Moeizame afspraak gemeenten Girorekeninghouders kunnen nu f 1.000,- uit de giromaat halen. HOW? De Zeeuwse Belofte van start in Hulst EGENHEID ïotèN KUST Dreigement ex-vriend voorwaardelijk beboet DE STEM De dag na... PLAATSELIJK nieuws DAG klapper UITSLAGEN de stem Alleen Terneuzen voor gemeenschappelijke regeling budget gehandicaptenbeleid Burgemeester Axel opent expositie van Fotoclub Nieuw werk van Roslaniec Provinciale subsidie voor stichting Schrijvers, School, Samenleving op de helling Tentoonstelling van handwerk van KB O-Hulst rticulieren GEFELICITEERD ZEELAND C2 m u VAN BENIDORM Studiedag van Blaauwe Hoeve in Hulst Ontmoetingsdag vakbonden over problemen grensarbeid Koewacht Sint-Jansteen Nieuw-Namen Hulst Clinge Hellestraat él SCHIETINGEN KAARTINGEN 993 om te zoenen nkje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, n, Abraham, openbare r door, mag best eens in wel op de pagina oeilijk is dat niet en duur zijn. Prijs per regel of 2,82*, één grote regel 3,40 resp. 3,57*. sen van een foto of en formaat van 35 x 45 18,75 resp. 19,69* arieven op aanvraag. Bij etaling wordt 4,50 end. Foto's worden niet I 076-236442 of geef uw r plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven d geaccepteerd indien kend zijn, ook indien uw bijgevoegd is. s het recht voor teksten n redenen te weigeren, r klachten bereiken over kst behoudt de uitgever or om de naam van de r bekend te geven, enigingsnieuws p 2 kolom op donderdag igingsnieuws kolom op donderdag 16-09-93 oofdplaat, Mathijs Stoop in pteyn in Baarle Hertog, Ard en in Dongen 5 33 VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 Van onze verslaggever Axel/Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten zullen allerlei taken die te maken hebben met gehandicapten zoveel mogelijk in samenspraak uitvoeren,, maar een zware gemeenschappelijke regeling komt er niet. ,3 't Is vandaag de dag, d je Sara zien mag. H.G. Manillavrienden De portefeuillehouders van ze ven gemeenten vonden zich gis terochtend moeizaam in een nog nader uit te werken formule, waarbij samenwerking voorop staat maar waarbij wel elke ge meente de zeggenschap over haar eigen budget behoudt. Terneuzen, fel voorstander van een gemeenschappelijk regeling waarbij de zetel en het totale budget voor alle gemeenten (tien miljoen gulden) in de Schelde- stad terechtkomt, stribbelt nog tegen en heeft bedenktijd geno men. Jen bezinning over het gehandi captenbeleid is op haar plaats omdat er nogal wat veranderin gen optreden. De gemeenten krijgen vanaf 1994 van het Rijk een vast bedrag per inwoner. Met dit geld kunnen woningen worden aangepast of andere voorzieningen ten behoeve van gehandicapten worden gereali seerd, zoals vervoersregelingen voor maatschappelijk verkeer (uitstapjes). Gemeenten gaan ook rolstoelen verstrekken. In totaal is er in Zeeuws-Vlaande- ren 10 miljoen gulden onder de gehandicapten te verdelen. Gelijke kampen De gemeenten waren gisteroch tend aanvankelijk verdeeld in twee gelijke kampen. De ge meente Terneuzen, Aardenburg, Hontenisse en Sluis vonden een gemeenschappelijke regeling een must. Voor Hontenisse, Sluis en Aardenburg gold daarbij het ar gument dat ze zichzelf te klein vinden om een zelfstandig beleid uit te voeren. Daar lijnrecht te genover de andere vier gemeen ten, die geen vertrouwen hebben in een log overkoepelend orgaan. Een van de consequenties van de gemeenschappelijke regeling is dat alle gemeenten hun budget ten voor gehandicaptenbeleid in een pot stoppen en dat elke beroep daarop centraal in Ter neuzen wordt afgewerkt. Voor zo'n verbintenis voelden de ge meenten Hulst, Axel, Sas van Gent en Oostburg absoluut niet. In eigen huis „Wij houden de zorg voor onze gehandicapten liever in eigen huis. Als je alles in Terneuzen concentreert, dan wordt het voor de andere gemeenten onover zichtelijk en gaat het contact met de eigen gehandicapten ver loren. Gehandicapten moeten te gen raadsleden kunnen zeuren en niet tegen een ambtenaar in Terneuzen," verwoordde wet houder J. van Schaik van Axel het standpunt van de vier. Die visie stuitte op fel verzet bij de Terneuzense wethouder P. Hamelinck, die de hulp van zijn geroutineerde collega J. van Rooijen inriep. Van Rooijen be dacht de invalshoek om de nieu we regeling onder te brengen bij de gemeenschappelijke regeling voor woninggebonden subsidies, maar de anderen zagen daar niets in waarna ook Hontenisse, Aardenburg en Sluis zich tegen Terneuzen keerden. Van onze verslaggever Terneuzen - Twee dagen na de huwelijksvoltrekking, 's nachts om 02.00 uur, lag het pasgetrouwde Hulsterse stel te slapen, toen de stilte werd doorbroken door een dreigende stem. „Ik maak je kapot!," riep C. van der V. de nieuwbakken echtge noot toe, met als resultaat dat hij zich gisteren voor de politierechter in Terneuzen moest verantwoorden. Bedreiging met zware mishan deling' werd hem tenlaste ge- 1, maar Van der V. wist van niets. Hij zou niet in de buurt geweest zijn en zeker niets heb ben geroepen. Zijn stem was niettemin herkend en volgens twee getuigen zou op amper honderd meter van het belaagde- huis een witte Mercedes zijn weggereden. Precies zo een als Van der V. had. De achtergrond was de verbro ken relatie van de man met de pasgetrouwde vrouw. Kort daar voor was hij al eens veroordeeld omdat hij haar had lastiggeval len. Maar volgens Van der V. had zij het hele verhaal opgedist om hem een hak te zetten. Zijn raadsman betoogde dan ook dat het bewijs erg mager was. Hij vond het herkennen van de stem en auto dubieus, temeer omdat er geen kenteken was genoteerd. Officier van justitie Mos achtte de zaak niettemin bewezen en eiste een geldboete van 250 gul den. De politierechter geloofde evenmin dat het verhaal uit de duim was gezogen, maar hield het op een voorwaardelijke boe te van 250 gulden. EDITIE ZEELAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: 830-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm Peter Oggel (editie-chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (plv. editiechef) Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, 8-93 Privé tel. 09-3293459940. Ton Christiaans uit Axel liep de dag na het popfestival School's Out in alle vroegte het verlaten festivalterrein op en ving in het eerste zonlicht een tafereel van plastic bekers en lege kraampjes. Fotowerk van Ton Christiaans en zijn'kompanen van Fotoclub Axel, Ton van Santen en Theo de Feijter, is nog de hele maand te zien in zwemschool-sauna Aquavia in Axel. FOTO TON CHRISTIAANS Van onze correspondente Axel - Burgemeester W. de Graaf opent vandaag de 28ste fototentoonstelling van Fotoclub Axel in cultureel centrum De Halle in Axel. Momenteel telt de club 17 leden. De expositie bevat foto's van 12 leden. Veel zwart-wit foto's, zo als bij voorgaande edities, maar deze keer zijn er ook twee kleu- renreportages te zien over de kermis in Axel en Gent. Tevens is er een doorlopende diaprojec tie met series over Schotland en winterlandschappen. Het werk van de Fotoclub Axel is veelzijdig. Naast traditionele landschapsfoto's zijn er portret ten te zien, lijnenspel, reisfoto grafie en een weergave van een stadswijk. Nieuw dit jaar is de opzet van de catalogus. Hierin worden de ti tels van foto's niet meer ver- Van onze correspondente Hulst - Onder het motto 'Wie wordt de meest belovende band van Zeeland' start van avond 'het popconcours van de Stichting Popmuziek Zee land: De Zeeuwse Belofte. De eerste voorronde is in het cultureel centrum Den Dullaert in Hulst. Vier bands strijden voor een plaatsje in de finale. Drie groepen uit Zeeuws-Vlaan- deren en een uit Zuid-Beveland. In eerste instantie zouden vijf bands optreden, maar de groep Twilight Zone uit Breskens trok op het laatste moment haar kan didatuur terug. De vier groepen die wel optre den, zijn Mind Link uit Terneu zen, Sweet Dreams uit Hulst, Maagneurose uit Axel en Blof uit Zuid-Beveland. Elke band krijgt twintig minu ten de tijd om zijn kunnen te tonen. Een deskundige jury, be staande uit niet uit Zeeland af komstige popkenners, beoordeelt de prestaties. Het publiek heeft ook een stem. Iedere bezoeker krijgt een for mulier waarop de voorkeur be kend gemaakt kan worden. De publieksstemmen maken 25 pro cent uit van de uiteindelijke waardering. In totaal strijden veertien bands Blof is een van de groepen die vanavond optreden in het kader van 'De Zeeuwse Belofte'. om een plaats in de finale. De volgende^ voorronden zijn in Middelburg (15 oktober) en Goes (22 oktober). De finale is zater dag 6 november in Zierikzee. De optredens in Hulst beginnen vanavond om 21.00 uur. De zaal in Den Dullaert is open vanaf 20.30 uur. meld. Deze zijn vervangen door een omschrijving van het werk van de fotografen. Het is voor de Fotoclub Axel steeds een hele opgave om jaar lijks een expositie te organise ren. De clubkas is niet toerei kend om dit evenement te finan cieren. Dit jaar is er daarvoor een samenwerking tot stand ge komen tussen het bedrijfsleven en de fotoclub. Het publiek kan de tentoonstel ling bekijken op de zaterdagen 9 en 16 oktober tussen 11.00 en 18.00 uur en op de zondagen 10 en 17 oktober tussen 13.00 en 18.00 uur. Van onze verslaggever Hulst - 'Creatief denken als te genoffensief' is het thema van de studiedag die het Hulster ver pleeg- en verzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve vandaag houdt in De Koning van Engeland. De studiedag wordt gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van De Blaauwe Hoeve. Inleiders zijn prof.dr. R. de Bruyn (hoofddocent creatief denken aan de universiteit van Antwerpen) en prof.dr. A. Schrijvers (hoogleraar algemene gezondheidszorg aan de faculteit der geneeskunde in Utrecht. Voorzitter G. van Heukelom van de statencommissie Welzijn rea geert op beide inleiders. Het symposium begint om 14.00 uur. Van onze verslaggever Axel - Na de expositie van haar werk in augustus is er in De Graanbeurs in Axel opnieuw werk te zien van de Poolse kunstenares Ursula Roslaniec. Het gaat hierbij om een nieuwe verzameling aquarellen De expositie loopt tot eind oktober. Naast de aquarellen van Roslaniec is er werk te zien van haar landgenote Alicja Derbisz. Beide kunstenaressen maken deel uit van de cultuurvereniging 'Scheppend Werk' in het Poolse Stettin. Bij Roslaniec ligt het accent op de natuur (landschappen). Derbisz beweegt zich op een veelzijdi- ger terrein. Zij maakt in hoofdzaak gebruik van gemengde technie ken, waaronder monotype, gwasz en tempera. Zij exposeerde reeds veelvuldig buiten haar eigen land. Van onze verslaggever Blankenberge (B) - De vakbond FNV en haar Belgische tegenhanger ABW houden morgen voor de eerste keer een ontmoetingsdag over grensarbeid in Blankenberge. Sprekers zijn onder meer voorzitter Johan Stekelenburg (Fede ratie Nederlandse Vakbeweging) en zijn collega Frangois Jans- sens van het Algemeen Belgisch Vak Verbond. Op de bijeenkomst komen de problemen aan de orde die grensarbeiders ondervinden, ondanks het wegvallen van de Europese binnengrenzen. Tot op heden merken grensarbeiders daar niet veel van. Er zijn knelpunten op het gebied van de sociale zekerheid, scholing, arbeidsvoorwaarden, arbeidstijden, belasting en pensioenen. Twintigduizend Vlamingen en Nederlanders overschrijden dage lijks de grens tussen Nederland en België om te gaan werken. Grote bedrijven in Noord-Brabant trekken veel Vlamingen aan en omgekeerd is de sterke regio Antwerpen aantrekkelijk voor Nederlanders. Op de internationale ontmoetingsdag in Blankenberge komen 250 kaderleden van de verschillende bonden van FNV en ABW bijeen. (ADVERTENTIE) Al met al zijn er nu liefst zo'n 1000 plekken waar u geld uit de muur kunt halen, 24 uur per dag, 7 dagen per week. En dat altijd gratis. De Postbank heeft de maximum- van V&D, de Bijenkorf en de Grens- opname per dag uit geldautomaten wisselkantoren, verhoogd van f 500,- naar f 1.000,-. Wie die 1000 plekken keurig op een rijtje wil hebben, belt meteen even (gratis) 06-0400 om het Daarnaast kunnen girorekening- nieuwe 'Adressenboekje giromaten' Dat geldt voor alle giromaten bij houders nu ook terecht bij de geld- thuisgestuurd de postkantoren, sommige vestigingen automaten van de ING Bank. te krijgen. POSTBANK OUD PAPIER - Leden van muziekvereniging EMM halen morgen vanaf 09.00 uur weer oud papier op. OPTREDEN - De popgroep Anything treedt zondag 10 ok tober op in bar/discotheek Krisis. Anything speelde al enkele malen in de voorpro gramma's van diverse bekende groepen, waaronder Golden Earring. Tijdens de Bamis feesten zorgde de band voor een geslaagd optreden. Any thing is een echte coverband. Het repertoire omvat de top 100 aller tijden. De groep be gint te spelen om 20.00 uur. DARTS - In bar/discotheek Krisis is zondag 10 oktober een dartswedstrijd. De in schrijving is van 13.30 uur tot 14.45 uur. De volgorde van spelen wordt via loting vast gesteld. Er is 250 gulden aan prijzengeld beschikbaar. Na de verschillende kwalificatier onden wordt een eind- en een verliezersronde gespeeld. ABRAHAM - Abraham zien en dan... voetballen. Dat doen de gebroeders Richard en Ge orge Verhage morgen vanaf 19.00 uur op het terrein van de W Steen. Tegenstander is een elftal van de Steense vetera nen. Na afloop zijn er herinne ringsbeeldjes en kan men na praten in de kantine. COLLECTE - De collecte voor de Nederlandse Nierstichting heeft f 722 opgebracht. NACHTEGAAL - Vogelver eniging De Nachtegaal houdt vandaag de jaarlijkse leden vergadering in café St.-Ceci- lia. Agendapunten zijn: ver slag ledenvergadering 1992, taakverdeling vogeltentoon stelling 1993 en rondvraag. De vogeltentoonsteliing is op 30 en 31 oktober. Men kan zich vandaag nog inschrijven. In schrijfformulieren voor deze jaarlijkse show kan men ver krijgen op het secretariaat. KVG - Voor woensdag 30 ok tober heeft het Katholiek Vrouwengilde als gastspreker uitgenodigd N. Pollemans, pastoraal medewerkster van De Blaauwe Hoeve. Zij vertelt over het verschil in geloofsop voeding vroeger en onze ge loofsbeleving nu. De bijeen komst begint om 20.30 uur in Het Reynaertshof. De avond is ook toegankelijk voor niet-le- den. ROMMELMARKT - Leden van fanfare Weldoen door Vermaak halen morgen tussen 10.00 en 12.00 uur huis aan huis overbodige spullen op voor de veiling en de rommel markt, die later dit jaar wordt gehouden. KERMIS - De vereniging Het Werk van den Akker houdt dit weekend tijdens de Hel- lestraatkermis een tentoon stelling van het werk van de leden. De expositie van onder meer groenten, fruit, bloemen en sierplanten wordt gehou den in 't Helleke. De ope ningstijden zijn morgen van 15.00 tot 20.00 uur, zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 19.00 uur en maan dag van 10.00 tot 16.00 uur. VRIJDAG OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur, super- bingo. ST.-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur, kaar ting. - Café Sport, 14.00 uur, vlees- kaarting. - De Warande, 19.00-22.00 uur, jeugdsoos. VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur, KBO-bin- J AXEL - De Boemerang, 20.00 uur, kaar ting. GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur, modeshow voor ouderen. CLINGE - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, bingo. SAS VAN GENT - De Regenboog, ANBO, 14.00 uur, bieden en jokeren. Clinge - Zaal 't Centrum, 25 schutters: Hoge vogel: H. d'Hondt, Zuiddorpe; eerste zijvo gel F. de Nijs, Stekene; tweede zijvogel: R. d'Hondt, Zuiddorpe; grootste aantal (4): O. de Schrij- ver, Sint-Jansteen. Oostburg - Bridgesociëteit Oost- burg, vrije wedstrijd. Groep A: 1. Schijve-Deschilder, 2. Rosseel- Lako, 3. Te Beek-Brasser. Groep B: 1. Luteijn-Hoogkamer, 2. Bron-Van Leiden, 3. Vermaat- Verwilst. Lamswaarde - Bridgeclub Lamswaarde, zevende competi tieronde. Groep A: 1. Biesbroeck- Goossen, 2. Baggen-Van der Wie len, 3. Aarts-Wauters. Groep B: 1. De Nijs-Taelman, 2. Van Gaever- De Wolf, 3. Egeink-Merison Van onze verslaggever Middelburg - Wat Gedeputeerde Staten van Zeeland betreft, hoeft 'Schrijvers, School, Samenleving' vanaf volgend jaar niet meer te rekenen op subsidie. Uit de een voorstel aan Provin ciale Staten blijkt, dat er in het verleden doublures zijn voorge komen met betrekking tot acti viteiten die de Amsterdamse stichting begeleidt. Bij Schrijvers, School en Samen leving staan veel Nederlandse schrijvers, onder meer van kin derboeken, ingeschreven. Die worden via deze stichting bena derd om bijvoorbeeld projecten te verzorgen op basisscholen of lezingen in bibliotheken. Bij der gelijke activiteiten fungeert de stichting als 'doorgeefluik' en geeft een kleine financiële bij drage per lezing of project. Daar kregen ze tot nu toe subsi die voor, tweeduizend gulden per jaar, maar nu blijkt dat in een aantal gevallen de organise rende instellingen zelf eveneens om subsidie bij de provincie aanklopten, voor dezelfde activi teit. „Wij achten dit niet nodig", stellen GS nu kort en bondig. Als inderdaad wordt besloten het subsidie stop te zetten, heeft dat volgens J. Wegeling van Schrijvers, School en Samenle ving voor de stichting zelf geen enkel gevolg. „Maar organisaties kunnen dan -via ons geen bijdra ge meer krijgen. Voor de klein tjes kan dat betekenen dat een activiteit dan niet door kan gaan." De stichting begeleidt jaarlijks zo'n tachtig tot negen tig activiteiten in Zeeland. Het voorstel van GS staat in de herziene versie van de nota 'Met Cultuur in Zee'. Daarin wordt gesteld dat het Rijk verantwoor delijk is voor het algemene be leid op het gebied van literatuur en dat het door de provincie gevoerde beleid een aanvullend karakter heeft. Activiteiten met een regionale of provinciale uitstraling worden daarom gestimuleerd. Het gaat daarbij om de literaire Slibreeks, het tijdschrift Ballustrada en de lezingen die worden georgani seerd door de SLAZ (Stichting Literaire Activiteiten .Zeeland) in Middelburg. Slib mag rekenen op 7.500 gulden per jaar, Ballus trada op 2000 gulden per jaar en de SLAZ krijgt er 3000. Voor incidentele letterkundige evene menten of activiteiten willen GS 17.400 gulden vrijhouden. Van onze correspondent Hulst - De handwerkclub van de Katholieke Bond voor Ouderen houdt zondag de jaarlijkse grote handwerktentoon- stelling in De Lieve aan de Broodmarkt te Hulst. Onder leiding van mevrouw Scheele hebben de vrouwen van de club kleedjes gemaakt, spreien gehaakt, sokken gebreid, kussens gebor duurd en nog veel meer. Dit alles wordt tentoongesteld en verkocht. De zaal van De Lieve is zondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Het orkest The Old Timers zorgt voor achtergrondmuziek en er is gelegenheid om koffie met wafels te nuttigen. Tevens is er het traditionele rad van avontuur. J

de Stem | 1993 | | pagina 15