NAM stopt met boren op land Tcncef „Gew per telefoon een lening afsluiten, dat lijkt me fantastisch" GELD NO breda-kre Al Jordai 250 tot 400 banen weg bij Heineken GTI: mes in personeelsbestand Wïr-fraude: boetes tot 1,5 ton 1 KORT A6 Activiteiten overgedragen aan Deutag Hergebruik De regionale arbeidsmarkt? Daar zijn we HET VERSCHIL TUSSEN CONTACT EN CONTRACT BEL 076-220 Basketbalfenomi DE STEM ECONOMIE Philips investeert flink in Taiwan Waalwijks bedrijf dicht: zestig man op straat wereldberoemd! Een thuisbankier belt dan nu even de Postbank Leenlijn. Lenen doe je gewoon bij de Postbank. M> POSTBANK Opnieuw ruim honderd banen weg bij installatiebedrijf Recessie eist weer tol Shell ECONi Inschrijving BNP al snel gesloten Bova presenteert 15 meter-bus Nerefco steekt 250 miljoen in raffinaderij Lichte verhoging Duitse beleningsrente Shell ontsluit veld Golf van Mexico Spanje wil kapitaalinjectie VW in Seat Canon CLCKEl 30 jaar financiëringser Nieuwe pech voor 'Gazza' DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 Utrecht (anp) - Bij Heineken verdwijnen als gevolg van een reorganisatie tot 1997 on geveer 250 a 400 arbeids plaatsen. Het banenverlies gaat echter geheel via de weg van het natuurlijk verloop. Dat heeft een woordvoerder van de bierbrouwer gisteren meegedeeld. Heineken zegt met het plan 'Mensen maken Heineken' af te stevenen op een nieuwe, minder hiërarchische structuur van de organisatie. Daarbij moeten de werknemers zelf 'meer inhoud aan hun werkplek geven.' Tege lijk zullen bij de produktie mo derniseringen worden doorge voerd. Jaarlijks wil Heineken hierin 100 miljoen gulden inves teren. De plannen zijn allesbehalve de finitief. De directie zegt grote waarde te hechten aan de in breng van het personeel. Heine ken spreekt in dit verband dan ook liever van een 'raamwerk' dat nog nader moet worden in gevuld, in plaats van een van boven opgelegd reorganisatie plan. Het raamwerk wordt nu door de ondernemingsraad be sproken. Inmiddels is er grote onrust ont staan bij de werknemers. De In dustriebond FNV dreigt zelfs met acties, omdat de leden bij Heineken niet akkoord gaan met de voorgestelde afbouw van de ploegendiensttoeslag. Een nog onbekend deel van de werknemers in ploegendienst zal als gevolg van de reorganisatie voortaan in de dagdienst moeten werken. Daardoor lopen zij aan trekkelijke toeslagen mis. Op termijn verliezen ze 800 tot 1200 gulden netto per maand. In een eerder afgesproken so ciaal plan staat dat deze toeslag gedurende een periode van maximaal acht jaar wordt afge bouwd. Dat vinden de leden van de Industriebond FNV nu niet meer voldoende. Zij eisen dat Heineken de afbouwperiode ver der verlengt. Heineken ziet hier niks in en verwijst daarbij naar de huidige afspraken met de bonden. Eindhoven (anp) - Philips voert zijn betrokkenheid in Taiwan flink op. Het concern, de grootste Europe se investeerder in het Aziatische land, start met de bouw van een nieuwe fabriek voor monitorbui zen. De buizen worden verwerkt in computermonitoren. Berichten in de Taiwanese pers als zou Philips f 600 miljoen in de nieuwe vestiging willen in vesteren, wilde een woordvoer der niet bevestigen. Het Eindhovense bedrijf is erg optimistisch over de vraag naar kleurenmonitoren. Deze scher men worden vooral gebruikt bij pc's. De vraag naar computers is de laatste jaren sterk gestegen waardoor de vraag naar monito ren eveneens omhoog is gegaan. Waalwijk - Landis en Gyr Waalwijk BV, producent van elektriciteitsmeters, stopt in de loop van 1995 met de bedrijfsactiviteiten. General manager B. Ardon heeft dat gisteren het personeel laten weten. Een dag eerder waren de vakbonden en de ondernemings raad ingelicht. Bij het bedrijf werken nu nog 60 mensen, van wie 52 in vaste dienst. Landis en Gyr zit sinds 1949 in Waalwijk. Volgens Ardon dwingt de toege nomen concurrentie op de inter nationale markt het bedrijf om de kosten te verminderen. Bin nen het concern, het moederbe drijf is in Zwitserland gevestigd, is Waalwijk een klein bedrijf met relatief hoge vaste kosten. Landis en Gyr wil de activiteiten in enkele grote fabrieken con centreren, waar is nog niet be kend. Volgens de vakbonden is de noodzaak daarvan niet aan getoond. De bonden gaan dan ook niet zonder meer akkoord met de sluiting. Assen (anp) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gaat haar land-booractiviteiten afstoten. De NAM hoopt per 1 januari 1994 zowel het boormaterieel als het grootste deel van de tweehonderd betrokken personeelsleden over te dragen aan het Duitse bedrijf Deutsche Tiefbohr A.G. (Deutag). Hierover is in beginsel overeenstemming bereikt. Ondernemingsraad en bonden zijn eerder deze week over de plannen ingelicht. De directie van de NAM heeft gisteren het voltallige boorpersoneel op een bijeenkomst op het hoofdkan toor in Assen geïnformeerd. In verband hiermee werden alle booractiviteiten overal in het land stilgelegd. De koerswijziging is volgens de NAM noodzakelijk omdat boren in eigen beheer te duur is gewor den. Door privatisering van de booractiviteiten wordt volgens een recente studie 30 procent kostenbesparing (enige tiental len miljoen guldens) bereikt. De NAM is met nog een Duits bedrijf de enige maatschappij op dit terrein in de wereld die het boren in haar eigen bedrijf heeft ondergebracht. Door de klein schaligheid en beperkingen van het materieel zijn de kosten daarvan onevenredig hoog ge worden. Het overdragen van de activitei- (ADVERTENTIES) MM uitzendbureau Breda, tel. 076-204304 Etten-Leur, tel. 01608-18018 Terneuzen, tel. 01150-95538 ten aan Deutag blijkt efficiënter en voordeliger, en biedt op lange termijn meer zekerheid aan de betrokken personeelsleden, zegt woordvoerder F. Duut van de NAM. Deutag is een internatio naal boorbedrijf met 73 boorto rens en workover-masten (waar van dertig in Europa). Personeel Ongeveer 160 van de ruim 200 betrokken NAM-medewerkers gaan vermoedelijk over naar Deutag. De overige personeelsle den zullen voor het merendeel vervroegd kunnen uittreden. De rest kan binnen de NAM worden herplaatst. NAM zal verder met Deutag een overeenkomst teke nen die de intentie tot structure le samenwerking voor onbepaal de tijd vastlegt. Volgens de NAM-woordvoerder is het niet uitgesloten dat op langere termijn nog meer ar beidsplaatsen bij de NAM zullen verdwijnen. Onlangs kondigde de NAM aan dat het huidige aantal arbeidsplaatsen van 3350 eind 1994 met 250 zal worden ingekrompen. Eerder werden de beveiligings- en bewakingsacti viteiten geprivatiseerd. De Industriebond FNV stelt zich in een eerste reactie zeer gere serveerd op ten aanzien van de nieuwste ontwikkelingen. Vol gens districtsbestuurder Frans Westenbrink is het voor de bond nog maar de vraag of het daad werkelijk nodig is dat de boorac tiviteiten door de NAM worden uitbesteed. Verder vraagt de FNV zich af of Deutag in dat geval het gunstig ste bedrijf is. Bij Deutag heeft vorig jaar een reorganisatie plaatsgevonden en het is de vraag of dit bedrijf de 'meer dan gemiddelde' arbeidsvoorwaar den van de NAM voor betrokke nen tot aan hun pensioen kap garanderen, aldus Westenbrink. Leenfljn voert uw ge gevens in de computer in en belt u terug om Zo makkelijk gaat dat bij de Postbank. U vertelt dan uw giro nummer, uw netto-inkomen Een thuisbankier belt en uw maandelijkse vaste u te vertellen of u de lening kunt krijgen. Als dat zo is, krijgt u het contract thuis gestuurd en vervolgens wordt het geld op uw girorekening gestort. De Postbank Leen lijn is door de week bereikbaar van 8.15 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Met andere woorden: als u voor de makkelijkste weg voor een lening gewoon even lasten en hoeveel u wilt lenen kiest, kiest u voor de beste. met de Postbank Leenlijn: en de gewenste looptijd. Een (058) 95 23 45. medewerker van de Postbank Een staaltje van hergebruik in Haarlem, waar deze fietser zijn slag sloeg voor de vuilnisman langs kwam. Tussen het grof vuil vond hij een fauteuil, die hem nog van pas kan komen. foto anp Arnhem/Rotterdam (anp) - De technische dienstverlener GTI gaat opnieuw snijden in het werknemersbestand. Bij de vestigingen van GTI In stallatietechniek in Arnhem en Nijmegen en bij GTI Kli- maatkontrakt verdwijnen ruim 65 arbeidsplaatsen op een totaal van bijna 300. Bij GTI Mechanical in Rotter dam snijdt de directie 41 banen op een totaal van 196 weg, zo heeft een woordvoerder van de onderneming gisteren desge vraagd bevestigd. Een districtsbestuurder van de Industriebond FNV zegt dat GTI momenteel met een 'heel forse' reorganisatie bezig is, die veel banen gaat kosten. Een concreet aantal kon zij niet geven. In de eerste zes maanden van dit jaar schroefde GTI het aantal werk nemers al met ongeveer 200 om laag. In de tweede helft van dit jaar zijn inmiddels ook bij GTI Me chanical in Bergen op Zoom 49 arbeidsplaatsen op een bestand van 111 geschrapt en in Delfzijl 14 op een totaal van 80. Op dit moment telt GTI 8000 perso neelsleden, aldus een GTI- woordvoerder. GTI-werknemers in Arnhem en Nijmegen hebben allen een brief ontvangen waarin directeur ir. R.M.C. Honings de personeels vermindering aankondigt. Concurrentiestrijd „Iedereen heeft kunnen inzien dat de markt voor elektronische en werktuigkundige installaties door de heersende recessie sterk is geslonken en dat er een harde concurrentiestrijd woedt. Onze opdrachtgevers stellen onder meer verbouw-, nieuwbouw- en onderhoudswerkzaamheden uit, wat inhoudt dat onze orderpor- tefueille te wensen overlaat. On ze verliezen zijn inmiddels opge lopen tot enkele miljoenen gul dens", zo schrijft Honings. „Vrijwel alle vestigingen van GTI Installatietechniek kampen met dezelfde problemen," voegt hij hier verderop in de brief aan toe. Op de vraag of deze zin betekent dat ook bij andere ves tingen van GTI Installatietech niek banen op de tocht staan, wilde de GTI-woordvoerder niet ingaan. Op berichten dat GTI dit jaar op een verlies van f 5 tot f 10 miljoen zou uitkomen, wilde de onderneming evenmin reageren. „Als deze berichten waar zouden zijn, hadden we met een tussen- tijdsbericht naar buiten getre den," aldus de woordvoerder. In het halfjaarbericht liet GTI al weten dat onder invloed van het matige ecónomische klimaat het resultaat over 1993 'sterk' zal achterblijven bij de winst over 1992. In dat jaar werd GTI al geconfronteerd met een winst vermindering van 14 procent tot f 31,1 miljoen. In de eerste zes maanden van dit jaar boekte het bedrijf een nettowinst van f 3,1 miljoen vergeleken met f 14,3 miljoen over dezelfde periode vorig jaar. Den Bosch (anp) - De politie rechter in Den Bosch heeft gisteren drie Brabantse on dernemers voor fraude met de wir-premie veroordeeld tot geldboetes van 30.000, 60.000 en 150.000 gulden. Het was de eerste keer dat be drijven door de rechter werden veroordeeld voor deze oplichting die plaatsvond rond de datum dat de regering de wir-regeling ophief. Tot nu toe hadden alle beschuldigde bedrijven een schikking betaald. Tot februari 1988 hadden bedrij ven bij bepaalde grote investe ringen recht op een premie in het kader van de wir, de Wet Inves teringsregeling. Via deze rege ling kon 12,5 procent van de belastingen worden teruggevor derd. Op zaterdag 25 februari werd bekend dat de wir vanaf maandag 27 februari werd afge schaft. Alleen investeringen en overeenkomsten om te investe ren van voor de afschaffingsda tum golden nog voor de wir. Justitie zegt dat tientallen be drijven besloten allerlei investe ringsovereenkomsten vóór fe bruari te dateren, ook als er pas nadien zakelijke afspraken wer den gemaakt. Een andere vorm van fraude was om, terwijl er nog geen bindende afspraken waren, een namaak-overeen- komst op te stellen en door een notaris te laten dateren, in het weekeinde voor de wir werd op geheven. In totaal zou het in Nederland gaan om 2,2 miljard gulden aan geantidateerde investeringen en om 260 miljoen gulden aan ten onrechte geclaimde wir-premies. In het arrondissement Den Bosch zou een naar verhouding gering bedrag van ongeveer 2 miljoen gulden aan premies ten onrechte zijn geclaimd. Een bedrijf dat betrokken was bij het innen van wir premie via een lege bv in Valkenswaard kreeg van politierechter mr E. Gelderman een boete van 30.000 gulden opgelegd. Het bedrijf had eerder een schikking van 25.000 gulden afgewezen. Het ging om een wir-premie van 250.000 gul den. Voor de gordijn- en meubel stoffenzaak zou een bedrijfshal worden gebouwd, Een aardappelhandel uit Eind hoven kreeg de hoogste straf: 125.000 gulden voor de bv en 25.000 voor de directeur. Hier was een wir-claim van bijna vijf ton opgevoerd. Een transport- en koelingbedrijf uit Someren werd veroordeeld tot 50.000 gulden en de directeur tot 10.000: De hoogte van de opgelegde boe tes hing onder meer samen met de hoogte van de geclaimde pre mies. Ook de hoeveelheid stuk ken die werd vervalst en het aantal mensen dat moest worden overhaald om mee te doen wo gen mee in de strafmaat. Rotterdam/Den Haag (anp) - De zeer slechte situatie in de chemische sector kost opnieuw banen bij Shell. Bij de divisie Chemie Verwerking en Technologie van Shell Internationale Chemie Maatschappij in Den Haag zal eind dit jaar het aantal arbeidsplaatsen moeten zijn verminderd van 170 naar 118. Het gaat om de divisie die de produktielokaties binnen de chemietak van Shell (70 in 30 landen) van technologisch advies voorziet. De dienstverlenende maatschappijen van Koninklijke/Shell Groep staan in Den Haag en Londen. Het is volgens Shell van groot belang de kosten van de diensten zo laag mogelijk te houden om de bedrijven een zo goed mogelijke concurrentiepo sitie te kunnen laten innemen in vergelijng met derden. Dat vraagt om een voortdurende aanpassing aan de markt. De Shell-bedrijven zijn niet verplicht voor advies aan te kloppen bij de eigen zusterbedrijven. Shell is flink het mes aan het zetten in de chemiepoot. Bij Shell Pernis (raffinage) is een reorganisatie aangekondigd waarbij het aantal personeelsleden zal dalen naar 3150. Enige tijd geleden waren dat er nog 4700. Bij de produktielokatie Shell Moerdijk moet het aantal banen verminderen van 1085 naar 650. Het onderzoekslaboratorium in Amsterdam moet terug van 1450 naar 1200 werknemers. Parijs - De belangstelling voor de aandelen van de gedeeltelijk te privatiseren Franse bank Banque Nationale de Paris is zo groot, dat de inschrijving op de aandelen voor de institutionele beleggers, die tot 12 oktober openstond, al na twee dagen is gesloten. De inschrijving was twaalf maal overtekend, zo heeft het Franse ministerie van Economische Zaken gisteren laten weten. De kleine belegger kan gewoon tot 12 oktober zijn belangstel ling voor de aandelen BNP kenbaar maken. De aandelen kosten 240 frank (ongeveer f 80) per stuk, wat door deskundigen een koopje is genoemd. Utrecht - De reorganisaties bij United Bus gaan niet ongemerkt voorbij aan de Valkenswaardse bussenbouwer Bova. Toch is directeur H. Schenkelaars niet pessimistisch, zo bleek gisteren in Utrecht waar Bova samen met reisorganisator Oad uit Holten een nieuwe 15 meter-bus presenteerde. Tot nu toe is twaalf meter in de meeste Europese landen de maximaal toegestane lengte voor een autobus. Bova en Oad verwachten dat de Europese overheden spoedig hun toestem ming zullen geven voor autobussen van vijftien meter. Zij weten zich daarbij gesteund door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Bovendien is het rijden met langere bussen in Duitsland al toegestaan. De 15 meter-bus moet een belangrijk wapen worden in de pogingen om het rendement van touringcar-bedrijven te verbe teren. De langere bus is 20 procent duurder dan de traditionele bus, maar ze biedt ruimte voor 35 tot 40 procent meer zitplaatsen. Doordat meer passagiers met één bus kunnen worden vervoerd heeft de nieuwe bus ook milieuvoordelen. Rotterdam - Olieraffinaderij Nerefco gaat 250 miljoen gulden investeren in de modernisering van haar raffinaderij in Euro poort. Het is de grootste financiële injectie in deze gezamenlijke onderneming van BP en Texaco sinds de oprichting in 1989. Het geld wordt vooral besteed aan milieuvoorzieningen. Daar naast komt er een nieuwe fabriek voor de produktie van MTBE, een grondstof voor benzine. Ondanks de teruggang in de olie-industrie, gaat het volgens een woordvoerder goed met Nerefco. Bovendien verwacht het bedrijf een snel herstel van de economie. Frankfurt - De Bundesbank heeft gisteren het minimumtarief voor speciale beleningen aan de banken met variabele rente licht verhoogd van 6,70 tot 6,71 procent. Financiële deskundigen zien hierin echter geen breuk met het beleid van de Duitse centrale bank om de rente geleidelijk omlaag te brengen. Wel wordt geconcludeerd dat de komende weken geen verlaging valt te verwachten van de officiële tarieven (disconto en Lombard rente). Houston - Shell Oil, de Amerikaanse dochter van de Koninklij ke/Shell Groep, gaat het olie- en gasveld Mars in de Golf van Mexico exploiteren. In de eerste fase wordt 1,2 miljard dollar geïnvesteerd. Mars, ontdekt in 1989, is de grootste olievondst in de Golf van Mexico in twintig jaar. Uit het veld moet de komende dertig jaar een hoeveelheid van in totaal zo'n 700 miljoen vaten (van 159 liter) aan olie en aardgas worden gewonnen. Ter vergelijking: de Organisatie van Olie-Ex porterende Landen (Opec) haalt momenteel per dag 23,58 miljoen vaten uit de grond. Madrid - De Spaanse regering wil dat Volkswagen zijn noodlij dende dochteronderneming Seat met een kapitaalinjectie over eind houdt. Het oorspronkelijke voorstel van Volkswagen om een fabriek van Seat over te nemen, werd door Madrid afgewezen. De top van Volkswagen, onder leiding van VW-topman Ferdi nand Piëch, was gisteren met de Spaanse vice-premier Narcis Serra bijeengekomen om te praten over de toekomst van de Spaanse autofabrikant. Onder druk van de bezorgde regering - Spanje wordt getroffen door een hoge werkloosheid - werd de bijeenkomst één dag vervroegd. Dat de besprekingen met de regering serieus werden genomen, bewees Piëch door met 17 leidende functionarissen te verschijnen. (ADVERTENTIE De CLC 10, Canon's 'little miracle', de kleinste kleurencopier ter wereld. Uitgerust met de onge ëvenaarde Canon Bubble Jet technologie. Goed voor presentaties met 4x meer attentiewaarde, voor demonstratie- en/of trainingsmateriaal dat 5x toegankelijker wordt en voor rapporten en offertes die 2x beter scoren. Maak nu gebruik van Canon's test-aanbod en ontdek welk verschil kleur maakt. Een 'little miracle' op proef Canon biedt Uw bedrijf de mogelijkheid' i om de CLC 10 een week lang geheel gratis en zonder enige verplichting op j proef te nemen. Zien is pas geloven. j Bel voor verdere informatie Canon02503-81611 t/m oktober 1993 Lid N.V.F. Gevolmachtigde van div. banc r Ti Zeist (anp) - Als een Feye- noorder een klap heeft uitge deeld op 29 juli tijdens de uit de hand gelopen vriend schappelijke wedstrijd tegen een Helderse selectie, dan is het Esajas geweest. pe reservespeler heeft zowel bij de tuchtcommissie als de politie toegegeven tijdens het veelbe sproken incident in de kluwen van spelers slaande bewegingen te hebben gemaakt, maar herin nert zich niet of hij mogelijk een tegenstander heeft geraakt. Van Gobbel is het niet ge weest," heeft Esajas ondermeer tijdens de verhoren gezegd. Die verklaring werd gisteravond jn Zeist door de raadsman van Ulrich van Gobbel, mr. Hans Mentird ger wen van de leiding twee Helders De intt rechtsp) voorzitt derik, gelegd: naar e slaan v gevolge ernstig aanvoe kaak Feyeno Het zal wennen zijn voor basketballiefhebbers. NBA-kampioen Chicago Bulls gaat verder zonder Michael Jordan, de 'su perstar' van het toch al met vedetten volge- stampte NBA-circus. Gisteren maakte de 30-jarige Jordan bekend dat hij met onmiddellijke ingang stopt. De beste basketballer aller tijden gaat voortaan liever gol fen en basketballen in profkampen met toekom stige NBA-spelers. „De NBA zelf vormt geen uit daging meer voor me. Het is mooi geweest," zei hij onder meer in een live uitgezonden persconfe rentie. 'S WERELDS KLEINSTE KLEURENCOPIER NU BINNEN IEDERS BEREIK dreigei nostra Jordar durfde teren 1 Het is dat de de la< vorme de go paar beeld partij Denvs dat goksc met roepsi Cha Het g Jorda balve heeft terde en medir privé Door Frank van Geloven Deerfield - Woensdagmiddag, vier uur. Het wereldnieuws stokt even. Moskou wordt wegge draaid op CNN. Voor Washing ton, waar senaat en president kibbelen over de aanpak in So malië, is ook een half uur geen ruimte meer. De tijd staat stil in de Verenigde Staten, want Mi chael Jordan kondigt zijn ver trek uit de basketbalprofliga NBA aan. „Ik kan het niet meer opbren gen. Het is niet de stress die de media veroorzaken, maar de stress rond het steeds weer moe ten presteren. De uitdaging is weg en ik heb altijd gezegd dat ik ermee zal stoppen als de sport me niets meer te bieden heeft," zegt Air Jordan vervolgens tij dens een chaotische persconfe rentie in een volgepakt zaaltje op het trainingscomplex van zijn club Chicago Bulls in Deerfield. De dood van zijn vader, die in augustus op de parkeerplaats van een hotel in Chicago met kogels werd doorzeefd, speelt volgens de megaster geen beslis sende rol. Enkele weken geleden maakten Amerikaanse kranten nog melding van geruchten dat de moord op Jordan senior een afrekening van de mafia zou zijn geweest. Maar over mogelijke Rome (rtr) - Lazio Roma moet het nog ten minste drie weken stellen zonder spelmaker Paul Gascoig- ne. De middenvelder heeft tijdens de training zijn knie verdraaid. De Engelse international, die voor het komende duei met Nederland is geschorst, mist in elk geval de eerste Europese wedstrijd tegen Boavista uit Portugal op 20 oktober en waarschijnlijk ook de derby tegen AS Ro ma op de zondag daarna. Gascoigne kampt dit sei zoen met tal van blessures. Hij speelde tot dusver slechts in drie van de zeven competitiewedstrijden van Lazio Roma mee. De kleur rijke Brit miste de laatste twee duels wegens een pijn lijke achillespees en had woensdagavohd in de natio nale bekerreturn tegen der de-divisieclub Avellino zijn rentree moeten maken. Dinsdag ging het echter op nieuw fout bij een ongeluk kige actie tijdens de training. Ie ke Amer het v were en zi were gesti „Als ik b zie. snau onee van gists pak dan met non julli ven Of 1 NB; bezi nog „Ik dan ove om Bul clu' plo hoe me. „M anc vat alle het hei oo R aÉ di dl VI 01 S( h Oi st re oi K d E e ri D b v o I

de Stem | 1993 | | pagina 6