Fusi Verkiezingszege Bhutto garandeert geen stabiliteit in Pakistan 4Constitutioneel Hof bijzonder gevaarlijk wapen voor staat geworden' Thatcher en Major: een beleefde hereniging EG steunt Mandela bij hervormingsproces Wörner wil Navo naar het oosten uitbreiden Philips vi 4Bouterse bedreigt herstel van economie Suriname' Boskalis en DE STEM BUITENLAND Angola heropent onderhandelingen met rebellen BUITENLAND KORT DE STEM 'Reclame is leugenachtig' Winkelen met auto neemt nog steeds toe VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 A Van onze redactie buitenland Islamabad - Pakistaanse mensenmassa's hebben giste ren in heel het land de ver kiezingsoverwinning van de 'koningin van Azië' begroet. Maar ondanks de duidelijke zege van de Pakistaanse Volkspartij (PPP) van Bhutto is geenszins zeker dat na de verkiezingen stabiele politieke verhoudingen in het land zullen ontstaan. Bhutto's partij behaalde 86 van de 217 parlementszetels. De offi ciële kiescommissie deelde mee dat de Pakistan Moslim Liga (PML) van haar aartsrivaal Sha rif 72 zetels krijgt. Woensdaga vond had oud-premier Sharif nog de zege voor zijn partij op geëist. Het is echter nog lang niet zeker dat Bhutto, die van 1988 tot 1990 de eerste vrouwelijke pre mier van een islamitisch land was, opnieuw eerste minister wordt. Van groot belang zijn nog de verkiezingen voor vier pro vinciale parlementen die zater dag worden gehouden. Provin ciale regeringen hebben in Paki stan een grote macht en kunnen het de federale premier zeer moeilijk maken te regeren. De 40-jarige Bhutto reisde direct naar Lahore, de hoofdstad van het dichtbevolkte Punjab, om de positie van haar PPP met bond genootschappen met andere par tijen in het provinciale parle ment te versterken. Maar ze eiste de overwinning alvast op: „Ik ben de natie dankbaar voor het vertrouwen in de PPP, die dui delijk de winnaar is." Maar haar grote rivaal Nawaz Sharif zag voor zichzelf en zijn Moslim Liga nog alle kansen om een regering te vormen. „Geen enkele partij heeft de meerder heid in de Nationale Assem- blée," zei hij in een verklaring. „Toch heb ik vertrouwen dat met de hulp van andere kleine partijen en onafhankelijke afge vaardigden de PML voldoende steun kan verzamelen om een centrum-regering te vormen." De verkiezingsuitslag betekent volgens waarnemers nog geen eind aan de politieke strijd waardoor Pakistan de afgelopen acht jaar even zovele premiers had. Bhutto moest in 1990 als premier aftreden en haar rivaal Sharif in juli. Naar verwachting komt nu een zwakke regering uit de bus en een krachtige oppositie, waar door opnieuw conflicten kunnen ontstaan met opstandige provin ciale regeringen. „Uiteraard wa ren we verrast want we hadden een veel grotere voorsprong ver wacht," erkende Bhutto. Haar manoeuvreerruimte kan bepalen of zij een regering op de been kan brengen die wetgeving kan doorvoeren en de provinciale po litiek haar wil kan opleggen. Oppositieregeringen in de pro vincies Sind, Punjab, het dunbe volkte Balutsjistan en de ruige North West Frontier hebben in het verleden federale regeringen praktisch verlamd. Zo wist Sha rif als eerste-minister van Pun jab tijdens Bhutto's premier schap (1988-1990) te verhinde ren dat ook maar één stuk wet geving kon worden doorgevoerd. De opkomst voor de verkiezin gen was uiterst laag. In sommige steden, zoals Karachi en Hy derabad, deed niet meer dan zeven of acht procent mee. Vrij wel nergens kwam meer dan vijftig procent van de kiesge rechtigden opdagen, ondanks de unieke veiligheidsmaatregelen. Het halve leger was ingescha keld om toezicht te houden. Ruim 150.000 troepen bewaak ten de 34.000 stembureaus en patrouilleerden met zware wa pens in de grote steden. Er deden zich nauwelijks incidenten voor. Jeltsin stuurt Hof naar huis Van onze redactie buitenland Moskou - Terwijl Rusland rouwde om de slachtoffers van de met geweld verijdelde nationaal-communistische staatsgreep, bracht president Jeltsin gisteren zijn oppo nenten een nieuwe slag toe. Hij stelde het Constitutionele Hof per decreet buiten werking, tot er een nieuwe grondwet is aangenomen. Hij beschuldigde het Hof ervan dat het 'een wapen is geworden in de politieke strijd, dat bijzon der gevaarlijk is voor de staat'. Jeltsin besloot het twee jaar ge leden samengestelde Hof buiten werking te stellen omdat het tweemaal, door overhaast te handelen, een grote rol had ge speeld in het afglijden van het land naar de rand van een bur geroorlog. „Maar toen het risico van een burgeroorlog reëel be gon te worden, deed het Hof niets." Woensdag was de voorzitter van het Hof, Valeri Zorkin, onder zware druk van het Kremlin af getreden. Zorkin, die officieel onpartijdig moest blijven, koos in de maandenlange strijd tussen parlement en president herhaal delijk de kant van het parle ment. Gisteren werd een van de leiders van de opstand tegen Jeltsins bewind, Viktor Anpilov, in zijn buitenhuis ten zuiden van Mos kou opgepakt. Anpilov is aan voerder van de radicale commu nistische groep Werkend Rus land. Uit het maandag zwaar bescho ten Witte Huis werden 49 lijken geborgen, maakte minister van Binnenlandse Zaken Jerin be kend. Daarmee is het dodental gedurende de twee dagen van geweld in Moskou, zondag en maandag, volgens de jongste schattingen op 171 gekomen. De schade aan het Witte Huis, het gemeentehuis en andere gebou wen in Moskou is geschat op zo'n 60 miljoen gulden, waar nog eens 18 miljoen gulden bijkomt voor het zwaar vernielde televi siestation van het GOS, Ostanki- no. Jerin heeft verder aangekon digd dat sommige politiecom- mandanten ontslagen worden, omdat zij tijdens de opstand tac tische fouten hebben gemaakt. Alle afgevaardigden die zich maandag hadden overgegeven in het Witte Huis zijn inmiddels vrijgelaten. Alleen de leiders van de opstand brachten hun derde nacht door in de zwaar bewaak te Lefortovo-gevangenis. De door Jeltsin afgezette vice-presi dent Roetskoj, parlementsvoor zitter Chasboelatov en vier an dere leidende figuren hebben een eigen cel. De directeur van de gevangenis zei echter dat dat het enige privilege is dat de zes genieten boven andere gedeti neerden. „Zij worden om zes uur gewekt en worden om tien uur 's avonds naar bed gestuurd. Vandaag kre gen zij voor de lunch koolsoep en zoute vis met aardappels. Voor het avondeten krijgen ze haver mout met thee." In totaal wer den er zondag en maandag 1.338 mensen opgepakt, van wie er nu nog 200 vastzitten. De dag van gisteren gold als dag van nationale rouw in Rusland. Duizenden Moskovieten namen bewogen afscheid van de slacht offers die zondag en maandag bij het geweld rond het Witte Huis en het tv-station Ostankino om het leven kwamen. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) moet daarom niet tot eind november wachten, maar zo snel mogelijk met Suri name afspraken maken over het treffen van herstelmaatregelen. „Ga gauw, zeg ik tot het IMF, anders zou het wel eens verkeerd kunnen aflopen," aldus de .op roep van minister Pronk (Ont wikkelingssamenwerking) giste ren in het Kamerdebat over Su riname. Pronk is veel pessimistischer over de rol en positie van Bou- terse dan minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken. Die zegt dat hij geen aanwijzingen heeft dat Bouterse als leider van de grootste oppositiepartij NDP langs politieke weg de macht in Paramaribo zal overnemen. Volgens Pronk is er wel degelijk sprake van een 'politiek risico'. „Er is sprake van een kritische situatie." Pronk vindt dat geen reden voor Nederland om de geldkraan voor betalingsbalans- steun weer open te draaien. Af gelopen zomer schortte Neder land deze steun op. De Suri naamse regering moet zelf actie ondernemen, een saneringsplan maken en daarvoor de adviezen van het IMF opvolgen. Pas dan zal Nederland stukjes bij beetjes weer financiële steun geven. De Kamer is het daarmee eens. Het Suriname-debat maakte duidelijk dat de Kamer volgende week dinsdag het Raamverdrag zal goedkeuren. Voor dat debat heeft Kamervoorzitter Deetman zijn Surinaamse collega's uitge nodigd. Maar die komen niet, omdat zij boos zijn over het opschorten van de financiële hulp door Nederland. De Nederlandse minister van Defensie Ter Beek heeft gisteren zijn bezoek aan Suriname afge rond. Hij heeft het land twee helikopters en patrouilleboten De Britse premier Major wuift naar zijn partijgenoten als hij achter Thatcher langs het podium betreedt. foto ep Van onze verslaggevers Den Haag - Ex-legerleider Desi Bouterse vormt een bedrei ging voor de sanering van de noodlijdende Surinaamse economie. toegezegd, zodat het leger beter toezicht kan houden op de terri toriale wateren. Er is ook een overeenkomst getekend over mi litaire oefeningen over en weer. Behalve over defensie-aangele genheden heeft Ter Beek ook met de Surinaamse president Venetiaan gesproken over het diplomatieke geschil tussen Den Haag en Paramaribo. Over de inhoud van de gesprekken is nog niets meegedeeld, de Nederland se bewindsman brengt vandaag verslag uit aan het kabinet. Lissabon - De regering van An gola gaat de vredesbesprekingen met de rebellerende Unita-bewe- ging hervatten. Het besluit volgt op de medede ling van de Unita om de uitslag van de verkiezingen vorig jaar te erkennen. Het ging om de eerste vrije verkiezingen, die een ne derlaag betekenden voor de ver zetsbeweging. Met de erkenning voldoet het Angolese bevrijdingsfront aan een van de voornaamste voor waarden van de VN voor onder handelingen over een vredesre geling. Premier Soares zei dat Unita- leider Savimbi hem persoonlijk had opgebeld om mee te delen dat hij 'de uitslag van de onder VN-toezicht gehouden verkie zingen aanvaardt en bereid is over vrede te onderhandelen binnen het kader van de akkoor den van Bicesse en Abidjan uit 1991'. De voormalige Portugese kolonie gaat inmiddels achttien jaar ge bukt onder een bloedige burger oorlog. Blackpool - Zij bezegelden hun hereni ging met een beleefde handdruk - en geen kus. Zij kreeg een twee minuten durende staande ovatie. De begroeting van hem was iets korter maar warmer. Groot was de belangstelling gisteren bij ieder van de 5.000 afgevaardigden op de partij conferentie van de Britse Conservatie ven voor de lichaamstaal: hoe zou premier Major zijn verdreven voorgangster Thatcher begroeten. Zijn populariteit is in opiniepeilingen tot een record-laagte gedaald. Zij heeft haar venij nige memoires geschreven, waarin ze vol gens berichten hem een naïef politiek licht gewicht en intellectueel drijfhout noemt. Toen Major naar het podium ging en op Thatcher toeliep, mompelde een persfoto graaf: „Kom op, kus haar". De fotograaf werd teleurgesteld. Vorig jaar begroette het paar elkaar nog met een kus op de wang. Deze maal was het gewoon een handdruk. Eerst met één hand, waarna hij de andere erop legde. Maar het was nauwe lijks de zo gewenste warme verzoening waar de verdeelde partij op hoopte nadat Thatcher maandenlang de regering en pre mier had getorpedeerd met verwijten over het pro-Europese beleid en sindskort over binnenlandse onderwerpen. De belaagde Major kon enige troost vinden in de warmte waarmee hij door het congres werd begroet. Drie keer stond hij op om het applaus en gejuich in ontvangst te nemen. Thatcher klapte mee. In de ware stijl van de Conservatieve Partij was hun optreden tot in de puntjes voorbe reid. Thatcher werd begroet met uitroepen 'Maggie' en 'speech, speech' toen ze konink lijk in een marine-blauw mantelpak het podium besteeg. Zij boog gracieus om het applaus in ont vangst te nemen. Maar er was geen triom fantelijke vervoering zoals de vorige jaren nadat ze in 1990 bot was verdreven door partijleiders, die vreesden met haar de ver kiezingen te verliezen. De Britse minister van Financiën Clarke heeft het Conservatieve congres gemeld dat het kabinet toch vasthoudt aan de omstre den heffing van btw op stookkosten. Dat brengt negen miljard gulden op, en dat geld kan gebruikt worden voor het terugdringen van het begrotingstekort dat rond de 150 miljard gulden ligt. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - ANC-leider Nelson Mandela heeft in Brussel de volledige steun gekregen voor het hervormingsproces in Zuid-Afrika. De EG zal de komende jaren 250 miljoen ecu (ruim een half mil jard gulden) uitrekken voor het herstel van de democratie en de wederopbouw van de multira- ciale samenleving. Op dit mo ment is een bedrag van 90 mil joen ecu vrijgemaakt om de zwarte bevolking voor te berei den op de eerste vrije verkiezin gen in april volgend jaar en voor de scholing van ambtenaren, een nieuw leger en een gemengde politiemacht. Nelson Mandela (75) sluit van daag zijn driedaags bezoek aan Brussel af. Hij heeft dan ge sprekken gevoerd met vertegen woordigers van de Europese Commissie en met de Belgische minister van Buitenlandse Za ken Claes, die momenteel EG- voorzitter is. Gisteren hield Mandela een toe spraak in het Europees Parle ment in Brussel en was hij aan wezig bij een vergadering van Europese parlementariërs die zich bezighouden met de ont wikkelingen in Zuid-Afrika. Mandela deed daar een oproep aan de wereld om nog slechts zaken te doen met de overgangs- raad van zwarten en blanken en niet meer met de gekozen blanke regering in Pretoria. De EG zal Zuid-Afrika - na het Minister Claes begroet ANC-leider Mandela. opheffen van de sancties - ook economisch steunen, bevestigde minister Claes. Het beschikbare geld gaat onder meer naar oplei ding en huisvesting. Mandela deed een oproep aan investeerders om de economische mogelijkheden in zijn land op hun waarde te schatten. Hij zei heel goed te beseffen dat het investeringsklimaat onzeker is door al het geweld van de laatste jaren en het gebrek aan politieke stabiliteit. „Ons land verkeert in een diepe economische crisis, maar Zuid-Afrika biedt tegelijk enorme mogelijkheden. We heb ben de grondstoffen en een goed ontwikkelde infrastructuur." Mandela gelooft dat mede daar door Zuid-Afrika in staat zal zijn economisch te concurreren met de rest van de wereld. De scholing van een groot aantal toekomstige zwarte ambtenaren, die samen met de blanke min derheid straks het nieuwe be stuur moeten vormen, is een zware klus. „Daar hebben wij de middelen en mogelijkheden niet voor," aldus Mandela, die zei te vertrouwen op de bevriende mo gendheden. Dat Zuid-Afrika, door de econo mische recessie in Europa en de nood aan economische en finan ciële steun in het Midden-Oos ten, Oost-Europa en Rusland, straks misschien onder aan het lijstje dreigt te komen, daarvoor lijkt Mandela niet te vrezen. Hij verwees naar het sneeuwba leffect van zijn toespraak voor de algemene vergadering van de VN in New York, waar hij ruim een week geleden pleitte voor opheffing van de economische sancties tegen Zuid-Afrika. Toevallig gisteren werd bekend dat die met ingang van vandaag worden opgeheven. Het olie-em bargo blijft gehandhaafd tot de overgangsraad daadwerkelijk aan de macht is. De ANC-leider zei de Europarle mentariërs nog dat het Westen zich geen zorgen hoeft te maken over het lot van de blanke min derheid. „Zuid-Afrika is voor al le mensen, blank en zwart. De strijd die wij voeren is niet tegen de blanken gericht, maar tegen het beleid dat decennia lang is gevoerd." Enthousiast onthaal De Belgische koning Albert II wordt enthousiast onthaali tijdens zijn kennismakingsbezoek aan Namen. De v draagt een cadeau gekregen petje. foto belga Dode bij aanslag op cafe Belfast Belfast - Bij een aanslag op een café in de Noordierse hoofdstad Belfast is een man gedood en zijn twee anderen gewond geraakt Een van de gewonden is er ernstig aan toe. De aanslag is niet opgeëist. Buurtbewoners zeggen dat het om een aanslag ging van unionisten - protestanten die voor handhaving van he! Britse bestuur in Noord-Ierland zijn. Zuid-Korea: Geen adoptie buitenlanders Seoul - De adoptie van Zuidkoreaanse kinderen door buitenlan ders zal vanaf 1996 verboden zijn, heeft het Zuidkoreaanse ministerie van Gezondheid en Sociale Zaken gisteren bekendge maakt. Het verbod geldt niet voor gehandicapte kinderen oi kinderen van gemengd ras, wier kansen op adoptie in Zuid-Ko- rea klein zijn Volgens het departement werden er minder kinderen voor het pleegouderschap aangeboden en kan Zuid- Korea door een gestegen welvaart zelf voor zijn verweesde kinderen zorgen. 'EG moet pas op de plaats maken' Eindhoven - De EG moet voorlopig even pas op de plaats maken. Er is geen ruimte voor nieuwe, grote initiatieven het toelaten van nieuwe lidstaten) voordat de huidige politieke en economische impasse is beëindigd, vindt voormalig EG-com- mmissaris F. Andriessen. Hij sprak tijdens een bijeenkomst in Eindhoven, waar hij ook constateerde dat de verwachtingen van 'Maastricht' niet zijn uitgekomen. Noch de politieke, noch monetaire eenwording van Europa heeft zijn beslag gekregen zoals in het verdrag was voorzien. Hij verwees in dit verband onder meer naar de onmacht van de EG in het conflict in voormalige Joegoslavië. Draskovic niet vervolgd Belgrado - De Servische justitie ziet af van de vervolging van de oppositieleider Vuk Draskovic, die een politieagent zou hebben aangevallen, meldt het persbureau Tanjug. Draskovic had op 25 oktober terecht moeten staan voor een gewelddadige actie t een officier tijdens een uit de hand gelopen anti-regeringsde monstratie op 1 juni. Bij de rellen kwam een agent om het leven en raakten talrijke personen gewond. De politie arresteerde Draskovic en zijn vrouw, die tijdens en na hun arrestatie geslagen zijn. Justitie beschuldigde Draskovic aanvankelijk van een samenzwering tegen de staat, van het bestormen van hel parlement en het mishandelen van een agent. Na een in de media breed uitgemeten hongerstaking, en tussenkomst van diverse Westerse politieke leiders, verleende de Servische presi dent Milosevic gratie, behalve voor de aanval op de politieagent. Leger Birma schendt mensenrechten Bangkok - De militaire leiders van Birma hebben tijdens een onlangs gehouden nationale conventie om een nieuwe koers uit te stippelen voor het land de oppositie niet vrij laten spreken en de gewelddadigheden tegen etnische minderheden in Birma blijven onverminderd voortgaan. Dat zijn de belangrijkste conclusies in een rapport van Amnesty International over de situatie van de mensenrechten in dit land. „Leden van politieke oppositiepartijen en etnische minderheden leven in een sfeer van angst die doordringt in alle uithoeken van het land," aldus het rapport. Wel wordt geconstateerd dat de laatste jaren enkele honderden politieke gevangen zijn vrijgelaten en dat de militai re tribunalen zijn afgeschaft. Maar, wordt erbij gezegd, er zitten nog enkele honderden mensen vast. De democratische leidster en Nobel-vredesprijswinnares Aung San Suu Kyi heeft al meer dan vier jaar huisarrest. Honderden moslims verdreven Sarajevo - Bosnische Kroaten hebben 530 moslim-vrouwen, kinderen en ouden van dagen door de frontlinie naar het oosten van de plaats Mostar gedreven, waar al maanden ruim 50.' moslims ingesloten zitten, heeft een VN-woordvoerder gisteren gezegd. De vrouwen werden eerst tot op het naakte lichaam onderzocht en beroofd van al hun geld, juwelen en andere waardevolle voorwerpen. In Genève protesteerde VN-mensen- rechteninspecteur Tadeusz Mazowiecki in een rapport bij Kroa tië tegen willekeurige executies van Serviërs door zijn troepen in de Servische enclave Krajina vorige maand. Van onze redactie buitenland Brussel - Navo-secretaris-generaal Wörner wil voor de vroe gere Warschaupactlanden concrete perspectieven openen voo toetreding tot het bondgenootschap. „De Navo heeft een lange weg afgelegd. Maar wij kunnen en moeten verder gaan. Dat is het doel van onze top in januari," aldus Wörner. Hij denkt in dit verband aan versterking van de Noordatlantische Samenwer kingsraad met de vroegere War schaupactlanden. De Navo-chef voelt er niets voor het verdrag over conventionela wapens te herzien. Maar naar aanleiding van het recente ver zoek van de Russische president Jeltsin tot ontheffing van de wa penbeperking in de militaire dis tricten Leningrad en Noord- Kaukasus zegt hij dat Rusland niet zozeer om wijziging van het verdrag vraagt. „Alles in de boodschap is zeer terughoudend. -Zij heeft geen dreigende toon en ik denk dat er gesprekken en resultaten zullen komen." Frankrijk waarschuwde gisteren voor snelle uitbreiding van het bondgenootschap naar het oos ten. Minister van Buitenlandse Zaken Juppé zei in een krante interview, dat de EG eerst een eerder door premier Balladurgi lanceerd plan voor een veilig heidspact voor het continent ii overweging moet nemen voorda de Navo ook maar een lid vai het vroegere communistiscii blok toelaat. „De Europese defensiestructurei moeten worden verruimd, maat wij moeten voorzichtig zijn stap voor stap te werk ga Eerst is daar Centraal- en Oost Europa, onze naaste buur." Het plan-Balladur voor een vei' ligheidspact ter bescherming vat minderheden en grenzen op he hele continent zal naar verwach rond 30 landen omvatten - EG VS, Canada, Rusland, Baltischf staten, de overige Oosteuropes' landen, Noorwegen, Zweden Finland, Oostenrijk en Slovenië- De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Kooijman vindt dat Centraal- en Oosteuro pese landen alleen tot de Navi kunnen toetreden als zij eerst li' van de EG zijn. Hij vindt wel da ervoor gewaakt moet wordei Rusland te isoleren. Van onze verslaggever Roosendaal - Het Roosen- daalse Philips Lighting wil blijvende steun van het rijk bij de ontwikkeling van een nieuwe revolutionaire lamp. Het bedrijf zegt niet voldoen de sterk te staan om de dure ontwikkelingskosten zelf te dragen. Schermend met werkgelegenheid heeft Philips bij minister Andriessen van Economische Zaken al wat toezeggingen los- Papendrecht/Amstelveen (ar en Ballast Nedam werker Boskalis zal daartoe alle Ba nemen van de huidige eigene Overleg daarover is aan de g Met de voorgenomen transactie is een half miljard gulden ge moeid. Ter financiering van een deel daarvan zal Boskalis f 300 miljoen aandelen uitgeven. Bij gelijkblijvende marktomstandig heden verwacht het nieuwe con cern voor de komende jaren een toeneming van de winst per aan deel. De nieuwe bouwreus met een gezamenlijke omzet van circa f 3 miljard en 7700 man personeel Utrecht - Driekwart van de Nederlandse bevolking vindt dat reclame leugens 'vertelt. Dertig procent vindt zelfs dat reclame zijn of haar intelligentie beledigt. Dit blijkt uit een groot on derzoek dat dit voorjaar in negentien landen is uitge voerd. In Nederland werden duizend consumenten on dervraagd. Het onderzoek - 'Global Scan' genaamd - was een initiatief van een reclame-organistie. Het wordt om de drie jaar her haald. Andere resultaten van het onderzoek zijn: De Nederlander raakt minder geïnteresseerd in trends en status De Nederlander blijft meer thuis In de keuze tussen gezin en carrière kiest de Neder lander steeds vaker voor het gezin Wij maken ons minder druk over een goede ge zondheid en letten minder op calorieën, gewicht en li chaamsbeweging In de groep 'trendsetters' daalt de neiging om alles uit te proberen. 'Rood staan' bij de bank wordt enger gevonden dan bij een soortgelijk onder zoek drie jaar geleden. Bijna een kwart van de ondervraagden antwoordt met 'ja' op de stelling „An deren halen meer uit het leven dan ik". Drie jaar ge leden was dat nog 17 pro cent. Amsterdam - Het gebruik van de auto als vervoermid del om boodschappen te doen, neemt nog steeds toe. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf (Raad FGB) in vijf gemeenten - waaronder Breda en Geldrop - heeft laten uitvoeren. „Per jaar besteden klanten die met de auto komen circa 60 miljard gulden in winkels. Dat is de helft van de totale detailhan delsomzet", aldus de gisteren tij dens de jaarvergadering van de Raad FGB gepresenteerde on derzoeksresultaten. Uit het onderzoek blijkt dat de consument in veel gevallen 'vlucht' van de stadscentra naar winkelcentra in buitenwijken. Dit als gevolg van parkeerpro blemen en hoge parkeertarieven in de binnensteden, tegenover een overvloed aan gratis par keerplaatsen in de stedelijke pe riferie. Eén op de vijf consumenten gaat vaker dan een jaar geleden met de auto naar een aangrenzende gemeente om daar boodschap pen te doen, leert het onderzoek. Dat zuigt dus klanten uit de binnensteden weg. Voor zover de consument nog in binnenstad winkelt, doet hij dat een kwart minder dan een jaar geleden.

de Stem | 1993 | | pagina 4