht die kip met die gouden eieren niet," was de boodschap. Stroodorpe, verstild dorp langs het kanaal tussen Gent en Terneuzen. Wie er niet moet zijn, die komt er niet. In schril contrast: in de voortuin van de bewoners de kolossen van de zee, hun buik vol lading. Een enkel schip legt aan voor reparatie bij de scheepswerf op het Kanaaleiland. En vaart dan weer af, op weg naar havens over de gehele wereld, foto camile schelstraete Van onze verslaggever Gent - België is het land van het bier, Nederland staat bekend om jenever. Maar is dat wel zo? „Nee", zeggen de Oost-Vlamingen aan gene zijde van de 'grens. „Wij hebben een rijke, maar nog te weinig gekende jenevertraditie." Onder het motto dat Teder volk zijn tradities moet koesteren' gaan de Oost-Vlamingen daar verandering in brengen. Want het schone verleden van de regionale jeneverstokerijen en de Oostvlaamse jenevertraditie moet meer bekendheid krijgen. De eerste stap is er. Elf distillateurs van roemruchte stokerijen in onder meer Merelbeke, Zele, Deinze en Balegem hebben hun krachten gebundeld in een heuse Orde. Die luistert naar de toepasselijke naam 'Orde van Oost-Vlaamse Meester-Distilla- teurs'. Tweede stap is de voorstelling van een Oostvlaamse graanjene verroute. .Dat gebeurt op 18 oktober. Naast jenever moeten daarbij ook specifieke Vlaamse streekprodukten worden opge waardeerd. Van onze verslaggever Goes - Boeren en tuinders die als gevolg van de problemen in de land- en tuinbouw in financiële moeilijkheden raken, moeten niet aarzelen snel deskundige hulp in te roepen. In de praktijk blijkt dat veel boeren te lang wachten, aldus hoofd J. Withagen van de so ciaal-economische voorlichtings dienst van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) in Goes. „Hoe eerder men zich meldt, hoe meer wij kunnen doen. In de praktijk worden wij er vaak te laat bijgeroepen en is het kalf al verdronken." Vooral in de akkerbouw, de var kenshouderij en in de glastuin bouw komt een groeiend aantal bedrijven in problemen. De aan houdend lage prijzen zijn daar de oorzaak van. Maar volgens de ZLM is er veel meer aan de hand dan alleen geldnood. „Ondernemers en hun gezinnen komen in toenemende mate onder psychische druk te staan. Door forse vermogensver- Van onze verslaggever Frank Deij HET IS nog zes maanden tot de gemeenteraadsverkiezin gen in 1994 maar de PvdA in Zeeuws-Vlaanderen heeft de jacht op de kiezers al geo pend. Zag vorige week het verkiezings programma van de afdeling Hulst het licht. Gisteren ver scheen het programma van de afdeling Terneuzen, met daarin prikkelende verkiezingsleuzen zoals: er moeten kringloopsta tions in alle kernen komen, en ouderen moeten zo lang mogelijk in hun eigen omgeving kunnen blijven. Het programma is in concept, want de ledenvergadering moet 30 november nog de inhoud keu ren en er een houdbaarheidsda tum op zetten. Toeval of niet, maar gisteren bracht ook de PvdA-afdeling Hulst een brief naar buiten waarin met scherp op Gedepu teerde Staten wordt geschoten. Er mag in Hulst (nog) niet aan de Van der Maelstedeweg ge bouwd worden van GS. En al hoewel een bestuurlijke delega tie van Hulst, onder aanvoering van CDA-wethouder G. van de Voorde dat in de Abdij in Mid delburg al heeft uitgelegd, vindt de PvdA-afdeling het nodig ook haar bezorgdheid te uiten. En pas op GS: als het niet gebeurt dan sluiten wij niet uit dat de gedachtengang van bestuurlijke ongehoorzaamheid ook bij onze afdeling post zal vatten. Maar niet alleen in Hulst en Terneuzen is de PvdA vroeg op, In Axel broeit de verkiezings strijd ook al enige tijd, zij het wat subtieler. Want hoe ander is het te verklaren dat PvdA-wet- houder J.van Schaik in augustus, niet bepaald de warmste maand l van het jaar, de speelweek opent met een frisse duik in het zwem bad. De tijd dat fotografen op afroep uitrukten om alweer een hoogwaardigheidsbekleder te vereeuwigen ligt al enige tijd achter ons. Er moet gestunt wor den om de krant te halen. En dat soort kunstjes doe je als volwas sen wethouder niet als je net weer voor vier jaar hebt bijgete kend. De vroege campagne duidt op een gedegen voorbereiding op de komende verkiezingen, maar geeft tegelijkertijd ook een indi catie van de angst die lokaal leeft voor een forse verkie zingsnederlaag. Die angst is niet ongegrond. De partijtop ligt rol lebollend met elkaar op straat. De ruzie tussen Wöltgens en Rottenberg doen het imago van de partij geen goed. Dat blijkt ook uit verkiezingspolls die aan geven dat de PvdA geen al te hoge verwachtingen mag hebben van de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. En dat heeft ongetwijfeld zijn weerslag op de lokale verhoudingen. Re gent het in Den Haag voor de PvdA, dan druppelt het in de regio, zo heeft het verleden al vaak geleerd. De vroege campagne werpt ook een licht op de strategie die de PvdA in Zeeuws-Vlaanderen kennelijk heeft bepaald: de eer ste klap moet een daalder waard zijn. Een gewaagde strategie ook, want het vroeg inzetten van de eindsprint vergt uithoudings vermogen. De PvdA zal alle zei len moeten bijzetten om in maart een behoorlijk 'kapitaal' te vergaren. Want de erfenis van de PvdA, het kwartje van Kok, is wel erg mager. ZIE OOK PAGINA C2: 'PvdA Hulst dreigt met bestuurlijke on gehoorzaamheid' ZIE OOK PAGINA C3: 'PvdA Ter neuzen vindt dat belastingen mogen stijgen met inflatie' Van onze verslaggever Goes - Het aantal slachtoffers in Zeeland van misdrijven en ongevallen blijft stijgen. Vorig jaar bood de Stichting Slachtofferhulp Zeeland hulp aan maar liefst 3233 slacht offers, familieleden, nabestaanden, betrokkeken of getui gen. 1340 Mensen aanvaardden de hulp. Dat blijkt uit het jaarverslag 1992 van de stichting. Het grootste deel van de slachtof fers, 62 procent, kreeg te ma ken met inbraak, roof, geweld, diefstal, aanranding of ver krachting. De groep nabestaanden be sloeg 14 procent in het ver slagjaar. Hier ligt een opval lend verschil ten opzichte van 1991. Toen werd 2,6 procent van het totale aantal geholpen mensen gevormd door nabe staanden. Dit heeft te maken met het grote aantal dodelijke verkeersongevallen vorig jaar, meldt de stichting. Wie deze cijfers op zich in laat werken, schrikt. Ruim 3200 slachtoffer per jaar in Zeeland betekent dat er gemiddeld per dag bijna negen Zeeuwen te maken krijgen met ongevallen of misdrijven. Iets minder dan de helft aanvaardt vervolgens de geboden hulp, wat inhoudt dat de beroepskrachten en de rvijwilligers van de stichting het drukker en drukker krij gen. Sinds 1989 vertoont het aantal hulpgevallen stijgen de lijn. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland heeft voor het eerst een eigen mestbe leid. Gisteren ging een overgrote meerderheid van Provinciale Staten, uitgezonderd de SGP, in een statencommissie akkoord met een beleidsvoorstel van gedeputeerde Dek (milieu). Con creet houdt dit in dat er geen nieuwe vestigingen van intensieve veehouderij mogen komen, dat is de belangrijkste maatregel. liezen nemen de spanningen in in gezin en familie toe. Ook hebben sommige agrarische on dernemers uit schaamtegevoel de neiging om zich van de buiten wereld af te zonderen." De ZLM vindt dat naast de eigen voorlichtingsdiensten en de ban ken ook kring- en afdelingsbe stuurders een taak hebben om de helpende hand te bieden. Van onze verslaggever Zuiddorpe - Het kort geding tegen de eigenaar van het Lindenhofcomplex in Zuid dorpe, dat voor maandag op de rol stond, is van de baan. Directrice M. Rammeloo van het Centrum Gezondheidszorg (CGZ) heeft het kort geding in getrokken omdat Huisman Hore ca BV, eigenaar van het complex waar het CGZ onderdeel van is, gisteren een begin maakte met de aanleg van een nieuwe ver warming. Rammeloo dreigde met een kort geding omdat haar Gezond heidscentrum waarin ook het zuigenlingenbureau is gevestigd, al weken lang niet meer ver warmd wordt. De Regionale Brandweer keurde onlangs de verwarmingsinstalla tie van het Lindenhofcomplex, dat een vertakking naar het CGZ heeft, af. Hulsman zorgde wel voor een nieuwe verwarming in het hotelgedeelte, maar liet het CGZ in de kou zitten omdat er een meningsverschil bestaat over een afdracht voor de stook kosten. Dat meningsverschil is nog steeds niet uit de wereld. Ram meloo zei gisteren echter goede hoop te hebben dat de proble- met^nel worden opgelost. Het is, zoals Dek nadrukkelijk zei, een tijdelijk beleid. Immers, bekend is nog niet hoeveel dier lijke mest het Zeeuwse land ei genlijk kan verwerken, hoe je de mestimport het beste kunt con troleren (waterdichte controle is nagenoeg onmogelijk, voorspel de Dek) en hoe ook het landelijk beleid zich gaat ontwikkelen. Op met name het eerste punt wordt door het provinciaal bestuur nog hard gestudeerd. Niet alle Statenfracties zaten gisteren in de Statencommissie Milieu te juichen over het be leidsvoorstel. Delta Anders vond het een 'vaag' beleid, omdat nieuwe mestproducerende be drijven weliswaar geweerd wor den, maar uitbreiding en om schakeling van bestaande boe renbedrijven wordt toegestaan. De PvdA maakte zich met name zorgen over de bulk aan mest die Zeeland ongecontroleerd binnen kan komen, in het beleidsplan is hierover nagenoeg nog niets ge regeld. «t Het CDA steunde het voorstel, maar vroeg zich, evenals Groen- Links en nog wat andere frac ties, af, wat de gemeenten met het beleidsplan echt kunnen doen om een mestoverschot te weren. Statenlid Van Ginkel (RPF/GPV) vond met Delta Anders dat het plan onduidelijkheden bevatte. Hij wilde harde cijfers. „Er is wel paniek overal, maar voorlo pig moet eerst maar eens worden vastgesteld of er werkelijk een teveel aan mest is," aldus Van Ginkel. Geen Brabant De SGP tenslotte, vond wel dat 'Zeeland geen Brabant moet worden', maar vertelde geen be hoefte te hebben aan een tijdel- lijk mestbeleid. Nieuwe bedrij ven moeten, volgens Statenlid Hamelink, een kans krijgen, en bovendien loopt het zo'n vaart niet met de migratie van Bra bantse en Gelderse grote var kenshouders naar Zeeland, vond hij. Wat hem op een aanvaring met het PvdA-lid Vermeulen kwam te staan. Vermeulen: „Zo'n vaart niet? Ik weet dat er in Zeeuws- Vlaanderen drie aanvragen voor nieuwe bedrijven zijn binnenge komen van 20.000 varkens elk. Dat zijn 60.000 varkens, en dat zijn heel veel varkens." Van onze correspondente Middelburg - Voor het bezit van 70 gram cocaïne is de 31-jarige A.K. (Hontenisse) in Middelburg veroordeeld tot een gevangenis straf van 9 maanden, drie maan den lager dan geëist. De man werd op 31 juli na een tip aangehouden met zo'n 15.000.- aan handel op zak. Van onze verslaggever Rosé Lokhoff Breda - Na de complete chaos van vorig jaar wil het ook nu maar niet lukken de kinderpostzegel-actie echt soepel te laten verlopen. Ging het vorige keer finaal fout bij de aflevering; dit keer gaat het al mis vóör de bestelling. De door de PTT bezorgde enve loppen met bestelformulieren zijn namelijk vaak beschouwd als een van de vele reclamefol ders die dagelijks door de brie venbus glijden en daarvan is bekend dat ze gewoonlijk niet lang worden bewaard. En dus krijgen de kinderen aan de deur tot vervelens toe te ho ren: „Bestelformulier? Welk be stelformulier! De Stichting Kinderpostzegels Nederland heeft er dan wel voor gezorgd dat elke kind vijf reserveformu lieren meekrijgt, maar die zijn zo op. Ook in Zeeuws-Vlaanderen is het kommer en kwel. Volgens een leraar in Terneuzen schepen veel mensen de kinderen ook af omdat de zegels met minimaal twee vellen tegelijk moeten wor den aangeschaft, terwijl ze een wel genoeg vinden. Hetzelfde ge luid klinkt in West-Zeeuws- Vlaanderen. Stephanie Gerwers, woordvoer ster van De Stichting Kinder postzegels Nederland, .vertelt dat er veel wordt gebeld voor extra formulieren. „We hebben een speciale dienst ingezet in de hoop het probleem zo snel mogelijk op te lossen. We hadden er ook wel een beetje op gerekend. Zo wisten we bijvoor beeld dat iedereen met een Nee- Nee-sticker geen formulier zou ontvangen en vandaar die vijf extra formulieren per kind. Vo rig jaar waren er dat nog tien, maar toen bleek dat een te hoog aantal te zijn. We hebben ook geprobeerd de enveloppe er een beetje aardig uit te laten zien, zodat die niet zo gemakkelijk zou worden weggegooid, maar voor volgend jaar praten we nu met de PTT over een andere oplossing." Dat de zegels per se per twee vellen 5 13,20 moeten worden aangeschaft, heeft volgens Ste phanie Gerwers een duidelijke oorzaak. „Het klinkt zakelijk, maar één vel is niet rendabel. Van de 6,60 die dat kost, gaat 4,40 naar de PTT. Dan blijft er dus niet zoveel over en loop je de kans dat je letterlijk het goede doel voorbij schiet." (ADVERTENTIE)

de Stem | 1993 | | pagina 15