ie Onderzoek naar sterkte politie alle informatie 'uchten Van corruptie verdachte Riem nog zeker tien dagen in cel vanAtotZ Ritzen wil af van pretpakketten Epese politie: Sluier van verdenking blijft HET BABYGEHEII VAN CAROLINE! SCHEIDINGSSCHANDALEN Terug op de basis >t Lady Laar roem Kamer betwijfelt of rijksgeld is uitgegeven aan uitbreiding mankracht Luchtgevecht BEROEMDE OUDERS VERDIENEN MILJOENEN AAN DE KINDEREN H LEES JE WEEKEND, WEETJE ALLES A3 DE STEM BINNENLAND A3 Zo compleet is nu VARA TV MAGAZINE. Met elke dag 6 pagina's overalle tv-programma's van die dag. Helderen I overzich telijk. TOT 1 JULI'94 VOOR )A MAAR JU, DE STEM COMMENTAAR Kamer: Stel hogere eisen aan migranten Inbreker op krukken aangehouden BINNENLAND KORT VRUCHTBAARHEIDS-1 OEFENINGEN IN ZOUT WATEI OKTOBER 1993 VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 van kaar man leerde Ileuze, geraffineerd meisje net kleurige banddie alti applaudisserend de karu FOTO, achterdocht of zelfs haa herika's meest populaire radi Ikshow-gastheer, de ultra rhtse Rush Limbaugh, zet 1st Lady dagelijks in zij pnlange programma weg groteske monarch, die mi hulp van een kliek van 'ferm fei's' de macht in Washingti erneemt en de Amerikaans j/olking wil onderwerpen aa er socialistisch idealen. lor haar vijanden is Hillai Idham Clinton een kille extrs 1st, wier Health Care Plan dl 1 voor de president heeft uitgf |kterd en dat een soort collet volksverzekering tege Iktekosten bepleit, pas rste stap zou zijn op weg nas maatschappij waarin Bi |other de naam Hillary draagt erste Vrouw laar alle kritiek heeft niet kun In voorkomen dat Amerika' liidige First Lady zich een on Ikend nationaal respect heef Irworven. et ontzag voor haar is niet he Itzag voor een politicus, maa lor een nobeler soort. Voor ee lieke intrigerende persoonlijk fid, met formidabele kwalitei van hoofd, hart en stijl harin Amerika ook haar Eerst rouw zou hebben als ze de Firs pdy niet was. Commissie, zich in de cou- en gereed. It trouwens te denken van de |lbesproken Engelse variant? komt erop neer dat de Eu- bese leiders er alles aan gele- is de weerspannige Britten le Euroboot te houden. Dan Imt de naam van John Major I wiens politieke dagen geteld |en, maar die niettemin zijn en zaligheid veil heeft ge- om 'Maastricht' door de blse Landdag van de Engelse |itiek te loodsen. is ook sprake van een Bel- he variant, volgens welke -premier Wilfried Martens de troon van de Gemeen- lap moet worden gezet. Ook tens heeft zich altijd een del-Europeaan getoond, het- ,n hem het nodige krediet 'ft opgeleverd. ders gezegd: de politieke om- ndigheden in de EG-Iidsta- kunnen tal van electoraal edankte kandidaten voor de 'olging van Delors opleveren. dat reservoir kunnen de •opese leiders volgend jaar »r believen putten. Al het lere berust op gissingen, om t te zeggen achterklap. is Ruud Lubbers gedwon- zich in het schemergebied sen tussen gerucht en ambi- te bewegen. Uiteindelijk ligt >bers' lot in handen van de ropese leiders, de mannen met wie hij richting heeft [even aan een stukje bewogen ropese geschiedenis in een iode dat alle heiligenhuizen de oude wereld omver wer- gelopen. Die leiders zullen aks komen tot datgene waar een patent op hebben: het óverwogen compromis. Er is uwens niemand die dat, na voorzitterschappen en ia twintig Europese topont- etingen, beter weet dan id Lubbers zelf. yan onze verslaggevers Maastricht - De van corrup tie verdachte burgemeester H, Riem van Brunssum blijft aog zeker tien dagen in de cel. Dat heeft de rechter commissaris in Maastricht gisteren beslist. justitie maakte gisteren even eens bekend opnieuw een ver dachte te hebben gearresteerd in de smeergeldzaak rond Riem. Het gaat om directeur C. Kraaijeveld van Dekker Grind- baggerbedrijf uit het Gelderse IJzendoorn. De man zat enkele uren in de cel, maar is gistera vond laat weer op vrije voeten gesteld. Kraaijeveld is een van de drie topmensen uit de grindsector die ervan verdacht worden smeer gelden te hebben betaald aan Riem, voormalig gedeputeerde voor grindzaken in Limburg. Riem bekleedde namens de PvdA die functie tot 1991. Daarna werd hij burgemeester. De andere twee verdachten - beiden werden tot nu toe niet aangehouden - zijn: directeur drs. T. Krans van Panheel BV uit Heel en de Gelderse aannemer A. van de Biggelaar. Riem zit sinds dinsdag in de cel. Hij wordt dagelijks urenlang verhoord. Het gerechtelijk vooronderzoek te gen Riem begon in april. In mei werden huiszoekingen gedaan bij Dekker, Panheel en Van de Biggelaar. De directeuren Kraayeveld, Krans en Van de Biggelaar had den zakelijk van doen met Riem toen hij gedeputeerde was. Van de Biggelaar is directeur van Aannemingsmaatschappij Van de Biggelaar, met hoofd kantoor in Kerkdriel. In op dracht van de baggeraars voert het bedrijf de herinrichting van de Limburgse grindgaten uit. Het bedrijf Van de Biggelaar is betrokken bij meer Limburgse affaires, zoals snoepreisjes van bestuurders en ambtenaren. Justitie zou sinds april op zoek zijn naar bewijzen voor een smeergeldtransactie tussen Dek ker en Riem. Naar verluidt zou het bedrijf in 1991 in ruil voor vergunningen steekpenningen hebben overgemaakt op een re kening van Riem op Jersey. De Panheel Groep (Panheel bv) omvat zo'n tien baggeraars die in Midden-Limburg werken. Ze nemen alle grindafgravingen in Limburg voor hun rekening. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer laat de Algemene Rekenkamer onderzoeken of het geld dat sinds 1986 op de rijksbegroting is uitgetrokken om politiemensen in dienst te nemen, ook daadwerkelijk voor dat doel is gebruikt. WD-Kamerlid Dijkstal heeft bet initiatief genomen voor dit onderzoek. Gisteren besloten an dere politieke partijen zijn ver zoek te steunen. „Ik heb de in druk dat het geld dat we ieder jaar opnieuw vrij maken voor (ADVERTENTIE) ER KAN weer eens vliegend materieel gekocht worden en meteen lopen deskundigen en belanghebbenden te hoop. Deze keer geen geur van steekpenningen. De tegenstanders van de aanschaf van de Franse Cougar Mk2 helikopter weten echter toch een sfeer van verdachtmaking rond de aankoop te creëren. De afweging zou niet objectief geweest zijn. Het Franse toestel haalt het niet bij zijn Amerikaanse concurrent en is nog onveilig voor de inzittenden ook. Beoordelen kan een buitenstaander deze kritiek niet. Voor zo iemand moet de veiligheid zich in de lucht bewijzen. Hij kan er hooguit op vertrouwen dat de inkopers minstens even deskundig lijn als hun critici. De bezwaren, denkt hij dan, zullen wel komen uit de hoek van gepasseerde ondernemers, rancuneuze techneu ten en hobbyistische militairen. Staatssecretaris Frinking discussieert niet op dit niveau. In zijn bief aan de Tweede Kamer spreekt hij over Europese politieke- en veiligheidsaspecten. Daarmee bedoelt hij dat Europese veilig- heidssamenwerking zich niet alleen dient te beperken tot eenhe den gevormd uit verschillende nationaliteiten, maar dat er ook op het gebied van materieel geprobeerd moet worden iets samen te doen. Wat hij onder dat laatste verstaat, is niet geheel duidelijk. Wil destaatssecretaris dat er slechts met meer Europese landen samen ingekocht moet worden of denkt hij ook aan gezamenlijke ontwikkeling van militair materieel? Voor dat laatste valt iets te zeggen. Europa matigt zich de status van economische en militaire grootmacht aan. Een grootmacht evenwel die op een aantal terreinen niet of nauwelijks kan concurreren met het buitenland. Scheepsbouw, elektronica, Auto-, vliegtuig- en wapenindustrie, bijvoorbeeld. Europa is of wordt op die terreinen afhankelijk van derden. Een gebied dat een woordje mee wil spreken in de wereld kan zich zo'n positie nauwelijks veroorloven. Gericht industrie- en inkoopbeleid is daarvoor nodig. Gezamenlij ke produktontwikkeling of gezamenlijke keuze voor een produkt van het eigen continent. Het oude 'koop Nederlandsche waar, »o helpen wij elkaar' in Europese context. Een handtekening van de minister van Economische Zaken of van zijn adjunct voor internationale economische betrekkingen had onder de brief aan de Kamer daarom niet misstaan. nieuwe politiemensen ook voor andere zaken bij de poliie wordt gebruikt," zegt Dijkstal. „Met andere woorden: er zou in werkelijkheid wel eens minder politie kunnen zijn dan we den ken. Ik wil daar duidelijkheid over krijgen vóór de volgende verkiezingen." De Algemene Rekenkamer hoopt het onderzoek begin volgend jaar gereed te hebben. Dijkstal wilde aanvankelijk het onder zoek beperken tot de laatste drie of vier jaar. CDA-Kamerlid Kof- feman drong er gisteren op aan voor het onderzoek de periode van de laatste twee kabinetten te nemen. Dijkstal bleek daar geen moeite mee te hebben. Er bestaat al langer het vermoe den dat geld dat bedoeld is om de politiesterkte op te krikken, voor andere zaken wordt ge bruikt. Enige tijd geleden bleek dat een bedrag van veertig miljoen gul den, bedoeld om meer politie mensen aan te stellen, voor een deel besteed was aan de huisves ting van politie. Den Haag - De Tweede Ka mer wil meer eisen stellen aan migranten die zich in Nederland vestigen. Vooral het leren van Nederlands als tweede taal zou moeten wor den verplicht. Het kabinet gaat hier binnenkort over praten met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De gemeenten dragen zorg voor de opvang van 'nieuw komers.' Dit kwam gisteren naar voren tijdens een overleg van de ka mercommissie voor het minder hedenbeleid. Zowel de rege ringspartijen CDA en PvdA als de oppositiepartijen WD, D66 en GroenLinks willen dat de opvang van migranten in de toe komst minder vrijblijvend wordt aangepakt. 64 personeelsleden van de vliegbasis Twenthe keerden gisteren terug uit het Italiaanse Villafranca. Hun bijdrage aan de VN-operaties in ex-Joegoslavië zit erop. In Villafranca zijn nu personeelsleden van de vliegbases Volkel en Leeuwarden gestationeerd. foto anp Heerlen - De Heerlense po litie heeft woensdagavond een 27-jarige Brunssummer aangehouden, die even eer der geprobeerd had in te breken in een woning. De aanhouding kostte weinig moeite. De man liep op krukken, dus vluchten was er niet bij. Een getuige zag de Bruns summer een ruit van de wo ning kapot slaan, en belde meteen de politie. Toen die arriveerde, stond de inbre ker tegenover de woning op de stoep te wachten, leu nend op zijn krukken. De man gaf toe dat hij van plan was in de woning in te bre ken, omdat hij geen onder dak had en hongerig was. Zijn krukken verhinderden een snelle vlucht. Van onze verslaggever Ede - Minister Ritzen (On derwijs) voelt er veel voor de vrije vakkenpakketkeuze in het voorbereidend beroeps onderwijs (vbo) en het mavo te schrappen. Hij is blij met een recent advies in die richting en laat de Tweede Kamer nog deze maand weten welke kant hij met het vbo en mavo in wil. Ritzen zei dit gisteren in Ede tijdens een congres voor vier honderd directie- en bestuursle den uit het vbo en mavo. Cen traal stond een advies van de eommissie-Schüssler. Die wil met ingang van het schooljaar '96-'97 af van de enorme vrijheid van vbo- en mavo-leerlingen om hun vakkenpakket samen te stel len. Een vrijheid die geregeld tot 'pretpakketten' leidt. De eommissie-Schüssler wil die vrijheid verminderen door leer lingen uit een beperkt aantal combinaties van vakken (profie len) te laten kiezen. Dat zal het vbo en mavo waarschijnlijk zwaarder maken, maar tegelij kertijd de aansluiting naar het middelbaar beroepsonderwijs verbeteren. Minister Ritzen verwacht veel van de profielen, die ook voor het havo en vwo in ontwikkeling zijn. Ze verlenen een bijdrage aan een betere keus voor aan sluitend onderwijs, meent Rit zen. „Hierdoor raken leerlingen meer gemotiveerd, met gunstige effecten als minder uitval, min der zittenblijven, het sneller doorlopen van leerroutes en het verkorten van leerwegen. Kort om, een hoger rendement." Dat rendement van vbo- en ma vo-leerlingen die naar het mid delbaar beroepsonderwijs gaan is nu bedroevend laag, vertelde commissievoorzitter E. Schüs- sler. Om te beginnen vallen er van de half miljoen vbo- en mavo-leerlingen tijdens de rit 30.000 tot 40.000 af, zonder di ploma te hebben gehaald. In het daarop volgende middel baar beroepsonderwijs blijft een op de drie leerlingen zitten of valt uit de boot. Cijfers die in het leerlingwezen nog hoger liggen. Jaarlijks melden zich zodoende 80.000 jongeren zonder diploma op de arbeidsmarkt. „Onthut sende verliescijfers", aldus Schüssler. Zowel minister Ritzen ais A. Renique van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) benadrukten dat vbo en mavo niet tezeer op elkaar mo gen gaan lijken. Ritzen wil daar om een commissie instellen die de programma's voor vbo en ma vo gaat aanscherpen. Door Vincent Ronnes Epe - Vanaf het moment dat de eerste berichten over de smeerlapperij en barbarij in Jolanda's 'familie en omge ving naar buiten waren geko men hoefde de Epenaar zich nergens meer te introduceren. Flauwe grappen en vunzige opmerkingen waren zijn deel. Voor de Epese politieagent werd het nog beroerder toen begin augustus burgemeester Ch. de Loor vier agenten buiten dienst stelde omdat een van de twee slachtoffers beweerde dat zij hadden meegedaan aan de ge bruiken ten huize van het slacht offer. Burgemeester De Loor vertelde gistermiddag weinig opgewekt over uitstraling van deze affaires naar de rest van het land. „Als een politieagent vertelt dat hij uit Epe komt, dan krijgt-ie als reactie: oh, hoort u ook bij dat clubje?" Een Epese politieagent: „In het begin kun je zo'n opmerking nog wel met een grapje afdoen. Maar na zoveel tijd begint het echt te irriteren. Bij mij en neem maar van mij aan bij alle collega's." Dat beeld hebben officier van justitie R. van Rossem-Broos en burgemeester Ch. de Loor giste ren niet kunnen veranderen door officieel bekend te maken dat de vier agenten niet zullen worden Burgemeester De Loor (links) en officier van justitie Van Rossem. foto anp vervolgd. Er blijft een sluier van verdenking hangen over de vier agenten die aanstaande maan dag weer met hun werk mogen beginnen. Want hoe uitvoerig Van Rossem en De Loor hun handelwijze ook toelichtten, ze kwamen niet ver der dan de mededeling dat uit het onderzoek van de rijksre cherche 'geen feiten of aanwij zingen naar voren zijn gekomen die de aangifte ondersteunen.' De woorden 'niet schuldig' kreeg niemand te horen. „Enkele pun ten uit de aangifte zijn na verifi catie onjuist gebleken", zei offi cier van justitie R. van Rossem- Broos. „Er is geen bewijs voor de verklaring van het slachtoffer en geen bewijs van de onschuld van de agenten gevonden. Soms houdt het dan gewoon op." Maar voor de vier agenten houdt het na deze maandenlange 'bui tenfunctiestelling' misschien niet op. Ze lieten de verkondiging van hun mening over aan vak bondsvoorzitter Piet Kruizinga. En die was heel duidelijk. Trillend van emotie en woede reageerde hij. „Ik vind de han delwijze van de burgemeester beschamend. Hij heeft uitge blonken in' het niet contact heb ben met betrokkenen. In die twee maanden niet en nu niet." Kruizinga wil volledig eerher stel, een schadevergoeding en misschien komt er nog wel een aanklacht tegen het slachtoffer vanwege een valse aangifte. Is dat kies? Kruizinga: „Ik heb met het slachtoffer te doen. Maar ik heb ook te doen met deze vier agenten." Is burgemeester De Loor dan al te voortvarend geweest toen hij op 2 augustus besloot de vier buiten functie te stellen? Hijzelf vindt zeker van niet. „Ik zag de hele golf van publiciteit op ons af komen. Het ging erom de politie boven alle twijfel verhe ven te houden. Niemand die op straat door de politie werd aan gehouden mocht nog met de ge dachte kunnen spelen dat dat misschien wel de agent was die er ook bij betrokken zou zijn." En degene die aangifte deed was niet de eerste de beste. De offi cier van justitie: „De aangeefster heeft andere aangiften gedaan die - hoe gruwelijk die ook wa ren - waar bleken te zijn." Zó waar dat haar vader en moeder, haar ex-man en drie andere mannen nu achter de tralies zit ten. Justitie heeft inmiddels zó veel bewijs gevonden dat ze zich eind november zullen moeten verantwoorden voor het ver moorden en wegwerken van uit verkrachting en incest pasgebo ren babies. „In Parijs is er een trapezewerkster uit de nok van een circustent gevallen..." „En, dood?" „Nee, ze droeg gelukkig Always met vleugels..." De tijd is niet zo ver meer dat er in dit land massaal in reclametermen zal worden gepraat. Er zijn inmiddels zoveel Nederlandse tv-zenders met zoveel reclame dat je al zappendmakkelijk een avondvullend geheel van commercials kunt maken. De mensen zullen het straks 's ochtends niet meer hebben over het spelletjesprogramma van de vorige avond, maar over de plaats waar Jif Allesreiniger nu weer te voorschijn was gekomen. Er zal zoveel naar reclame gekeken worden dat recla memakers op het idee zullen komen om reclamefilm pjes te onderbreken met reclame. Reclame zal zo fascinerend worden dat we amper nog het huis uit komen en dus niet in staat zullen zijn om de produkten te kopen die er op tv aangeprezen worden. Er lopen hier op het werk al collega's rond die door hun vrouw geheel gemodelleerd zijn naar die stoer ogende man uit de reclames die zich met kinderpap voedt, de wasverzachter uit zijn trui opsnuift en een scheerapparaat gebruikt voor de man binnenin. Het is geen gezicht natuurlijk, maar omdat iedereen in Nederland die het maar een beetje kan betalen, een karikatuur van een reclamefilmster aan het worden is, valt het straks niet eens meer op. Zelf ontkom ik er ook niet aan. Ik voel me af en toe net een slecht gewassen ovenschaal met lasagna-res- ten. MERIJN Brute overvallen: 3,5 tot vijfjaar cel Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 26-jarige Amsterdammer A.W. en de 34-jarige H.S. uit Purme- rend tot vijf jaar cel veroordeeld wegens hun aandeel in een brute overval op een gezin in Uden. Een derde overvaller, de 26-jarige R.S. uit Tilburg, kreeg 3,5 jaar gevangenisstraf. De drie drongen in februari de woning binnen en boeiden, bedreigden en mishandelden het echtpaar in aanwezigheid van hun kind. Successen voor Nederlandse schrijvers Frankfurt - 'De ontdekking van de hemel' van Harry Mulisch en 'Het volgende verhaal' van Cees Nooteboom zijn genomineerd voor de Europese Literatuurprijs, die eind november in Antwer pen wordt uitgereikt. Dat is gisteren op de Buchmesse van Frankfurt bekend gemaakt. Instituut waarschuwt tegen LSD-brief Utrecht - Het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD) heeft gisteren gewaarschuwd voor een brief over het gratis verstrekken van LSD-stickers aan kinderen. Deze brief circuleert in verschillende gemeenten in de Randstad, Midden- Nederland en Noord-Brabant. Hij veroorzaakt volgens het NIAD onnodig ongerustheid. Het schrijven is afkomstig van een ziekenhuis in het Duitse Völklingen en kwam daar per ongeluk naar buiten. Er staan waarschuwingen in tegen opplakbare tatoeëringen, stickers en zegels, doordrenkt met LSD. Drugshandelaren zouden die gratis aan kinderen verstrekken om aan nieuwe klanten te komen, maar de Duitse politie vond daar geen enkel bewijs voor. Dales: Provincies blijven bestaan Assen - „Provincies blijven bestaan. Maar hun grenzen en taken staan ter discussie". Dat betoogde minister Dales van Binnen landse Zaken gisteren op de jaarconferentie van het Inter Provinciaal Overleg (IPO) in Assen. Dales riep de provincies op hun ogen niet te sluiten voor de noodzakelijke veranderingen in het openbaar bestuur. Organisaties: Kok noemt onjuiste cijfers Den Haag - De cijfers die minister Kok van financiën heeft genoemd over de stijging van de fiscale lasten van de auto en de tariefstijging in het openbaar vervoer, zijn onjuist. Zou Kok de juiste cijfers gebruiken, dan blijkt dat de tarieven in het openbaar vervoer juist wél meer zijn gestegen dan de autolasten. Dat zegt zowel de vereniging Openbaar Vervoer Nederland waarbij alle stads- en streekvervoerbedrijven zijn aangesloten, als de milieubeweging. Kok stelt in antwoord op schriftelijke kamervragen vast dat de tarieven in het openbaar vervoer sinds het aantreden van het kabinet met 27,2 procent zijn gestegen. Volgens het stads- en streekvervoer moet dat echter 37,3 procent zijn. (ADVERTENTIE) ONTROEREND BRUIDEGOM VINCENT WIL SNEL EIGEN KIND MOET DAT NOU! DESCHOK VAN DE 'SEX-SOAP 'DIAMANT' JICHT VAN SliflftgTH 1 C0RRY KONINGS l'r^TSÉMÏRMI ZORGT TROUWPLANNEN EN 1 HAAR NIEUWE VOOR SCHANDALEN MILJOENEN VILLA

de Stem | 1993 | | pagina 3