Navo bang voor toename invloed Russische leger Willekeur bij milieuheffing mm Bel gratis 06-0329 Sjouwen met zware Appel Er kon geen hand van af Ene gemeente is honderden malen duurder dan de ander Autolasten in vier jaar fors omhoog Nu f3.300,- voordeel op deVento Decoration Fair r EXP0HAL H1LVERSUM 6 Europese luchtvaart moet 100.000 banen schrappen' Dronken schipper negeert vaarverbod Westersclielde It J HARD SÏIKKE LEUK ferneuzen krijgt veerdienst terug )pnieuw meer asielzoekers Nederland laat oncurrenten er achter zich Burgemeester ïearresteerd feel ontslagen rij spraak Van obbel bepleit 'Air' Jordan stopt ermee Bij NS moeten 215 machinisten weg Met dank aan James Bond De Volkswagen voordeelliin t/m 17 oktober IhigKZT^EDI editie Noord-Brabant ROTTERDAM A ïeuw •on in 1872, 2,99 Kleintjes' in De Stem nmdat f»r zoveel bijzondere en ntares&ante aanbiedingen in staan Elke dag weer I 133e JAARGANG emeuzen - Het veer Terneuzen- joedekenskerke keert als pontje ioor fietsers en voetgangers te- Rond Pasen volgend jaar zal iet schip de 'Festijn' heen en teer gaan varen. Gedurende het romerseizoen kunnen telkens 25 pensen, met of zonder fiets, lanuit Terneuzen of Hoedekens- [erke de Schelde oversteken. IZIE ZEELAND -Cl )en Haag - Vorige maand heb- ieii opnieuw meer mensen asiel Nederland gevraagd. Er meld- |en zich in september 4349 men en, 280 meer dan in augustus en ijjna de helft meer dan in sep- ember 1992. Tot en met septem- lerzijn 24.605 asielzoekers gere- ïstreerd tegen 12.848 in dezelf- !e periode van vorig jaar. (ZIE OOK binnenland-a3 loosendaal - Nederland streeft luitsland en Frankrijk voorbij i wereldranglijst van con- iirrerende landen. Volgens mi- lister Andriessen (Economische laken) doet Nederland het naar rnationale maatstaven geme en zeer goed. Irunssum - De van corruptie erdachte burgemeester Riem Brunssum is gearresteerd, zit sinds dinsdag in een poli- lecel. Met Riem zijn ook drie spmensen uit de grindsector op- jepakt. Ze worden verdacht van iet betalen van steekpenningen anRiem, tot 1991 GS-lid in. Breda - Bij Heineken verdwijnen op termijn 250 tot 400 banen, .andis en Gyr in Waalwijk gaat icht, waardoor 60 mensen op straat komen te staan. Bij Shell Chemie vervallen nog eens 50 banen en bij GTI in Arnhem en Botterdam ruim 100. Bij de .VAM tenslotte staan 160 banen op de tocht omdat het concern stopt met boren op lamd. IZIE economie - a5 Zeist - Raadsman Mentink van Feyenoord-speler Ulrich van dobbel heeft algehele vrijspraak bepleit voor zijn cliënt in de togenaamde 'Helderse affaire'. Tan Gobbel verscheen gistera vond in Zeist voor de tuchtcom- aissie van de KNVB omdat hij #n speler van Den Helder tij dens de op 29 juli jl. uit de hand Belopen oefenwedstrijd een ge broken kaak zou heben geslagen. izie sport -bi Cairo - Er kwamen weer tekenen van oude vijandschap boven bij de ontmoeting, gisteren in Cairo, tussen PLO-leider Yasser Arafat en de Israëlische premier Yitzhak Rabin. Er was geen handdruk voor het oog van de camera's en de twee mannen gaven aparte persconferenties. Toen de fotografen naar binnen mochten zaten de twee leiders op aparte stoelen, twee meter uit elkaar. Na enig aandringen verhuisde Rabin naar een plaats op de bank naast de Egyptische president Hosni Mubarak. Arafat ging aan de andere kant van Mubarak zitten. Voor Rabin was een handdruk te veel. „Niet nu," en „Later misschien," antwoordde hij op het verzoek van fotografen tot een handreiking. Arafat stond er zwijgend bij te kijken. De zichtbare afstandelijkheid van Rabin liet opnieuw zien dat hij weerstand voelt tegen een hartelijke omgang met Arafat. Niettemin noemden beide politieke kopstukken het gesprek van anderhalf uur in Cairo 'positief en opbouwend'. Rabins woordvoerder Gad Ben-Ari probeerde de sluimerende anti pathie te bagatelliseren: „Het is tijd om de aandacht te verleggen van de fotosessies en de formaliteiten naar de zaak zelf." zie ook buitenland - a4 DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Van onze redactie buitenland Brussel/Moskou - De Navo is bang voor een groeiende invloed van het Russische leger op president Boris Jeltsin. Het Westers bondgenootschap vreest dat Jeltsin de steun van het leger bij het neerslaan van de opstand deze week duur heeft moeten betalen. Wat onwennig zitten PLO-leider Arafat en Israels premier Rabin naast president Mubarak van Egypte. Er kon zelfs geen lachje van af. foto afp HET WEER Redelijk weer Ondanks de lage luchtdruk is en blijft het toch redelijk weer. Geregeld zon, plaatselijk een enkele bui en normale temperatuur. Chicago - Michael 'Air' Jordan na negen seizoenen een punt 'chter zijn professionele basket- hallcarrière. Jordan was de afge lopen jaren topscorer in de ®A-competitie en leider van team bij de Bulls. Hij won 'fee keer een gouden medaille °P de Olympische Spelen. ■zie sport -bi Daar zit een luchtje aan Er moest een kraanwagen aan te pas komen om een 17.000 kilo wegend kera- miekreliëf van Karei Appel te vervoeren. Het kunstwerk van 10 bij 2,5 meter is te zien op de kunst- en antiekbeurs PAN, die zaterdag in Amsterdam de deuren opent. foto anp Utrecht - Volgens bestuurder Korteweg van de Vervoersbond FNV moeten 215 van de onge veer 3500 machinisten- van de Spoorwegen weg. Het is de bedoeling dat 100 ma chinisten gebruik maken van de speciale ouderenregeling, waar mee 55-plussers tegen gunstige voorwaarden het bedrijf kunnen verlaten, zegt Korteweg. VANDAAG IN DEZE KRANT In de auto-industrie zie je tegenwoordig tal van toepassingen die te danken zijn aan James Bond. Veel van de futuristische snufjes die destijds de auto's in de Bond-films zo spectaculair maakten, zijn al gemeen goed aan het worden. zie consument - deel d INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids D3 RTV-programma's D4 dan boort u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u ir? petto heeft. wijzigingen voorbehouden Den Haag - De fiscale lasten voor automobilisten zijn tij dens vier jaar kabinet-Lub- bers met 41,7 procent geste gen. Dat is beduidend meer dan de tariefstijgingen voor bus, trein en tram. Reizigers moesten de afgelopen jaren voor het open baar vervoer 27,2 procent meer betalen. Dat meldt minister Kok (Finan ciën) de Tweede Kamer naar aanleiding van de behandeling van de Miljoenennota. Bij het aantreden van het kabi net was afgesproken dat de (va riabele) kosten voor automobi listen op z'n minst gelijke tred zouden moeten houden met de tarieven in het openbaar ver voer. Dat is nodig om het autorijden terug te dringen ten gunste van het gebruik van het openbaar vervoer. Dat is meer dan gelukt. De tarieven in het openbaar ver voer stijgen sinds enkele jaren met jaarlijks zes procent. De motorrijtuigenbelasting (vaste autolasten) en de accijns op benzine en diesel (variabele autolasten) zijn door het kabinet diverse malen aangepast. De vaste autolasten gaan daardoor met 12,2 procent omhoog en de variabele met 29,3 procent. Zo wordt volgend jaar de accijns op diesel acht cent hoger en die op benzine 11 cent. Verder wor den de toeslagen op de motorrij tuigenbelasting van een populai re middenklasser in 1994 met respectievelijk 39 gulden (diesel) en 122 gulden (lpg) verhoogd, Of de accijnsverhoging, die Kok in de jongste Miljoenennota aan kondigt, ook daadwerkelijk doorgaat is nog de vraag. In de Tweede Kamer is daar veel ver zet tegen gerezen. Volgens Kok gaan de accijns in Duitsland ongeveer gelijktijdig omhoog. Maar in België bestaan daartoe op korte termijn geen plannen, aldus de bewindsman. Van onze verslaggever Roosendaal - De heffing van milieu-leges is in Bra bant en Zeeland een chaos. Gemeenten blijken niet te weten op welke kosten zij hun heffin gen baseren. Dat heeft tot gevolg dat bedrijven heffingen krijgen opgelegd, die volstrekt willekeu rig zijn vastgesteld en die dui zenden procenten uiteen kunnen lopen. Dat zijn de belangrijkste conclu sies van een onderzoek dat de Brabants-Zeeuwse Werkgevers (BZW) hebben laten verrichten door de milieu-adviesgroep Mi- con. Het rapport, getiteld 'De On zichtbare Hand (deel II)', is gis teren door BZW-voorzitter Ir. G. van Logtestijn aangeboden aan minister van Economische Za ken J. Andriessen. Volgens de BZW zal het lande lijk beeld niet afwijken van de situatie die in Brabant en Zee land is aangetroffen. Logtestijn kondigde gisteren aan dat de BZW samen met haar leden wil gaan procederen tegen gemeenten, die na 1 januari niet kunnen aangeven op welke wijze ze hun kosten berekenen. Op die datum loopt de over-» gangsperiode af, die is opgeno men in een wet uit 1989 waarin de heffingen voor milieu-leges worden geregeld. De resultaten van het BZW-on- derzoek zijn ronduit verbijste rend te noemen. De kosten die gemeenten berekenen voor het behandelen van exact dezelfde vergunningsaanvraag varieert van 5700 gulden in Valkens- waard tot 100.000 gulden in Bre da, waarmee die laatste stad ruim 17 keer zo duur is. Bij de rioolrechten is het zo mogelijk nog gekker: In Valkens- waard betaalt een bedrijf 100 gulden, terwijl hetzelfde bedrijf in Tilburg 37.000 gulden kwijt is. Voor een ander bedrijf berekent de BZW dat Valkenswaard op nieuw met 100 gulden de goed koopste is, terwijl Oosterhout voor dezelfde diensten 30.000 gulden in rekening brengt. De Bredase wethouder Van Don gen zegt dat het onderzoek wat zijn stad betreft niet klopt. Eer der onderzoek naar de vijf grote steden in Brabant wijst volgens hem uit dat de maximale afwij king niet meer dan 10 proeent bedraagt. Volgens hem rekent Breda geen 100.000 gulden, maar 10.000. zie ook pagina - a2 ®J' werkdagen JM geoPcnd va" 1400 ft 23.00 uur ge0pcni, va" 1100 tot IS.00 uur Toegangsprijs 15, -p.p. ALS U MEER VAN WONEN WILT WETEN (ADVERTENTIES) jaarboek marketingcommunicatie en reclame Informatie over: AV - buitenreclame - drukkerijen fotografie - ontwerpbureaus - pre press reclamebureaus - salespromotion sportmarketing tentoonstellingsbouw verschijnt eind 1993 voor meer info 020-4201090 OPENINGSniDEN lt.OO-17.00UU», 19.00-22.30 UI», ZONO«SSXl.HM7,i»l»8. Dat wordt afgeleid uit twee brie ven, die de Russische president aan de vier grootste Navo-lan- den heeft gestuurd. In de ene brief vraagt Jeltsin om een gedeeltelijke herziening van het verdrag over conventionele strijdkrachten in Europa (CFE). In de andere, reeds eerder ver zonden brief wordt gewaar schuwd voor een snel toetreden van de voormalige Oosteuropese bondgenoten tot de Navo. Bij de Russische generaals is het CFE-verdrag uit 1990 nooit erg populair geweest. Tijdens de ontwapeningsb'esprekingen tus sen Oost en West dwong de toen malige Sovjet-president Michail Gorbatsjov de militairen een flinke stap terug doen. De generaals willen in de mili taire regio's rond St.Petersburg en ten noorden van de Kaukasus meer zware wapens houden dan volgens het CFE-verdrag mag. Volgens de Russische generaals zijn beide gebieden al eeuwen lang van strategisch groot be lang, omdat ze de toegang tot de Oostzee en de roerige Kaukasus bewaken. Reden tot bezorgdheid over Jelt- sins brieven hebben vooral Tur kije, Finland en de Baltische staten. Ankara heeft de Navo al op de hoogte gesteld van zijn bedenkingen. De oude Sovjet-politiek om de noorder- en zuiderburen militair te imponeren is op zijn minst voor een deel weer herkenbaar in Jeltsins brieven. Ook bij de Finnen, die tientallen jaren lang gedwongen waren een haast demonstratief welwillende houding tegenover Moskou ten toon te spreiden, moet het schrij ven van de Russische president onaangename herinneringen op roepen. De Navo wil vooralsnog niet aan het CFE-verdrag sleutelen, laat een woordvoerder in Brussel we ten. De overeenkomst wordt be schouwd als een 'hoeksteen van de veiligheid in Europa'. zie ook buitenland - a4 Boris Jeltsin foto afp Brussel (rtr) - Willen de Eu ropese luchtvaartmaatschap pijen beter kunnen concurre ren, dan moeten ze het met 100.000 banen minder doen. Dat vindt Herman de Croo, voormalig minister van trans port van België. Hij is voorzitter van een groep deskundigen die een uitweg probeert te vinden voor de door de economische recessie zwaar aangeslagen luchtvaartindustrie in de EG. Op het ogenblik werken er in de Europese luchtvaart tussen de 700.000 en 800.000 mensen. Voor de overtollige mensen moet vol gens De Croo een fonds in het leven worden geroepen. Dat geld Is naar zijn mening beter besteed dan financiële steun aan luchtvaartmaatschap pijen. Waar het geld vandaan moet komen zegt hij er niet bij. Hij zegt ook dat 'drastische ac tie' nodig is bij de Sabena, an ders ziet het er voor deze Bel gische maatschappij somber uit. De groep deskundigen heeft toe gezegd voor het eind van dit jaar met aanbevelingen te komen. Van onze correspondent Vlissingen/Hansweert - De rijkspolitie te water heeft gisteren op de Westerschelde een 35-jarige Gentse schipper van het motortankschip Iris gehaald. Hij bleek onder invloed van alcohol te zijn. Een ademanalysetest gaf als uitslag een promillage aan van 1,8. De man kreeg een vaarverbod opgelegd van negen uur en processen verbaal wegens dronkenschap en het niet voldoen aan een eerder opgelegd vaarverbod. Toen de waterpolitie de melding kreeg dat de schipper van de Iris vermoedelijk dronken was voer het schip ter hoogte van Vlissingen. Omdat hij een gevaar voor het overige scheepvaartverkeer was kreeg hij een vaarverbod opgelegd. Dat negeerde hij echter en voa: gewoon verder. Ter hoogte van Hansweert is de tanker door de waterpolitie vam Vlissingen samen met collega's te Haftsweert aangehouden en in de haven van Hansweert afgemeerd. I Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bi| het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam:A Adres: i Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o Kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:_ o kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1993 | | pagina 1