s Opvang asielzoekers onder druk Je nieuwe badkamer hoeft1 niets te kosten. t toe' Ook de Industriebond FNV accepteert koopkrachtverlies Politiemannen Epe niet vervolgd voor incest Simons tegen meeroken Minister Dales geeft geen geld meer voor extra politie-toezicht VN-vredesoperaties 't Bruisende woonwarenhuis. DESTEM BINNENLAND A3 Slachtoffers iatrosofie zoeken samenwerking DE STEM COMMENTAAR 'Ladderzat' raadslid weggestuurd Kamermeerderheid tegen plannen ouderenhuisvesting BINNENLAND KORT Kom naar KEA en doe mee met de katalogusprijsvraag. De wedstrijdformulieren vind je in ieder KEA woonwarenhuis. Deze week maak je in elke vestiging kans op een waardebon van f 2500,- aan badkamerartikelen en vele andere waardebonnen. Kom nü naar KEA voor de katalogusprijsvraag. BER 1993 en zen out oven nd nswaard hoeft te betalen, uari moeten de gemee ens de wet van lj| ken, want dan loopt stermijn af. „Ze zuil hard aan de slag mo en ze in de restereni nden hun zaken op op zegt Van Logtestijn. zal vanaf die datum en scherp volgen in hi lopt de heffing niet, zi gen onvoldoende onde of liggen ze boven procent, dan wil snoods naar de recht om de gemeenten zit eigen verordeningen et te laten houden, rban van in zwaar we de ondernemers klaai steen en been over rige, onrechtvaardige 'lieuheffingen. „Maar d iet te hard te klagen b ente. Die denken: moi ten we met die ambit k door één deur kunnei an beoordeelt die mij ing." teel boekt de BZW wi cesje. „We hebben vot gedaan gekregen dat zij terugging van 180.I 0.000. Op grond van ee Ifde verordening," ze| gtestijn. Om de nette verhogen, moet je not t dubbele verdienen, is Oderkerk beseft 1 'd ook de gevaren van d ctie. „Er zijn natuurlij meenten, die kosten sten eens goed tegen he uden en tot de conclusi hé, de tarieven moete Die bedrijven zeggei "en ons: joh, waar ben j h mee bezig. Maar dl we er voor over hebben. in de richtlijnen. Die at gesprekken van ge- over de telefoon en bek in beginsel alleen in ese standaardtalen ge- ogen worden. Omdat de niet machtig is, mag hij Serrarens met zijn fa- Turkije noch met Turk den in Nederland bel- r het constant geboeid gen de advocaten klach- hun cliënten. De gevan- orden tijdens het telefo- et één hand aan de stgeketend, de bezoek- geboeid binnengevoerd sten aanvankelijk ook blijven tijdens een on- door een arts. Pas na- artsen bij de directie d hadden dat zij op die hun werk niet konden die regel teruggedraaid, mbiaanse cliënt van ad- an der Plas verklaarde ge verblijf in De Grit- h een 'paradijs' te vin- ergelijking met de TEBI t. Het in voortdurende ring leven met één me- gene, beperkt worden antal kledingstukken en ed, buiten de cel steeds eboeid worden en de pen op ieder moment dag te worden gefouil- laatst de gevangene in t isolement. an de advocaten heeft cliënten over gewelds- ingen tegen bewaarders „Maar de frustratie er hoog op", aldus Van ,s. „Het gaat om mensen vrijwel geen bewegings- 1 hadden. En wat ze nog is afgepakt. Dat moet arstingen komen. En die zich naar binnen keren, e bewaarders, omdat el- naar buiten is afgeslo- DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 Apeldoorn - De vier politie mannen uit Epe die door één van de slachtoffers uit de geruchtmakende Eper incest zaak beschuldigd werden van verkrachting en seksueel mis bruik, worden niet door justi tie vervolgd. pat heeft politiewoordvoerder B. Top gisteravond bevestigd, gij wilde niet ingaan op de gronden waarop het Openbaar Ministerie in Zutphen besloten heeft de politiemensen niet te vervolgen. De officier van justi tie en burgemeester Ch. de Loor van Epe gaan vandaag uitvoerig op de zaak in. Het jongste zusje Jolanda van B. (25) deed in augustus aangifte van seksueel misbruik en ver krachting door de agenten. Het meisje zou begin jaren tachtig voor het eerst met beschuldigin gen tegen haar ouders en andere mannen naar de politie gestapt zijn. De agenten die toen nog onder het gemeentepolitiekorps Epe hoorden, zouden haar verhaal niet serieus genomen hebben. Later kwamen de politiemannen, aldus het slachtoffer, net als an dere mannen bij haar ouders aan huis om haar te misbruiken. De vier betrokken politiemensen werden direct na de aangifte door burgemeester De Loor op non-actief gesteld. De rijksre cherche stelde een onderzoek in naar de aanklachten. Er zijn, zo blijkt nu, geen bewijzen gevon den voor de beschuldigingen die Jolanda van B. geuit heeft. Voorzitter P. Kruisinga van de politiebond ACP liet gisteravond in het NOS-programma NOVA weten 'opgelucht, maar ook een beetje boos' te zijn. De boosheid van de ACP, waarvan de vier agenten lid zijn, richt zich vooral op het non-actief stellen door de burgemeester. Volgens Kruisinga zijn de agenten daardoor 'ver dacht gemaakt, zonder dat zij verdachten waren.' De ACP overweegt een tegen- aanklacht tegen Jolanda van B. in te stellen wegens het 'met opzet vertellen van onwaarhe den.' Burgemeester De Loor moet, zegt Kruisinga, de politie mensen in het openbaar rehabi literen en hen direct hun oude baan weer aanbieden. „Een goed betaalde vakantie lijkt me ook op zijn plaats", aldus Kruisinga, die verder zei dat de ACP ook denkt aan een procedure voor schadeloosstel ling van de betrokken agenten. Utrecht (anp) - De opvang van asielzoekers staat opnieuw onder druk. Minister Dales van Binnenlandse Zaken is niet langer bereid geld uit te trekken voor extra politiemensen die toezicht moeten houden bij asielzoe kerscentra. De bewindsvrouw zal dit voor nemen vrijdag of begin volgende week bekendmaken. Dat hebben kringen in politiek Den Haag gisteren gezegd. Een woordvoer- Van onze verslaggever Tilburg - De stichting Slachtoffers Niet-erkende Alternatieve Geneeskunst (Snag) in Tilburg zoekt sa menwerking met andere, lan delijke organisaties op dit ge bied. Concreet werd daarbij gisteren de stichting Scepsis genoemd, die zich eveneens bezighoudt met bestrijding van kwakzalve rij. Het gemis aan deskundigheid gaat de Snag parten spelen. „Wij zijn ook maar twee heikneuters," zei voorzitter R. Kusters gister middag op een persconferentie. '„Als ons werk door een profes sionele organisatie wordt over genomen, zullen wij de laatsten zijn om dat af te wijzen", vulde penningmeester B. Daniels aan. De Snag werd opgericht kort nadat een 2-jarig Tilburgs meisje overleed dat onder behandeling stond van een iatrosoof. Kusters en Daniels ontdekten dat er in Nederland weinig of niets voor slachtoffers van niet-erkende al ternatieve geneeskunde wordt gedaan. Inmiddels heeft de stichting 400 klachten over deze geneeswijzen geregistreerd. On geveer 220 daarvan hebben be trekking op 150 iatrosofische be handelingen. Daarbij zijn ver scheidene doden te betreuren. Twaalf klachten zijn in behan deling bij de Inspectie Volksge zondheid, twee bij Justitie. De laatste weken ontving de stich ting vijf klachten die dermate ernstig zijn dat ze werden door gespeeld aan Volksgezondheid. der van Binnenlandse Zaken wilde de berichten bevestigen noch ontkennen. Met haar plannen zet Dales de onderhandelingen tussen het mi nisterie van WVC en diverse ge meenten op scherp. WVC zit dringend verlegen om extra op vangruimte voor de groeiende stroom asielzoekers. Het minis terie wil de centra waarin nu Bosnische ontheemden zitten ge schikt maken als (tijdelijk) asiel zoekerscentrum. De Bosniërs stromen dan door naar een ge woon huis. De meeste gemeenten willen hieraan pas medewerking verle nen als ze extra politie kunnen krijgen. Voor een centrum van 300 asielzoekers komt dat neer op 6 politiemensen die zijn be last met het handhaven van openbare orde en vreemdelin gentoezicht. Bij de tijdelijke op vangcentra voor Bosniërs was het niet nodig extra politie in te zetten, omdat de ex-Joegoslaven in tegenstelling tot asielzoekers geen meldingsplicht hebben. WVC kampt al enige tijd met problemen bij de opvang van asielzoekers. Vooral de gebrek kige doorstroming van asielzoe kers met een verblijfstatus naar gewone huisvesting zorgt voor verstopping in de opvangkam pen. Daar verblijven inmiddels duizenden mensen met een sta tus. De hoge aantallen nieuwe asielzoekers zetten extra druk op de ketel. Het kabinet heeft de afgelopen maanden bijna 50 miljoen uitge trokken voor noodopvang. Het is de bedoeling dat de problemen vanaf 1 mei 1994 de wereld uit zijn. Dan moeten de gemeenten ongeveer 30.000 statushouders aan een woning hebben gehol pen. In het verleden was het gebrui kelijk dat de extra politie bij asielzoekerscentra wordt afge boekt op de begroting van Bin nenlandse Zaken. Nu moeten de politiekorpsen het binnen hun eigen organisatie zien te regelen. Het is twijfelachtig of de korp sen daar trek in hebben, gezien de problemen van de huidige reorganisatie bij de politie. Staatssecretaris Simons van Volksgezondheid bekijkt een oogmasker, waarop de tekst 'Samen? Hou het rookvrij.' De maskers worden in acht grote steden uitgereikt aan kinderen, omdat zij extra risico lopen door passief mee te roken. Volgens recent onderzoek kost meeroken jaarlijks het leven aan tussen 110 en 270 mensen. foto anp/arthur bastiaanse DE VREDESOPERATIE van de VN-troepen in Somalië was voor secretaris-generaal Boutros Ghali de testcase voor de VN-nieu- we-stijl. Leiders die naast onderlinge strijd en moordpartijen ook nog eens de bevolking lieten verhongeren. Dat paste niet in het beeld van de nieuwe wereldorde die de Verenigde Naties voor ogen hadden. De euforie over de in de beginfase bijzonder succesvolle gewapende vredesmissie duurde niet lang. De krijgsheren bleken de greep op hun achterban nog niet helemaal verloren te hebben en allengs werd de VN-vredesmacht in de ogen van de Somaliërs een bezettingsleger. Het verzet groeide, met het gevolg dat zich er nu een complete guerrilla-oorlog afspeelt met veel slachtoffers bij alle betrokken partijen. Wat nu rest is het algemene gevoel dat de Verenigde Naties - en speciaal de troepen van de Verenigde Staten die door de Somaliërs zeer worden gehaat - zich in een wespennest hebben gestoken. Het is niet voor niets dat politici in de VS aandringen op terugtrekking van de Amerikaanse militairen. Het Vietnam- syndroom is daar nog niet verwerkt. De penibele situatie waarin de VN-vredesmacht zich bevindt, beeft de discussie over de rol van de Verenigde Naties weer doen oplaaien. Het schone ideaal van mobiele troepenmachten die overal moeten worden ingezet, blijkt veel te hoog gegrepen. Over de hele wereld woeden momenteel brandhaarden. De Verenigde Naties zijn niet in staat om zich in al die conflicten te mengen. De financiële nood waarin de volkerenorganisatie zich bevindt, staat dat eenvoudigweg niet toe. Het ongehinderd inzetten, van manschappen, moet ook aan andere grenzen gebonden worden. Lidstaten kunnen en willen niet blindelings aan alle wensen van de Verenigde Naties voldoen. Het is hoog tijd dat er criteria komen. De Amerikaanse president Clinton heeft reeds een schot iroor de boeg gegeven met zijn uitspraak: 'De Verenigde Naties moeten ook nee kunnen zeggen'. De discussie die Clinton op gang heeft gebracht, is ook van belang voor ons land. Nederlandse politici hebben tot nu toe met een zeker gemak troepen voor VN-vredesmachten beschikbaar gesteld. De toezegging voor deelname aan een internationale vredesmacht voor Bosnië is bijvoorbeeld reeds verleend. Na een bezoek aan Nederlandse eenheden in het voormalige Joegoslavië, hebben geschrokken Nederlandse Kamerleden ge meld dat Nederland zich nog twee keer moet bedenken alvorens eenheden naar Bosnië te sturen. Een terechte conclusie. De Nederlandse regering zal voorwaarden - zoals een goed man daat om het akkoord na te kunnen leven - moeten stellen. Wanneer die garanties niet worden gegeven, zal Nederland ook een keer 'nee' moeten zeggen. Utrecht (anp) - De Industrie bond FNV neemt voor lief dat zijn leden er volgend jaar in. koopkracht op achteruitgaan. De bond wil in de cao-onderhan delingen voor volgend jaar aller eerst afspraken maken over 'werkbevorderende maatrege len.' Pas daarna kan per be drijfstak worden bekeken of er ruimte over is voor stijging van de lonen. Dat stelt de grootste en invloed rijkste vakbond in de industrie in zijn uitgangspunten voor het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1994 en 1995. Leidraad voor de inzet van de FNV-bond is de berekening van het Centraal Planbureau, dat de prijzen vol gend jaar met 2,5 procent zullen stijgen. Dat percentage van de loonsom denkt de bond te kun nen besteden aan verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Dat de industriebond koop krachtverbetering over de hele linie heeft afgezworen, betekent nog niet dat alle werknemers in de industrie er per definitie op achteruit gaan. In de cao's kun nen wat de bond betreft afspra ken worden gemaakt 'over wijzi gingen en afwijkingen van het gangbare.' Zo kunnen ongebruikelijke werktijden en flexibele inzet lei den tot extra beloning van groe pen werknemers. „De bedoeling van deze afspraken is om alge hele loonverstarring te voorko men en vakmanschap en multi functionele inzetbaarheid te be lonen," schrijft de industrie bond. De industrie in Nederland maakt zware tijden door. In een jaar tijd zijn 26.000 banen verloren gegaan en het einde aan de stroom reorganisaties en faillis sementen is nog niet in zicht. De Industriebond FNV doet dan ook tal van voorstellen om werkgele genheid te behouden en, waar mogelijk, uit te breiden. De bond rekent daarbij op steun van werkgevers en overheid en gaat een beroep op werknemers niet uit de weg. Om het bestaande werk opnieuw te verdelen, wil de bond allerlei verlofregelingen uitbreiden, waar mogelijk de werkweek ver korten en deeltijdarbeid stimule ren. Een 'bescheiden toename' van het aantal deeltijdbanen kan volgens de industriebond al snel 15.000 mensen extra aan het werk helpen. De bond ziet in dat ook werkne mers een bijdrage moeten leve ren aan rendementsherstel van de industrie. „Eén conservatieve vakbeweging zal invoering van flexibele werktijden, andere ar beidspatronen, multi-inzetbaar- heid of prestatiebevorderende loonsystemen tegen proberen te houden," stelt hij. „Want het zijn immers vaak pijnlijke ingre pen. Maar bij het tegenhouden kan het medicijn erger zijn dan de kwaal," Om het ziekteverzuim te vermin deren, moeten er volgens de in dustriebond in de cao's verder gaande afspraken worden ge maakt over voorkoming van ziekte door verbetering van de arbeidsomstandigheden. Wordt een werknemer desondanks ziek, dan dient hij te kunnen rekenen op een goede begeleiding, zodat hij zo snel mogelijk weer aan de slag kan. De doorbetaling van loon moet in de cao worden gegarandeerd. Opmerkelijk is dat de Industrie bond FNV de invoering van prikkels als het inleveren van geld of vrije tijd bij ziekte niet langer als onbespreekbaar van de hand wijst. Amsterdam - Het Amster damse raadslid Frans Hof man van de extreem-rechtse Centrum Democraten is gis termiddag door burgemees ter Ed. van Thijn uit de raadzaal gestuurd. Hofman was in zwaar beschonken toestand de zaal binnenge- wankeld, waar net enkele minuten eerder de vergade ring van de gemeenteraad was begonnen. Van Thijn oordeelde het 'minder gepast' dat een ge meentebestuurder de bij eenkomst 'ladderzat' bij woonde en verzocht Hof man de zaal te verlaten. (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - Een meer derheid in de TVeede Kamer zal maandag de plannen van minister D'Ancona (WVC) en staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) voor een nieuwe opzet van de oude renhuisvesting verwerpen. Dat bleek gisteren op een forum discussie van de Landelijke Or ganisatie Bewonerscommissie Bejaardenhuizen (LOBB) in Den Haag. Fractieleden van PvdA, GroenLinks en WD keurden de plannen af. D66 had al eerder laten weten tegen te zijn. In de plannen zou de oude renhuisvesting in drie delen uit eenvallen: verzorgingstehuizen, zelfstandigwonenden en een middengebied onder de noemer woonzorgcomplexen. Daaronder zouden 25.000 aanleunwoningen en 60 procent van de woningen in bejaardenoorden gaan vallen. Vooral de opzet van het mid dengebied heeft gezorgd voor onrust onder vooral de ouderen in aanleunwoningen. Huurders van dergelijke huizen wonen op dit moment geheel zelfstandig nabij een tehuis. Zij kunnen wel van de faciliteiten gebruik maken. Deze huurders zouden in de plannen onder een aparte regeling gaan vallen en daarmee onder andere hun recht op huursubsidie verliezen. Tot grote opluchting van het LOBB bleek uit de reacties van de kamerleden dat een kamer meerderheid de plannen zal te genhouden. Op de een of andere manier lijken we in dit land een voortdurende behoefte te hebben om met elkaar in discussie te treden. Onze grote voorkeur gaat daarbij uit naar onderwerpen, waaraan een grote mate van onzinnigheid vast zit. Het gekrakeel rond het al dan niet toelaten van weldenkende vrouwen tot een oer-conservatieve man- nenclub is nog niet verstomd of er dienen zich alweer nieuwe zaken aan waarover we met elkaar van mening kunnen verschillen. Deze week worden we extra verwend, want niet alleen kunnen we het uitgebreid hebben over het het hante ren van honkbalknuppels door winkeliers, we worden ook geacht iets te vinden van het maatschappelijk straffen van spijbelaars. Niet dat winkeliers op het punt staan om massaal de knuppel ter hand te nemen of dat de spijbelaars van nu morgen al aangepakt wórden, welnee, maar er zijn balletjes opgeworpen en een beetje Nederlander kan het dan niet nalaten om er zijn zegje over te doen. In het geval van de knuppels leidt dat ongetwijfeld tot allerlei suggesties over de lichaamsdelen die met een honkbalknuppel geraakt mogen worden. Als het even meezit, duikt er ook nog een milieuclub op die stelt dat slaan mag, als de knuppel maar niet van tropisch hardhout gemaakt is. Wat dat spijbelen betreft, ach, dat valt niet serieus te nemen. Die plannen zijn geopperd door lieden die al jaren verzuimen als het er op aan komt. MERIJN Verenigde Protestantse Kerk op weg Lunteren - De nieuwe Samen op Weg-kerk gaat Verenigde Protestantse Kerk in Nederland heten. Dat heeft de gecombi neerde synodevergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelische Lutherse Kerk met 123 stemmen voor en 41 tegen besloten. Dit was de verrassende uitkomst van een moeizaam proces op de gisteren afgesloten synode, die volgende maand wordt voortge zet. Asielboot mogelijk naar Hellevoetsluis Hellevoetsluis - De gemeente Hellevoetsluis en het ministerie van WVC staan op het punt een overeenkomst te sluiten over de tijdelijke komst van een asielboot. Dit schip moet tot 1 april volgend jaar onderdak bieden aan 300 tot 325 asielzoekers. Donderdagavond zal het voorstel nog door de gemeenteraad van Hellevoetsluis worden behandeld. Mocht de raad akkoord gaan, dan kan het contract met WVC worden ondertekend. Waarschijnlijk geen opvolger voor Simons Den Haag - De kans is groot dat staatssecretaris Simons van volksgezondheid, die begin volgend jaar zijn functie neerlegt, niet wordt opgevolgd. Minister D'Ancona van WVC zal waar- chijnlijk zijn post waarnemen tijdens de rest van de kabinetspe riode. Dat bleek gisteren bij een door D66 aangevraagd spoed- debatje over het vertrek van Simons. Premier Lubbers noemde het risico dat D'Ancona het pakket- Simons erbij krijgt 'groter' doordat Simons nog enkele maanden aanblijft. D'Ancona zelf sluit evenmin uit dat ze het staatssecre tariaat voor volksgezondheid erbij neemt. Of dat gebeurt hangt volgens haar af van de werkdruk. Kaartenactie als protest Betuweroute Tiel - De vereniging Landelijk Overleg Betuweroute hoopt door een publieksactie met ansichtkaarten de komst van een boven grondse goederenspoorlijn te voorkomen. Ze doet een oproep aan de leden van de Tweede Kamer om 22 november geen beslissing te nemen over de aanleg van de Betuweroute. Actiegroepen in Zuid-Holland en Gelderland proberen in een kort tijdsbestek 18.000 kaarten in de omloop te brengen. Het is de bedoeling, dat leden en sympathisanten ze versturen naar kamerleden. Bar krijgt taak bij orde benedictijnen Rotterdam - Oud-bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam krijgt een taak binnen de orde der benedictijnen. Dit heeft hij meegedeeld aan diocesaan administrator J.G.M. Zuidgeest, die sinds het plotselinge vertrek van Bar in maart tijdelijk het bisdom leidt. Bar is vorige week begonnen met zijn werkzaamheden voor de organisatie die binnen de benedictijnse familie (benedictijnen, cisterciënsers en trappisten) nieuwe kloosters opzet in de Derde Wereld. De organisatie is gevestigd in Parijs, maar de oud-bis schop blijft wonen in het abdij van Chevetogne, waar hij sinds februari als monnik vertoeft. Ritzen positief over straf spijbelaars Den Haag - Minister Ritzen (onderwijs) staat positief tegenover het CDA-idee om ouders van notoire spijbelaars te korten op hun kinderbijslag. Ritzen zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over verscherping van de leerplichtwet. Hij zal samen met staatssecretaris Wallage (so ciale zaken) nagaan wat de mogelijkheden zijn. De Kamer krijgt over twee maanden een notitie. Ritzen voelt minder voor de suggestie van het CDA om schoolverzuimers later te beperken in hun recht op een uitkering bij werkloosheid. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1993 | | pagina 3