Ito EC Zeeuwse bouwers in verdrukking 15 UIT? DE STEM Korten op kinderbijslag leidt niet tot minder spijbelaars 2000 ton chemisch afval in Zeeland verkocht als grondverbeteraar m Aannemers prijzen zich uit de markt in concurrentie met België en Brabant Half miljoen kilo zweeft boven de weg Drie kanshebbers prijs integratie gehandicapten Slecht figuur Zeeuw wil best wat vaker met de fiets of de bus Zeeuwse ouderenbonden blijven onafhankelijk Aardenburg juicht komst rundveehouders wel toe C E R S M V HARD STIKKE LEUK DE STEM COMMENTAAR 'Maar auto blijft onmisbaar' Plan VMC om bonden binnen te halen mislukt Zuiddorpenaar ernstig gewond bij botsing Steltkluut telt zondag vogels op Vogelkijkdag 93 X 56 N E RC E N 5. IBEHEER en wethouders van Terneuzen bren- het bepaalde in artikel 13.22 van Ier, ter openbare kennjs dat door '1993 aan Stichting Revalidatie-Ge- l Duinvlietweg I te Oostkapelle een [ge voornoemde wet onder voor- I voor het oprichten en in werking jvalidatiecentrum voor het niet kli- In volwassenen en kinderen op het |kend Vlietstraat 8 te Terneuzen, (smeente Terneuzen, sectie N, num- 1715 (ged.). Indere terzake zijnde stukken liggen page in het gebouw van de sector -beheer (sectie Milieu), Burg. Jieuzen en wel tot 9 november 1993 '.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot *ts elke donderdag van 19.00 tot kken wensen in te zien op donderdag- |t 22.00 uur worden verzocht daar- ling te doen (tel. 01150-75458). I er op gevestigd, dat terzake van de jkking tot 9 november 1993 beroep pon voor: Iviseurs; Ireenkomstig artikel 13.17 en 13.18 lieubeheer bezwaren hebben inge- langhebbende, die aantoont dat hij It in staat is geweest overeenkom- 1 vermefde artikelen bezwaren in te lepschrift dient gericht en gezonden afdeling voor de Geschillen van ^aad van State, Postbus 20019, Ihage. og op gewezen dat: ran kracht wordt na afloop van de Itenzij tijdig beroep is ingesteld en Ivan artikel 60a van de wet op de len verzoek wordt gedaan tot schor- phikking dan wel tot het treffen van l/oorziening; schorsing of een voorlopige voor hoef worden aan de voorzitter van Ir de geschillen van bestuur van de let van kracht wordt voordat op het peld onder 2 is beslist. en wethouders van Terneuzen stig het bepaalde in artikel 6.1 van |n vergunningenbesluit Milieubeheer op 29 september 1993 een melding an de maatschap P. en W. Dieleman, erneuzen rt de uitbreiding van de bestaande nvermeld adres met een landbouw- ve van opslag. Met betrekking tot kan redelijkerwijs worden aangeno- nadelige gevolgen heeft voor het ding ligt met ingang van vandaag tot voor iedereen ter inzage in het ge- Stadsontwikkeling en -beheer (sectie iter Geillstraat 2 te Terneuzen. De werkdag van 09.00 tot 12.00 uur en t 16.30 uur kosteloos worden inge- Terneuzen, 8 oktober 1993. Burgemeester en wethou ders van Terneuzen, secretaris. burgemeester. h.J. de Brauwer. drs. R.C.E. Barbé. ..Kleintjes" in De Stem Omdat er zoveel bijzondere en interessante aanbiedingen in staan EIKe dag weer I Zeeland Van onze verslaggever jliddelburg - 'Bemiddelaars in meststoffen' hebben in de provincie Zeeland vermoedelijk ruim twee duizend ton chemisch afval als grondverbeteraar' verkocht aan boeren. Dat is de uitkomst van het onderzoek door justitie naar het gebruik van mo gelijk verohtreinigd slib in de land bouw. Analyses van monsters die genomen waren op plaatsen in Brouwershaven en Scharendijke wijzen verontreiniging met cyanide uit. Justitie heeft maatre gelen genomen om verder gebruik van deze grondverbeteraar te voorkomen. Ook op drie andere plaatsen ('s Heer Hendrikskinderen, Serooskerke en Scharendijke) worden nu op daar aan getroffen hoeveelheden voorlopige maatregelen gelegd. In het gerechtelijk laboratorium te Rijswijk vindt onder zoek plaats of ook die partijen cyanide bevatten. In alle gevallen is de grondverbeteraar afkomstig uit Duitsland en in Zeeland afgezet door een firma uit Angeren. Justitie en de provincie Zeeland leggen er de nadruk op dat niet alle grondver- beteraars, slib en compost vervuild zijn. Er zijn namelijk verschillende bedrijven die deze produkten in Nederland in omloop brengen. Op dit moment is nog niet bekend tegen welke bedrijven en personen justitie proces-verbaal zal opmaken. Van onze correspondent Middelburg - De Zeeuwse bouwwereld prijst zich uit de markt als het roer in die sector niet drastisch om gaat. Er zijn in Zeeland te veel aanne mers, ze zijn te duur, werken niet samen en laten zich de kaas tan het brood eten door Bra bantse en Belgische collega's, toverwoorden om het tij te ke ien zijn: specialisatie, creativi teit en een betere prijs/kwali- leitverhouding. Die conclusie is 1e trekken uit het onderzoek 'De Zeeuwse bouwmarkt in beroe- Het Innovatiecentrum Zee land voerde dat uit in opdracht tan de Sociaal Economische Consultatiegroep. De onderzoekers peilden de me ning van de aannemers én de jpdrachtgevers. Volgens de stu- Jie vinden de aannemers hun imago, serviceverlening en werk- litvoering stukken belangrijker lan de prijs. De opdrachtgevers lenken daar net even anders iter. Slaar ook de manier om op tochten binnen te slepen kan en aoet anders, zeggen de onder- mekers. Als voorbeeld wordt de irije sector in Zeeuwsch-Vlaan- leren genoemd, waar de Belgen Een stevige vinger in de pap lebben. Want juist daar kijken ie particulieren in de eerste ilaats naar de prijs. Maatwerk De Belgen bieden door middel tan mooie folders prachtige hui len voor weinig geld aan en onderscheiden zich door volledig in te spelen op de wensen van de ikoper. Elk huis is maatwerk, het anbod in de te gebruiken mate- nalen is groter dan in Nederland si de aannemer loopt zich het uur uit de sloffen. Daar staat tegenover dat de Ne- lerlanders weer betrouwbaarder ijn. Haar er zijn meer zaken waar de Zeeuwse bouwwereld minpunten toort. Er zijn te weinig hoogge schoolden en er ontbreekt een en inder aan de materialenkennis. Maar als pluspunt geldt dat de kleinschaligheid van de Zeeuwse aannemers hardwerkende all round vakmensen oplevert. Door vooral een Brabants bedrijf it te nodigen, proberen de op drachtgevers prijsafspraken tus- sn de Zeeuwse bedrijven voor- fflmen. De Zeeuwse aannemers lebben dat onvoldoende in de laten. De Zeeuwse bouwmarkt nogal traditioneel samengesteld; wei- nig specialisatie en een be schermde markt en dus moet een deel van de all-round bedrijven •inschakelen naar een gespecia liseerde onderaannemer of aan- lemer-projectontwikkelaar. Middelgrote- en grote bedrijven üoeten de krachten bundelen. Dp die manier kunnen ze een •reder pakket aanbieden, sprei den ze het risico en kunnen gro tere projecten tegen een scherpe- reprijs aanbieden. Vijfhonderd ton beton zweeft over de weg. Van onze verslaggever Sas van Gent - Wachten voor de brug bij Sas van Gent terwijl er geen schip voorbij komt. Die vreemde gewaar wording hadden de automo bilisten die er gisteren iets na een uur in de middag wilden passeren. Ze moesten een half uurtje wachten voor een zwaar transport. In opdracht van Rijkswaterstaat takelde een kraanmachinist met een gevaarte van vijfhonderd ton het vloerdeel van het nieuwe bedieningsgebouw voor de brug wachter op zijn plaats. Het 25 jaar oude bedieningsge bouw, dat als het ware mid- denop de brug over het kanaal staat, verliest straks zijn functie. Het nieuwe staat tegen de wal aan en dat is stukken veiliger, aldus een medewerker van Rijkswaterstaat. Het risico voor aanvaringen door de grote auto schepen die over het kanaal va ren is bij het huidige bedienings gebouw te groot. Dat is in het verleden ook al eens gebleken toen zo'n schip ermee in aanva ring kwam. Ook bij de brug Sluiskil komt daarom een nieuw bedieningsge bouw. De fundering is daar al gelegd en de verdere bouw ge- Van onze verslaggever Goes - Een gesproken weekblad, een dagverblijf voor geeste lijk gehandicapten en een arbeidsbemiddelingsproject, dat zijn de drie kandidaten die meedingen naar de 'Zeeuwse Prijs Bevordering Integratie gehandicapten 1992' die komende week woensdag wordt uitgereikt. personen of instanties die zich op uitzonderüjke wijze verdien stelijk hebben gemaakt voor de integratie van gehandicapten in Zeeland. De prijs, een bronzen beeldje, van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid, gaat naar De actiekaravaan van het Sociaal Werkvoorzieningsschap Dethon gisteren door het regionaal actiecentrum van AbvaKabo en !F0 in Bergen op Zoom teruggeroepen. Hoewel de lokale stakingsleider anders beweerde, had die volgens het regiokan toor verzuimd de actie tijdig aan te melden. Daardoor waren de adviseurs van de bond niet meer in ae lelegenheid om de acties juridisch te toetsen, zo heette het •xcuus. Dit om schadeclaims van het bedrijfsleven te vermijden, "et middel van werkonderbreking is sinds jaar en da9 b|J 'akbonden een manier om werkgevers onder druk te zetten, uok de sociale werkvoorziening is al eerder naar dit wapen Sogrepen. 3e te volgen procedure mag derhalve genoegzaam hekena zijn. 3e vakbonden slaan met het stakingsverbod voor Detnon wel •en heel erg slecht figuur. 3e bonden zetten daarmee het vertrouwen van de leaen op net •pel. Het valt niet mee om in de wereld van de sociale sterkvoorziening mensen zo ver te krijgen dat ze de straat op gaan. De drempel is hoog. Het gaat om de zwakkeren in ae samenleving die doorgaans nauwelijks voor zichzeiT Kunnen opkomen. Des te kwalijker is het dan dat de Zeeuws Vlaamse actie struikelt over een communicatie-stoornis. Negen nominaties zijn binnenge komen, gisteren werd de voorse lectie van drie bekend gemaakt. Een kandidaat is de Stichting Gesproken Weekblad Ons Zee land uit Middelburg. De stich ting geeft voor visueel gehandi capten een gesproken weekblad uit met daarin Zeeuwse actuali teiten en achtergronden. Kandidaat nummer twee is het dagverblijf voor verstandelijk gehandicapten Brugzicht in Zie- rikzee. De zes gehandicapte be zoekers van dat dagverblijf on derhouden en beheren een kin derboerderij die naast het dag verblijf staat. De derde kanshebber is het Ar- beidsintergratieproject VSO- schoolverlaters uit Goes. Het project probeert voor gehandi capten die het Voortgezet Spe ciaal Onderwijs verlaten een baan te vinden. Met succes: 105 Zeeuwse VSO'ers zijn aan een vaste baan in het vrije bedrijfs leven geholpen. Van onze verslaggeefster Breda - In Brabantse en Zeeuwse onderwijskringen bestaat geen enthousiasme voor het straffen van spijbe laars door een korting op de kinderbijslag. Huibers, Tweede-Kamerlid voor het CDA, kwam deze week met dit voorstel dat door minis ter Ritzen van Onderwijs en Wetenschappen bekeken wordt. Volgens B. Veltman, leerplicht ambtenaar in Breda, mag de maatregel alleen toegepast worden wanneer ouders van de spijbelaar niet mee willen wer ken. „Een leerling kan name lijk ook spijbelen omdat hij of zij op de verkeerde school zit of omdat er iets fout is in de relatie met de ouders", aldus Veltman. De scholen, de ouders én de betrokken instanties zijn volgens hem gezamenlijk ver antwoordelijk. De noodzaak hiervan toont W. de Clerck aan met een voor beeld uit zijn nabije omgeving. Hij is lid van de medezeggen schapsraad van het ROC Wes- terschelde College (mbo) in Terneuzen. „Mijn zoon gaat nu in Hulst'naar school. Als hii één uur te laat is, krijgen we al telefoon. Voorheen ging hij naar Terneuzen. Daar bleef hij eens twee dagen weg, maar van de school kwam taal nog te ken", aldus De Clerck. Ko van Rije, directeur van de sector techniek aan het Wester- schelde College, voorziet voor een goede uitvoering van deze zwaardere spijbelaarsstraf een geheel nieuw registratiesys teem. „Het onderwijs krijgt er dan een extra taak bij. Ik ont ken overigens niet dat er ge spijbeld wordt. Naar mijn idee komt het in onze regio echter minder voor dan bijvoorbeeld in de randstad," aldus Van Rije. Een directeur hoort elke absen tie door te geven aan de ge meentelijke leerplichtambte naar. Als deze een 'chronische spijbelaar' ontdekt, kan de ambtenaar een procesverbaal opmaken. De ouders (en bin nenkort leerlingen ouder dan twaalf jaar zelf ook) moeten voor de rechter 'het waarom' vertellen en kunnen een geld boete krijgen. 95 procent van de spijbel-pro- blemen zijn naar de mening van Van Rije mondeling op te lossen. „Om voor die overige vijf procent een zwaar geschut als korting op de kinderbijslag ter hand te nemen, is overbo dig. Maatregelen die leerlingen laten beseffen dat onderwijs ook voor hen bestaat uit rech ten en plichten, vind ik prima. Het gaat om de manier waarop dit besef bijgebracht wordt", aldus de sectordirecteur. De uiteindelijke groep die te recht met de korting te maken krijgt, blijkt erg klein. „Juist bij gevallen die af en toe naar school komen, hebben de ouders de hoop al opgegeven. Het korten van de kinderbij slag heeft geen enkel effekt als ouders de controle over het kind kwijt zijn." Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) is ontstemd over het voorstel van CDA-ka- merlis Huibers. „Geld blijkt de maatstaf te zijn voor maatrege len. Kost het geld, dan gaat het niet door. Levert het geld op, dan kunnen we het niet snel genoeg doorvoeren", zo laat LAKS weten. Het Komitee zoekt de oplos sing van het spijbelprobleem in het schoolsysteem. „Zolang er met financiële prikkels ge werkt wordt, wordt het schoolklimaat er niet beter op. Het werkt het spijbelen zelfs in de hand", vindt LAKS. VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 DEEL 1 Van onze verslaggever Goes - Zestig procent van de Zeeuwen vindt dat Zeeland bereikbaar en leefbaar blijft als we wat vaker de fiets pakken of het openbaar vervoer en de auto laten staan. En eenderde deel van de Zeeuwse bevolking (dat zijn onge veer 120.000 Zeeuwen) ziet voor zichzelf mogelijkheden om die daad bij het woord te voegen. Dat zijn de belangrijkste resultaten van een enquête van de Zeeuwse welzijnsstichting VMC naar de opvattingen over de mobiliteit in de provincie. Afgezien van die milieubeuwste opvattingen, is het voor veel Zeeuwen niet denkbaar om zonder auto te leven, zo blijkt ook. Want goede alternatieven zijn er eigenlijk niet in Zeeland. Veel afstanden zijn domweg te groot om per fiets te overbruggen en de kwaliteit van het openbaar vervoer is volgens de ondervraag den slecht. Veel delen van de provincie zijn met het openbaar vervoer slecht, onregelmatig of zelfs helemaal niet te bereiken. In dat openbaar vervoer mag gerust meer geïnvesteerd worden, vinden de ondervraagden. Van onze verslaggever Cees Maas Goes - De Zeeuwse ouderenbonden weigeren op te gaan in de nieuwe Zeeuwse zorgstichting VMC. De VMC heeft het de besturen van de bonden schriftelijk en vertrouwelijk gevaagd, maar: „We blijven liever onafhankelijk", aldus voorzitter Van Wezel van de Zeeuwse bond ANBO. De VMC wil de ouderenbonden in huis halen-omdat de stichting de paraplu is van zowat alle welzijns- en zorginstellingen in Zeeland. Dat was ook de opzet van het provinciaal bestuur. De ouderenbonden zijn de laatste organisaties die volgens die filo sofie onder de hoede van de VMC zouden moeten worden ge bracht. Begin deze maand is die kwestie in een besloten vergade ring van de VMC aan de orde gesteld, toen was nog geen reac tie van de ouderenbonden be kend. Nu wel. „We hebben afgespro ken," zegt voorzitter Van Wezel, „dat alle Zeeuwse ouderenbon den, de ANBO, de KBO, de PCÓB en onze paraplu de POSO, wel een deputatie zullen afvaar digen in de al bestaande sectie Ouderenbeleid van de VMC, ver der gaan we niet." Van onze medewerker Wil Verherbrugge Aardenburg - Het college van Aardenburg juicht de komst van rundveehouderij naar de Kikkerstad van harte toe. beurt als het brugwachterson derkomen in Sas van Gent ge reed is. Na het bouwkundige gedeelte begint Rijkswaterstaat met het plaatsen van de nieuwe bedieningsapparatuur. Tegen de zomer kunnen de brugwachters hun intrek nemen in de nieuwe behuizing. Totale kosten van de operatie: zes miljoen gulden. Grote mammoetbedrijven voor de mestvarkens worden echter niet wenselijk geacht. Ook als nevenactiviteit moet die agrari sche sector niet de kans krijgen zich buiten proporties uit te kunnen dijen. Deze uitsmijter deelde burge meester E. Jongmans gistera vond mee in de rondvraag aan zijn raadsleden tijdens het Kon- sultatief Overleg (KOR) op vra gen van E. Wijffels (CDA). Aardenburg laat hiermee een an der geluid horen dan de twee buurgemeenten Sluis en Oost burg. De raadsleden in Oostburg werden vorige week in spoed bijeen geroepen om een voorbe- reidingsbesluit te nemen ten .aanzien van de buitengebieden. Daar mogen geen nieuwe vesti gingen komen. Sluis heeft zich ook al in dergelijke termen uit gelaten. De Aardenburgse CDA'er Wijf fels had zich evenals zijn colle ga's in de raad van Oostburg geërgerd aan de uitspraak over 'Brabantse mestboeren'. Hij zag een veel positievere kant in het geheel, namelijk dat jonge on dernemers bereid waren om te investeren en naar West- Zeeuws-Vlaanderen te willen komen. „Je moet uiteraard wel voorwaarden stellen. Te denkeny Van onze correspondent Terhole - Een 42-jarige automo bilist uit Zuiddorpe is bij een verkeersongeval op rijksweg N61 ernstig gewond geraakt. De man botste met zijn perso nenauto frontaal op een uit te genovergestelde richting komen de vrachtauto, bestuurd door een 23-jarige inwoner uit Bres- kens. Daarbij werd de personen auto geheel vernield; de vracht auto raakte aan de voorzijde zwaar beschadigd. De bestuur der van dit voertuig bleef onge deerd. Het ongeluk gebeurde doordat de vrachtautochauffeur kort daarvoor naar links was uitge weken om een aanrijding met een voor hem rijdende personen auto, die vaart had geminderd om rechtsaf de Havendijk op te rijden, te voorkomen. valt aan de stallenbouw, hoe het grondgebied gebruikt moet wor den en de stankoverlast. Ik vind dat de positieve kanten zwaar der wegen dan de negatieve. Hier moeten we veel energie in steken," zei hij. Wat betreft het mestprobleem bekeek hij de zaak nogal nuchter." Die mest komt toch wel met vrachtladin gen vol de grens over." Burgemeester Jongmans zei wel dat het college wil bekijken hoe ongewenste ontwikkelingen te gengehouden kunnen worden. „Rundveehouderij past wel bij het gebied. Meer dan negentig procent van het gemeentegebied is produktiegebied. Laat ze maar komen." Van onze verslaggever Terneuzen - Leden van de vogelwerkgroep van De Steltkluut gaan zondag tel len. Dit in het kader van de Internationale Vogelkijkdag. Vogelliefhebbers in meer dan ne gentig landen gaan daarvoor zondag op pad. Het is een initia tief van Vogelbescherming Ne derland, in samenwerking met Birdlife International. In Oost- Zeeuws-Vlaanderen richten de leden van De Steltkluut richten zich op met name roof- en wa tervogels. Maar ook belangstellenden kun nen meedoen. In deze regio wordt op enkele plaatsen geteld. Dat zijn: bij camping Het Helle gat tussen 7.30 en 9.30 uur; op de zeedijk bij de jachthaven Ter neuzen van 7.00 tot 9.30 uur en van 10.00 tot 12.00 uur; op het Groot Eiland bij parkeerplaats Achtste Verkorting van 13.00 tot 15.00 uur; op de Braakmanweg aan de Braakmankreek van 6.00 tot 8.00 uur en bij zwembad De Driehoek in Hulst om 8.30 uur. Tot 10.00 uur gaan de vogellief hebbers aan het werk in de bos sen van Clinge, aansluitend zijn de bossen bij Sint Jansteen aan de beurt en van 13.00 tot 15.00 uur worden vogels in 't Heike geregistreerd. In sommige geval len is een fiets noodzakelijk, ver dere informatie bij Henk Caste- leijns, 01159-1846.

de Stem | 1993 | | pagina 13