ron ilieu-leges Opvan H 'Verblijf in Vughtse cel wens ik mijn ergste vijand niet toe' P< Gemeenten zijn zich van geen milieukosten bewust Minister Dales g VN-vredesopers DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Frankrijk toont zijn spierballen -DE STEM- Leges milieuvergunningen Rioolrechten Advocaten van TEBI-gevangenen: nieuw vosseveld penitentiair© inrichtingen Slachtoffers iatrosofie zoeken samenwerking DESTEM DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 DE STEM s Lands wijs, 's lands eer. Dat spreekwoord trok w door mijn hoofd toen ik eind september na een korte vakantie terugreed naar 'mijn eigen Frankrijk'. Vier dagen in een hotel aan de Noordzee hadden mij weer verzoend met een prachtige herfststorm en vooral met de plensregen, die op ons neerdaalde wan neer wij net hadden besloten op het strand te gaan uit waaien. De weersomstandigheden maakten dat we het erg cultu reel hielden. Musea, theater en muziekzaal werden veel vuldig aangedaan. En ook de bioscoop. Op een verregende middag besloten we The Pia no van Jane Campion te gaan bekijken. Een meesterwerk. Maar wat ons het meest op viel was de gekte rond een film die nog niet uit was, Ju rassic Pare. Gekte? Waanzin is een beter woord. Of om het eens in de taal van Spielberg te zeggen, een 'hype'. Dagen voor de eerste voorstelling al kaartjes bestellen, honderden voorwerpen uit de Jura-park- merchandising-machine, arti kelen, speciale televisie-uit zendingen. Het kon niet op. Wat nog ontbrak was een ex clusief interview met een van de creaturen van Steven Spielberg of een dino-parade door de straten. Onderweg terug in de auto namen we het verlengde weekeinde nog eens door. En kwamen - onder meer - tot de conclusie dat Nederland zich behoorlijk gek had laten ma ken door de Jurassic-toe- stand. Eenmaal bij Lille werd de ontvangst van radio 1 zo slecht, dat we overschakelden op de Franse continue zender France-Info. En daar bleken we te vervallen van de Tyran- nossaurus Rex en de ver nieuwde DNA-theorie van Steven Spielberg in een 'folie' uit het land van Marianne, namelijk de gekte rond de film 'Germinal' van Claude Berri. Een rolprent naar het boek Van Emile Zola - een schrijver uit het einde van de vorige eeuw die als geen an der de beroerde leefomstan digheden van de arbeiders be schreef. De hoofdrollen worden ver vuld door Gérard Depardieu, Miou-Miou en de zanger-ac teur Renaud. Het verhaal gaat over de staking van de mijnwerkers onder leiding van de familie Maheu en Etienne Lantier, in de Germi- nal-mijn, niet ver van Valen ciennes. Ter hoogte van de sintelbergen tussen Lille en Arras horen we dat president Mitterrand hoogstpersoonlijk die avond per TGV naar Lille rijdt om daar in gezelschap van 300 oud-mijnwerkers - al lemaal figurant - de film zal bekijken.. Germinal, zoveel is wel duidelijk, is een heuse staatsaangelegenheid. Des te meer, omdat Frankrijk zich bedreigd voelt door de Gatt. Want het is niet alleen de landbouw waar Franse be langen zouden worden ge schaad, ook- de cultuursector bloedt dood indien niet wordt heronderhandeld over de quotaregelingen in de Uru- guay-ronde, aldus de Fransen. Claude Berri en Gérard De- pardieu pleitten enkele weken geleden voor een 'culturele uitzondering'. Want zeggen ze, de Franse filmindustrie wordt om zeep geholpen als de huidige afspraken - in Frankrijk moet de helft van de films op televisie en in de bioscoop uit Europa afkom stig zijn - niet blijven gehand haafd. Ze vinden die uitzon dering dan ook heel logisch. „Kijk maar wat er in Amerika gebeurt. Europese films ko- Door ÜHjlko Voordouw men daar nauwelijks in de bioscopen aldaar, en wanneer dat al gebeurt wordt er een Amerikaanse remake van ge maakt." Die speciale positie zou er onder meer voor zorgen dat jaarlijks in Frankrijk nog al tijd ruim 150 speelfilms wor den gemaakt. En daarmee is het eigenlijk nog het enige Europese land dat een echte eigen cinematografische in dustrie heeft. In Frankrijk is er veel begrip voor deze standpunten. Net zoveel als voor dat van de boeren, die de speerpunt vor men in de Gatt-oorlog. Het bezoek van Mitterrand aan Lille is derhalve meer dan symbolisch. Het is een teken aan de Verenigde Staten: Frankrijk toont zijn spierbal len en staat pal achter 'zijn jongens'. Mijn vrouw en ik knikten el kaar zuchtend aan: „We zijn weer thuis." Het gaat mis schien wat ver wanneer je de situatie vanuit Nederland be kijkt, maar ik ben er van over tuigd dat de bezoekcijfers van Germinal - de duurste film uit de Franse historie - zorgvul dig zullen worden vergeleken met die van Jurassic Pare, dat in Frankrijk half oktober in 450 zalen gaat draaien. Moch ten de gueules noires het beter doen dan de prehistorie is er niets aan de hand. Sterker nog, dan zal ongetwijfeld wor den gezegd dat de Europese historie - per slot van reke ning had Germinal ook in Nederland of België kunnen spelen - meer publiek aan trekt dan de dino-snuisterij. Het worden nog spannende tijden. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, @01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, @01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per halfjaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236394/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. 1 - Vlissingen jjj| Terneuzen Breda CZ^ Oosterhout jjjjjjj Tilburg Den Bosch -rr^ maart 1993 Procané 1993 1 Metalcon j Boxtel Oss Eindhoven Helmond Valkenswaard jjjjjj 0 Wr —4 Apeldoorn - De vier politie mannen uit Epe die door één van de slachtoffers uit de geruchtmakende Eper incest zaak beschuldigd werden van verkrachting en seksueel mis bruik, worden niet door justi tie vervolgd. Dat heeft politiewoordvoerder B. Top gisteravond bevestigd. Hij wilde niet ingaan op de gronden waarop het Openbaar Ministerie in Zutphen besloten Helmond Valkenswaard l _L I L X 20.000 40.000 60.000 80.000 100.000 120.000 schaal 40.000 30.000 20.000 10.000 Van onze verslaggever Willem Reijn Geheel onbedoeld beves tigt de gemeente Breda de conclusies van het BZW- onderzoek 'De onzichtbare hand, deel II'. Vraag: Uw gemeente scoort hoog in het onderzoek. Breda rekent voor de aanvraag van een nieu we vergunning honderdduizend gulden, waar anderen nog niet eentiende van dat bedrag vra gen. Breda, na enig intern onderzoek: „Ha, ze hebben in dat onderzoek een nulletje teveel opgeschreven. We kennen geen metaalbedrijf dat meer dan tienduizend gulden betaalt." Geschrokken de B2W terugge beld: U heeft zich volgens de gemeente Breda nogal vergist. Secretaris mr. H. Oderkerk en onderzoeker J. Put van de mi lieu-adviesgroep Micon slaan met de angst om het hart hun rapport open. Maar melden dan geheel gerustgesteld: „Ze wentelen Hun problemen wel goedkoop af, zeg. Neen, we hebben de juiste gegevens ge bruikt en de berekeningen Cor rect uitgevoerd. Maar het is wel typerend: Breda wijkt af van de eigen verordeningen. Officieel moeten ze bij de heffing uitgaan van zeventigduizend vierkante meter. Omdat het dan wel erg duur wordt, zeggen ze: we doen alleen de zevenduizend actieve vierkante meters:" Een werkgeversvereniging die de overheid keer op keer maant tot grotere flexibiliteit, die de geest boven de letter pleegt te stellen en die vooral aandringt op meer begrip voor de cruciale positie en het eminente maatschappelij ke belang van een gezond be drijfsleven; zo'n werkgeversclub zou met die soepele benadering eigenlijk heel blij moeten zijn. Maar de BZW is dat niet. Secre taris Oderkerk: „Als de gemeen te Breda op andere gronden de milieuleges wil heffen, dan moet die gemeente haar regels veran deren. En niet buiten de eigen regels een nieuwe toepassing verzinnen. Dat is juist die rechtsongelijkheid. 'Willekeur', 'rechtsongelijkheid' en 'onaanvaardbaar' waren gis teren sleutelwoorden in het com mentaar dat de voorzitter van de BZW, ir. G. van Logtestijn, aan het rapport wijdde. De Onzichtbare Hand deel II is een vervolg op het eerste deel, dat de BZW een jaar geleden presenteerde. Toen vergeleek bu reau Micon de wijze waarop de provincie Noord-Brabant mi lieu-leges heft met andere pro vincies en met Vlaanderen. De provincie blijkt gevoelig voor de kritiek en studeert nu op een beter systeem. Het tweede deel yan het onder zoek brengt in kaart hoe elf gemeenten in Brabant en Zee land de leges voor milieuvergun ningen en de riool- en reini gingsrechten heffen. Om tot een goed beeld te komen zijn vier grote gemeenten (Breda, Tilburg, Eindhoven en Den Bosch), vier middelgrote (Oosterhout, Vlis singen, Helmond en Oss) en drie kleine (Terneuzen, Valkens waard en Boxtel) bekeken. Vanwege de wirwar aan regels en heffingen hebben de onder zoekers twee praktijkvoorbeel den genomen: het metaalbedrijf Metalcon en het vleesverwer- Het is een chaos met de milieu-leges, zegt de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW). Voor hetzelfde werk rekent de ene gemeente honderd gulden en de andere zevenendertighonderd. De mees te ondernemers durven niet te klagen. „Die denken: ik moet ook morgen met die ambtenaar nog door één deur kunnen, want dan beoordeelt die mijn vergun ning." kend bedrijf Procarné. De be drijven bestaan echt, de namen zijn gefingeerd. De resultaten bleken onthutsend. Voor de vergunning zou Metal con in Valkenswaard ƒ5.700 moeten betalen, in. Den Bosch al 30.000, in Vlissingen liefst ƒ60.000 en in Breda volgens de daar geldende regels liefst een ton. Breda is dus zeventien keer zo duur als Valkenswaard. Pro carné 'zou in Eindhoven met 4.100 het goedkoopste uit zijn en in Vlissingen het duurste (ƒ53.000): Dat is een factor twaalf duurder. „De rioolrechten zijn nog chaoti scher," zegt Van Logtestijn. Til burg blijkt hier driehonderd-ze ventig keer'zo duur als Valkens waard, te weten ƒ37.000 tegen 1Q0. Bij hét metaalbedrijf is het verschil tussen Valkens waard en Oosterhout een lieve factor van driehonderd ofwel dertigduizend procent. Toch eens bij de gemeente Oos terhout geïnformeerd hoe dat kan. „Wij hanteren hier het sys teem dat een bedrijf betaalt aan de hand van het aantal werkne mers," zegt wethouder van Eco nomische Zaken H. de Laat. „In een van die cases gaat het om een bedrijf van 338 werknemers en ja, dan loopt het wat op." De Laat kan nog niet reageren op de details van het rapport, want de gemeente Oosterhout beschikt nog slechts over een brief van twee kantjes, waarin het rapport wordt aangekon digd. Maar De Laat weet al wel dat de BZW de heffingen-pro blematiek wat smal benadert. „Je mag de heffingen niet los zien van andere heffingen, zoals de onroerend- goedbelasting. Dan zijn wij duurder met de rioolrechten, maar Valkens waard met de onroerend-goed- belasting. Met alle waardering voor het rapport, dat zal best een bepaalde waarde hebben, maar ik denk dat je toch alle belastingplichten moet optellen voor een volledig beeld," meent de Oosterhoutse wethouder. De BZW wijst echter op een wet van mei 1989, waarin het Rijk de gemeenten voorschrijft dat de heffingen ten hoogste kosten dekkend mogen zijn. Dat sluit dus uit dat tegenover een te hoge rioolheffing een lagere ogb ter compensatie mag staan. „En wij weten zeker dat een aantal ge meenten nu boven de honderd procent dekking uitgaan. Dat mag dus niet," zegt Van Logtes tijn. De onderzoekers zijn geschrok ken van de wijze waarop ge meenten heffen. „Niemand kan aangeven hoe de berekeningen nou precies in elkaar steken," zegt Van Logtestijn. „Het duur de maanden voordat wij ant woord kregen op onze vragen, waar de bedrijven overigens bin nen twee maanden perfecte ant woorden moeten kunnen geven, willen ze een vergunning be machtigen." De werkgevers willen dat ge meenten op dit gebied doelmati ger gaan werken. De BZW heeft daarvoor een rapport 'T-x-T' op gesteld. Daarin geeft de werkge versvereniging aan hoe een ge meente met tijdsregistratie en vaste uurtarieven kan komen tot reële kosten-declaraties. „We denken dat die manier van werken bovendien zorgt voor een cultuur-omslag bij de ge meenten," zegt Van Logtestijn. „Men zal kostenbewuster wer ken. Dat kan, zo is in Tilburg gebleken." In Tilburg behaalde de BZW trouwens eerder een interessante overwinning op de leges-bu- reacratie, toen de BZW het hef fingensysteem bij de rechter aanvocht. Na lange tijd kwam er een aap uit de mouw: de bedrij ven moesten te veel voor de gemeentelijke diensten betalen, om de heffing voor de burger laag te houden. Een soort inko menspolitiek via het riool dus. De rechter stelde de BZW in het gelijk, waardoor het bedrijfsle ven nu 2,5 miljoen minder aan heffingen hoeft te betalen. Per 1 januari moeten de gems ten volgens de wet van gaan werken, want dan loopl overgangstermijn af. „Ze zul nog heel hard aan de slag ten, willen ze in de restera drie maanden hun zaken op krijgen," zegt Van Logtestijn. De BZW zal vanaf die datum gemeenten scherp volgen in beleid. Klopt de heffing niet, de heffingen onvoldoende ond> bouwd of liggen ze boven honderd procent, dan wil BZW desnoods naar de rech stappen om de gemeenten aan de eigen verordeningen aan de wet te laten houden. De achterban van in zwaar verkerende ondernemers kla: immers steen en been over willekeurige, onrechtvaardige hoge milieuheffingen. „Maar durven niet te hard te klagen: de gemeente. Die denken: gen moeten we met die ambi naar ook door één deur kunnt want dan beoordeelt die vergunning." Incidenteel boekt de BZW een succesje. „We hebben een lid gedaan gekregen dat heffing terugging van 18O.01 naar 40.000. Op grond van en dezelfde verordening," Van Logtestijn. Om de winst te verhogen, moet je maal het dubbele verdienen Secretaris Oderkerk beseft lijkertijd ook de gevaren van BZW-actie. „Er zijn natuurli ook gemeenten, die kosten opbrengsten eens goed tegen licht houden en tot de conclusi komen: hé, de tarieven moele omhoog. Die bedrijven dan tegen ons: joh, waar ben nou toch mee bezig. Maar moeten we er voor over hebben. „Ik zou het mijn ergste vijand niet toewensen zijn straf in de TEBI in Vught te moeten doorbrengen. Het contact met medegevangenen en de buitenwereld is tot een minimum teruggebracht. Het regime is bijna onmenselijk." Dat zeggen vier advocaten van cliënten die in de Tijdelijk Extra Bewaakte Inrichting (TEBI) zitten. Door Elaine de Boer (anp) DE TIJDELIJK Extra Bewaak te Inrichting (TEBI) in Vught werd in augustus geopend. Zij dient als noodoplossing voor het vastzetten van vluchtgevaarlij ke gevangenen tot de nieuwe Extra Bewaakte Inrichtingen in Vught en Lelystad in respectie velijk 1994 en '95 klaar zijn. Aanleiding tot het bouwen van de TEBI was het grote aantal ontsnappingen van vluchtge vaarlijke gevangenen uit de vier bestaande Extra Bewaakte In richtingen. De Commissie-Hoekstra, die de beveiliging van de gevangenis sen onderzocht, weet de ont snappingen aan het feit dat de voorzieningen voor sporten, luchten en bezoek niet in de Extra Bewaaktecomplexen wa ren ondergebracht. In die ruim tes of tijdens het transport naar die ruimtes wisten de gevange nen te ontsnappen door gijze ling van sportleraar of begelei dend bewaarder. Staatssecretaris Kosto kwam met de oplossing. Het oude hoofdgebouw op het terrein van de Penitentiare Inrichting Nieuw Vosseveld in Vught wercj omgebouwd tot Tijdelijke Extrq Bewaakte Inrichting met alle heeft vervolg tie en van Ep op de z Het joJ (25) di van se kracht meisje voor h Utrecht (anp) - De opvang va opnieuw onder druk. Minister Da Zaken is niet langer bereid geld uil politiemensen die toezicht moeter kerscentra. De bewindsvrouw zal dit voor nemen vrijdag of begin volgende week bekendmaken. Dat hebben kringen in politiek Den Haag gisteren gezegd. Een woordvoer- netl Volgens advocaten lopen de frustaties zeer hoog op in de Vughtse gevangenis. FOTO ANP voorzieningen tussen de vier muren. Alle vluchtgevaarlijke gevangenen zouden vanuit de vier EBI's, De Marwei in Leeuwarden, De Grittenborgh in Hoogeveen, De Geerhorst in Sittard en De Schie in Rotter dam, naar Vught worden over gebracht en daar blijven tot de nieuwe EBI's klaar zijn. Kosto stelde speciale 'Regime richtlijnen' en een huishoude lijk reglement op voor extra tucht en orde in de tijdelijke inrichting. Directeur Paul Koe horst van Nieuw Vosseveld kon digde aan dat 'het geen luxe zou worden in de tijdelijke EBI' en toen werd het stil rond de nieu we inrichting. De aanblik van de TEBI - eeq, ware bunker met een metersho ge omheining met prikkeldraad en camera's binnen de muren - maakt duidelijk dat een 'ex treem vluchtgevaarlijke' hier een (te) grote kluif aan heeft. Maar hoe gaat het binnen? Wat heeft het strenge regime voor effect op de gevangenen? Justitie en de directie doen er het zwijgen toe. De president van de rechtbank in Den Haag mr. A. van Delden uitte onlangs als eerste kritiek op het aange scherpte regime in de vier EBI's, dat sterk overeenkomt met dat in de Tijdelijke EBI. „Een opeenstapeling van-beper kende maatregelen biedt niet zonder meer de beste waarborg voor de veiligheid in de inrich ting", zei Van Delden die twee EBI's had bezocht. Van Delden vindt het onjuist dat bij de regelgeving steeds van de meest beperkende inter pretatie wordt uitgegaan. „Ook voor de categorie gedetineerden waar het hier om gaat, dient te gelden dat men in de EBI ver blijft als straf en niet om daar gestraft te worden." Maar volgens de vier advocaten, die samen vijf cliënten in de TEBI hebben zitten, heeft het regime daar alle schijn van. Ad vocate mr. Thea Gijsberts spreekt over 'pure pesterij'. Haar cliënt blijft overdag liever op zijn cel'dan dat hij werkt, hetgeen volgens de regels tij dens de voorlopige hechtenis is toegestaan. „Maar ondanks dat, hij kijk- en luistergeld betaalt, mag hij overdag geen televisie kijken", aldus Gijsberts. De Amsterdamse advocate heeft bovendien de stellige indruk dat de gesprekken met haar cliënt worden afgeluisterd, hoewel dat verboden is. „Het knopje om na afloop van het gesprek de be waker op te roepen ontbreekt. Als ik aangeef dat we genoeg informatie hebben uitgewisseld, verschijnt ineens het hoofd van de bewaker voor het raampje van de deur. Dat zegt mij ge noeg", aldus Gijsberts. Advocaat Leon van Kleef heeft grote bezwaren tegen de beper king van het aantal telefoonge sprekken (twee maal tien minu ten per week) voor gevangenen. Daarvan wordt alleen af gewe ken als de directeur vindt dat er sprake is van een spoedeisend geval waarvoor de cliënt zijn advocaat of reclasseringsmede- werker mag bellen. Van Kleef vindt dat de gevange ne door die maatregel in het contact met zijn advocaat wordt beperkt. „Die twee toegestane telefoontjes van tien minuten worden immers gebruikt voor familieleden en vrienden. Het begrip 'spoedeisend' is mij ook te subjectief", aldus van Kleef. Zijn collega mr. Adele van der Plas sluit zich daarbij aan. „Met zo weinig spreektijd is een eer lijke voorbereiding van een pro ces onmogelijk", vindt zij. De cliënt van Van de Plas mocht bovendien in eerste in stantie de twaalf ordners over zijn zaak niet in z'n cel bestude ren. De man mocht maar één velletje papier tegelijk in bezit hebben. Daartegen heeft Van der Plas met succes bij direc teur Koehorst geklaagd. De Maastrichtse advocate mr. Judith Serrarens heeft een Turkse cliënt die grote proble men heeft met de taalvoor schriften in de richtlijnen. Die stellen dat gesprekken van ge vangenen over de telefoon en met bezoek in beginsel alleen in de Europese standaardtalen ge voerd mogen worden. Omdat de man die niet machtig is, mag hij volgens Serrarens met zijn fa milie in Turkije noch met Turk se vrienden in Nederland bel len. Ook over het constant geboeid zijn krijgen de advocaten klach ten van hun cliënten. De gevan genen worden tijdens het telefo neren met één hand aan de muur vastgeketend, de bezoek- ruimte geboeid binnengevoerd en moesten aanvankelijk ook geboeid blijven tijdens een on derzoek door een arts. Pas na dat de artsen bij de directie geklaagd hadden dat zij op die manier hun werk niet konden doen, is die regel teruggedraaid. De Columbiaanse cliënt van ad vocate Van der Plas verklaarde zijn vorige verblijf in De Grit tenborgh een 'paradijs' te vin den in vergelijking met de TEBI in Vught. Het in voortdurende afzondering leven met één me degevangene, beperkt worden in het aantal kledingstukken en ondergoed, buiten de cel steeds weer geboeid worden en de kans lopen op ieder moment van de dag te worden gefouil leerd, plaatst de gevangene in een groot isolement. Geen van de advocaten heeft van hun cliënten over gewelds uitbarstingen tegen bewaarders gehoord. „Maar de frustratie loopt zeer hoog op", aldus Van der Plas. „Het gaat om mensen die al vrijwel geen bewegings vrijheid hadden. En wat ze nog hadden, is afgepakt. Dat moet tot uitbarstingen komen. En die zullen zich naar binnen keren, tegen de bewaarders, omdat el ke weg naar buiten is afgeslo ten". Van onze verslaggever Tilburg - De stichting Slachtoffers Niet-erkende Alternatieve Geneeskunst (Snag) in Tilburg zoekt sa menwerking met andere, lan delijke organisaties op dit ge bied. Concreet werd daarbij gisteren de stichting Scepsis genoemd, die zich eveneens bezighoudt met bestrijding van kwakzalve rij- Het gemis aan deskundigheid gaat de Snag parten spelen. „Wij zijn ook maar twee heikneuters," zei voorzitter R. Kusters gister middag op een persconferentie. '„Als ons werk door een profes sionele organisatie wordt over genomen, zullen wij de laatsten zijn om dat af te wijzen", vulde penningmeester B. Daniëls aan. De Snag werd opgericht kort nadat een 2-jarig Tilburgs meisje overleed dat onder behandeling stond van een iatrosoof. Kusters en Daniëls ontdekten dat er in Nederland weinig of niets voor slachtoffers van niet-erkende al ternatieve geneeskunde wordt gedaan. Inmiddels heeft de stichting 400 klachten over deze geneeswijzen geregistreerd. On geveer 220 daarvan hebben be trekking op 150 iatrosofische be handelingen. Daarbij zijn ver scheidene doden te betreuren. Twaalf klachten zijn in behan deling bij de Inspectie Volksge zondheid, twee bij Justitie. De laatste weken ontving de stich ting vijf klachten die dermate ernstig zijn dat ze werden door gespeeld aan Volksgezondheid. der v wilde noch c Met h onder nister meent dringt vangr stroorj terie Bosni: schikt' zoeke strom woon De i hiera; nen a krijge 300 a op 6 last opent gento vango; het n zetter in tei geen WVC probll asiel;/ kige kers gewo verst' pen. duize tus. asiel; de ki Het maa trok! de b vana zijn. onge aan pen In h kelij asiell boel nenl; polil eige Het sen de reor DE VREDESOPERATIE van de VN-trcj secretaris-generaal Boutros Ghali de we-stijl. Leiders die naast onderlinge nog eens de bevolking lieten verhon beeld van de nieuwe wereldorde dii ogen hadden. De euforie over de in de begin gewapende vredesmissie duurde nie de greep op hun achterban nog niet en allengs werd de VN-vredesmacht een bezettingsleger. Het verzet groe er nu een complete guerrilla-oorlog bij alle betrokken partijen. Wat nu rest is het algemene gevoel speciaal de troepen van de Vere: Somaliërs zeer worden gehaat - ziel gestoken. Het is niet voor niets dat op terugtrekking van de Amerikaan syndroom is daar nog niet verwerkt. De penibele situatie waarin de Vb heeft de discussie over de rol van doen oplaaien. Het schone ideaal v;I die overal moeten worden ingezet, b Over de hele wereld woeden mo Verenigde Naties zijn niet in staat oi mengen. De financiële nood waarin| bevindt, staat dat eenvoudigweg inzetten, van manschappen, moet gebonden worden. Lidstaten kunnen en willen niet blin de Verenigde Naties voldoen. Het komen. De Amerikaanse president voor de boeg gegeven met zijn uit: moeten ook nee kunnen zeggen'. De discussie die Clinton op gang belang voor ons land. Nederlandse een zeker gemak troepen voor VN gesteld. De toezegging voor deeln| vredesmacht voor Bosnië is bijvoorf Na een bezoek aan Nederlandse Joegoslavië, hebben geschrokken meld dat Nederland zich nog twee eenheden naar Bosnië te sturen. Nederlandse regering zal voorwaa daat om het akkoord na te kunn Wanneer die garanties niet worden een keer 'nee' moeten zeggen.

de Stem | 1993 | | pagina 2